Uit den Westhoek Sport. Stadsnieuws. School en kerk. Binnenland GASVOORZIENING ZUID-BEVELAND. Zooals men zich herinnert is in de jongste bijeenkomst van den gemeente raad te Goes vrij langdurig gesproken over de gasvoorziening van Zuid-Beve land. Uit de toelichting van den voorzit ter leidden wij (en vermoedelijk alle andere aanwezigen) af dat de heer van Niftrik in deze kwestie een ietwaj opdringerige rol vervulde, en ook dat de buitengemeenten dwaas gedaan had den, door niet eerder contact met Goes te zoeken. Naar aanleiding van het in den Goeschen raad over de gas-voorzie- ning gesprokene werden we deze week opgebeld door den heer Wellcman, burgemeester van Krabbendijke. Deze deelde ons mede, dat in de Goesche raadsvergadering een geheel verkeerde voorstelling van zaken was gegeven en dat de positie van den heer van Niftrik onjuist was geschilderd door den voorzitter. De heer Welleman zei verder dat de buitengemeenten her haaldelijk contact met Goes hebben gezocht, doch dat het gemeentebestuur van onze stad steeds een zeer afwij zende houding aannam. De heer Welleman zegde ons toe weldra een en ander aan de hand van offïcieele stukken te bewijzen. Met belangstelling zullen we op dit „weder-hoor" wachten. De besturen der dorpen achten zich door de Goesche uiteenzetting van het geval gekrenkt en ze zullen op pu blicatie van hun opvatting aandringen. Spoedig zullen we thans vernemen of het college van B. en W. van Goes inderdaad zoo welwillend en actief was als de voorzitter van den Goeschen raad het in de jongste ver gadering deed voorkomen. Aan het tot stand komen van de oplossing van het gas-vraagstuk in Zuid-Beveland, zoo blijkt thans reeds, heeft de vorige raadsvergadering geenszins goed gedaan! niet te veel worden gebouwd, omdat men daar de vraag stelt: „Word ik er zelf niet slechter van?" Dit is geble ken uit de voorwaarden, die enkele dezer fabrieken stelden, toen het be stuur een verzoek deed in de a.s. campagne de bieten van de Zeeland te verwerken, waarop door eenige on derteekenaars van de aanvrage was aangedrongen. De aanbiedingen waren volgens het bestuur niet zoodanig, om op grond daarvan de eigen fabriek stop te zetten. Het bestuur heeft van dit besluit aan de betrokken leden kennis gege ven, doch deze zeiden met het be stuur niet accoord te kunnen gaan en te zullen trachten, een algemeene vergadering van leden bijeen te roe pen. Uit den aard der zaak zal het bestuur op de vergadering van 27 Maart de verantwoordelijkheid voor besluiten, die zouden leiden tot het stilzetten der fabriek voor rekening der leden laten. De leden moeten, als zij de beslissing in deze zaak zelf in handen nemen, tegen hef bestuur in, verantwoordelijkheid voor de gevol gen op zich nemen. Het bestuur stel de er evenwel prijs op, zijn meening in een rustig woord weer te geven. Het blijft overtuigd, dat verwerking in eigen fabriek wenschelijker is dan het doen verwerken in andere fabrie ken. De voordeelen voorzoover die door verwerking elders misschien ver kregen zullen worden, zijn niet groot genoeg om de groote kans te loopen van kapitaalverlies, dat noodzakerwij- ze aan het stilzetten der eigen fabriek vastzit. Wanneer de fabriek eenmaal stop is gezet, is het gevaar, dat zij niet meer in werking komt en dus een veel geringer waarde zal hebben, groot. Het bestuur herhaalt, dat van zijn zijde alles is gedaan om te trachten aan moeilijke tijdsomstandigheden