In dienst yan allen. N° 52, Woensdag 15 Maart 1929 116 Jaargang* Buitenland LINTVELT's BAZAR Sport, W etenscbappen. Stadsnieuws. VITAMINEN KWATTA* PUROL ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, en Vrijdagavond. GOESCHE t; COURANT UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant en Kleeuwens Ross Drukkers- en Uitgeversbedrijf Oi-i.1•-M- eeeo» Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 Postcheque- en Girorekening No. 55571 ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elite rege' meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. ZIJ, die zich nu op de GOESCHE COURANT abonneeten, ontvangen de tot l April a.s. verschijnende num mers KOSTELOOS. OVERZICHT. Mussolini praat. Zondag is in de Opera te Rome een fascistische betooging gehouden. Tegen den middag waren alle stralen, die naar de Opera leiden, afgezet. Om twee uur begonnen de ongeveer 4000 deelnemers zich te verzamelen. Het hoogtepunt van de demonstratie was de redevoering van Mussolini, welke beschouwd kan worden als de inleiding van de verkiezingen op 24 Maart a.s. Te vier uur werd de bijeenkomst door Mus solini geopend. Met hem namen op het podium plaats alle leden der regeering, de leden van den Grooten Fascistischen Raad en de 400 candidaten voor de Ka mer. Het Opera-gebouw was tot op de laatste plaats bezet. Bij den aanvang van zijn rede noemde Mussolini deze vergadering de Generale Staf der natie. Hij gaf een overzicht van hetgeen het fascisme tot nog toe tot stand had gebracht en sprak zijn vertrouwen uit in de toekomst. In de nieuwe Kamer zou den alle in den lande werkende krachten vertegenwoordigd' zijn en, in tegenstelling met andere parlementen, zou deze Kamer gedragen worden door één zelfde ge dachte. Mussolini wees voorts op het nationale bewustzijn, dat in het Italiaansche volk is ontwaakt en bestreed de opvatting, dat het fascisme iets gemeen zou hebben met staatssocialisme of liberalisme. Het fascisme erkent immers het privaat-bezit en laat het particulier initiatief vrij baan, maar het laat geen versplinterend libera* lisme toe. Onder grooten bijval verklaar de de Duce, dat er voor hem geen Noord- Italië en geen Zuid-Italië, maar slechte één Italië bestaat. Bij het bespreken van leger en vloot verklaarde hij, dat Italië in vrede wil le ven en zijn bewapening tot het uiterst mo gelijke beperkt heeft. Italië heeft met talrijke staten vriendschapsverdragen af gesloten, maar het blijft steeds bereid zijn belangen te verdedigen. Ook de tietn millioen in de wereld verspreide Italianen herdacht Mussolini, bij wie het gemeen schapsgevoel dient versterkt te worden. Het verdrag met het Vatikaan noemde hij goed en rechtvaardig. Slechts door het concordaat kan de scheiding tusschen Hoek Koningstraat - Magdalenastraat. SPECIAAL ADRES IN: GLAS, PORSELEIN EN AARDEWERK. 63 FEUILLETON Naar hef Engelsch van ETHEL M. DELL. Geautoriseerde vertaling van DICKY WAFELBAKKER DERDE DEEL. HOOFDSTUK I. Angst. Bill bemerkte al heel gauw, dat Gas- pard totaal niet geschikt was om te studeeren. De jongen hoefde evenwel niet langer als een gevangene in zijn kamer opgesloten zitten; hij ging zelfs zoo nu en dan met Bill uit in den wagen. Het bleek echter heel duide lijk, dat hij geen greintje energie be zat en de dokter wees er nadrukkelijk op, dat elke groote inspanning nadee- lïg voor zijn zwak hart zou zijn. Hij scheen nergens lust in te heb ben en het was nu en dan merkbaar dat Bill's gezelschap hem zelf dik wijls te veel was. Niettemin verwel komde hij hem altijd op een uiterst hartelijke wijze en de jonge dominee