Werkhanden Rechtszaken. Buitenland Stadsnieuws. Van Overal Binnenland Afdeeling Zeeland van de Nedetland- sche Vereeniging tot Bescherming van Dieren. In de jaarvergadering van bovenge noemde afdeeling, gehouden te Mid delburg onder voorzitterschap van den heer Mr. F. W. Adrïaanse, werden als bestuursleden herkozen mevrouw Hes- selinkTeitsma en de voorzitter en gekozen Mej. H. C. van Hoek, beide eerste ter vergadering aanwezig en namen hunne benoeming aan, terwijl aan Mej. van Hoek kennis gegeven zal worden. Uit het hierna door den secretaris uitgebracht jaarverslag bleek, dat het aantal leden bedraagt 171 en het aan tal begunstigers 32. Steeds meer en meer ziet men de goede vruchten van de overeenkomst getroffen met de gemeente Middelburg en ook valt de steun van de zijde van de politie zeer te roemen, waarvan het gevolg is, dat meer zwerfdieren aan het asyl worden gebracht en getracht kan wor den daarvoor een goed tehuis te vin den of als het oude of lijdende die ren zijn, ze pijnloos worden gedood. Mevrouw Adriaanse—Bergansius be dankte als bestuurslid. Het verslag werd goedgekeurd, even als dat van den penningmeester. Behandeld werd de oproepingsbrief voor de algemeene vergadering te Nij megen op 24 en 25 Mei en besloten er een afgevaardigde heen te zenden. Bij de rondvraag werd medegedeeld, dat bij de felle koude in Februari aan verschillende vogels op onder scheidene plaatsen brood is verstrekt. De heer Vermeulen deelde o.a. mede dat de klachtenbus vernieuwd is en dat in die bus, doch ook bij hem rechtstreeks klachten kunnen worden ingediend. Veefokkerij in Zeeland. In de onder voorzitterschap van den heer W. Kakebeeke gehouden jaar- lijksche vergadering van de provin ciale commissie voor de verbetering van rijkswege van de veefokkerij in Zeeland, welke commissie tevens hef bestuur vormt van de Vereeniging tot verbetering van het rundvee in Zee land, is besloten, instemming te be tuigen met het adres van de provin ciale commissie in Groningen, waarbij verhooging van het rijkssubsidie wordt gevraagd, doch dan in algemeenen zin. Besloten werd verder, nu het geschil tusschen het Nederl. Rundveesfam- boek en het Friesch Rundveestam boek is opgelost, weer Friesche stie ren op de keuringen toe te laten. Op dat Zeeland echter niet overstroomd worde met stieren van minderwaar dige kwaliteit, zal de volgende bepa ling in de keuringsvoorwaarden wor den opgenomen: „Alle in Zeeland in gevoerde stieren moeten, naast vol doende productie- en afsfammïngsge- vens, tenminste 75 punten hebben, om voor primeering in aanmerking te ko men". Voorts werd besloten, naast de vaste keuringsplaatsen, op een aantal wis selende keuringsplaatsen te keuren. De stïerenkeuringen zullen steeds op vaste plaatsen gehouden worden. Voor elk keuringsdistrict zal een plaats vervangend keurmeester worden be noemd. Voor te houden fokveedagen te Eede en op Tholen werd subsidie ver leend. Van den heer J. J. Mol, die in 1930 periodiek moet aftreden als lid der commissie, was bericht ingekomen, dat hij zich niet meer herkiesbaar stelt. Besloten werd, in deze vacature aan Ged. Staten ter benoeming voor te dragen een veefokker uit Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Vrije Geref. gemeente. Te Tholen is, na aankoop van het gebouw „Non Semper", dat een reeks van jaren als sociëteit dienst deed en later in handen kwam van exploitan ten voor het verhuren voor allerlei doeleinden door een groot aantal beJ zwaarden van de Gereformeerde ge meente onder leiding van den heer W. Baay een vrije Gereformeerde go meente gesticht; de heer Baay werd niet toegelaten tot het spreken in de kerken der Gereformeerde gemeenten en is toen op verzoek van tal van aanhangers op eigen gelegenheid be gonnen. Een der drijfveeren tot af scheiding zou zijn dat ook de politiek te veel op den voorgrond trad. HOEDEKENSKERKE. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de R.K. school al hier is benoemd Mej. E. Knuit te Heinkenszand. KAPELLE. Vrijdag 5 April a.s. zal in de bioscoopzaal „Slot Osfende" te Goes voor den Vrijw. Landstorm op Zuid-Beveland een filmavond worden gegeven, waar o.m. zal worden ver toond: „Het bezoek van H. M. de Koningin aan Goes", de film „De We reldoorlog" enz. VLISSINGEN. Het personeel van de electrische tram Vlissingen—Mid delburg heeft inwilliging gekregen van haar verzoek om de z.g.n. pendagen uit te betalen en is dit verleden week geschied. Thans wordt door het rijdende per soneel er nog op aangedrongen om vrijgesteld te worden van het betalen van IV2 pet. ziekte-premie, wat ook voor het personeel van werkplaats en centrale het geval is. Ook de actie voor 5 pet. loonsver- hooging wordt voortgezet, zulks langs zuiver organisatorischen weg. WEMELDINGE. Gisterenavond had alhier een ernstig ongeval plaats. Een span paarden van den vrachtrijder V., welke voor een kar waren gespannen, werden schichtig en sloegen op hol. De bestuurder viel van de kar en be kwam eenïge ontvellingen. Erger liep het met den arbeider H, af, die op een kar beladen met koolrapen zat, die door de kar van de op hol ge slagen paarden werd aangereden. H. geraakte tusschen de beide voertui gen bekneld en viel tenslotte op den weg. Met gebroken beenen werd de ongelukkige bij omwonenden binnen gebracht, waarna Dr. Gnirrep heel kundige hulp verleende. Later is hij per ziekenauto naar het ziekenhuis te Goes overgebracht. Dechtbank te Middelburg. In de zitting van heden werden de volgende vonnissen uitgesproken: Overtreding van de Jachtwet: M. d. K., 30 jaar, werkman te 's Gra venpolder, vernietiging van het von nis van den Kantonrechter voor waf de opgelegde straf betreft, f 15 boete of 15 dagen hechtenis, en verbeurd verklaring van het geweer of betaling van f 10 boete subs. 10 dagen hechtenis Overtreding van de wapenwet: Th. M. A. v. A., 27 jaar, caféhouder te Goes, vernietiging van het vonnis van den Kantonrechter en vrijspraak. In hooger beroep. Door P. M., 44 jaar, aannemer te Kloetinge is hooger beroep aangetee- kend tegen het vonnis der Rechtbank van 15 Maart j.l. waarbij hij ter zake van oplichting te Zoutelande op 21 Januari j.l. is veroordeeld tof 4 maan den gevangenisstraf. OVERZICHT. Myron Herrick f Myron Herrick, de Amerikaansche gezant te Parijs, die bij de begrafenis van maarschalk Foch kou had gevat en sindsdien bedlegerig was, is Maan dagmiddag aan hartverlamming over leden. Met groot leedwezen maken de Fransche bladen melding van den dood van een man, die sinds hij in 1912 zijn functie van gezant aanvaard de, steeds getoond heeft een oprecht vriend van Frankrijk te zijn. Toen in 1914 de Fransche regee- rjng haar zetel naar Bordeaux moest verplaatsen en de meeste vreemde diplomaten haar volgden, bleef Her rick te Parijs, waar hij de hem toe vertrouwde belangen beter meende te kunnen behartigen, hetgeen er veel toe bijdroeg de inwoners van Parijs te kalmeeren. In December 1914 keer de hij naar Amerika terug, daar in- tusschen de democraat