Wegens opheffing der zaak Maison Codi algeheele Liquidatie-Uitverkoop Coöperatieve Boerenleenbank Keurig zittend Haar Binnenland Van Overal Gemengd Nieuws, voorhanden in Hoeden, Mantels, Ja ponnen, Bontmantels enz. Geopend van 9 tot 12 en van 2 tot 6 uur. Als men zoo nu en dan des morgens slechts een weinig Purol even tus- schen de handen wrijft, dan wordt dit bij het uitstrijken door de haren, on middellijk daarin opgenomen en het gevolg hiervan is dat na het kammen Uw haar den geheelen dag keurig blijft zitten. zal voornamelijk zijin te zoeken in het ver langen om hare productie-capaciteit zoo veel mogelijk te bemu/t n. Vain grondstof is zij reeds verzekerd door de verplichte levering van ten mins'.e 20.000 K.G. bie ten door elk harer leden ongeveer 1300 in getal maar zij heeft hare ca paciteit, evenals andere coöp. fabrieken, in de laatste jaren belangrijk uitgebreid, de prospectus der in 1925 uitgegeven obligatieleening sprak van het „respec tabele" cijfer van 3 millhen K.G. bieten per dag. De coöperaties zijn daardoor ook belangrijke koopers van bieten ge worden, dus gewone industrieels onder nemingen. Overigens hebben zij de laatste jaren niet slecht geboerd, zooals wel blijkt uit den bietcnprijs, dien zij den leden in de laatste jaren hebben kunnen betalen» Wij laten van Dinteloord hieromtrent een opgave volgen: 1921/22 f22,32 1924/25 f23,61 1922/23 f30,97 1925/26 f20,43 1923/24 f28,96 1926/27 f21,28 1927/28 f21,46 1927/28 f21,46 Indien men nu den kostprijs voor de bieten in het zuiden op ca. f 15 a f 16 stelt, dan blijkt dat deze uitkeeringen den leden een aardige winstmarge hebben ge* laten. In de „N. R. Ct." is eenige maanden geleden een uitvoerige discussie gevoerd over den huldigen toestand in de suiker industrie naar aanleiding van uitlatingen van bestuurders der Centrale Suiker Mij. Hierbij heeft de heer Van Bommel vaf Vloten te Goes, penningmeester van „Din teloord", een uiteenzetdng gegeven van de financieels positie van de coöperatieve fabrieken; als antwoord op de bewering van andere zijde, dat de coöperaties de gemaakte winsten maar hadden uitgekeerd in plaats van haar positie intens te ver sterken. De heer Van Bommel deelde toen mede, dat de drie oudste fabrieken, die te Sas van Gent, Puttershoek en Din teloord, te zomen ca. 92 V2 pot. van de totale gezamenlijke stichtingskosten hadden afgeschreven of daarvan gereserveerd. De Friesch-Groningsche, Roosendaal, Zee land en Zevenbergen 65.59 pet. Gemid delde voor alle coöperaties was 75.84 pet, Voor de twee fabrieken die men ver moedelijk bedoelde, toen men sprak van „over de ooren in de schuld' zitten", was het percentage 54.11 en 57.96. „Wanneer de kok met de keukenmeid I kijft, „Weet mevrouw waar de.... suiker blijft." Waarlijk, een industrie, die zóó sterk slaat, en die haren leden de laatste ja ren, welke toch, op een enkel na, niet zoo rooskleurig waren voor de suikerindustrie in het algemeen, nog zulke ui'keeringen doen, behoeft toch zeker niet in één on gunstig jaar den steun der schatkist! Wanneer wij de werkelijke oorzaak van den huidigen ongunstigen toestand aan willen wijzen, dan moeten wij deze zoekem in de sterk uitgebreide productiecapaci teit onzer suikerfabrieken en raffinade rijen tengevolge van de zucht der coöpe raties om hare productiecapaciteit op te jroeren, hare bieten aan te koopen, om daardoor hare winst en zoodoende den aan de leden uit te keeren prijs voor de bieten te verhoogen. Door deze politiek is men van den opzet der coöperatie; de uitsluitende verwerking van de door de leden zelf geteelde bieten, afgeweken. Blijkens wat hierboven van onverdachte zijde werd medegedeeld omtrent de be drijf sresulla ten heeft men van deze poli tiek de laatste jaren in ruime mate de lusten gehad. Moet