In dienst van allen. KREsmt No 58 Woensdag 27 Maart 1029 116 Jaargang. Dij dit nummer be hoort een bijvoegsel ProvincienieuWs LINTVELT's BAZAR Het beste bij hoesten en heesehhesd ABONNEMENT Prijs per kwarlaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. SOME COURANT UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant vitSc*7-J en Kleeuwens Sr Ross' D rukkers- en Uitgeversbedrijf Postcheque- en Girorekening No. 55571 m-i-rn non m_ OA A Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 ADVERTENT1EN van 15 regels f 1,20. elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen eu aaavrageu 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. MAANDAG l APRIL, 2den Paasch- dag zal de GOESCHE COURANT NIET VERSCHIJNEN. ZIJ, die zich nu op de GOESCHE COURANT abonneeven, ontvangen de tot l Aptil a.s. verschijnende num mers KOSTELOOS. Provinciale Zeeuwsche Schoonheids- en Archaeologische Commissie. (Vervolg.) Betreffende de oudheidkundige be moeiingen der commissie wordt ge meld, dat advies werd uitgebracht aan Ged. Staten over verzoeken om pro vinciale subsidie voor de restauratie van den toren der Ned. Herv. Kerk te Baarland, de St. Willibrorduskerk en toren te Hulst en van een deel van den Kampveerschen toren te Veere, Ten aanzien van het eerste en hef laatste verzoek kon worden geadvi seerd, een bijdrage uit de provinciale kas te verleenen. Aangezien ten aan zien van de kerk te Hulst belangwek kend specimen van laat Gothische bouwkunst, alleen nog maar een aan' vrage om steun voor het minst be langrijke onderdeel, den voor een hal ve eeuw grootendeels in Gothische vormen vernieuwden toren, was in- gekomen, achtte de commissie het wenschelijk, haar oordeel hierover op te schorten, totdat ook een verzoek ten aanzien der kerk zelve zou kun nen worden beoordeeld. De architect, door de kerkvoogdij der Ned. Herv. Kerk te Waarde be last met noodig gebleken herstellings werkzaamheden, aan die kerk, vroeg het advies der commissie ten aanzien van de door hem hierover ontworpen plannen. Ten aanzien van de ramen van het choor achtte de commissie de gegevens te gering, om gunstig op het aanbrengen van Gothische vormen te kunnen advïseeren. Behoud van den Noordelijken muur, in 1589 na den brand, die den noordbeuk in de asch legde, opgetrokken tusschen de pila ren, achtte de commissie even zeer wenschelijk als de kerkvoogdij; ten aanzien van de restauratie der daarin aanwezige lichtopeningen, echter kon zij zich met de quasie, Gothische op lossing, die werd voorgesteld, nietver- Hoek Koningstraat - Magdalenastraat. SPECIAAL ADRES IN: GLAS, PORSELEIN EN AARDEWERK. 69 FEUILLETON Naar het Engelsch van ETHEL M. DELL. Geautoriseerde vertaling van DICKy WAEELBAKKER „Ik dank u", zei ze zachtjes. „Doch we hadden het op het oogenblik niet over mij, doch over Gaspard." „Dat weet ik", gaf Bill toe. „Wij zul len nu ook uitsluitend over hem pra ten. Hij vertelde me, dat hij heel slech te nachten doormaakt en zich aange wend heeft een slaapmiddel te ge bruiken". „Oh, nee, dat is een vergissing", bracht mevrouw Rivers in het midden. „Dokter Brace heeft hem nooit iets anders gegeven dan een onschuldig, pijnstillend middel". „Dat lag vermoedelijk ook in zijn bedoeling", zei Bill. „In elk geval is de jongen er dusdanig aan verslaafd geraakt, dat hij zegt het zonder dien drank niet meer te kunnen stellen". „Dokter Brace heeft mij verzekerd, dat het geen bedwelmingsmiddel was", merkte zij op. „Het was slechts een eenigen, en deed zij een naar haar meening bruikbaarder solutie aan de hand. Ten aanzien van de klokken van Zierikzee viel op het einde van 1928 een ongunstige beslissing. De Kroon n.l. stelde het gemeentebestuur in hoo- ger beroep tegen de beslissing van Ged. Staten, waarbij