In dienst van allen. ffiSO- BAAI No Si. Maandag It Maart 1929 Ü6 Jaargang, Buitenland Uit de Radiowereld Sport. Rechtszaken. School en kerk. Koloniën FrovincienieuWs ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2,— buiben Goes f2,—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, ea Vrijdagavond. GOESCHE S COURANT UitgaveNaamlooze Vennootschap Goeschs Courant en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf nt--™.!-—.:~u« vt- eee7i Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 Postcheque- en Girorekening No. 55571 ADVERTENTIEN van 1—5 regels f 1,20. elke rage1 meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertenliën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. ZIJ, die zich nu op de GOESCHE COURANT abonneeten, ontvangen de tot l April a.s. verschijnende num mers KOSTELOOS. OVERZICHT. Nog een geheim verdrag Een Lïthausch blad komt met de openbarende onthulling, dat er op 1 October 1928 tusschen Polen en Roe menië een geheim verdrag gesloten is, dat zich tegen Rusland en Lithauen zou richten, in dier voege dat in ge val van nood de vereenigde Poolsch- Roemeensche strijdkrachten terstond een breed en snel offensief tegen de sowjet-unie zouden inzetten. Daar vol gens het verdrag Lithauen niet neu traal zou kunnen blijven, zou Polen de toestemming van Roemenië hebben in dit geval Lithauen geheel of gedeel telijk te bezetten. Het verdrag zou tijdens het bezoek van Pilsudski in Roemenië onderteekend zijn. De sowjet-pers, die het bovenstaan de bevestigt, voegt er nog aan toe, dat de Poolsche en Roemeensche re geeringen ook nog een gemeenschap pelijk plan zouden hebben tot uit breiding van het spoorwegnet langs de Poolsch-Russische en de Roemeensch- Russische grens. Men verwacht dat de Sowjet-regee- ring inlichtingen te Warschau zal vra gen. Te Moskou is men van meening dat dergelijke overeenkomsten na het tot stand komen van het Litwinow-pro- tocol niet meer mogen bestaan en door de Poolsche regeering behooren fe worden geannuleerd. Door den Roemeenschen minister van oorlog wordt het bestaan van een geheim verdrag met Polen geloochend. De te Kowno gepubliceerde tekst wordt als een plompe mystificatie be schouwd. Een orkest-orgel voor de V.A.R.A. In de nieuwe studio van de V.A.R.A. te Hilversum zal een groot orkest orgel worden geplaatst, waarvan de bouw is opgedragen aan de N.V. Stan daart Orgelfabrieken te Schiedam. Waar dit orgel uitsluitend voor de uitzending dienen moet is een spe ciale dispositie uitgedacht. De meest klankvolle effecten zullen worden aan gebracht, o.a. klokken, een zingende harp, een xyclocphoon en de laatste uitvinding in de registers, de Filia 62 FEUILLETON Naar het Engelsch van ETHEL M. DELL. Geautoriseerde vertaling van DICKy WAFELBAKKER Even later zag hij Bill binnenko men en de generaal bemerkte onmid dellijk aan de uitdrukking van zijn gezicht, dat hij volstrekt geen ran cune tegenover hem voelde. „Waar heb jij al dien tijd gezeten?" begon de oude man terstond. „Ben je weer voortdurend door je bewonde raarsters in beslag genomen?" „Soms werk ik ook wel eens, gene raal", zei Bill met een ïnnemenden glimlach. „En ik zie, dat u ook in de gelederen is geroepen". Bij de laatste woorden keek hij het salon rond. „Ik verzeker je, dat een dergelijk krankzinnig iets me nooit meer over komen zal", mopperde de oude aris tocraat. „Dat is ééns gebeurd, maar verder nooit meer". Bill kon onwillekeurig een glim lach niet weerhouden. Het was zoo grappig te moeten bemerken, dat ge neraal Farjeon gedurende enkele uren geen baas meer was in zijn eigenhuis. „Het zal gauw genoeg afgeloopen we zen", zei hij troostend. „Ze vertrek ken om even over vieren en Lottie moet zich nog verkleeden". Clause. Reeds is men met de mon tage van dit orgel in de studio be gonnen en men hoopt het nog deze maand in gebruik te kunnen nemen. VOETBAL. Zuidelijke lsfe klasse N.V.B. Gisteren hadden de volgende wed strijden plaats, met uitslagen als volgt: Willem II—N. A. C. 3—3 B. V. V.