f IKunst. v.ROSSEM's ZEEPAARD I5« Onze Leestafel. Van Overal Buitenland Land eo Tuinbouw Koloniën Sport. Rechtszaken. Gemengd Nieuws Onderwijzer: „Kuin je een zeldzaam dier in Australië noemen?" De leerling: „Jawel, een olifant!' Onderwijzer: „Maar er worden m Australië geen olifanten aangetroffen!' De leerling„Maar dan zijn ze er toch juist zeldzaam!" „Wat zei Dick toen je hem vertelde, dat je alleen maar een zusier kon zijn voor hem?" „Hij vroeg of hij mijn auto ter leen mocht hebben om met een ainder meisje een ritje te gaan maken!" Nieuwe kellner: „Verdienen de kellners nogal wat?" De kellner met ondervinding: „En of! We hebben hier zooveel paartjes, die op de huwelijksreis zijn, dat je net zooveel vergissingen in de rekeningen kunt maken als je wilt!" Een klein jongetje was met zijn ouders op een bruiloft te gast. Om wat tegen hem te zeggen, vroeg men hem, wat hij voor een huwelijk wilde doen als hij groot was. „Ik trouw nooit," was het antwoord. „En waarom dan niet?" „Omdat ik weet wat het is! Ik heb lang genoeg met getrouwde menschen samen gewoond!" Zoon (die zijn huiswerk maakt): „Wat is een vierkants wortel, vader?" Vader (die groentenkweoker is). „Wel jongen, dat zal bepaald' een wortel zijn, die een beetje vierkant gegroeid' is!" Zij„De bloem, die u mij gisteren hebt verkocht, was heelemaal niet goed!" „Kruidenier: „Wat scheelde er dan aan, mevrouw?" Zij: „Wel, de cake, die ik ervan ge maakt heb, was zoo hard, dat mijn man niet eens zijn tanden erin kon krijgen!" Zij: „Zal ik zingen „Omdat ik je lief heb"?" Hij: „Als je werkelijk van mij houdt, liever niet!" „Ik ga nooit meer bij de Jansens op visite!" „Waarom niet?" „Gisterenavond demonstreerde hij een machine, die aantoonde, hoe sterk dë men schen liegen...." „Nou, en wat zou dat?" „Toen ik aan de beurt kwam, smeerde hij ze extra in!" „Dus je wilt mijn dochter trouwen? Ben je in staat een familie te onderhou den?'' 1 1 „Dat geloof ik wel!" „Zeg dat niet te gauw; jongeman, want wij zijn met zijn zevenen!" „Op welken grond wil je je van je vrouw laten scheiden?" „Op grond van misleiding. Toen ik ze leerde kennen, deed ze heel aardig tegen mijl" Te korte rokjes. Het Tweede Kaïnerlid1, de heer Vlie gen heeft aan den minister van onderwijs,1 kunsten en wetenschappen gevraagd: 1. Is het den minister bekend, dat in de gemeente Gemert, van de daar bestaan de bijzondere school, gehouden door de zusters van de orde dier Franciscanessen, en staande in het z.g. Binderseind, een aantal kinderen zijn verwijderd', wijl vol gens het hoofd dier school hun rokjes niet voldoende lang waren, terwijl dit vol gens de ouders wèl het geval was? Uit één gezin zelfs twee meisjes, van resp. 11 en 7 jaar oud, om deze reden van de school werden gestuurd, ofschoon deze kinderen lange, zwarte wollen kousen droegen en de rokjes tot over de knieën kwamen 2. Indien den minister deze feiten be kend zijn, wil hij dan mededeelen hoe hij denkt te doen voorzien in het onderwijs voor deze kinderen, waar in die ge meente, noch in den omtrek, een open bare school bestaat, en hoe de ouders in de gelegenheid gesteld zullen worden aan de Leerplichtwet te voldoen? 3. Is de minister verder bereid aan de houders van bijzondere scholen, althans daar waar geen openbare school bestaat, onder het oog te brengen, dat de wijze waarop de kinderen gekleed gaan 'ter be- oordeeling staat aan de ouders en dat weg zending van school om deze reden on toelaatbaar is? En dat, waar zulke weg zending toch plaats heeft, ten spoedigste door stichting eener openbare school, in het onderwijs dezer kinderen zal worden voorzien? Branden. Gisteravond omstreeks zes uur, waar schijnlijk tengevolge van papierschrceiing, is braind uitgebroken in het so u s terrain van i Twrma n den Borght Frères aan den Mounts weg 22 te Rotterdam. In dit souterrain, waarin meubelen, gordijnstof fen en tapijten waren opgeslagen, vond