In dienst van allen. No AO, Woensdag 3 April 1929 Ü6 Jaargang. Bij dit nummer be hoort een bijvoegsel. Koloniën Kunst. LINTVELT's BAZAR Sport. ProvincienieuWs Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in. Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE i COURANT Uitgave Naamlooze Vennootschap Goosche Courant |||||||||l|jp en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf Postcheque- en Girorekening No.55571 rr«i„r- it non vr.. oaa Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke rog»! meer 24 cent* Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen eo aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. Verloven bij de Posterijen. Naar het „Nieuws v. d. Dag v. N.-I. vernam, ontvingen alle ambtenaren van den Dienst der Posterijen en Telegra fie, die voor het jaar 1930 buiten- landsch verlof aanvroegen, van de Dienstleiding de mededeeling, dat zij maar niet op verlof moeten rekenen, daar er niet voldoende reserve-perso neel aanwezig is. Dit geldt ook zelfs voor ambtenaren B., dat zijn uit Holland uitgezonden ambtenaren, die eventueel door Indi sche krachten kunnen worden ver vangen. Het blad meende aanvankelijk, dat drt verschijnsel nog een uitvloeisel kon zijn van de overtalrijke verlofs- aanvragen na het beëindigen van den wereld-oorlog (1930 is juist twee maal 6 jaar de gewone termijn, waar na men aanspraak op verlof kan doen gelden, na 1919) doch de massa uitgestelde verloven na den oorlog werden niet in 1918 verleend, doch in 1919 en gedeeltelijk zelfs 1920. De eigenlijke reden van de huidige teleurstelling voor vele ambtenaren moet dan ook gezocht worden in een fout der Dienstleiding van 1924. Toen werden er vele ambtenaren aangesteld zonder dat met de moge lijkheid van vervanging werd rekening gehouden. En dat wreekt zich nu. Eene fout, die toch eigenlijk niet bij een lichaam als de Posterijen en Telegrafie mag voorkomen. Speenhoff naar Engeland. De heer Speenhoff heeft van de ver' eeniging „Neerlandia" te Londen een uitnoodiging ontvangen om met zijn v uit vijf personen bestaand gezelschap op 24 April voor deze vereeniging op te treden. Bij deze gelegenheid zal daar tevens het jubileum van den heer Speenhoff worden herdacht. Ook zal de heer Speenhoff twintig van zijn nieuwste liedjes voor de „Columbia"-gramafoon zingen. Hoek Koningstraat - Magdalenastraat. SPECIAAL ADRES IN: GLAS, PORSELEIN EN AARDEWERK. 71 FEUILLETON Naar het Engelsch van ETHEL M. DELL. Geautoriseerde vertaling van DICKY WAFELBAKKER „En denk je dan totaal niet aan jezelf?" „Het is genoeg voor mij.... Het zal altijd genoeg voor me wezen, in dien ik jou dienen mag", antwoordde hij eenvoudig. „Wanneer je mijn hu welijksaanzoek op die voorwaarden wilt aannemen, zal ik me ruimschoots beloond voelen. Indien je echter niet bereid mocht zijn mijn vrouw te wor den, zal ik toch altijd door alles heen tot je beschikking blijven, of schoon ik dan natuurlijk niet in de gelegenheid zal zijn zooveel voor je te doen als onder andere omstandig heden". „Ik begrijp het", zei mevrouw Ri vers. Gedurende enkele minuten heerschte er een doodsche stilte. Bill wachtte op haar antwoord. Hij hield zijn hoed in de hand en er ston den dikke zweetdroppels op zijn voor hoofd, welke niet veroorzaakt werden door den zachten zomerdag. Verder was er evenwel totaal niet aan hem te bemerken, wat er in hem omging. Hij had zichzelf volkomen in Belasting ten bate van het tooneel. De gemeenteraad van Weimar heeff een voorstel van de nationaal-socia- lisfen tot het heffen van een „schouw burgbelastïng" aangenomen. Elke in woner van de stad, die den leeftijd van 18 jaar heeft bereikt en een in komen heeft van meer dan 2800 mark per jaar, zal voortaan elk jaar een be drag van 6 mark moeten storten. De opbrengst dezer belasting komt den schouwburg van de stad ten goede. VOETBAL. Zuidelijke 1ste klasse N.V.B. Tijdens de Paaschdagen hadden de volgende wedstrijden plaats, met uit' slagen als volgt: M. V. V.