nu de belastingbetaler voor de lasten opdraaien? Hierdoor waren de r.iet-coöperatieve raffinaderijen gedwongen om bubenland- sche ruwe suiker te importeeren teneinde haar installaties aan het werk te houden. De garantie-premie is echter slechts be doeld' voor de beetwortelsuikerfabrieken en -raffinaderijen. Een nieuwe katholieke partij? Naar „Het Volk" meldt, werden er po gingen in het werk gesteld, om, in verband met de heerschende ontevredenheid over de samenstelling van de candidatenlijist der Roomsch-Katholieke Staatspartij, te komen tot de oprichting van een nieuwe katholieke partij, ónder d n naam Onaf hankelijke Katholieke Partij. De „Statendam De „Holland-Amerikalijn" zal binnen kort een nieuw schip in de vaart bren gen. Den lien April zal uit Rottendam de nieuwe passagiersboot dé „Staten dam naar Amerika vertrekken, die er aanspraak op maakt, het mooiste en groot ste vaartuig te zijn, dat de Nederlandsche vlag voert. De „Statendam" is 700 voet lang, 82 breed en ze heeft een inhoud van 30.000 ton. Gedeeltelijk werd' ze gebouwd te Belfast, bij „Harland's Wolff". Toen sleepten 12 sleepbootcn het gevaarte naar Wilton's scheepswerf le Schiedam, waar het werd voltooid. 1670 passagiers kunnen er een plaats vinden-. Voor de voortbeweging van he' schip en de bediening der gasten zijn 600 mensch-en noodig. De eerste klas i zeer weelderig ingericht. Er zijn een gym nastiekzaal, een Turksch bad en een zwembassin. Een speelkamer met allerlei speelgoed kan de kinderen prettig bezig houden. 1 De tweede en derde klasse zijn een voudiger ingericht. Ook hier zijn een balzaal, een rookkamer en ruime wan- deldekken, waar gelegenheid is om de aan boord gebruikelijke spelen te beoefenen. De R ij k s m i d delen. De opbrengst der Rijksmiddelen be droeg over de maand Februari van dit jaar f37.403.551 of precies f 1000 meer dan in dezelfde maand van het vorige jaar. Er was in de onderdeelen wel eenige schommeling, maar het eindresultaat was ongeveer gelijk. De eerste 2 maanden van dit jaar heb ben opgebracht f82.789.070, of ruim f2 millioen meer dan dezelfde maanden in 1928. 1 Ten bate van het Wegenfonds werd gedurende Januari en Februari ontvangen f724.933. 1 Onvoorzichtig. De bouwvakarbeider A. Driese vond aan den buitendijk van den Van Pallamdt- polder te Middelharnis een dynamietpa- troon en nam deze mee naar huis. De 20- jarige zoon van D. wilde probeeren of de patroon geladen was en was onvoor zichtig genoeg dit te doen met behulp van een brandende lucifer. Het gevolg was. dat de patroon ontplofte en dat den jon gen man drie vingers en een duim werden nfgerukt. De aanwezige huisgenooten en vrienden bekwamen lichte wonden. Een dievenbende aangehouden. De laatste drie weken werd te Ensche dé voortdurend' ingebroken in sigarenkios- ken, pakhuizen en een enkele maal in woonhuizen, waarbij meestal kleine be dragen of voorwerpen van geringe waarde werden meegenomen. Een uitzondering maakten daarbij twee inbraken, een bij den heer S. en een bij de firma R., waar bij resp. bedragen van f380 en f60 zijn buitgemaakt. De vermoedelijke daders van deze twee d iefstallen bad men spoedig te pakken, doch omtrent de andere misdrij ven verkeerde men nog in het onzekere. Tot Zondagavond1; toen werd' n 1. aan de politie kennis gegeven dat er was inge broken in de fabriek van suikerwerken der firma S. in de Wilhelminastraat. Het gelukte der politie de drie daders, jongens van 17 en 18 jaar, op heelerdaad te be trappen. Zij hadden de cassa opengebro ken en hun zakken gevuld met bonbons. Op het politiebureau verklaarden zij, dat zij nog eenige medeplichtigen hadden, en zoo konden ook gearresteerd worden de gebroeders S. In totaal zijn er thans tien personen in arrest gesteld, die schuldig moeten zijn aan