hef hoofd te bieden. De leden moesten hetzelfde doen, dan ware de kans groot, dat men nog spoediger op vas ten bodem zou staan dan velen ver wachten, want de grondslag der fa briek is gezond. Zomer kleeding. In een circulaire van 9 Maart 1929, deelt de Commissaris der Koningin in Zeeland aan de burgemeester mee, zijn goedkeuring er aan te hechten, dat des zomers door de gemeente veldwachters eene minder warme uni- formkleeding wordt gedragen dan in de circulaire van '24 is voorgeschre ven. Deze uniformkleeding zal alsdan moeten bestaan uit: tuniek zonder band met één rij knoopen en met twee buiten-borstzakken, lange pan talon en pet, alles van donkerblauwe serge of kamgaren. BORSSELE. Alhier vergaderde Woensdag de vereeniging „Het Groe ne Kruis". Het jaarverslag meldde o.a., dat het aantal leden in den loop van 1928 was gedaald van 218 tot 206. De rekening over 1928 wees aan i n ont vangsten f265,04, de uitgaven f258,48, dus een goed slot van f26,56. Het ver- plcgïngsmateriaal was volgens de per sonen, die dit hadden nagezien, in goeden staat. Tot afgevaardigde naar de vergadering der Provinciale Ver eeniging werd benoemd de heer F. W. J. Immïnk en tot diens plaatsver vanger Ds. J. C. Elenbaas. Op voor stel van den heer de Priester werd het bestuur opgedragen een spreker uit te noodigen, die in een openbare ver gadering de inrichting, het doel enz. van de vereeniging voor Ziekenhuis- verpleging op Noord- en Zuid-Beve land zal bespreken, om zoo mogelijk ook in Borssele een afdeeling dezer vereeniging te verkrijgen. Donderdag hield alhier de ver eeniging voor Christ, wijkverpleging „Borssele—Nieuwdorp" een algemeene vergadering, die slecht bezocht was. Van de 200 leden waren er een 20-tal aanwezig en van deze zeker de helft uit Nieuwdorp. De voorzitter Ds. J. C. Elenbaas, betreurde dit, evenals het feit, dat het aantal leden niet vooruit gaat, terwijl toch zoo velen nog het nuttige werk der vereeniging door toetreding konden steunen. Geduren de het afgeloopen jaar werd door de Zuster 730 maal hulp verleend. De t.b.c.-bestrijding heeft gunstige gevol gen gehad. De ontvangsten der ver eeniging over 1928 bedroegen f2653,82, de uitgaven f2855,79. Er is dus een nadeelig slot van f201,97. De begroo ting 1929 werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op een bedrag van f 2735, In de vorige vergadering was het be stuur in overweging gegeven het pen ningmeesterschap te salariëeren. Het bestuur had naar aanleiding daarvan, besloten den penningmeester een sala ris van f 25,per j aar toe te kennen. De 4 aftredende bestuursleden M. de Meij, J. Paardekooper, C. Schipper en A. van Overbeeke, werden herko zen. Daarna deelde de voorzitter mee, dat, nu de Geref. Kerk te Nieuwdorp weer een predikant bezit, deze, Ds. Beukema, volgens een bepaling van het reglement, zitting in het bestuur krijgt en dat de heer Melse, die tij dens de vacature als bestuurslid op trad, thans als zoodanig had bedankt. COLIJNSPLAAT. Door de sleep boot „Jeannot" van de firma Hoogen- boezem en Van der Tak, is Donder dag alhier binnengebracht de motor boot „Avontuur" van Made, die op de Ooster-Schelde nabij Kats had om hoog gezeten. Nadat een gedeelte dei- lading, bestaande uit veevoeder-aard appelen en erwtenstroo was overgela den in het vaartuig van schipper Ver burg alhier, is het schip vlotgesleept. De geloste lading wordt hier weer in genomen. DRIEWEGEN. Donderdagmorgen werd