—Wilhelmina 11 P. S. V.-N. O. A. D. 5-1 Zuidelijke 2de klasse N.V.B. Gisteren hadden de volgende wed strijden plaats, met uitslagen als volgt: ZeelandiaDongen 54 R. B. C.Middelburg 50 BredaniaAlliance 42 Breda-D. O. S. K. O. 3-0 De stand van de Zuid. 2e klasse A luidt tot op heden: Vlissingen 11 9 0 1 18 39-17 Dongen 14 8 2 4 18 48-23 Zeelandia 14 8 2 4 18 45-34 Bredania 13 6 2 5 14 26-29 D.O.S.K.O. 12 5 3 4 13 21-23 Breda 12 6 1 5 13 21-29 R. B. C. 14 5 1 8 11 26-33 Middelburg 12 3 3 6 9 17-28 Alliance 12 2 3 7 7 25—32 G.U.D.O.K. 12 1 3 8 5 21-40 Zuidelijke 3de klasse N.V.B. Gisteren hadden de volgende wed strijden plaats, met uitslagen als volgt: GoesZïerikzee 80 Vlissingen II—Hulst 13 TerneuzenWalcheren 3—0 Middelburg II-S. I. N. O. T. O. 1-1 De stand van de Zuid. 3e klasse A luidt tot op heden: Terneuzen 11 9 0 2 18 3 9-9 Hulst 11 7 4 0 18 33—9 Goes 13 7 4 2 18 35-17 Walcheren 11 4 3 4 11 22—22 Zeelandia II 11 5 1 5 11 28-32 S.I.N.O.T.O. 14 4 5 5 11 26-37 Vlissingen II 11 2 1 8 5 23-33 Zierikzee 9 2 1 6 3 12-45 Middelburg II 11 1 1 9 3 13-37 Sinoto 2 winstpunten in mindering wegens niet opkomen tegen Hulst. Zierikzee 2 winstpunten in minde ring wegens niet opkomen tegen Ter- neuzen. .Gelukkig", zei de generaal opge wekt. „Als je maar begrijpt dat jij niet weg behoeft te gaan. Je blijft na tuurlijk dineeren?" ,Ik dank u vriendelijk voor uw invitatie, doch tot mijn spijt zal ik daarvan geen gebruik maken", gaf Bill ten antwoord. ,Voor den duivelen waarom niet?" ,Ik had een andere afspraak ge maakt, generaal". ,Een andere afspraak? Je moet ze ker naar den „Beukenberg", is het niet?" „Goed geraden", zei Bill bedaard. Ik heb den jongen beloofd wat met hem te lezen". Een gevoel van woede maakte zich van hem meester, toen de generaal hierop een veelbeteekenend lachje liet hooren, idoch het gelukte hem zich te beheerschen. Mevrouw Morton was nog geheel en al onder den indruk van de plechtig heid en ze verzekerde den generaal met trane n in de oogen, dat zij nooit vergeten zou, wat hij voor hen gedaan had. Hij kon deze dankbetuigingen niet ontldopen, ofschoon het hem ge weldig hinderde die telkens opnieuw te moetem aanhooren. Hij had overal naar Molly uitgeke ken en gehoopt, dat ze een uurtje met hem naaj: de bibliotheek zou willen gaan, doch er was geen spoor van haar te bekennen. Stafford was in geen velden of wegen te zien; en dit feit deed den ouden man meer ge noegen dan hij zeggen kon. Verduisterde ringen beleend. Eenige bij de firma Spanninga te Joure verduisterde gouden ringen kwa men terecht in de gemeentelijke bank van leening te Leeuwarden, en het werd een proces over de vraag, of de bankdirectie niet die ringen ter be- leenïng had behooren te weigeren. De rechtbank fe Leeuwarden beant woordde die vraag bevestigend en wees derhalve den eisch der firma Spanninga tot betaling van schadever goeding door de gemeente Leeuwar den toe. Het hof te Leeuwarden heeft, zoo meldt hef „Leeuw. Nieuwsblad arrest wijzende, anders beslist. Het heeft conform de conclusie van den procureur-generaal den eisch der fir ma Spanninga ontzegd, omdat, naar de meening van het hof, het in het algemeen niet op den weg van een lombardhouder ligt, zich te overtui gen van de herkomst der ter beleening aangeboden goederen, en dat in casu die eisch ook niet was te stellen. De pseudo Jhr. van Rijckevorsel. P. A. F. K., electro-techniker fe Bussum, thans gedetineerd, die in tal van steden en dorpen van Nederland, zich noemende jhr. van Rijckevorsel, vele personen heeft opgelicht en na in Breda, Eindhoven en Tilburg te hebben gelogeerd, eindelijk te Hilva- renbeek werd gevangen genomen, is door de rechtbank te 's Hertogen bosch op grond van ontoerekenbaar heid, als psychopaath en zonder toe passing van straf ter verpleging ter be schikking gesteld van de regeering. Steun voor den „Verloren Zoon". In „De School m. d. Bijbel" ver telt A. K. onder het opschrift „De geest des tijds" er had ook kunnen