PUROL Pijnlijke Kloven Stadsnieuws» Binnenland Van Overal verzacht en ^eneesl men met Voordrachten. Op de voordracht voor de benoeming van een hoofd der openbare school te Veere zijn geplaatst de keercn J. M. de Nooijer, hoofd dear 'openbare school te Krabbendijke-Kruiiningeii; Van Maelsae- cke, hoofd te Gapinge en D. W. Theri, hoofd der openbare school te Stembergen. De voordracht voor onder wijzeies be staat uit de dames Grims, tijdelijk te Veere; Maris te Rilland-Bath en Pouwer te Seroioskerke. Bevestiging. Zondagmorgen werd ds. C. van der Waa, gekomen van Waarde, bevestigd bij de Ned. Herv. Kerk te Biggekerke door ds. Joh. Kijne naar aanleiding van Lucas 22 31-38. De gemeente zong hem hem toe Gezang 91 3. Des middags deed ds van der Waa intrede en had daarbij tot tekst gekozen Gal- I 3, 4 en 5. De consulent, ds. ten Kate uit Koude- kerke sprak den nieuwen leeraar toe na mens de gemeente, die hem toezong Ps. 134 3. Zoowel des avonds als des morgens was het pas gerestaureerd.4 ke.kgebouw geheel met belangstellenden gevuld. Brand. Te St. Maartensdijk is eon la db. u v- schuur afgebrand, waarbij o a 7 melk koeien en 8 stuks jong vee in de vlammen omkwamen. Een origineele dominee. Gisteren heeft ds. L. Boone, oud-Ger. predikant te St. Philipsland zijn 40-jarig ambtsjubileum gevierd. Laurens Boone werd 1 November 1860 te Wolphaartsdijk geboren en was aan vankelijk als boerenarbeider werkzaam. Lust tot het predikambt gevoelende, was hij de eerste jaren als oefenaar werkzaam n.l. 2 jaar te Borsseie ein 9 jaar te Krab- bendajke. Door de classis Middelburg der Ger. Gemeenten onderzocht, werd hij op art. 8 K.O. (singuliere gaven) toegelaten tot het predikambt. Op 2en Kerstdag 1900 be^es'igde ds. D. Janse hem bij de Ger. gem. van Ter- neuzen, waar ds. Boone zijn intrede deed, sprekende over Ps. 126 5 en 6. Na 4 jaar vertrok de jubilaris naar St. Philips- land, waar id's. H. Beversluis, toen te Rot terdam (nu in Amerika) hem bevestigde en waar ds. Boone nu vóór 25 jaar zijn intrede deed met een predikatie over Openb. 3:4. Ds. Boone, die in ons land vooral in de I prov. Zeeland zeer veel aanhangers telt, kon zich met het optreden van ds. G. H. Kersten (het tegenwoordig Tweede Ka merlid) niet vereenigen en trad uiict het ver band dier Geref. gemeenten met 22 ge meenten, n.l. St. Philipsland, Brumisse, Zierikzee, Haamstede, Kamperland, Oostburg, Numansdorp, Nieuw-Beyerland Bolnes, Papendrecht, Giessenidam, Den Haag, Waddinxveen, IJsselsteiti, Amers foort, Woudenberg, Barnieveld, Ederveen, Overberg, Rhemen, Neerlangbroek en Oud Vosmeer. Deze gemeenten worden allen idoor ds. Boone bediend. Van de hand van ds. Boone zag dezer dagen een predikatie het licht, getiteld': Gelijk de dagen van Noch. Deze predi kant is er nog een van den ouiden stempel. Hij draagt nog iederen dag de oude ambijs kleeding van steek, korte broek en bef. COLIJNSPLAAT. Vrijdagavond werd in hotel „De Patrijs" alhier een algemeene vergadering gehouden van die landbouwsocieteit „Unitas Ingekomen was een schrijven van het hoofdbestuur der Z.L.M. inzake het bieteuvraagstuk. Algemeen vond men het gewenscht, dat de Z.L.M. bij de regeerimg aandringt op bescherming van de bietencultuur. O vei* den vorm van bescherming was verschil van meening. De een wilde steun, een ander wilde verlaging van den suikerac cijns, doch algemeen was men voor be scherming. Daarna kwam in behandeling het punt: „Bespreking aangaande tuin bouw". De voorzitter deelde mede, dat dit punt op de agenda was geplaatst in verband met de slechte vooruitzichten van de suikerbietenteelt. Deze teelt is tegen woordig minder loonend of weinig Lo nend, terwijl