het raadsbesluit strekkende tof verkoop van het car rillon, was geschorst, in hef gelijk. Moge aldus het verslag het gemeentebestuur van de haar hiervoor gegeven vrijheid niet gebruik maken, om de klokken van Pieter van den Gheijn te doen versmelten, doch moge een weg worden gevonden, waardoor zij, zij het dan elders, kunnen worden behouden. Evenals vorige jaren, heeft de secre taris der commissie ook in het afge- loopen jaar de hem bekend geworden veranderingen en verbeteringen in het hand-exemplaar van de voorloopige lijst der Nederlandsche monumenten van geschiedenis en kunst, deel VI, aangeteekend. Ten aanzien van de molens wordt medegedeeld, dat de standaardmolen „de Vos" te Oud-Vossemeer In het begin van 1928, afgebroken is; die te Scherpenisse, ,,het Zeepaard" genaamd, loopt thans ernstig gevaar te worden gesloopt. Door de Vereeniging „de Hollandsche Molen" worden nog po gingen gedaan tot behoud. Ook de steenen baliemolen onder Oud-Sab- bïnge (gemeente Wolphaartsdijk) ging tengevolge van brand verloren; de molenaar was niet genegen den molen te herstellen, doch nam, evenals ook te Oud-Vossemeer is geschied, een motor-maalderij in de plaats daarvan. Het jaar 1928 was dus verre van gun stig voor de Zeeuwsche molens. De Coöperatieve Beetivortelsuikerfa- briek „Zeeland" te Hergen op Zoom. Na de publicatie van de circulaire van het bestuur van bovengenoemde coöperatie d.d. 14 Maart, in verband met de op heden te houden vergade ring en waarin bestreden wordt de wensch van een deel der leden om in de a.s. Campagne de fabriek niet te doen werken, zijn wij thans in de ge legenheid de motieven der bedoelde leden te vermelden, zooals die heden in de vergadering door den heer F. J. Castel van Veere zullen worden voorgedragen. De betrokken personen betreuren het dat niet door het be stuur de vergadering is belegd en dat zij gebruik moesten maken van rech ten, hen bij de wet toegekend. Het doel is echter de belangen te bespre ken van de leden der Coöperatie, niet die van de fabriek. Na herinnerd te hebben aan de oor respondentie in het najaar van 1928 gevoerd door den heer J. van Arenthals met het bestuur, wordt gememoreerd, dat enkele leden een paar maal met het Dag. bestuur vergaderd hebben, maar men zooals te begrijpen kan niet accoord kwam. Nog nooit heeft iemand der leden zulke gunstige factoren gezien en mee gemaakt als in de afgeloopen campag drank, waardoor zijn zenuwen wat ge- kalmeerd konden worden". .Onverschillig welk middel het ook moge wezen, ik geloof niet, dat het hem eenig goed kan doen. Het lijkt mij het beste toe, dat hij er mee op houdt". Ze wendde zich langzaam om en keek hem aan. Het kwam Bill voor, alsof ze heel lang had nagedacht over hetgeen zij thans ging zeggen. .Mijnheer Quentin", zei ze, „ik ver moed, dat u heel veel dingen volko men juist ziet. Gaspard is zeer fantas tisch en de slaaf van zijn verbeelding. Maar u heeft hef totaal mis, wanneer u denkt, dat een en ander te wijten is aan medicijnen, welke hem worden toegediend. Dat is allerminst het ge val, daar ik zooiets nooit zou dulden". .Welke verklaring zou u dan voor den toestand willen geven?" vroeg Bill. ,U bedoelt voor zijn overspannen zenuwtoestand?" Ze keek hem nu strak in de oogen en hij begreep, dat haar gedachten thans volkomen bij het gesprek waren. „Een en ander is te wijten aan zijn vroegere ziekten", zei ze. „Ik meen u verteld te heb ben, dat hij op veerfienjarigen leef tijd iets gehad heeft, wat heel veel op hersenontsteking geleek. Hij is daar ne, met uitzondering van de suiker prijzen, die toch nog veel gunstiger waren dan op het oogenblik. De op' komst der bieten was goed vol, over het algemeen niet veel onkruid, reuze regelmatige groei met veel zon en daar door zeldzaam hoog gehalte. Daarbij komt dat men zeer regelmatig rooien en leveren kon en ook weinig tarra te vervoeren had. Wat zal dit jaar op dat gebied bren gen? 