het vuur gretig voedsel. Een achterkamer, tusschenkamer en voorkamer zijn vrijwel geheel uitgebrand. Terwijl de brandweer nog bezig was met het blusschingswerk, brak er in een pand gelegen aan den hoek van den Mau- ritsweg en de Aert van Ness'raat een brand uit, die zich ernstig liet aanzien. Dikke rookwolken stegen uit het dak op, en kort daarna sloegen ook vlammen door het dak heen. Kort voor het ma'eriaal van de brand weer verscheen, werd éón \ain de brand spuitmeesters door een voorbijganger er op attent gemaakt, dat er zich menschen op de vierde verdieping van het in brand staande pand be vonden. Die brandweer man ging onmiddellijk het pand aan de zijde van de Aert van Nesstraat binnen, maar bovengekomen, stuitte hij op zoo'n geweldige hitte, en op zoo groots vlam men, dat hij terug moest kfieren. Hij is toen in allerijl wederom naar boven gegaan, ditmaal echter door een woning aan den Mauritsweg, vanwaar hij over den zolder op het dak van het bran dende gebouw kon komen. Op zijn tocht over de daken zag hij de familie Hol, man, vrouw en een meisje van vier jaar in gezelschap van nog twee mannen. Het kind, dat ziek te bed lag, toen de brand uitbrak, is met de moeder naar het zie kenhuis aan den Cooisingel vervoerd1. De derde en vierde verdieping zijn ge heel uitgebrand. B io s c o o p-v ergunning inge- w trokken. Het hoofdbestuur van den Ned. Bios coop-Bond deelt mede, dat B. en W. van de gemeente Rucphen de eerste in Ne derland' zijn, die krachtens art. 12 van de Bioscoopwet de vergunning, ingevolge de Bioscoopwet aan den exploitant van de Paleis-Bioscoop daar ter plaatse ver leend, hebben ingetrokken, en tevens de ze intrekking bij voorraad uitvoerbaar hebben verklaard. Dit besluit is o.a. gegrond op de over weging, dat de bedoelde exploitant geen gevolg heeft gegeven aan de vergunnings voorwaarde, dat de bezoekers van de bioscoop naar de sekse gescheiden moeten zitten en vervolgens op grond, dat deze exploitant niet heeft voldaan aan de door de Plaatselijke Commissie van Toezicht .telde eischen met betrekking tot de nakeuring der films. Op advies van genoemd hoofdbestuur heeft de directi^ van de Paleis Bioscoop te St. Willebrord (gem. Rucphen) tele grafisch beroep bij Ged. Staten van N. Brabant aangeteekeind, met verzoek het besluit tot intrekking der vergunning bui ten werking te stellen. A.N.W.B.-blocnote. De A.N.W.B., Toeristenbond voor Nederland, heeft een blocnote van handig formaat uitgegeven, dri gratis aan belang stellenden wordt aangeboden en ten doel heeft de aandacht te vestigen op de on derscheidene bemoeiingen van den Bond, welke met eon enkel woo rj op den om- g staan vermeld en die zoowel het toerisme in uitgebraden zin raken, als het algemeen belang, zooals behoud van na tuurschoon, opruiming van verkeersbelem- meringen, enz. Aan den voet van de blaadjes dezer blocnote worden in dichterlijk rijm, of zakelijk proza, verschillende nuife'.ige wen ken gegeven, die, in 'tbelang van de al- gemeene verkeersveiligheid, die weggebrui kers aan hun plichten herinneren. Woensdagmiddag heeft de Senaat der Technische Hoogeschool te Delft het doctoraat honoris causa in de techni- nische wetenschap uitgereikt aan ir. C. F. Stork en Sir Henri Deterding. Prins Hendrik was daarbij tegenwoor dig. De sowjetregeering heeft beslist zoo spoedig mogelijk over te gaan tot den bouw van een automobielfabriek met een productie van 100.000 machines per jaar. De fabriek zal met eigen, Russische krachten ontworpëh worden door Gipro- mes, de organisatie voor de projeclcering van nieuwe fabrieken in de metaalindustrie De opperste economische raad moet bin nen twee weken beslissen welke types van automobielen geproduceerd zullen worden De North American Newspaper Alliance meldt, dat in de Ver. Staten in het afgeloopen jaar voor onderwijs, gods dienst, liefdadigheid enz. gemiddeld per dag aan schenkingen 7.000.000 