v.ROSSEM's ZEEPAARD I5cr Uw Zenuwen PASCHEN. De datums van Paasch=Zondag: Uit de Pers. MIJNHARDT's Buitenland Rechtszaken. Binnenland Gemengd NieuWs. Allerlei. Dit is een feest van 't loute rende leven, Van overwinning op den don- k'ren dood, Van sterke handen naar het licht geheven, Van rijke vreugde na den stervensnood. Het feest, dat opwekt tot 'n blij vertrouwen, Dat alle schaduw met zijn glans vervaagt, Dat idealen lichtend uit gaat bouwen En alle kiem van schoonheid in zich draagt, We vieren 't Pascha met de grondgedachte, Dat alle leven eens, oneindig rein, Weer op zal bloeien uit het stil verwachte En, weergeboren, smetloos zal zijn. Dat na den nacht een nieuwe dag zal gloren Met 't hoogste tot voldragen werk'lijkheid En kostb're schoonheid, rijk als nooit te voren, Ons jub'len doet door haar aanmerk'lijkheid. Er moet meer licht op deze aarde komen, Meer volheid in haar armelijk bestaan In valschen schijn van zoete vredesdroomen, Waarin de vredesdagen ondergaan. Opstandig tot een warmend, koest'rend leven, Dat ook den zwakke in be scherming neemt, Dat ook den arme alles zal hergeven, Wat ied'ren dag aan zijn be staan ontvreemt. O, donk're wereld, in U zelf verloren, Die noch Uw wezen, noch Uw toekomst kent, Die in het licht van 't Pascha eens geboren, Naar 't duister van een diepen afgrond rent. Hoort. Hoort de Paaschklok luiden door de landen, Waar alles zich aan eigen voorspoed wijdt En rustelooze dïplomatenhanden Den weg bereiden ter ver- gank'lijkheïd. Opstanding dan, ook in die donk're zielen, Waarin vergoding zoeten wie rook brandt Voor hen, die in den grooten oorlog vielen, Voor de victorie van hun vaderland, O Pascha, brengt ze lout'rend tof bezinning En leert ze, 't geen in Uw her denken woont, Dat alle ware, grootsche over winning Niet met den dood, maar met het leven kroont. Zooals algemeen bekend is, schik ken zich alle beweeglijke christelijke feestdagen naar den datum van Paasch-Zondag. Zoo heeft men b.v. Asch-Woensdag 46 dagen vóór, He melvaart 39, Pinksteren 49, H. Drie vuldigheid 56 en H. Sacramentsdag 60 dagen na Paschen. Wanneer men dus voor een bepaald jaar den datum van Paasch-Zondag kent, weet men tevens op welke dagen genoemde fees ten vallen. Minder bekend is evenwel, volgens welke regels men den Paaschdatum berekent. In de eerste eeuwen der kerk vierde men in verschillende bis dommen het Paaschfeest op onder scheidene datums. Om aan deze ver warring een einde te maken bepaalde het Concilie van Nicea (325) dat het Paaschfeest gevierd zou worden op den eersten Zondag volgende op de volle maan, welke op of na 21 Maart valt. Zoo bedoelde volle maan op een Zondag valt, dan moest de vie ring van het Paaschfeest verschoven worden tot den volgenden Zondag. Ook mocht Paschen niet later gevierd worden dan 25 April. De vroegste Paschen kan dus val len op 22 Maart, als het n.l. volle maan is op 21 Maart, en deze een Zaterdag is. Is hef echter volle maan geweest op 20 Maart, dan moeten er 30 dagen verloopen voor dit weer het geval is, alzoo op 19 April. Is nu deze dag een Maandag, dan volgt hieruit, dat de laatste Paschen op 25 April kan vallen. Deed zieh het ge LICHTE MARYLAND BAAI IN PATENTVERPAKKING. val voor, dat het 19 April volle maan en tevens Zondag was, dan moest de viering van het Paaschfeest verscho ven worden tot den daaropvolgenden Zondag. Aangezien het Concilie van Nicea echter bepaalde, dat Paschen niet later gevierd mocht worden dan 25 April, rekent men in dit geval de lunatie op 29 dagen, welke dus ein digt op Zaterdag 18 April (onder lu natie wordt verstaan de tijd, welke verloopt van volle maan tot volle maan). Het verschil tusschen den vroegsten en laatsten datum van Pa