Stadsnieuws, en zelf zich kunnen clasificeeren, zal de ongewenschte concurrentie, waar op het bureau in zijn oorspronkelijk voorstel wees, zij het op eenigszins an dere wijze, blijven bestaan. Het is nog niet geheel duidelijk wat de regee ring bedoelt. Het belangrijkste is ech ter, dat de thans vigeerende vrijstel lingen en ontheffingen blijven gehand haafd. De gemeenten zullen de bestaande vrijstellingen en ontheffingen dus wel niet kunnen teniet doen, doch ook niet kunnen vergrooten. Het principieele bezwaar, dat het onbillijk is, dat belast wordt, wat iemand voor ziju bedrijf noodig heeft, blijft echter onverzwakt bestaan. Door de vrijheid, die de gemeenten verkrij gen om zichzelf te classificeeren en invloed uit te oefenen op de heffings percentages en bedragen der belas ting, uitschakeling van sommige grond slagen en verzwaring van anderen, wordt de weg geopend tot verschil in belastingdruk in onderscheidene plaat sen, die de onderlinge concurrentie tusschen den winkelstand in naburige gemeenten slechts kan verscherpen. Het bureau meent dan ook, dat het gewenscht blijft de principieele be zwaren tegen de personeele belasting in hare nieuwe vorm aan de Tweede Kamer te zijner tijd ter kennis te brengen. Het is echter zeker ook gewenscht nog even te wachten, deze bezwaren in te dienen, en de regeering in de ge legenheid te stellen allereerst hare be doeling alsnog eenigszins te verduide lijken. Het bureau stelde daarom voor dat de Kamer het machtiging verleent na mens haar deze gelegenheid verder af te werken en te zijner tijd een request bij de Staten-Generaal in te dienen, allereerst om te doen uit komen, dat het principieel onjuist wordt geacht dat bedrijfslokalen, van welken aard ook, maar speciaal win kels, hotels, café's en restaurants wor den belast. Hieraan zoude dan kunnen worden toegevoegd dat ook de belas ting van bedrijfsmotorhouders op de zelfde gronden onjuist wordt geacht, zulks in verband met een ingekomen adres van den Bond van Bedrijfsauto houders. Tenslotte zullen volgens het bureau ook bezwaren naar voren moeten wor den gebracht tegen het vrijlaten van de gemeenten ten opzichte van de grondslagen en tegen de bepaling dat de gemeenten zich zelve zullen kun nen classificeeren, waardoor een groo- te ongelijkheid van belastingdruk in de verschillende gemeenten zal kun nen ontstaan. De voorzifter leest bovenstaande voor en zegt dat het goed is te kunnen han delen als de tijd er voor is. Spr. vraagt of alle leden het daarmede eens zijn. De heer Massee kan zich er over het algemeen mede vereenigen, maar heeft toch geen bezwaar er tegen als de gemeenten sommige grondslagen kunnen doen vervallen. De voorzitter toont aan, dat het hier voornamelijk gaat om het onbelast baar blijven van hetgeen iemand voor zijn bedrijf noodig heeft. De heer Stofkoper zegt dat men moet waken voor ongewenschte con currentie tusschen de gemeenten. De heer Massee meent, dat de ge meenten vrij moeten zijn om bijv. voor plezierjachten niet fe doen be talen. De heer Mes meent, dat er door de classificatie toch verschil tusschen de gemeenten doet blijven voortbestaan. De heer Stofkoper zegt dat men hiermede niets te maken heeft, wel met het al of niet grondslagen toe passen. De voorzitter zegt, dat nu de grond slagen in alle plaatsen gelijk zijn en dat mag niet veranderd worden. De heer Stofkoper zet nog nader de strekking der wet, voor zoover die pu bekend is, uiteen. De heer v. d. Berg vindt het zeer goed, dat de gemeenten zelf de klasse waarin zij willen worden opgenomen, kunnen uitzoeken. Nadat nog verschillende leden hun bezwaren tegen het voorgestelde heb ben te berde gebracht, wordt beslo ten het zoo te lezen, dat alleen de gemeenten niet zullen worden vrijge laten als het geldt de belasting van dingen, die bij verschil in belasting de concurrentie kunnen bevoordeelen. Hierna werd de openbare vergade ring gesloten. 