ook de prijzen de." andere landbouwproducten niet hoog zijn Daar dus de financieele uitkomsten van 't land bouwbedrijf in 't algemeen te laag zijn, dient uitgezien te worden naar andere we gen. Daarom stelt het bestuur voor om. wanneer op genoegzame deelname te re kenen valt, in de eerstvolgende vergade ring een spreker over „tuinbouwbedrijf te doen optreden ter voorlichting van de leden, en later, wanneer daarvoor animo bestaat een tuinbouwcursus te houden. Na eenige bespreking wordt 't voorstel van het bestuur aangenomen. Bij de rondvraag betoogt de heer Har- tog de wenschelijkheid voor de leden van het bestuur verplichte aftreding in te stel len. Na eenige bespreking wordt met groote meerderheid van stemmen beslo ten dit punt op de agenda te plaatsen, ten einde dan een beslissing te nemen. Hiermede was ds huishoudelijke verga dering geëindigd, waarna als spreker op trad de heer Dorst, 2e secretaris van de Z.L.M. over: „Aardappelteelt". Deze lezing kon ook worden bijgewoond door niet-leden. Door velen werd daarvan ge bruik gemaakt. Spreker begon met eenige historische bijzonderheden over de aardappel, de invoering, de bezwaren, die men had' ie overwinnen eer de aardappel de plaats in de volksvoeding had ingenomen, enz., waarbij hij liet ui'.komen dat Zeeland reeds vroeg een eerste plaats innam on der de aardappelverbouwende gewesten. Verder had spreker gelegenheid de ver schillende ziekten der aardappelen de revue te doen passeerem en nuttige wen ken te geven voor de bestrijding der ver schillende ziekten. Uitvoerig stwind hij ook stil, en wees met nadruk op de groote waarde van vroeg rooien en het selectie- bedrijf. Na de lezing werden een aantal Lantaarnplaatjes vertoond op de lezing be trekking, waarbij spreker gelegenheid vend een en ander uit zijn lezing nog nader toe te lichten en te verduidelijken. Van 't be gin tot het einde werd spr. door de aan wezigen met aandacht gevolgd. HEINKENSZAND. Vrijdagavond ontstond alhier begin van brand bij den heer A. V. Door de bewoners en enkele gedienstige handen werd met behulp van een slang op de waterleiding de brand spoedig gebluscht. De schade is gering. Vrijdagavond1 vierde de zangverec- niging „Ons Genoegen" alhier haar 10- jarig bestaan. Met donateurs en begun stigers werd dit feit feestelijk herdacht. Het repetitielokaal was goed bezet. 'sHEER ABTSKERKE. Zondagmid dag heeft een hond 22 schapen van den heer Labeur uit Goes dooidi gebeten. De politie speurt naar liet moorddadige dier. 'sHEER ARENDSKERKE. In de Zaterdagmiddag gehouden algemecne ver gadering van de Coöperatieve Boerenleen bank alhier, werd als bestuurslid herkozen de heer Jacs. Nijsse, als lid van den Raad van toezicht de heer J. J. de Jager en als plaatsvervangende bestuursleden de heeren K. Janse en N. Otte. Uit het jaarverslag over 1928 bleek o.m.: dat was ingelegd met bijgeschreven rente f310859,26; terugbet. f 206502,86 het tegoed met rente bedroeg op 31 Dec. f445741,60. Aan nieuwe voorschottien werd verstrekt f48660. Terugbetaalde voorschotten f60844. Uitstaande voor schotten op 31 Dec. f142377. In loopende rekening had de Bank op 31 Dec. 1928 te vorderen: f420033,57. De Bank was schuldig op 31 Dec. 1928 f 146098,36. In 1928 werd in loopende rekening ontvangen f 1453533,63 en uit gegeven f 1558953,60. Het eindcijfer van de rekening bedraagt f 1868467,44. Ont vangsten van rente in loopende rekening f 13932,44. Ontvangsten van rente van de Centr. Bank f 1075,52. Uitgaven aan ren te aan de spaarbank f 13723,07. Uitgaven aan rente in loopende rekening f5058,24. Winst over het dertiendie boekjaar bedroeg f 1475,76. Het aantal leden op 31 Dec. 1927 