In dienst van allen, Kresival No 51. Maandag 18 Maart 1929 Ü6 Jaargang* Buitenland werkt t W etenscbappen. Sport. Koloniën Rechtszaken. ProViDcienieuvtfs ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2,— buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. SIIBSHE g COlliVVT UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant j en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf Postcheque- en Girorekening No. 55571 T-„1 r117 tv on M- oaa Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 ADVERTENTIEN van 1—5 regels f 1,20. elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aan vragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. ZIJ, die zich nu op de GOESCHE COURANT abonneeten, ontvangen de tot l April a.s. verschijnende num mers KOSTELOOS. OVERZICHT. De Ftanschen in het Rijnland. Het Rijnland wordt hoe langer hoe „ongezonder".... voor de Franschen. De naweeën van de hevige vorst periode en de griep-epidemie onder de Fransche troepen aan den Rijn, zijn eerst dezer dagen in vollen om vang bekend geworden en hebben een stormpje in Frankrijk doen opsteken. Want het is gebleken, dat de Fran sche poilu's allergebrekkigst verzorgd worden in de hospitalen in de bezette steden. Die tekortkomingen zijn te wijten aan de hooge legerleiding zelf. Van de ongeveer 48.000 man Fransche bezettingstropeen, zijn er in enkele we ken, volgens de officieele opgaaf, 272 aan de gevolgen van de hevige kou en de griep bezweken. Dat was vier maal zooveel als in het voorjaar van 1928. Nïet-ambtelijke berichten stellen het sterftecijfer veel hooger en in de Ka mer is Vrijdag zelfs beweerd, dat er 400 soldaten tengevolge van de on voldoende zorg zijn gestorven. De socialistische bladen spraken van de „schandalen van het Rijnleger" en b cischten het aftreden van den minis j ter van Oorlog, Painlevé. Bij de interpellaties in de Kamer kreeg de regeering Vrijdag harde ver wijten te hooren. De woordvoerders der uiterste linkerzijde, de socialist Barthe en de communist Cachin, vie len op de bekende wijze de regeerïng en de legerleiding aan. Hooge officie ren hadden bevolen, dat de soldaten, ondanks de dertig graden vorst, oefe ningen zouden houden. Soldaten op wacht en in de arrestlokalen waren doodgevroren. Vele soldaten gingen ge heel gekleed slapen, zoo koud als zij het hadden. Hef was voorts de schuld der hoogere legerleiding, dat de ge zondheidsdienst te kort schoot. De verwijten der roode heeren lokten af en toe groot lawaai in de Kamer uit. De minister van Oorlog Paul Pain levé, hield een uitvoerige rede, om de interpellanten te beantwoorden. De minister werd bij zijn uiteenzet tingen herhaaldelijk geïnterrumpeerd SIROOP Bij «pothckarc cn drogisten verkrijgbaar. 65 FEUILLETON Naar het Kngelsch van ETHEL M. DELL. Geautoriseerde vertaling van DICKY WAFELBAKKER Verschillende dingen, die je aller minst zouden bevallen", zei Bill op eenigszins grimmigen toon. „En hef resultaat van alles kon wezen, dat je heel gauw beter was." „Ik zal nimmer volkomen gezond en sterk zijn", zei Gaspard zuchtend. „Durf zooiefs nooit meer in mijn tegenwoordigheid te beweren, jong- mensch". „Maar het is de waarheid". „Je hebt alles ïn je eigen handen, Gaspard. Je physïeke zoowel als je geestelijke toestand is totaal van je zelf afhankelijk". Een diepe blos overdekte zijn wan gen. „Je begrijpt het niet", zei hij voor de zooveelste maal. „Mijn beste jongen, ik begrijp het beter, dan