In dienst van allen. No 59 Vrijdag 29 Maart 1929 116 Jaargang. Bij dit nummer be hoort een bijvoegsel. Koloniën Rechtszaken. Sport. Irheumafiek: School en kerk. Pro vincienieu Ws ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2. buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. SOME COURANT UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf Postcheque- en Girorekening No. 55571 T.i.r11 xo- oai Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 ADVERTENTIEN van 15 regels f1,20. elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aaavrageu 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. Maandag 1 April, 2den Paaschdag. zal de Goesche Courant NIET verschijnen. Vliegen in Indië. De heer H. Martin, secretaris der K. L. M, heeft medegedeeld, dat het vliegen in Indië in zeer korten tijd buitengewoon populair is geworden. De belangstelling voor het vliegtuig overtreft alle verwachtingen. Op het oogenblik is het vervoer over de twee lijntjes Batavia—Bandoeng en Bata via— Semarang, duizend personen per maand, terwijl de K. L. M. op haar vele lijnen in 1928 in het geheel 17.000 passagiers vervoerde. Zóó groot is dik wijls de aanvraag geweest, dat passa giers met een plaatsje in het laadruim of zelfs op de W.C. genoegen nemenl Wat het worden zal en reeds nu zou zijn indien bijvoorbeeld Soera- baja direct verbonden kon worden, kan men uit het bovenstaande slechts gissen. Bij nadere beschouwing is toch eigenlijk dit resultaat niet absoluut verwonderlijk. Wie wel eens per trein in Indië reisde, weet dat dit èn door warmte èn door stofplaag maar al te dikwijls een bezoeking is. Het vlieg tuig zet zijn passagiers zoo frisch als een hoentje en geheel stofvrij neer, ja het geeft hen bovendien nog een ver- frisschend luchtje, want zelfs op 200 M. hoogte is de temperatuur reeds heerlijk koel. Eindelijk komt er nog bij, dat de Indische luchtgesteldheid zoo goed als elke deining, dus ook elk spoor van luchtziekte, voorkomt. Voor Indië is nog veel meer dan voor onze streken het vliegtuig een uit komst en het staat vrijwel concurren- tieloos in de Indische samenleving, terwijl het in het Westen door con currenten is omsingeld. liet vlieg-ongeluk te Heerlen. In de Woensdag gehouden zitting van het kantongerecht te Heerlen stonden terecht de organisators van den vorig jaar op 12 Augustus aldaar gehouden vliegdag, waarbij, zooals men zich her innert, vier dooden zijn gevallen. Hun werd ten laste gelegd, dat zij den 70 FEUILLETON Naar het Hngelsch' van ETHEL M. DELL. Geautoriseerde vertaling van DICKY WAF.ELBAKKER Ze volgde hem. „Het spijt me heel erg", zei ze nogmaals en er klonk werkelijk verdriet in haar stem. „Laten we er maar niet meer over tobben", zei Bill. „Misschien is er nog iets anders op te vinden". Het kostte hem heel veel moeite dat te zeggen, want de zaak ging hem nauw ter harte, doch geenerlei gevoel van bitterheid had zich van hemmees ter gemaakt. Ze keerde zich half om en legde haar hand op zijn arm. „Dit is de grootste vriendelijkheid, welke u mij ooit had kunnen bewijzen", zei ze zacht Hij greep haar hand en hield die in de zijne. „Het is niet als vriendelijk heid bedoeld", zei hij. „Mijn eenig doel is te kunnen helpen". „Dat weet ik", zei ze. „En dat is juist de reden, waarom ik u ten op zichte van mijn zoon zoo ten volle vertrouw. En toch kan ik uw ver zoek niet inwilligen. Ik mag het een voudig niet doen". vliegdag georganiseerd hadden zonder