\wowv Onze damrubriek Ons schaakhoekje Eventjes denken. Allerlei. Voor de Jeugd. lijlcheid is om voor hot gtnooüö aantal in bruik zijnde auto's verschillende golfleng ten te handhaven maar er is geen bezwaar tegen, om een aantal au No's op dezelfde golflengte te laten loopen, mits er geen te groote opeenhoopiing plaats heeft. De pe troleum zal op deze wijze veel economi scher en goedkooper gebruikt kunnen wor den dan bij het tegenwoordige distributie systeem, daar ze in de nabijheid van de bronnen zelf onmiddellijk in electrische energie zal kunnen worden omgezet. Da) men op dit gebied nog niet verder i moet toegeschreven worden aan de geringe samenwerking, die tot nu toe tusschen radio- en automobiel-ingenieurs heeft be staan, hierin zal waarschijnlijk spoedig verbetering komen. Geheimzinnige moord. Toen Dinsdagavond' om half acht de Parijsche sneltrein te Epertnay aankwam, vond men in den bagagewagen het lijk van den conducteur Perrin, die door vier revolverschoten gedood1 was. Daar de ccn ducteur om kwart over zes nog aan zijn dagrapport heeft gewerkt, neemt men aan dat hij tusschen de stations Bondy en Epernay is vermoord. Uit de bagagew gen was niets vermist; in den wagen vond men 5 patronen. De trein stopt van Pa rijs af voor het eerst te Epernay uitslui tend voor reizigers der eerste en tweede klasse. Men zoekt thans 4 reizigers derde klas se, die te Epernay zijn uitgestapt en aan het loket bijbetaald hebben om uit te mo gen stappen. Een nader bericht meldt, dat men te Epernay een jongmensch van 21 jaar heeft aangehouden, dat met dien bewusten trein meegekomen was en geen ophelde ring kon geven wat de reden daarvan was geweest. Hij zegt te Parijs op een am bachtsschool te hebben gegaan. Een gestoord feest! Het inwijdingsfeest van een nieuw ca baret te Parijs werd door het optreden een volwassen chimpansee in een tragi- comedie veranderd. Het feest was in vol len gang en de paren bewogen zich op de maat van een jaszband, toen plotseling door een geopende deur een chimpansee die in den kelder opgesloten was geweest, naar binnen drong, op het buffet sprong en met de daarop neergezette schotels met spijzen, flesschen en glazein een waar bombardement op de aanwezigen opende. Eerst na een langdurige jacht gelukte het in de algemeen© paniek het dier weder te vangen en aan den ketting te leggen. Het faillissement van me vrouw Zoebkof. Over de financieel© moeilijkheden, waar in mevrouw Zoebkof, de zuster van den vroegeren Duitschen keizer, zich bevindt, verneemt het „Acht Uhr Abendblatt" van goed ingelichte zijde nog de volgende bijzonderheden. Tusschen de vroegere prinses vanSchaum burg-Lippe en prins Adolf, hoofd van de familie Schaumburg-Lippe, zijn sinds haar huwelijk met Alexander Zoebkof een aantal processen gevoerd. Volgens een regeling, die voor heit huwelijk werd ge troffen, kreeg prinses Victoria een jaar lijksche rente van 46,000 mark uitgekeerd. Na het sluiten van het huwelijk werd deze rente onverwacht door den rentmeester van het familiebezit verlaagd tot 39.000 mark. De familie Schaumburg-Lippe stélde zich op het standpunt, dat mevrouw Zoebkof iniet langer als prinses kon wor den beschouwd' en dus geen aanspraak meer op die apanage kon maken. Door de rechtbank te München werd prins Adolf veroordeeld aan mevrouw Zoebkof een maandelijksche toelage van 1500 mark te betalen. Tegen dit vonnis ging de prins in beroep. Het proces zal vermoedelijk