In dienst van aUen. N° 29 Woensdag 6 Maart 1929 116 Jaargang* Buitenland LINTVELT's BAZAR Koloniën School en kerk. Rechtszaken. band en Tuinbouw Uit de Radiowereld ProViDcienieuWs ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2,— buiten Goes f2,—. Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, eo Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant Postcheque- en Girorekening No. 55571 COURANT en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 ADVERTENTIEN van 15 regels fl.20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. OVERZICHT. Opstand in Mexico. In Mexico is weer eens een opstand uitgebroken. De censuur laat niet vol doende berichten door om nauwkeu rig te kunnen nagaan, hoe de omvang van den opstand eigenlijk is. In be richten zoowel van de Amerikaansch- Mexicaansche grens als uit Vera Cruz wordt erop gewezen, dat de opstan delingen niet alleen over belangrijke strijdkrachten beschikken, maar ook, dat zij in de andere provincies onder de bevolking grooten aanhang heb ben. De regeering te Mexico-City be schouwt den toestand als zeer ernstig, hoewel zij kan verklaren, dat zij niet twijfelt aan de onderdrukking van den opstand en dat het overgroote deel van het leger achter haar staat. Het schijnt echter wel vast te staan, dat de rebellen 8 van de 28 staten geheel in handen hebben. De opstan delingen rekenen uit, dat zij ongeveer drie millioen inwoners aan hun zijde hebben van de totale bevolking van 141/2 millioen. In de nabijheid van Si- naloa zou het reeds tot ernstige bot singen tusschen de opstandelingen en de regeeringstroepen zijn gekomen, waarbij de laatsten zich zouden heb ben teruggetrokken. Uit Vera Cruz wordt gemeld, dat een deel der op standige troepen op marsch zou zijn naar Mexico-City. Hoover's installatie. Onder een geweldige belangstelling van een groote menigte, die voor deze gelegenheid naar Washington was ge komen, is de nieuwe president der Vereenigde Staten zijn voorganger op gevolgd. Bij welke gelegenheid hij na tuurlijk een ïnaugureele rede heeft gehouden. Hij veroordeelde den on- wettïgen drankhandel, en geloofde dat door zijn verkiezing de vaste wil van het Amerikaansche volk was uitge sproken: regeling van het particulier ondernemerschap en geen staatseigen dom of staatsexploitatie. Voor niet-Amerikanen is natuurlijk de voorgenomen buitenlandsche po litiek van 't meeste belang. Als iedere regeering wenscht ook die van Hoo ver vrede, en de overtuiging dat voor uitgang, bloei en vrede ten nauwste verbonden zijn met die der geheele menschheid. Edoch: geen politieke verplichtingen, geen lidmaatschap van den Volkenbond. Echter wel willen ook de Vereenigde Staten den machts factor uitgewischt zien en de middelen ter volmaking zien gebracht vooreen Hoek Koningstraat - Magdalenastraat. SPECIAAL ADRES IN: GLAS. PORSELEIN EN AARDEWERK. 60 FEUILLETON Naar het Engelsch van ETHEL M. DELL. Geautoriseerde vertaling van DICKY WAEELBAKKER De generaal drukte haar dichter in zijn armen. „Maar ik meen het wer kelijk, lieveling." „Wat zou je doenbegon ze. „Wat wilde je zeggen, Molly-Mol?" „Ik weet het eigenlijk niet precies". „Oh, ja, je weet het wèl. Kijk me eens goed aan. Opbiechten vrouwtje". Ze keerde zich plotseling met een ruk om en verborg haar hoofdje te gen zijn schouder. „Ik ben zoomoe", zei ze op kinderlijken toon. „Wat scheelt mijn lieve, kleine Mol ly?" vroeg de generaal teeder. „Niets. Je moet me niet plagen. Oh, laat me maar met rust." Ze had