nakoming der bepalingen, aan de ver gunning verbonden, en dat zij mits dien werden geacht, zonder vergun ning te hebben gehandeld. Het O. M. eischte de maximumboete, zijnde f25. De verdedigers vroegen vrijspraak. Uitspraak over acht dagen. VOETBAL. A.s. Zaterdagmiddag zal te Vlissin- gen als naar gewoonte de jaarlijksche ontmoeting plaats hebben tusschen een Engelsch voetbal-elftal en het eerste elftal van Vlissingen. De traditie ge trouw zal na de wedstrijd ook weer een gemeenschappelijken maaltijd in het Grand Hotel „Brittannië" plaats hebben van spelers en scheidsrechter. De leiding berust in handen van den Goeschen N. V. B.-scheidsrechter de heer P. Koster. Zondagmiddag wordt alhier op het terrein aan de Polderschen weg voor de Zuidelijke 3e klasse A een wed strijd gespeeld tusschen Goes I en Walcheren I uit Middelburg. Zuidelijke 1ste klasse N.V.B. Voor bovengenoemde klasse worden Maandag (2den Paaschdag) de vol gende wedstrijden gespeeld: M. V. V.-P. S. V. B. V. V.-N. A. C. N. O. A. D.—Willem II. EindhovenW ilhelmina. Roermond—L. O. N. G. A. Zuidelijke 3de klasse N.V.B. Voor bovengenoemde klasse worden Maandag (2den Paaschdag) de vol gende wedstrijden gespeeld: Bredania—Dongen. BredaAlliance. R. B. C.Zeelandia. MiddelburgG. U. D. O. K. VlissingenD. O. S. K. O. Zuidelijke 2de klasse N.V.B. Voor bovengenoemde klasse worden Maandag (2den Paaschdag) de vol gende wedstrijden gespeeld: Zierikzee—Hulst. TerneuzenVlissingen II. Zeelandia II—Middelburg II. Het beste tegen .Inwrijven met Bi) «|K)thfkera en drogisten verkri&baar. Ze keek naar haar hand, toen hij deze losliet. „Ik moet aan de gevol gen denken, welke er uit kunnen voort vloeien, zelfs al schijnt u totaal geen rekening met uzelf te houden". „Wat bedoelt u daarmede?" vroeg Bill. Ze zag hem aan en opnieuw viel het hem op, dat haar bruine oogen een gouden gloed hadden. „Ik bedoel", zei ze zacht, ik bedoel, wat ik u al eens vroeger gezegd heb, namelijk dat een man, die in dienst van allen is, een zekere verantwoording heeft, wel ke hij niet over het hoofd mag zien". „Ik begrijp u niet", zei hij. Ze wendde haar gezicht af. „Ik zou het niet kunnen dulden, dat iemand uit deze gemeente, ter wille van mij op een eigenaardige manier over u sprak". „Ik begrijp het niet", zei Bill nog maals, maar er lag thans een harde klank in zijn stem. „Ja, u begrijpt me wel", zei ze op besliste wijze. „U weet heel goed, dat mijn jongen niert bij u in de pastorie kan komen logceren, zonder dat er de noodige opmerkingen over gemaakt worden. Waf zou mevrouw Winch er wel niet van zeggen, de Braces en de generaal? Denkt u werkelijk...." „Oh, dat is dus de reden", viel Bill Ihaar in de rede. „Een van de vele redenen", ver beterde zij. BEGRAFENISPLECHTIGHEID VAN DEN MAARSCHALK FOCH TE PARIJS. De dragers met de verschil lende eereteekens van Maarschalk Foch Weinig hoofdonderwijzers. Voor een drietal vacante betrekkin gen van onderwijzer of onderwijzeres te Wormerveer hebben zich ruim 100 gegadigden aangemeld, doch voor een vacature aan school F voor onderwij zer met verplichte hoofdacte plaats vervangend hoofd zijn slechts 5 sollicitanten opgekomen. Teraardebestelling J. H. Deibei Te Middelburg is Woensdag het stof felijk overschot van den heer J. H. Deibei, directeur-hoofdredacteur van de Middelburgsche Courant ter aarde besteld. De stoet ging van de woning langs het gebouw der courant naar de al- gemeene begraafplaats. Bij het kan