bedroeg 281, het vermin derde gedurende 1928 met 5 Ld n en ver meerderde met 18, zoodat het aantal leden op 31 Dec. 1928 bedroeg 294. KATTENDIJKE. De heer J. C. Enklaar, candidaat te Utrecht, die hel beroep naar de Ned. Herv. Gemeente te Kattendijke heeft aangenomen, zal Zon dag 14 April des morgens worden beves tigd door ds. J- Gouverneur van Roosen daal en des middags zijn intrede doen KAPELLE. In de Zaterdag te Mid delburg gehouden vergadering van aan deelhouders der N.V. Walchersche Fruit teelt Maatschappij werd tot commissaris gekozen de heer A. van dier Have te Ka pelle. Aan den aannemer A. de Bour- graaf te Kapelle is gegumd het bouwen van een houten druivenserre lang 40 M., een kweekkas en ketelhuis voor den heer H. J. Curiël te Krabbendijke. In een druk bezochte vergadering kwamen de voorstanders voor een Chr. Tuinbouwschool in het lokaal Obadja te Kapelle bijeen onder voorzitterschap van den heer J. A. Dominicus te Wemeldin- ge. Na een kort openingswoord werd het woord gegeven aan mr. Goedbloed uit Goes, die de belangen voor een te slich ten Chr. Tuinbouwschool besprak. Hier op volgden verschillende vragen, dis aan leiding gaven tot een breede bespreking. Een vereeniging werd opgericht en een bestuur gevormd bestaande uit de heeren: P. Scheele te Biezelinge, A. Slabbekoorn te Biezelinge, J. Wisse en M. Bom te Kapelle, burgemeester Zandee te Kloe- tinge, de heeren Verhulst te 's Graven polder, J. Oele te Wemeldinge en H. Glerum te Schore. KRABBENDIJKE. De herijk der maten en gewichten zal plaats hebben op 20 en 21 Maart. In de gecombineerde vergadering van de ouders dier openbare school en de afd. „Volksonderwijs" werden tot le den dier ouder commissie door stemge rechtigde ouders \an schoolgaande kinde ren benoemd de heeren A. P. Kake- beeke ein L. J. \an Lange velde, in plaats van den' heer Jac. Welleman, niet her kiesbaar. en de heer Jan van de Sande, die bedankt heeft. Daarna werd opge voerd het kinderlooneelspel in drie bedrij- van van J. Buma, „De kleermaker en de kabouters". De dames en heeren, die daar bij de leiding hebben gehad, kunnen met voldoening terugzien op hun werk. De jon gens en meisjes kenden hun rol uitstekend'. Ook de dansen van de elfen en kabouters waren goed ingestudeerd. Na de pauze las de heer J. M. de Nooyer een stukje voor in het Zeeuwsch dialect, dat bijzonder in dien smaak viel De talrijke aanwezigen hebben genoten Met een toepasselijke toespraak door den burgemeester werd deze bijeenkomst be sloten. -- Na een korte ziekte is op 55 jarigie leeftijd overleden de heer G. van Harn, die als koopman zeer goed stond aange schreven. Op maatschappelijk terrein heeft hij' zich zeer verdienstelijk gemaakt. Vooral het bestuur van de Geref. school heeft door zijn dood een trouwen voor zitter verloren, die veel voor dit onder wijs heeft gedaan. Naast andere kerkelij ke functies, die hij bekleedde, was hij lid van den Raad van toezicht op de Boerenleenbank en voorzitter van, de Ver. voor Ziekenbuisverplegiing. De gemeente verliest in hem een van zijn beste burgers. De tooneelclub van het Nutsde- partement alhier gaf een welgeslaagde uitvoering in de Korenbeurs te Kruii- niingen. Opgevoerd werd' „Roeping" van Jo van Ammers-Küller. Hetzelfde stuk werd door d eze club met veel succes ge speeld te Steenbergen, Bergen op Zoom, Kapelle en hier. KLOETINGE. Voor de betrekking van onderwijzeres aan de openbare la gere school alhier hebben zich 6 sollici tanten aangemeld. NISSE. De Raad dezer gemeente ver gaderde Donderdag 14 Maart j.l. des avonds om 5 uur. Alle led'Jn waren aan wezig. Goedgekeurd werd de wijziging in de begrooting 1928. De begrooting 