ging naar zijn zin steeds te vroeg weg. Het was ook reeds eenige malen voor gekomen, dat hij zich dusdanig had Kerk en Staat scherp worden doorge voerd; de samenwerking tusschen twee souvereine machten is veel vruchtbaarder. Daarbij komt dat het Vatikaan, door het bekrachtigen van deze overeenkomst Ita lië als monarchie onder het Huis van Savoye heeft erkend. Mussolini besloot zijn rede met de hoop uit te spreken, dat de wereld zich ervan mocht overtuigen dat Italië fascis tisch en het fascisme Italiaansch is. SCHAATSEN. Een merkwaardige wedstrijd. Te Oslo vond Zondag eiein wedstrijd plaats tusschen den kampioen-schaatsen rijder Oskar Mathiessen en een der snel ste Noorsche renpaarden. De wedstrijd ging over 1050 meter. Aanvankelijk had Mathiessen de leiding, maar kort voor het einde ging het paard hem voorbij en won den wedstrijd. Het paard legde de 1050 nieter af in 1 minuut 37.2 seconden; tijd van Mathiessen was 1 min. 40.5 sec. AUTO-RENNEN. Wereld-snelheidsrecord geslagen. Reuter seint uit Daytona, Florida, dat de Engelsche automobilist Segirave, die het wereldrecord, dat op 207V2 mijl staat, wilde breken, geslaagd is en het gebracht heeft op 231V2 mijl, of zoo als het bericht precies luidt: 231,51125 mijl. Een geslaagd experiment. Door middel van een uitvinding, die de correspondent van de „Times" te New York een kunstmatige „long" noemt, zijn luitenant ter zee C. N. Moimsm en de eerste torpedist Edward Kalinowski er in geslaagd uit de duikboot S 4 te komen, die tweehonderd voet onder de opper vlakte der zee lag onder de kust van Key West (Florida). Zij verlieten de boot cloor een opening in het dek en bereikten de oppervlakte van het water in negen mi nuten tijds; zij stegen langzaam om zich te gewennen aan de veranderingen van den waterdruk. Tot nog toe, zoo wordt hierbij gemeld, heeft geen enkel mensch onbeschermd op 200 voet onder water vertoefd en be houden de oppervlakte bereikt. Vergadering. Gistermorgen vergaderde in hei Land- bouwhuis alhier de Kring Westelijk Zuid- Beveland der Z. L. M. onder voorzitter schap van den heer F. de Roo. De secretaris, dhr. J. M. Slegt, deed enkele medetdbelingen. De kwestie van het onkruid groeien op de bermen van dijken, 'bij de spoorwegen- in onderhoud, opgewonden toen Bill moest vertrek ken, dat hij zich afvroeg of hij Gas- pard eigenlijk niet meer kwaad dan goed deed. Als hij er echter met mevrouw Ri vers over sprak, verzekerde zij hem nadrukkelijk, dat haar zoon, sinds Bill hem bezocht, in heel veel op zichten voorruit was gegaan. Hij had zoo dikwijls dergelijke inzinkingen gehad, welke altijd gevolgd werden door een periode, waarin hij zich physïek en geestelijk sterker voelde. Ze wist heu'sch niet, wat ze met Gas- pard moest beginnen, wanneer Bill hem niet meear zou komen bezoeken, verzekerde ze hem. Hoewel ze geen opzettelijke pogin gen deed Bill te ontloopen, vermeed zij het toch tot op zekere hoogte zoo veel mogelijk lang met hem alleen te zijn. Sinds haar bezoek aan juffrouw Phïpps had zij geleidelijk een weinig genegenheid van mevrouw Winch kun nen veroveren en het sprak vanzelf, dat juffrouw Barnet een van haar vurigste bewonderaarsters was. Zij scheen het evenwel niet noodig te vinden zich telkens voor zaken, de parochie betreffende, tot Bill te wenden, hetwelk hem eenigszins hin derde. Uit alles bleek ten volle, dat zij een scheidsmuur tusschen hen had opgetrokken. Hij bezocht den „Beu- kenberg" als vriend van Gaspard en niets anders. Hij had geen oogenblik *5* [De gezondheid ink. leenKwotta reep f MAVIE REEP is door het H. B. der Z. L. M. bij