—P. S. V. 2-1 B. V. V.—N. A. C. 3-0 EindhovenWilhelmina 32 N. O. A. D.-Willem II 2-2 RoermondL. O. N. G. A. 33 Zuidelijke 2de klasse N.V.B. Tijdens de Paaschdagen hadden de volgende wedstrijden plaats, met uit' slagen als volgt: VlissingenD. O. S. K. O. 21 Middelburg—G. U. D. O. K. 3-2 Bredania—Dongen 22 De stand van de Zuid. 2e klasse A luidt tot op heden: Vlissingen 14 11 1 2 23 47—21 Dongen 17 9 4 4 22 58-29 Zeelandia 15 8 2 5 18 45—41 Breda 14 8 1 5 17 28-33 Bredania 15 6 3 6 15 30-34 D.O.S.K.O. 15 6 3 6 15 27-30 R. B. C. 16 7 1 8 15 41-36 Middelburg 15 4 3 8 11 25—38 Alliance 14 2 3 9 7 28—42 G.U.D.O.K. 15 2 3 10 7 30-53 Zuidelijke 3de klasse N.V.B. Tijdens de Paaschdagen hadden de volgende wedstrijden plaats, met uit slagen als volgt: Goes—Walcheren 5—0 Temeuzen—Vlissingen II 20 ZierikzeeHulst 13 De stand van de Zuid. 3e klasse A luidt tot op heden: Terneuzen 14 12 0 2 24 51—10 Hulst 14 10 4 0 24 51—10 Goes 14 8 4 2 20 40-17 Walcheren 14 6 3 5 15 27—28 Zeelandia II 13 5 1 7 11 30—49 S.I.N.O.T.O. 15 4 5 6 11 27-41 Zierikzee 12 3 1 8 5 18-56 Vlissingen II 13 2 1 10 5 24-37 Middelburg II 13 1 1 11 3 13-43 Sinoto 2 winstpunten in mindering wegens niet opkomen tegen Hulst. Zierikzee 2 winstpunten in minde ring wegens niet opkomen tegen Ter zijn macht en wachtte op de beslis sing, die zij genomen had. Eensklaps werden ze echter ge stoord en mevrouw Rivers kwam met een ruk uit haar stoel overeind. Het hreede tuinhek was geopend geworden en voetstappen werden gehoord. ,Ik begrijp, wat je hedoelt", zei mevrouw Rivers haastig, „maar het is zooiets belangrijks, dat ik er rijpelijk over moet nadenken. Ik geloof, dat het een groote vergissing zou wezen te haastig te werk te gaan, want dan zou men er later berouw over kunnen hebben. Ik zal het je zoo gauw mo gelijk laten weten". Bij de laatste woorden keerde zij zich van hem af en liep langzaam het grintpad op om mevrouw Winch tegemoet te gaan. .Ik vraag me af, of u om dezelfde reden hierheen is gekomen", zei ze tot haar, terwijl ze de bezoekster de hand drukte. „Wilde u ook over die arme juffrouw Pemberton komen pra ten, die naar het ziekenhuis vervoerd moet worden?" Mevrouw Winch keek haar onder zoekend aan en richtte zich onmid dellijk tot den dominee. Nee", gaf ze ten antwoord. „Ik moest over het kinderfeest spreken. Juffrouw Barnet vertelde me...." ,Oh, dan neem ik gauw afscheid", zei mevrouw Rivers glimlachend. „Het wordt nu heusch tijd, dat ik wegga, mijnheer Quenfin. Ik kom er wel uit. Doet u alsjeblieft geen moeite. Adieu!" Vriendschappelijk. Zaterdagmiddag werd op het terrein van de voetbalvereenïging „Vlissingen" de jaarlijksche ontmoeting gespeeld fusschen een Engelsch elftal en hef eerste elftal van Vlissingen. Door het schitterende spel, dat de Engelschen te zien gaven, wisten zij de stand tot de rust tot 21 in hun voordeel te brengen. Na de rust wist Vlissingen van de vermoeidheid der Engelschen te profiteeren