GOESGHH COURANT Caxegft. BIJVOEGSEL ProViDcienieaWs MIJMHARDT'S Binnenland Gemengd NieuWs, VAN DE VAN WOENSDAG 3 APRIL 1929. scheid J. W. A. Mulder. De „Vlissingsche Courant" schrijft: Wij hadden reeds lang allerlei ge ruchten gehoord over de g.s. pension- neering van den heer J. W. A. Mulder, mede-bedrijfsleider van de Stoom vaart-Maatschappij „Zeeland". Op 1 April is deze met ziekteverlof gegaan, in afwachting van zijn a.s. pensionnee- ring en binnenkort zal hij onze ge meente verlaten. Hoezeer hij in zijn functie alhier is gewaardeerd geworden, blijkt wel uit de verschillende hem aangeboden af- scheïdscadeaux waartoe spontaan het initiatief is genomen. Voor Vlissingen is zijn aanstaand vertrek een groot verlies. Hoewel hij nooit ernaar gestreefd heeft om met schoonklinkende leuzen vrienden te verwerven, is hij steeds geweest een stille, doch krachtige medewerker voor de belangen van de stad zijner inwo ning. Wat hij gedaan heeft als secre taris van de Vereeniging tot bevorde ring van het Vreemdelingenverkeer, als voorzitter van de English Asso ciation, kan niet genoeg gewaardeerd worden. Toen eenige jaren geleden van zijn hand verscheen de folder van de provincie Zeeland, werd de uit gifte hiervan in de algemeene verga dering van de Algemeene Vergadering voor Vreemdelingenverkeer met dave rend handgeklap begroet, doch ook de bescheidener vlugschriften over Vlissingen waren altijd welverzorgd en goed doordacht. In den oorlogstijd werd nooit te vergeefs een beroep op zijn medewer king voor 't vervoer aangevraagd. Be looning hiervoor mocht hij ontvangen door de medaille van koning Albert van België, de Duitsche Roode Kruis- medaille, terwijl onze regeering hem eerde door benoeming tot officier in de orde van Oranje-Nassau (naast de eervolle vermelding die hij als zee officier verwierf). In de restauratie van het Grand Ho tel Britannia heeft de heer Mulder een zeer actief aandeel gehad. Dat daarmede Vlissingen haar goeden naam als badplaats heroverde, bleek nog onlangs, toen de deelnemers aan uit stapjes door Zeeland er unaniem op aandrongen vooral dit hotel in die uit stapjes te betrekken. Gelukkig staan er uitnemende krach ten bereid om de plaats van den heer Mulder aan te vullen. Wij wenschen hun daarbij veel succes toe, wat onze gemeente slechts ten goede kan komen. Aan den heer Mulder wenschen wij toe, dat hij lange jaren zal genieten van zijn aanstaand welverdiend pensioen. BATH. Beroepen te Bath Ds. A. W. Feensfra te Lollum. COLIJNSPLAAT. In Maart zijn in gekomen: Anna Verburg, van Rot terdam: Hendrik E. de Regt en vrouw, van Wissenkerke; Leendert Janse en gezin, van Wissenkerke. Vertrokken: Geertruida Flipse,naar Kats; Frans den Engelsman, en ge zin, naar Oosterland; Marinus Hoo- gerheide, naar Kortgene; Bastianus W. Touw, naar Rotterdam; Jacoba Jan netje Janse, naar Wissenkerke; Ma- rius Huige, naar KortgeneLeunis Kra mer, naar Purmerend; Johannes Hoo- gerheide, naar Purmerend; Cornells L. Hoogerheide, naar Purmerend. •s HEER ARENDSKERKE. Zater dagmiddag j.l. toen de chauffeur Leen- dertse van Hansweert met zijn auto onder 's Heer Arendskerke reed, spron gen bij het nemen van een bocht bij den locaalspoorwegoverweg onder die gemeente, twee van de banden van de auto, waardoor hij het stuur over zijn voertuig verloor en tegen de al daar staande boomen opreed en het voertuig over den kop sloeg en totaal werd vernield. Wonder boven wonder kwam de bestuurder er met een hoofd wonde af, die door Dr. J. van der Made werd verbonden. In de Zaterdagvoormiddag ge houden raadsvergadering, die door 11 leden en den secretaris werd bijge woond, werd medegedeeld, dat de minister van Onderwijs voor deze ge meente het 5e lid van art. 56 der L. O.