schen bedraagt dus 34 dagen. Het gebeurt hóógst zelden, dat Paschen op één dezer uiterste datums valt. In deze eeuw b.v. valt zij nimmer op 22 Maart, en slechts éénmaal, namelijk in 1943, op 25 April. Voor de behoeften der kerk, die het Paaschfeest naar den loop der maan wilde regelen, was het dus nood zakelijk, dat men lang te voren de da tums van Paschen kon vaststellen. Hiervoor was dus noodig, dat men voor ieder jaar het tijdstip der lente volle maan kon berekenen. Nu wist men, dat de gemiddelde duur eener lunatie 29.53 dag bedroeg, zoodat 235 lunafies 6936.9 dag bevatten en bijna gelijk staan met 19 zonnejaren, die 6939.60 dag bevatten. Deze periode van 19 jaren heeft den naam gekre gen van maancyclus, omdat op den zelfden datum in die periode gelijke maanphase valt. Het Concilie van Nicea bepaalde nu, dat men de lunatie beurtelings 29 en 30 dagen zou geven, hetgeen hetzelfde was of men haar gemiddeld 29.5 liet duren, zoodanigen duur zou den 235 lunaties slechts 6932.5 dag, in plaats van de juiste waarde, 6939.69 dag bevatten: de fout zou derhalve voor den maancyclus 7.19 dag beloo- pen, welke men evenwel heeft ver effend door aan sommige lunaties een dag toe te voegen. Die berekening levert dan ook geen zwarigheid op. Zij kan ook vervangen worden door het stelsel der Epacta, of het getal der bij te voegen dagen. Valt o.v. de nieuwe maan op den len Januari, dan is het de 355e dag van dat jaar weer nieuwe maan, daar 12 lunaties van 29.5 dag 354 dagen opleveren. Den len Januari van 't 2e jaar is de maan dus 11 dagen oud, van 't 3e jaar 22, van 't vierde jaar 33 dagen of 3 da gen, daar men 30 dagen voor een lunatie moet aftrekken. Daarna wordt zij 14.25, dan 6 enz., totdat zij aan 't eind der 19-jarige periode weer 0 wordt. Kent men dus de Epacta, of den ouderdom der maan met Nieuw jaar, dan kan men daardoor gemak kelijk den datum van Paschen be rekenen. Het spreekt overigens van zelf, dat deze kerkelijke Paaschmaan niet al tijd samenvalt met de astronomische maan. In 1721 b.v. had de volle maan wer kelijk plaats op Zaterdag 8 April, des avonds 4.21, het Paaschfeest zou bij gevolg op Zondag 9 April moeten ge vierd zijn. Dit gebeurde eerst den 16en, omdat volgens aanwijzing der Epacta de volle maan op den 9en viel. In 1744 en 1798 werd insgelijks het Paaschfeest een week te laat ge vierd. Het tegendeel had plaats in 1818, want men hield toen Paschen op 22 Maart, volgens de Epacta, ter wijl de ware volle maan de viering op den 29en had moeten bepalen. Doch deze onregelmatigheden worden ver goed door de mogelijkheid om de beweeglijke feesten lang van te voren met zekerheid te bepalen, zonder dat men zich heeft te bekommeren over de wijzigingen, die steeds voortgaande vorderingen in de wetenschap van jaar tot jaar in de astronomische tafels brengen. dat de dictator zijn ambt tegen het einde van Mei a.s. dankt neer te leggen. De „Quotidi n" meent te weten, d'at de voornemens van Primo de Rivera m geen geval hum oorzaak vinden in phy- siebe zwakheid. De koning zou echter geweigerd hebben nieuwe besluiten to omderteekenen, waarbij de dictator on beperkte volmachten kreeg. De koning zou zich er eindelijk rekenschap van heb ben gegeven, dat de meerderheid in Spanje tegen de dicta'uur e.i tegen het directorium is, en dat die grondwet zelf groot gevaar loopt. Volgens de „Quoti- dien" heeft het bericht van Primo'b af treden in Spanje gnoote vreugde gewekt. Eén vrouw is duizend mannen te erg. Dat de poging, die het Spaansche artilleriecorps in Januari j.l. gedaan heeft om een opstand tegen die reg.ering te verwekken, mislukt is, is volgens den correspondent van de Temps" te Madrid te danken aaneen vrouw. De opstandige beweging