BIJVOEGSEL GOESCHE GODRANT De verwekker van de koorts ontdekt. Medische Rubriek, Voor de VrouW §jiirv$alcPUin9 Binnenland 7 VAN DE VAN VRIJDAG 15 MAART 1929. Een der gevaarlijkste besmettelijke ziekten van de tropische en subtropi sche landen is de gele koorts. Haete vochtige gebieden op geringe hoogte bo ven de zee worden vooral do- gele koorts bezocht cn zijn voor blanken daar dioor dikwijls onbewoonbaar. In den aller- laatsten tijd is de studie van deze ziek te zeer gevorderd. Sedert men gecon stateerd heeft, dat vooral die Rhesusaap hoogst gevoelig is voor de gele koorts, be staat de mogelijkheid, dat uit proeven op dieren het wezen der gele koorts ver klaard wordt. Wij weten thans, dat de verwekker van de gele koorts, welles ont dekking we aan prof. Kuczynski te Ber lijn danken, door den steek van een mus kietensoort op den mensch wordt overge bracht en in twee tot vijf-an-twinflig da gen komt het dan bij den mensch tot het uitbreken van de gele koorts, die veelal bij blanken een doodelijik verloop heeft. Reeds in het jaar 1919 vernam de weten schappelijke wereld, dat het den beken den Japanschen onderzoeker Nogoessi die kort geleden bij het onderzoek naar de gek koorts als offer der wetenschap viel, gelukt was den verwekker der gele koorts te ontdekken in de gediaante van een Spirocheet Leptospira icleroïdes, een conclusie, waaraan weliswaar reeds lan gen tijd was getwijfeld en die, nadat liet prof. Kuczynski gelukt is den verwekker op te sporen, foutief bleek. In de gele koorts hebben we zonder twijfel een der gevaarlijkste besmettelijke ziekten, die de menschheid kent, alken met het verschil dat het verbreidingsgevaar niet zoo groot is als bij pest, cholera enz., daar slechts bepaalde tropische, warrnvoehlige gebie den voor de ontwikkeling der muggen soort, die de gele koorts overbrengt, in aanmerking komen en de vaak maar zeer dun bevolkte streken juist door de gele koorts niet voor kolonisatie geschikt zijn. Men heeft echter ook in Europa alleen staande gevallen van gele koorts waarge nomen. Door het strenge toezicht op alle, uit tropische streken in Europees che ha vens binnenloopende schepen, is het tot dusver gelukt, Europa practisch van de gele koorts te vrijwaren. Europeanen zijn vooral aan de vreeselijke gevolgen van de gele koorts blootgesteld, terwijl de in landers deels een immuniteit verworven hebben en vaak ook de gele koorts bij inboorlingen niet miet zulke verwoestende gevolgen optreedt als bij Europeanen, Vooral is het opmerkelijk en dit geldt voor alle infectie-ziekten dat groote krachtige mannen het eerst aan de gele koorts bezwijken, terwijl zwakke pier sonen en vrouwen niet zoo gauw aange stoken worden. Het is een lang gekoester de wensch der wetenschap, geneesmidde len tegen de gele koorts te bezitten om energiek tegen deze verschrikkelijke be smettelijke ziekte der tropische landen te kunnen optreden. Het vinden van krach tige geneesmiddelen tegen de gele koorts is van buitengewoon groot belang met het oog op de saneerin-g van tot dusver onbe woonbare landstreken uit het vruchtbaar ste tropische gebied en juist hierin ligt de betcekenis van die ontdekking van prof. Kuczynski, dat, nadat de natuur vain den verwekker is vastgesteld, het moge lijk zal zijn, door teelt van den verwek ker werkzame sera vast te stellen, die, bij het begin der ziekte ingespoten, de hevigheid van de verschijnselen vermin deren en voor alles den doodelijken af loop vermogen te verhinderen, terwijl zij verder bij voorbaat bij personen zullen kunnen worden ingeënt, die genoodzaakt zijn met koorts bezochte gebieden te be reizen. Dergelijke personen kunnen door geleidelijke