's HEER ARENDSKERKE. Door den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is goedgevonden, dat een met 1 April a.s. in verband met het leerlingenaantal aan de openbare lagere school te Nieuwdorp te benoe men onderwijzeres niet behoeft te wor den benoemd uit de wachtgelders. MIDDELBURG. Door den hoofdin genieur-directeur der Rijkswaterstaat te Middelburg werd heden aanbesteed het verbreeden van wegen in denRei- gersbergschen- en Oostpolder, het ma ken van nieuwe wegvakken in den Nieuw Krabbendijke-, Oost-, Stroo- dorpe- en Reigersbergschen polder en het maken van eene verharding met een asphaltbeton-, teerslakken- of teersteenslag-deklaag op genoemde we gen, met bijkomende werken. Raming f 164.000,—. De laagste inschrijfster was de N.V. Dordrechtsche Bazalt-mij. (met ge teerd hard bazalt-lava) f149.000, RILLAND-BATH. Gisterenavond werd in een lokaal der O. L. school alhier, de jaarlijksche tentoonstelling gehouden der vervaardigde kleeding- stukken door leerlingen der cursus, uitgaande van de Vakschool voorMeis- jes te Goes. De burgemeester opende deze tentoonstelling met een toespraak waarin hij het nut der cursus uiteen zette. Er was veel belangstelling en van de gelegenheid tot bezichtiging der kleedingstukken werd druk ge bruik gemaakt. Hef zag er alles keurig netjes uit en zooals dat alles daar ter bezichtiging was gesteld. Men was vol lof en algemeen werd het nut dier cursussen ingezien. Voor den volgen den wintercursus gaven zich weer vele meisjes op. Met een woord van dank aan de Directrice en personeel en al len die daaraan hebben medegewerkt, werd deze tentoonstelling door den burgemeester gesloten. SCHORE. De heer C. Blaauwkamer alhier, ontdekte een begin van brand in de timmermanswerkplaats van den heer H. Met enkele emmers water wist hij de brand te blusschen. Zijn kleeren vatten evenwel vlam. Door het kordaat optreden van den heer B. is zeer zeker een groot onheil voor komen. Door de postduivenvereeniging „De snelle vlucht" alhier, zal op 2e Paaschdag de eerste wedvlucht van dit seizoen worden gehouden en wel uit Roosendaal. De herijk van maten en ge wichten zal voor deze gemeente plaats hebben op Donderdag 23 Mei a.s. des namiddags te Hansweert. Mej. E. T. Meijaard alhier, is benoemd tot onderwijzeres aan de O. L. school te Kattendijke. Door Ged. Staten van Zeeland is voor de jaren 1929 en 1930 vrijstel ling verleend van het geven van on derwijs in „lichamelijke oefening" aan de O. L. school alhier, onder voor waarde dat over die jaren onderwijs wordt gegeven in de „vrije en orde oefeningen der gymnastiek". WILHELMINADORP. In de Maan dag gehouden raadsvergadering wer den als ingekomen stukken o.a. me degedeeld goedkeuring begrooting 1929; wijziging begrooting; verslag commissie tot wering van schoolver zuim. Op het verzoek tot toetreden voor een lid van de Algemeene Neder- landsche bouwarbeidersbond werd be sloten niet in te gaan. Het verzoek van het gemeentebestuur van 's Heeren- hoek werd na uitlegging van den voor zitter, wat reeds gedaan wordt, voor- loopig voor kennisgeving aangenomen. Mej. E. T. Meijaard van Schore, thans assistente aan de O. L. school te Kat tendijke werd met ingang van 1 April benoemd tot onderwijzeres aan die school. De heer J. A. de Klerck werd met ingang van 1 Juni a.s. op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als on derwijzer aan de O. L. school te Wil- helminadorp. Het opmaken van het kohier hondenbelasting