Kamer - Overzicht. Buitenland Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. ProVincienieuWs Stadsnieuws. Lcand en Tuinbouw dijke, werd ten laste gelegd dat hij op 12 December 1928 een geldsbedrag van f150,—toebehoorende aan J. G. v. Bemden te Rilland-Bath, heeft weg genomen. Eisch 1 maand gevangenis straf. Uitspraak 1 maand gevangenis straf voorwaardelijk met een proef tijd van 2 jaar. Berooving. Het gerechtshof te Amsterdam heeft arrest gewezen in de zaak tegen Kik kert en Veldhuijzen, die op 5 Juni van het vorige jaar door de Amster- damsche rechtbank zijn schuldig ver klaard aan het in vereeniging plegen van de berooving van een 78-jarigen banklooper der firma Matthes Co., door hem een tasch met f 15.000,— op den Singel op 15 Februari van hef vorige jaar te hebben ontrold. Kik kert werd veroordeeld tot 5 jaar en 9 maanden en Veldhuijzen tot 4 jaar gevangenisstraf. Verdachten en de of ficier kwamen in hooger beroep. De advocaat-generaal van het gerechtshof eischte op 12 October van het vorig jaar bevestiging van het vonnis. Door een belangrijke getuigenverklaring werd de zaak op 5 Maart j.l. voortge zet, doch de procureur-generaal wij zigde zijn requisitoir niet. Alleen zes maanden van het voorarrest zouden in mindering worden gebracht. Gisteren bevestigde het Hof het vonnis met af trek van 4 maanden van het voor arrest. TWEEDE KAMER. De leden van de Tweede Kamer houden zich nog steeds onledig met de behandeling van de ziektewet. Gis teren zijn weer een groot aantal mo ties ingediend. Het voornaamste uit de zitting van gisteren is de vaststel ling van het ziekengeld. Dit zal 80°/o van het loon bedragen. OVERZICHT. De opstandige Spaansche studenten. De maatregelen, die Primo de Rive ra heeft afgekondigd tegen de staken de en oproerige studenten, zijn lang niet malsch. Ten eerste wordt de uni versiteit te Madrid gesloten en wel tot October 1930, dus voor den duur van anderhalf jaar. De studenten kun nen aan andere universiteiten hun stu dies voortzetten b.v. te Barcelona, Sa- ragossa, Valencia, Granada of Lageu- ra. In deze steden worden de colleges een maand lang geschorst en de exa mens uitgesteld. De studenten van de hoogeschool voor wegen en mijnbouw zullen een jaar langer college moeten loopen en de verschillende scholen verliezen hun autonomie en worden geplaatst onder toezicht van de auto riteiten. Een onderzoek aangaande de jongste incidenten wordt geopend. De studenten, die tegen de onruststokers zijn opgetreden krijgen een onder scheiding, de studenten die passief bleven, zullen worden gestraft, zelfs indien ze aan de relletjes niet hebben deelgenomen. De gearresteerde stu denten zullen 15 tot 20 dagen opge sloten blijven en wel in gevangenissen, die niet in hun woonplaatsen zijn ge legen. De studenten tusschen 16 en 18 jaar kunnen hun straf in hun woon plaats ondergaan, mits de ouders voor eiken dag opsluiting een boete van 10 tot 100 peseta betalen. De ouders van leerlingen onder 16 jaar zullen tot boeten van 500 peseta worden ver oordeeld. Niet-studenten, die in ver band met de incidenten in hechtenis werden genomen, zullen door een bui tengewone rechtbank worden gevon nist. Dit strenge optreden tegen de stu denten is des te onverklaarbaarder, daar de betoogingen, een vrij onschul dig karakter hebben gedragen. Dat de deinonstreerende studenten zich hebben laten verleiden tot het bela chelijk maken van de dictatuur en tof het ingooien van een winkelruit, om dat de eigenaar van de zaak weigerde