toevoeging van het verkregen serum tegen de gele koorts immuun ge maakt worden en staan dam in het ver volg niet meer aan het gevaar bloot], waaraan zij tot dusver bloot stonden. De naaste etappe zal dus zijn, uit de cultures van gele koorts-bacteriën sera samen te stellen, waarvan de inspuiting tegen de besmetting immuun maakt. Groo- te tropische gebieden kunnen daarmede vloor het blanke ras ontsloten worden. De functie van den slaap. Dr. Zeehandelaar schrijft in. Voeding on Hygiene over de beteekenis van den slaap en wijst er op, dat onkfer om standigheden een slaperig persoon bezig kan zijn het blad, dat voor hem. ligt, to lezen, maar reeds dringt het niet meer tot de opperste sferen van het bewuste ik door. Het woddt niet meer aan het ik gekoppeld. Ja, hij kan zelfs hardop lezen als een automaat, terwijl de zin van het gelezene hem geheel is ontgaan. Hij sliep reeds half! In zulke gevallen slapen dus de organen voor waarneming, conceptie en associaties in, voordat de band tus- schen wil en spieren geheel is verslapt. Zulk een voorbeeld is van groot be lang om te begrijpen, hoe ver de arbeids- verdeeling in de hersenen gaat, hoe, even als bij de verschillende departementen van een rijksregeerimg, ieder dier afdee- limgem, voor zich werkt en ten deele onaf hankelijk van andere. Wij meemem, dat in elk opzicht van den slaap voor den wakenden mensch veel meer te leeren valt, dan men oppervlak kig zou denken. Telkens weer wijzen we op het belang van een goeden slaap voor de geestelijke en lichamelijke gezondheid en hoe alleen een zeer goed begrip van het wezen en de beteekenis van den slaap ons helpen kan een goeden en natuurlijken slaap te bevorderen. Slaap kan als een invasie in het li cliaam optreden, als een leger, dat een land binnenvalt en sommige doelen bezet, andere vrij laat, hier het leven verlam) en daar soms nog grootere activiteit toe latend. Zoo worden ia de groote hersen massa niet alle doelen tegelijk stopgezet, het eeme deel kan nog volkomen waak zaam en actief zijn, terwijl het andere reeds sufferig wordt en een ander deel heelemaal onttrokken is aan bewuste wilsinvloeden en feitelijk in slaap is. Het gewone geval is echter, dat de phy siologische verhoudingen der functies ge ëerbiedigd worden en dat na het verdwij nen van de zintuiglijke waarneming, de voorstellingen verdwijnen, die associaties onregelmatig en niet meer in logische volgorde tot stiand komen, hot veld van het bewustzijn steeds moer inkrimpt. Het geheugen geeft hot op, de wil en het oor deel gaan evenzeer verdwijnen. Uit dit alles is het duidelijk, dat het niet verstandig is kort voor hot slapen gaain de denkbeelden sterk te activeeren een geestelijke werkzaamheid te ontplooi en, die een verhindering zal zijn voor het totstandkomen van het normale phy siolo gische proces. Laat vooral kinderen kort voor het slapen gaan geen huiswerk ver richten, geen inspannende lectuur lezen geen heftige gemoedsbeweging doorma ken. Geen standjes, geen scènes voor het slapen gaan! Een vischpvaatje. Als we visch koken, zorgen we voor goed kokend water met zout. Zooiets zegt het kookboek tenminste. Het kookboek praat ook van een vischtreeft (en van een hazenpan en van een stoompan en an allerlei fraaie zaken, waarvan lang niet iedereen zicb de gelukkige bezitster mag noemen). Als ge visch wilt koken en ge bezit geen speciale vischpan en ook geen vischtret f„ en ge zijt b; dat uw visch zal breken wanneer ge haar met een schuimspaan uit het water licht, weet ge dan wel, dat er een heel eenvoudige manier bestaat om aan dit bezwaar tegemoet te komen? Ge neemt hiertoe een dunnen, ouden handdoek of een versleten servet