en wist zij tenslotte met 5- 2 te winnen. De Kamerverkiezingen. Mej. Joh. Westerman, lid der Twee de Kamer, heeft zich alsnog bereid verklaard een candidatuur te aanvaar den op de lijst van de combinatie Dordrecht—Zeeland van de liberale staatspartij de Vrijheidsbond. Engelsche journalisten. Circa 100 Engelsche journalisten hebben gedurende de Paaschdagen in hotel „Britannia" te Vlissingen ver' toefd. Per auto-car hebben ze tochten door Walcheren gemaakt. Ongetwij feld zal deze excursie aan het vreem- delingenbezoek uit Engeland ten goede komen. BAARLAND. Donderdagavond had in tegenwoordigheid van den Rijks- tuinbouwconsulent en de commissie van toezicht de eindles plaats van het eerste leerjaar van den algemeenen tuinbouwcursus alhier. Na het stellen van vragen uit de behandelde leer stof door de heeren H. L. K. Leijs en W. J. Robijn werden tot het tweede leerjaar bevorderd: P. Bal, P. Beu lens, M. P. Bolier, G. A. Bruggeman, A. M. Dronkers, J. de Hollander, J. Murre, J. A. de Punder, P. J. de Punder, J. C. Traas, J. H. Vermeu len, H. P. de Vriend ec J. J. ,van Wïngen. HANSWEERT. Het schip „Arte- mis", dat hier vorige week aan den ketting is gelegd, is thans na borgstel ling weer vrijgegeven, en heeft het schip de reis voortgezet. HOEDEKENSKERKE. In Maart zijn ingekomen: D. B. v. Kruijssen en ge zin, landbouwer, van Kruiningen; L. de Bart en gezin, werkman, van Krui ningen; E. J. G. Vijverberg, zonder beroep, van Woudenberg; Dirkte Louis- se, dienstbode, van Goes; L. de Jonge en gezin, werkman, van Venray. Vertrokken: Leijn de Pree, boeren knecht, naar Driewegen; J. C. M. Ma' zure, onderwijzer, naar Goes; Jacob de Pree en gezin, boerenknecht, naar 's Gravenpolder; J. J. Eckhardt, tim mermansknecht, naar 's Gravenpol der; A. Scholten, religieuze, naar Ber gen (N.-H.); Wed. J. van der Linde- Het volgende oogenblik was zij ver dwenen. Het geluid van het sluiten van het hek werd gehoord en Bill zette met een eenigszins wanhopig ge baar zijn hoed weer op. Hij was op dat oogenblik ten opzichte van me vrouw Winch allesbehalve vriende lijk gestemd. HOOFDSTUK III. De bondgenoot. Was hij te overhaast te werk ge gaan? Had hij een vergissing gemaakt, welke niet meer te herstellen zou wezen? Had hij haar beleedigd? Bill stelde zich herhaaldelijk al deze vragen en bij oogenblikken had hij het gevoel, alsof hij krankzinnig zou worden. Indien hij haar werkelijk beleedigd had, zou ze dan nooit meer tegen hem willen spreken? Het was wellicht niet uitgesloten, dat ze zoo gauw mogelijk uit het dorp zou vertrekken. Oh, deze ge dachte was eenvoudig onduldbaar. Hij herinnerde zich, dat zij vroeger eens vaag te kennen had gegeven, dat zij niet voor goed in de villa kon blij ven. Zou hij, die haar zoo liefhad, thans degene zijn, die haar moest ver drijven? Hef volgende moment begon hij weer anders te redeneeren. Hij had haar zijn liefde toch niet opgedron gen. Daarvan was hij overtuigd. Doch waarom was hij dan ook met dat be lachelijke voorstel voor den dag ge Tichelaar en gezin, zonder beroep, naar GoesGeertruid de Visser, dienst bode, naar 's Gravenpolder; L. J. Lu- kasse, winkelbediende, naar Vinke- veen; I. M. Sanders, werkman en ge zin, naar Schore. KAPELLE. De vereeniging ter be vordering van de G/ascultuur te Ka- pelle en omgeving kwam in vergade ring bijeen onder voorzitterschap van den heer J. A. Mol. De voorzitter deelde mee, dat in overleg met hef dagelijksch bestuur van de