in April a.s. voor de tweede maal te Mün chen voorkomen. De vertegenwoordigers van de prinses zullen dan voor hun cliënte een jaarlijksche rente van 60.000 mark eischen. Het verzoek om mevrouw Zoeb kof failliet te verklaren, is uitgegaan van de Fürstliche Hofkammer te Bückeburg. Tot curator werd dr. Rhein, advocaat te Bonn, aangewezen. De familie Schaum burg-Lippe wil klaarblijkelijk aldus het voor haar onaangename nieuwe proces met de prinses vermijden. Bovendien zal thans de familie Schaumburg-Lippe recht streeks onderhandelen met de curatoren, Tusschen de prinses en haar familie wordt ook nog gestreden over een kost baar parelsnoer. Tegen een jaarlijksche rente werd bepaald, dat de prinses dit snoer, dat een waarde vain 36,000 mark vertegenwoordigt, voor den düur van haar leven zou mogen gebruiken. Alexander Zoebkof Heeft het snoer na zijin huwelijk aan baron Solemacher, dein vroegeren zaakwaarnemer zijner vrouw, ter hand ge steld. Baron Solemacher zou het snoer zonder medeweten van de vroegere prin ses hebben verkocht voor een prijs van 32,000 mark. De helft van dit bedrag werd besteed om de schulden van Zoeb kof te betalen, de overige 16,000 mark werden aan de familie Schaumburg-Lippe betaald. Men beschouwde dit bedrag als een terugbetaling van de helft van een geleende som van 32,000 mark. Het pa relsnoer werd verkocht in Maart 1928; sindsdien eischt de rentmeester van het familievermogen restitutie van de 16,000 mark, waarmede de schulden van Zoeb kof werden betaald'. Daar dit bedrag niet te verkrijgen was, werd tenslotte het fail lissement van mevrouw Zoebkof aange vraagd. Mevrouw Zoebkof heeft re^ds bij de rechtbank te Bonn protest tegen bet faillissement aangeteekend. Ze staat op het standpunt, dat haar vermogen U/2 millioen mark groot is. Over dit bedrag zal ook de strijd voor de rechtbank te München gaan. 1 VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. Maart: 20 's Gravenpolder, inspan, De Wildt Heïjboer. 21 Krabbendijke, kapitale boerenin- span, van Dijke. 21 Kloetïnge, bloemisterij-benoodïgd- heden, de Wilde Heijboer. 22 Wemeldinge, vrachtrijders-inspan de Wilde en Heijboer. 22 Goes, twee hofsteden met 5 ar beiderswoningen en boomgaarden, bouw- en weilanden, van Dissel. 25 Schore, boeren-inspan, van Dissel. 27 's Heer Arendskerke, woonhuis met wagenmakerswerkplaats en erf, Pilaar. 27 Kapelle, boeren-inspan, Kram. 28 Nisse, woonhuis en erf, Pilaar. 28 Heinkenszand, woonhuis en erf, Pilaar. Nïeuwdorp, woonhuis en erf, Pi laar. April 3 Kattendijke, koemelkers-vrachtrij- dersinspan, de Wilde en Heijboer. 5 Krabbendijke, woon- en winkel huis, Kram. Biezelinge, huis en erf, Kram. 's Heerenhoek, boereninspan, Ver bist Mei: Schore, hofstede, Pilaar. VERGADERINGEN EN VOORSTELLINGEN ENZ. Maart: 15 Gebouw Kade, lezing Mej. Tony de Ridder over „Martha en Ma ria" van Anker-Larsen. 15 16, 17 en 18, Bioscoop Slot Os- tende, „Tartuffe". 15 16, 17 en 19., Landbouw-Bioscoop, „Hoot Gibson als circus-acteur". Landbouw-Bioscoop, „Het laatste commando". Landbouw-Bioscoop, Harold Lloyd op de Eenmanswagen. Bioscoop Slot Ostende, „De wan delende Jood". Bioscoop Slot Ostende, „Looping the loop". Slot Ostende, Zeeuwsch a Capella- koor. Bioscoop Slot Ostende, „Krassïn", met explicatie van Sjef v. Dongen. Juni: 20 en 21, Landbouw-tentoonstelling. Juli: 20 tot en met 27, Nijtengo IV. ter tijdstip wordt verschoven, waardoor de herstelling moeilijker wordt