en knoopt dit voor zichtig om uw visch alvorens haar rauw in de pan te doen. Een ander geheimpje is dat visch aanmerkelijk aan smakelijk heid wint, wanneer ge juist zooveel wa ter op de visch giet, dat dezelve net on derstaat en niet meer. Ook verdient 't aan beveling om uw visch niet in gewoon ko kend water met zout zonder meer te koken, doch in half water half melk, waar in ge gedurende een kwartier te voren al naar gelang van uwen smaak van een tot drie groote wortelen, een laurierblad1, eenige gesnipperde uien en wat peter selie hebt laten koken: Neemt ge enkel water, voeg dan be halve de kruiden een half kopje azijn toe om de blankheid van de visch te ver- hoogen. Wilt ge het heel hij zonder fijn van smaak hebben, nieem dan als kookwater voor uw visch een mengsel van half wa ter half witten wijn (chablis of grave) met de boven vermelde toevoeging van kruiden. Wanneer ge dit niet door een teveel aan zout bederft, kan dit mengsel uitstekend dienst doen als bouillon voor de saus bij de visch. Bij het bakken van ysch hangt het resultaat af van drie dingen: de goede kwaliteit van het vet waarmee ge bakt, de juiste graad van warmte van het vet en de juiste hoeveelheid vet. Is uw bakolie van prima kwaliteit dan nog kan uw baksel glansrijk mislukken, wanneer ge de visch er te vroeg in doet. Eerst wanneer het sissen en spatten is op gehouden en er een blauwe damp van het vet afkomt, is het genoeg. Is de olie goed en ook heet genoeg zelfs, dan kan alles nog als een papperige massa op tafel komen, wanneer ge niet zorgt, dat ge een voldoende hoeveelheid vet bezigt. Sommige kooksters bezitten het ge heim van een goudbruin knapperig ge bakken croüte, terwijl anderen het nooit verder brengen dan een weeke, vette kruimelige massa. Uit ondervinding kanj ik u zeggen, dat het bakken in slaolie! Bij springvloed heeft men getracht het Grieksche stoomschip „Eugenia", dat op den dijk te Den Helder zit, vlotte krijgen. Vier machtige sleep booten konden het schip echter niet vlot krijgen, daar het water niet hoog genoeg steeg. verreweg de voorkeur verdient. Voor ve len is het voorts een geheim, dat cb te bakken visch heel flink afgedroogd dient te worden. Wanneer ge visch in meel wentelt, vergeet dan niet het meel af Ifio schudden; er blijft altijd neg genoeg aam en als ge dit nalaat, zullen de klonters meel het eerst aanbakken. Wanneer ge uw visch wilt omkeeren, zal aan die vast gebakken meelklomt een heel stuk van den rug van de visch vast blijven zitten en zult ge nimmer een mooie egaalbruime korst krijgen. Desgewenscbt kunt ge de visch na het afschudden van het meel, in geklopt ei wentelen. Doch dan onmiddellijk bakken. Wanneer ge visch wenscht te paneeren, verdient het aanbeveling om ze eerst in melk of geklopt ei en daarna in paneer meel te wentelen, waaraan een lepel zout is toegevoegd. Gebakken visch wordt opgediend op een gevouwen servet en gegarneerd met een schijfje citroen en takjes peterselie. Gemakshalve geef ik u hier den kook tijd van de verschillende vischsoorten. Schelvisch 15 minuten per pond. Heilbot 20 minuten per pond. Kreeft 20 a 30 minuten per pond, al naar de grootte. Makreel 10 a 15 minuten per pond, al naar de grootte. Zalm 10 minuten per pond. Tong 5 a 10 minuten per pond, al naar de grootte. Tarbot 20 minuten per pond. (Dit alles gerekend van dat het visch- water opnieuw kookt af.) Dit bedreigt ookU als U niet direct de eerste stekende pijnen van beginnende rheu- matiek bestrijdt. Hei beste is direct inwrijven met Spirosal-oplossing is reukeiooi Bij apothekers en drogisten verkrijgbaar. Met een mes gestoken. Dinsdagavond te half acht I wam in het brugwachtershuisje