werd aange houden. De begrootingen 1928 en 1929 werden gewijzigd. YERSEKE. Hedenavond zal de raad wederom bijeenkomen. Het laatste punt der agenda is hef afscheid van den burgemeester. De heer J. Sinke, sinds 1885 lid van den raad en sinds 1899 burgemeester, zal de laatste maal de vergadering leiden. Op de voordracht van B. en W. voor onderwijzer aan de openbare school I komen voor: 1. A. van Dijke te Verseke2. J. Ossewaarde te Ver- seke; 3. L. P. Pieterse te Yerseke4. M. Slabbekoorn te Krabbendijke; 5. P. D. Blommaart te Goes. Buitengewone algemeen© vergadering Z. L. M. Gistermiddag had in het Schuttershof alhier een zeer druk bezochte buiten-ge wone vergadering van die Zeeuwsche Landbouw Maatschappij plaats. De voorzitter, Mr. P. Dieleman, ver welkomde in het bijzonder de verschil lende leden van Ged. Staten, de heeren Stieger, v. Du.sseldo.rp en v. d. WeijdejB. en W. van Goes (burgemeester Hajenius en wethouder Goedbloed)de vertegen woordigers van de Kamers van Koop handel te Middelburg, Ter neuzen en N. W.-Birabant; prof. C. Broekema, Dr. Mollhuijzen, sscr. van het Ned. Landb. Comité, Ir. Stevens, landbouwconsulent en het eere-lid Jhr. J. van Vredenburch. Verhinderd warein o.a. de Commissaris der Koningin en de heer Kakebeeke, in specteur van den Landbouw. De voorzitter wees op het hoogst be langrijke van deze vergadering. De kwes tie der suikerindustrie is. een zaak van de grootste beteekeinis van heel ons vader land. Daarna schetste de heer Van Bommel van Vloten de historische ontwikkeling en de tegenwoordige moeilijkheden der sui kerindustrie. Spr. legde den nadruk op die bescher ming, die deze industrie vroeger genoot door de z.g. overpond-n; op de regeling van 1896; op de in 1902 tot stand' gelto men Brusselsche conventie. De industrie breidt zich uit tot 1914 en dan komt de groote wijziging. Vóór den, oorlog was de wereldproductie 18Va millioen ton, waar van 48 pet. bietsuiker en 52 pet. rietsui ker; in 1919/20 was ze 15 millioen ton, waarvan 21.3 pet. biet- en 78.7 pet. riet suiker. De in 1914 geschorsehte conventie werd in 1920 ontbonden. De wereldvoorraden waren uitgeput, daardoor steeg de prijs buitengewoon Snel steeg ook de productie weer, overal werden beschermende maatregelen ge nomen en in 1925 was de productie 25 millioen, waarvan 34 pet. biet- en 66 pet. rietsuiker. Reeds in dat jaar zag de Bond van Coöperatieve suikerfabrieken de toe komst met zorg tegemoet en in 1926 vroeg hij steun aan de regeering. Spreker ging dan na hoe de productie beperking op Cuba tot onverwachte ge volgen had geleid door productieuilbre,- ding in andere landen, wees op de bescher ming in hot buitenland en de concurrente ons land daardoor aangedaan en uit ie Id'e meening dat, onbeschermd, Nederland den strijd daartegen niet kan volhouden Het argument tegen ons aangevoerd, aldus de inleider, dat wij niet tegen de be&twortelproduccerende landen strijden, maar in de eerste plaats legen de rietsui ker, omdat die zooveel goedkoop-er pro duceert, kunnen wij niet aanvaarden. Voor Java wil spreker den lageicn kostprijs toe geven, maar dat geeft slechts een vijfde van de wereldproductie en heeft boven dien voor een groot deel een afzetgebied in het Oosten. Tot beperking van de besehermende maatregelen in het buitenland moet het komen, dia beperking zal weer leiden tot productiebeperking, daardoor zal de prijs weer stijgen tot een niveau, waarop wij de concurrentie met het buitenland weer even goed kunnen aanbinden als tijdens de Brusselsche conventie. Naar een inter nationale regeling in den zin van die con ventie di-nt onze regeering met kracht te streven. Dat heeft de Bond1 van. Coöpera tieve Suikerfabrieken