ging uit van Valencia, waarheen de ex-premier Guer- ra, die in Parijs zat, was vertrokken om daar met generaal Castro Girona de op standelingen te leiden. Toen Guerra in Valencia aankwam, vond hii Girona, op wiens hulp hij vertrouwde, merkbaar voor zijn plannen bekoeld. De oorzaak? Op het laatste oogenbliik had Senora Girona van de plannen tot opstand gehoord en haar man gesmeekt om zich daar niet mee in te laten. De generaal wi'de eerst van geen wijken we ten. Zijn vrouw riep de hulp van den aartsbisschop van Valencia in. Tegen deze beiden was Girona niet opgewassen En hij steunde Guerra niet. Toen nam de regeering maatregelen tegen Girona; hij werd gearresteerd en gevangen gezet. En wederom zijn het zijn vrouw cn de aartsbisschop, die hun invloed1 aanwen den om gratie voor hem te verkrijgen. komen tot rust en worden gesterkt door ZENUWTABLETTEN Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. OVERZICHT. Primo de Rivera. Primo de Rivera, ds Spaansche dicta tor, gaat naar het blijkt inderdaad heen. De eerste klap aan den nieuwen staats vorm van Europa wordt dus toegebracht. Dinsdagavond verklaarde Primo in den Spaanschen ministerraad, dat het over dragen van zijn ambt zal moeten worden voorbereid, indien men wil, dat zij zon der moeilijkheden zal geschieden. In of ficieel© 'kringen heeft men den indruk, Onze handelspolitiek. Ir. Plate publiceerde in de „N. R. C." een studie over het verloop van onze uitvoeren. Daarin komt hij tot zeer merk waardige slotsommen. Per hoofd der bevolking berekend, steeg de uitvoer van 1922 tot 1928 van 170 gld. tot 260 gld. Voor Zwitserland, dat door de han delspolitieke activisten ons zoo- gaarne wordt voorgehouden als voorbeeld, be liep de uitvoer in 1922 f 195 en in 1928 bijna f250. Voor België zijn de cijfers voor 1928 nog niet bekend, maar in 1927 bleef de export ongeveer 25 gld. per hoofd onder die van Nederland, terwijl in 1922 het verschil nog geen f 10 bedroeg. Zweden dat daarop volgt, bracht het in 1927 tot bijna f 180, Frankrijk tot ruim f 130, Amerika tot f 100, welke grens door Duitsehland in 1928 werd overschreden. Italië komt nog niet tot f50. Percentsgewijze is de istijging het sterkst bij Duitsehland, welks uitvoer in 1922 trouwens ten gevolge van de Roer- bezetting enz. in 1922, zeer gering was en door de buitenlandsche ciredie'.en na tuurlijk in zeer bijzondere mate is ge prikkeld. 1 In deze cijfers ligt wel een heel sterk pleidooi van de ten onzent gevoerde han delspolitiek en in 't bijzonder kan men een rechtvaardiging daarvoor vinden in de omstandigheid, dat ide gevolgen van het nieuwe Duitsche tarief zich bij ons minder sterk deden gelden dan bij twee andere van Duitschlanids buren, Zwitser land en België, en het herstel bii ons snel ler was dan bij die twee. Alleen Tsjecho-Slowakije toont, hoe wei over het algemeen de cijfers van 1922—1928 zich ongeveer gelijk verhou den als de onze, een iets snellere stijging van den uitvoer tusschen 1923 en 1928 dan ons land, waarbij de valutafactor in 1923 en begin 1924 waarschijnlijk een rol mede speelt. Dat zijn gegevens, die te denken moe ten geven, aan wie ons land willen drin gen van den tot nu toe beganen weg. „Hbld." De moord te Waterlandkerkje. Door J. d. R., 28 jaar, arbeider te Waterlandkerkje, gedetineerd ie Mid delburg in het Huis van Bewaring, is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der Rechtbank van 15 Maart j.l. waarbij hij ter zake van moord, gepleegd in den vroegen morgen van 16 December 1928 op het 19-jarig meisje Alma Haers, is veroordeeld tot 12 jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. De officier van Justitie was reeds eerder in hooger beroep gekomen. Uitbreiding