dollar is ontvangen. Het totaal bedrag der schen kingen voor het geheel.' jaar was 2.330.600.000 een som die grootof is dan het totale bruto inkomen van welke regeering ook, uitgezonderd Groot-Brifc- tannië en de Ver. Staten. In het afgeloopen jaar schonken vijf rijkaards samen meer dan 500.000.000 dollar voor onderwijsdoeleinden. Dezer dagen had zich een werk- looze gezel uit Kassei bij een troepje zigeuners, dat met beren door het land trok, aangesloten. Toen hij op den weg van Obernfeld naar Minge- rode voor een snel naderenden auto wilde uitwijken, trok hij den beer, dien hij leidde, met een ruk naar den kant, zoodat de ring door den neus van het dier in hef vleesch sneed. De beer, anders een mak beest, werd door de pijn zoo woedend, dat hij den jongen neersloeg en zoo toetakel de dat hij in hopeloozen toestandnaar een ziekenhuis is gebracht. De hofstede „De Batelaar" van de Landkolonie van het Leger des Heils, nabij Barneveld, is tot den grond toe afgebrand. Vijftig koeien kwamen in de vlammen om. Toen de motor- spuit der Vrijwillige Brandweer te Barneveld op het terrein van den brand verscheen, viel van de hofstede, die tegen brandschade verzekerd was, niets meer te redden. De vacantiekaarten van de Ne- derlandsche Spoorwegen zullen dit jaar worden uitgegeven: 29 Maart tot en met 3 April, 17 Mei tot en met 22 Mei en 1 Juli tot en met 15 Septem ber. Ze zullen kosten: eerste klasse f 9,tweede klasse f7,en derde klasse f 5, In Brussel doet het gerucht de tonde als zou prins Umberto, de kroon prins van Italië, in den loop van de volgende maand, een bezoek brengen aan hef Belgische hof. In dit verband wordt eveneens beweerd dat de verlo ving van prinses Marie-José met den prins van Piemont, waarvan reeds zoo vaak sprake was, nu toch officieel zou worden aangekondigd. OVERZICHT. De opstand in Mexico. Blijkens een bericht uit Mexico (stad) zijn 4000 opstandelingen, die uit Saltillo vluchtten, door de regee- ringstroepen gevangen genomen. Sal tillo is de hoofdstad en het voornaam ste handelscentrum van de staat Coa- huila. Het telt 60.000 zielen. Coahuila grenst in het Noorden aan de Ver- eenigde Staten. Het is een droge berg achtige staat, welke zich, ook al door zijn uitgestrektheid, goed leent voor de guerilla. De voorhoede der regeeringstroepen zijn tusschen Saltillo en Torreon in voeling met de opstandelingen en er hebben schermutselingen plaats, die zich mogelijk zullen ontwikkelen tot den beslissenden slag. Ook in de richting van Durango hebben strijdkrachten van de regee ring contact met de rebellen gehad; maar dat was op maar kleine schaal. Van de rebellen werden er 14 gedood en zeven gevangen genomen. Dezen zijn terechtgesteld. Een Raphael voor 120.000 pd. sterling. De correspondent van de „Daily Telegraph" te New-York verneemt, dat Raphael's beroemde schilderij „Giu- liana de Medici" door Sir Joseph Duveen voor rekening van den New- Yorkschen bankier Bache voor 210.000 pond sterling (bijna 11/2 millioen gul den) is aangekocht. Het doek is het eenige mannenportref van Raphael, dat zich in particulier bezit bevindt en is een groofe aanwinst voor de ver zameling van den heer Bache, welke als een der beste ter wereld bekend staat. De bietsuiker-industrie. De Amsterdamsche K. v. K. hield Woensdagmorgen een spoedvergade ring ter behandeling van een adres, te zenden aan de Tweede Kamer, be treffende het ontwerp van den heer Van den Heuvel c.s. tot verleenen van tijdelijken steun aan de beetwortel- suïker-industrie hier te lande. De overwegingen in dit adres doen de Kamer dit ontwerp beschouwen als een zeer gebrekkige onverdedigbare maatregel. Deze is verwerpelijk en technisch onjuist, onrechtvaardig, kostbaar en een eerste stap in de richting, welke ons zal afvoeren van den beproefden weg die het land in moeilijke om standigheden in staat stelt het hoofd te bieden. De kamer vertrouwt ten slotte dat het