Veiling alhier reeds twee maal per week vei ling wordt gehouden en de week na Paschen drie maal, n.l. Maandags, Woensdags en Vrijdags. Met het snij den van spinazie is reeds begonnen, mooie partijen werden bereids aange voerd. De stand van het gewas is ech ter ongelijk, evenals die van de krop sla. In sommige warenhuizen en kas sen vallen er ook veel weg. Met het planten van tomaten is begonnen. Ingekomen stukken: verzoek van de vereeniging ter bevordering van het lager tuinbouwonderwïjs om aanslui ting als lid en zending van twee af gevaardigden ter bespreking van een op te richten proeftuin te Kapelle. Na een drukke bespreking werd met algemeene stemmen besloten tot toe treding en werden twee leden aange wezen voor de te beleggen vergadering te Goes. Opgave tuinbouwbenoodigdheden Besloten werd tot aankoop van 3000 bloempotten en wat rietmatten. Rondvraag: Het punt veilen verwek te levendige belangstelling. Aan het bestuur werd opgedragen om in over leg te treden met het bestuur der vei- lingsvereeniging K. B. en O. in geval noodig mocht blijken, de groenten op een ander, zoo mogelijk vroeger uur te doen verkoopen. Benoemd werd een commissie van drie leden, welke machtiging ontving om in moeilijke gevallen regelend op te treden. Donderdag hield de Coöp. Boe renleenbank haar 17e algemeene jaar vergadering. Uit de rekening van den kassier bleek, dat de ontvangsten heb ben bedragen f528.947,71. De uitgaven beliepen totaal f528.947,71. De balans beliep in actief en passief f409.629,15, saldo winst bedroeg f 2022,31, welke bij 't reserve-kapitaal gevoegd, dit ver hoogt tot f 14.830,21. Uit het verslag aangaande den toestand der Bank bleek, dat hef ledental met 11 toenam en op 31 Dec. 1928 geklommen is tot 178. Het dienstjaar begon met 402 spaarders en klom tot 428. Het aantal vaste depothouders klom van 5 tot 7. Einde 1927 gaf aan 55 voorschotten. In 1928 werden 27 nieuwe verleend, 17 werden afgelost, zoodat bleven be staan 65, waaronder 29 hypotheken, 1 met effecten onderpand en 35 met borgstelling. Het aantal loopende re- komen, vroeg hij zich af. Inplaats van haar te helpen, had hij alles nog veel moeilijker voor haar gemaakt. Zou ze nooit meer over hef grintpad komen en de aloë bewonde ren? De droom was voorbij Dien dag had hij het gevoel, alsof al les wat mooi was geweest in zijn leven, hem ontnomen was geworden. Al had ze hem dan ook eenigen tijd geleden gezegd, dat ze hem nimmer hoop kon geven, in elk geval had hij haar toch kunnen zien en niettegenstaande zij duidelijk getoond had zijn liefde niet noodig te hebben, was zij hierdoor toch niet beleedigd geweestMaar nu was alles veranderd. Hij was met een regelrecht huwelijksaanzoek voor den dag gekomen en wanneer ze hem had afgewezen, zou ze zich nimmer meer op haar gemak voelen tegenover hem. Daarvoor was hij te ver gegaan. Dien dag stelde Bill herhaaldelijk krampachtige pogingen in het werk om te kunnen bidden, doch het lukte hem niet. Het kwam hem voor, alsof hij voortdurend tegen een sfeenen muur stootte en hij had ook geen macht zijn gedachten op een bepaald punt te concentreeren. Het eenige, werkelijke gebed, wat over zijn lippen kwam was vóór den nacht een antwoord van haar te mo gen ontvangen. Dan zou hij tenminste den geheclen nacht hebben om zich aan zijn verdriet te kunnen overgeven, waarna hij den volgenden dag flinker zou wezen. keninghouders klom van 34 tot 41. In ontvang en uitgaaf werd verhandeld f 