toor, waar het geheele personeel der firma den Boer, drukkers van de cou rant, een laatste groet aan den over ledene bracht, legde een der redactie leden namens hoofdcommissarissenen raad van commissarissen een krans en namens redactie en administratie een palmtak met bloemen op de kist. Achter den lijkwagen reed een rij tuig met tal van bloemstukken, w.o. van de Nederlandsche dagbladpers, van de locale pers, van de Nieuwe Rot- ferdamsche Courant en van den heer den Boer. Op de begraafplaats waren zeer vele „En denkt u werkelijk, dat het me iets kan schelen, wat de geheele ge meente te beweren kan hebben?" barstte hij los. „U moet niet vergeten, dat ik dat ik wat om u geef", zei ze kalm. „U geeftHij boog zich over haar heen. „Wilt uwil je dat nog eens zeggen?" vroeg hij smeekend. Onwillekeurig ging ze een weinig achteruit. Daarna lachte ze en keek hem aan. „Waf is uwaf ben je foch on mogelijk", zei ze. „Herinner je je niet meer, dat je me beloofd hebt er niet meer aan te denken?" „Daarvoor heb ik ook mijn uiter ste best gedaan", zei hij. Hij keek even peinzend voor zich uit en ging toen voort: „Er is nog iets anders op te vinden, maar voordat ik hierover met je praat, wil ik hebben dat het heel duidelijk tot je doordringt, dat ik geenerlei plan heb de belofte te verbreken, welke ik je in dien bewus- ten stormnacht gegeven heb. Wil je me even zeggen, of je me gelooft?" „Natuurlijk doe ik dat", gaf ze ten antwoord. „Maar waarom is het noo- dig hieraan te refereeren?" „Het is de eenige manier", merkte Bill op. „Ik doe je echter ditmaal een zuiver zakelijk voorstel, niets an ders. Ik weet, dat je van Gaspard houdt en ik geloof, dat ik in staat ben je te helpen. Doch' dit kan slechts belangstellenden aanwezig. Behalve personen, die in een of andere func tie met de courant te maken hebben, waren er de burgemeester van Vlis singen, de voorzitter van de Kamer van Koophandel en fabrieken en ver scheidene andere autoriteiten. Nadat de kist in het graf was neer gelaten, trad dr. H. van der Kamp, secretaris van hoofdcommissarissen, naar voren, om namens deze, namens den raad van commissarissen en na mens redactie en administratie enkele woorden aan den overledene te wij den. Spr. wees er op, dat de heer Dei- bel tot het laatst toe met onverflauw de opgewektheid zijn werk deed en zijn lijden voorbeeldig heeft gedra gen. Hij wees er voorts op, hoe hij zijn journalïstentaak en de vrijheid van de pers hoog hield en schetste hem als een gevoelsmensch. Zijn hoofd-arfikelen werden tot over de grenzen der provincie gewaardeerd. Spr. besloot met enkele woorden van troost tot de eenzaam achterblijvende echtgenoote en zuster en met de ver zekering, dat de overledene en zijn arbeid in dankbare herinnering zul len blijven. Namens den Nederlandschen Jour nalistenkring sprak de heer J. P. Ph. Doorenbos woorden van deelneming jegens de nabestaanden en vooral tot mevrouw Deibei, die zooveel in den overledene verliest. Maar dit doet ook de geheele Nederlandsche journalis tiek, die een harer beste vertegenwoor digers zag weggaan. Moge, aldus spr., de wetenschap, dat de nagedachtenis van den overledene bij den Kring onder één voorwaarde geschieden, na melijk wanneer je eenige concessies kunt doen. Ik ben niet van plan met Benedict te wedijveren." „Of met mij?" vroeg mevrouw Ri vers glimlachend. „Je zult in staat zijn te assisteeren", zei Bill, „wanneer je je tenminste met mijn voorstel kunt