steeds op den voor grond gesteld, Zoolang die convcn'ie er evenwel niet is, heeft de suikerindustrie aanspraak op den steun van onze regee ring, opdat die industrie niet te gronde zal zijn gegaan, als die conventie eenmaal weer tot stand zal zijn gekomen. Breedvoerig betoogde die heer Van Bommel van Vloten dan, dat de bieten- cultuur en die suikerindustrie van groove economische betcekenis zijn. Hij bezag de houding van die Kamer bij de behan deling van de interpellatie-v. d'. Heuvel en zeide te durven zeggen, dat reeds nu van een noodtoestand1 sprake is. Momen teel bedraagt de alg. productie 26 milli oen ton suiker; het verbruik 25 millioen ton. Er is dus 1 millioen ton overpro ductie wat niet veel is op het geheel maar wel op de 6 millioen ton van de totale productie die niet worden beschermd. Moge een prijsstijging van de suiker niet uitgesloten zijn, een gemiddelde prijs stijging zoodanig, dat de bietenteelt in ons land gehandhaafd zal kunnen worden, is niet te wachten. Spreker wees hier op het verband tusschen den suikerprijs en dien van andere landbouwproducten. Een lage suikerprijs voert tot ïnkrimpung van de bietenteelt, die inkrimping is een groot gevaar voor de industrie. De inleider bestreed1 vervolgens wat de heeren Addens en Ebels hebben ge zegd over achterstand1 van onze cultuur en industrie, zette uiteen, dat uiitbrejchmg van de teelt op zandgrond geen oplos sing zal brengen, evenmin als een denk beeld als dat van het Algemeen Land bouwblad, dat van de samenstelling van varkensvoer met suiker heil verwacht. Met de Centrale Suiker Maatschappij heeft de heer Van Bommel van Vloten in de N. R. Crt. gepolemiseerd'. Als de C.S.M. haar reserves gaat aanspreken om den bietenprijs op te voeren, zoo herhaalt spreker, is er dan geen sprake van een1 noodtoestand? Door het initiatief-voorstel v. d. Heu vel, terugslag op de afzijdige houding van de regeering, het beste middel om de industrie te steunen tot nog toe aan de hand gedaan voelt spreker zich dankbaar gestemd, maar eigenlijk niet voldaan. De voorstellers achten een prijs noodig van f 17, maar zij stellen een pre mie voor van f 1,50. Die huidige prijs is f 14. Met de premie erbij blijft men dus nog belangrijk onder de f 17. Aan de bezwaren van de Amsterdam- sche Kamer van Koophandel, vain B. en W. der hoofdstad en van de Java- pro due ent-n zou men tegemoet kunnen komen door 'den garantieprijs niet te kop pelen aan den suikerprijs van de binnen^ landsche markt, maar aan den prijs an die Amsterdamsche of eenige andere bui- tenlandscbe termijnmarkt. Dat een premiestelsel als dit ons zou afvoeren van den weg van den vrijhandel ontkent spreker ten stelligste, want de premie bedraagt zoo weinig, dat er geen sprake is van uitbreiding der industrie. De regeling van 1897 is trouwens ook door vrijhandelaars van onverdaebten huize verdedigd. Het brengt geen wijzi ging in ons handelspolitiek. Na de inleiding van den heer Van Bommel van Vlot-in vond bespreking en stemming plaats van de vragen aan de leden per circulaire toegezonden. De eerste daarvan luidde: Dient het besluit van de algemeene vergadering op 29 Nov. 1926, waarbij besloten werd een afwachtende houding aan te nemen, ge handhaafd blijven? Nadat de voorzitter nog gewezen heeft op de belangen die de binnenscheep vaart en de handel in al zijn verschil lende vormen bij deze industrie heeft, stelt spr. bovengenoemde vraag aan de orde. De heer v. Oeveren merkt op, dat er nu reeds coöperatieve f abrieken zijn die f 17 betalen. De heer Van Bommel van Vloten zet uiteen dat dit een bijzondere campag- nemaatregel is. De eerste vraag wordt zonder discus sie of stemming out kennend