- wet 1920 heeft toegepast en alzoo de met 1 April a.s., in verband met het leerlingenaantal der openbare lagere school te Nïeuwdorp, te benoemen onderwijzeres niet behoeft te worden benoemd uit de wachtgelders. Verder wordt medegedeeld, dat de gemeente- begrooting voor 1929 door Ged. Staten is goedgekeurd. Op een verzoek van C. Rijk en C. Zuidhof om vergoeding ■tabletten werken zonder kramp of pijn. Doos GOcent. ingevolge art. 13 der L. O.-wet 1920, wordt gunstig beschikt en besloten eene tegemoetkoming te geven van f 25,per kind per jaar. Een verzoek van gelijke strekking van M. Schaalje wordt van de hand gewezen, omdat de afstand van de woning van adres sant tot de openbare lagere school te 's Heer Arendskerke minder dan 4 K.M. bedraagt. Verzoeken om voor schot op de gemeentelijke vergoeding overeenkomstig art. 101 der L. O.- wet 1920 over 1929 van de besturen der Bijz. lagere school te Nieuwdorp, der R.K. Bijz. lagere school te Noord- Kraaijert en der Herv. Chr. school te 's Heer Hendrikskinderen, worden in gewilligd en besloten ten behoeve de zer scholen uit te keeren respectieve lijk f800,-, f795,- en f425,—. Ver volgens wordt besloten de vergoeding bedoeld bij art. 101 der L. O.-wet 1920 over het tijdvak 1 Mei 1924 tot en met 31 December 1926 voor de R.K. Bijz. lagere school te Noord-Kraaijert, vast te stellen op f 1245,24. Daar aan deze school over gemeld tijdvak reeds aan vergoeding en voorschot is uit gekeerd f 1378,04, zal het verschil ad f 132,80 op het voorschot van 1929 worden ingehouden. Daarna deelt de voorzitter mede, dat van het bestuur van de R.K. Bijz. lagere school te Noord-Kraaijert een verzoek is inge komen om uit de gemeentekas de be- noodigde gelden te verstrekken voor het aanschaffen van leermiddelen in verband met het uitbreiden van hef aantal leerlingen en de inrichting van het 7e leerjaar. Besloten wordt dit verzoek te stellen in handen van B. en W. tot nader overleg met hef be stuur. In verband met een circulaire van den minister van Arbeid wordt in de verordening op de keuring van waren eenige aanvullingen aange bracht. In de gemeentebegrooting over 1928 worden enkele af- en overschrij vingen aangebracht. De pensioens grondslag van den heer Dr. J. van der Made, als gemeente-geneesheer te 's Heer Arendskerke, wordt vastge steld op f 1140,Ten slotte wordt aan Mej. T. J. Harthoorn, met ingang van 1 April a.s. eervol ontslag ver leend als onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de openbare lagere school te Nieuwdorp en deze met in gang van dien datum als onderwijze res aan die school voor vast benoemd. Bij de rondvraag vraagt de heer Schip per, wie de kosten heeft vergoed, wel ke zijn gevallen op de in dezen winter verleende werkverschaffing aan werk- loozen in deze gemeente, waarop de voorzitter antwoordt, dat deze kosten door het Burgerlijk Armbestuur zul len worden vergoed. De heer Vermue wijst op den desolafen toestand, waar in de woonwagenbewoners hunne standplaats in deze gemeente verla ten en vraagt maatregelen te treffen om hierin verbetering aan te brengen. KLOETINGE. In Maart zijn ingeko men: K. Doekes en gezin, B 131, van Appingedam; M. L. Verhulst, B 118, van Kruiningen; G. Mol en gezin, B 176, van Kattendijke; J. J. de Jager en gezin, B 145, van 's Heer Arends kerke; H. Wiskerke en gezin, D 34, van WolphaartsdijkJ.a. Jobse, C 79, van Goes; E.a. van de Velde, C 70, van YersekcJ. Verdonk, C 69, van 's Heer Arendskerke; J. C. Huïssoon, A 140, van Kapelle. Vertrokken: C. J. Louws, naarHein- kenszand; J. Scheffer en gezin, naar Goes, Stoofstraat 19; F. J. van Riet en gezin, naar Goes, Piccardtstr. 