Het Fransch-Belgisch verdrag*.; Sport. Stadsnieuws. De documenten vervalscht. Onze stoombootdiensten. De diensten op alle lijnen van de Prov. Stoombootdiensten op de Wes ter-Schelde kunnen thans weer nor maal worden uitgevoerd, behalve, dat wellicht de laatste reis Vlissingen— Breskens nog zal moeten vervallen, omdat er zeer veel ijs in de haven van Breskens ligt. De dienst op de Ooster-Schelde (ZierikzeeWolphaartsdijksche veer) blijft nog gestremd, doch de veer diensten Veere—Kamperland en Kort geneWolphaartsdijk zijn weer nor maal. 's HEER ARENDSKERKE. Vrijdag werd alhier door Notaris Pilaar pu bliek verkocht een woonhuis met erf en boomgaard groot 42 A. 59 c.A. aan Frans de Ruiter alhier voor f 6520. WEMELDINGE. In Februari zijn ingekomen: N. Klap, van Leiden, naar Kanaaldijk B 122; N. Felius, van Sit- tard, naar Wilhelminastraat B 113 Vertrokken: A. C. Polderman, naar Goes, Lange Vorststraat 62; J. Oude man, naar Amsterdam, Vespuilistraat 106; C. van Boven, naar Alkmaar, Stuartstraat E44; M. W. Houtekamer, naar Rotterdam, Goudsche weg 105; C. Haverhoek, naar Dordrecht, St. Jorishof 11; C. de Schipper en gezin, naar Anna Paulowna, Kleiweg; A. C. Koopman, naar Amsterdam, Roemer Visscherstraat 41. Het ingang van 1 Maart j.l. is tot buitengewoon opzichter bij de Rijkswaterstaat met standplaats Ter heijden arrondissement Breda benoemd de heer D. M. Korstanje Mz. Voor het beroep naar Sleeuwijk heeft bedankt A. F. W. de Kluis, hulppredikant te Wemeldinge. WILHELMINADORP. Ter gelegen heid van het 35-jarig jubileum van dhr, H. A. Hanken, als directeur van den Wilhelminapolder, was geheel ons dorp in feestgewaad. Overal wapperden de vlaggen. Er was een fraaie eerepoort geplaatst voor de woning van den ju bilaris, ook de brug was versierd, ter wijl des avonds alles was verlicht, hetgeen een fantastisch effect gaf. Het eigenlijke feest had plaats op Zater dag 2 Maart. Allerlei werk lag dien dag stil. Den vorigen dag waren de schoolkinderen getracteerd en hadden deze enkele kinderspelen uitgevoerd. Zaterdag dan werden de feestelijk heden om ongeveer 11 uur geopend met een aubade in den tuin achter de woning van den jubilaris. Velen na men hieraan deel. Aan het hoofd ston den het muziekgezelschap „De Echo" en de zangvereeniging „Zanglust". Ook de schoolkinderen waren hierbij te genwoordig. Voordat de samenzang plaats had, werd de jubilaris door den voorzitter van de feestcommissie, de heer Kranenburg, toegesproken, welke toespraak door den heer Hanken werd beantwoord. Daarna had de volkszang plaats. De zangvereeniging gaf nog een paar afzonderlijke nummers, terwijl de kleintjes van de bewaarschool, on der leiding van hun 80-jarige juffrouw Arnoldï, als opkomende generatie, den directeur ook hulde kwamen brengen, hetwelk deze bijzonder op prijs stel de. De muziek maakte verder nog een omgang door het dorp en bracht daarbij hulde aan den heer P. Ver- hage, die den vorigen dag den dag herdacht dat hij vóór 50 jaar zijn werkzaamheden in den polder aanving. Om 12 uur werd begonnen met de volksspelen, waarvoor veel deelname was. De spelen werden opgeluisterd door de muziek en ze duurden tot ruim 5 uur. Vooral het laatste spel, het gecostumeerd voetbalspel viel bij zonder in den smaak. In de stoof „Zeeland", die feeste lijk was ingericht, werd 's avonds de feestvreugde voortgezet, waarbij de jubilaris met zijn familie aanwezig was Nadat door den heer Hanken de di verse prijzen aan de verschillende prijswinnaars van de volksspelen wa ren ter hand gesteld, kon te ruim 7 uur het verdere van het programma