Grinnik-Pilletjes Zij: „Ik denk er niet aan, om met je te trouwen. Je bent leelijk, afzich telijk Als 'je de eenige man op de heele wereld was, dan nóg zou ik je verafschuwen". Hij: „Moet ik hieruit afleiden, dat je mijn huwelijksaanzoek afslaat?" Vader: „De onderwijzer heeft me verteld, dat je de laatste van je klas bent. Kun je niet zorgen, dat je een paar andere kinderen voor komt?" Het zoontje„Neen, vader, want alle banken voor me zijn al bezet!" Klant: „Ik heb nu al twee verschil lende middelen gebruikt, maar nog ben ik die pijn in mijn rug niet kwijt". Winkelier: „Troost u, mijnheer. Ik heb nog verscheidene andere midde len, die allemaal even goed zijn". Juffrouw Veertig Jaar: „Herinner je je nog den tijd, toen ik één-en-twintig was en jij me vroeg en ik je niet wil de hebben?" Vroegere aanbidder: „Ja, dat is de mooiste herinnering uit mijn leven". „Ziek geweest?" „Ja, griep". „Waar heb je het te pakken ge kregen?" „Op een lezing over: „Hoe bescherm ik mij tegen griep". Uit een advertentie: „Een groote collectie goedkoope horloges en wek kers te koop. Reparaties 'denzelfden dag". Een nadere beschrijving van de hor loges en wekkers is o.i. overbodig. Agent: „Maar u kunt de deur daar niet mee openen. Dat is geen sleutel, maar een sigaar!" Nachtbraker: „Drommels, dan moet ik daarnet mijn sleutel hebben op gerookt!" Rechter: „Hoe kom je hier nu weer terecht?" Beklaagde: „Een geloofskwestie, edelachtbare!" „Hoe kan dat nou?" „Ik geloofde stellig, dat de agent met zijn rug naar me toestond!" Hij belde bij den nieuwen dokter aan. De doktersvrouw deed hem zelf open. „U wilt den dokter spreken?" zei ze. „Kunt u niet morgen terugkomen?" „Waarom?" vroeg hij. „Is de dokter dan niet thuis?" „O, dat wel", was het antwoord, „maar u is zijn eerste patiënt en ik wou zoo graag, dat u morgen kwam als een verrassing voor mijn man. Morgen is hij namelijk jarig!" De „Zeeland.". Woensdag is in die vergadering van aandeelhouders der Coöp. beetwortelsui kerfabriek „Zeeland" te Bergen op Zoom, voor welke vergadering buitengewone be langstelling bestond uit alle d celen van Zeeland en Westelijk N.-Brabant, met algemeene stemmen besloten, om de op brengst van den bietenoogst van 1929, be stemd voor de „Zeeland", over te dragen aan de suikerfabriek te Dinleloord. Het „Hfold." meldt, dat dit besluit is geno men met overgroote meerderheid1 van stemmen en dat het desbetreffend voor stel, ingediend' door den heer Castel te Vee re, was overgenomen door het bestuur. Ook zou het kwantum bieten eventueel aan de fabriek te Zevenbergen worden overgedragen. Als gevolg van dit besluit zal de fa briek der Coöp. „Zeeland alleen dan in de a.s. suikercampagne te werk worden gesteld, wanneer de opbrengst van den oogst 1929 van zoodanigen omvang zou zijn, dat zij de capaciteiten der fabriek te Dinteloord en eventueel die van de fa briek te Zevenbergen zou overtreffen. Aan het bestuur der Coöperatieve „Zee land" te Bergen op Zoom werd opdracht gegeven, de nadere regeling van deze overdracht uit te werken. Wat stopzetting der „Zeeland" voor Bergen op Zoom en omliggende plaatsen beteekent, zal het beste in- de toekomst blijken. De suikerfabriek toch verschaft tijdens de campagne aan 600 personen werk en heeft ongeveer 100 personen in vasten dienst. De grootste schade zal echter wel door de neringdoenden worden geleden, daar tijdfens de campagne te Bergen op Zoom zeer vele schepen kwa men, die thans geen reden meer hebben Bergen