Spoorweg emplacement. Het spoorwegemplacement te Susteren het Limburgsche dorpje in het mijndis- trict, zal worden uitgebreid met twintig sporen. Susteren is voor de spoorwegen in hel Zuiden van ons land wat een watertoren is voor een waterleiding. Zooals die zorgt voor gelijkmatige distributie van een een traal punt uit, worden via Susteren de kolentreineu naar de verschillende plaatsen van Nederland gedirigeerd om er ten slotte na volbrachten rijtijd weer terug te keeren De twintig sporen, die er nu bij komen, zijn als volgt onderverdeeld een omrijd spoor voor locomotieven, vijf aankomst- sporen uit de richting Roermond en elf opstelsporen voor leeg mateiieel, terwijl zich daarnevens nog een spoor bevindt voor het opbergen van defecte wagens en een voor eventueel beladen wagens, die niet naar de mijnen doorgaan. Verder be staat nog de mogelijkheid de opstelsporeu met twee uit te breiden. In tegenstelling met de tegenwoordige opbergruimte, die slechts 250 wagens om vat, zullen dan 750 leege wagens in Sus teren 'n plaatsje kunnen vinden. Het ver voer van de Limburgsche steenkolenmijnen beeft over 1928 gemiddeld 2153 wagens per werkdag bedragen, waarvan circa 800 dagelijks te Susteren moesten worden ge rangeerd. De overige wagens voor Neder land werden met contracttreinen vervoerd, boefden dus niet in Susteren te worden omgewisseld circa 400 it 500 ter wijl de rest ten Zuiden van Susteren in Limburg bleef (Maastricht) of via Eysdeu, Lanaeken naar België en verder vervvij derd liggende landen werd verzonden of via Simpelveld en Kerkrade naar Duitsehland werd doorgestuurd. Wanneer de dagelijksche aanvoer van materiaal groot is, valt het moeilijk al deze wagens op te bergen. Bovendien za thans op meer economische wijze van het materiaal gebruik gemaakt kunnen worden, hetgeen het vervoer zeer ten goede zal komen. Men verwacht dat de uitbreiding in den zonaer van 1931 gereed zal zijn. De verradelijke foto. Te Cloggnitz, een klein plaatsje in Neder-Oostenrijk, was een voerman in dienst bij de gemeente. De brave maD was niet afkeerig van een slokje en goot meer alcohol door zijn keelgat dan goed voor hem was. De burgemeester zei hem herhaaldelijk, dat hij te veel dronk en bijna nooit nuchter was. Een poosje ge leden was de voerman zóó aangeschoten dat hij nauwelijks zijn oogen kon open houden en zóó gebeurde het, dat hij op een plaats, waar zich ook de hoogste per soonlijkheden der wereld te voet heen be geven, achter een herberg in slaap viel De burgemeester vond hem slapend, liet zijn foto-toestel van thuis halen en kiekte den sluimerenden voerman. Den volgenden dag ontsloeg hij, met de foto in de hand als bewijsmateriaal, den alcohol-genietende voerman, die echter weigerde de gemeente woning, welke indertijd tot zijn beschik king was gesteld, te veilaten, De kanton rechter van Cloggnitz moest er aan te pas te komen en heeft nu den burge meester, die alweer de foto vertoonde gelijk gegeven. De voerman zal nu in elk geval de woning uit moeten. Het nieuwe »rak' van C o o 1 i d g e In de kringen der Amerikaansche pe troleumindustrie gaan geruchten over een eventueele benoeming van oud-president Coolidge of van den voormaligen opper bevelhebber van het Amerikaansche leger tijdens den wereldoorlog, generaal Pershing tot i petroleum dictator' Naar aanleiding van het congres van het Aifierikaansche Petroleum-Instituut te New-York, waar tot een beperking der olie-produetie tot 200.000 barrels per j, met ingang van 1 April a.s. besloten werd, verklaarde sir dr. Henry Deterding dat de veiligstelling der petroleum-pro- ductie een der voornaamste zorgen der petroleum-maatschappijen in alle landen was en dat voor dit doel samenwerking