jij kunt vermoeden. Ik geef volkomen toe, dat je er op het oogenblik verre van prettig aan toe bent, want je lichaam en geest zijn ziek. Maar niettegenstaande dit alles heb je het in je macht geheel te zoodat het op sommige oogenblikken tot zeer rumoerige tooneelen kwam. Op het einde van de rede verklaarde Painlevé zich bereid, enkele gevallen, door de afgevaardigden ter sprake ge bracht, nader te laten onderzoeken, daar maarschalk Pétain gedurende den korten tijd van zijn inspectie in het betrokken gebied, geen gelegenheid heeft gehad alle voorgekomen geval len na te gaan. De Kamerzitting duurde tot's nachts vijf uur. Toen werd een motie van vertrouwen in de regeering, met 314 tegen 246 stemmen, aangenomen. De toestand in Spanje. Nadat de Spaansche regeering eerst te kampen heeft gehad met opstandige militairen, zijn thans de studenten in de oppositie gekomen, die zich ook al niet kunnen vereenigen met de dic tatuur van Prima de Rivera. Zij de- monstreeren dit o.a. door de ruiten van étalages in te slaan, waarin por tretten van den dictator staan. Ook probeeren zij de verschillende vak organisaties op hun hand te krijgen, hetgeen tot dusverre niet is gelukt. De Spaansche regeering, die de zaak kalm haar beloop heeft gelaten, schijnt nu toch een beetje ongerust te wor den. Zij heeft, blijkbaar onder den schuilnaam van „Het Comité", een nota aan de pers verstrekt, waarin ge zegd wordt, dat het revolufionnaire comité, gebruik makend van de stu denten als werktuig en tevergeefs po gend de medewerking der vakorgani saties te verkrijgen, er naar streeft een zekere agitatie in het leven te roepen, zonder ander doel dan de Spaansche belangen te schaden. De nota voegt er o.a. aan toe, dat de burgerij rustig aan den arbeid kan blijven met de zekerheid, dat de auto riteiten waken. Primo de Rivera heeft nog in een verklaring gezegd: „De openbare mee ning schijnt waf verkoeld te zijn te onzen opzichte. Wij gelooven, dat dit te wijten is aan het feit, dat wij niet met de noodige doortastendheid op treden. Doch wij zullen de maatrege len toepassen, waartoe wij op elk ver- eischt oogenblik zullen besluiten. Ultra-violette stralen en mosterdpleister. Er is in de Engelsche geneeskundige wereld opzien gebaard door de con clusie van de commissie van genees kundig onderzoek, Ingesteld door de Privy Council, dat „er op het oogen blik geen reden is waardoor men weet dat kunstmatig licht meer kan uit werken om het vermogen van de bloedlichaampjes om bacteriën onscha delijk te maken dan een mosterd pleister, die oneindig veel goedkoo- per is". Men weet, dat bij den koning na zijn herstellen. Niemand kan je helpen, wanneer je niet begint jezelf te hel pen". Gaspard liet een geluid hooren, dat heel veel o>p een dof gekreun geleek. Je moeder heeft me eenïgen tijd geleden verteld, dat je zooveel van teekenen hield, maar zoolang ik je ken, heb ik nog nooit een potlood of penseel ïn je handen gezien." ,Het zou niets geven, of ik er weer mee wilde beginnen, want ïk weet bij voorbaat dat elke streek een misluk king zou ■zijn". „Onzin", merkte Bill op. Gaspard had zijn hoofd afgewend. „Het is de waarheid", ging hij voort. Je begrijpt het toch niet.... Indien ik het probeerde te gaan werken, zou ik er immers nöoit mee kunnen door gaan, wanneer.... wanneer die ellen dige dagen weer aanbraken". Wat bedoel je daarmee?" vroeg BilL Het duurde enkele seconden, voor- da? Gaspard antwoordde en