worden afgewerkt. Door de humoris ten, de Gebrs. de Laat uit Tilburg, werden diverse komische stukjes ten beste gegeven. Een en ander werd afgewisseld door fraaie solo-zang, uit gevoerd door Mevr. MeijlïngHanken, een filmvertooning van de Wilhelmi napolder „Voorheen en thans", een reclame-vertooning voor den aardap pel „Bevelander", als voordracht al leraardigst uitgevoerd door den heer en Mevr. Meijling, terwijl de klein kinderen van den jubilaris bij deze gelegenheid in verschillende Zeeuw- sche costuums hun grootvader ook nog met een paar bijzonder leuke zangnummertjes kwamen verrassen. In de pauze werd aan de 600 aanwezigen, allen hun werkkring in den polder hebbende, een verversching rondgediend. Te ruim 11 uur was de blijde dag ten einde. De heer Hanken is op waardige wijze gehuldigd en allen die aan deze huldiging medewerking verleenden, kunnen met den jubilaris met genoe gen op den feestdag terugzien. Van andere zijde schrijft men ons: Vrijdag 1 Maart herdacht de heer H. A. Hanken het bijzondere feit, dat hij voor 35 jaar als directeur aan het hoofd van de Maatschap „De Wilhel minapolder" kwam te staan. Wat deze 35 jaar hebben beteekend voor land bouwers, landbouw-onderwijs enz.be hoeven we niet te noemen; ieder, eenïgszins met de landbouwwereld be kend, weet dit en het werd reeds door verschillende bladen in herinnering gebracht. Maar wat deze 35 jaren zijn geweest voor Wilhelminadorp en zijn bewoners bleek Zaterdag, den dag waarop de bevolking uiting had gegeven van him feestvreugde. De woning van den directeur was buitengewoon feestelijk en mooi ver sierd, evenals het geheele dorp. Een ontroerend schoon moment was het, toen de geheele bevolking van jong tot oud, onder leiding van de muziek des morgens aan den jubilaris een zanghulde bracht. Schoon was dit mo ment, waarbij de verhouding tusschen directeur en bevolking werd gevoeld, een verhouding zoo juist door den ju bilaris geschetst, toen hij zeide: „Ik gevoel mij als een vader van jullie", en wat ook sprak in de geestdrift van het lied. Om 12 uur namen de volksspelen een aanvang, welke uitstekend slaag den. Menigmaal daverde het terrein bij het duikelen van den niet geluk kigen boegsprietlooper in het meel of zwartsel. Ook de hindernisbaan, stoeltjesrijden, masfklimmen, enz. brachten zeer vroolijke momenten, ter wijl de muziek voor afwisseling zorg de. De spelen sloten met een aller aardigst gecostumeerd voetbalspel. Des avonds werd de bevolking een feest-avond aangeboden. Zeer lang zullen deze dagen en in het bijzonder de directeur in de ge- gedachten der bevolking voortleven. Moge hij nog vele jaren het roer in handen hebben. WISSENKERKE. In Februari zijn vertrokken: Levinus Boot, naar Ber gen op Zoom; Marinus Bustraan, naar Hansweert; Maria Smit, naar Gouda. yERSEKE. Benoemd tot onderwij zeres aan de Ned. Herv. School (Dreef) Mej. J. Gelderblom te Slie- drecht. Tot hoofd der Chr. Bewaar school (Kakeldans) is benoemd Mej. M. Bom alhier. VOETBAL. Zuidelijke 1ste klasse N.V.B. Gisteren hadden de volgende wed strijden plaats, met uitslagen als volgt N. A. C.