52. De korfbalclub „E.L.T.O." al hier, behaalde te Breda op 2en Paasch- dag op de door de korfbalvereeniging „B.K.C." uitgeschreven serie-wedstrij den den tweeden prijs, in den vorm van een lauwerkrans, door in de fi nale na verlenging met 10 van Ne-o uit Tilburg te verliezen. „Zeelandia" van Hansweert, welke ook van de partij was, won den vierden prijs. KATS. In Maart zijn ingekomen: Geertruida Flipe, van Colijnsplaat; Marinus J. van 't Hof en gezin, van Haamstede; Jacobus J. Ridderhof en gezin, van St. Annaland; Marinus J. Ridderhof, van Leersum. Vertrokken: Leendert van der Klein, naar Poortvliet; Jan Geelhoed en ge zin, naar Kortgene; Johannes Flipse, naar Eindhoven. MIDDELBURG. In December heeft de gemeenteraad een crediet van f 120.000,— verleend voor verlenging van het open draineerkanaal van de prise d'eau der duinwaterleiding en in September j.l. f14.180,voor hef graven van een bouwput ten behoeve van een filter-installatie. Beide werken worden uitgevoerd door de Nederl. Heide-Maatschappij, en voor arbeids loon, rentezegels, ongevallenverzeke ring en vervoer per autobus naar het werk werd 55 pet. rijksbijdrage toe gezegd. Thans blijkt, dat nog f28.000 meer noodig is. B. en V. vragen een nieuw crediet voor dat bedrag, maar zullen ook voor dit meerdere een bij drage aan den minister vragen, welke zij schatten op ongeveer f 7000, Dienstweigeraar overleden. Op 26 Maart is in hot Militair Hospi taal te 's Gravenhage, na een maagoperatie te hebben ondergaan, overleden de heer J. Jurriaams. De hear Jurriaans was wegens dienst weigering veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf en opgesloten ia de Bijz. Strafgevangenis te Scheveningen. Op 7 Mei zou hij in vrijheid worden gesteld. Hij had, naar „Het Volk" bericht, reeds herhaaldelijk gevraagd' om ondier- zocht te worden, maar steeds te vergeef». Op 25 Maart werd hij geopereerd en den 26sten Maart is hij ©verleiden. Rad io-burenruzie. De radio is te Oosterbeek de oorzaak geweest van een hevige burenruzie, waar bij de politie ter assistente is geroepen. Een bewoner had het tot een gewoonte gemaakt tot diep in d-n nacht van radio- muziek to genieten en zijn onder het zelf de dak wonende buurman had daartegen reeds meermalen ernstige bezwaren geop perd. Toen bij opnieuw de voor nachtrust bestemde uren misbruikte, heeft de buur man een bombardement geopend van bet zolderraam uit naar de dakanlenne. De projectielen bestonden uit een bobslee, ©en gieter, een stoel en andere zeer nut tige instrumenten. Het resultaat was, dat de radiomaniak naar buiten kwam en een flinke vechtpartij begon, tijdens welke de echtgenoote en de dochter in zwijm viekft. De politie, die intusschen ter assistentie was geroepen, heeft aan het geschil een einde gemaakt. Inbreker in bed. Vrijdagnacht werd de politie te Laren door een bewaker gewaarschuwd, dat er in een onbewoonde villa „de Dennen", van den heer de Vries Robbé, onraad was. Drie politieagenten togen er op uit en stuurden den politiehond naar boven, waar zij gestommel hoorden. De inbreker, die te bed had gelegen, gaf zich over. Hij bekende sinds half' acht met een kame raad in de villa vertoefd' te hebben. Na dat 5 pakken met voorwerpen van hun gading waren gereed' gemaakt, hadden zij zich tegen 2 uur ter ruste begeven. De kameraad was bij het gerucht der po litie verdwenen; men vond hem drie kwar tier later in een lastig te bereiken zolder