zich weer heel gauw be- heerscht en stond op. „Kom, ik moet maken, dat ik verdwijn. Ik kom da delijk weer terug, maar ik moet eerst naar huis om het te vertellen. Ik dank je wel voor je vriendelijkheid hoor". Ze gooide haar cigarette weg en kuste hem op hef voorhoofd. „Je vreedzame regeling van geschillen, wier aard justitieele oplossing moge lijk maakt. Dus wèl zien te komen tot deelneming aan het internationaal ge- rechtsho.f Hoover zal een buitengewoon con gres bijeenroepen ter uitvoering van de beloofde hulp voor de landbou wers en ter wijziging van het douane tarief. Tenslotte gewaagde Hoover van de vriendschap der Vereenigde Sta ten met de Zuidelijke en Midden- Amerikaansche republieken. Hoover legde den eed af van de tri bune in den Senaat, ten overstaan der menigte. Met deze installatie ging de sluiting van de werkzaamheden van het zeven tigste congres gepaard. Dit geschiedde in het Huis van Afgevaardigden. Te gelijk met de overdracht van Coo- lïdge's waardigheid, geschiedde ook die van het vice-presidium. Coolidge is 'n half uur na de over dracht met zijn gezin vertrokken om zich metterwoon te vestigen in Nor thampton (Massachusetts). Hoover's rede is natuurlijk draad loos verspreid, en in Europa door Da- ventry, doch 't kwam niet te best over, behalve juist de eedsaflegging zelve! De quintessence heeft de heele wereld dus Eij kunnen wonen. Een assistent vermoord. Een Javaansche koelie vermoordde met drie paranghouwen den assistent H. Artman Bergh van de onderneming Soekaranda in Langkat. De oorzaak van de daad is vermoedelijk, dat de assistent op hef werk van den koelie aanmerking maakte. Een slechte school. De redactie van het „Deventer Dag blad" heeft telegrafisch de aandacht van den minister van onderwijs ge vestigd op den desolaten, voor per soneel en leerlingen zelfs levensge vaarlijken toestand van het gebouw der Rijks H. B. S. te Deventer, waar in eenige vloeren verzakken en pla fonds met instorting dreigen, terwijl de voorgenomen bouw eener nieuwe school nog drie jaren zou moeten wachten. Het blad stelt de vraag, of de ouders wel verantwoord zijn met hun kinderen langer te zenden naar dit „schoolkrot", dat bovendien aan geen enkelen redelijken eiscb van hygiëne, verlichting, verwarming en outillage beantwoordt. Politierechter te Middelburg. In de zitting van Maandag werden de volgende zaken behandeld: bent een groote schat, weet je dat wel? Als je er op staat, word ik mor gen al je vrouw. Kun je ons je groo ten auto leenen, want er zal wel heel wat meegebracht moeten worden". „Je kunt alles krijgen, wat je slechts hebben wilt", verzekerde de generaal haar. „En als je hulp van de tuinlieden noodig hebt voor de versieringen „Natuurlijk", viel Molly hem in de rede. „Adieu, lieve, oude generaal. Binnen tien minuten ben ik er weer". Bij de deur gekomen, keek ze nog even om en wierp hem een kushand toe. Toen verdween ze als een wer velwind. De regen viel nog bij stroomen neer, toen ze in het open wagentje stapte. Molly hield van regen en ze zou er niet over gedacht hebben de kap op te zetten. Op het oogenblik dat zij de bocht wilde omslaan naar haar huis, kwam juist een auto van de tegenovergestelde richting aan. Het scheelde een haartje of deze wagen was tegen haar two-seater opgereden. Er kwam een blos van woede op haar wangen en ze was op het punt een woedenden uitroep te doen hooren, toen ze bemerkte dat de eigenaar van den wagen eensklaps stilhield. Tot haar groote verbazing stond