Wilson pre sident was geworden, op wiens uit drukkelijk verzoek hij slechts voor- loopig te Parijs was gebleven. In 1921 zond de nieuwe republikeinsche pre sident Harding hem opnieuw als am bassadeur naar Parijs, welke functie hij tot zijn dood heeft vervuld. Als zijn opvolger wordt genoemd generaal Dawes. Mijnramp met 27 slachtoffers. Het is voor de bewoners van de Kempen in Belgisch Limburg een droe vige Paschen geworden. Aan den voor avond van de feestdagen is in de ko lenmijn André Dumont te Waterschei' onder Genck een ongeluk gebeurd, waardoor tal van gezinnen in diepen rouw zijn gedompeld. Er was een springmijn gelegd ten einde een stuk rots te verwijderen en 28 arbeiders hadden zich teruggetrok ken in een gat in den mijnwand in af wachting van de ontploffing. Ongeluk kigerwijze had deze juist plaats op een plek, waar zich mijngas had verza meld. Er ontwikkelde zich een vlam van 55 M. lengte, die alle mijnwerkers in hun schuilplaats bereikte, 25 hun ner vonden den dood, drie liepen zware "brandwonden op. 'Onder de dooden bevonden zich slechts acht a tien ongehuwden. On der de gehuwden zijn er verscheide- nen, die tof vijf kinderen hadden. In totaal hebben 59 kinderen hun vader verloren. Bovendien werden een paar zwaar gewonden bovengehaald, wier ruw, rood of beschadigd worden weer spoedig gaaf en zacht met Doos 30 ct. PUROL toestand hopeloos werd geacht. In het ziekenhuis der mijn werden voorts nog tal van minder ernstig gewonden opgenomen. 's Middags viel nog een tweede on geluk voor. Tegen drie uur werd een uit 12 man bestaande reddingsbrigade verrast door een instorting, veroor zaakt door den brand. Twee arbeiders werden gedood, acht gewond. In geheel Limburg heerschf groote op winding tengevolge van de ongelukken. Bondsdag Ned. Jongelingsverbond. Maandag wend' alhier d!e jaarlijksdhe bondsidag gehouden iin provinciaal verband. De voorzit far, de heer ds. Homburg, opende de morgenvergadering op de ge bruikelijke wijze en wees er in zijn ope ningswoord op, dat het de 25e jaarlijksche bondsdag was, die ditmaal werd gehouden Vele telegrammen en bloemstukken wer den ontvangen. Op deze morgen vergade- der ing, waar huishoudelijke zaken behan deld werden, werd besloten den zomerdag te houden op Westhove. Aanwezig waren 218 leden. De middag vergader ing werd gewijd aan het houden van een referaat, afgewisseld door muziek. De heer James, hoofdbe stuurder van het N. J. V., sprak over „Het Ned. Jongelingsverbond' in het ver leden en thans", en zeide dat het kleine boompje van vroeger was gegroeid tot een machtigen stam, dfa zijn takken verspreid de over geheel Nederland. In deze middagvergadering waren ruim 400 personen aanwezig. De morgen- en middagvergaderingen werden gehouden in de „Prins van Oran je". Des avonds sprak in de Geref. Kerk ds. E. H. Blaauwendraad uit Vlissingen naar aanleiding van Phalippcmzem 3. Ook het kerkgebouw was geheel bezet. Uitvoering. De Zeeuwsche blindenvereeiniging zal Dinsdag 9 April in het Schuttershof al hier een propaganda-kunstavend geven. Aan den avond verleenen hun medewer king de orchestvereeniging „Symphonic" te Middelburg, de blinde musici mevr. Stem Frank, C. Ver linde en Frans Wil- lems. Gaarne wekken we op tot bijwoning van deze, in verschillende bladen geroem de uitvoering. Er heeft zich hier ter stede een comité gevormd, dat den avond voor bereidt. Zitting namen daarin de heeren Hajenius, Van Melle, Ds. Homburg, Z wee de, Rothuizen, Van Dijl en Zuring. De