1929 werd in verband1 met het verzoek van Gedeputeerde Stalen nader vastgesteld. Gewijzigd werd de verordening ingevolge de Warenwet in verband met een ver zoek van den minister van Arbeid, Han del en Nijverheid. Gekozen werd' voor het stembureau voor de verkiezing van leden der Tweede Kamer op 3 Juli a.s., tot plaatsvervangend voorzitter: wethouderM. Nieuwenbuijse, tot leden A. Vette en C. J. Bos. Tot plaatsvervangende leden: J. van Liere en J. Mol. Het suippl. kohier hondenbelasting 1928 werd opnieuw vast gesteld ten bedrage van f 4.50. Het pri mitief kohier hondenbelas' Lig 1929 werd vastgesteld met 49 honden le klas en 2 honden 2e klas tot een bedrag van f151. VLISSINGEN. Niettegenstaande het des nachts nog vrij hard vriest en vele wateren gisterenmorgen weer met een vlies over dekt waren, was het overdag heerlijk voorjaarsweder en er is dan op dezen tweeden lentezondag weer volop genoten, waarbij Vlissingen een leeuwendeel van de dagjesmenschen kreeg en aan den Boule- vaid weer volop buiten werd gezeten. Dit alles wijst er op, dat het voorjaar ook dit jaar weer zich wil doen gevoelen en velen zullen zeker al vlassen op een mooi paaschfeest. Te hopen is, dat het aMaart roert zijn staart' dan niet ver wezenlijkt wordt. Hoe het ook zij, tegen Paschen zal ook het vreemdelingenver keer wel weer, al is het dan nog maar kort, in meer of mindere mate herleven. Daarom willen wij er op wijzen, dat op de lijn Vlissingen-Breskens van den Pro vincialen stoombootdienst sedert Vrijdag de motorveerboot Koningin Wilhelmina", die den gebruikelijken oplegtijd heeft ge had, weer in de vaart is, wat vooral ook voor het vervoer van goederen en auto's van groote beteekenis is te noemen. Ons werd door het personeel nog verzekerd, dat automobilisten, die deze route moeten nemen, meermalen hun groote tevreden heid over deze wijze van overzetten hebben geuit en meermalen leedwezen is uitge sproken als men bemerkt de //Koningin Wilhelmina" niet vaart en men dus weer het gesukkel heeft met het aan en van boord brengen van auto's op de gewone stoombooten. WAARDE. De herijk der maten en gewichten zal plaats hebben op 22 Maart. WISSEKERKE. Zaterdag werd door deurwaarder G. Heijboer te Kortgeme voor mej. wed. J. de Visser-Van der Weele alhier verkocht een woonhuis en erf aan het Molenpad, groot 1 A. 25 c.A. Hoogste inschrijver was Jac. Heijboer Mz. voor f888; kooper Simon van der Weele alhier voor f 1200. Lezing Tony de Ridde*. In het kerkgebouw van de Vrijzinnig Herv. Gemeente alhier heeft Vrijdag avond Mej. Tony de Ridder uit Oos terbeek gesproken over „Martha en Maria", roman van J. Anker Larsen. Het gegeven van dit werk aldus de spr. is ontleend aan het Evange lie, en wel aan Lucas 10. Anker Larsen heeft bij de uitbeelding van zijn fi guren het evangelie alleen in zooverre gevolgd, dat hij in Martha en Maria resp. daad en droom heeft verper soonlijkt. Tusschen droom en daad moet even wicht zijn. Spr. leest in verband hier mede verzen van Annie Salomons en P. C. v. Eyck. Maar dit evenwicht is er in werkelijkheid dikwijls niet. Vele Martha's veranderen gedurende hun leven in Maria's en omgekeerd. Anker Larsen nu, weet dat dit evenwicht te bereiken is. In al zijn boeken laat hij hemel en aarde elkaar ontmoeten; hij leeft zelf in twee sferen en weet dat dit kan en moet samengaan. Voor hen is de wereld altijd „open"; er is alleen een eeuwig zijn. Spr. licht daarna de beide figuren toe. Maria is de droomende, die de daad verricht in en door de droom en daardoor ver blijft van de realiteit van het leven. Martha daarentegen is een arme van geest; zij weet aan te pakken en kent in het practische le