In dienst van allen N° 57. Maandag 25 Maart 1929 116 Jaargang. Buitenland Koloniën School en kerk. Ifand en Tuinbouw Rechtszaken. Sport. ProVincienieuWs ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2,— buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE1 COURANT UitgaveNaamloozc Vennootschap Goesche Courant en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf «-■ TvT« «C71 Telefoonnummer 17, na 17 30 No. 244 Postcheque- en Girorekening No. 55571 ADVERTENTIEN van 15 regels f 1.20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en amtvragea 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. ZIJdie zich nu op de GOESCHE COURANT abonneeten, ontvangen de tot l April a.s. verschijnende num mers KOSTELOOS. OVERZICHT. De bruiloft van den kroonprins van Noorwegen. Over de feestelijkheden, die feOslo ter gelegenheid van de bruiloft van kroonprins Olaf en prinses Martha van Zweden zijn gehouden, wordt aan de Berlijnsche bladen nog het volgende gemeld Na de inzegening van het huwelijk was in het koninklijk paleis een lunch bereid, waaraan twee honderd perso nen deelnamen. Tot de aanwezigen be hoorden behalve de leden van de bei' de koninklijke families, ook tal van parlementsleden en het geheele diplo matieke corps. Het bruidspaar zat in het midden; rechts van den kroon prins zat koning Haakon, koningin Maud zat naast de kroonprinses. Aan tafel werd het eerst het woord gevoerd door koning Haakon, die de ouders van prinses Martha dankte, daar ze hun toestemming tot het hu welijk hadden verleend en er zich niet tegen hadden verzet, dat de bruiloft te Oslo werd gevierd. Ook hoopte hij, dat de nieuwe banden, die thans tus- schen beide landen worden gesloten, de betrekkingen tusschen Zweden en Noorwegen nog hartelijker zullen ma ken dan ze reeds waren. De president van het Storting, die daarna sprak, herinnerde er aan, dat het meer dan 600 jaar is geleden, sinds een Noorsch kroonprins op Noorsch grondgebied bruiloft vierde. Ten slofte dankte de kroonprins al len, die zijn bruid en hem bewijzen van genegenheid hebben gegeven. De muziek speelde daarop het Zweedsche volkslied, waarna de vader van de bruid nog een paar woorden sprak. Om half zeven verliet het bruidspaar de stad; op weg naar het station wer den ze hartelijk toegejuicht door de menigte. Het salonrijtuig, waarmede het bruidspaar de huwelijksreis aan vaardde was vol met bloemen. De ge heele koninklijke familie vergezelde den kroonprins en de prinses naar den trein. Kort voor de trein zich in beweging zette, overhandigde een da me aan de bruid een afscheidsge schenk, namelijk een fraai gebonden oud Noorsch kookboek. Waarom geheim? Men herinnert zich het geval van mishandeling van een dwangarbeider te Tarakan, die uit de veldflesch van een luitenant had gedronken tijdens 68 FEUILLETON Naar het Engelsch van ETHEL M. DELL. Geautoriseerde vertaling van DICKY WAFELBAKKER Terwijl ze op het groote hek toe liepen, spraken ze over algemeenhe den en Bill verbaasde zich over haar kalm optreden. Toen hij het hek voor haar openhield, herinnerde hij zich eensklaps hoe lang het reeds geleden was, sinds ze het breede grintpad, dat naar de pastorie leidde, voor het laatst betreden had. Er ging een steek door zijn hart en even kwam er een nevel voor zijn oogen. Zonder zich er eigenlijk ten volle van bewust te wezen, zette hij zijn ge dachten in woorden om. „Niet meer na dien