een in de étalage voorkomend portret van Primo de Rivéra te verwijderen, is toch geen reden om zulke krasse maatregelen te nemen als thans zijn aangekondigd. En wat te zeggen van het optreden tegen professoren der Madrïleensche universiteit die allen van hun ambt ontheven zijn en door koninklijke commissarissen zijn ver vangen. Uit een verklaring van Primo de Rivéra blijkt, dat de dictator de professoren verdenkt van medeplich tigheid aan de onlusten. In het bijzon der neemt Primo het de leerkrachten kwalijk, dat zij er niet in geslaagd zijn de discipline te handhaven en dat zij zich in verschillende gevallen als ver dedigers van hun leerlingen hebben opgeworpen. Overigens zijn de leera ren niet van plan zich bij het besluit van de regeering om hen voor den tijd van anderhalf jaar te schorsen, neer te leggen. Zij hebben besloten dezer dagen een protestvergadering te hou den, maar het is de vraag of de regee ring deze bijeenkomst zal toestaan. In politiek opzicht is de toestand door de gebeurtenissen van den laat- sten tijd onveranderd. De positie der regeering is eenerzijds door den steun van de clericalen versterkt, ander zijds door de in alle andere kringen eenstemmige veroordeeling van haar optreden tegen de studenten, belang rijk verzwakt. Enkele groepen arbei ders steunen de studenten, maar de arbeidersorganisaties als zoodanig kun nen geen steun verleenen en de sym pathie, welke de studenten in de beter gesitueerde kringen ontmoeten, wordt niet in daadwerkelijke hulp omgezet. Men kan in Spanje geen grootsch opgezet verweer verwachten en vooral mag men niet aannemen, dat de op positie bij haar actie tegen de regee- rïng volgens een bepaald scherp om lijnd plan te werk zal gaan. De verkeers-conferentie. Maandagmiddag had in een der za len van het gebouw van het Provin ciaal bestuur in Zeeland te Middel burg de derde verkeers-conferentie, bijeengeroepen door Gedeputeerde Sta ten, plaats. Met den Commissaris der Koningin, de leden van Ged. Staten v. d. Weijde, van Dusseldorp en Stieger, den grif fier en enkele hoofd- en andere amb tenaren der griffie, waren aanwezig vertegenwoordigers van de beide Ka mers van Koophandel, en van verschil lende maatschappijen en organisaties, die belang hebben bij het verkeer. De Commissaris der Koningin open de als voorzitter de bijeenkomst en heette alle aanwezigen welkom. Het aantal was z. i. te groot om allen afzonderlijk te vernoemen, maar toch meende spr. enkele uitzonderingen te mogen maken. In het bijzonder heette de voorzitter daarom welkom de ver tegenwoordigers der buitenlandsche maatschappijen, n.l. van den spoorweg Mechelen—Terneuzen en van dien Gent—Terneuzen. Verder den nieuwen inspecteur der posterijen, den heer Groenedijk en den adjunct-inspecteur den heer van Houwelïngen; en ten slotte de vertegenwoordigers van den A.N.W.B. en de K.N.A.C. Spr. weet, dat er nog wenschen en klachten zijn en dit soms terecht, maar men mag ook niet blind zijn voor het vele goede, dat tot stand werd gebracht. In de eerste plaats noemt spr. de motorveerboot, die ze ker bewezen heeft een degelijk ver voermiddel te zijn, dit gedurende den geheelen zomer. Zeer mooie toegangs wegen tot deze boot zijn gemaakt en daarvoor brengt spr. hulde aan den Rijkswaterstaat. Dan is er de nieuwe boot voor WolphaartsdijkKortgene, en het plan voor den bouw van een tweede boot, die f 70.000,zal kosten. Dan het verbeteren en verbreeden van de aanlegsteigers te Kamperland en Kortgene; en de plannen voor