ven geen moeilijkheden. Spr. voelt meer voor de Martha van Anker Larsen dan voor de Maria. Martha's leven van de daad was zui ver en schoon. Wanneer Jezus zelf roept is het natuurlijk iets anders. Het is niet mogelijk hier ook maar een beknopt resumé te geven van de uitvoerige toelichting op het gecom pliceerde boek. We willen dan ook volstaan met op te merken, dat Mej. de Ridder op zeer verdienstelijke wij ze de beteekenis er van heeft uit gezet. Jammer alleen was het, dat niet ge wezen is op het verband van dit werk met het vorige van denzelfden schrij ver: „De Steen der Wijzen". De zaal was flink bezet. Lezing van Raalte. Wij herinneren er aan dat de lezing van den heer E. van Raalte. die in ver band met de weersomstandigheden eenigen tijd was uitgesteld, Donderdag 21 dezer in „De Prins van Oranje" plaats vindt. Demons'.ra'.ie. We herinneren aan de demonstratie, welke morgenavond en Woensdag middag door de Oliefabrieken Calvé- Delft in het Slot Ostende gehouden zal worden. Freule Julie. Woensdagavond komt Willem van der Veer met zijn gezelschap in „de Prins van Oranje" een opvoering ge ven van „Freule Julie", een naturalis tisch spel in 3 bedrijven van Aug; Strïndberg. We bevelen dit zeer bij zondere werk gaarne in de aandacht van de tooneellïefhebbers aan. Vrijdag trok iemand in gevangenis- kleedij, vergezeld door twee mare- chaussées hier ter stede nogal de aan dacht. Men maakte gissingen en ont wierp cinema-drama's. De man in de ongewone kleedij was een te Breda gedetineerde, die nog een verrekening had met den kantonrechter alhier, en van het recht om door dezen gehoord te worden, gebruik maakte. Daar hij den publïeken weg in het uniform der gevangenen betrad, mag worden afge leid, dat zijn eigen kleeding niet in toonbaren staat verkeerde. Het Is n.l. niet de gewoonte gevangenen of gede tineerden op deze wijze te vervoeren. Massa-moord. 1 Gistermiddag zijn in het gebouwtje voor de noodslachtingen 22 schapen van den heer Labeur geslacht, die door een hond onder 's Heer Abtskërke wa ren afgemaakt. Dankbetuiging van de directie der Ned!. Spoorwegen. De directie der Ned. Spoorwegen heeft een bijzonders dienstorder uitgevaardigd, waarin zij haar buitengewone tevredenheid betuigt over de diensten en prestaties van het personeel gedurende de strenge vorst periode en die tengevolge van de ver keer sstrsmming te water van het spoor weg- en trambedrijf meer dan gewone krachtsinspanning vergde. Zeer erkentelijk is ds directie voor de goede dienstuitvoering, welke zoowel m het belang der maatschappij als in het belang van het publiek is geweest. Nu de zaken weer normaal zijn zullen niet lan ger afwijkingen, zooals bijv. meerijden van goederenwagens met sneltreinen, enz. plaats hebben. Dr. Van Aalst als rentetrekker. De heer C. J. K. van Aalst, president der Nederlandsche Handel-Maatschappij Voor Allen die Sukkelen met Verstopping of moeilijken, tragen en onregelmatigen Stoelgang zijn Mijnhardt's Laxeertabletten onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pijn. Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 cent. is onlangs in het nieuwe kantoorgebouw der vennootschap aan de Vijzelstraat te Amsterdam gevalkn cn heeft zich daar bij min of meer ernstig aan een der beenep bezeerd. Nu is de Handel-Maatschappij een ver zekeringsplichtig bedrijf in den zin der Ongevallenwet. En haar hooge dienaar staat dus evenzeer in de registers van de Rijksverzekeringsbank ak' verzekerde ingeschreven. Het ongeval werd, volgens „Het Volk", correct in den vorm aange geven. De controleerende arts kwam op bezoek en de heer van Aalst kreeg zijn uitkeering. Zij werd bepaald op het