op Zoom aan te doen. Isolement van Schouwen-Duiveland. In de Dinsdagmiddag gehouden verga dering van den gemeenteraad vaal Zierik- zee werd, naar aanleiding van een advies, uitgebracht diooir een commissie vooir ver- keersverbetering van het eiland Schou wenDuiveland met den vasten wal, be sloten een request te zenden aan Ged. Sta ten van Zeeland, waarin o.m. gezegd wordt, dat de beste oplossing om Schou wenDuiveland uit zijn isolement te ver lossen, te vinden is in een krachtige ver betering van den veerdienst en de daar door geldende tarieven van het veer Anna Jacoba Polder Zijpe. De raad heeft zich reeds te dezer zake met een adres gewend tot den minister van Waterstaat. Hoewel de raad van meening is, dat he. geheel op den weg ligt van het Rijk, dat indertijd een concessie verleende aan de Rotterdamsche Tramweg Mij., welke con cessie thans een hinderpaal voor een deug delijke verkeersverbetering is gebleken te zijn, de behulpzame hand te bieden, acht bij het geenszins uitgesloten, dat het Rijk tot verbetering alleen dan zal medewerken, indien ook de provincie bereid is een fi nancieel offer te brengen. In het adres wordt verder de aandacht van het prov. bestuur gevestigd op het geen voor SchouwenDuiveland en wat voor overig Zeeland gedaan wordt. De electrijicatie der Middengroep. In Goes vergaderden burgemeesters en wethouders der gemeenten van de Middengroep ter bespreking der elec- trificatie. Voorzitter de burgemeester van 's Heerenhoek. De voorzitter zegt de gewone wel komstwoorden. Spr. wil beginnen met een mogelijk misverstand uit den weg te ruimen. Uit het feit, dat de raad zijner gemeente het bekende besluit nam, zult u geneigd zijn te conclu- deeren, dat de burgemeester van 's Heerenhoek nu ook enthousiast is voor dit besluit; andere zullen denken, dat spr. de initiatiefnemer is. Beide meeningen zijn foutief. Het raadslid Menheere nam onverwachts het ini tiatief na het voorlezen van de u be kende circulaire der P.Z.E.M., waarin medegedeeld werd dat deze N.V. hef bedrijf der Société Anonyme enz. te Vlissingen had overgenomen en dat slechts bij uitzondering van de ge meenten eene garantie gevraagd zou worden. De heer Menheere had in- tusschen in de pers gelezen, dat voor Goes eene andere stroomprijsregelïng zou gelden dan voor de overige ge meenten in de Middengroep. Dit acht hij verkeerd en daarom stelde hij den raad voor de u bekende motie aan te nemen. Dit voorstel is niet door spr. verdedigd, hij heeft er zich even tegen verzet, omdat zijns inziens het te vroeg was voor een dergelijk be sluit, maar moet eerlijk bekennen de draagwijdte van dit besluit toen niet direct gevat te hebben. Had hij dit wel, dan had hij zeer zeker den raad geadviseerd met het nemen van dit besluit te wachten totdat door hem of door B. en W. nadere gegevens bij de P.Z.E.M. waren Ingewonnen. Wan neer hij bij het nemen van dit be sluit dezelfde gegevens gehad had, die hij nu heeft en er waren termen aanwezig geweest, het besluit ter ver nietiging voor te dragen, dan was dit niet door hem nagelaten. Intusschen zij aanstonds gezegd, dat deze termen natuurlijk niet te vinden zijn: goed- koopere prijzen voor electriciteit is tenslotte altijd een gemeentebelang. Spr. wil hiermede echter illustreeren zijn standpunt tegenover het besluit. In het besluit van 's Heerenhoek wordt ook gevraagd de Inwoners van buiten de kommen gelijk te stellen met inwoners in de kommen der ge meenten. Dit beteekent, dat voor