aan de Oostpoort te Delft een man binnengeloopen, die zeide in den rug gestoken te zijn. De main bloedde hevig, zoodlat men de politie waarschuwde, die den man per autoi naar hot ziekenhuis vervoerde, waar hij ter ver pleging werd opgenomen. Het bleek te zijn de 21-jarige Bemhard von E., die sedert eenige jaren te Delft woont. Hij verklaarde dat hij ruzie gehad had om een meisje met een jongen, dien hij slechts van naam kende en deze hem me t een mes had gestoken. Bij onderzoek bleken het 5 steken te zijn, waarvan er één diep in den rug was gedrongen, doch op het schouderblad was gestuit. Verdér bleek de vermoedelijke dader de 23-jarige van Z. te zijn, die met zijn vriend von E. had loopen zoeken. Dieze vriend van Z., die thuis aangetroffen werd, bleek ook een steek in den arm te hebben, die hij» had opgeloopen toen van Z. had misgestoken. Tegen 10 uur kwam de dader zich op het politiebureau aanmelden. Hij ontkent te hebben gestoken. Overval met roof. Woensdagmiddag omstreeks half twee is op den Boschdijk onder de gemeente Best, ter hoogte van de grens der ge meente Eindhoven, een brutale overval met roof gepleegd. Toen de heer Ver vest uit Eindhoven, wissellooper bij de In- oassobamk aldaar, van Best naar Eind hoven terugkeerde cn per fiets over dien dijk reed, werd hij onverhoeds aangehou den door een onbekend individu, dat hem dwong af te slappen. De man hield' in de eene hand een dolkmes en in de andere een revolver. Hij richtte deze op den heer Vervest met den uitroep „Je geld of je leven!" De heer Vervest verweerde zich, waarop de man hem een» steek aan den rechterslaap toebracht en tevens een taseh ontrukte met f850, die hij dien morgen voor d e Incassobank in Best geïncasseerd had. De aanrander is verdwenen. Nederland en België. Staatsminister Segers verklaarde Woeïis dag in den Belgischen Senaat als rappor teur van Buitenlandsche Zaken, dat er geen woord veranderd moet worden in het rapport, dat van de Utrechtsche do- cumentonaffaire werd opgemaakt. Bel gië moet zijn rechten op de Schelde, de Maas en den Rijn opeischan, indien mo gelijk in overeenstemming met Nederland, zoo niet, dan met behulp van een interna tionale regeling. Er moet in Nederland noodzakelijk een einde komen aan den noodlottigen geest. Spr. betoogt, dat die stroomkwestie voor België een levens kwestie is, en hij hoopt, dat zij buiten in- tenniationaal verband kan worden opge lost. Segers wijst op de onderhandelingen in het verleden, alsook op het feit, dat Nederland dijken heeft aangelegd, die de ebbeweging belemmeren. Het voorstel van de oommissie van deskundigen noemt spr. onvoldoende; het is noodig, dat de groote mogendheden België's rechten erkennen. Er moet een nieuwe formule gevonden worden, bijvoorbeeld als die in de Do- nau-'fcwestie. Wij hebben tien jaar geduld geoefend, roept spr. uit, doch Nederland wil geen inschikkelijkheid toonen. België heeft nooit de souvereiniteit op de oevers opgeëischt, doch wil aan den anderen kant niet zijn huissleutel afgeven! Spr. ver langt naar een kanaal van Antwerpen naai" den Moerdijk, daar het Rijn ven-keer voor België met 30 pet. is afgenomen, terwijl het voor Rotterdam verdrievoudigd is; bovendien duurt de reis Rotterdam Dordrecht drie uren, AntwerpenDor drecht drie dagen! Indien er geen oplos gevonden wordt, moet België schadever goeding vragen. Behalve de Schelde-en de Rijnkwestie is ook de Maaskwestie on bevredigend; het kanaal LuikMaas tricht loopt gedeeltelijk over vreemd ge bied. Ten slotte zeide Segers, dat een permanente commissie de documenten affaire moet onderzoeken. De houding van Beelaerts van Blokland noemde spr. een ontgoocheling. Ten