Gemengd NieuWs Vóór het inzeepen PUROL. Laatste Berichten TIMMERMANS De Schoonmaakwerken het Neder landsche motorschip, Linquien da, uit Groningen, Maandagnacht bij zwa- ren mist plaats had genomen, sedertdici verdwenen. Thans heeft men den auto uit één der bassins opgehaald en later ook de lijken van den Nedarlatndsche» zeeman en van den chauffeur uit Oostende, Je- room Boons, gevonden. Alles wijst er op, dat de chauffeur door den mist misleid in het water is gereden. In Noorwegen is naar aanleiding van het huwelijk van den Kroonprins, amnestie verleend aan zeventig arbeiders uit het bouwbedrijf die verloden jaar tof gevangenisstraf waren veroordeeld in ve band met de rol die zij tijdens een sta' king hebben gespeeld. De in geheel Noorwegen gehouden collecte voor een huwelijksgeschenk voor den Kroonprins heeft 330.000 kronen op gebracht. Te Nice is Donderdag gravin Er' lach gestorven; zij heeft den ongewone» leeftijd van 106 jaar bereikt. Emilie Er- lach heeft haar leven grootendeels in Rus land geleefd; tien jaar geleden heeft zij zich te Nice gevestigd. Volgens de Ex change Telegraph is de oude dame tot het allerlaatst van haar leven toe in het bezit van haar geestvermogens gebleven. Wolff meldt uit Tokio: Volgens hier ingekomen berichten op de Sanjodo-lijn een sneltrein ontspoord Bij de ramp, waarover nog geen uitvoer i re bijzonderheden beke-nd zijn, kantelden vier wagens waarin vele passagiers gezeten waren. 1 Het aantal dooden- en gewonden moet 200 bedragen. Zaterdagmiddag heeft op 't ran geerterrein bij de nieuwe groenten- en vruchtenveiling aan de Croeselaan te Utrecht een ernstig ongeluk plaats gehad De rangeerder K. Taber, die wegens de drukte tijdelijk van Groningen naar Utrecht was overgeplaatst, is met zijn voet in een wisseltong geraakt en door een naderenden goederenwagen overreden. Beide beenen zijn hem afgeredenonmiddellijk is hij per auto van den G. G. D. naar de Rijks klinieken vervoerd, alwaar hij nog den zelfden avond is overleden De ongeluk kige is 34 jaar oud en laat een vrouw en twee kinderen achter. Kaar wij vernemen, zullen Koningin en prinses Juliana in de maand April een bezoek brengen aan Noorwegen Het „slagveld' in Rijnland. Die „Populaire" stelt vast, dat het aan tal sterfgevallen in het bezettingsleger van het Rijnland 348 bedraagt. In verband hiermede schrijft het blad1, dat de bezet ting van het Duitsche gebied door Fran- sche troepen 10 jaron na het vredesver drag, zonder eenig nut voor de nationale veiligheid en verdediging, een onzinnige politiek is, die een hindernis vormt voor den werkelijk.» vrede, dien men bij het tot s'ain-d komen van het Kellogg-pact zoo heeft toegejuicht. Dat echter deFran- sche soldaten door don schuld der mili taire autoriteiten bovendien bij honder dien sterven, is een ongehoorde misdaad; waarvoor Painlevé tegenover het land en tegenover de mcnschheid verantwoordelijk is. De „Petit Parisian" meen! te welen, dat Painlevé in den ministerraad heeft medegedeeld, welke strafmaatregelen hij ten opzichte van de voor den ongehoor de.! boastand i-n het Rijnlamd-bezettings- le0er verantwoordelijke bevelhebbers denkt te nemen. Gestraft zullen worden twee ge neraals, en wel een divisie-commandant en een- corps-commandant en verscheidene oversten. Een reusachtige brand. De stad