de inbraken van den laat- sten tijd. De politie hoopt nu de dieven bende, die de stad den laatsten tijd onvei lig maakte, onschadelijk le hebben ge maakt. Wanneer vaste bruggen? Het weekblad „De Auto" schrijft: Eindelijk is de barre winter teneinde en is de verbinding tusschen Noord- en Zuid- Nederland, die zoo langen tijd door de ijsbarrière verstoord was, weer hersteld met de primitieve, mtiddeleeuwsche mid delen van gierponien en stoombootjes en schipbruggen, waarvan alleen nog Neder land, dank dé houding van vele opvol- de regeeringen, in beschaafd Euro pa het „monopolie" bezit. Een monopolie waarop we ons inderdaad niet behoeven te beroemen! Zullen er nu, na het overtuigend bewijs ons door dezen strengen winter geleverd, dat het zóó toch niet langer kan, bij het steeds toenemend' motorisch verkeer, maat regelen getroffen worden om den bruggen bouw te bespoedigen? Wij zijn ervan over tuigd, dat deze vraag belaas zonder jde minste weifeling met: neen! beantwoord kan worden. De winter is weer voorbij, de noodtoe standen zijn spoedig vergeten en wij suk kelen weer in bet bekende „gangetje" dat sinds jaar en dag met succes wordt toege past, verder. De bruggen zullen er geen uur en geen dag eerder komen, dan zooals dit op de departementale bureaux langs voorzichtige lijntjes van geleidelijkheid en zonder overhaasting werd vastgesteld. Als er de eerste jaren nog zulke stren ge winters komen, zal men wéér, om van Utrecht naar Den Bosch of van Rotter dam naar Breda te komen, „even om moe ten rijden" over Wezel in Duitschland, den „dichtst bijzijnden" vasten rivier- overgiong. De gemeente-, eldwach'.er te Ben schop betrapte Zaterdag W. J. S. en G H. S., vader en zoon, exploitanten van de gemeenteslachtplaats aldaar, op heeter- daad bij het slachten van niet-gekeurde pasgeboren kalveren. Een cn'boden vee arts constateerde dat één der kalveren reeds gestorven was, alvorens het geslacht werd. In den kelder waarin het bedrijf uitgeoefend werd stond alles voor het in zouten gereed. Maandagmiddag reel plotse'ingeen luxe auto op den Haarlemmerweg te Am sterdam nabij de Van Hals'iraa-t in d» vaart! In den auto zaten een heer en een dame, die met den wagen ia het water vielen. Onmiddellijk begaven zich eenige omstanders in de vaart, die de kap van deai auto doorsneden en het in levensge vaar verkoerende echtpaar konden redden Man en vrouw kwamen ©r zonder eenig letsel af. Men meent dat de stuurinrichting van den auto onklaar is geworden. Maandagavond liet dé 18-jarige H. Z. uit de Westerbeekstraat het haar onduleeren in een zaak aan den Hi'.levliet te Rotterdam. Tijdens deze bewerking is zij door gas bedwelmd geraakt. Zij is in het ziekenhuis aan den Cool singel ter verpleging opgenomen. Dubbele moord in een zieker huis. 1 Tijdens het bezoekuur drongen Zondag drie manoen de vrouwenafdeeiinig van hel ziekenhuis le Praga, een voorstad van Warschau, binnen. Zij wilden met een zekeren Brzezinski, een in misdadigerskringen welbekende persoonlijkheid, die aan het bed' van zi,m zieke moeder zat, sproken. Toen Brze zinski de drie mannen zag, schrok hij zichtbaar en weigerde, hen te volgen. Twee der indringers trokken daarop hun revolver. Toen Brzezinski dit zag, trok hij eveneens snel zijn wapen en schoot met twee snel opelkand.ervolgende scholen de mannen near. De derde man, die aan de deuir was blijven staan, kon zich nog juist bijtijds voor de hem nagezonden kogels in veiligheid brengen. Bij nader onderzoek door de politie is in, dat men hier te doen had1 met een strijd tusschen twee inbrekersbeinden. Brzezinski had eanigen tijd geleden een tot de andere bende behoorenden Idiief uit Krakau 170 dollar afgezet, waarvoor de andere bende wraak wilde nemen. De overstroomingen in Ame rika. 11 Van de 