wet telijk maximum, zijnde 70 pet. van f8, dus f5,60 per «dag. De rente werd regelmatig in ontvangst genomen. Ja, men moet op de kleintjes passen1 Nade Utrechtsche documenten publicatie. Als uitvloeisel van het onderzoek in zake de Utrechtsche publicaties, heeft de Belgische Regeering ean besluit ge nomen tot overbrenging van den algemce- nen inlichtingendienst van den generakn staf naar den algemeenen Veiligheids dienst, die ressorteert onder het ministe rie van justitie. Bovendien heeft de regeering besloten tegelijkertijd den algemeencu Veiligheids dienst te reorganiseeren. Tenslotte bereidt de regeling een wets ontwerp voor inzake de versterking van de vreemdelingenpolitie De mishandeling te Tarakan. Het Tweede Kamerlid L. L. H. de Visser heeft den minister van koloniën naar aanleiding van die mishandeling te Tarakan gevraagd of het juist is, dat de eerste luitenant v. d. B. een van de dwang arbeiders, die uit zijn flesch zou hebben gedronken, een touw aan de voeten heeft Laten binden en daarna door militairen door het bosch heeft laten sleepen; dat bedoelde dwangarbeider, zoolang de pa trouille duurde, eiken middag aan zijn groote teenen werd opgehangen, totdat de man tengevolge daarvan is overleden; dat het legerbestuur van genoemde mishan deling uit Tarakan bevestiging heeft ont vangen en tengevolge daarvan luitenant v. d. B. slechts heeft overgeplaatst naar het garnizoen te Ma lang, en dat het nog niet is uitgemaakt, of luitenant v. d. B. voor deze handeling voor den krijgsraad zal terechtstaan? Indien het bovenstaande juist is, zoo vraagt de heer De Visser tenslotte, is de minister dan bereid maatregelen te treffen waardoor aan dergelijke mishande lingen een einde wordt gemaakt? v T w e e-e n-d er tig zielen te vel&l! In het bevolkingsregister van den Bur gerlijken Stand te Lichtenvoorde (Gel derland) zijn eenige weken geleden onre- gelma.igheden onldekt. Het was gebleken dat op 1 Januari 1927 een hooger zielental dan 7000 was opgegeven, terwijl het in werkelijkheid niet meer bedroeg (dan 6981. Het gevolg hiervan was, dat sala rissen van burgemeester, wethouders en gemeente-secretaris naar de nieuwe sala risschaal van Ged. Staten van Gelderland belangrijk werden verhoogd. Naar aanleiding hiervan werd' door een Raadscommissie een onderzoek ingesteld en deze heeft nu in een rapport aan den Raad duidelijk gemaakt dat doze onregel matigheid werkelijk is gebleken en de bevolking 32 zielen hooger was opgegeven dan de werkelijkheid' is. Deze onregel matigheid moet zijn te wijten aan de onre gelmatige controle en doordien de secre taris niet geregeld ter secretarie aanwe zig is. De commissie is er, aldus die „Tel.", van overtuigd, dat de begane fout moeilijk is te herstellen, doch acht het tioodig, dat zij, die het hoogere salaris ten onrech te genoten, dit weer in de Gemeentekas zullen storten en dat het te veel als aan deel van het Rijk ontvangene, als gewe- tensgeld zal wonden terugbetaald. De noodzakelijkheid werd betoogd, dat van Gemeentewege de beide veldwachters op geregelde tijden als verantwoordelijke con troleurs zullen optreden en nagaan of het bevolkingsregister wel met de werkelijk heid klopt, terwijl de tijd, dat Üe Ge meente-secretaris als chef der Gemeente administratie ten Gemeentehuize moet aan wezig zijn, met drie uur per werkdag zal worden verlengd'. Te Chicago gelukte het drie ban dieten een zekeren Wealthy, den eigenaar van een groot warenhuis, op klaarlichten te ontvoeren. Voor zijn invrijheidstelling wordt een hoog losgeld' geëischt. Te Oostende was een. taxi, waarin de dertigjarige Paul Green, kapitein van

Goessche Courant | 1929 | | pagina 2