In dienst van allen. No 41. Vrijdag 5 April 1929 116 Jaargang. Dij dit nummer be hoort een bijvoegsel. Lrand en Tuinbouw Sport. School cn kerk. Rechtszaken. MIJNHARDT's ProVinciemeuWs ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2,— buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. CtnOB 1CMKMT UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant Kleeuwess Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf riirxt— eecTi Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 Postcheque- en Girorekening No. 55571 ADVERTENTIËN van 1—5 regels f 1,20, elke reg»! meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aai»vragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. Huldiging Dr. K. H. M. v. d. Zande. Dinsdagmiddag heeft te Wageningen in de versierde hulpaula der Land- bouwhoogeschool de huldiging plaats gehad van Dr. K. H. M. v. d. Zande, raadsadviseur, voormalig inspecteur van het Landbouwonderwijs. Voor deze huldiging had zich een uitgebreide huldigïngscommissie ge vormd, waarvan deel uitmaakten di recteuren van Rijkslandbouwproefsta tions, directeuren van land- en tuin- bouwwinterscholen, land- en tuinbouw consulenten, veeteelt- en zuivelconsu- lenten, bestuursleden van land en tuin- bouwvereenigingen enz. Van het comité van voorbereiding en uitvoering was voorzitter de heer V. R. IJ. Croesen, voorzitter van het Kon. Ned. Landbouwcomité, secreta ris-penningmeester de heer D. Stiel tjes, voorzitter der vereeniging van vaste leeraren aan de Rijksland- en Tuinbouwwinterscholen. De belangstelling was zeer groot, be halve vele leden der commissie waren nog aanwezig de heer I. G. J. Kake- beeke, inspecteur van den Landbouw, de secretaris van den senaat der Land- bouwhoogeschool, prof. ir. J. H. Thai Larsen, vele hoogleeraren, de heer J. M. A. Wijnaendts van Resandt, cura tor der Landbouwhoogeschool enz. zal ook geen anderen man in zijn huis toelaten, ook niet een dokter, wanneer er ziekte in zijn gezin mocht komen. Z.ï. is het verkeerd van de menschen om altijd naar hulp uit te zien, in plaats van zijn vertrouwen in God te stellen. Wel zal er wellicht ziekte in zijn gezin trachten door te trekken, maar deze zal voor de kracht van het geloof moeten wijken. Eisch: bevestiging van het vonnis. Onderwijzer noch dokter noodig. Voor het Hoog Militair Gerechtshof heeft terechtgestaan de 40-jarige ad- judant-onderoffïcier-instructeur Z. uit Leiden, dien de Krijgsraad te 's Her togenbosch wegens driemaal gepleegde overtreding van de Leerplichtwet heeft veroordeeld tot driemaal f 25 boete subs, driemaal 10 dagen hechtenis. Hij is weigerachtig gebleven om zijn kinderen naar de lagere school te zen den en zei in hooger beroep te zijn gegaan om recht. Op de opmerking van den president, dat hij als Neder- landsch Staatsburger toch de Neder landsche wetten heeft te gehoorzamen, antwoordde Z. Gods wet boven men- schelijke wetten te stellen. In antwoord op de vraag van den president, waar dan toch staat, dat men zijn kinderen niet naar de school mag zenden, zei Z. dat hij bij zijn hu welijk in tegenwoordigheid van twee getuigen en onder het aanroepen van Gods naam beloofd heeft een hulp voor zijn vrouw te zullen zijn en dit dus ook te willen en moeten zijn voor zijn kinderen, die uit dit huwelijk zijn geboren. Hij kan daarom zijn kin deren niet aan onderwijzers afstaan, 72 FEUILLETON Naar het Engelsch van ETHEL M. DELL. Geautoriseerde vertaling van DICKY WAFELBAKKER En nu hij er eens goed over na dacht, vervolgde de