de spoorwegdirectie aanhangig gemaakt. De moeilijkheden ingevolge het motor en rijwielregkmenit zijn in s'.uclie genomen door een commissie uit het Kon. Ned. Laoidibouwcomité, waarin ook Mr. Zaaijer te Goes zitting beeft. Een breede discussie ontslaat o^r de houding van den Raad van Arbeid te Goes, die in vele gevallen een zegel van 60 cent voor den arbeider eischt, terwijl in het gebied van andere Raden met een zegel van 50 cent kan worden volstaan. Het H. B. van de Z. L. M. heeft de zaak nog steeds in studie, maar voor een algemeene actie is in dezen geen mo'ief, daar dan het gevaar dreigt, dat ook door andere Raden een betaling van 60 cent zal worden geëischt, terwijl de Raad van Arbeid te Goes i:der geval op zichzelf beoordeelt. De moeilijkheid zit in de emolumenten. Een landbouwer op Schouwen heeft gereclameerd, maar ongelijk gekregen. Ook uit Wolphaartsdijk is gereclameerd1, met nog onbekend resultaat, terwijl ook vanuit Noord-Beveland actie zal worden gevoerd. De heer Siebenga deelt mede, dat het H. B. der Z. L. M. in dézen diligent blijft. De voorzitter deelt mede, dat het leden tal statiomnair is gebleven. Momenteel bedraagt het 183. De ontvangsten bedroegen f 1314,35 de uitgaven f 1105,18V2, alzoo een batig saldo van f209,16 V2 (vorig jaar f 200,721/2). De begrooting voor 1929 wordt als volgt vastgesteld: ontvangsten f147, uil- gaven f 155. De aftredende bestuursleden J. J. Mol en J. M. Slegt, worden bij acclamatie her kozen. Idem de voorzittejr als lid van het kringbestuur. Naar de alg. vergaderingen der Z. L. M. wordt het Bestuur wederom afgevaardigd. In bespreking komen nu de verkeers moeilijkheden bij opdooi. Ged. Staten hebben» de bevoegdheid om bij opdooi het zware verkeer te be perken. over haar optreden te klagen; vol strekt niet. Ze was uiterst vriendelijk en beminnelijk, dit viel niet te ont kennen. Maar zooals reeds gezegd, er was een muur, die zóó hoog leek, dat het Bill voorkwam, alsof hij er nimmer overheen zou kunnen klim men. Hij voelde hoe de bewondering wel ke hij ten opzichte van haar koester de, voortdurend grooter werd, want het was haar gelukt ïn de parochie dingen te bereiken, waarvan hij nim mer had durven droomen. Ze had vrijwillig een last op haar schouders genomen, dien juffrouw Mason eigen lijk had moeten dragen en de men- schen uit de beruchte laan aanba den haar eenvoudig. Juffrouw Phipps, die woedend was geweest, wanneer juffrouw Mason op huisbezoek kwam, werd nu razend van jaloezie, indien een van haar buurvrouwen te lang beslag op mevrouw Rivers legde. De kinderen joelden van plezier, als ze haar in de verte zagen aankomen en hingen als een klis aan haar rokken. Niettemin stelde ze geenerlei po gingen in het werk om de menschen te „hervormen". Ze zat eenvoudig in de kleine, verwaarloosde huisjes en praat te vriendelijk met hen. Ze bracht lek kere schoteltjes naar de zieke vrouw van Joe Pemberton en ze gaf de zieke kindertjes sinaasappelen of an dere vruchten. Dokter Brace zei dik- Dit is zeer zéker noodig, maar de klachten komen vooral voort uit het vaak zoo laat afkondigen der beperking. Dit veroorzaakt onverwachte moeilijkheden voor het vervoer van vrachten en per autobus. De voorzitter meent, dat beperking van het vervoer op grint- ei mnendam- wegen niet noodig is. De heer Van Iwaarden bestrijdt dit op grond van wat hij gezien heeft. Meai moet ook deze wegen in zoo goed moge lijken toestand houden. Spr. acht de be doelde beperking noodig. Wel is het eigen aardig, dat de beperking voor de rijks wegen niet geldt. De heer Slegt zet de zaak uitvoerig uiteen. De