absoluut noodzakelijk is. Kunnen de visschen slapen Of de visschen slapen kuanen, is lan gen tijd een onbeantwoorde vraag geweest. Nu heeft een Engelschie geleerde de vis schen van een aquarium langen tijd waar genomen, zoolwel 's nachts als op den dag, en bevonden, dat de slaap wel degelijk door vele visschen wordt genoten, terwijl alle hun tijd van rust hebben. De warmtegraad van het water is daar bij een belangrijke factor, daar de visch in koud water levendiger is dan in warm. Sommige visschen slapen, terwijl zij in het water schijnen te hangen; andere en dat zijn de meeste kruipen zoo mo gelijk in holen en gaten en schuilen weg, waarbij zij zich, alsof zij dood zijn, op da zijde neerleggen. De rog, platvisch, gron- deling, karper, zeelt, bliek en voorn sla pen op gezette tijden, evenals de dieren op het land. De goudvisch, baars, snoek en zalm slapen niet, maar rusten alleen, terwijl de snoek omdartusschen zijn oogen goed openhoudt, om op te passen dat een prooi hem niet ontgaat. Sommige visschen nemen hun kans waar, om andere visschen, dia zij anders niet aandurven, in den slaap te overrom pelen. MARKTBERICHT. Middelburg, 28 Maart 1929. Op de graanmarkt was de aanvoer zeer gering. Tarwe f 11,50 a f12,— kroonerwtcn werden wegens te hoogen vraagprijs niet verhandeld. Boter en eieren door Walchersche boerinnen aangevoerd. (Offic. prijs- noteering) Boter f0,95. Eieren f5,60. Eendeïeren f6,—. Ganseieren f 18, Aangevoerd door handelaren: Boter f0,90. Eieren f5,60. De noteering van den marktzetter en den marktmeester zijn geluk. Particuliere prijs boter fï,05; kip eieren f6,50; eendeieren f7, VERKOOPiNGEN EN VERPACHTINGEN. VEILINGSVEREENIGING „K.B.O." TE KAPELLE-BIEZELINGE Veiling van 27 Maart 1929. Spinazie f 28 a f 35, Snijsalade f 70, Schorseneerem f 16, Sjalotten f 16, Peetjes fl, Zetaardappelen f 13, Klei- oesren (Vol) fll, Kleiperen f28, Hol- .andszoet f29, alles petr 100 K.G., Prei f5 per 100 bos, Savoyekool f6, Kip eieren f4,90. Eendeneieren f5, alles per 100 stuks. 1 April 3 Kattendijke, afbraak en loopvar kens, De Wilde Heijboer. 3 Kattendijke, koemelkers-vrachtrij- dersinspan, de Wilde en Heijboer. 4 Kruiningen, inboedel, van Dijke. 5 Krabbendijke, woon- en winkel huis, Kram. 5 Ellewoutsdijk, inspan en inboe del, Beth. 11 's Gravenpolder, inboedel, Pilaar. 12 Goes, verpachting Schuttershof. 17 Nieuwdorp, woonhuis en erf, Pi laar. 18 Kapelle, meub. goederen, Kram. 18 Kapelle, winkel- en woonhuis, Kram. Biezelinge, huis en erf, Kram. 's Heerenhoek, boereninspan, Ver bis t Nïsse, bouw- en weiland, Pilaar. Mei: Schore, hofstede, Pilaar. Schore, bouw- en weilanden. Pilaar Schore, inspan, Pilaar. VERGADERINGEN EN VOORSTELLINGEN ENZ. Maart: 29 en 31 Maart en 1 April, Bioscoop Slot Ostende, „De wandelende Jood". 29 30, 31 Maart, 1 en 2 April, Land- bouw-Bioscoop, „De schaduw van het verleden"; „Moeilijke dagen". 30 Maart en 1 April, Bioscoop Slof Ostende, „De hotelrat". 31 Maart en 2 April, Bioscoop Slot Ostende, „De wereld-oorlog". April: 5 Slot Ostende, Landstorm-avond. 11 en 12, Bioscoop Slot Ostende, „Maggi"-filmavond. 16 18 en 19, Prins van Oranje, Onder ling Kunstgenot, „Bergopwaarts". 19 Bioscoop Slot Ostende, „Krassin", met explicatie van Sjef v. Dongen. Landbouw-Bioscoop, „Het laatste commando". Landbouw-Bioscoop, Harold Lloyd op de Eenmanswagen. Mei: Landbouw-Bioscoop, „De roode danseres van Moskou". Juni: 20 en 21, Landbouw-tentoonstelling. Juli: 20 tot en met 27, Nijtengo IV. AANBESTEDINGEN. Maart: 30 Goes, aanbesteding vleesch, Gast huis. April: 4 Goes, bouwen wagenloods, maken nieuwe keibestrating, nieuwe klin kerbestrating, rijwielpad, B. en W,

Goessche Courant | 1929 | | pagina bijlage 3