Stavanger werd1 Donderdag geteisterd dioor een brand, grooler dan ooit in Stavanger gewoed heeft. Het vuur brak uit d-oor een ontploffing in da in den kelder van het in het centrum der stad gelegen stadhuis opgeslagen spiritus. Het stadhuis -stond spoedig in lichter laaie. Ook het kantoor der electlriciteitswerken en de handelsschool waren erin onderge bracht. Slechts een gedeelte van de archie ven van het stadhuis, dat geheel verwoest werd, kon gered worden. Tengevolge van den hevigem wind vatten 8 zakenhuizen eveneens vlam, die absoluut verwoest wer den. Twee huizen werden -ernstig geteis terd. Na 4 uur hard werken gelukte het den brandweer evenwel het vuur meester te worden en verdere uitbreiding te voorkomen. De schade is zeer groot. Miss Europa te Boedapest De aankomst van miss Europa, vroeger miss Hongarije, te Boedapest, is een ware triomftocht geworden. Een dichte menigte verdrong zich reeds lang vo-or de snel trein uit Wecnen aankwam, voor het sta tion. De straten, waardoor de schoone zou trekken, moesten door een sterke politie macht worden geordend. De sneltrein kwam een half uur te laat aan. Het duur de meer dan een kwartier voor de politie en de commissie van ontvangst het perron van het station inzoovene vrij gemaakt hadden dat miss Europa uit den trein kon stappen. Het meisje zal twee dagen in de hoofdstad1 blijven en daar o.a. een bal bij wonen, dat te harer eere gegeven wordt. O v e r s t r o o m i n gen in Amerika, In den staat Alabama hebben groote overstroomingen plaats gehad, die de om vang van een ramp aannamen. Het Zui delijk gedeelte van dezen staat is er erger aan toe dan ooit te voren. De stad Geneva staat geheel onder waterop de hoogste plaatsen staat het water nog 90 c.M. hoog. Alle steden en dorpen in het Zuid Oosten van Alabama, het Noord-Westen van Florida en het Zuid-Westen van Georgia zijn geheel geïsoleerd. Zaterdagnacht heeft men getracht de personen, die te Elba in de meest hache lijke positie verkeerden, te redden. Het gelukte den soldaten met booten ver scheidene gezinnen in veiligheid te brengen- De duisternis maakte echter een reddings, werk van grooteren omvang onmogelijk In dit deel van het overstroomingsgebied beginnen de rivieren langzaam te zakken maar zoowel in Elba als in Brewton is de toestand nog zeer ernstig. Talrijk' huizen konden den geweldigen druk van liet stijgende water niet weerstaan en zijn ingestort. Omtrent het aantal slachtoffeis van de ramp is nog niets met zekerheid bekend inaar te Elba vreest men dat ten minste honderd personen verdronken zijn, terwijl honderden anderen zich in onmiddellijk gevaar bevinden. Een vlieger, die geruimen tijd boven het overstroomde gebied heeft gekruist, bericht, dat de stad Castleberre bijna geheel vernield is. Te Ozark in Ala i is bericht ontvangen dat te Elba een hotel door den druk van het water zou zijn ingestort, terwijl honderden per sonen die in het hotel gevlucht waren zich op de bovenste verdiepingen bevonden Een der weinige personen, wien het ge lukt is zich in veiligheid te brengen deelt mede, dat het nog niet vast staat of de dijk van de Pea-rivier is doorge broken, maar het snelle stijgen van het water doet vermoeden dat dit wel het is. Captain Thompson van de natio nale garde heeft gerapporteerd, dat bij het reddingswerk vier man dezer garde zijn verdronken doordat hun boot omsloeg In een dorp in de nabijheid van Elba werden drie personen van een dak gered terwijl 32 anderen verdronken aangezien er geen plaats meer was in de boot. Het reddingswerk wordt met motorbooten voort gezet aangezien kleinere booten den diuk van het water niet kunnen weerstaan Men neemt aan dat in totaal reeds tus- schen de 160 en 200 personen zijn om gekomen. De g r a m o p h o o n p 1 aa t steeds volmaakter. Men meldt uitNew-Yorkaande»N.R.C.