verbete ring van die te Walzoorden en te Sfa- venisse. Plannen zullen worden ont worpen voor een ponton in de haven van Zierikzee. Hulde brengt spr. aan de gemeente Tholen, die geheel alleen de brug deed bouwen. Dan is er de totstandkoming van de Zuid-Beveland- sche Spoorwegen, de uitbreiding van de landbouwlijnen van de Zeeuwsch- Vlaamsche tramwegmaatschappij en wellicht spoedig een electrische tram BreskensKnocke. Veel wordt er ook aan de wegenverbetering gedaan en de provincie stort daarvoor jaarlijks min stens f70.000,in hef wegenfonds. Tot stand zijn in wording verbeter de wegen van Brouwershaven naar Zie rikzee, over den Graafjansdijk; van IJzendijke naar de Belgische grens: den Nieuwen Vlissingschen weg en dan de in verre staat van voorbereiding verkeerende plannen voor den weg naar Westkapelle en Domburg. Zeer ernstig wordt ook de aandacht geves tigd op de scheepvaart, wat blijkt uit de pogingen om een kanaal Hulst— Axelsche Sassing te krijgen, dat te vens voor de afwatering kan dienen. Spr. moet tot zijn leedwezen opmer ken, dat de Nederlandsche Spoorwe gen en de Spoorwegmaatschappij Zuid- Beveland niet tegenwoordig zijn. Zij beroepen zich op den Spoorwegraad. Ged. Staten hebben tevergeefs gepoogd in dien raad vertegenwoordigd te wor den. De heer van Rompu was verhinderd te komen en de directie der Rotter- damsche Tramwegmaatschappij be richtte tot haar spijt niet aanwezig kunnen zijn. Spr. stelt als volgorde ter bespre king vast: 1. Stoombootdiensten op de Wester- en Ooster-Schelde2de de Veerdiensten; 3e. Spoor- en tram wegen en ook de dienstregelingen en de aansluitingen; 4e. de wegen; 5e de autobussen en ten slotte alles wat niet onder een dezer rubrieken is te brengen. Spr. zal echter moeten be ginnen met zelf af te wijken en het woord te geven aan den vertegenwoor diger van de Spoorwegmaatschappij GentTerneuzen, die weinig tijd had. Genoemde vertegenwoordiger wees er op, dat de eerste boot van Vlis- singen bij vertrek te 5.10 in plaats van te 5.50 te Terneuzen aansluiting zou kunnen geven op den trein van 6.57 en daardoor te GentSt. Pieter op treinen naar Brussel, Ostende enz. met aankomst nog in den loop van den morgen. Juist om die aansluitin gen te Gent kan de trein van Terneu zen niet worden verlaat. Het vervroe gen van de boot kan z. i. omdat er te Vlissingen toch geen aansluiting op is De voorzitter acht het jammer, dat de heer v. Rompu er niet is, maar het gevraagde heeft de volle aandacht van de bootcommissie. De Inspecteur der P. T. T. sluit zich bij het gedane verzoek aan, omdat hem een vraag uit Sas van Gent om vlugger de post te verkrijgen, heeft bereikt. De boot kan dan alle des avonds te Vlissingen aangekomen post mede nemen. Voor het over België verzenden, zooals tijdens den ijsgang, voelt het hoofdbestuur niet veel. De voorzitter dankt voor deze mede- deeling en zegt er des te meer reden is om aan deze kwestie aandacht te schenken. (Zie vervolg tweede blad.) De dienst van deZeeland. Vanaf 21 April tot en met 14 Mei zal de mailboot der Stoomvaartmaat schappij „Zeeland" van Vlissingen ver trekken te 12.35 (A. T.), aankomst Harwich 19.05, vertrek boottrein 19.45, aankomst Londen, Liverpool Streef Station 21.15. (Alles B. Z. T.). De boottrein vertrekt van genoemd station te 10 uur, aankomst Harwich 11.25, vertrek van Harwich 11.45, aan komst Vlissingen 17.30. Vanaf 15 Mei vertrekt de boot van Vlissingen te 13.30 (A. Z. T.), aan komst Harwich 19.10; vertrek boot trein 19.45, aankomst Londen 