Staf ford hef volgende moment op de tree plank van haar auto. A. K., 19 jaar, koopman te Krab- bendijke, werd ten laste gelegd dat hij op 12 December 1928 een geldsbedrag van f150,—, toebehoorende aan J. G. van Bemden te Rilland-Bath, heeft weggenomen. Deze zaak werd uitge steld teneinde nog een getuige te hooren. A. D-, 32 jaar, bakker te Kruïnin- gen, werd ten laste gelegd, dat hij op 10 Januari 1929 te Waarde een deur van de woning van A. van de Vrede heeft beschadigd. Eïsch: f5 boete of 5 dagen hechtenis. Uitspraak: f5boete of 5 dagen hechtenis. Verduistering en poging tot moord. Het gerechtshof te Amsterdam wees gisteren arrest tegen den 48-jarigen koopman J. H. uit Diemen, die in hooger beroep heeft terecht gestaan wegens verduistering en poging tof moord. Wat de verduistering betreft was verdachte ten laste gelegd dat hij zich een bankbiljet van f 1000,het welk hij van een vrouw, die hij sinds eenigen tijd kende, ontvangen had om een haar toebehoorende obligatie aan de Incassobank af te lossen, we derrechtelijk heeft toegeëigend. Het Hof heeft te dier zake het vonnis van de vierde kamer der rechtbank, waar bij H. was veroordeeld tot 1 jaar ge vangenisstraf, bevestigd. Het tweede misdrijf, de poging tot moord, daar hij de vrouw, nadat hij de f1000,in handen had, te middernacht in een vaart wilde verdrinken, hetgeen ech ter niet gelukte, achtte het Hof be wezen en het vonnis der rechtbank, waarbij verdachte te dier zake was vrijgesproken, vernietigend, opnieuw recht doende, veroordeelde het Hof hem tot 8 jaar gevangenisstraf. Bespuit uw boomen. De inspecteur van den Plantenziek- tenkundigen dienst schrijft ons: „Vele land- en tuinbouwers zullen waarschijnlijk hopen, dat de zeer strenge vorst, die in Februari ge- heerscht heeft, een groot aantal in secten op vrucht- en andere boomen gedood zal hebben en in verband hiermede zullen zij geneigd zijn een bespuiting met een carbolineum-op- lossing, die het gebruikelijke bestrij dingsmiddel tegen vele insecten is, dit jaar achterwege te laten. Te ge makkelijker zullen zij dit doen, door dat de langdurige vorstperiode een achterstand in de werkzaamheden heeft veroorzaakt, die er toe kan lei den, dat men een minder noodzake lijk geacht werk geheel achterwege laat. Ik wil echter aan alle belangheb benden, vruchten- en boomkweekers en tuinbezitters mededeelen, dat de strenge vorst een flinke bespuiting van vrucht- en andere boomen met carbolineum geenszins overbodig heeft gemaakt, omdat insecten en insecten' „HalloMolly", hoorde ze hem zeggen. Hij had zijn hand op haar arm ge legd. „Jijjijmaak dat je weg komt", bracht ze haperend uit. „Ik heb haast". „Wacht even", zei de jonge man op smeekenden toon. Zijn stem trilde en hij hield thans haar beide handen omvat. Er kwam een wanhopige, verdrietige uitdrukking in haar mooie oogen. „Watwat wil je? En waarom ben je hier?" Ze was zich ternauwernood bewust van hetgeen ze zei, daar ze totaal in de war was. „Ik was van plan de huwelijksplech tigheid bij te wonen", legde hij be daard uit. „Ik hoop toch niet, dat je er bezwaar tegen hebt?" „BezwaarBezwaar", hijgde Mol ly. „Waarom zou ik er bezwaar tegen hebben? Ik trouw toch niet". „Dat weet ik wel", zei Stafford. „Ik had echter ook het voornemen jouw bruiloft bij te wonen". Hij had zich diep tot haar overgebogen en ze durfde haar blikken niet afwenden. „Je vindt het toch zeker goed, dat ik er bij ben, is het niet, Molly?" „Watwatik begrijp het niet", hakkelde