« De Brown Lack Domp. een in Februari j 1. opgerichte Mij., heeft de uitvinding aangekocht die voor de ontplooiing van de gramaphoonplaten-industrie van groote beteekenis kan blijken te zyn. De maatschappij heeft, naar zij mede deelt, een middel om synthetische schel lak te vervaardigen, die in geen enkel opzicht onder dost voor deindegramaphoon platenindustrie gebruikte natuurlijke schel lak, terwijl de productiekosten slecht '/4 gedeelte van die van de natuurlijke schellak Binnen 9 maanden hoopt de Brown iack Comp, ca. 50 ton te kunnen fa- briceeren. Interessant is, dat de Yocalion Gramaphone Comp., die belang heeft bij de Orchestrale Yocalion A. G. te Berlijn een groote post aandeelen van de Brown 'iack Comp. heeft verworven en door commissarissen in den raad van beheer van deze maatschappij vertegendwoordigt zal zijn. De Voca'lion Gramaphone heeft zich contractueel verplicht om een maxi mum van 20 ton synthetische schellak )er week voor de fabricatie van gramap roonplaten te gebruiken. De on bekende soldaat. De Rijkscommissie voor de oorlogsgra ven deelt in haar negende jaarverslag mede, dat op de slagvelden van den grooten lorlog in alle deelen der wereld nog voort durend lijken van Britsche soldaten wor den gevonden. In totaal zijn er 1.081.952 namen geregistreerd, geïdentificeerd zijn 582.783 gevonden soldaten, waarvan de graven bekend zijn, terwijl 499.169 krijgs lieden als vermist-» staan genoteerd. Van dit aantal worden echter 73.213 slechts in teehnischen zin vermistzij zijn n.m. gevonden, doch niet geïdentificeerd, en zijn begraven als onbekend». Er zijn thans 609 kerkhoven met 337.548 graven die onder toezicht staan der rijkscommissie fn het afgeloopen jaa.r werden op het oude slagveld nog 3861 lijken terug gevonden. Hongersnood in China. De minister van het gezondheidswezen, die in opdracht van de regeering een reis gemaakt heeft door de provinciën Honan, Sjensi en ICansoe, waar hongers nood heerscht, deelt in zijn rapport aan regeering mede, dat in Honan 7J mil lioen, in Sjensi 6'/4 millfoen en in Kan soe 2^ millioen menschen honger lijden In de drie provinciën zijn dus meer dan 16 millioen menschen haast zonder levens middelen. Over de voorstellen die de minister aan de regeering .zal doen om den nood in de betrokken gebieden te lenigen is nog niets bekend. Als gij U moeilijk scheert omdat Uw huid gauw stuk gaat en pijn doet, dan kunt gij dit geheel voorkomen, indien gij vóór het inzeepen de huid even inwrijft met slechts een weinig General Motors, Opel contra Ford. Onderhandelingen tusschen Mr. Sloan van de General Motors Corp en de heeren Opel over den aankoop van de meerder heid der aandeelen der Adam Opel A.G. te Russelsheim hebben definitief haar be slag gekregen. Het ligt in het voornemen van de General Motors om haar montagefabriek die te Berlijn is gevestigd naar Russels heim te verplaatsen. De rijwielfabrieken van Opel, die de grootste van Europi zijn, vallen buiten den verkoop Zij blijven dus geheel in het bezit van de Familie Opel. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Een ongevraagd advies. Mijnheer de Redacteur, mag ik s.v p, plaats voor het onderstaande; Toen het zoo vroor en de grond met een dikke sneeuwlaag bedekt was, was 't een harde tijd voor de vogels. Gelukkig hadden veel menschen medelijden met de hongerlijders en allerwege werden brood kruimels enz. gestrooid Wat smulden ze heerlijk I Mijn vrouw deed nog meer; ze zette iederen morgen een bord water buiten en 't was of de dierfjes nog meer dorst dan honger hadden. Ze deden echter nog wat meer dan drinken en etenze zaten naast elkaar op den rand van 't bord, musscheti. spreeuwen, vinken enz. enmet een ongekenden ijver besproeiden zij 't geheele lichaam met het lauwe water, ze hadden een flink bad genomen en gaven hun vreugde en dankbaarheid te kennen door eens in de richting van de ramen te sjilpen of te fluiten. Ze waren echt dank baar. Onze gele Piet krijgt iederen morgen zijn badje vol versch water. Weinig mi nuten daarna is hij doornat tot zijn groote vreugde, maar wel eens tot ergernis van mijn vrouw, want door zoo in 't water te partelen wordt er heel wat gemorst. Loopt langs de wegen en zie hoe tal- looze vogels aan den kant van 't ijs en de sloot zitten en zich verlustigen in 't heerlijke nat. En de mensch f Uw stukje in de »G. Ct, u Vrijdag is aanleiding dat ik deze regels schrijf. Een wekelijks bad is voor ieder mensch even noodzakelijk als een maaltijd. Zij die het kennen zullen mij direct gelijk geven en zij die 't niet bij ondervinding weten och aan hun oordeel is geen waarde te hechten. Zouden de strijders voor school baden, volksbaden, niet in alle opzichten gelijk hebben Schrijft de wet niet voor hoe in alle fabrieken, werkplaatsen enz voor 't personeel gelegeheid moet zijn zich te baden. Hoe is 't nu met badge- legenheden in Goes. Enkele meer gefortu neerden hebben een eigen kuip met Geijser maar de rest van de bevolking, waaronder zij die een bad 't meeBt noodig hebben? Dagelijks zie ik de autoriteiten de stad doorkruisen waarschijnlijk met het doel een goede gelegenheid voor 't stich ten van een volksbadhuis te zoeken. Van de resultaten merkt men nog niets, 't Is ook moeilijk. Misschien dat men 't mij niet euvel zal duiden als ik in 't belang van de goede zaak, eens een enkele vinger wijzing gaf. Zou 't niet mogelijk zijn naast het abattoir, waar zooveel varkens met heet water gewasschen worden, een be scheiden badhuisje te stichten? Warm water daarvoor benoodigd is misschien óók wel van de gasfabriek te betrekken. Of kan de schouwburgzaal van 't Schut tershof, die straks daar renteloos staat, daarvoor niet ingericht worden Dekbed- kamers konden als zoodanig behouden blijven. Een waterdichte ringmuur, binnenwerks, kon de zaal in een uitmuntend bassin herscheppen en in den groote kelder kon den tal van kuipbaden worden aangebracht, t Is een idee, dat misschien overweging verdient Naar ik verneem wordt over het stank- vrij maken van de Oostvest ernstig ge dacht. Het kost de autoriteiten tal van lapelooze nachten om een goede oplos sing te vinden. Toch is die oplossing nog al gemakkelijk. Tal van menschen smullen in Limburgsche kaas, ingemaakte andijvie enz,, niettegenstaande de stank ontzettend Waarom smullen ze toch? Eenvoudig omdat ze den stank niet willen ruiken Wanneer nu de bewoners van den Oost singel eens verboden werd om te ruiken, wanneer voor de vreemdelingen daar een paar borden werden geplaatst, waarop met groote letters stond: jHier mag niet geroken worden Was dan de zaak niet in orde. 