oude man, viel het toch ook niet te ontkennen, dat er iets vreemds aan die knappe dame en haar zoon was. Ze was natuurlijk heel mooi, maar anders dan andere vrouwen. Dat viel beslist niet te ont kennen. Wat dacht dominee er van? „Ik beschouw al die praatjes als nonsens", zei Bill op beslisten toon, „en dat is het eenige, wat ik er over zeggen wil". De oude Sammy trok een heel ge heimzinnig gezicht, alsof hij er nog veel meer over vertellen kon, hij scheen het echter verstandiger te ach ten maar te zwijgen. Bill haastte zich te vertrekken, want een onbeschrijflijk gevoel van woede had zich van hem meester gemaakt. Groote goedheid, konden de dorpe lingen dan geen sterveling met rust laten. Hij begaf zich naar de pastorie en VOETBAL. Zuidelijke 1ste klasse N.V.B. Zondag a.s. worden voor bovenge noemde klasse de volgende wedstrij den gespeeld Roermond—P. S. V. B. V. V.-N. O. A. D. Willem IIWilhelmina. Eindhoven—M. V. V. L. O. N. G. A.-N. A. C. Zuidelijke 2de klasse N.V.B. Zondag a.s. worden voor bovenge noemde klasse de volgende wedstrij den gespeeld BredaVlissingen. AllianceZeelandia. D. O. S. K. O.-R. B. C. Zuidelijke 3de klasse N.V.B. Zondag a.s. worden voor bovenge noemde klasse de volgende wedstrij den gespeeld: T erneuzenHulst. ZierikzeeZeelandia II. Walcheren-S. I. N. O. T. O. Vlissingen II—Middelburg II. LUCHTVAART. Van Lear Black gevallen. Het drïe-motorige vliegtuig van den heer Van Lear Black, bestuurd door den Nederlandschen piloot Scholte, is na hef vertrek uit Rome voor den tocht naar Parijs in de nabijheid van Bordighera (Italïaansche Riviera) op het strand gevallen. Er zijn geen slachtoffers te betreuren. Het Fokker-toestel van den heer Van Lear Black, bestuurd door de Nederlandsche piloten Geysendorfer en Scholte was dezer dagen uit Athene te Rome aangekomen. Men had het voornemen via Parijs naar Londen te vliegen, waar men gisteren hoopte te arriveeren. Het toestel telde zes inzit tenden, die het er allen, blijkens hef telegram uit San Remo, gelukkig goed hebben afgebracht. Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Kiespijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten75 ct Maag-Tabletten75 ct Bij Apoth. en Drogisten liep zijn studeervertrek met groote passen op en neer. Zou ze hem den heelen nacht in angst laten zitten? Hij kon het eenvoudig niet verdra gen; deze toestand was onhoudbaar. Hij had ongeveer een uur onrustig het vertrek op en neer gewandeld, toen er gescheld werd. Even later klopte mevrouw Henderson op de deur. „Wie is er?" vroeg Bill. „Juffrouw Barnet zou u graag even willen spreken", klonk het antwoord. Juffrouw Barnet! Welk een teleur stelling! Dwaas, die hij was om te ver onderstellen, dat die andere gekomen kon zijn. „Natuurlijk. Laaf haar maar bin nen", zei hij. Juffrouw Barnet verscheen op den drempel. Ze had een hoogroode kleur en ze maakte een uiterst zenuwachfi- gen indruk. „Ik hoop, dat u me niet kwalijk zult nemen, dat ik ben gekomen", begon ze stamelend, „maar ik voelde, dat ik met u overover.,.." Ze hield op en er verscheen een hulpelooze uitdrukking in haar oogen. .Wilt u misschien niet gaan zit ten?" vroeg Bill vriendelijk. Ze nam op het uiterste randje van een stoel plaats, doch het scheen haar heel moeilijk te vallen verder te gaan. „Zijn er misschien moeilijkheden in het dorp?" vroeg Bill, Vrouwelijke en mannelijke leerkrachten. In Engeland, waar men een deel van den gewonen schooltijd besteedt aan openluchtspel, ontstaat verzet tegen onderwijzeressen. Blijkens