zij. Eensklaps begon zij van het hoofd tot de voeten te be ven. „Nee, ik wil niet hebben, dat je tAêó cfyhip cbi&óqt,W. tAt£i*n.i^Uoc*af\'r3*r&3cA ^1 eieren zeer goed tegen lage tempera turen bestand zijn en het dus zeer on waarschijnlijk is, dat zij door de vorst zijn gedood. Men beschouwe een carbolineum- bespuiting op dit oogenblik dus niet als een overbodige werkzaamheid, maar als even noodzakelijk voor het verkrijgen van gezonde boomen en een goeden vruchtenoogst als in an dere jaren." Het nut van den radio-omroep. Vermoedelijk tengevolge van ijsgang was 4 dezer de kabel Schiermonni koogOostmahorn gestoord. Bij on derzoek bleek de isolatie goed te zijn; de beschadiging was evenwel een in wendige, n.l. een contact tusschen de koperaders onderling, waardoor de verbinding tot een enkeldraadsverbin ding was teruggebracht. De Rijksdienst was niet bij machte, dit den kantoorhouder te doen weten en hem de maatregelen mede te dee- len, welke hij moest nemen om hef verkeer over de enkeldraadsverbin ding te kunnen leiden. Men kwam toen op de gedachte de hulp van den radio-omroep te vragen om de voor den kantoorhouder be stemde instructieve inlichting per ra dio uit te spreken en de daarvoor in aanmerking komende luisteraars te verzoeken de inlichting te noteeren en deze daarna spoedigst aan den kantoorhouder over te brengen. Dank zij de medewerking van de A.V.R.O. was 5 minuten na de uitzen ding van het bericht de verbinding tusschen Schiermonnikoog en Oost mahorn hersteld. De malaria in Zeeland. In het jongste nummer van Versla gen en Mededeelingen betreffende de volksgezondheid is o.a. opgenomen een Nov. '28 gedateerd verkort verslag van dr. D. J. Hulshof Pol, inspecteur van de Volksgezondheid van de Ma laria in de provincies Noord-Holland en Zeeland. Het gedeelte van Zeeland luidt al dus: Gedurende de jaren 19211924 werd op het eiland Walcheren de malaria bestreden, daar in dit deel van Zee land deze ziekte dusdanig was toe genomen, dat voor verbreiding over geheel de provincie werd gevreesd. Het aantal malaria-gevallen voorge komen op genoemd eiland was van op mijn bruiloft komt. Ikik ikzou het niet kunnen verdragen". „Zou je dat werkelijk niet kunnen?" vroeg Stafford. Hij was thans zoo dicht met zijn gezicht bij het hare, dat zijn adem haar beroerde. „Zou je dat werkelijk niet kunnen verdragen, Molly?" vroeg hij weer. Ze trachtte haar handen uit de zijne los te maken, maar het gelukte haar niet. „Oh, doe dat niet, doe dat niet' snikte ze. „Waaromwaarom ben je weer teruggekomen?" „Alleen om je dit te vragen", ant woordde hij, zijn uiterste best doende kalm te blijven. „Wil je me heusch niet hebben, Molly?" Niettegenstaande zijn stem rustig klonk, lag er toch een uitdrukking in zijn oogen, welke zij niet verkeerd begrijpen kon. Ze barstte in een harts tochtelijk geschrei los en ze draaide zich tegen hem aan. „Ja, ja, ja" klonk het gesmoord. HOOFDSTUK XIV. De receptie. Het bleef aan één stuk door rege nen, maar mevrouw Morton had niet veel tijd meer over om te klagen. Zij en Fanny waren in de pastorie gebleven, terwijl de overige drie bruidsmeisjes zich met hulp van de 217 in 1921 teruggegaan tot op 10 in 1924. Geheel in het midden latende of deze vermindering een gevolg was van de bestrijding, dan wel van het toeval, werd in laatstgenoemd jaar met het vernietigen van anopheles opgehouden. Berichten, dat opnieuw verschillen de malaria-gevallen in Zeeland waren geconstateerd, maakten het wensche- lijk een