de eerstgenoemde geene garantie gevraagd mag worden. Naar spr.'s meening is de P.Z.E.M. hierin niet vrij, immers het crediet toegestaan bij het Sta tenbesluit is verleend onder voorwaar de, dat wanneer perceelen buiten de kommen van electriciteit werden voor zien, dit alleen mocht, wanneer de rentabiliteit voor den bouw der be- noodigde netten door garanties verze kerd zij. De gelijkstelling van de in woners buiten de kommen met inwo- enrs binnen die kommen zal in strijd zijn met genoemd Statenbesluit. De vaststelling der tarieven is nog niet geschied. Dit eischt veel arbeid, studie en veel besprekingen. Laten wij nu niet door het voeren eener ac tie dezen arbeid en die studie bemoei lijken of onmogelijk maken. Een actie brengt zelden kalmte, be lemmert het gebruik van den tijd, verzwaart de studie en belast ten on rechte vruchtdragende arbeid met moeilijkheden. Spr. hoopt, dat de be sprekingen hier te houden, waardig mogen zijn en het resultaat hiervan een steun voor den raad van bestuur der P.Z.E.M. In zijn moeizaam stre ven de electriciteitsvoorziening van de Middengroep zoo economisch moge lijk te doen zijn. Economisch voor de streek, maar ook voor de P.Z.E.M. zelf, zonder het maken van winst. Uit het voorgaande zult u dus heb ben kunnen opmaken, dat mijn per soonlijke meening is, dat het besluit van den raad van 's Heerenhoek voor barig is en de electriciteitsvoorziening van de Middengroep eerder achteruit zet dan vooruit. Het raadslid Menheere geeft zijn verwondering te kennen, dat de bur gemeester yan 's Heerenhoek van mee ning veranderd is, dit is zeker wel hiervan het gevolg, dat hij elders zijn licht is gaan opsteken en daardoor zeer beïnvloed. Spr. acht deze vergadering niet voor barig, maar zeer noodzakelijk, omdat als de electriciteit er eenmaal is, pro test niet meer baten zal. Hij vindt het zeer onbillijk, dat de plattelands gemeenten meer zouden moeten beta len dan Goes. Hij wijst op een paar bedrijven te Heinkenszand, die ook zullen werken met de electriciteit en waarom moeten deze nu meer betalen dan de bedrijven In Goes. Spr. geeft zijn spijt te kennen, dat de burgemees ter van Heinkenszand niet aanwezig is. De burgemeester van Kortgene zegt, dat de gemeenteraad van Kortgene geen adhaesie heeft betuigd aan het raadsbesluit van 's Heerenhoek, omdat een dergelijke actie een spoedige tot standkoming der electriciteitsvoorzie ning in den weg staat. Hij vindt den prijs van 45 cent niet te hoog en acht het voornamer, dat de electriciteit komt. De burgemeester van Wemeldinge geeft insgelijks als reden van niet ad- haesiebetuiging door den raad zijner gemeente op: voorbarigheid van het besluit. Hij gaat echter met den heer Menheere mede, wanneer deze zegt, dat het onbillijk is de stad voordeeli- ger prijzen aan te bieden dan het plat teland. De Provincie heeft de electri citeitsvoorziening aan zich getrokken en zij wil de diverse gemeenten van licht voorzien; het is wel voordeeliger een groote gemeente aan te sluiten dan een kleine, maar dan zou meer onderscheid nog moeten gemaakt wor den tusschen een groote gemeente, minder groote, kleine en zeer kleine gemeente. Het zal billijker zijn, wan neer de lasten gelijkelijk worden ge dragen en door alle gemeenten een ge lijke prijs betaald wordt, zooals dit is bij de waterleiding. Hij acht deze vergadering toch wel noodig, opdat de gemeenten gezamenlijk hunne be langen dan kunnen voordragen. Het is nu te laat om nog met andere