't Is haast niet mogelijk dat alles weer zoo zal loopen. Moge het even wel waar zijn. Gezien de nu veel lagere suikerprijzen als waar verleden jaar voor is verkocht, dan moet men de toekomst wel duister inzien. Wanneer men alles bijeen neemt en men rekent op de huidige prijzen plus een beetje tegenslag, weinig leveren enz., dan moet men tof de conclusie komen dat de leden zeker f3,— per 1000 K.G. minder zullen ontvangen dan dit jaar. Dat kan zoo niet langer en daarom wordt voorgesteld de fabriek voor één Jaar voorloopig stop te zetten en de bieten aan een ander te verkoopen voor veel hoogeren prijs. Nu heeft de voorzitter wel voorgerekend, dat er per 1000 K.G. f 5,33 vaste kosten zijn, doch dit is volgens bedoelde leden zoo niet. Er kan bij stil leggen nog veel bezuinigd worden, niet alleen op loonen, doch ook op salarissen en die f5,33 is gebaseerd op eene mini mumlevering. Nu zijn er verleden jaar nog gemid deld 22.000 geleverd, dat zou dan zijn f 3,54, of bij levering van 25.000 K.G. per aandeel f3,12. Dit kan worden aangenomen, omdat het meerendeel der aandeelhouders dit gemakkelijk kan. Rekent men nu dat er flö, plus f0,40 premie voor vroegere leve ring bijkomt, dus f 16,40 en men re kent zéér hoog voor volgend jaar, dat de leden f10,zouden krijgen, dan doet men met stilleggen'nog een voor deel van f 3,25 per 1000 K.G., wat be- teekent voor een lid per aandeel f 82,—, dus met 10 aandeelen f820,voor deel. Wanneer dit op een bedrijf zoo als men hoort minder verlies gaat be- feekenen en dan dat lid behoed wordt aan den dijk gezet te worden, dan ko men de bedoelde leden daarvoor op. Zij zijn zich hun handelen zéér be wust en vinden het erg jammer zoo'n mooi bedrijf, dat on-economisch steeds gewerkt heeft, te moeten sluiten tot betere tijden. Zij zijn zich bewust, dat het voor directeur, bestuur en verdere beambten erg zou zijn doch de plicht gebiedt hen eerder op te komen voor de leden dan voor de werknemers. Daarom zal men moeten erkennen zij als leden hun plicht doen en veran dering brengen in een zaak, die niet gaat. Nu er van de zijde van den voorzitter een circulaire is versche nen om de zaak niet zoo duister te doen schijnen als de bedoelde leden het inzien, willen ook zij naar aanlei ding daarvan hunne meening zeggen. Wanneer de voorzitter begint te er kennen dat de uitkeeringen laag zijn, moest hij er eerlijk bij zeggen bijzon der laag, gekeken naar boven en niet naar Zevenbergen. Volgens de leden van nooit heelemaal genezen. Hij heeft uit die ziekte de eigenaardigste dingen overgehouden. Herinnert u zich bij voorbeeld niet meer, hoe vreemd hij zich gedroeg in dien laatsfen storm nacht? Hij verbeeldde zich, dat hij iemand bij den dennenboom zag staan. U is toen op een zeer verstandige wij ze met hem omgesprongen. Zijn groo- te blindheid op godsdienstig gebied is ook een teeken, dat hij den laat- sten tijd niet geheel en al normaal is". Even zweeg ze en ging toen op vasten overtuigenden toon voort. „Maar ik hoop en geloof, dat dit alles in orde zal komen. Ik zeg u nog eens, dat verschillende dingen te wijten zijn aan de ernstige ziekte, welke hij heeft moeten doormaken". Ze zweeg en Bill bemerkte, da f zij, niettegenstaande zij blijkbaar vastbe sloten was een kalmen indruk te zul len maken, haar uiterste pogingen In het werk had moeten stellen om dien te kunnen bereiken. Hij wachtte af of zij weer zou be ginnen te spreken en het duurde dan ook niet lang, of zij vervolgde: ,Er zijn uren, waarin hij vreeselijk lijdt, want dan verbeeldt hij zich in zijn overspannen toestand, dat hij iets slechts heeft bedreven. Ik