in den schoorsteen op het dak van de Herv. Kerk een begin van brand ontdekt. Door toegeschoten hulp werd de brand met eenige emmers water gebluscht. Verzekering dekt de schade. HANSWEERT. De goederenboot „Industrie 12", geladen met stukgoed van Antwerpen naar Duitschland, is tijdens mist bij Valkenisse omhoog gevaren en blijven zitten. De boot is vermoedelijk gebroken. Later is hij door de sleepboot „Max" vlotgesleept en nabij Bath aan den grond gezet. Lichters zijn thans langszij om de la ding over te nemen. Het schip „Clementine', schip per van Deurzen, is bij het binnenko men van de haven op den Oostberm omhoog gevaren en blijven zitten. La ter is het schip door de sleepboot „Riviere" vlotgesleept en binnen ge bracht. De minister van financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist, wegens over vorige jaren te weinig betaalde belastingen naar in komen en of vermogen (gewetens- geld), is ontvangen bij den inspecteur der directe belastingen te Hansweert f 325,60. Het stoomschip „Industrie 12" dat bij Valkenisse omhoog gezeten heeft, is na een gedeelte der lading in lichters te hebben overgeladen naar Antwerpen teruggekeerd. Het schip is wel lek, doch niet gebroken. HEINKENSZAND. Woensdag is al hier publiek verkocht een huis en erf, groot 17 Are, door Notaris Ver bist te Goes, ten verzoeke van de erven G. Vermeulen alhier. Kooper werd de heer H. Grim te Wolphaarts- dijk, voor de som van f1020,—. Dinsdagavond hield de Groene Kruis-vereeniging alhifr, haar jaarver gadering onder voorzitterschap van den heer Steketee. De notulen wer den onveranderd vastgesteld, evenals het jaarverslag waaruit bleek dat de vereeniging in ledental is gestegen en thans 351 leden telt. Uit de rekening van den penningmeester bleek, dat met het goed slot van 1927 de inkom sten bedroegen f720,60, de uitgaven f 655,20V2. met een goed slot van f 65,391/2. De rekening van de ver eeniging tot bestrijding van t.b.c. be droeg in ontvangst f 489,55, in uitgaaf f 328,621/2, met een batig saldo van f 160,821/2. Door de commissie, be noemd tot het nazien der rekeningen, werd geadviseerd de rekeningen goed te keuren, wat geschiedde. Op voor stel van het bestuur wordt besloten de heeren G. Beaufort en C. Nijsse Gz. opnieuw te benoemen als com missie tot nazien der rekeningen voor 1929. De diacones legde dit jaar in deze gemeente 1191 bezoeken af. Het aantal leden der vereeniging voorzie- kenhuisverplegïng bedraagt 392. Op voorstel van den heer Beaufort wordt besloten geen onkosten te verhalen op het Groene Kruis ten bate van de vereeniging Ziekenhuisverpleging. Door de Ned. Vereeniging tot bestrijding van t.b.c. wordt een film vertoont: Achter de wolken schijnt de zon". Wie deze prachtige en leerzame film niet heeft gezien, heeft veel gemist. Een woord van dank aan den vertol ker van deze film, door den voorzit ter, was zeker op zijn plaats. Woensdagavond hield het be stuur der Chr. school alhier, een ouderavond onder voorzitterschap van den heer Slabbekoorn te Nisse, die de vergadering met gebed opende. Door het hoofd der school werd een cau serie gehouden over „De landbouw in Palestina, in verband met den Bijbel", terwijl de dames Dikkenberg en Ste ketee een schets voordroegen. In de pauze werd het schriftelijk werk der leerlingen bezichtigd, zoodat alle aan wezige ouders een overzicht kregen van het werk hunner kinderen. Door eiken leerling was een krijtteekenïng gemaakt, waarbij heel mooie. Ook het handwerk der meisjesleerlingen trok zeer de aandacht. Ds. Booij sloot de vergadering met dankzegging. 