kast. Beiden, J. V. uit Hilversum en H. V. uit Amsterdam, bekenden zich aan de vier inbraken, die den laatsten tijd te La ren en Blaricum zijn gepleegd, te hebben schuldig gemaakt. Verleden week hadden zij zich ook ter ruste begeven in een on bewoonde villa en waren toen met de eerste tram naar Amsterdam vertrokken. Een zonderlinge heilsbrigade. Onlangs is in Arnhem een nederzetting gekomen in een pand aan den Homtmel- schen weg van de „Heilsbrigade, waar van de hoofdzetel gevestigd' is in Den Haag. De Arnhemsehe kolonie bestond uit een divisie-officier en een kapitein, die blijkbaar wisten, dat de weg naar het hart door de maag gaat, en daarom de ar men onthaalden op bruidsuikers, sigaren en chocolade. Een week lang heeft de. „kolonie" gearbeid, zij berichtte per druk werk, dat zij alle werk verrichtte ten bate van de armen en werkloozen, als repara ties, incassodiensten, dienstverrichting, enz. Het maakte op de menschen den in druk van een beusch „Leger des Heils". En er weiden ook z.g. steunbonnen ver kocht. Inderdaad hebben de armen eten ge kregen, in natura en bereid voedsel. Som migen werden, zonder eenig onderzoek, zeer royaal bedeeld'. Een man kwam eten vragen voor zijn gezin van tien kinderen; hij kreeg het direct, zijn vrouw ging nog eens vragen voor acht kinderen en zij kreeg het ook. Dezer dagen echter was de divisiecom mandant opeens verdwenenmet mede- nemen van een en ander en met achter- Lating van de moedige schulden. De leve ranciers der levensmiddelen wachten nog steeds op hun geld' en het „Instituut is thans gesloten. Brutale geweldpleging. Donderdagmorgen om negen uur heeft in het sigarenwinkeltje van de 68-jarige juffrouw Jacobs, gelegen aan de Jacob van Lemmepkade 204, Amsterdam, een brutale geweldpleging plaats gehad. Om streeks den tijd, hierboven genoemd, trad een jongmensch, wiens leeftijd achteraf ge schat wordt op omstreeks 22 jaar, het win keitje binnen. Hij kocht een doosje siga retten en verwijderde zich. Ongeveer een kwartier later trad hij ten tweede male het winkeltje binnen, liep regelrecht door naar de alcoof, waar de vrouw, die geheel alleen de zaak drijft, aan. het werk was en greep haar bij de keel. Alles speelde zich zeer snel af en. de vrouw was zelfs niet in staat om hulp te roepen. Zij zeeg bewusteloos ineen, waarna de dader naar de kast liep, deze openmaakte en daaruit twee doosjes, te zamen inhoudende een bedrag van ongeveer veertien gulden, wegnam. Toen de oude vrouw tot bewustzijn kwam, liep zij naar de deur en riep om hulp. Buren vernam/en wat er gebeurd was en waarschuwden de politie van het bureau Overtoom. De commissaris, de heer D. Dijkstra, nam de vrouw, die in middels weer was opgeknapt, een verboor af. De dader wordt door het slachtoffer beschreven als een kwiek mannetje van 20 a 22 jarigen leeftijd en lichtelijk als heer gekleed. 1 Een arrestatie na 20 jaren. De politie heeft in de buurtschap Kellersberg bij Kerkrade aangehouden een mijnwerker, sedert 1919 in een mijn bij de grens werkzaam, die 20 jaren geleden gevlucht was uit een tuchthuis, hij moest 7 jaren tuchthuisstraf ondergaan. Al die 20 jaren leefde hij onder den- zelfden valscben naam. Toen de oorlog uitbrak meldde hij zich op de valsche papieren, die hij zich in den Elzas had weten te verschaffen. Tot 1919 bleef hij bij zijn compagnie en gedroeg zich dapper. Hot ziekenfonds der mijn was tot die ontdekking gekomen, dat twee mijnwer kers denzelfden naam droegen. De politie werd op de hoogte gesteld. Een tatouee- ring op den arm werd voor den man nood lottig. De initialen en cijfers herinnerden aan den