Engelsche bladen zei de heer Smith op een onderwijzersver gadering te Leicester, dat de school jongens er bezwaren tegen hebben, onderwijzeressen als inspectrice bij li chamelijke opvoeding te aanvaarden. Hoe kan een onderwijzeres den jon gens een buikzwaai, lendefrek, halve reuzenzwaai enz. leeren? vroeg een an dere spreker. Weer een andere spre ker merkte op, dat er ai meer dan genoeg invloed van vrouwen op hef onderwijs is en vrouwen belasten met lichamelijke opvoeding, zou neerko men op degradatie van de positie van den man. Jaarvergadering „Kinderzorg" In het gebouw der stichting werd Woensdagmorgen de jaarvergadering gehouden van de vereeniging „Kinder zorg", onder voorzitterschap van den heer Ds. R. ten Kate uit Koudekerke, die deed zingen Psalm 89 vers 1, en las daarna de tweede helft van Psalm 33 en in gebed voorging. In zijn openingswoord heette de voorzitter allen welkom op de 23ste algemeene vergadering, waarvan naar spr. vertrouwt, zegen zal uitgaan. Spr. ziet in afgevaardigden ook belangstel lenden en in belangstellenden ook af gevaardigden van grootere groepen. De afgevaardigden moesten grooter in aantal zijn, en dat er nog te veel ge meenten en diaconiën zijn, die te wei nig voelen, dat „Kinderzorg" hun in stelling is. De belangstellenden brengt spr. dank voor hetgeen zij voor „Kin derzorg" doen. Er zijn voor „Kinder zorg" den laatsten tijd extra zorgen. O.a. minder bevolking der gestichten niet door betere gezinstoestanden, maar doordaf op aandrang der regeering de voogdijraden bezuinigen. Diaconiën vragen prijzen op, maar laten niets meer hooren of melden dat er op an dere wijze is voorzien. Alleen de baby-zaal is vol, maar veelal met halve weezen, die weer te ruggenomen kunnen worden. De ver- pleegkosten per kind nemen dus zeer toe, daar de vaste posten hetzelfde blijven en ook de gebouwen veel on derhoud kosten en zullen blijven kos ten. Spr. wekt op tot verderen steun en vertrouwt op God, dat die ook ver der Zijn steun niet zal onthouden. Medegedeeld werd, dat verhinderd waren de Commissaris der Koningin, den president van de rechtbank, den burgemeester, den kinderrechter, Mr. Bybau, Mr. van der Feltz, Ds. van „Nee, dat is het niet. „Het is wer kelijk niet van zulk een groot belang en ik geloof dat het beter is als ik maar wegga, want u ziet er zoo moe uit". „U is altijd onder alle omstandig heden welkom", verzekerde Bill haar. „En ik ben volkomen tof uw beschik king". Ze glimlachte dankbaar. „Het is precies iets voor u om dit te zeggen. Maar ik weetik voel, dat ik u op het oogenblik stoor". „Ik geef u de plechtige verzeke ring, dat ik heel Mij ben dat u geko men is, want hierdoor worden mijn gedachten wat afgeleid. Er is inder daad iets, wat me hindert, maar.... ik zou er onmogelijk op het oogen blik over kunnen praten". ,,Oh, wat is het goed van u me dat te vertellen", riep juffrouw Barnet uit. Ik hoop dat alles in orde zal ko men. Ik zal voor' u bidden", „Dank u", zei Bill met eenige krachts inspanning, „dat is iets wat ik heel erg noodig heb op het oogenblik". „Ik zal het niet vergeten", zei ze op ernstigen toon. „Het is het eenige, wat wij voor u kunnen doen, terwijl u zich zoovele opofferingen voor ons getroost. Ik ben hierheen gekomen om u te vertellen, dat mevrouw Winch het programma voor het kinderfeest al met de onderwijzeres, juffrouw Thacker, heeft opgemaakt, zoodat ik Empel, Dr. Hoorweg, Ds. van Dis en Mevrouw Snoep. De voorzitter deelde mede, dat Me vrouw Quarles van Ufford, eere-pre- sidente, door