voorstel de instemming der Twee de Kamer niet zal verwerpen. Tot verzending van het adres werd besloten met 134 stemmen. Stamboek Ned. Trekpaard. Te 's Gravenhage is gisteren de al- gemeene vergadering gehouden van de Vereeniging „Stamboek voor het Ne- derlandsch Trekpaard" onder voor zitterschap van jbr. J. van Vreden- burch. Aan de orde kwamen de onderhan delingen met het Belgisch stamboek over wederzijdsche erkenning. De be sprekingen zijn nog niet geëindigd. Men hoopt spoedig tot een bevredi gend resultaat te komen. De samen werking met Duitschland geschiedt In de beste harmonie; ook tusschen Bel gië en Duitschland zijn onderhande lingen gaande om tot een wederzijdsch accoord te komen. De plaats voor de volgende alge- meene vergadering werd Den Haag aangewezen. De pruik van den Sultan. In het Kol. Weekblad staaf een aar dig artikeltje over de in het afgeloo pen gehouden verheffingsfeesten van den sultan van Boeton, die onder groote belangstelling van de zijde der bevolking en ver daar buiten, plaats vinden. De oude adatgebruiken wer den ter gelegenheid van dit groote feest weder opgerakeld; de oude volksdrachten opgediept uit hoeken en gaten en hersteld naar oude mo dellen; volkszangen en dansen inge studeerd. De plechtigheden moeten dan ook een interessante vertooning zijn geweest van oud-Boetonsche cos- tuums, die van kleurige Oostersche pracht getuigden en menigeen raakte onder de bekoring van dit schouw spel uit lang vervlogen tijden. Tot het plechtige gewaad van den sultan hoort ook een lange donker blonde pruik, die slechts bij zeer groote staatsie wordt opgezet en waar aan een eigenaardig verhaal verbon den is. Deze pruik zou namelijk eeu wen geleden door de eerste Hollan ders ten geschenke zijn gegeven aan de voorvaderen van den sultan als bewijs van vriendschap en herken- ningsteeken tegenover andere zeeva rende natiën, z.a. Spanjaarden enPor- tugeezen, die in tegenstelling met de blonde Hollanders in den regel zwart haar hadden en donker van uiterlijk waren. Als dezen laafsten dus de pruik getoond werd, wisten zij al bij voorbaat dat de Hollanders op hun tochten Boeton reeds voor Hen had den aangedaan. De traditie wil nu dat de sultan deze pruik opzet bij gala, o.a. tijdens het bezoek van den gouverneur-generaal aan Makassar. Naar verluidt moet de sultan, die het onder zijn pruik, waarboven nog een muts prijkte, geweldig warm had, zoo zeer de aandacht van den landvoogd hebben getrokken, dat hij het eerst werd aangesproken, ofschoon hij niet de hoogste in rang was. Het komische van de zaak is ver der nog, dat de pruik het natuurlijk in den loop der eeuwen moest af leggen, zoodat zij telkenmale als bleek dat vernieuwing noodig was, werd aan gevuld met haardossen van albino's, die hier in vrij grooten getale worden aangetroffen. AUTO-RENNEN. Race-auto verongelukt. Uit Daytona (Florida) seint Reuter dat Lee Bible, bij een poging om het snelheidsrecord van Segrave te ver beteren, met een vaart van 202 mij len per uur tegen een duin is ver pletterd. Het ongeluk gebeurde aan het Noor delijk einde van de strandbaan, door dat de 36-cylinder-Triplex-race-autote dicht bij hef water kwam- Bij de po ging om meer naar de binnenzijde van de baan te sturen, verloor Bible de macht over den wagen en reed met een geweldigen slag tegen een duin, nadat hij eerst over den kop was ge slagen. Bible was op slag dood. De auto was gehe.el vernield. Een filmopnemer van de Pathé News werd door den auto aangereden en gedood. Er ontstond een onbeschrijfelijke paniek onder de toeschouwers aan het strand. Aanslag op een winkeljuffrouw. De Rofterdamsche rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den man, die zich heeft schuldig gemaakt aan een aanslag op een winkeljuffrouw in een winkel aan de van Oldebarne- veldtstraat aldaar. De behandeling van deze zaak is indertijd uitgesteld om een rapport in te winnen van