en duur der. 1 Om deze bezwaren te voorkomen, mo gen de volgende eenvoudige raadgevin gen dienen: Zorgt, dat in de vertrekken, waar ge stookt wordt, de atmosfeer steeds vol doende vochtig is; waar centrale verwar ming gebezigd wondt, verdient het aan beveling aan of op de radiatoren bakken met water te doen aanbrengen, welke in den handel verkrijgbaar zijn. Ook het doen verdampen van water in een ketel op kachel of haard is een probaat middel. Laat bovendien uw meubelen en be timmeringen op gezette tijden in de was boenen, waarbij gebruik dient gemaakt te worden van was, samengesteld uit veel terpentijn en weinig was. BURGERLIJKE STAND over de maand Februari 1929. BORSSELE. Geboren: 10 Jan. Pie- ternella d.v. Cornells van Sluijs en Helena van Doorn; 6, Maria Berendi- na d.v. Gerrit Izaak Melis en Christi na Bras; 13, Suzanna d.v. Johannes Slabbekoorn en Elizabeth Duynkerke; 17, Cornelia Anfonia Maria d.v. Adria- nus Marinus Schijven en Hendrika van Vlimmeren; 20, Befje Maria d.v. Jacobus Welleman en Catharina Wit te; 21, Tannefje Cornelia d.v. Pieter Cornelis Westerweele en Dina Schip pér. Gehuwd: 28, Jacob Witte 24 j. jm. en Catharina Corstanje 26 j. jd. Overleden: 20 Jan., Cornelis Allaart 71 j. echtgenoot van Maria Witte; 4, Appolonia Smits 2 mnd. d.v. Daniël Smits en Appolonia Boonman, 11, Cor nelis Nijsse 80 j. echtgenoot van Cor nelia Joosse; 15, te Goes, Cornelis Leijs 47 j. echtgenoot van Geertruida Hoek. WOLPH AARTSDIJK. Geboren 9, Maria, d.v. Jan Rijk en Pieternella Verdomk; 13, Paulus Janus, z.v. Cornelis Miarinus de Dreu en Poentje Huis,son; 24, Wilhelmina, d.v. Maarten Jacobus Reinhiondt en Jacomina Gelok; 27, Lau- renitius, z.v. Jan Boonman en Adriana Goiense. 1 Gehuwd: 28, Leendiert Mol, 23 jr., j.m. te Kattendijke, en Elizabeth Jozima Nieuwenhuijse, 23 jr., j.d. te Wolphaarts- dij-k. Overleden: 5, Elizabeth Eggebeen, 5 maanden, d.v. Joos Eggebeen en Santina van de Kreeke; 12, Krijn Saaman, 65 jr., echtgenoot van Dina Meulblok; 24, Johannes Koster, 73 jr., weduwnaar van Maria Rooze; ComeUi Schipper, 61 jr., ongehuwd. AANBESTEDINGEN. Maart: 16 Nisse, woonhuis, J. A. Hoogvliet. Oude meubelen en koude. De heer A. J. Bodinot, schrijnwerker te Den Haag, vestigt «fe aandacht van be zitters van kostbare oude meubelen of betimmeringen op de gevaren, welke deze bedreigen in een strengen, winter, als we nu hebben beleefd. Natuurlijk zijn allerwege middelen be raamd om de gevolgen van de vorst te voorkomen, maar aan de stille getuigen van den kunstzin onzer voorouders wordt maar weinig of in het geheel niet gedacht, met het te betreuren gevolg, dat vele kunstwerken, zooal niet totaal bedorven, dan toch sterk beschadigd kunnen worden Wat is toch de zaak? 1 De felle koude dwong ons tot harder stoken en dit gepaard aan de ongekende droogte van de atmosfeer, dieed het sterk ste hout onzer meubelen bijzonder krim- 1, ook al is het zeer oud'. Op' deze wer king van het hout is bij de constructie der meubelen niet gerekend, waar nu ten gevolge van de abnormale droogte deze eigenschap zich in erger mate doet gelden, kan het niet uitblijven, dat dè constructie te kort schiet en hel materieel moet buigen of harsten. Met weemoed zal de bezitter van een kostbaar staal van oude kunstnijverheid zulk een beschadiging ontdekken. Hem rest dan niet anders dan de hulp van oen goed vakman in te roepen, die, mits toe- 'erust met de noodige ervaring op dit ge- ned, wel