ongesteldheid verhinderd is, maar gelukkig herstellende is en hoopte, dat God haar herstel ook ver der moge steunen. Bij vaststelling van de presentielijst bleken er te zijn 44 afgevaardigden en 35 belangstellenden. Jaarverslag. Door den secreta ris, Ds. J. W. Swaan uit Domburg, werd het jaarverslag uitgebracht, waar aan wij ontleenen, dat het jaar begon in dikke duisternis, maar nu na 1928 blijkt ook het licht te zijn opgegaan. Er is dankbaarheid bij meerderen, die de stichting verlieten, vooral bij de jongens. In 1928 daalde het aantal verpleeg den van 114 tot 99 in het gesticht en daarbuiten van 52 op 46. Een geluk noemt spr. dat 11 vrije pupillen weer naar de gezinnen kon den teruggaan. Het gestichtsleven heeft bezwaren, maar ook voordeelen, daar zij dan beter school kunnen gaan. Een meisje van 13 maanden is na in het Gasthuis te zijn verpleegd over leden; eveneens een jongetje van 4Va jaar. Spr. herinner f aan het werk van Dr. Wap voor de kinderen. Het ge drag der kinderen was over het al gemeen goed; drie moesten echter van de stichting worden verwijderd. Hij herinnert aan de uitstapjes, o.a. naar Schouwen en Antwerpen en aan het bezoek van de Koningin-Moeder. Ook het instellen van een pensioen regeling voor het personeel, de mu- taties in het personeel werden geme moreerd, waarbij spr. afkeurde het onfslagnemen op korten termijn. Hij bracht dank aan allen die steunden, vooral ook aan de collectantjes, die het van f6955,op f7715,brach ten. Er is veel geld noodig, temeer waar het van 1914 dateerende Jongens huis aan het verzakken is. Spr. zegt, dat men naast geld ook blijmoedig heid noodig heeft om de stichting te doen voortbestaan, maar ook om de kinderen die er komen, weder tot God te brengen. Het uitgebreide jaarverslag werd met dank aan den secretaris goed gekeurd. Hierna deed de directeur, de heer P. D. Middelkoop enkele mededee- lingen over de inrichting der gebou wen, over het toelaten van zon en lucht, over de speelterreinen en tui nen, die niet doen denken aan 'kin derzorg maar aan kindervreugd. Het is hier echter slechts een tij delijk verblijf voor de kinderen, zij moeten worden voorbereid voor het verdere leven, voor de samenleving. Er wordt niet zonder meer gearbeid totaal niet meer noodig ben". „Wat! U is toch niet van plan zich terug te trekken?" „Nee, ik zal er natuurlijk bij zijn, maar ik bedoel.... ik kan nu geen belangrijke rol vervullen. Ik heb u al eens meer gezegd, dat ik totaal geen organisatie-vermogen bezit, doch ik ben maar al te gaarne bereid alles te doen, wat slechts mogelijk is. Ik zou graag willen, dat u dit begreep", voegde zij er op pathetischen toon aan toe. „Ik ben er van overtuigd, dat nie mand het feest beter zou kunnen re gelen dan u", merkte Bill op. „Maar enfin, laten wij het daarover maar niet meer hebben. Ik begrijp hef ten volle Mevrouw Winch heeft het me vanmorgen tot in de kleinste bijzon derheden uitgelegd". „Ik zou niet graag willen, dat ze me als bemoeiziek beschouwde", mompel de de gezelschapjuffrouw. „Dat zou geen sterveling ooit van u kunnen zeggen", verzekerde Bill haar. „Ik ken iemand, die u als een van de beste en nederigste vrouwen van de geheele wereld beschouwt. Ik houd van nederigheid in vrouwen. Hef is een deugd, die men zoo zelden ont moet." „Oh, dat ben ik volstrekt niet", ha perde ze. „Ik mag u nu echter niet langer ophouden. Ik weet, dat u dienst heeft". en ook waar het betreft de kinderen tot Jezus te brengen, dus niet alleen de zorgen voor het