2000 slachtoffers dier overstro-ü ming in het vluchtelingenkamp te Elba zijn de meesten naar het hoog gelegen T-r-oy in veiligheid gebracht, terwijl de overblijvenden uit Elba en Geneva van voedsel zijn voorzien. In de omgeving van Geneva staat het water nog steeds 12 voet hoog, hoewel het peil gedurende den nacht 8 voet is ge daald1. Voor zoover bekend is slechts een persoon te Geneva overleden. Uit Garland is het dringende verzoek ontvangen voor de toezend.rig van typhus- serum, waaraan door den gezondheids dienst direct is voldaan. De gouverneur overweegt aan het geheele land een oproep te doen voor het bijeenbrengen van gel den voor het Rood-1 Kruis en de 15.000 diakloozen. De toestand langs den Missis sippi is niet verontrustend, hoewel do ri vier boven het z.g. overstroomingspeil staat. Kentucky is de eenige stad aan de rivier, die op het oogenblik ernstig over last ondervindt, - De militaire commandant heeft inmid dels in de districten Elba en Geneva den staat van beleg afgekondigd, ten einde plundering te voorkomen. Het totaal aantal diooden in de staten Georgia, Alabama en Florida bedraagt 17 Vadermoord? Graaf Eberhard von Stolberg-Wer- nigerode is Maandagnacht op zijn in het district Schönau gelegen slot Jan- nowitz door onbekend gebleven da ders vermoord. Over den moord publiceert de po litie een bericht, waaraan ontleend wordt, dat in de kamer, waar de ver moorde gevonden werd, een geweren- kast staat. Uit deze kast is een geweer weggenomen, waaruit het doodelijke schot gelost is. De kogel is aan het achterhoofd binnengedrongen en is boven het rechteroog weer naar bui ten gekomen. Men vermoedt, dat de dader tot het personeel behoort. De zoon van den vermoorde, graaf Chris tian zu Stolberg-Wernigerode, heeft den dader ontmoet in de vestibule, toen deze uit de kamer van zijn slacht offer vluchtte. De jonge graaf kwam van het toilet. Hij verklaarde bij zijn ontmoeting met den dader, van deze hevige stompen op de borst en sla gen op het hoofd gekregen te hebben, zoodat hij zijn bezinning verloren had sa geen mededeelingen over den dader kan doen. Hij heeft zich' nog nauwe lijks naar de binnenplaats kunnen be geven, waar hij nog om hulp geroe pen heeft en vervolgens uitgeput neer gestort is. Het onderzoek naar den moord wordt voortgezet. Nader meldt men nog uit Berlijn dat na afloop van zijn verhoor graaf Christian Friedrich in hechtenis werd genomen. Hij is opgesloten in hef huis van bewaring te Hirschberg. Door wolven verscheurd. In de Woud-Karpnthen heetrscht nog steeds een strenge winter, die op ver schillende wijzen slachtoffers eiicht. Zoo is in een dorp een jong meisje door wol ven overvallen en verscheurd. Het meisje was naar een beek gegaan om e-ein bijt in het ijs te hakken om wat waschgoed uit te spoelen. Plotseling zag zij uit het na burige woud dvie wolven op zich toeko men. Het meisje zette het onmiddellijk op een loop-en, doch kon d.' huizen niet meer bereiken. Dicht hij het eersite huis werd zij door de wolven ingehaald. Een ervan greep haar en beet haar de keel af. De dieren hebben de ongelukkige Letterlijk in stukken gescheurd en opge vreten, nog voor de toesnellende dorpsbewoners- ze konden verdrijven. VEILINGSVEREENIGING ZUID-BEVELAND TE GOES. Veiling van 19 Maart 1929. APPELS. Go-udreinetlen f 46 a f 54, Zure Bellefleur f 17 a f25, idem uit schot f6 a f 17, Court Pendu f 17, Zoete Bellefleur f26 a f29, Zoele Armgaarde f31 -a f38, Pomme d'Oranje f33, Uit schot appels f 6 a f 12, alles pier 100 K-lg. PEREN. Klei-perein f22 a f27, B're derodes f29 a f30. Pciïdspereni f 19, Sou venir de Vacheu-r f 18, Uitschot peren f6 a f 11, alles per 100 K.g. DIVERSEN. Aardbeien _f5 a f 14, Kropsla f7 a f 10, idem uitschot f 1 a f 3, alles per 100 stuks, Witlof f 