-P. S. V. 1-5 Zuidelijke 2de klasse N.V.B. Gisteren hadden de volgende wed strijden plaats, met uitslagen als volgt: 1—3 5-1 1—2 De stand van de Zuid. 2e klasse A luidt tot op heden: Vlissingen—Breda DongenBredania Alliance—R. B. C. Vlissingen Dongen Zeelandia D.O.S.K.O. Bredania Breda Middelburg R. B. C. Alliance G.U.D.O.K. Zuidelijke 11 9 13 8 0 1 18 39—17 2 3 18 44-18 13 11 12 11 11 13 11 12 4 16 40-30 3 13 21—20 5 12 22-27 5 11 18-29 17-23 21-33 23-28 21-40 5 8 9 6 7 8 5 3de klasse N.V.B. Gisteren hadden de volgende wed strijden plaats, met uitslagen als volgt: Zeelandia II—Middelburg II 5—4 De stand van de Zuid. 3e klasse A luidt tot op heden: Terneuzen 10 8 0 2 16 369 Hulst 10 6 4 0 16 30-8 Goes 12 6 4 2 16 27-17 Walcheren 10 4 3 3 11 22-19 Zeelandia II 11 5 1 5 11 28-32 S.I.N.O.T.O. 13 4 4 5 10 25-36 Vlissingen II 10 2 1 7 5 22-30 Zierikzee 8 2 1 5 3 1237 Middelburg II 10 1 0 9 2 12—36 Sinoto 2 winstpunten in mindering wegens niet opkomen tegen Hulst. Zierikzee 2 winstpunten in minde ring wegens niet opkomen tegen Ter- neuzen. Jaarverslag .„Hosanna". Donderdagavond hield de vereenjging Het muziekgezelschap Hosanna" geves tigd te Goes, haar jaarvergadering. Na opening door den voorz. den heer H, Janse Bz. en lezing der notulen, werd door den secretaris verslag over het jaar 1928 uitgebracht, waaruit bleek, dat de vereeniging op peil was gebleven wat het ledental aangaat; dat het optreden in het openbaar een goed verloop beeft gehad (op de Groote Markt zijn 6 volksconcer ten gegeven en hot Kerstconcert), de be gunstigers kregen een concert in het Schut terhof. Medewerking is verle:ndi op 2 Zen dingsdagen en bij de ontvangst der bui'en- landsche journalisten op 23 Mei, terwijl verschillende ovaties zijn gebracht. De directie bleef in handen van dan heer C, G. Govaarts, onder wiens leiding het korps zich een goede plaats onder de ver- eenigingen in de province heeft verze kerd. In het bestuur en commissie van ad vies kwam geen verandering. Uit het verslag van dan penningmeester bleek dat do rekening sloot met een na- deelig saldo van f279,73. Het tekort is minder dan het voorgaande jaar, doch baart toch zorg. i De aftredende bestuursled'-n J. Droo- gers en A. M. Duijv.-waard werden her kozen. Nadat besloten was om ter ge legenheid van het a.s. 40-jarig bestaan in Augustus een feestconcert te geven, waarvan plaats en inrichting nader zal worden vastgesteld', werd de vergadering gesloten. Benoemd. De heer J. A. A. Mol, oud-leerling van den cursus voor waterbouwkundigen alhier is benoemd tot adjunct-opzichter van polder Walcheren met als standplaats West-Kapelle. Liefdadigheidsccncirt. Zaterdag j.l. hebben in de. Prins van Oranje alhier de Verceni de Amsterdam- sche accordeonspelers onder Tiding van den heer W. Siehl e n uitvoering gege ven ten bate van de weduwen en weezen van de vier vermoord1-1 veldwachters te Grootegast. Zelden hebben wij op dit gebied een zoo zuiver en harmonieus .,ene.-l gehoord als ons dezen avond ten gehoore werd ge bracht. Met deze instrumenten bleek op wat betreft de klassieke muziek iets moois tot stand te brengen te zijn. Het zware programma was dan ook een verrassing. Deze spelers hebben niet alleen een goed werk verricht maar tevens gedemon streerd wat een dergelijk ensemble kan be reiken. Het talrijke publiek was bui'engewo-on enthousiast en de belofte van het gezel schap eens spoedig terug te zullen komen, zal ongetwijfeld op prijs worden gesteld. „Ijsvermaak". Vrijdag a.s. zal in 't Slot „Osteride" het bestuur der Vereeniging „Ijsvermaak" de prijzen van de wedstrijden op de schaats, die door deze vereeniging zijn verreden, uitreiken. Teneinde 't seizoen op een waardige wijze te besluiten, zal tevens voor leden en introducés gratis de film ,de Heilig-Berg" worden vertoond. ijjevonden voorwerpen. In Februari zijn aan het bureau van politie onderstaande voorwerpen als gevonden aangegeven: Een boodschaptasch, drie huissleu tels, een motor jas, een rijwielbelas- tingmerk, tien spaarzegels, een zilve ren