lichaam, maar ook voor de ziel. Den directeur werd dank gebracht voor zijn mededeelïngen. Door den heer C. Kamermans, ac countant en door de commissie voor het nazien der rekening werd gead viseerd de rekening goed te keuren. Er is een goed slot van f405,67, bij een eindcijfer van f 63.493,29. De com missie wees er o.a. op, dat steun zeer noodig blijft. De penningmeester Ds. J. de Vries, lichtte verschillende pos ten toe en deed uitkomen, dat er moest worden geleefd van twee extra inkomsten en dat niet voldoende van de gemeenten werd ontvangen. Spr. kan mededeelen, dat het per soneel zich een pensioen kan verze keren van f7,per week, als het de helft der premie betaalt; hef bestuur betaalt dan de andere helft. De penningmeester werd gedechar geerd en hem werd onder applaus dank gebracht voor zijn beheer. De begroofing 1929 werd eveneens vastgesteld en daarbij werd een be drag van f 26.175,als op te brengen door de gemeenten vastgesteld. Het eindcijfer is f56.525,—. De penning meester wees er nog op, dat de schuld, die in totaal f 82.500,— heeft bedra gen, gedaald is tot f31.000, Spr. hoopt, dat door vele giffen met een bepaald doel, in casu extra aflos sing, het bedrag spoedig nog meer zal dalen. Ds. J. de Voogd deed nog enkele mededeelïngen omïrent de gebouwen en verzekerde, dat men niets uitgeeft, dat niet noodig is. 'Spr. wees op de groote terreinen, op de moeilijkheden met de ingewikkelde rioleering, op de verzakking doordat het Jongenshuis staat op een gedempten vijver, waar de modder niet voldoende is verwij derd. Uit een rapport van Gemeente werken blijkt, dat het gebouw enkele jaren mede zal kunnen gaan. Er zal nu worden nagegaan hoeveel de ver zakking werkelijk bedraagt en of er ingrijpende veranderingen moeten plaats hebben. Er is een oogenblik gedacht aan het huren van een huis om er een der afdeelingen onder te brengen. De heer Ds. van Voorst Vader bracht namens den kerkeraad van Middel burg en ook namens alle andere in Zeeland, dank voor hetgeen ook dit jaar weer door het bestuur, directeur en personeel voor de kinderen is ge daan en hij hoopt, dat God hun werk moge sterken en steunen. In de middagvergadering die ge opend werd met het zingen van Psalm 119 vers 5, deelde de voorzitter mede, dat de verkiezing van bestuursleden tot resultaat heeft gehad, dat werden „Heb ik dienst?" riep Bill verschrikt uit. „Groote goedheid; daaraan had ik totaal niet gedacht". Ze stond op en stak hem haar hand toe. „Ik was bang, dat u dit inderdaad vergeten had", zei ze verlegen. „Dat- dat was een van de redenen, waarom ik naar de pastorie kwam. Misschien is het niet goed, dat ik het zeg, maaï mevrouw Winch zei, dat ze u van morgen een.... beetje eigenaardig vond, en daarom wilde ik u even zien". Hij hield haar hand een oogenblik in de zijne. „Juffrouw Barnet", zei hij, „u is een goede vrouw". „Dat ben ik allerminst", protesteer de ze. „Het eenige is, dat ik dikwijls dingen begrijpen kan, die anderen niet voelen. Dat is alles. Vaarwel! Ik zal.... voor uw geluk bidden". „God zegene u daarvoor", mompel de Bill. Hij opende de deur voor haar en ze verdween in de duisternis. De dominee had nog slechts drie minuten over zich te prepareeren voor den wekelijkschen dienst, welke ge houden werd voor de jongens, die hun belijdenis moesten afleggen. Toen deze achter den rug was, knielde hij voor het groote altaar neer en eensklaps voelde hij hoe hij met nieuwe kracht werd bezield. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1929 | | pagina 1