21.15. De boottrein vertrekt van Londen 10 uur, aankomst Harwich 11.35, ver trek der boot 11.40, aankomst Vlis singen 18. Met A. T. wordt bedoeld Amster- damsche tijd, A. Z. T. Amsterdam- sche zomertijd en B. Z. T. Britsche zomertijd. Gebtek aan drinkwater. Door de groote droogte der laatste maagden komt op het platte land van Walcheren gebrek aan drinkwater. Te Oost- en West-Souburg wordt van ge meentewege water verkocht tegen 2 cent per emmer. Niet meet treinen. Blijkens de memorie van antwoord inzake de waterstaatsbegrooting voor 1929 wettigt het vervoer van en naar Zeeland voorloopig geen uitbreiding van het aantal treinen. Hersteld. Alle lichtboeien van de Oosterschel- de welke wegens ijsgang werden bin nengehaald, zijn weer uitgelegd en ont stoken. Ook de betonning is grooten- deels weer hersteld en wordt voor het overige zoo spoedig mogelijk uitgelegd. De Z. L. M. In de buitengewone algemeene ver gadering der Z. L. M. op Dinsdag 26 Maart des namiddags te 1 uur in hef Schuttershof te Goes komt aan de orde een bespreking van de Suiker- kwestie. Een inleiding over deze aan gelegenheid zal worden gehouden door den heer J. M. van Bommel van Vlo ten te Goes. Dan volgt bespreking en stemming over de vragen, toegezonden aan de afdeelingen, luidende: a. Dient het besluit van de alge meene vergadering op 29 November 1926, waarbij besloten werd een af wachtende houding aan te nemen, ge handhaafd te blijven? b. Zoo neen, is het dan gewenscht, dat de Zeeuwsche Landbouw Maat schappij aandringt op Regeeringssteun ten behoeve van de suiker-industrie, in het belang van de suikerbietenteelt? Ten slotte bespreking van hef bij de Regeering ingediende wetsontwerp tof het verleenen van steun van Regee- rïngswege aan de Suiker-industrie. 's GRAVENPOLDER. Dinsdagavond werd de eindles gegeven van de twee jarige Tuinbouwcursus, welke alhier is gehouden door de heeren J. Botten berg en A. W. Butijn van Oudelande. Het diploma werd door den heer van de Plassche, Rijksfuinbouwconsulenf te Goes, uitgereikt aan de leerlingen; W. Gijzel, Jb. de Dood, D. Nieuwen- huize, A. Verschure, A. Nieuwdorp, W. A. Geelhoed, Jb. van de Velde Nz., J. de Koster Jz., B. J. Tramper, J. B. Stroosnijder, S. de Visscher, J. de Witte, Jb. Slabbekoorn, Jb. Geense, Johs. Hoekman en Jacs. van de Velde Cz. De heer v. d. Plassche wenschte de leerlingen geluk met het behaald suc ces en hoopte dat ze pogingen in het werk zullen stellen van het geleerde profijt te trekken. Hij dankte ook de onderwijzers voor hunne toewijding en de commissie van toezicht voor haar werkzaamheid. De heer Joziasse wenschte namens de commissie van toezicht de leerlingen geluk en dankte ook de onderwijzers, het schoolbestuur voor het afstaan van het lokaal en de gemeente voor het verstrekken van vuur en licht. De heer Verschure dank te de onderwijzers voor het genoten onderwijs en den genoeglijken omgang en bood namens de leerlingen de heer Bottenberg een bloemenspuit en de heer Butijn een fraai boekwerk aan. HANSWÊERT. De sleepboot „Hedi" met twee schepen, de „Philomene" en de „St. Louis", is gisteren op de Mo lenplaat omhoog gevaren. Later over den vloed is de sleeptrein vlotgeko- men, oogenschijnlijk onbeschadigd. Het schip „Noord", schipper Dinkeracher, geladen met diversen van Antwerpen naar Duitschland, is gis teren door de Engelsche zeeboot „Cu- lebra" aangevaren en bekwam ernstige schade. Het schip kon echter de reis voortzetten. Het schip „Johanna", schippet Driessen, geladen met kolen naar Ant werpen, is gisteren door een onbeken de zeeboot aangevaren en gezonken. Verdere bijzonderheden ontbreken nog. 