padvinders belasten zich met den verkoop der kaarten. Jubileum. De heer R. Zuidema, directeur-hoofd redacteur van het dagblad' „De Zeeuw", was 1 April 25 jaren werkzaam bij de christelijke pers. Nieuwe telefoonaansluitingen. Opgaaf van nieu ve aansluitingen aan het Rijks telefoonkantoor te Goes met de daaronder ressorteerende hulptelefoonkaii- toren en telefoonstations over de maand Maart 1929. Wed. M. L. v. Nieuwenhuijzen, Wil- helminastraat 2, Goes, No. 264; A. M. Overhoff, Tulpstraat 78, Goes, No. 269; M. F. Moens, 'sH. Hendrikskinderesi- straat 10-12, Goes, No. 294; C. L. v. d. Vreede, Heernisseweg B 16, Goes, No. 3'19; N. van Spanje, Oostsingel 118, Goes No. 344; R. Zuidema, Rimmeiandpleiin I, Goes, No. 345; F. J. Thiery, Mag- dalenastraat, Goes, No. 346; J. H. v. d. Klooster, Stoof straat, Ellewoutsdijk, No. 8; J. Reijnhoudt, Veerweg, Kamperland', No. 16. i Verbouwing. De heer Adr. Vertmaire heeft zijn voormalig pand in de Lange Vorststraat een groote verbetering laten ondergaan. Had deze zaak vroeger slechts één étalage ruimte, thans is er ter weerszijden van den ingang een. In den winkel zelf is ook veel ruimte ontstaan, wat aan de groote voor raden wol, sajet, enz. zeer teni goede komt Het timmer- en metselwerk werd ver zorgd door dén heer Wijkhuijse, dat van het schilderwerk door den heer De Kub- ber. (J i Onbestelbare post Brieven binnenland: Joh. Vroegindewei, Zierikzee; mej. T. Koevcets, Goes; Alg. Handelsmij. voor Industrieele producten, Rotterdam. N.B. Den afzenders wordt aanbevo len op alle stukken hun naam en adres te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid aan hen kunnen worden teruggegeven. Voorts is het gewenscht alle stukken van een volledig adres, straatnaam en huisnummer te voorzien. Gevonden voorwerpen. In Maart zijn aan het bureau van po litie onderstaande voorwerpen als gevon den aangegeven. Een armbandje met monogram, e#n Lipssleutel, drie knipmesjes, vier rijwiel- belastiingmerken, een koperen gewicht, een redicule, een zakboekje, een huissleutel, een kinderbontje, een pet, twee mutsen, twee broche's, een sUidentemmuts, zes handschoenen, een nikkelen horloge, twee honden, een p erf oreerrad, een paarden deken, een zakje met twee zakdoekjes, twee autobanden, een gymnastiekschoen, een gummibal, een klein sleuteltje, een haan, een boodschaptasch, een school- étui, een boodschapmand', een paar hand schoenen, een kinderschoentje, drie lin nen boorden, een vulpotlood, een vulpen, een dopje van een kinderwagenas, twee kmdertaschjes met inhoud, een koperen sleutel van een melkbus, een étui met postzegels, een nijptang, drie zakken met aardappelen, een ring met twee sleutels, twee knotten zijde, een portemonnaie met inhoud, een damesschoen, een kimder- schortje, een taschje met inhoud en een rozenkrans met étui. Veemarkt. Ter markt van gisteren waren aange voerd: 1 nuchter kalf, 34 biggen. De burgemeester van Amsterdam is Zaterdagmorgen per boottrein van de Mij. „Nederland", die de passagiers van het s.s. „Prinses Juliana" uit Genua naar ons land bracht, aan het statical Weesper- po ort te Amsterdam aangekomen in ge zelschap van zijn zoon. Bij de ontvangst was het dagelijksch bestuur der gemeente met eenige hoofdambtenaren tegenwoor dig. Vrijdagavond is een monteur door een propeller van een vliegmachine op Schip hol doodgeslagen. De motor was aangezet en de man zou om de machine heen loo- pen. Door den zwaren mist misleid, liep hij tegen den propeller aan. Hij was dade