beantwoord. De tweede vraag luidende: Zoo neen, is het dan gewenscht dat id'e Zeeuvvsche Landbouw Mij. aandringt op Regeerings- steun ten behoeven van de suikerindus trie, in het belang van de suikerbiie'.en- teek. Wordt z.h.s. toestemmend beant woord Applaus Aan de orde is de volgende motie: De algemeene vergadering der Zeeuw- sche Landbouw Maatschappij gehoud-n op 26 Maart 1929 te Goes, gehoord de besprekingen o ver de moei lijkheden in de suikerindustrie; overtuigd, dat deze in hoofdzaak wor den veroorzaakt door de buitensporige bescherming, die in bijna alle landen met uitzondering van Nederland en Koloniën zoowel aan de biet- als aan de rietsuiker productie wordt verleend en niet te wij ten zijn aan het peil waarop de cultuur zoowel als de industrie in Nederland staan; overwegende, dat de rendabiliteit der suikerbietenteelt voornamelijk wordt be heer scfot door den suikerprijs en deze thans als gevolg van de bescherming in andere landen in hooge mate wordt ge drukt; overwegende, dat de bietenprijzen, welke thans door de internationaal geor ganiseerde. niet-coöp©ratie\e suikerindus trie worden aangeboden aan de bieten- verbouwers, geen verband houden met den suikerprijs, hetgeen van die zijde is erkend1 4 overwegende, dat de van die zijde aangeboden prijzen voor de landbouwers op grond van de ervaringen in vroegere jaren geen waarborgen inhouden vooreen loonends bietenteelt in de komende jaren; overwegende, dat de totstandkoming van de coöperatieve suikerindustrie en het in stand houden daarvan een land bouwbelang van de eerste orde is en deze coöperatieve suikerindustrie plm. 60 pet. van de geheele bietenproductie verwerkt; overwegende, dat aan de bovenge noemde moeilijkheden en abnormale ver houdingen slechts door een internationale conventie een einde zal kunnen komen van oordeel, dat in afwachting van de totstandkoming dezer conventie de Re- geering tot taak heeft oni aan deze voor deze streken in velerlei opzicht zoo be langrijke industrie tijdelijk een gewemsch- ten steun te verleenen; van oordeel, dat het wetsontwerp' van de heeren Van de Heuvel c.s. (d'at be kend mag worden verondersteld - Reld een vorm van steun geeft, die direct aan de bietenverbouwers ten goede komt en geen inbreuk maakt op de handelspolitiek in ons land; 1 dringt met klem aan op het aannemen van het bedoelde wetsontwerp en besluit het hoofdbestuur der Maatschappij op te dragen le. deze motie ter kennis te brengen aan de Regeering en de Staten-Generaal. 2e. in een uitvoerig adres deze motie nader toe te lichten'. De heer J. W. van Oev&ren is van meening, dat de gevraagde steun (f 1,50) te gering is, en toont dit nader aan door te wijzen op landbouwers-, arbeiders- en algemeene handelsbelangen. De bietenin dustrie heeft den landbouw niet vooruit gebracht; nu moet er een grootere steun komen. 4 Waar de naburige landen vooral een grooten steun krijgen, moet de suikerin dustrie, die in den landbouw een reus achtige rol speelt, en een algemeen lands belang is, gesteund worden. Spr. hoopt, dat deze motie met algemeene stemmen zal worden aangenomen. De heer Van Bommel van Violen zet de waarde van het wetsvoorstel nader uit een. De steun die daardoor zal gegeven warden, zal zoowel door C.S.M. als door de coöperatieven genoten worden, omdat het steun betreft aan dei bieten- verbouwer waardoor de geheele. industrie gesteund wordt. Spr. gelooft ook niet dat de suikerprijzen door bet geven van de ze steun zullen worden opgevoerd; daar de invoerrechten van de wereldsuiker de zelfde blijven. De voorzitter vraagt of het dan niet beter is, dat de invoerrechten d;an wel verhoogd worden. De heer Van Bommel van Vloten be strijdt