wenschen voor den dag te komen, maar spr. had gaarne1 tot stand zien komen een verlichtings-maatschappij, die alle gemeenten èn van electriciteit èn van gas zou voorzien hebben. De heer Menheere is van meening, dat hier in deze vergadering eene com missie moet benoemd worden die met de P.Z.E.M. zal onderhandelen. Wel licht dat dan de prijsregeling anders kan worden. De Burgemeester van Wemeldinge ziet het nut eener commissie niet in: de eisch „prijs zooveel en anders wil len we geen licht" gaat niet, dus zit er anders niets op, dan het bestuur der P.Z.E.M. te smeeken om evenveel te mogen betalen als Goes. Spr. geeft toe, dat Goes in een an dere positie staat dan wij. Goes mocht zichzelf van electriciteit voorzien en Goes heeft doen berekenen, dat dan de prijs 30 cent per K.W.U. zou zijn. Zoodoende is Goes met de P.Z.E.M. overeengekomen voor dienzelfden prijs aangesloten te willen worden. De heer Menheere zegt, dat hier van smeeken geen sprake is: het is ons recht gelijkstelling met Goes te vragen. De burgemeester van Schore is het eens met den heer Menheere. Wij moe ten niet vragen om gunsten, maar om rechten: alle gemeenten ponds-ponds- gewijze deelen in de lasten. De heer van 'f Westeinde, wethou der van 's Heer Abtskerke acht een commissie niet noodig. Alle of de meeste gemeenten zijn hier vertegen woordigd. Hij is er voor, dat hier een besluit genomen wordt en dit aan de P.Z.E.M. wordt medegedeeld. Hij verklaart zich tegen niet-gelijk- stelling met Goes. De heer Menheere vindt eene com missie hoogst noodig: hij is van mee ning, dat aan het bestuur der P.Z.E.M. het verloop dezer vergadering moet medegedeeld worden en dat daarna met het bestuur door de commissie onderhandeld kan worden. De voorzitter wil nogmaals mede- deelen, dat een definitieve regeling nog niet bekend is, dat Goes ook rechten kan doen gelden op goedkoo- pere prijzen. Immers, wanneer de kosten gemaakt voor de electriciteits voorziening voor Goes en die van de overige gemeenten moesten worden teruggevonden door middel van de prijzen, dan zou zeer waarschijnlijk het prijsverschil grooter zijn dan f0,15, gesteld, dat dit verschil wer kelijk gemaakt wordt. Spr. wil de opmerking van den heer Menheere, waarin deze zijn verwon dering te kennen geeft over de ver anderde zienswijze van hem spr. beantwoorden met de mededeeling, dat hij natuurlijk zeer gaarne goed- koopere tarieven heeft voor de ge meenten buiten Goes wie wil deze tenslotte niet maar iets anders is, of deze actie welke gevoerd wordt nu wel op haar plaats is en of het geen gevraagd wordt wel mogelijk is. Hij blijft bij zijn meening, dat op deze twee vragen een negatief ant woord moet gegeven worden. Wanneer een gemeente later van meening is, dat zij benadeeld wordt, welnu de weg is nu reeds geëffend door de in stelling van den Raad van Advies. De heer Menheere zegt: neen, niet afzonderlijk, maar gezamentlijk, niet later, maar nu. Nu is het nog niet te laat. De burgemeester van Kortgene vraagt of het wettelijk is, in deze vergade ring een besluit te nemen. Geen van ons heeft opdracht van den raad hoe hier te stemmen. De heer Menheere kan zich hier mede vereenigen, maar er kan toch niets op tegen zijn, dat er een com missie benoemd wordt. Het is toch zeer te prijzen, dat de besturen voor het belang van hun gemeente opko men en de kosten zijn hierbij nihil. Wij zijn allen leden van de Provincie Zeeland, wij moeten allen gelijk be handeld worden, zeker door een