35, Spruiten f23 a f25, Sjalotten f25, Uien f 12 a f 15, Stekuien f 1 a f8, Kleine Uien f7, Kro-len fl a f5. Koolrapen f 1 a f 2,50, Wortelen f 3,30, Wijnpeen fl a f3,80. Aardappelen f2, alles pe-r 100 K.g. Prei f5 a f 14, idem uitschot f 1 a f 4, alles per 100 bos. STAATSLOTERIJ. le klasse le lijst. Trekking 18 Maart. f 1000: 7767 16357 f 400: 15437 19060 f 100: 3383 12360 15022 18393 19818 le klasse 2e lijst. Trekking 19 Maart. f20000: 17892 f 1500: 19859 f 1000: 4352 18007 f 400: 6325 f 200: 4197 7304 f 100: 1163 3602 7358 13721 14834 17833 18797 WEERBERICHT. De verwachting tot den avond van morgen luidt: Aanvankelijk nog zwakke verander lijke, later Zuid-Oostelijke tot Zuide lijke wind, nevelig tot licht bewolkt, droog weer, waarschijnlijk nachtvorst, iets zachter overdag. BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Geboren: Pieternella Adriana en Wil- helmina d.v. Johannes Harinck en Hen- drika Rijkse. Overleden: Adriana Hendrika de Fouw 46 j. echtgenoote van Krijn Janse (Colijnsplaat); Pieternella Ver hulst 70 jr., weduwe van Gerardus van Riet; Elizabeth Henderika Venhuizen 64 jr., echtgenoote van Reinder Jan van der Veen; Jozef Antonïus van Zunderen 25 jr. ('s Heerenhoek). LICHT OP. Donderdag 21 Maart 6.43 uur Vrijdag 22 Maart 6.45 uur MARKTBERICHT. GOES, 19 Maart 19i9. Aanvoer klein, handel gewoon. Nieuwe tarwe f 11,a f 11,75 Nieuwe Rogge fa f 3oudgerst f 11,a f 11,50 Wintergerst fa f 11, Zomergerst fa f Haver f 10,75 a f 11,25 Kookerwten f 16,af 18,50 Kroonerwten f 17,a f19, Schokkers f 18,a f20, Bruine boonen f30,a f43,50 Paardeboonen f a f Maanzaad f a f Karwijzaad f 40,a f Mosterdzaad fa f Aanvoer boter pond. Aanvoer roomboter pond a f 1,10 Eieren per 100 stuks f 5,60 Boter per kilo f 1,80 a f0, Middenprijs eieren per 25 stuks f 1,4-0 Middenprijs boter per J kilo f 0,90 a f 0, Boter aan particulieren f 1 00 a f Eieren aan particulieren verkocht 7 cent. Kleine eieren cent. Ganseieren groote 14 cent. Kleine cent. Eendeneieren f 5,20 Poeleieren 0 cent. Middenprijs afwijkende boter f 0,per p. Eierenverkoop. Onderafdeeling Zuid-Beveland V.P.Z. Aangevoerde eieren 35900 stuks. Prijs f 6,10 per 100 stuks ROTTERDAM, 19 Maart 1929. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 200 paarden, 12 veulens, 0 ezels, 955 magere runderen, 800 vette runderen 266 vette kalveren, graskalveren. 2341 nuchtere kalveren, 77 schapen of lam meren, varkens, 78 biggen, 7 bokken of geiten, 13 overloopers. Prijzen per J kilo koeien van 27 J to 32£, 41 tot 45 tot 50 tot 52 ct., ossen van 38 tot 40 tot 43 tot 4-7A tot 50 tot ct., stieren van 37 tot 40 tot 43 t ,t 45 tot tot ct., kalveren van 60 tot 65 tot 72^ tot 77-J- tot 85 tot 87J ct., schapen tot - cent, varkens tot tot ct Prijzen per stok van mager vee melk koeien f 230 tot f 415 tot f kalf koeien f200 tot f400, stieren flOO tot f450, pinken 60 tot f I SO, vaarzen f150 tot f280, paarden f200 tot f 340 alachtpaarden f 180 tot f225, hitten f 100 tot f170, veulens f80 tot f 110, biggen f 12 tot f20, biggen per week 1,80 tot f2,—, overloopers f 30 tot f 45 gras- kalveren f tot f fok nuehtere kal - veren f 15 tot f 20, slacht nuchtere kal veren f 7 tot f 12,- lammeren f tot f, ADVERTENTIËN. N.V. Wed. P. DE J0NGH - GOES LANGE DELFT MIDDELBURG tegen enorm verminderde, door de firma DE GROOT en HOND1US getaxeerde prijzen. te KRABBENDIJKE. Houders van SPAAR- en REK.-COURANT-BOEKJES worden ver zocht hun boekjes in te leveren te Krabbendijke op Maandag 25 Maart van 9—11, van 2—4 en van 6—8 uur. Dinsdag 26 Maart van 6—8 en Donderdag 28 Maart n.m. van 6—8 uur te Rilland in de O.L. school op Woensdag 27 Maart en 3 April van 35 uur te Waarde bij dhr. C. LANSEN op Zaterdag 23 Maart en 30 Maart van 24 uur.

Goessche Courant | 1929 | | pagina 3