heerenhorloge, vijf handschoenen, een paar schaatsen, een stalen horlo ge, vier portemonnaie's met en zon der inhoud, een rijwiellantaarn, een doublé armband, een lipssleutel, twee paar handschoenen, een lederen porte feuille, een hakriem van een schaats, een mantelceïntuur, een paar oorbe schermers, een dubbeltje, een groene muts, een gouden haak van een bril en een stukje rookvleesch. Nieuwe telefoonaansluitingen. Opgaaf van het aantal nieuw aange slotenen aan hef Rijkstelefoonkantoor te Goes met de daaronder ressortee- rende hulptelefoonkantoren en tele foonstations over de maand Februari 1929. Nieuwe aansluitingen: Na 217 Goes, Coöp. Fabr. v. Melkprod. „Zuïd-Beve- tand" G. A., Stationsweg 6; No. 220 Goes, J. J. Oranje, Voorstad; No. 256 Goes, W. J. v. Doeselaar, Lange Vorst straat 58; Na 1 Baarland, P. Schoe, Nieuwe weg C 57; Na 15 Heinkens- zand, H. Helmstrijd, Dorpstraat 40. Wijzigingen: Na 85 Goes veranderd in fa. J. Th. Pilaar, v. d. Goeskade 5; No. 6 Colijnsplaat veranderd in Jacs. Haringman, Voorstraat 117; Na 10 Waarde veranderd in P. Ph. Mar- kusse B 52. Onbestelbare post. Brieven binnenland: N.V. Handels mij. „C. Ligtmans", Dordt; Algemeen Burgerlijk pensioenfonds, Haag. Briefkaarten binnenland :GradaDae- men, Waalwijk. N.B. Den afzenders wordt aanbe volen op alle stukken hun naam en adres te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid aan hen kunnen wor den teruggegeven. Voorts is het gewenscht alle stuk ken van een volledig adres straat naam en huisnummer te voorzien. Op de bekende vragen, welke het Twee de Kamerlid mr. Heemskerk tot de Re geering heeft gericht, in verband met de publicatie in het „Utrechtsch Dagblad' van den tekst van het geheim Fransch- Belgisch militair verdrag van 1920 en uit treksels uit de interpretatie van 1927, heeft de minister van Buitenlandsche Za ken, jhr. Beelaerts van Blokland, geant woord, dat er voor de Nedarlandsche Regeering, na de officieele démenti's te Brussel, Parijs en Londen, geen aanlei ding bestaat, om terzake stappen te doen bij de Belgische, Fransche en Britsche regeeringen. 1 Het Brusselsche parket heeft de in structie geopend tegen den onbekenden vervaardiger of de onbekende vervaardi gers van het vervalscht g-'noemde docu ment inzake een geheime militaire Fransch Belgische overeenkomst. Het dagelijksch bestuur van den Ned. Journalisten Kring heeft aan den hoofd redacteur van het „Ulr. Dagblad" tele grafisch gevraagd, of hij zich beschikbaar stelt voor elk onderzoek door bevoegden naar de echtheid van de door hem gepu bliceerde notulen betreffende een Fransch Belgische militaire overeenkomst, daar de volledige tekst op belangrijke punten een andere indruk wekte dan het eerst gepu bliceerde uittreksel. Naar de New Yorksche correspondent van de „Tag" meldt, publiceert de „New York American" het geheime protocol van een rede van den chef van den Belgi schen gencralen staf Galet op 29 Maart 1928 in de 32ste zitting van de commissie voor de reorganisatie van de Belgische landsverdediging gehouden. Behalve den tekst publiceert het Amerikaansche blad ook een foto van het origincele stuk. Uit het protocol blijkt, dat Galet in deze vergadering uiteen heeft gezet, hoe een verdedigingsoorlog, die de Belgische troepen in samenwerking met de Fran sche en de Engelsche troepen zullen voe ren, dient te worden voorbereid. Hij drong er op aan, dat deze voorbereiding beëindigd zou zijn vóór de ontruiming van de bezette Duitsche gebieden in 1935 en wees in dit verband op de overeenkomst, die op 14 Juli 1927 met Engeland is aan gegaan. De