's HEER ARENDSKERKE. Dat een bewaking van een spoorwegoverweg ook te goed kan zijn, ondervonden gisteravond zeer velen, van wie som migen meer dan een half uur met auto's of anderszins vobr den overweg bij 's Heer Arendskerke moesten wach ten alvorens doorgang werd verleend. Wij twijfelen niet of de overwegwach ter zal zijn plicht wel hebben gedaan, maar dan dienen de instructies toch wel eens nader te worden beschouwd. KRUININGEN. Bij beschikking van den Minister van Financiën, is aan de gemeente Kruiningen een voorschot uit 's Rijks kas verleend tot een maxi mum van f3550,—, ter verstrekking aan de vereeniging, in die gemeente uitsluitend werkzaam ter bevordering van de verkrijging van onroerend goed door landarbeiders, ter uitbetaling van het door een landarbeider benoodigd bedrag voor de verkrijging van een plaatsje. MIDDELBURG. Op verzoek van den waarnemenden Commissaris van Poli tie alhier, is te Zierikzee aangehou den zekere K., verdacht van verduis tering alhier en oplichting te Seroos- kerke gepleegd. De aangehoudene is gistermorgen aan de justitie voorge leid. In de sociëteit „De Vergenoe ging" te Middelburg zal een biljart concours worden gehouden om het kampioenschap van Zeeland en wel voor het clubkampioenschap, het per- soneel-kampioenschap en het kam pioenschap drie banden stooten. Er zullen voor deze wedstrijden verschil lende prijzen beschikbaar worden ge steld, o.a. 3 bekers. Door een commissie, ingesteld door het bestuur van Vreemdelingen- keer wordt getracht gelden bijeen te brengen voor een installatie ter be lichting van het beroemde Stadhuis aldaar op bepaalde dagen in het reis- seizoen. Het zal zeker een fantastische aanblik zijn dit gebouw, dat als een der mooiste van Nederland is te be schouwen, door verschillende schijn werpers verlicht te zien. De Middenstandsver. „Handels belang" heeft besloten dit jaar en wél in het begin van Juni een excursie naar Dordrecht te maken, waar o.a. reeds een officieele ontvangst ten stadhuize is toegezegd. In de Dinsdag gehouden verga dering van de Middenstandsvereeni- ging „Handelsbelang" is het bestuur gemachtigd zich aan te sluiten bij eventueel te voeren actie om in hef ontwerp tot wijziging van de perso- neele belasting nu de verteringsbe lasting is ingetrokken die veran deringen aangebracht te krijgen, die in het belang van den middenstand en speciaal in dat van winkeliers, ho tel-, restaurant- en café-houders wen- schelijk worden geacht. NISSE. Maandagavond vergaderde de afdeeling Nisse der Vereeniging tot Christelijke verzorging van Krankzin nigen in Zeeland. Uit het jaarverslag bleek dat de vereeniging momenteel 32 leden telt. De inkomsten over 1928 bedroegen f 65,70 en de uitgaven f 68,66. Overgemaakt is aan de stich ting (na aftrekking der onkosten) f 50,40. Als afgevaardigden naar de al gemeene vergadering te Bergen op Zoom werden Aangewezen de heeren M. C. de Schipper en J. Bos Sr-, en als plaatsvervangers de heeren A. Slab bekoorn en A. van der Poest Clement. Wanneer hier? fn verschillend plaatsen van ons land tracht men het kind madr tot d natuuJ te brengen. O.a. probeert rnein dit doel te bereiken door het stichten van z.g.n. kinderwerk tuinen. In deze tuinen krijgt ieder kind een lapje grond in bruikleen waar het kan planten, zaaien en oogsten en waar het dus zijn aanleg voor den land en tuinbouw in miniatuur kan