dr. Scholten uit Leiden, welk rapport gis teren werd uitgebracht, en waaruit bleek dat de man volkomen toereken baar moet worden geacht, maar dat de daad, waarvoor hij zich heeft te verantwoorden gehad, als een affect handeling moet worden beschouwd. De vertegenwoordiger van het O. M. persisteerde bij den eisch van vier jaar gevangenisstraf, waarna de recht bank onmiddellijk uitspraak doende, den verdachte veroordeelde tot een gevangenisstraf van vier jaar, met af trek van den tijd, in preventieve hech tenis doorgebracht. Twee meisjes verbrand. Te Hagen heeft in een woonhuis een ernstige brand gewoed1. De bewoners van het huis konden niet meer langs de trap pen uit het brandende gebouw komen en moesten ziek door uit die vensters te springen in veiligheid stellen. Twaalf personen werden hierbij gewond1, van wie een aantal ernstig. Twee jonge meisjes worden vermist. Men neemt aan, dat zij in de vlammen zijn omgekomen. Bevestigd wordt later, diat de beide vermiste meisjes in de vlammen zijn om gekomen. Haar verkoolde lijken werden in een zolderkamer gevonden. Zij waren in den slaap door den brand verrast en konden hun kamer niet meer verlaten. Het zijn de dochters van dien eigenaar van het huis. Haar vader was tijdens den brand op reis. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat voordat de te laat ge alarmeerde brandweer ter plaatse ver scheen het geheeie huis reeds in vlammen stond. De bewoners sprongen uit d:e ven sters op door de buren op straat gelegd beddegoed'. De verwondingen, welke de ze personen hierbij opliepen, blijken van niet emstigen aard te zijn. De auto-industrie in de toe komst. De heer G. M. Williams, president van de Marmor Motor company, heeft ter gelegenheid van de onlangs te Chi cago gehouden auto-tentoonstelling een opzienbarende lezing gehouden, waarin hij groote veranderingen in de auto-con structie en techniek voorspelde, die in de 20ste eeuw, zoo niet reeds gedurende de komende generatie, hun beslag zouden krijgen. Spreker zeide, dat de ingenieurs der auto-industrie thans ernstig overwogen, om over te gaan tot den bouw van auto's die electrisch zouden worden voortbewo gen en hun kracht door radio-overbren ging uit c emtrales zouden betrekken. Deze centrales zouden op dezelfde wijze wer ken als de thans bestaands, die zich belas ten smet He distributie van electrische energie voor licht, industrie en andere doeleinden. De energie, in dé centrales opgewekt, zou rechtstreeks draadloos naar de automobielen worden overgebracht. Elke auto zou zijn eigen golflengte heb ben, en het eenige wat men te doen heeft om het mechanisme aan den gang te brengen is het overhalen van een hef boom, waarbij dan de auto automatisch wordt gestemd1 voor het ont.angen van electrische energie, die overgebracht wordt door golven van een bepaalde golflengte. De auto's zullen een maximale opvang capaciteit hebben, evenals ze nu een capa citeit van een bepaald aantal paarde- krachten bezitten. Er zullen dus bij het nieuwe systeem, evenals bij het tegen woordige gangbcfVe type van auto's, wa gens van verschillende capaciteit worden gemaakt, die ook naar Idie capaciteit zul len worden belast. Door het aanbrengen van meters zal het mogelijk zijn de hoe veelheid verbruikte energie op te nemen» hetgeen periodiek door de centrales kan geschieden. 1 Aan het nieuwe systeem zijn de vol gende voordeelen verbonden. De auto's kunnen lichter zijn, doordat het aantal machineonderdeelen geringer zal zijn. Het verkeer zal vlugger kunnen geschieden door grootere versnellingen en vertragin gen, die bij de auto's van het nieuwe type mogelijk zullen zijn. Die onderhoudskosten zullen geringer zijn wegens de minder in wikkelde machine en ook de koelinrichtin- gen zullen overbodig worden. Het lastige bijvullen van benzine wordt omnoodig en de benzinestank zal verdwijnen. Een moei-

Goessche Courant | 1929 | | pagina bijlage 2