hij hield zijn gezicht ook nog steeds afgewend. Toen zei hij: „Je hebt me lang ge leden verteld, datje niet in booze geesten geloofde en er dus ook niet bang voor was, is het niet?" Ja, dat herinner ik me en wat wil je hiermede zeggen?" Die slechte geesten dwarrelen voortdurend om me heen, Bill, en ze laten me dikwijls geen rust. Toe, zeg operatie ultra-violette stralen zijn toe gepast. Uit interviews blijkt dat niet temin sommige medici in de waarde van ultra-violette stralen blijven ge looven, maar „mosterdpleister"-school heeft ook sterken aanhang. VOETBAL. Politiek en voetbal. De voetbalwedstrijd BelgiëNeder land, die 24 Maart a.s. te Antwerpen moest gespeeld worden, is uitgesteld uit vrees voor betoogingen. NederlandZwitserland. Het Nederlandsche voetbal-elftal heeft gisteren te Amsterdam hef Zwit- sersche team met 32 geklopt. Zuidelijke 1ste klasse N.V.B. Gisteren hadden de volgende wed strijden plaats, met uitslagen als volgt: Roermond—N. A. C. 5—2 B. V. V.-M. V. V. 4-2 P. S. V.—Eindhoven 3-1 N. O. A. D.Wilhelmina 63 L. O. N. G. A.-Willem II 2-4 Zuidelijke 2de klasse N.V.B. Gisteren hadden de volgende wed strijden plaats, met uitslagen als volgt D. O. S. K. O.Vlissingen 14 BredaBredania 3—2 R. B. C.Zeelandia 70 G. U. D. O. K.—Middelburg 41 De stand van de Zuid. 2e klasse A luidt tof op heden: Vlissingen 12 10 0 2 20 43-18 Dongen 14 8 2 4 18 48-23 Zeelandia 15 8 2 5 18 45-41 Breda 13 7 1 5 15 24-31 Bredania 14 6 2 6 14 28-32 D.O.S.K.O. 13 5 3 5 13 22-27 R. B. C. 15 6 1 8 13 33—33 Middelburg 13 3 3 7 9 18-32 Alliance 12 2 3 7 7 25—32 G.U.D.O.K. 13 2 3 8 7 25-41 Zuidelijke 3de klasse N.V.B. Gisteren hadden de volgende wed strijden plaats, met uitslagen als volgt Zierikzee—Terneuzen 06 WalcherenMiddelburg II 3—0 De stand van de Zuid. 3e klasse A luidt tot op heden: T erneuzen 12 10 0 2 20 45-9 Hulst 11 7 4 0 18 33—9 Goes 13 7 4 2 18 35-17 Walcheren 12 5 5 4 13 25—22 Zeelandia II 11 5 1 5 11 28-32 S.I.N.O.T.O. 14 4 5 5 11 26-37 Vlissingen II 11 2 1 8 5 23-33 Zierikzee 10 2 1 7 3 12-51 Middelburg II 12 1 1 10 3 13-40 Sinoto 2 winstpunten in mindering wegens niet opkomen tegen Hulst. Zierikzee 2 winstpunten in minde ring wegens niet opkomen tegen Ter- neuzen. nu alsjeblieft niet, dat ik het me maar verbeeld, want dat is niet zoo". „Ik zal je volstrekt niet tegenspre ken, oude jongen"! zei Bill vriende lijk. „Natuurlijk kan het heel goed mogelijk wezen. Bij sommige men- schen ontstaat een en ander ten ge volge van overmatig drinken of ci- garetten rooken. Maar het spreekt vanzelf, dat zij van een dergelijk iets genezen kunnenworden. Het is al- minst noodig door booze geesten ver volgd te worden; daarvan kun je over tuigd wezen". „Dat is hef juist", bracht Gaspard haperend uit. „Bestaat er heusch een geneesmiddel? Weet je dat wel zeker, Bill?" Er lag een dringende, smeekende klank in zijn stem. Bill was diep on der den indruk geraakt, doch hij wil de dit niet toonen. Hij begreep, dat hij uiterlijk opgewekt en praktisch moest blijven. „Wanneer je praat over berouw", zei hij, „daarvoor bestaat natuurlijk een geneesmiddel. lederen dag dat je leeft heb je een nieuwe kans hiervan blijk te geven. Maak daarvan gebruik, beste jongen! „Maarals men niet in staat is te vergeten?" vroeg Gaspard. „Dan is het God's bedoeling ook niet, dat je vergeten zult", gaf Bill ten antwoord. „Herinnering kan dik wijls zulk een groote troost wezen". De „P. C. Hooft" niet uitgevaren. Vrijdag