in staat is, de beschadiging zoo goed als onzichtbaar te herstellen. Het behoeft geen betoog, dat zulks kosten met zich brengt, om welke reden de noodige restauratie veelal naar een la- LICHT OP. Zaterdag 16 Maart 6.34 uur Zondag 17 Maart 6.36 uur Maandag 18 Maart 6.37 uur MARKTBERICHT. Middelburg, 14 Maart 1929. Op de graanmarkt was de aanvoer gering. Tarwe 111,— a f 11,50; kroon- erwten f 18,a f 19,25. Boter en eieren door Walchersche boerinnen aangevoerd. (Offic. prijs- noteering) Boter f0,95. Eieren f6, Eendeïeren f6, Ganseïeren f18, Aangevoerd door handelaren: Boter f0,90. Eieren f6, Eendeieren f6, De noteerïng van den ma-ktzetter en den marktmeester zijn gelijk. Particuliere prijs boter fl,05, kip eieren f7,—, poelje-eïcen f6,eend- eierén f7, WATERGETIJEN VOOR WEMELDINGE. (Die voor Yerseke vallen ongeveer 5 minuten later en voor Hansweert ruim een half uw vroeger). Amstendamsche tijd. Dagen. 16 Maart 17 18 19 20 21 22 Hoogwater Vrm. Nam 6.17 6.57 7.44 8.51 10.24 11.58 0.42 6.43 7.25 8.20 9.87 11.17 1.17 Laagwater Vrm. Nam 11.58 0.17 1.01 2.00 3.10 5.11 6.38 0.39 1.32 2.36 4.19 5.59 7.07 VRAAGSTUK van H. J. A. van Gelder, R'dam. Een leerzaam eindspel. Zwart: 2. Wit: 4. De diagramstand in cijfers behoort te luiden: wit twee schijven op 34 en 35, voorts twee dammen op 1 en 16. Zwart 1 schijf op 43 en een dam op 49. Wit speelt en forceert de winst. Oplossing probleem van H. J. A. van Gelder. De diagramstand in cijers was: Zwart drie schijven op 28, 32, 33 en een dam op 35. Wit 4 schijven op 34, 42, 45, 48 en een dam op 46. Wit speelt hier heel geestig wit 4540, zwart 35 x 49A, wit 34—29, 42—38 en 46 x 35 wint. Op A. zwart 35 x 44 volgt 34—29, 4238 en 46 x 16. VRAAGSTUK van F. Gamage (1904). Zwart: 6. Wit: 11. De diagramstand behoort te luiden: Wit K a2, P b7, P f8, L bl en 7 pion nen op c3, c4, c5, d2, f2, g3 en g5. Zwart K e5, P c6, P g6, L b4 en twee pionnen op h4 en h6. Wit speelt en geeft op fraaie wijze mat in twee zetten. Oplossing probleem van S. Loyd. De diagramstand in cijers was: Wit K h3, D b2, P e5, P e6, T g5 en L h6. Zwart K e3, T g8 en een pion op g7. Wit speelt als sleutelzet zeer verrassend D b2-al. Loyd vond voor dit vraagstuk den mooien naam: „Zij gaat omlaag om te veroveren". Een kort maar pittig partijtje. Het volgend partijtje kwam voor in een wedstrijd om het kampioenschap van Utrecht. Wit P. F. v. Hoorn. Zwart Dr. A. G. Olland; d4-opening. Wit 1. d2—d4, e7—e6, 2. P gl-f3, c7-c5, 3. c2c4, c5 x d4, 4. P f3 x d4, P g8—f6, 5. g2g3, P b8c6, 6. L fl- g2, L f8—b4, 7. P bl—c3, D d8-a5, 8. 00, L b4 x c3, 9. b2 x c3, D a5 x c3, 10. P d4 x c6, d7 x c6, 11. D dl—d6. Zwart is nu altijd verloren. Op D x al, zou volgen 12. L a3 enz. Het beste lijkt dus nog: 11. zwart L c8 d7. Wit 12. T al-bl, zwart b7—b6. Wit 13. Lg2x có, L d7 x có, 14. D d6 x c6, K e8—e7 en wit 15. T bl— b3 wint de dame want als deze zich verplaatst volgt direct L a3 met schaak enz. Zwart gaf dan ook maar terecht de partij op. De wijze waarop de dame gevangen wordt is zeer zeker hef bestudeeren waard. OPLOSSINGEN DER RAADSELS uit ons vorig „Hoekje". Voor grooterens 1. B A A R N OBLIE TIBER GLOBE JACOB 2. Londen, Rome, Man. 3. Java, Lava, Alva. 4. Kaneel, Kameel. Voor kleineren: 1. Bar-bier. 2. Als men in den boom een zak met appelen tusschen de takken vast maakt. We hebben niet gezegd, dat ze aan den boom moesten groeien. 3. Sneeuwpop. 