weet niet, of hij u dit ooit heeft toevertrouwd. siroop Bij apothekers en drogisten verkrijgbaar. is er te betalen f 2,30 per 1000 K.G. voor aflossing en rente. Dan had men een eigen fabriek, doch het scheelt met Puftershoek, Dinteloord en Sas van Gent veel meer, ondanks de zéér gunstige ligging der fabriek en volgens zeggen van den directeur bij uitstek goed werkende fabriek. Wanneer de voorzitter zegt, dat de rentabiliteit van het bedrijf op zichzelf niet ongunstig is, dient gevraagd: waar blijft dan het geld? De vrachtvergoedïng is voor de verre bieten volgens de bestuurs- circulaire slechts 13 cent per 1000 K.G.dus dat is van geen beduidenden invloed. Komende tot den lagen sui kerprijs dan dient opgemerkt te wor den dat andere fabrieken dien ook hebben. Wanneer het wetsontwerp v. d. Heuvel wordt aangenomen, krij gen alle fabrieken toeslag en blijft de achterstand der „Zeeland" even groot en om evenveel geld te ontvangen van de bieten als die van de leden der 3 genoemde fabrieken, wordt deze ac tie juist gevoerd. Roerend eens zijn de leden het dat de aanbiedingen van Sas van Gent en Puttershoek hen geen voordeel zou den brengen, doch van Dinteloord wel. Doch nu de suikerprijs zoo laag is, zal Dinteloord zéér zeker a.s. cam pagne ook veel minder kunnen beta len, als zich ten minste geen gunsti ger omstandigheden voordoen. Op het oogenblik is het zaak de leden hun aandeel in de vaste posten te laten betalen en hen vrijheid te geven hunne bieten te verkoopen aan wie ze wil len of er minder te verbouwen. Zooals vroeger met groote beloften, zooals „de fabriek staat er best voor", „zaak kerngezond" en met mooie peroratie woorden, kan men deze leden, vol gens hun zeggen, niet meer paaien, daar bedanken zij voor. Zij willen en het is noodzakelijk voor velen hun ner, méér geld zien. Kamer van Koophandel. In de Maandagavond gehouden ver gadering van de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor de Zeeuwsche Eilanden te Middelburg, waren 14 leden aanwezig. Afwezig waren de hee- ren M. Laernoes, Bosman, Enzlin, van Bommel van Vloten en van Raalte voor het groot-bedrijf; Olthoff, Klij- berg en Anker van het klein-bedrijf. De voorzitter, de heer C. Boude- wijnse, deed allereerst enkele mede- deelingen, o.a. van het ontvangen van het jongste verslag van den Spoor- wegraad en de commissies daarvan. Verder dat het schriftelijk rondge zonden voorstel om aan het hoofd bestuur der P. T. T. te verzoeken bij afstandsberekenïng voor het telefoon tarief den afstand boven water niet mede te tellen, bij de leden geen be Het was wellicht beter geweest, indien ik u van tevoren had gewaarschuwd. Ik doe het evenwel thans nog en ik geef u de plechtige verzekering, dat mijn jongen, voor zoover Ik kan na gaan, nog nimmer iets gedaan heeft dat met den naam van „zonde" be titeld kan worden". Ze hield op en het kwam Bill voor, alsof ze hem door haar houding wil de uitdagen hierop te antwoorden. Er lag niets vijandigs in haar op treden, doch het leek hem toe, dat de scheidsmuur, welken zij tusschen hen had opgetrokken, nimmer hooger was geweest dan op dat moment. „Natuurlijk dringt dat tot me door", zei hij, na even nagedacht te hebben. Maar dit alles neemt toch niet weg, dat er iets gedaan moet worden. Ik heb het gevoel, dat indien het ons slechts gelukte zijn physieke gezond heid te verbeteren, al zijn geestelijke ellende als bij tooverslag verdwijnen zou. Ik maak heusch niet van een molshoop een berg, dat verzeker ik u. Het is juist mijn bedoeling te trach ten het tegenovergestelde te bereiken". Mevrouw Rivers haalde even heel diep adem. „Als u dat maar voor oogen blijft houden", zei ze, „want dit is de eenige manier waarop u hem kunt helpen. Nu weet ik nog steeds zwaar heeft