stormnacht", mompelde hij. Er verscheen een glimlach om haar lippen, doch ze zei niets. Ze hadden elkander na dien bewusten avond zoo dikwijls in haar huis ontmoet, dat zij het voorval als een afgesloten hoofd stuk scheen te beschouwen. Hij meen de dit uit haar zwijgen te moeten op maken. En toch had ze hem nimmer een patrouille, en hem toen een touw aan de voeten liet binden en hem door de militairen door het bosch liet slee pen. Zoolang de patrouille geduurd heeft, is de dwangarbeider iederen middag aan zijn groote teenen opge hangen, tot de man ten langen leste dood was. Ik neem aan, zegt een correspondent van de „Indische Crt.", dat de offi cier abnormaal moet zijn, wellicht sa distisch, doch zijn daad is voor den naam van den Nederlandschen offi cier, die vooral op de buitengewesten zeer hoog gehouden dient te worden, te eenenmale funest. Verder meldt de correspondent, dat thans een zeer geheim gehouden mi litair onderzoek plaats heeft te Tara kan, welks uitslag nog onbekend is". Een waterleiding te Paramaribo. Dr. J. W. Jenny Weyerman is se dert eenige maanden belast met een onderzoek van regeeringswege omtrent hef drinkwaterleidingsvraagstuk voor Paramaribo. Onlangs werd bij Onver wacht mooi water aangeboord, dat echter wegens het zoutgehalte onge schikt was voor gebruik. De laatste weken zijn hoopgevende resultaten bereikt op Republiek, bij de Coropi- nakreek. Gaat alles naar wensch, dan schijnt de bedoeling te zijn, dat de aanleg en exploitatie van de waterleiding wordt ondernomen door een particuliere maatschappij. Dr. Weyerman meent dat groote offers van gouvernementswege daarvoor niet noodig zullen zijn. Vrouwelijke predikanten. Nu Mej. M. Tj. Gerrïtsma te Delft het beroep naar de Doopsgezinde Ge meente te St. Anna Parochie heeft aangenomen, zal Friesland weldra zes vrouwelijke predikanten bezitten, n.l. Mej. F. W. Rappold, Remonstr. predi kante, voorgangster van de Vereenigd Chr. Gemeente te Dokkum, en de vol gende dames: te Stavoren en Molk- werum, Mej. J. v. d. Ban; te Makkum, Mej. J. M. Eelman; te Gorredijk en Lippenhuizen, Mej. C. Boerlage; te Rottevalle en Witveen Mej. S. E. Doyer en straks als zesde Mej. M. Tj. Gerrïtsma te St. Anna Parochie. Deze is in Friesland geen onbekende. Zij heeft vroeger de Doopsgezinde Ge meente van Baard en Nes op Ameland gediend. Daar de Ver. Chr. Gemeente Dok kum behoort tot den ring Dantuma- woude van Doopsgezinde gemeenten, waaronder ook Rottevalle en St. Anna Parochie ressorteeren, zal deze ring op de dertien predikantsplaatsen wel dra 3 vrouwelijke predikanten tellen. in een enkel opzicht laten voelen, dat zij zijn optreden van dien avond kwa lijk had genomen. Hij was een vriend.... meer niet, en er bestonden grenzen, welke hij nimmer mocht overschrijden. Hij was bang, dat hij op dit oogenblik zelfs reeds te ver was gegaan. Naast elkander liepen ze het grint pad op. Even later stonden ze voor de wondermooie aloë. „Is de plant niet overweldigend mooi?" vroeg hij. Er kwam een teedere uitdrukking op haar gelaat. „Het is iets Heiligs", zei ze fluisterend. „Ik heb er naar verlangd, dat u de aloë weer eens zien zou'", vervolgde Bill. „Het komt me soms voor, aïsof.... alsof die plant eigenlijk bij u behoort". Hij zou zelf niet hebben kunnen verklaren, waarom hij dit eigenlijk zei. Hij begreep, dat hij iets gezegd had, wat eigenlijk niet te pas k'wam en hij verwachtte dan ook dat zij hem te recht zou