lijk dood. Het gemeentebestuur van Rotter dam heeft van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland bericht ontvangen, dat diit college de voorgestelde grenswijziging van Rotterdam, waardoor het gebied dier ge meente met 13.096 H.A. zou worden ver groot en de bevolking met ruim 100.000 zou toenemen, niet kan bevorderen. Zaterdagochtend is ecn^ brutale diefstal gepleegd' in een juwelierswinkel op de Boulevard Haussmann te Parijs. Een blond jongmensch stelde den juwelier buiten gevecht en ging er vervolgens met een beurs met geld en voor meer dan een millioen edelsteenen vandoor. De „Bond van Marktkooplieden" te Meppel zou binnenkort een feest hou den. Als bijzondere attractie vermeldde het programma: Verkiezing van „Miss Meppel." De burgemeester heeft ech ter -dit programmapunt, dat reeds mooi op weg was „the topic of the day te worden, verboden, meldt het Hbld. Van een vliegtuig, dat boven Beau mont in Californaë vloog, is de benzine tank ontploft. Het vliegtuig vloog in brand en stortte omlaag. Alle 5 inzittenden wer den gedood. Gedurende de Paaschdagen zijn in Engeland, bij ongelukken op straat, twaalf personen gedood en 34 gewond. Op den eersten Paaschdag alleen zijin in Frankrijk bij auto-ongelukken achtmieii- schen omgekomen en 23 gewond. De Berlijnsche brandweer is ge durende de beide Paaschdagen 320 maal gealarmeerd, waaromlder verscheidene ma len het brandalarm door baldadige per sonen bleek te zijn gemaakt. Gisternacht brak in een cement- en machinelocids aan de Frankfurter AJlee brand uit. Het blus sch ingswerkwaaraan een groot aan tal wagens en brandspuiten deelnamen, duurde ongeveer drie uur. In den loop der Paasch-ren op de Wielerbaan te Angoulême nabij Parijs heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. De Parijsche motorrenner Guyard vloog door de hekken heen en reed' op de menigte in. Een toeschouwer werd gedood'; negen personen werden min of meer ernstig ge wond. Intusschen is reeds een dér ge wonden aan de gevolgen overleden. De rijder zelf bekwam zware verwon dingen. i i Wiesbaden is sedert Maandag de eenige groote stad in Duitschland' zonder electrische tram. De tramconcessie was Zondagnacht om twaalf uur afgeloopen en op den tweeden Paaschdag zijn de ge meentelijke autobussen in dienst gesteld', voorloop ig zestig. Ofschoon het verkeer op den feestdag zeer druk was, hebben de bussen den vuurdoop prachtig door staan en is het vervoer zonder eenige stoornis gegaan, zjelfs in de drukste uren van den middag toen ze om de drie minu ten naar den Rijnotver reden. Op den straatweg tusschen Furth en Neurenberg is een auto in een troep huiswaarts kearende fietsers gereden, die naast hun onverlichte fietsen liepen we gens de sterke helling van den weg. Negen fietsers werden gewond van welke twee zeer ernstig. De chauffeur was door het licht van een tegemoet komende auto verblind. 1 Gedurende de Paaschdagen heb ben te Weenen twintig personen pogingen tot zelfmoord gedaan. Drie slaagden in hun opzet en werden dood gevonden, de overige zeventien verwondden zich zwaar. Zes personen vonden gedurende 4 de Paaschdagen door verkeersongevallen den dood. In het gebied van den St. Gothamd is sinds Maandag weer strenge koude op getreden. Te Andernach vroor het 18 graden Celsius. Er is ook veel sneeuw ge vallen op ongeveer duizend M. hoogte. De publicaties van het „Utr. Dagblad". De heer dr. P. H. Ritter Jr., hoofd redacteur van het „Utr. Dagblad" heeft als lid van den Ned. Journalistenkring be dankt. 