ontmoet. Het bureau heeft echter het verzoek niet verzonden, omdat reeds bekend was geworden, door een antwoord aan de vereeniging van burgemeesters en secretarissen van Schouwen, dat er geen termen aanwezig werden geacht om aan dat verzoek te voldoen. Vervolgens deelde de voorzitter me de, dat de heer v. d. Berg als lid der Kamer is uitgenoodigd zitting te ne men in de Commissie voor verkeers- verbeteringen op de Zeeuwsche en Zuid-Hollandsche eilanden en in Wes telijk Noord-Brabant en dat hij die benoeming heeft aangenomen. Tenslotte doet spr. mededeeling van de door het hoofdbestuur der P. T. T. gehouden vergadering ter bespreking van de voorstellen tot wijziging van de telefoontarieven en welke door den secretaris is bijgewoond. Ook na de conferentie was het meerendeel der aanwezigen niet overtuigd van de wen- schelijkheid dezer wijzigingen en het bureau meende in den geest der Ka mer te handelen door nogmaals pro test tegen de plannen bij genoemd hoofdbestuur in te dienen, zooals reeds in de pers is gepubliceerd. Goedgekeurd werd de rekening der Kamer over 1928, in ontvang f 28.062,45 en in uitgaaf f 27.775,85, alzoo een goed slot van f 286,60. Dit bedrag wordt bij het stamkapitaal gevoegd, terwijl reeds het saldo 1927 ad f6030,is belegd en f 6070,effecten is aangekocht. Terwijl de heer Jeronimus wenschte geacht te worden te hebben tegenge stemd, werd besloten aan de land bouwtentoonstelling van den Kring Westelijk Zuïd-Beveland van de Z. L, M. f 100,subsidie en een stel me dailles ter beschikking te stellen. De heer Lindenbergh dankte de Ka mer voor haar welwillende houding. Naar aanleiding van een schrijven van de Kamer te Tilburg stelde hef bureau voor aan de Directie der Spoor wegen te verzoeken 5-daagsche abon nementskaarten in te voeren tegen 5/8 van den prijs der 8-daagsche, zulks in het belang der handelaren, die slechts enkele weken des jaars hunne clien tèle bezoeken. De commissie voor het verkeerswezen vereenlgde zich met dit voorstel. De heer Machgeels kan zich er ook mede vereenigen, maar zou toch ook de 8-daagsche willen gehandhaafd zien. Besloten wordt dit in het adres ook op te nemen. Het laatste voorstel was dat om een adres te richten tot de Tweede Kamer om het verzoek van den Kon. Neder- landschen Middenstandsbond inzake het wetsontwerp tot regeling van de financieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten betrekkelijk de verte ringsbelasting. Nadat dit voorstel was gedaan is nader gebleken, dat de regeering de plaatselijke verteringsbelasting niet in te voeren doch de personeele belas ting te handhaven. Doordat de gemeenten wel gehou den zijn aan de grondslagen in die wet genoemd; doch er wel van mogen la ten vallen op de percentages wijzigen niet, wat u zich voorstelde te kunnen doen?" „Het is iets heel eenvoudigs", ant woordde Bill. „Ik wilde u vragen hem voor een week bij me te laten logee- ren, om te zien of hij wat vooruit gaat. Indien dit inderdaad het geval is, zou ik u willen aanraden hem nog wat langer te laten blijven. Wan neer het evenwel niet zoo is...." „U bedoelt hierin de pastorie?" viel zij hem in de rede. „Ja", zei Bill en hij begreep op het zelfde oogenblik, dat zijn plan mis lukken zou. „Het spijt me heel erg", zei ze vriendelijk. „Het is buitengewoon be minnelijk van u, maar het is onmo gelijk". „U heeft er nog niet eens over na gedacht", zei hij eenigszins verwijtend. „Ik vrees, dat u dat niet gedaan heeft", antwoordde zij onmiddellijk'. Hij zag met een enkelen oogopslag, dat er aan haar besluit niets te ver anderen zou zijn. Hij wees op een stoel, welke in een schaduwrijk ge deelte van den tuin stond. „Zullen we even gaan zitten?" vroeg hij. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1929 | | pagina 1