'k Geef het idee gaarne in over weging. Uw trouwe lezer. P. De journalistenkring en Dr. Hitter. Men meldt ons uit Den Haag: Het bestuur van den Nederlandschen Journalistenkring heeft ïn zijn verga dering van Zaterdag een verklaring aangenomen, waarin het constateert: le. dat Dr. Ritter zich bereid ver klaarde tot een regeeringsonderzoek naar de Utrechtsche publicaties, doch niet tot een onderzoek door andere bevoegden, terwijl voor de regeering geen aanleiding bestond na de offi- cieele tegenspraken van Londen, Pa rijs en Brussel verdere stappen te doen. 2e. dat Dr. Ritter een onderzoek naar het onderscheid tusschen de eer ste en tweede publicatie afwees met een niet te aanvaarden beroep op het pers-geheim. Het bestuur betreurt dat Dr. Ritter niet tot een onderzoek heeft mede gewerkt en verklaart dat thans geen aanleiding bestaat verder op de aan gelegenheid in te gaan. Ernstig motor-ongeluk. Men meldt ons uit Breda: Op den Tilburgschen weg onder Dorst is hedennacht, vermoedelijk om streeks half één, een zeer ernstig mo tor-ongeluk gebeurd, dat pas heden morgen omstreeks half zes is ontdekt, toen een motorrijder en een tweeden persoon, die vermoedelijk op de duo had gezeten, aan den kant van den weg dood werden gevonden. De motor was totaal verbrijzeld en de lijken der slachtoffers waren vreeselijk ver minkt. Men heeft beideV identiteit nog niet kunnen vaststellen. Het zijn jonge mannen van omstreeks 25 jaar, die uit de richting Breda kwamen rijden. Promotie. Men meldt ons uit Delft: Heden promoveerde aan de Techni sche Hoogeschool tot doctor in de technische wetenschap de heer A. Klinkenberg, scheikundig ingenieur, geboren te Middelburg. Vliegtuig-ongeluk. LONDEN, 18 Maart. In de nabijheid van Newark (Ver. Staten) is een vlieg tuig, dat een noodlanding wilde ma ken, neergestort. Van de inzittenden werden 15 personen gedood en 3 zwaar gewond. MARKTBERICHT. ROTTERDAM, 18 Maart 1929. Vlasaanvoer 500 halfschoon Blauw f 1,05 af 1,15, 19020 schoon Blauw f 1,20 af 1,40, 21400 Groningen f 1,15 a f 1,35, 2000Wit f 1,15 a f 1,35, 10500 Geel f 1,16 a f 1,85, 4780 Dauwrooi f 1,05 a f 1,15 Handel sleepend. Aardappelen Zeeuwsche Blauwe f 3,25 a f 8,76; Bonten f 3,25 a f 8,75; Eigenheimers f 2,80 a f 8,25. Granen buitenlandsche, kalm. Meel f 16,75 a fHaver Canada f 11,80 a iMais Laplata f282. Binnenlandsche: Tarwe Gerst Chevalier Haver Erwten Kanariezaad Schokkers, vast Bruineboonen f 11,60 a 11,75 a 11,25 a 15,— a f 11,90 12,25 11.75 v 18,25 40,a 11,25 a 81,— a 87,— a 28,— a 16,— a 44, 11,75 83,— 39, 80,— 18,- Maanzaad Karwijzaad Koolzaad Lijnzaad (voer) Lijnzaad (zaai) blauwbloei 20,a 21, witbloei 19,a 20, Boekweit, Koningsberger f 13, Manjoersche MaartApril levering f 14,20 VARKENSMARKT. Varkensaanvoer 1023, eerste kwaliteit f 0,72 a f 0,82 tweede f 0,63 a f 0,70, derde f 0,56 a f 0,62zouters f0,a f0,export f0,69 a f 0,78. Handel zeer vlug. WEERBERICHT. Meest zwakke Oostelijke tot Zuide lijke wind, helder tot licht bewolkt, droog weer, waarschijnlijk nachtvorst, iets warmer overdag. BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Geboren: Jozïna Laurina d.v. Lau rens Duvekot en Jacoba Glerum. Huw.