Engelsche regeerimg zou zich, al thans volgens ds vertrouwelijke mededee- lingen van Galet, bereid hebben verklaard een expeditie-corps van 160000 man 1e zenden waarbij er zorg voor gedragen zou worden dat de cavalerie sterk gemotori seerd is. Nood breekt wetten", betoogde Ga let verder, en de schending van de Neder- landsche neutraliteit is dus geoorloofd. In dit verband bracht Galet eveneens een doortocht van de Belgische troepen door Nederlandsch Limburg ter sprake. België zou in de eerste dagen der mobili satie 300.000 man actieve troepen ter be schikking moeten stellen, terwijl Frank rijk het met een expeditie-corps van 1.2 millioen man ter hulp zou komen. Als doel wit van de Belgische operaties noemde Galet de bezetting van het Duitsche in dustriegebied. Deze nieuwe onthulling zou de „New York American" van de Universal Ser vice uit Genève hebben ontvangen. Het ,,U. D." schrijft thans een hoofd artikel over zijn publicaties. We ontke nen er aan: „Wat dreef ons? De liefde tot Neder land, ons vaderland, dat wij dienen willen met heel ons hart en heel onze ziel. Er zijn nog andere loopgraven, dan die, waar over de granaten loeien, en waarin de stik gassen moorden. Er is de loopgraaf, waarin men strijdt om den oorlog van zijn land af te wenden. Wie schreeuwt het niet uit, wanneer hij er achter komt, dat in een naburig land het plan wondt opge maakt, een stelsel van vierlijnige spoor wegen te richten op het hart vain Neder land, en formules te vinden, waardoor bij de meest vredelievende houding van Ne derland, ons land in een oorlog zal wor den meegesleept? Wij schreeuwden niet, wij toornden niet, wij gaven feiten wij beoogden alleen de openbare meening bier te lande en elders wakker te maken bij eeme bedreiging als nooit in de wereldge schiedenis is vertoond. De gepantserde vuist van 1914 verschijnt weer, nu is het niet Duitschland, nu zijn het Frankrijk en België die haar omhoog heffen. Heeft men in veertien jaren niets geleerd? Wat is het eenig antwoord, dat men in België en Frankrijk heeft op onze docu menten? Zij zijn valsch. Weliswaar zijn de démenti's zoo wankel dat bijna geen enkel Nederlandsch pers-orgaan ze voor ernst heeft genomen, weliswaar leed in Engeland tijdens de regeerimgsverklaring de minister, wien de zaak aanging, aan eene diplomatieke ongesteldheid, en liet hij de verklaring afleggen door een zijner ambtenaren, weliswaar was in België tij dens de regeeringsverklaring de minister van oorlog, de Brocqueville, wiens naam in onze stukken te vinden is, niet aanwe zig, weliswaar verklaart men te Brussel, eenige uren nadat onze tweede publicatie verscheen, dus voor men den tijd gehad had haar te onderzoeken, voor onecht en acht men bij voorbaat, dus zonder dat men zelfs over die vermeende publicaties beschikt, alles wat nog in ons land zou kunnen verschijnen vervalscht, hetgeen de oppervlakkigheid en leugenachtigheid der démenti's in een zoo scherp licht plaatst als niemand ze zou kunnen stellen, welis waar wordt van Engelsche zijde een ver klaring gegeven, die het Engelsche demen ti geheel ontzenuwt maar het eenig juiste, het eenig afdoende woord bleef in België en Frankrijk uit. Het moest door een Nederlandsch sociaal-democraat, den heer J. J. de Roods, in de „Voorwaarts" worden geschreven: „De documenten", zoo schreef de heer De Roode, „zelfs al zouden ze valsch blijken, spreken tot de geheele 'beschaafde wereld een ernstig maanwoord. Want hoe ook in flarden ge scheurd, altijd zal dit als een paal boven water blijven staan: Frankrijk en België hebben een geheim