enquête in te stellen over een eventueele uitbreiding dezer ziekte in 1927. Aan 115 geneesheeren in Zeeland, die daarvoor in aanmerking kwamen, werden malaria-kaarten toegezonden- Daarover volgen deze opmerkingen: dat de malaria op Walcheren hef hoofd weer opsteekt. De voorzichtig heid gebiedt echter de vermeerdering nog niet als een vaststaand feit aan te nemen, daar i eder geneesheer weet in hoeveel gevallen de klinische diag nose ons parten spelen kan. Van belang is het in deze klaar heid te krijgen en zal den collega voor den zomer 1929 gevraagd wor den om zelfs van elk verdacht geval bloed op te zenden. Een groote wegsverbetering. Ieder die Walcheren bezocht en vooral zij, die dit per auto deden, zul len zich herinneren hoe de weg van Middelburg over Koudekerke, Bigge- kerke en Zoutelande in de verste verte niet meer voldoet aan deeïschen die het moderne verkeer stelt. De weg is te smal en vol van onnoodige bochten. Het mag dan ook zeker wor den toegejuicht, dat vooral op initia tief van het lid der Ged. Staten van Zeeland, den heer Mr. R. M. Dussel- dorp, oud-burgemeester van Westka- pelle en onder voorzitterschap van den huidigen burgemeester dier ge meente, den heer W. J. Woldringh van der Hoop een commissie werkzaam is geweest aan het maken van plan nen, waardoor zeer veel bochten zul len verdwijnen en de breedte van den rijweg van Middelburg tot Koude kerke 5 M. en verder 5.50 M. zal worden. Voor de kosten van aanleg, die in totaal f550.000 zullen bedragen, was echter de medewerking noodig van de gemeenten Westkapelle, Zou telande, Biggekerke en Koudekerke. In de Dinsdag gehouden vergaderin gen van de gemeenteraden besloot Westkapelle met op één na algemeene stemmen f 43.000 te geven. Biggekerke z.h.s. om f23.000 bij te dragen, terwijl Koudekerke ook z.h.s. f 35.000 toe stond. Deze gemeenteraad nam echter eerst een voorstel aan, waarin hij zijn spijt uitdrukt, dat de raad voor een voldongen feit werd geplaatst en de hoop uitspreekt dat alsnog enkele wij zigingen zullen kunnen worden aan gebracht Thans wordt de beslissing van Zou telande nog afgewacht, maar er is reden aan te nemen ook daar de raad zal medewerken aan de tot stand- koming van deze hoog noodige en groote verkeersverbetering. bedienden van den generaal inHafch- stead Place verdienstelijk maakten door de eetzaal en het salon voor de receptie in gereedheid te brengen. De oude generaal Farjeon waagde het zoo nu en dan eens Molly raad te geven, doch ze nam hiervan zoo bitter weinig notitie, dat hij het beter achtte zich met zijn couranten in zijn bibliotheek terug te trekken. „Die kleine deugniet", mopperde hij. „Ze zal me niet op een dusdanige wijze durven behandelen, wanneer we goed en wel getrouwd zijn". Hij meende hiervan natuurlijk niets, daar hij veel te veel van Molly hield en zonder twijfel alles door de vingers zou zien. Bovendien had hij zich dien morgen erg ongerust over haar ge maakt, want er had een vreemde, be droefde uitdrukking in haar oogen gelegen, welke hij er vroeger nimmer in gezien had. Ze was den laatsten tijd opvallend veranderd en lang niet meer zoo op gewekt en spontaan als tevoren. Na een uur kwam hij weer te voor schijn en besloot eens te gaan kijken, hoe men vorderde. In de eetzaal wa ren drie lange tafels geplaatst, waar op gebak en alle mogelijke andere lekkernijen stonden. Daarna begaf hij zich naar het salon, dat vol bloemen stond. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1929 | | pagina 1