staan „zooals de ouden zongen het volgende: De onderwijzeres vertelde aan de kleintjes de gelijkenis van den Ver loren Zoon. Boeiend verhaalde ze van het gebrek aan geld, van zijn ver- geefsche pogingen om werk te krij gen, van den honger. Plotseling klonk toen een stem uit de achterste bank: „Maar, juffrouw, waarom ging die toch niet naar „de steun?!" Fraude. De raad van justitie te Padang heeft rechtsingang verleend met instructie tegen de heeren L. A. van Beem, vroe Hij voelde zich een weinig moe en verlangde er naar zijn kleine, vroo- lijke Molly bij zich te kunnen heb ben. Niemand scheen te weten, waar ze op het oogenblik was. De gasten begonnen geleidelijk te verdwijnen en de kamers kregen een verlaten aan zien. Nog steeds stond Molly's fiancé te wachten. Hij was er in zijn hart van overtuigd, dat zij toch niet zou ver trekken zonder afscheid van hem fe hebben genomen. Even voordat het bruidspaar was vertrokken, had hij haar in de hall zien staan, doch daarna had hij haar nergens meer kunnen ontdekken. Ze haalde zeker weer den een of ande ren ondeugenden streek uit. Maar als dit het geval wasHij wendde zich om en bemerkte, dat Bill zijn regen jas stond dicht te knoopen om te vertrekken. „Ik ga nu weg, generaal", zei hij opgewekt. „Ik geloof, dat de gasten zich geamuseerd hebben". „Waar is Molly?" vroeg de generaal op strijdlustïgen toon. „Ik heb er geen flauw idee van", zei Bill. „Is ze al weg?" Bill trok zijn wenkbrauwen op. „Ik zou het u werkelijk niet kunnen zeg gen". Op dat oogenblik kwam een der bedienden op den generaal toe. Hij droeg een eenigszins verwelkten bou quet, welke aan een der bruidsmeis jes had toebehoord en overhandigde dezen aan zijn meester. ger commies-redacteur van de Weeg kamer te Padang, thans werkzaam bij de Weegkamer te Semarang, we gens fraude te Padang gepleegd. Ver zoek tot zijn aanhouding en opzen ding is uitgegaan. De onregelmatig heden zijn gepleegd tot een totaal van ruim 1 millioen gulden. Eervol ontslag. Bij Kon. besluit is aan J. Sinke Jz. op zijn verzoek, met ingang van 28 Maart 1929, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Yer- seke, met dankbetuiging voor de lang durige diensten door hem in zijn be trekking bewezen. Overleden. Men zal zich nog wel herinneren dat in begin van October van het vorige jaar te Sluis door een zekeren F. van de W. een moordaanslag werd gepleegd op zijn vrouw en kinderen in zijn woning. Van de W. loste bij die gelegenheid eenige revolverscho ten op zijn huisgenooten na een voor- afgaanden huiselijken twist, waarbij zijn 14-jarig dochtertje doodelijk werd getroffen en eenige oogenblikken na dien overleed en zijn vrouw en zoon schampschoten opliepen. Van de W. onttrok zich door de vlucht naar Bel gië aan de Nederlandsche justitie, doch werd eenige weken nadien te Oostende gearresteerd en in de gevan genis te Brugge opgesloten, in afwach ting van de behandeling zijner zaak door de Belgische justitie. Naar ons ter oore komt, is van de W. dezer dagen overleden. Begrafenis Mr. A. J. F. Fokker. Te Zierikzee heeft Zaterdag de plech tige teraardebestelling plaats gehad van den burgemeester Mr. A. J. F. Fokker van Crayesteyn van Rengers- kerke. De geheele gemeente was in rouw. Van alle schepen in de haven woei de vlag halfstok. Voor de wo ning van den overledene stonden op gesteld de opzichters en minderen bij de visscherij op de Schelde en Zeeuwsche stroomen, waarvan Mr.Fok- ker voorzitter was. Bij het plaatsen van de kist in de lijkwagen brachten zij het eere-saluuf. De klok van den stadhuistoren luidde. Een ontelbaar aantal kransen werden aangedragen. Vooraan de stoet liepen de twee bo des van het stadhuis. Verder kwamen in den stoet mede familie van den overledene en het da- gelijksch bestuur der gemeente; ter wijl daarachter volgden de leden van den gemeenteraad en de deputaties van verschillende vereenigingen met omfloerste vaandels. Op het kerkhof aangekomen, waar „Voor den duivelbegon de oude man. „Juffrouw