elec- triciteitstarief, waarin de stroomprijs geregeld wordt. De burgemeester van Krabbendijke geeft een beknopte samenvatting van het ontstaan der P.Z.E.M. In 1917 heb ben de Staten besloten de electrifi- catie aan zich te trekken. Er is een N.V. opgericht om reden aan een der gelijk bedrijf koopmansschap moet verbonden zijn, maar het is toch een overheidsbedrijf gebleven. Dit wordt wel het beste geïllustreerd door hef feit, dat verschillende leden, welhaast de meeste, van Ged. Staten met den heer Commissaris in dit Gewest lid zijn van het dagelïjksch bestuur. Doel van dit overheidsbedrijf is: de geheele provincie van electriciteit te voorzien. Wanneer nu de stad Goes gaat bevoor deeld worden boven de andere ge meenten, dan heeft de heer Menheere gelijk, hiertegen op te komen. Het is nu de tijd om met den Raad van Ad vies overleg te plegen. Spr. verklaart zich voor het benoemen van een com missie, welke met den Raad van Be stuur in connectie kan treden. De heer Menheere stelt dan voor een commissie te benoemen met de opdracht den Raad van 'Bestuur der P.Z.E.M. in kennis te stellen met de wenschen hier geuit en welke verder met den Raad van Advies zal onder handelen. De voorzitter vindt nu de kwestie voldoende besproken. Het voor en tegen dezer actie is toegelicht. Hij brengt daarom het voorstel Menheere in stemming. Dit wordt aangenomen met de stem men van den burgemeester van Kort gene en 's Heerenhoek tegen. Tot leden der commissie worden benoemd: burgemeester Richel, Nieu- wenhuize, Welleman en Stute. Voorts de wethouders van 't West einde uit 's Heer Abtskerke, hef raadslid Menheere uit 's Heerenhoek en de heeren de Jonge en van Mee- rendonk, resp. secretaris van Ovezand en 's Gravenpolder. Hierna wordt de vergadering door den Voorzitter gesloten. COLIJNSPLAAT. In de Woensdag in het lokaal van den heer H. Ver burg alhier gehouden algemeene ver gadering van de Coöperatieve Boeren leenbank te Colijnsplaat, waren 28 leden tegenwoordig. Uit het jaarver slag bleek, dat het ledental was ge stegen van 305 tot 321. Uitgetreden wa ren 8 leden, terwijl er 24 toegetreden waren. De rekening en verantwoording van den penningmeester werd goed gekeurd, als volgt: Rekening. Ontvangsten: Kasgeld op 31 Dec. 1927 f 15.275,28; Ontvangen van de spaarbank f 187.113,90; Terug betaalde voorschotten f63.430,Ont vangen in loopende rek. f443.298,54; Ontvangen rente f 18.259,82; diverse ontvangsten f37,30. Totaal f727.414,84. Uitgaven: Uitgegeven aan de spaar bank f 158.798,15; Gegeven voorschot ten f79.415,Uitgaven in loopende rekening f452.402,16; Betaalde rente f 14.823,48; Diverse uitgaven f 1923,40; Reservefonds f 1676,82Kasgeld op 31 December 1928 f 18.375,83. Totaal f727.414,84. Balans. Bezit: Kasgeld op 31 Dec. 1928 f18.375,83; Uitstaande voorschot ten f 136.415,— Tegoed in loopende rek. f262.830,95. Totaal f417.621,78. Schuld: Schuld aan de Spaarbank f 348.419,39; Schuld In loopende reke ning f53.512,69; Res.-fonds f 14.139,46; Winst 1928 f 1550,24. Totaal f 417.621,78 Herkozen werden: tot lid van den raad van toezicht' de heer Maarten de Bruijne alhier; tot lid van het bestuur de heer A. Kole Cz. alhier en tot plaatsvervangende bestuursleden de heeren J. M. Bom te Wissenkerke en M. Provoost alhier. HEINKENSZAND. Gisterenmiddag kwam er een vrachtauto en een mo torrijder met elkaar in botsing op het eind van het dorp bij den Ouden Kamerschen weg. De motorrijder van Liere uit Borssele werd door de auto, een chauffeur van den heer Westdorp uit Goes, gegrepen, waardoor v. L. onder de auto kwam. Hij werd binnen gedragen bij den heer Franke alhier. Dr. Griep was spoedig ter plaatse en verbond den getroffene. Deze had een arm en een been gebroken, benevens eenige kwetsuren aan hoofd en pols. Een duo-rijder kwam er met eenige kwetsuren af. Van een en ander Is procesverbaal opgemaakt. Het schijnt dat de autobestuurder links van den weg reed. 