's HEER ARENDSKERKE. Woens dagavond vergaderde in hotel van Hazewindus de hittenvereeniging van 's Heer Arendskerke en omstreken. Tegenwoordig waren 11 leden. De voor zitter opende de vergadering en ver zocht lezing van de notulen welke zonder op- of aanmerking worden goedgekeurd. Daarna volgde het ver slag van den penningmeester De ont vangsten bedroegen f 365,75, de uit gaven f93,75, goed slot f272,De kas is thans gestegen tot f 1565,54. Tot bestuurslid werd gekozen de heer Chr. Harthoorn. De premieheffing werd vastgesteld op lo/o. KAPELLE. Onder voorzitterschap van den heer J. van Wingen kwam de vereeniging „Eigen Erf" te Kapelle in vergadering bijeen. Uit het verslag van den secretaris bleek dat de vereeni ging drie leden verloor en dat 8 nieu we leden toetraden. De penningmees ter deed rekening en verantwoording. Deze meldde een nadeelig slot. Her kozen werden de aftredende bestuurs leden M. Willeboer en J. Tollenaar. De voorzitter werd aangewezen als af gevaardigd lid naar de algemeene ver gadering. Bij voorkomende zaken deel de de voorzitter mee, dat 5 aanvragen voor eigen plaatsjes waren binnenge komen en dat er nog één te wachten is. Spr. roemde de wijze waarop ge werkt werd om den werkman aan een eigen woning en eigen grond te hel pen. Daar te Biezelinge nog geen af deeling is gevestigd, besloot men ook uit deze gemeente leden tot de afdee ling toe te laten. KWADENDAMME. Bij beschikking van het Departement van Defensie is aan Pieter de Jonge alhier, dienst plichtige van de lichting 1927 voor goed vrijstelling van den dienstplicht verleend wegens kostwinnerschap. Tot onderwijzeres aan de R.-K. Parochiale school alhier, is met in gang van 1 Mei a.s. benoemd Mej. C. Schipper te 's Heer Hendrikskin deren. OVEZAND. Woensdagavond hield de Chr. Jongelingsvereeniging in sa menwerking met de Chr. zangvereeni- ging het jaarfeest. Na gebed en een openingswoord van den eere-voorzit- ter Ds. Kalshoven, werd de avond af gewisseld door voordrachten en zang, gezellig doorgebracht. In de pauze werden aanwezigen op eenige verver- schïngen onthaald. RILLAND-BATH. De herijk der maten en gewichten zal plaats heb ben op 18 Maart namiddag en 19 Maart. SCHORE. Onder deze gemeente heeft Zaterdagavond j.l. een aanran ding plaats gehad van een meisej dat onder die gemeente per rijwiel reed. De politie werd gewaarschuwd, kon den persoon opsporen en maakte pro cesverbaal op. WISSENKERKE. Dinsdag hield de Chr. Nat. Werkmansbond alhier haar jaarvergadering en herdenking van het 25-jarig bestaan. Ds. van der Linde sprak een feestrede uit naar aanlei ding van Psalm 103. De heer M. J. Verhorst feliciteerde de vergadering met het zilveren j ubileum en benutte de gelegenheid om nu er een groote schare werklieden bijeengekomen wa ren als burgemeester te verklaren dat hem van regeeringswege een schrijven was toegezonden, waarin vermeld stond dat slecht bewoonbare huizen met steun van het Rijk verbouwd kunnen worden. De secretaris besprak de oprichting der vereeniging. Aanvan kelijk had ze 19 leden en nu is hef ledental geklommen tot 186. De pen ningmeester van het ziekenfonds gaf de cijfers te hooren, waaruit bleek, dat er over het afgeloopen jaar f381 voor de reservekas kon afgevoerd worden. Thans is er f2739,71 in kas. De voorzitter L. Sporte werd bij ac clamatie herkozen. Tot bode werd benoemd Mej. Adri Jeronimus Jd. De voorzitter dankte namens de ver eeniging den eere-voorzitter die op het punt staat de gemeente en de ver eeniging te verlaten voor zijn 17-jarige leiding. VOETBAL. Zuidelijke 1ste klasse N.V.B. Zondag a.s. worden voor bovenge noemde klasse de volgende wedstrij den gespeeld P. S. V.Eindhoven. Roermond—N. A. C. L. O. N. G. A.