militairen dienst. Bij zijn voorma lige compagnie werd een onderzoek inge steld, dat tot de ontmaskering leidde. De man stond gunstig bekend. Hij is wederom naar het tuchthuis overgebracht. Jurgens' Margarinefabriek te O s s. Zaterdag is de fabricage van marga rine door de Jurgens' fabriek te Oss opgeheven, en het bedrijf overgeplaatst naar Rotterdam, Aan werklieden onider de 45 jaar van 10 of meerdere dienstjaren is een gra tificatie verleend van 3 maanden tot 1 jaar loon. Werklieden boven de 45 jaar en met 25 dienstjaren werden in het ge not van pensioen gesteld. Een Aprilgrap. Het „Vaderland" van Zondagmorgen bevatte het volgende bericht: Pas is de Graf Zeppalin terug van de reis naar de Middellandsche Zee of thans is men, zooals ons uit Friedrichshafen wordt gemeld, reeds weder klaar voor een volgenden tocht, die echter niet over zoon grooten afstand zal gaan. In totaal zullen 35 passagiers aan boord meegaan. Zondag vertrekt het luchtschip uit Friedrichshafen. Vandaar gaat d!a tocht via Berlijn, Keulen, den Rijn langs, Lo- bith, Arnhem, Doorn naar Den Haag. Hier zal hot luchtschip pogen aan een der 80 meter hoogc stalen masten van het Radio-station Schevemingen-haven voor anker te gaan. Er zal daar eenige lucht post naar beneden worden gelaten. Voor de Nederlandsche luisteraars is het misschien van belang te weten, dat de golflengte plm. 1000 M. evenals op den tocht naar Amerika. Men kan don Zeppelinzender dus even onder do afstemming van Hilversum (1071 meter) vinden'. Als het weer meewerkt slaat gansch Den Haag Paaschmaandag een onverge telijk schouwspel te wachten. In het nummer van Dinsdagmorgen lezen wij: Helaas moeten wij' onze lezers en le zeressen, die gisteren naar Scheveningen getogen zijn of die aan hun radiotoe stel met het zoeken naar de golflengte (plm. 1000 M.) van de Graf Zeppelin, het hun huurlieden-radioluisteraars on mogelijk maakten rustig van Hilversum te genieten, mededeelen, dat de tocht van de Zeppelin op het allerlaatste oogen- blik afgelast is geworden, omdat het 1 April was. Ondanks het ongure weer had gister morgen meer dan' één lid' van de Witte zijn vrouw meegenomen naar het Pavil ion op Scheveningen, om daar het ankeren van het groo te gevaarte aan een der radio - masten gade te slaan, om na ongeduldig wachten, zijn licht eens op te steken bij een kcllner en te hooren, dat men er niets van wist, om even later zich te herinne ren of er aan herinnerd te worden, dat het 1 April was.... 1 Gistermorgen om tien uur kwam er iemand op d© Pier de regen dreigde al die aan het loket angstig aan den kaartjesverkooper vroeg, of de Zeppelin toch zeker nog niet voorbij was Ze werd gerustgesteld' Geen proefvluchten. Dit voorjaar zullen geen vliegtochten naar Nederlandsch-Indië worden onder nomen. Zooals bekend, werden van En- gelsche zijde bezwaren geopperd tegen het gebruik der militaire vliegvelden in Britscli Indië. Maar ook viel, vanwege het onge regelde der vluchten, bij de posterijen verminderde belangstelling waar te nemen. Overwogen wordt nog in het najaar eenige proefvluchten te houden. Te water. I Maandagmiddag had de familie van der H. uit Zoeterwoud'e met paard en wagen een bezoek gebracht aan fami lie te Warmond en kwam vandaar langs de Haarlemmervaart naar Zoeterwoude terug. Onderweg schrikte het paardl voor een omgevallen boom en kwam met wagen en al in de Haarlemmervaart terecht. Oogenblikkelijk schoot van alle kanten hulp toe. Enkele personen begaven zich te water en anderen kwamen met roei bootjes naar de plaats des onheils. Een oudere zoon, een student, die den wa gen