dit, dan komt de consument in het gedrang. Het vrijhandelstelsel komt dan in gevaar, en dit stelsel is een alge meen belang van den landbouw. De voor stellers van het wetsontwerp hebben dit dan ook ingezien en prefevee ren een pro ductiepremie. De heer J. Welleman brengt een woord van hulde aan de wijze waarop de heer Van Bommel van Vloten deze kwes tie heeft uiteengezet. Spr. sluit zich ge heel aan diens betoog aan en legt nog eens den nadruk op het gevaar van een verhoogd invoerrecht. Wanmer een pro ductie-premie wordt gegeven, heeft ieder naar kracht zijn aandeel te dragen en drukt de last niet op den consument. Voorts zou spr. aan het college van Ged, Staten van Zeeland willen verzoeken om door een adhaesiebetuiging van deze motie het voorbeeld van Brabant te vol gen. De heer Koning zou den accijns van de binnenlandsclvc productie te vermin deren en Jiein voor de buitenlandsche te verhoogen. De heer Van Bommel van Vloten ziet dit als een invoerrecht met dit verschil dat dit laatste aan de schatkist meer zal kosten. Na verdere discussie wordt de mo tie met algemeene stemmen aange nomen. In de r ndvraag dringt de heerScheele aan op het houden van meer vergaderin gen waarin algemeene belangen openbaar behandeld zullen worden. De heer Slebenga zegt dat eerst de finitieve wetsvoorstellen moeten worden afgewacht voor dat de mees'.e belangrijke kwesties kunnen worden behandeld. De heer Stieger dankt voor de vrien delijke ontvangst, en de heldere uiteenzet ting van den inleider. Spr. twijfelt er n.et aan of het geven van een adhaesiebetui ging door Ged. Staten in dat college ernstig in overweging zal worden geno men. Spr. hoopt dat het wetsvoorstel zal worden aangenomen. Burgemeester Hajenius brengt in een geestige speech hulde aan de rede van den heer Van Bommel van Vloten. Spr. hoopt, dat het doel van de vereeniging verwerkelijkt zal moeien worden. Daarna sprak de heer M. Laemoes vice-voorzittor van de Kamer van Koop handel een woord' van dank. Waarna de voorzitter alle aanwezi gen dankte en de vergadering sloot. Spaarbank. In de Maandag in hotel „Centraal" gehouden algemeene vergadering der Coöperatieve Voorschotvereeniging en Spaarbank werd door den kassier uit gebracht het 60e jaarverslag; de ba lans en de winst- en verliesrekening werden goedgekeurd. Bij het einde van het boekjaar 1928- 1929 bedroeg het aandeelenkapïtaal f22.107,43; het reservefonds f25.796,39; de spaargelden beliepen f 167.119,68; aan voorschotten was uitstaande f 125.135,— het effectenbezit bedroeg f61.633,22Va: de deposito's bedroegen f 32.000,—, en het kassaldo was f 2269,631/2- De winst- en verliesrekening wees aan een zuivere winst van f 3126,59; het dividend werd bepaald op ll°/o, of f 8,25 per volgestort aandeel ad f75,-. In die vergadering werd gekozen tof voorzitter H. J. Molhoek, terwijl tof commissarissen werden benoemd de heeren J. Donner en P. A. Pennings, allen te Goes. Voor de A.V.R.O. In overleg met den consul voor hef Gewestelijk Bestuur der A.V.R.O. in Zeeland, werd te Goes een plaatselijk comité gevormd, teneinde het slagen van het A.V.R.O.-petitionnement te bevorderen. Reeds geteekende lijsten kunnen daartoe worden ingeleverd aan de volgende adressen: A. A. Os sewaarde, Oostsingel 116; J. v. d. Meu- len Bosma, Wilhelminastraat 30; C. Smit, Oude Kloetingsche weg. Luistervinken der A.V.R.O. worden opgewekt zooveel mogelijk handteeke- ningen te verzamelen en kunnen daar toe aan bovengenoemde adressen zoo noodig nog lijsten bekomen. De betreffende vergadering in hotel „Centraal" werd bijgewoond door den heer C. F. van Mels te Bergen op Zoom, vertegenwoordiger der A.V.R.O.

Goessche Courant | 1929 | | pagina 2