1 In een uitvoerig schrijven door den heer dr. Ritter aan het bestuur' van ge noemden Kring gericht, zegt hij, dat de voorzitter van den Kring in zijn laatste communiqué de voorstelling gewekt heeft, als zou dr. Ritter zich tier beschikking van het kringbestuur hebben gesteld voor het geven van nadere Michtingen. Dr. Ritter noemt dit geheel bezijden de wa,arbeid. Hij ontkent met den meestem nadruk, dat hij zich „op eenigerlei wijze ter beschikking van het kringbestuur heeft gesteld tot het geven van nadere inlich tingen" ten behoeve van een onderzoek door het bestuur. Hij heeft slechts toege zegd „op collegiale wijze" verschillende feiten op vast te stellen wijze ter beschik king van den Kring te stellen ten behoeve van een discussie over een zuiverder ver houding tusschen regeering en pers. Dr. Ritter acht deze vervoeging van zijn let terlijk gedicteerde mededeeling te zijn geschied met een bepaalde strekking, en wel om, in strijd met de waarheid, tegen over de buitenwereld den valschem schijn te wekken, als zou hij zijn stampumt opge geven en zich aan dat van het bestuur hebben onderworpen. Dit schijnt hem een „zoo onzuivere joumalistische methode", dat hij verklaart op een verder lidmaat schap van den kring niet Iangver prijs te stellen. Van een bestuur dat zich als rechter inzake journalistieke eerlijkheid opwerpt, mag wel voor het minste ver wacht worden, dat het zelf geen communi- qué's uitgeeft, die 'in strijd met dé waar heid zijn. Naar aanleiding van de mededeeling van dr. Ritter dat hij door een schrijven van den minister van justitie van 11 Maart, zich gebonden zou moeten achten tot be perking in het geven van inlichtingen orni de regeering niet in ongelegenheid te bren gen, verneemt het Ned. Correspondentie bureau van bevoegde zijde, dat deze ge dachte van dr. Ritter geheel op een mis verstand zijnerzijds moet berusten, daar de minister van justitie zijn onderzoek bij hem juist heeft gestaakt toen bleek dat van dr. Ritter omtrent den loop van zaken met de publicatie niet dan onbestemde informatie ware te verkrijgen'. Voor wat de regeering betreft bestaat voor dr. Rit ter alle vrijheid, welke mededeelingen ook, te doen. Aanranding. Op den weg van 'sGravenhage naar Kijkduin wandelden Vrijdag j.l. twee da mes. Bij het Quick-terrein zat aan den kont van den weg een man, die blijkbaar met minder goede bedoelingen de dames opwachtte. De man greep de jongste der beide dames aan en trachtte haar met geweld op den grond te werpen. De andere dame kwam haar vriendin te hulp. De man wist haar een taschje te ontrukken, waaruit ze nog tijdig een bankbiljet en een sleutel- bosje kon grijpen, zoodat de bint, den dief in banden gevallen, van bijzonder weinig beteekemis is. Een uitgebreid onderzoek is ingesteld', maar tot op heden heeft het geen resultaat opgeleverd. _J Prinses Juliana. Volgens 'tNeues Wiener Journal van 31 Maart zou men zich in hofkringen ernstig bezighouden met de a.s. verlo ving van prinses Juliana. Deze geruchten zouden daardoor in omloop gekomen zijn, dat d;e koningin voor dézen zomer een groot reisprogram heeft opgemaakt, waar bij de voornaamste protestantsche hoven bezocht zouden worden. De hertog van Gloucester, derde zoon van dén koning van Engeland, wordt als pretendent ge noemd. Ook noemt men den derden zoon van den koning van Noorwegen. Maar da candidaat die volgens 't Neues Wiener Journal, de meeste kans heeft, is prins

Goessche Courant | 1929 | | pagina 2