4. Helmond. Schie, Arend, lelie, hamer, ploeg, lente, cadet. NIEUWE RAADSELS. Voor grooteren: 1. Mijn geheel is een bekend spreekwoord, dat met 25 letters of 5 woorden geschreven wordt De 10, 4, 5, 18, 25, 6, 18, 3 is een vorstin, 14, 12, 13 is een verkorte jongensnaam. Het 6, 12, 17, 18 is een mooie streek in ons land. 8, 7, 15, 20 is een verkorte meis jesnaam. Een 13, 16, 21, 23, 25 dient om te malen. De 22, 1, 11 is een rivier in oi s land. Een 8, 9, 18, 14 is een snaarinstru ment. Een 19, 2, 24, 5 is een deel van je voet 2. Een bergplaats en een halve bloem vormen samen een boomsoort 3. Maak een koninkrijk in Azië van HANS GIT NAAF 4. Ik noem een rivier in Frankrijk en België. Onthoofdt men mij en plaatst men mijn overige letters dan in een andere volgorde, dan word ik een welriekende gom. Voor kleineren: 1. Welke trommelslagers tromme len met den neus? 2. Waarvoor staat de haas, als hij over een sloot wil springen? 3. Als 1, 2, 3, 4 iets is, waar zoo wel jongens en meisjes als soldaten heen gaan; 5, 6 een voegwoord en 7, 8, 9, 10, 11, 12 een specerij, welke bloeiende slingerplant wordt dan aan geduid door 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9,10 11, 12? 4. Verborgen kleedingstukken. Je kunt voor dezen toren de halve steenen evengoed gebruiken. Ga je dadelijk mee? Ja; Simon blijft echter thuis. Onze hond Caro kan soms leelijke kuren hebben. De oude man telde tweemaal het geld na. NIEUWE OPGAVEN. VRAAGSTUK No. 1. van S. Loyd. De bekende schaakprobleem-compo nist S. Loyd heeft ons ook een groot aantal puzzles nagelaten, die welis waar allen op het schaakbord zijn samengesteld, doch met dat wat wij gewoonlijk onder „schaakprobleem" verstaan, toch niets te maken hebben. Onderstaande opgave is er daarvan één. Zij werd ons indertijd toegezon den door den heer Kleen te Winkel, wien wij daarvoor onzen dank be tuigen. De vraag luidt: 16 gelijksoortige voorwerpen, zooals centen of knoo- pen zóódanig op het schaakbord te plaatsen, dat er nóch horizontaal, nóch verticaal, nóch diagonaal meer dan twee in een rij liggen. Het spreekt vanzelf, dat op ieder vakje slechts één cent mag liggen en dat zoowel de witte als de zwarte ruiten mogen worden gebruikt. Wie ziet er kans toe? VRAAGSTUK No. 2. Een typische vermenigvuldiging. Welke drie cijfers geven zeven tot som als ze met zes vermenigvuldigd worden? OPLOSSINGEN DER RAADSELS De gemagnetiseerde lucifers. Dit is een puzzle met een weten- schappelijken grondslag. Om de luci fers in 't midden samen te doen ko men, neemt men een stuk vloeipapier, 71/2 c.M. breed en 30 c.M. lang en rolt dit heel losjes op, tot een cylinder van ongeveer een centimeter middel lijn. Houdt dezen cylinder loodrecht boven 't schoteltje, zoodat het onder ste einde juist hef water aanraakt. Daar het water door de capillaire eigenschappen in het vloeipapier naar boven trekt, ontstaat er een kleine waterstrooming naar midden van 't schoteltje en de lucifers gaan mede. Om de lucifers nu echter weer van 'f midden weg te drijven, hebt ge slechts op dezelfde wijze te werk te gaan met een stuk zeep van cylinder- vorm, waarvan men het einde met het water in aanraking brengt midden tus schen de lucifers; deze verspreiden zich nu naar de kanten. Wat is meer. Zes dozijn dozijnen is natuurlijk meer dan een half dozijn dozijnen, want zes dozijn dozijnen is reeds 72 dozijn. Het andere is maar 6 dozijn. Een bedriegelijk zinnetje.

Goessche Courant | 1929 | | pagina bijlage 3