1.038.198,97. Het salaris van den kas sier werd met f 100,— verhoogd en be draagt voor 1929 nu f900,—. De rente spaarb. van de Boerenleenbank bleef vastgesteld op dezelfde als voor 1928. Eveneens kwamen in de cijfers voor rente vast depót, voorschotten ook die in loopende rek. geen verandering. In 't bestuur kwam geen verandering, daar de heer P. Mol Jz. met bijna al gemeene stemmen herbenoemd werd. Ook de raad van toezicht onderging geen verandering, daar de heer Joz. de Jager Bz. zich in z'n functie besten digd zag. Beide heeren in periodieke aftreding, namen hunne herbenoeming aan. Beide aftredende plaatsvervan gende bestuursleden werden herbe noemd. O.m. werd besloten een per ceel bouwgrond, gelegen aan de Bieze- lingsche straat tusschen Ds. A. Scheele en J. v. Oosten aan te koopen en daar op een kantoor met kassierswoning te bouwen. Bestuur en raad van toezicht besloten nog van de gelegenheid ge bruik te maken op dit perceel beslag te leggen, omdat het zoo mooi tus schen de gemeenten van hun traject Kattendijke, Kapelle, Biezelinge en Schore ligt. SCHORE. Onze dorpsgenoot de heer J. Stevense, dierenarts, is benoemd tot hoofd van den Keuringsdienst, zetel Brouwershaven, met standplaats Re- nesse. Maandag hield de Kon. Erk. postduivenvereeniging „De snelle vlucht" een wedvlucht vanuit Roo sendaal. Afstand 36 K.M. In con- oours 75 duiven. De uitslag is als volgt: le prijs W. v. d. Linde te Wol- phaartsdijk; 2e, 11e, 16e en 17e priji de fa. Rijn en de Pree te Schore; 3e prijs G. de Jager te Wolphaarfsdijk; 4e prijs D. J. v. d. Have te Kapelle; 5e en 13e prijs A. S. Luijk te Bieze linge; 6e, 8e, 10e en 12e prijs Johs. Christiaanse te Kapelle; 7e, 14e en 15e prijs J. M. Fraanje te Biezelinge; 9e prijs L. v. d. Have te Kapelle. WOLPHAARTSDIJK. Ds. J. kTr Mantz alhier, heeft het beroep naar Charlois aangenomen. Zondag herdacht de heer J. W. van de Linde den dag, dat hij voor 40 jaar als organist in dienst trad van de Ned. Herv. Kerk. Ds. Mantz sprak den jubilaris toe en de gemeente zong hem Psalm 134 vers 3 toe. Wegens hoogen ouderdom heeft de heer van de Linde zijn functie neergelegd. In zijn plaats is benoemd Mej. W. van de Linde, dochter van den jubilaris. De uren gingen evenwel voorbij, maar geen antwoord kwam. 's Avonds begaf hij zich naar den ouden Sammy Cross en hij dwong zich over alle mogelijke dingen met hem te praten. Op een gegeven oogen blik vroeg de oude man hem, of hef waar was, dat generaal Farjeon van Hatchsfead Place ziek was? Men had dit zijn dochter in het dorp verteld. „Ik denk, dat hij wat larf jicht heeft", zei Bill. „Als het iets ernstigs was geweest, had ik het zonder twij fel vernomen". Verder had de oude man nog Iets op zijn geweten, wat hij Bill graag wil de vertellen, maar hij kon het zich op dat oogenblik onmogelijk herin neren. Hij zat zijn hersenen af te tob ben, wat het toch geweest kon zijn en eerst toen Bill op het punt stond te vertrekken, schoot het hem te binnen. Had dominee er van gehoord, dat het op „De Beukenberg" spookte? Hij wist niet precies of de oude Admi raal Thesiger er rondzwierf of een ander. Nee, dat kan hij niet zeggen. Maar in elk geval hadden de bewo ners van het dorp een geestverschij ning in de groote laan gezien en er waren heel wat menschen, die zich na dit voorval voor geen goud van de wereld meer in de buurt van de witte villa zouden willen wagen. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1929 | | pagina 1