behoeve van den internationalen vrede hoopt Segers op een beter inzicht van Nederland en minder zelfzucht. v Ernstige vechtpartij. In de wijk St. Jacob te Roermond had Woensdagnamiddag een vechtpartij plaats welke haar ontstaan vond in een veete tusschen bewoners van bet in de buurt ge vestigde woonwagenkamp en een paar bur gers. Er werden van weerszijden revolver schoten gewisseld, waarbij twee der bur gers zoo ernstig werden gewond, dat zij naar het Louisahuis moesten worden over gebracht. Ook de vrouw van een der woonwagenbewoners moest in het hospi taal worden opgenomen; zij had' een ern stige wond met een' breekijzer opgeloopen. Auto-ongeluk met goeden afloop. Woensdagmiddag kwam de heer J. H. v. d. Ploeg, directeur van de N.V. Ma chinefabriek J. en H. v. d. Ploeg te Apeldoorn, met zijn auto van het fabrieks ter rein, Kanaal Zuid, rijden. Hij stuurde zelf, terwijl zijn zuster naast hem zat. Hij reed in de richting Apeldoorn, om al spoedig rechts af te slaan en de Wor- mensche brug over te steken. Aan deze zijde van het kanaal ligt de spoorlijn Apel doornDieren-Arnhem. Alvorens de heer v. d. Ploeg de brug opging, moest hij de rails oversteken. Ongeveer op het midden van dé rails werd zijn auto gegre pen door de locomotief van het locaal- treintje uit Arnhem, dat te 12.08 aan het station Apeldoorn moest arriveeren. De auto werd achterste voren gedraaid' en hing als het ware aan de locomotief, die den auto over een afstand1 van 54 M. mee sleurde. Hoe erg de botsing aankwam, blijkt wel uit het feit, dat twee ijzeren pa len één van de brug en één van een bord „Maximum snelheid' uit den grond werden gerukt en omver geworpen. De auto zat rechts van de locomotief en het was een gelukkige omstanJigheid, dat hij bleef hangen, anders was hij in het ka naal terecht gekomen, waar juist den vo- rigen dag het ijs gebroken was. De dra den van de seintoes tellen werden over den geheelem afstand totaal vernield'. Na stilstand moest de trein eerst een eindje achteruit rijden om van die auto los te komen. En toen kon men consta- teeren, dat de heer v. d. Ploeg en zijn zuster ongedeard behoudens een paar niets beduidende schrammetjes uit den wagen stapten en zich weer naar de fabriek oor Raadhuizen evaar v B rand g Op de vragen van den heer Polak be treffende instelling van een onderzoek naar de wijze van verwarming en verlich ting in raadhuizen, antwoordden de mi nisters van Onderwijs en van BLnienlaod- sche Zaken, dat zij een dergeli;' onder zoek gewenscht achten en bereid zijn di: in te stellen. Zij vragen zich zelfs af, of het zich mag beperken tot de raadhuizen van geschiedkundige of bouwkundige waarde. Het komt hun aanvankelijk voor, dat het zich ook behoort uit te strekken tot andere raadhuizen met het oog op de belangrijke archieven, welke daarin ple gen te worden bewaard1, en wellicht nog bot andere gebouwen voor den openbaren dienst. Wanneer dit onderzoek, de wensche- lijklieid mocht aantoonen van bescher mende maatregelen, dan zal arc. 1 der wet van 13 Jan. 1923, houdende nadere voor zieningen ter voorkoming van brandge vaar voor gebouwen en getimmerten, het mogelijk maken die te treffen. De alge- meene maatregel van bestuur, die ter uitvoering van die wet is vastgesteld bij Kon. Besl. van 30 Dec. 1924, zou dan aangevuld kunnen worden. De moord te Grootegast. Uit Groningen wordt aan Het Volk gemeld, dat de rechter-commissaris in de strafzaak tegen Y. Wijksira, geen ter men aanwezig heeft geacht om te voldoen aan het verzoek van den verdediger van den verdachte, om een onderzoek naar de geestvermogens van Wijksira in te doen stellen.

Goessche Courant | 1929 | | pagina bijlage 1