beperking is noodig. want spr. heeft gezien, dat er te Kloetinge en te 's Gravenpolder klinkers en zelfs keien uit de straat gereden zijn. Het heeft de zen winter 40 a 50 t M. in den grond gevroren. Vrijdag j.l. zat de doei aan de zonzijde nog maar 20 c.M. en iin de scha duw slechts 5 c.M. in den grond. De schade aan de straten en wegen is dezen winter zeer groot. We zullen het in de belastingen en polderlasten gevoelen. Een moeilijkheid is voor die burge meesters het tijdig en overal plaatsen der borden, wanneer de beperking intreedt. Daarvoor ontbreekt het personeel. Bo vendien is de grond nog bevroren. De heer Siebenga zou het meest voe len voor een algemeene regeling, waarbij de maximumge wichten werden bepaald met inachtneming van de velgbreedle en de soort van wegen. De heele zaak is momenteel niet voldoende geregeld. Er heerscht verwarring. Enkele heeren meenen, dat de vracht auto's (bij het ontbreken van de borden) vrij kunnen rijden. Maar het vervoer van zware vrachten per wagen wordt verboden bij aanplakbiljetten. Dat is onbillijk, Besloten wordt de verschillende bezwa ren en verlangens ter kennis van het H. B. der Z. L. M. te brengen. Daarna volgt een lezing van den heer Ir. J. Siebenga, over: „De afzet van on ze landbouwproducten". De uitvoer van onze bodemproducten, aldus spr., is een van de belangrijkste vraagstukken van onzen lijd. Die landbouw is een export-bedrijf geworden. Aardappelen, uien, zaai- en pootgoed, groenten, fruit, bloemen, vleesch, zuivel producten, pluimvee, eieren, enz., het moet alles voor een deel over de grenzen. Met enkele cijfers illustreert spr. de belang rijkheid van onzen export. De oorlog bracht een groote verande ring voor onzen land- en tuinbouw. In de eerste plaats moest toen voor eigen be volking gezorgd worden. Na den oorlog was er wel weer behoef te aan onze producten, maar de koop kracht was geweldig verminderd. Men keek in de naburige landen in de eerste plaats naar den lagen prijs en lette niet zoozeer meer op de kwaliteit. Afzetgebieden waren verloren gegaan, nieuwe moesten worden gezocht. Er wa ren nieuwe concurrenten aan de markt ge komen, wat van grooten invloed op de prijzen was. Springende Handen Ruwe Huid wïjls, dat zij door haar aanwezigheid alleen reeds veel meer kon bereiken dan hij als geneesheer. Maar met dit alles kreeg Bill haar heel weinig te zien en hij geraakte geleidelijk tot de ontdekking, dat zij juist van de uren welke hij met Gas pard doorbracht, gebruik maakte om het dorp in te gaan. Naarmate de tijd verstreek, vroeg Bill zich meermalen af, hoe het mo gelijk was dat zij zich niet ongerus ter over haar jongen maakte. Zij berustte blijkbaar volkomen in den toestand en ze moest er wel ten volle van overtuigd zijn, dat er niets meer gedaan kon worden om den jongen beter te maken. Gaspard had den laatsten tijd totaal geen last van zijn hart gehad en dokter Brace had het ook niet noodig geoordeeld lan ger op vaste dagen te verschijnen. Indien Bill evenwel aansprakelijk voor hem was geweest, zou hij hem zonder een oogenblik bedenken mee naar een Londenschen specialist heb ben genomen. Hij was er van over tuigd, dat een en ander niet louter aan zenuwen te wijten was. Zijn stem mingen veranderden meermalen om de vijf minuten; nachten kon hij den slaap niet vatten en hij was doodelijk beangst voor de eenzaamheid. Had hij in zijn leven een vreeselijken schok gehad of was dit alles het gevolg van van te vegl wecken? Er was nog iets anders. In lal van lan den wilde m?n zich in dé eerste plaats onafhankelijk van het buitenland maken. Eigen