's HEER ARENDSKERKE. De voor dracht voor onderwijzeres aan de O. L. School te Nieuwdorp is als volgt samengesteld: 1. Mej. T. J. Harthoorn te 's Heer Arendskerke; 2. Mej. M. Rottier te Borssele; 3. Mej. M. W. Mol te 's Heer Arendskerke. HEINKENSZAND. Notaris Pilaar heeft publiek verkocht een woonhuis en erf in de gemeente 's Heer Arends kerke, groot 4 A. 66 c.A. aan den heer C. van Damme te Goes voor f2150, KLOETINGE. De korfbalclub „E.L. T.O." alhier, is voornemens op 2den Paaschdag deel te nemen aan de door „B. K. C." te Breda uitgeschreven serie-wedstrijden. KRUININGEN. In de jongste raads vergadering waren alle leden aanwe zig. Na opening stelt de voorzitter voor, de notulen en mededeelingen aan te houden tot de volgende verga dering, daar na sluiting der vergade ring een bespreking zal worden ge houden over de verschillende wijzen van gasvoorziening, welke kunnen wor den toegepast in de toekomst, in wel ke vergadering ook de heer Sneep, directeur der gasfabriek, aanwezig zal zijn. Een voorstel is aan de orde om een lokaal bij te bouwen aan de O. L. school te Kruiningen, ter voldoening de uitbreiding door het 7e leerjaar. Na enkele besprekingen wordt met algemeene stemmen besloten tot het bijbouwen van een lokaal. Raming f8345,—; voor schoolmeubelen f1400. Na een eerste en tweede stemming wordt bij een herstemming tot onder wijzeres aan bovengenoemde school benoemd Mej. M. C. de Hondt, met ingang van 1 April a.s. Met algemeene stemmen wordt goedgevonden mach tiging te vragen aan Ged. Staten om te onderhandelen over een gemeen schappelijke regeling voor de produc tie en distributie van steenkolengas, vanwege de gemeenten Krabbendijke, Rilland-Bath, Waarde, Kruiningen, Schore en Kapelle en eventueel an dere gemeenten In Oostelijk Zuid-Be veland. Aan de bijzondere school te Hansweert wordt goedgevonden een voorschot te verleenen op de vergoe ding over 1929 van f 711,04 en eveneens aan de bijzondere school te Oostdijk van f318,68. Met 9 tegen 2 stemmen (Vïsscher en Burkink) wordt het 2de gedeelte der algemeene politieveror dening vastgesteld. Bij de rondvraag informeert de heer Visscher waarom A. Kuzee als hulpstoker ontslagen Is. Als voorzitter der gascommissie ant woordt de heer Kostense, dat Kuzee tot 31 Januari is aangenomen en niet langer. De heeren Visscher en Bur kink zullen hierop later terugkomen. Daarna sluiting der vergadering. Hierna volgt een onderlinge bespre king met den directeur der gasfabrie ken over de verschillende rapporten en mogelijkheden voor gemeenschap pelijk bedrijf, zoodat deze zaak later in een openbare vergadering ter ta fel zal komen. WISSENKERKE. Benoemd tot on derwijzeres aan de Bijzondere school te Wissenkerke Mej. J. M. Contant, assistente aan die school. YERSEKE. Geslaagd voor commies der Posterijen en Telegrafie de kan toorbediende le klasse de heer J. v. Dalsen alhier. Onder leiding van de heeren W. L. Hirdes en A. Willemsen is gis terenavond opgericht een damclub.

Goessche Courant | 1929 | | pagina bijlage 2