werd aan boord van de „P. C. Hooft" van de Kon. Stoomvaart- Maatschappij „Nederland" een geval van dyphterïe geconstateerd. De ge- heele bemanning van het schip is me disch onderzocht. Zeer uitgebreide maatregelen werden getroffen. Het ver trek van de mailboot is door het een en ander uitgesteld tot een nader te bepalen tijdstip. Desertie op groote schaad. De „Locomotief" deelt mede, dat in het garnizoen te Poerworedjo drie en veertig militairen zijn gedeserteerd, waaronder twee sergeants en een ser geant-majoor. Al deze minderen en onderofficieren behooren tot dezelfde compagnie. Van den zelfkant. Het „Soer. Hbld." vertelt: Zoo om te zien is hij een keurig nette Inlander. Wandelt op sandalen door dit ondermaansche met een lan ge kaïn, toetoepjas en een helmhoed op zijn lachenden bol en hij spreekt de voorbijgangers beleefd aan, ïn het Nederlandsch, hen een eïndweegs ver gezellend. En vertelt, dat hij teekenaar geweest is op een architectenbureau, of opzichter bij de havenwerken, maar ziek geworden is en nu al maanden buiten betrekking. Hij heeft gesolli citeerd bij de gemeente en bij de B. O. W. en bij de opiumregie en hij zou nu graag solliciteeren ïn Tjepoe bij de B. P. M., omdat hij gehoord heeft, dat daar een plaatsje open zou wezen, maar hij heeft geen reisgeld. Voor het gemeentehuis sprak hij ons een maand geleden aan, omdat hij terug wilde naar zijn vrouw, die bij hare ouders te Rembang logeerde en waar hij een betrekking kon krijgen bij het Boschwezen en hedenmorgen op den Aloon-Aloon Tjontong wij waren zoo onaardig geweest, een an deren hoed op te zetten en nu wil de hij weer naar zijn vrouw, die bij hare ouders tePrigen logeerde en waar hij een betrekking kan krijgen Hé, woont uw vrouw in Prigen? Ja, meneer, al een half jaar. En als ik nu één gulden vijftig reisgeld had Vind u dat zélf niet wat vreemd. Ik heb u verleden maand al eens reis geld gegeven naar Rembang; toen zei u, dat zij daar woonde Hij bleef onmiddellijk achter. Ja, nou, saluut! besloot hij, ver moedelijk inziende, dat het spelletje ditmaal verloren was. Rechtbank te Middelburg. Aanrijdingen. L. G., 27 jaar, autobus-ondernemer ie „Ik wilde, dat ik er ook zoo over kon denken", zei Gaspard peinzend* Bill zweeg. Zooals hij den jongen reeds op den dag van hun eerste ont moeting had verteld, was het nooit zijn gewoonte geweest veel vragen te stellen; hij wachtte altijd, totdat een en ander hem uit vrije beweging werd geopenbaard. Na eenige aarzeling begon Gaspard weer te spreken. Er lag een eigen aardige, opgewonden klank in zijn stem en op zijn bleeke wangen ver toonden zich twee roode kleurtjes. „Bill", zei hij, „jij bent zulk een fatsoenlijke, eerlijke man. Zou je me antwoord willen geven op de volgende vraag?" Bill knikte bevestigend. „Kan een man aansprakelijk wor den gesteld voor iets, wat hij trachtte te doen, maarwaarvan hij niet zeker is, of het inderdaad plaats vond?" „Je bedoelt aansprakelijk tegenover God? Zonder twijfel zijn wij altijd verantwoording verschuldigd tegen over het Opperwezen voor alles wat wij met een vooropgezette bedoeling bedrijven", zei Bill kalm. „Tegenover God.... Ja, maar ik meen.... ik meen, tegenover nie mand anders?" Gaspard boog zich eensklaps tot den dominee over. Hij liet zijn kin op zijn samengevouwen handen rusten en keek Bill recht in Vlissingen, was door dien kantonrechter te Middelburg veroordeeld wegens het niet behoorlijk uitwijken naar