zetten, doch dit g( ;beurde niet. „Wat wilde u me omtrent Gaspard vertellen?" vroeg ze. Deze vraag klonk bijna als een be vel en hij kon dus niets anders doen dan gehoorzamen. „Ik heb vanmorgen een. langdurig gesprek met hem gehaid", loegon hij. „Oh, ja?" Steun aan de beetwortel suiker-industrie. Aan het Voorloopig Verslag over het voorstel van wet van den heer van den Heuvel c.s. tot het verleenen van tijdelijken steun aan de beetwortel suiker-industrie hier te lande, ontlee- nen we, dat verscheidene leden tegen dit wetsvoorstel ernstige bedenkingen hadden. De Memorie van Toelichting is h.i. onvoldoende en bevat te weinig ge gevens. Uit niets is gebleken, dat reeds thans van een noodtoestand voor de verbouwers van suikerbieten kan wor den gesproken. De vraag rijst voorts, of de bedrij ven der coöperaties niet meer econo misch kunnen worden ingericht Verder vestigden deze leden nog de aandacht op een andere omstan digheid, welke de gevreesde moeilijk heden veroorzaakt, n.l. dat meer sui ker wordt geproduceerd dan gecon sumeerd. De wereldproductie bedroeg in 1927/28 26.6 millioen ton en het verbruik 25.7 millioen ton. Een premie als thans wordt voorgesteld, heft dit verschil niet op. Zij kan zelfs ten gevolge hebben, dat de teelt wordt uitgebreid en daardoor bedoeld ver schil nog grooter wordt. Nog is de aandacht er op gevestigd, dat het wetsvoorstel te laat is inge diend. Volgens deze leden is het voorstel niet te aanvaarden. Andere leden juichten de indiening van het wetsvoorstel toe en kwamen er tegen op, dat de coöperaties een onjuiste bedrijfspolitïek zouden heb ben gevolgd. Dat de voorgestelde maatregel voor 1929 te laat zou komen, betwijfelen zij. Het voorstel is verder van tijdelijken aard, al zal de maatregel vermoede lijk niet tot één jaar kunnen worden beperkt. Volgens sommige leden moet verbe tering van den toestand worden ge zocht in maatregelen, welke het ver bruik stimuleeren, hetgeen o.a. zou kunnen geschieden door verlaging van den suikeraccijns. De ten behoeve van het Leeningsfonds geheven opcenten zouden kunnen vervallen. Andere leden betwijfelen of door verlaging van den accijns het verbruik zou toenemen. Kantongerecht te Middelburg. De Kantonrechter te Middelburg heeft F. M. K. te Wemeldinge wegens het rijden met een motorrijtuig, niet voorzien van platen, waarop aangege ven de fabriek, het fabrïeksnummer, paardenkracht enz. veroordeeld tof f2_ boete subs. 2 dagen hechtenis. Wegens het niet op eerste vordering vertoonen van het nummerbewijs van zijn motorrijtuig, werd M. L. te Goes veroordeeld tot f5 boete subs. 5 da gen hechtenis. Hij begreep dat hij thans niet mocht aarzelen, doch moest zeggen wat hem op het hart lag. „Heeft u zich nimmer ongerust over hem gemaakt?" „Heel dikwijls", zei mevrouw Ri vers. „Waarom vraagt u dat?" „Omdat.... omdat ik veronderstel, dat er iets gedaan moet worden". „Oh, ja?" klonk het weer. Bill schraapte zijn keel. „Ik denk, dat u zelf wel ziet hoe hij achteruit gaat". Ze maakte een lichte beweging met haar hand, alsof zij wilde protesteeren tegen deze bewering. „Denkt hij dat zelf ook?" vroeg ze. „Ik vermoed van wel", zei Bill. „Heeft hij u dat gezegd?" „Ja, en ik kan het zelf ook maar al te duidelijk waarnemen. Hij lijkt me buitengewoon zenuwachtig toe. Enik hoop niet, dat u het me kwalijk neemt, dat ik het zeg, maar.... ik geloof niet, dat er onder de gege ven omstandigheden iets