-Willem II. B. V. V.-M. V. V. N. O. A. D.Wilhelmina. Zuidelijke 2de klasse N.V.B. Zondag a.s. worden voor bovenge noemde klasse de volgende wedstrij den gespeeld: BredaBredania. R. B. C.—Zeelandia. D. O. S. K. O.—Vlissïngen. G. U. D. O. K.—Middelburg. Dongen—Alliance. Zuidelijke 3de klasse N.V.B. Zondag a.s. worden voor bovenge noemde klasse de volgende wedstrij den gespeeld: HulstZeelandia II. Zierikzee—Terneuzen. Walcheren—Middelburg II. Waimeer? 1 Reeds 3 maanden kan Gees n'et meer baden wegens het slui'en van de badin richting van de wasscherij „De Zon". Reeds 3 maand/n geleden zegden B. en W. in een raadsvergadering toe te zullen overwegen of vain gemeentewege een een voudige badinrichting in werking gesteld zou kunnen worden. Thans is het Maart en B. en W. de den nog niets van zich hooren. Moét een gemeentelijk onderzoek al tijd beslist een jaar of langer duren? Kunnen B. cn W. voor dit geval niet eens een uitzondering maken en eenigen spoed betrachten? Teneinde te voorkomen dat de vreem delingen dia Goes dit jaar weer zullen bezoeken den kwalijk riekenden Oostsin- gel meer slechte kwaliteiten zullen toe schrijven dan deze inderdaad bezit? Benotmd. Tot tijdelijk opzichter aan idie Breede Watering bewesten Yerseke is benoemd onze stadgenoot H. B. Doetjes, leerling van den cursus voor waterbouwkundig opzichter alhier. Een belangrijke opdracht. Voor Sir Harold Prosser, eereburger van de stad Londen, is ontworpen een electrisch pijporgel van buitengewone kost baarheid voor zijn residence Windmills Hurstbourne Tarrant t e Andover (Hants) Het instrument bevat 66 registers, ver deeld1 over 3 klavieren van 61 toetsen en pedaal. Een monumentaal ontworpen kast- werk in den stijl der slotzaal, zal in mas sief notenhout worden uitgevoerd. De rein-electrische speeltafel zal willekeurig verplaatsbaar zijn; en voorzien zijn van' een electrisch reproductie apparaat, waardoor ook rollen op dit orgel kunnen worden gespeeld. Het is de bedoeling dat bekende Engelsche kunstenaars regel matig concerten op dit orgel zullen geven. De bouw van dit instrument is opge dragen aan de Nederlandsche orgelbou wers A. S. J. Dekker alhier voor een be drag van 51.000 gulden. Dit is het hoogst^ bedrag dat in Nederland ooit voor een orgel werd betaald. De bouw zal nog dit jaar moeten worden beëindigd. Ook^ de montage in Engeland zal geheel door eigen personeel van de Dekker-fabriek ge schieden. L Dienst op Zierikzefc- Maandag a.s. wordt de bootdienst op Zierikzee weer volledig u'tgevoerd. Eindbal. Zaterdag 23 Maart zal in de Prins van Oranje het eindbal gehouden worden van Corveleijo's dansles. Bioscopen. In de Landbouw-Bioscoop wordt deze week de w ild - west - corned ie „Hoot Gibson als circus-acteur" vertoond. De bekende cowboy-rijder, Hoot Gibson, ver vult de hoofdrol. 