vereenïgen. Wij moeten samen over Gaspard waken. En als je me vertrouwen kunt, geef ik je de verzekering, dat ik dit nimmer beschaamd zal maken. Begrijp je nu, wat ik bedoel?" „Ik ben er niet zeker van", gaf zij ten antwoord. Ze zat heel stil voor zich uit te kijken. Haar handen lagen gevouwen in haar schoot en ze glimlachte nu niet meer. Haar gezicht deed op dat oogenblik aan een masker denken. „Mag ik me duidelijker uitdruk ken?" vroeg hij. „Ja, graag". Voor een kort moment aarzelde hij en toen vroeg hij: „Zul je je niet be- leedigd voelen?" „Nee", zei ze op dezelfde rustige wijze. „Jij kunt me nooit beleedigen". Hij liaalde even heel diep adem. „Misschien zal ik je doen schrikken. Ik hoop echter, dat dit niet het geval zal wezen. Ik wilde je voorstellen.... mijn vrouw te worden.... Wellicht kan dit in Gaspard's belang zijn en ik durf te zeggen, dat die stap je nim steeds in eere zal worden gehouden, eenige troost kunnen brengen. De heer H. J. G. Hartman sprak als vriend en wees op de groote liefde van den heer Deibei voor zijn werk en ook voor de natuur. De heer H. T. Lijsen, uit Den Haag, zwager van den overledene, dankte voor de groote belangstelling en voor de gesproken woorden. BORSSELE. Alhier is aanbesteed het onderhoudswerk 1929—1930 aan de waterkeering van den Calamiteu- zen polder Borssele. Ingeschreven werd door: M. Hogesteger te Wemeldinge fl5.9ó0; J. de Bree te Ternetxzen f15.760; J. P. Cornells te Hoofdplaat f15,749; C. van der Klippe te Ooster- land f15.646; J. Bolier te Middelburg f15.580; R. Verschelling te Terneu- zen f 15.470; J. Wolse te Ellewoufsdijk f15.326; A. de Bruijn te Terneuzen f15.313; L. van Poperinge te Sir Jan«- land f15.166; J. la Gasse te Koude- kerke f15.150; J. Verheijke te Elle- woutsdijk f15.100; J. J. Jansen te Middelburg f14.900; J. A. Meertens te Hoek f14.900; L. van Boven te Elle- woutsdijk f14600. GRAVENPOLDER. Woensdagmid dag vergaderde de gemeenteraad. De heeren Kousemaker en Lokerse waren afwezig. Ingekomen is de mededee- ling van den inspectexir bij de poste rijen en telegrafie te Middelburg, dat spoedig een regeling zal worden ge troffen, waarbij de brievenbus aan de Schuitweg ook 's voormiddags om 10.40 uur zal worden gelicht, waar mede dus aan het verlangen van den mer zal berouwen. Wanneer we trouw den, zouden de praatjes natuurlijk verstommen. Maar dit wil ik je nog bezweren: onverschillig of je mijn vrouw wordt of niet.... zoo lang ik leef zal jouw wensch een wet voor mij zijn". Hij zweeg. Ze keek hem strak aan en er lag een teedere blik in haar mooie, vreemde oogen. Niettegenstaan de dit alles leek ze hem toch weer zoo ver van hem verwijderd toe. Hij had een vermoeden, dat zij zich zoo nameloos eenzaam voelde en dat nie mand haar in die eenzaamheid zou kunnen troosten. Haar stem klonk fluisterend, toen ze zei: „Vergeef me. Ik begrijp je nog niet goed. Biedt je mij een huwelijk aan als een wapen of een schild een vluchthaven, waaraan geen enkele verplichting verbonden is?" „Ja", zei Bill bedaard. „Zoo is het". „Ik zou alles krijgen en niets hoe ven teruggeven?" „Ik ben niet zulk een dwaas om te veronderstellen, dat je mij ónder an dere omstandigheden vrijwillig tot echtgenoot zou hebben genomen. Ik begrijp heel goed, dat het een groote opoffering voor je moet wezen. DocK ik dacht, dat je er misschien toe zou kunnen overgaan, terwille van Gas pard". (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1929 | | pagina 1