Molly heeft mij verzocht u dezen te geven, wanneer alle gasten vertrokken waren", legde de man uit. De generaal hield de bloemen in de hand en bleef er enkele seconden naar staren. Dit was zeker weer de een of andere aardigheid van Molly, veronderstelde hij. „Was er geen boodschap bij?" vroeg hij. „Ik geloof, dat er een briefje aan gespeld is", zei de bediende. Hij wees op een enveloppe, die aan een der linten was bevestigd. De ge neraal wierjp den bouquet op den grond en rukte het briefje los. Zijn vingers beefden, toen hij de envelop pe openscheurde. Er viel iets uit en het rolde tot vlak voor Bill's voeten. Hij raapte het kleine voorwerp op... Het was Molly's verlovingsring. Het volgende oogenblik had de oude generaal hem het briefje onder den neus geduwd. „Lees dat eens", bracht hij schor uit. Bill deed, wat hem méér bevolen, dan verzocht werd. „Vaarwel. Ik zal altijd van je blijven houden, maar ik ben liever je nichtje dan Staf ford's tante. Met verontschul digingen van Molly". „Groote goedheid!" mompelde Bill. „Dat is jouw werk", brulde de oude militair. „Mijn werk?" 30-35-40-50cf. perVa pond. zich hadden opgesteld de burgemees ters van Schouwen en Duiveland, per soneel van het gemeentehuis, direc teur en leeraren der R. H. B. Schooi, hoofden van scholen met onderwij zend personeel, commissarissen endi- rectie's van verschillende instellingen, waarmede de overledene connecties had, werd het stoffelijk overschot in de familie-grafkelder bijgezet en dankte de broeder van den overledene de heer C. J. J. Fokker, burgemeester van Strijfin, namens mevrouw en de familie voor de bewezen belangstel ling. Op verzoek werden aan het graf geen toespraken gehouden. Cursus in Waterbouwkunde. Zaterdag had in de Sociëteit St. Jo ris te Middelburg eene vergadering plaats van de Vereenïgïng voor Voort gezet Nijverheids Onderwijs voor den cursus in de Waterbouwkunde, van welke oprichting reeds melding werd gemaakt. Op deze vergadering waren behalve het Bestuur, ook aanwezig de leden van den Raad van Toezicht en de lee raren voor dezen cursus. Na een inleiding van den voorzit ter, de heer Wagenvoorde, had de in stallatie plaats van den Raad van Toe zicht, welke bestaat uit de heeren: Ir. J. J. v. Leeuwen, hoofdingenieur Prov. Waterstaat, Middelburg; Ir. W. H. Brinkhorst, hoofdingenieur Rijkswa terstaat, Vlissingen; C. Doets, direc teur Ambachtsschool, Middelburg; J. de Wilde, directeur Avondschool voor Nijverheidsonderwijs, Vlissingen; Ir. C. Ouwehand, directeur gemeentewerken, Vlissingen. Het door de verschillende leeraren ontworpen leerprogramma werd aan „Waag het niet mij te vertellen, dat je er niets van afweet", zei de gene raal. „Ze zijn er vandoor gegaan en jij was in het complot betrokken". „Ik? Ik geef u mijn woord van eer, dat dit niet het geval was", verze kerde de jonge dominee hem. Eens klaps richtte hij zich evenwel in zijn volle lengte op, daar hij plotseling de zaak van een ander standpunt bekeek. „Ja, en toch is dit tot op zekere hoog te wel het geval geweest, gaf hij grim mig toe. „Ik raadde hem aan op een dergelijke wijze te werk te gaan, doch ik had niet verwacht, dat hij zoo flink zou wezen „Ik dacht het wel", viel de gene raal hem in de rede. „Maak nu alsje blieft, dat je uit mijn oogen komt. Misschienmisschien zal er eens een dag aanbreken.... waarop ik in staat ben haar en zelfseven moest hij iets doorslikken„dien hond Stafford vergiffenis te schen ken. Maar jou nooitHeb je me verstaan? Wanneer ik er ooit de kans toe krijg, dan zal ik jou toekomst op dezelfde wijze vernietigen als je de mijne gedaan hebt". Bill begreep, dat het geenerlei nut kon hebben nog iets te zeggen. Hij draaide zich om, doch eensklaps be merkte hij, dat hij Molly's ring nog steeds in zijn hand hield. Hij legde dien op tafel neer en verliet daarna het huis. „Afschuwelijk schepsel", mompelde Bill, terwijl hij zich naar buiten begaf. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1929 | | pagina 1