landbouw werd gestouwd. Buiten landsche producten werdén geweerd, of de invoer bemoeilijkt. Spr. wijst op Ame rika en Engeland, waar men „plantenziek- tenkundige en veterinaire" maatregelen nam, om daardoor onze producten te „weren. Duitschland beperk e en-jen ui veer door invoerverboden of hoogere invoerrechten. De Nederlandsche landbouw moet nu zijn producten afgeven legen te lagen prijs. Toch is onze uitvoer nog gestegen. Men concludeere daaruit echter niet, dat het den boer goed gaat. Daartoe lette men maar eens op de prijzen. Die zijn te laag. Wij moeten nu vooral aan de kwaliteit, aan sorteering en verpakking hooge ei- schen stellen. Daardoor kunnen we wel licht iets bereiken. Wij moeien ons ori- emteeren op de buitenlandsche markten. Onze buitenlandsche voorlichtingsdienst moet nog beter en vollediger worden. Overal, waar maar een gaatje is, moeten we er bij zijn. De groote landbouw-, vee teelt- en tuinbouw-organisaties, hebben dan ook eigen, buitenlandsche consulen ten aangesteld. Met een actieve handelspolitiek moe ten we zeer voorzichtig zijn. We treffen dan allicht ecu deel van onze landgenoo- ten. Vandaal" dan ook, dat men iin de zandstreken zoo beducht is voor een bescherming der suiker-industrie. Wel moeten we hierop letten: wat over onze grenzen gaat, moet aan hooge eischen voldoen. Er moet hier gered worden, wat te redden valt. We kunnen hier wat goed maken en onzen naam hoog houden, maar we kunnen ook veel bederven. In dit ver band wijst spr. op de betreurenswaardige knoeierijen bij den uitvoer van zaai- en pootgoed. Deze doen ons buitengewone schade. 1 De boeren en tuinders moeten terdege uit de oogen kijken, aan wie zij verkoopen. Er zijn solide, betrouwbare exporteurs, maar ook helaas andere. Zoo heeft de Z. L. M. dezer dagen tegenover een Goe- schen zaaizaadhandelaar moeten bepalen, dat er geen K.G. meer uit zijn zaak gaat, zonder dat er een ambtenaar van dte Z. L. M. bij is. Er zijn ook boeren, die niet te ver trouwen zijn. Hun sorteering is niet be trouwbaar. Dat moet anders worden. An ders is voor onzen uitvoer het ergste te vreezen. De concurrentie is scherp. De absolute individualiteit moet wonden losgelaten. Het veilingswezen moet nog verder uitgroeien. Anders wordt Zeeland straks de dupe van de wet op den uit voer. We moeten aan onzen uitvoer de grootst mogelijke aandacht schenken. Het is het vraagstuk van dezen tijd1. De be- Meermalen drong de gedachte zich bij den dominee op, dat Gaspard iets op zijn geweten kon hebben, doch het gelukte hem deze veronderstellin gen bijna dadelijk weer te verjagen. Het zou hem evenwel heel wat waard zijn geweest, indien hij geheel en al naar eigen goeddunken had kunnen handelen. „Gaat je moeder nooit uit of op reis?" vroeg hij den jongen eens, toen duidelijk gebleken was dat hij niet kon werken en hij maar met hem naar den tuin was gegaan. „Groote goedheid, nee", antwoord de Gaspard verschrikt. „Waarom zou ze dat doen?" „Ik zat me zooeven af te vragen, of je, wanneer dit eens het geval mocht wezen, een poosje bij mij in de pastorie zou willen komen logee- ren". „Wat? Zonder Benedict?" „Natuurlijk. Wat kan Benedict voor je doen?" vroeg Bill. „Ik veronder stel, dat hij alleen voor je kleeren zorgt. Dat kan mijn huishoudster, me vrouw Henderson, even goed". „Hij slaapt altijd vlak bij me in de buurt", antwoordde Gaspard haastig. „Ik zou heusch niet weten hoe ik den nacht moest doorkomen, wanneer hij er niet was". „Maar zou ik zijn plaats dan niet kunnen innemen?" vroeg Bill. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1929 | | pagina 1