militair accoord ge sloten; er is althans van Belgische zijde, al het mogelijke gedaan om Groot-Brits tannië daarin te betrekken; en ieder jaar zijn de hooge militairen van België en Frankrijk bijeengekomen, om samen uit te maken welk oorlogsgevaar zich kan samenpakken boven hun hoofden, en wat zij in elk voorkomend geval zullen doen." Uit Brussel wordt aan de „Tel." ge meld 1 1 Gisternacht heeft zich een verrassende wending voorgedaan in de zaak der door het „Utrechtsch Dagblad" gepubliceerde documenten. Degeen die van de verval- sching verdacht weid', de propagandist Albert Frank-Heine, is n.l. gearresteerd en heeft volmondig bekend, de stukken persoonlijk vervalscht te hebben. De Belgische regeering had zijdelings vernomen, dat Frank-Heine, die zich uit geeft voor een kleinzoon van Heinrich Heine, een gewezen journalist met een tamelijk welvoorzien dossier bij de justi tie, bij de zaak der vervalschte documen ten betrokken was. Zij verzocht de recht bank, tusschenbeide te komen. Het blijkt, dat de documenten te Brus sel zijn getypt. Frank-Heine gaf ze met papier van het departement van Lands verdediging aan een typiste, met het ver zoek, den haar overhandigden tekst op dit papier over le typen. Hierbij bevond zich behalve de later door het „U. D." gepubliceerde documenten ook een stuk, dat tot dusver niet het licht hee.| gezien. Om de typiste genist te stellen omtren| het feit, dat hij haar zulk een zonderlinge opdracht gaf, verklaarde Frank-Heine, Belgisch officier te zijn en hij liet haar een valsch identiteitsbewijs zien. Den vol genden dag haalde Frank-Heine de stuk ken terug. Toen nu de pers do onthullin gen van het „Utr. D." bracht, deelde de typiste een en ander mede aan een amb tenaar van het departeme.it van Buiten- landsche Zaken. De politie dood daarop een huizoeking in de woning van Frank-Heine, waar zij verscheidene documenten in beslag nam, en onderwierp diens echtgenoote aan een langdurig verhoor. Zij deelde mede, dat haar man zich in Holland bevond en nog denzelfden nacht weer te Brussel zou ar- riveeren. 1 Inderdaad kwam Frank-Heine 's nachts om 12 uur 34 aan het Zuiderstation aan, waar zijn vrouw, die natuurlijk dioor de politie in het oog werd gehouden, hem opwachtte. Zij had haar hond aan een ketting bij zich. Toen het dier zijn baas zag naderen, rukte het zich los en snelde zijn meester tegemoet, zoodat de politie niet de minste moeite had, den gezochte te vinden en te arresteeren. Aanvankelijk scheen het, alsof hij zich wilde verzetten, doch toen hij besefte, dat dit hem niet zou baten, ging hij gewillig mee. Frank-Heine werd naar het politie bureau in het stationsgebouw gebracht, waar de rechter van instructie hem kwam ondervragen. Na een verhoor, dat vier uur duurde, bekende Frank-Heine, dat alle documenten van A tot Z vervalscht waren. Het document, zoo zeide hij, is aan het „Utr. D." ter hand gesteld dbor een journalist, werkzaam aan een extre mistisch Vlaamsch blad te Antwerpen. In den loop van het verhoor vertelde Frank Heine, hoe hij bij de vervalsching te werk was gegaan. „Ik heb daartoe een oud verdrag gebruikt", zeide hij, „dat lang voor den oorlog tusschen twee lan den (noch België, noch Frankrijk) is ge sloten. Eenige wijzigingen waren voldoen de om het bij de speciale situatie van Frankrijk en België aan te passein. De no tulen der besprekingen tusschen de gene rale staven vond ik eveneens in de bijlagen van een oud verdrag." Ik geloof niet, zeide Frank-Heine, dat ik een groot misdrijf begaan heb. Ik ver-

Goessche Courant | 1929 | | pagina 2