uitleven. Op de beleekenis van deze kinderwerk- tuinen zullen we hier wel niet uitvoerig behoeven te wijzen. Laten we er slechts aan herinneren dat zij zorgzaamheid vain het kind aankweeken, dat zij het met de gewassen vertrouwd maakt, dat zij dsö eerbied voor plantsoenen en tuinen dier volwassenen doen toenemen. Niet alleen in de groote steden van ons land kent men deze tuinen. In Middelburg heeft men er, ook in Zierikzee. In de laatste plaats was het 't Nut van het alge meen dat verleden jaar de kinderwerk- tuinen inrichtte en daarvan zulke flinke resultaten zag, dat men dit jaar reeds tot uitbreiding besloot over te gaan. In Goes heeft men deze openluchtt- scholen voor de jeugd nog niet. Welke vereeniging zou het meest voor het nemon van initiatief tot stichting van kinderwerk tuinen in aanmerking komen? Wellicht voelt men zich gedrongen bin nen' korten tijd een practisch antwoord' op deze vraag te geven. Dat de gemeente gaarne aan de tot stand koming van de tuinen zal mede hel pen, achten we zoo goed als zeker. Bewees n.l. ons gemeentebestuur door het organiseeren van een boomplant-dag niet reeds dat het esn open oog had voor de beteekenis van practisch werken en helpen door het kind? De Nijlengo. De „Nijtengo" belooft dit jaar een waar succes te zullen worden. In de twee zalen van het Schuttershof zijn reeds alle plaatsen aan standhouders verhuurd en nog komen er zooveel aanvragen om ruimte binnen, dat het bestuur besloot tijdelijk een darde zaal (in hout) te doen optrekken. Een ongewoon groote deel name valt de „Nijtengo" dus ten deel. Van de P.Z.E.M. ontving het bestuur der vereeniginicr dezer "dagen het bericht dat het tentoonstellingsterrein eleclrisch ver licht zal worden. Bakken, bradenenz. Een fabriek als Calvé-Delft moet het van de huisvrouwen of van de remplacan- ten dezer hebben. En daarom is het zaak de huisvrouwen te doen zien welke prach tige bak-, braad- en kook-resultaten be haald kunnen worden als zij haar toevlucht bij Delftsche Slaolie, Delfri'.e en Delfia zoeken. Teneinde de Goesche maaltijd- bereidsters te instrueeren, demonstreeren de Calvé-fabrieken eenige dagen bier ter stede in de koffie-kamer van het Slot Ostende. Er wordt met de producten uit Delft gebakken, gebraad, gekookt dat het een lust is, en de toeschouwsters kunnen zich van de smakelijkheid van dS „ge wrochte" spijzen overtuigen. Een practische cn interessante demon stratie die haar nut ongetwijfeld zal af werpen. De dames die Dinsdagavond en heden middag nog geen kijkje in het Slot Osten de namen kunnen hedenavond, morgenmid dag en morgenavond haar schade in halen. Veemarkt. ,00/ Ter markt van gisteren waren aange voerd 4 nuchtere kalveren, 3 loopvarkens, 31 biggen. 1 4 De suiker-industrie. We lezen in het „Hbld. Van „een landbouwer" uit Noord-Be veland ontvingen wij bericht, dat deCoöp. Suikerfabriek „Dinteloord" thans op ge noemd eiland de bieten inkoopt tegen een prijs van f 16 per 1000 K.G. netto-, en bo vendien bet indraag loon en het benoodig- de zaad cadeau doet, wat een premie van circa f0,70 is. Dinteloord biedt dus f 16,70 in concurrentie met de Centrale Suiker Mij. 1 Naar ons bij informatie is gebleken, wordt inderdaad thans deze prijs van de zijde der coöperaties geboden, ja, zelfs f 17 per 1000 K.G. Het wekt bevreem ding, dat coöperatieve fabrieken, die om steun bij de regeering aankloppen, om dat haar positie onhoudbaar is geworden, een dergelijken prijs bieden. De oorzaak

Goessche Courant | 1929 | | pagina 2