1 Emil Jannings vraagt in het Slot Ostende de aandacht. Hij treedt daar n.l. op in de rolprent „Tarluffe", een super film der Ufa, naar Molière's meester lijk werk. In *n uit* Ingekomen H. A. van Wearkens en ge zin, beambte N. S., van Rotterdam, J. v. Beijerenstraat 3; H. A. Nagelkerke, dienstbode, van Rilland-Bath, 's H. Hen- drikskinderendijk 63; G. J. Geleedst, dienstbode, van Wolphaartsidijk, Lange Kerkstraat 30; J. Kooie, bakkersknecht, van Borssele, Opril Groote Markt 4; G. Helbers en gezin, monteur, van Nieuwe Tonge, Schelde straat 80; Joh. Scherffers en gezin, los werkman, van Kloetioge, Stoof straat 19. Vertrokken: F. Meijer, caféhouder, naar Eindhoven, Sbratumscheind 47; F. M. Feleus, linnenmcisje, naar Rotterdam, Heukelsweg 21B; M. M. Nieuwdorp, wegwerker, en echtgonoote, naar Middel burg; A. Wolters en gezin, kommies be lastingen, naar Maassluis, KI. Kater straat 1; Joh. Jobse, huishoudster, naar Kloetinge C 79; K. Ramondt, onderwij zer, naar Rozenburg; D. Louisse, dienst bode, naar Hoedekenskerke, A 61; A. C. E. de Lange, liefdezuster, naar Maas tricht, Onder de Bogen; A. C. Leende-rfc se, dienstbode, naar Frankrijk. Vereeniging van Vrijz. Godsdienstige*. Zondag 17 Maart 1929, des avonds om 6 uur hoopt Ds. Kasteijn van Middelburg een godsdienstoefening te houden, die met dezen dienst zijn intrede doet bij de ver eeniging alhier. Ontheffing Rijkskweekschool? Men schrijft uit Maastricht: Dinsdag meldde de Limburger Koe rier, dat de Rijkskweekschool alhier 1 September zou opgeheven worden en dat de directeur dier inrichting zou overge plaatst worden naar Overijsel. Naar wij vernemen, is van zulke op heffing nóch- bij den directeur dier in richting, nóch bij den hoofdinspecteur te Roermond iets bekend'. Het is waar, dat het aantal kweekelingen op de Rijks kweekschool sterk achteruit gaat, wat geen verwondering moet wekken, daar geen enkel onderwijzer van een openbare kweekschool in Limburg benoemd wordt, zelfs aan de luttele openbare scholen, die er nog zijn. Toch zou het te betreuren zijn, dat de eenige openbare opleidings school voor onderwijskrachten in Zuid- Limburg zou verdwijnen. Waar moeien niet-katholieke of liberale ouders met hun kinderen, die zij voor het onderwijs bestemmen heen? En behalve de Rijks kweekschool zou dan de leerschool, aan die inrichting verbonden, die dan geen reden van bestaan meer had, ook moeten verdwijnen. Maar die school, aan welke men verleden jaar duizenden guldens ten koste heeft gelegd door het doorbreken en vergrooten van de lokalen, het aanbren gen van centrale verwarming en electrisch licht, en waar de klassen vol zitten, ja, waar nog leerlingen moeten worden afge wezen, voorziet in een behoefte aan open baar onderwijs en kan niet gemist. De Harwichboot vastgeloopen Het s.s. Archangel vain de Harwich- lijn, dat gistermorgen uit Hamson te Hoek van Holland is aangekomen, eo daarna naar Rotterdam is opgestoomd om een kleine reparatie te ondergaan, is gis teravond op terugreis naar Hoek van Hol land bij Poortershaven wegens den dik ken mist omhoog gevaren en blijven zit ten. De passagiers die in Hoek van Hol land op het vertrek van de boot zaten te wachten, zijn in hotels ondergebracht. Men hoopte het schip bij hoog water weer vlot te krijgen. In dat geval zou het na de passagiers te Hoek van Holland te hebben opgenomen, terstond doorvaren naar Harwich. Doodelijke ongelukken. Gisteren zijn er te Rotterdam twee ongelukken met doodelijken afloop ge beurd. In de IJsselhaven is de 18-jarige G. C. aan boord van het s.s. George Peirce in een winch bekneld geraakt, waardoor

Goessche Courant | 1929 | | pagina 2