van vooruit gang te wachten kan zijn". „Kunt u wellicht het een of andere geneesmiddel aanbevelen?" luidde haar volgende vraag. Bill knikte bevestigend. Oh, waar om bleef ze daar zoo bewegingloos bij die aloë staan, vroeg hij zich af. Niet tegenstaande haar stem heel vriende lijk klonk, gaf zij hem toch den in LUCHTVAART. Een goedkoop Duitsch vliegtuig. Op het vliegveld te Croydon is een licht vliegtuig van Duitsche makelij gedemonstreerd dat in Engeland voor 495, dus nog geen 6000 gulden, aan de markt gebracht wordt. Het goed koopste lichte Engelsche vliegtuig kost 620. Het Duitsche toestel heeft een motor van slechts 35 P.K., ter wijl de Cirrus-motor van de lichte vliegtuigen in Engeland 90 P.K. ont wikkelt. Een ander nadeel is dat de vleugels van de Duitsche toestellen niet op vouwbaar zijn en dat, aangezien het een eendekker is, een tamelijk groote loods noodig is, om het op te bergen. De Britsche toestellen hebben op vouwbare vleugels en gaan in een ga rage van middelbaren omvang. Een Londensche firma heeft noch tans 50 van de nieuwe Duitsche toe stellen besteld, om die in Engeland van de hand te doen. MOTORRENNEN. Doodelijk ongeluk. Bij de training op de Eilenrieder- baan te Hannover heeft bij het pas- seeren de Nederlandsche motorrenner Baar een ongeluk gekregen, dat zijn dood ten gevolge heeft gehad. KORFBAL. Zaterdagmiddag kwam de Zeeuw- sche Korfbalbond in jaarlijksche al- gemeene vergadering bijeen in de melksalon „De Landbouw" te Goes. Er waren afgevaardigden van D.O.S. en V.I.O.S. uit Middelburg, Zeelandia te Hansweert, E.L.T.O. te Kloetinge, V.V.C. te Goes, Raipde te Axel en S.E.O.L.T.O. te Terneuzen. Uit de jaarverslagen bleek, dat de Bond vooruitgaande uit. De wisselbe ker voor den kampioen van de com petitie 1928 werd uitgereikt aan E.L. T.O., terwijl Zeelandia II als kampioen der 2e afdeeling een zilveren medaille ontving. Verder werden de prijzen der serie-wedstrijden uitgereikt en welaan Zeelandia 1ste prijs, Rapide 2de prijs en D.O.S. 3de prijs. De begrootïng werd na bespreking goedgekeurd. De reeds zitting hebbende bestuurs leden, t.w. de heeren J. v. Tiel, voor zifter, Abr. Everaars, penningmeester en M. A. van der Heil, secretaris- competitieleider, werden met alge- meene stemmen herkozen, terwijl ge kozen werden de heeren Marijs (Rapi de), Meertens (S.E.O.L.T.O.), v. Liere (E.L.T.O.) en van den Berg (Zeelan dia). De afgevaardigden van de Z.- VI. clubs zullen al het mogelijke doen om hun clubs er toe te brengen lid te worden van den Z. K. B. Bij monde van den heer Crucq (D.O.S.) werd den voorzitter dank geheeten voor de prettige wijze van leiden dezer vergadering, die 4 uur duurde. druk, alsof haar gedachten mijlen ver weg waren. „Ik heb inderdaad een ge neesmiddel, doch ik weet niet of u er in zult toestemmen, dat dit toege past wordt". „Dat stond ik mezelf juist af te vragen", gaf ze te kennen. „Ik moet er in elk geval over nadenken, onver schillig met welk voorstel u ook komt. Onder de gegeven omstandigheden mogen wij niet impulsief handelen". „Volgens mijn opinie moet er op de een of andere wijze ingegrepen wor den", zei Bill. Wanneer zij een andere vrouw was geweest, zou hij zich wan hopig gevoeld hebben, doch in zijn oogen was zij nog steeds de aangebe den godin, de koningin, die geen kwaad kon doen. „En wat zou u dan willen doenl" vroeg mevrouw Rfvers. „Volgens mijn opvattingen moet hij zoo gauw mogelijk