bestuurde, werd1 gered, evenals een tienjarig broertje en de student van L. De redding van de 53-jarige moeder, mej. C. v. d. H.van B. en. haar beide kinderen die onder de kap van den wa gen zaten, n.l. de 11-jarige Antonia Ma ria en de 7-jarige Gerardus, kon echter niet vlotten, doordat eerst de kap van den wagen moest worden opengesneden. Toen dit was geschied kondfen zij er uit worden getrokken. Men slaagde er niet in met zuurstof apparaten de levensgeesten weer op te wekken. Prof. mr. P. J. M. Aalberse. Het „Centrum" van Zaterdagavond be vat de mededeeling, dat prof. P. J. M. Aalberse met ingang van 1 April ontslag als hoofdredacteur heeft genomen. Het blad voegt er aan toe, dat prof. Aalberse in de toekomst nog als mede werker aan het „Centrum" verbonden zal blijven. 1 In de „Maasbode" wordt medegedeeld', dat prof. Aalberse als medewerker aan dat blad is verbonden. Een begeerde betrekking. Voor de vacante betrekking van ad junct commies (of commies) bij het Bu reau van Statistiek te Amsterdam, waar voor een academische of daarmede ge lijkstaande opleiding wordt vereischt, heb ben zich niet minder dan 172 sollicitanten aangemeld. Onder dezen zijn 47 jonge ju risten, waaronder weder 17 vrouwelijke; voorts 26 rijks- en gemeente-ambtenaren an 35 kantoorbedienden en anderen, werk zaam op particuliere kantoren. Berooving in den trein. Door een Engelschen heer en dame, die Maandagmiddag met den Duitschen sneltrein te 4.13 uur aan het Centraal Sta tion te Amsterdam zijn aangekomen en in een hotel hun intrek hebben genomen, is bij de politie aangifte gedaan dat hun in den trein, vermoedelijk tusschen Düssel- dorf en Bazel, een donkerblauwe tasch is ontstolen. De inhoud heeft een waarde van 500 pd. st. en bevat verschillende juweelen. Brutale juweelendiefstal. Toen Donderdagavond bedienden van een juwelierszaak te Brussel gereed waren met het leegruimen van de étalage en de juweelen in een kleinen koffer op de schrijftafel van den eigenaar der zaak de poneerden', ging plotseling het electrisch licht uit. Een onbekend individu drong door de nog niet gesloten winkeldeur, sneed de electrische geleiding door, en maakte zich van den koffer meester, waarna hij ongehinderd met zijn buit ver dween. De waarde der ontstolen sieraden bedraagt ongeveer 3 millioen francs. Ver moedelijk heeft die dader zich reeds ge- ruimen tijd tevoren in den kelder opge houden. Politieke relletjes te Ham burg. Een druk bezochte vergadering der Deutsche Friedens-gesellschaft in het con certgebouw te Hamburg werd gedurende een voordracht van een der leden door nationaal-socialisten verstoord. Er ont stond een geweldig tumult, waarbij de te genstanders met stoelen, stokken en bier glazen op elkaar lossloegen. Een dame liep ernstige kwetsuren aan het hoofd op door een worp met een bierglas, twee an dere deelnemers aan die bijeenkomst wer den door slagen met stoelpooten zwaar ge wond. Het ontboden „overvalkommando" slaagde er eerst na geruimen tijd in de rust in zooverre te herstellen, dat de spre ker zijn rede kon voortzetten. In het verdere verloop van den avond! veroorzaakte de aanwezige leden van de Stahlhelm een nieuwe stoornis. Thans greep de politie naar de gummistok en de Stahlhelm-mamnen verlieten de zaal, waar na de voordracht verder ongestoord kon worden voortgezet. Na afloop der bijeenkomst, kwam het ten derde male tot een hevige ruzie, dit maal tusschen soc.-dem. en communisten. Een poosje later geraakte het commu nistische lid Dittmamn van de Bürger- schaft in twist met een agent in burger-

Goessche Courant | 1929 | | pagina bijlage 1