rechts bij bet ingehaald worden door een motorrij wiel, waarvan de bestuurder den weinsch te kennen had gegeven, dat uitgeweken zou worden, geploegd op dien Sloedam op 1 September j.L, veroordeeld1 tot f 15 s. 15 d. h. De verdachte was iin hooger gekomen. Eisch: vernietiging van hot vonnis van den kantonrechter en vrijspraak. Mr. P. C. Adrkanse, verdachbe's raadsman, achtte het ten laste gelegde niet bewezen en vroeg vrijspraak. Ook werd voortgezet de zaak tegen M. B., 31 jaar, chauffeur te Den Helder, die ten las'.e werd gelegd, dat hij als be stuurder van e3n ver huisauto te Vlissin gen op 19 September 1928 op grovelijk onvoorzichtige en rodkelooze wijze links van een straat heeft gereden en bij het ingaan van een zijstraat de Ik 'terzijde heeft genomen en geen voldoende signalen heeft gegeven, waardoor hij het rijwiel van Johanna Maria Rekkers aanreed, die daardoor op den grond is gevallen en ernstig aan beide beenen weird gewond. Eisch: 1 maand hechtenis. De Jachtwet. C. J. B., 43 jaar, metselaar üe Nisse, was door den kantonrechter te Goes we gens Jachtwetovertreding veroordeeld tot f25 of 25 d. h., met verbeurd'verklaring van het niet-inbeslag genomen geweer of betaling van f30 s. 14 d. h. De verdachte was in hooger beroep ge komen. Eisch: f 10 s. 10 d. h.f met verbeurd verklaring van het geweer. Visschen. W. S., 45 jaar, boekdrukker te Goes, was door den kantonrechter te Goes ver oordeeld wegens overtreding van het regie ment van politie van da polders of water schappen in Zeeland (het plaatsen van vischtuig in een leiding) veroordeeld1 tot f 10 s. 10 d. h. De veroordeelde had cassatie aange- teekend. De Hooge Raad had daarop het vonnis van den kantonrechter vernietigd en de zaak naar deze Rechtbank, verwe zen om op de bestaande dagvaarding opnieuw te worden berecht en afgedaan. Eisch f 10 s. 10 d. h. Mr. Zaaij er, verdachbe's raadsman vroeg vrijspraak. Beperking vervoet opgeheven. De beperking van kot vervoer op de wegen in Zeeland, ook voor motorrijtuigen is opgeheven. Beproeving land-eggen. Op een nader te bepalen datum zal in den Wilhelminapolder woidien gehou den een. beproeving van landleggen voor het zaaiklaar maken van bouwland (bie ten land.) de oogen. „Laten we eens aannemen, dat ik vroeger iemand kwaad heb aangedaanKan die persoon, zelfs als hij reeds lang dood ïs, nóg pogin gen in het werk stellen, die daad op je te verhalen?" „Nee", zei Bill met nadruk. Bill was ten hoogste verbaasd over deze vraag en dit was de eerste maal, dat hij zich afvroeg, of de j ongen wel goed bij zijn verstand was. Hij had zich over Benedict uitgelaten, alsof deze een gevangenisbewaarder was en tegelijk zexde hij, dat hij het onmo gelijk zonder hem zou kunnen stel len. Het was vreemd, heel vreemd. Hij keerde zich om en keek naar dat bleeke, onrustige gezicht tegen over hem. „Ik geloof, dat je op hef oogenblik onzin zit te praten", zei hij zacht. „Ik begrijp niet, waarom je zooiet3 zegt", gaf Gaspard ten antwoord. „Maar je zult toch moeten toegeven, dat je niet heelemaal kunt ontkennen, dat dergelijke dingen alsbooze geestenbestaan?" „Natuurlijk kan ik dit ontkennen, beste jongen. Verklaar jij me dan eens, waarom geesten en vreemde ver schijningen het niet noodig vinden zul ke gewone, practische menschen als waartoe ik bijvoorbeeld behoor, te bezoeken? Je redeneering is zoo on logisch, Gaspard'. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1929 | | pagina 1