in een andere om geving komen," antwoordde Bill. „Het lijkt mij het beste toe, wanneer hij ge durende eenïgen tijd totaal aan Bene diet's invloed onttrokken wordt". „En.... aan de mijne?" Hij schrikte. Hij had een dergelijke vraag niet verwacht. „Duizendmaal neen", haastte hij zich te antwoorden. „Hoe komt u er in 's hemelsnaam toe een dergelijk iets te veronderstellen?" VOETBAL. Zuidelijke 1ste klasse N.V.B. Gisteren hadden de volgende wed strijden plaats, met uitslagen als volgt: Eindhoven—B. V. V. 11 Wilhelmina—P. S. V. 07 N. A. C.-N. O. A. D. 3-1 Willem II—Roermond 4—0 M. V. V.-L. O. N. G. A. 1-0 Zuidelijke 2de klasse N.V.B. Gisteren hadden de volgende wed strijden plaats, met uitslagen als volgt: Middelburg—Breda 24 Dongen—Vlissingen 22 G. U. D. O. K.-R. B. C. 3-8 AllianceD, O. S. K. O. 14 De stand van de Zuid. 2e klasse A luidt tot op heden: Vlissingen 13 10 1 2 21 45-20 Dongen 16 9 3 4 21 56-27 Zeelandia 15 8 2 5 18 45—41 Breda 14 8 1 5 17 28-33 D.O.S.K.O. 14 6 3 5 15 26-28 R. B. C. 16 7 1 8 15 41—36 Bredania 14 6 2 6 14 28—32 Middelburg 14 3 3 8 9 20—36 Alliance 14 2 3 9 7 28-42 G.U.D.O.K. 14 2 3 9 7 28-48 Zuidelijke 3de klasse N.V.B. Gisteren hadden de volgende wed strijden plaats, met uitslagen als volgt: Zeelandia II—Zierikzee 25 Vlissingen IIWalcheren 12 S. I. N. O. T. O.—Terneuzen 14 De stand van de Zuid. 3e klasse A luidt tot op heden: Terneuzen 13 11 0 2 22 49-10 Hulst 12 8 4 0 20 45—9 Goes 13 7 4 2 18 35-17 Walcheren 13 6 3 4 15 27-23 Zeelandia II 13 5 1 7 11 30-49 S.I.N.O.T.O. 15 4 5 6 11 27-41 Zierikzee 11 3 1 7 5 17-53 Vlissingen II 12 2 1 9 5 24-35 Middelburg II 12 1 1 10 3 13-40 Sinoto 2 winstpunten in mindering wegens niet opkomen tegen Hulst. Zierikzee 2 winstpunten in minde ring wegens niet opkomen tegen Ter neuzen. J. H. DEIBEL f Op 56-jarigen leeftijd is Zondagmid dag in het Gasthuis te Middelburg overleden de heer J. H. Deibei, hoofd redacteur-directeur der Middelburg- sche Courant. De overledene, die aanvankelijk aan de „Gelria" en later aan de Zwol- sche Courant verbonden was, heeft ook enkele jaren in Transvaal gewerkt aan „Ons Land". In 1900 kwam de heer Deibei naar Nederland terug en werd met ingang van 1 Augustus 1901 benoemd tot redacteur-buitenland van de Mïddelburgsche Courant. Met in- „Dat weef ik zelf niet precies", zei ze, zonder hem aan te kijken. Even zweeg ze, om daarna te ver volgen: „Waarom zou ik dat niet mogen ver onderstellen? De mogelijkheid Is toch volstrekt niet uitgesloten, dat ik een zeer slechten invloed op hem uit oefen". Er lag een vermoeide klank in haar stem en het kwam Bill voor, alsof zij zuchtte. „U zou nooit anders dan een goe den invloed op iemand kunnen uit oefenen", zei hij heesch. „Dacht u soms, dat ik dit niet ontdekt had?" „Ik geloof, dat u geen onpartijdige rechter is", zei ze met een vagen glim lach. „Maar vertelt u me nu eens wat u me wilde voorstellen. Ik hoop, dat het is goeds is". „Ik vrees, dat het in uw oogen juist het tegenovergestelde is", zei Bill openhartig, „hoewel ik bereid ben er een eed op te doen, dat alles slechts in het belang van den jongen zou ge schieden". „Maar daarvan ben ik' natuurlijk overtuigd", zei ze opgewonden. „En het zou ook in uw belang kun nen wezen", merkte hij glimlachend op. „Ik heb u reeds eenigen tijd gele den verzekerd, dat niets mij ooit te veel zou zijn". (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1929 | | pagina 1