-afk.: Augustïnus Marinus Em- maneel te Eindhoven, vroeger te Goes en Maria Theresia van Jole te Terneu- zen; Johan Anton Battes te Goes en Valentina Maria Elvira van Gaver te St. Gillis. Overleden: Leijntje Walker 79 jaar, weduwe van Izaak Rejjerse. LICHT OP. Dinsdag 19 Maart 6.39 uur Woensdag 20 Maart 6.41 uur VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. Maart: 20 's Gravenpolder, inspan, De Wilde Heijboer. 21 Krabbendijke, kapitale boerenin- span, van Dijke. 21 Kloetinge, bloemisterij-benoodigd- heden, de Wilde Heijboer. 22 Wemeldinge, vrachtrijders-inspan de Wilde en Heijboer. 22 Goes, twee hofsteden met 5 ar beiderswoningen en boomgaarden, bouw- en weilanden, van Dissel. 25 Schore, boeren-inspan, van Dissel. 27 's Heer Arendskerke, woonhuis met wagenmakerswerkplaats en erf, Pilaar. 27 Kapelle, boeren-inspan, Kram. 28 Nisse, woonhuis en erf, Pilaar. 28 Heinkenszand, woonhuis en erf. Pilaar. Nieuwdorp, woonhuis en erf, Pi laar. April: 3 Kattendijke, koemelkers-vrachtrlj- dersinspan, de Wilde en Heijboer. 5 Krabbendijke, woon- en winkel huis, Kram. Biezelinge, huis en erf, Kram. 's Heerenhoek, boereninspan, Ver bist. Mei: Schore, hofstede, Pilaar. VERGADERINGEN VOORSTELLINGEN EN ENZ. Maart: 18 Bioscoop Slot Ostende, „Tartuffe" Landbouw-Bioscoop, „Hoot Gib son als circus-acteur". 20 en 21, Bioscoop Slot Ostende, demonstratie Calvé. Prins van Oranje, „Freule Julie". 23 en 24, Bioscoop Slot Ostende, „Weenen danst weer". Prins van Oranje, eindbal Corve- leijns. en 26, Bioscoop Slot Ostende, Film-avond van Nelle. Landbouw-Bioscoop, „Het laatste commando". Landbouw-Bioscoop, Harold Lloyd op de Eenmanswagen. Bioscoop Slot Ostende, „De wan delende Jood". Bioscoop Slot Ostende, „Looping the loop". Slot Ostende, Zeeuwsch 5 Capella- koor. April: 5 Slot Ostende, Landstorm-avond. 11 en 12, Bioscoop Slot Ostende, „Maggi"-filmavond. 19 Bioscoop Slot Ostende, „Krassln", met explicatie van Sjef v. Dongen. Juni: 20 en 21, Landbouw-tentoonstelling. Juli: i 20 tot en met 27, Nijtengo IV. AANBESTEDINGEN. Maart: 22 Goes, schoonmaakwerken openba re gebouwen en scholen, Directeur Gemeentewerken. ADVERTENTIËN. Ieder, die bij mijn zilveren Ambts jubileum belangstelling toonde, kan ik tot mijn spijt niet afzonderlijk bedan ken; daarom betuig ik hierbij mijn groote erkentelijkheid voor de vele gelukwenschen. Notaris PILAAR. gevraagd, geruimen tijd werk, aan de KERKRESTAURATIE te Goes. Zich aan te melden op het werk. van de OPENBARE GEBOUWEN en SCHOLEN zullen worden aanbesteed i OP VRIJDAG 22 MAART A.S., des voormiddags 10 uur ten Staelhuize. Bestek en voorwaarden liggen van heden ter secretarie ter inzage voor belanghebbenden op eiken werkdag van des morgens 9 tot des middags uur en zijn tegen betaling van f 0,25 verkrijgbaar. De inschrijvingsbiljetten moeten uiterlijk op het uur der besteding In een gesloten bus, staande op de secre tarie, worden geworpen. Nadere inlichtingen verstrekt de Directeur van Gemeentewerken.

Goessche Courant | 1929 | | pagina 3