In dienst tan allen. No 28 Maandag 1 Maart 1929 416 Jaargang, Buitenland Rechtszaken. Koloniën Sport, FpoVincienieuWs ABONNEMENT Prijs per kwartaal, ia Goes f 2, buiten Goes f2, Afzonderlijk» nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESO® 1 COURANT UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant B|§|||gS|8 en Kleeuwens Ross Drukkers- en Uitgeversbedrijf Postcheque- en Girorekening No.55571 f-i-r17 non M- oaa Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20. elke «ge' meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. OVERZICHT. President Hoover. Heden zal Herbert Hoover hef ambt van president der Vereenigde Staten aanvaarden. Diverse plechtigheden zijn aan deze gebeurtenis verbonden. Coo- lidge, het aftredende Staatshoofd, zal tegen twaalf uur Maandagmiddag het Witte Huis, de ambtswoning van den president der republiek, voor goed verlaten en deelnemen aan de in huldiging van zijn opvolger. Wanneer Hoover in het Kapitool den eed op de Grondwet heeft afge legd, wordt Coolidge weer gewoon bur ger. Beweerd is, dat hij zijn vroegere advocatenpraktijk weer wil hervatten, waarschijnlijker lijkt, dat hij lid wordt van het hooggerechtshof, naar hef voorbeeld van ex-president Taft. An deren zeggen, dat Coolidge meer voelt voor het presidentschap van het be stuur van de United States Steel Cor poration, wat stellig een der lucratief ste betrekkingen in het dollarland is. De persoonswisseling op het Witte Huis brengt, zooals bekend, in hef algemeen geen wijziging van systeem mede, de republikeïnsche partij blijft de lakens uitdeelen. Intusschen heeft Hoover in zijn kabinet een aantal nieuwe personages om zich heen ge groepeerd, van wie kolonel Henry L. Stimson, oud-gouverneur van de Phi- lïppijnen, de opvolger is van Kellogg, als minister van buitenlandsche za ken, een der voornaamste is. Andrew W. Mellon, behoorende tot de kleine groep van de allerrijkste lieden der Vereenigde Staten, stapt uit het vorig kabinet in het nieuwe over, als mi nister van financiën. Eenige wijziging van Amerika's houding ten aanzien van het schulden-vraagstuk, is daar door buitengesloten en het parool van Washington aan het adres van Europa blijft onverbïddellijkBetalen, tot den laatsten stuiver. De minister van arbeid J. J. Davis, uit het Coolidge-kabinet, zou voor- loopig die functie blijven waarnemen. Nieuwe ministers zijn voorts die van oorlog James W. Good, van bin- nenlandsche zaken Ray Lyman Wil bur, van marine Charles Francis Adams, van justitie William D. Mit chell, onder wiens departement ook de verscherpte uitvoering van hef drankverbod zal behooren. Rechtbank te Middelburg. In de zitting van Vrijdag j.l. werden de volgende zaken behandeld: J. d. R., 28 jaar, arbeider te Water landkerkje, thans gedetineerd, werd verdacht dat hij op lö December J.l., in den morgen, te Waferlandkerkje Anna Haers opzettelijk van het leven heeft beroofd, nadat hij na rijp beraad en na kalm overleg het besluit daartoe 59 FEUILLETON Naar het Engelsch van ETHEL M. DELL. Geautoriseerde vertaling van DICKy WAFELBAKKER „Oh, moeder, zit niet te grienen", begon ze. „Er is maar één oplossing te vinden. De receptie moet in Hafch- stead Place gehouden worden en ik zal alles wel regelen". Voor een kort oogenblik had men een speld kunnen hooren vallen, wel ke stilte verbroken werd door een diepen zucht van opluchting van Mol ly's moeder. Hatchstead Place was niet ver van het kerkje verwijderd en het zou dus de schitterendste oplos sing zijn, welke men kon wenschen. Kort daarop stapte het jonge meisje in haar two-seafer, om alles met den generaal te gaan overleggen. Ze had hem de laatste drie dagen niet gezien. Het was nimmer haar aard geweest iemand te verwennen en het nieuwe stuk speelgoed had een groot gedeelte van haar vrijen tijd in beslag genomen. De generaal wasech ter geen veeleischende minnaar en hij ontving haar even hartelijk als altijd. had genomen en het plan daartoe had gemaakt, door opzettelijk met een scheermes voornoemde Anna Haers eenige sneden in haar hals toe te brengen en haar daarmede zeer ern stig te verwonden, aan welke wonden, te zamen of afzonderlijk, Anna Haers op 16 December 1928 is overleden. De verdachte bekende volledig. Eïsch 20 jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Mr. A. H. Kuipers ver dedigde den verdachte en achtte de geëischte straf te zwaar. Hij vroeg aan de Rechtbank den verdachte niet langer uit de maatschappij te nemen dan noodzakelijk is. P. M., 44 jaar, aannemer te Kloe- tinge, werd ten laste gelegd, dat hij op 21 Januari j.l. te Zoufelande J. P. Entink heeft opgelicht voor f 10 of f 5, daarbij allerlei verhalen opdis- schende, o.a. dat hij bruggen van be ton over de sprinken moest leggen, dat er al een scheepje met grind in het kanaal bij Middelburg lag, dat de zoon van Entink de bekistingen voor het beton kon timmeren voor f25 per week, dat hij sedert Zondag nief thuis geweest was en dat hij naar Vlis- singen moest en daarom f10 of f5 van Entink vroeg. Eisch 6 maanden gevangenisstraf. P. d. K., 55 jaar, aannemer te Yer- seke, was door den kantonrechter te Goes vrijgesproken van de hem ten laste gelegde overtreding van de Ar beidswet te Kruiningen op 15 Septem ber 1928. De Ambtenaar van het O. M. was in hooger beroep gekomen. Eisch: vernietiging van het vonnis van den kantonrechter en veroordeeling tot 8 maal f0,50 boete of 8 maal 1 dag hechtenis. M. A. B. P., 52 jaar, landbouwer te Zuïddorpe, was door den kanton rechter te Hulst veroordeeld tot 2 maal f60 boete of 2 maal 10 dagen hechtenis, wegens het niet terstond aan den burgemeester van Zuiddorpe kennis geven dat enkele kalveren van hem verschijnselen vertoonden van mond- en klauwzeer, terwijl hij ook nog eenige kalveren, die leden aan mond- en klauwzeer over den open baren weg naar een weiland bij zijn erf had vervoerd. De verdachte was in hooger beroep gekomen. Eisch be vestiging van het vonnis. Mr. Lam- booy, verdachte's raadsman, vroeg vrijspraak. Nog werd behandeld de zaak tegen J. Adriaanse, 27 jaar, werkman, zon der vaste woonplaats, thans gedeti neerd, die den landbouwer Johannes Lust te Hulst had gepoogd op te lich ten voor een paard, dat reeds door hem voor f500 was verkocht en op 4 Januari zou geleverd worden aan de boot te Walsoorden. De verdachte vertelde dat hij van Wallenburg heet te en te Naaldwijk woonde en tele fonisch was aangesloten onder no. 96. Daar Lust deze gegevens niet vond in het telefoonboek, vroeg hij den verdachte of hij geld had, waarop de verdachte ijlings wegliep. Eisch6 maanden gevangenisstraf. Mr. A. J. v. d. Weel vroeg een clemente straf. „Hallo, hallo", begroette hij haar. „Ga zitten, kindje, en wat wil je ge bruiken?" „Niets, beste generaal", zei ze glim lachend. „Ik heb zooveel gegeten, dat ik niets meer zou kunnen bergen. Ik ben even hierheen gekomen om je te vertellen, dat wij voor groote moei lijkheden staan. Ze hebben allemaal op mooi weer gerekend en ïnplaats daarvan valt de regen bij stroomen neer. Er is in de pastorie zoo goed als geen ruimte over en nu kom ik je vragen, of wij op jouw salon beslag mogen leggen?" „Wat?" bracht de oude man ver baasd uit. „Wou je een huwelijks receptie in mijn huis houden?" „En waarom nief?" vroeg Molly. „Een dezer dagen ga jij toch ook trou wen, nietwaar?" Ze ging op een hoekje van de tafel zitten en schonk hem een van haar verleidelijke lachjes. „Dat is heel iets anders", merkte de generaal op. „Dat geef ik toe, want wij zullen niet zoo'n dwaze vertooning geven als Lottie. Maar je weet toch zelf ook wel, hoe de menschen zijn en waf ze verwachten. Wees dus lief en sta ons je salon af." „Ik geloof.... ik geloof, dat er nog in gewerkt wordt", protesteerde de generaal zwakjes. De aangehouden Hongaren. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de vier Hongaren, die dezer dagen gearresteerd werden, verdachte com munisten en bekende vervalschers van paspoorten zijn. Twee hunner, Katz en Kraus, zijn oud-officieren. Op hen is een groote hoeveelheid potlooden aangetroffen, waaromtrent zij opge ven, dat hef hun bedoeling was die te verkoopen en de gelden te doen toe komen aan het Oosfenrijksche inva- lïedenfonds. Eerstgenoemde en Gold stein verklaren hierheen te zijn ge komen met het doel handelsconnecties aan te knoopen. Schall jr. zeide, dat hij naar Indië was gegaan om genezing te zoeken voor zijn geschokt zenuw gestel. Hij was van plan zich onder behandeling te stellen van prof. Lesk. Op Katz werd f200 aan Indisch geld gevonden, maar een nader onderzoek wees uit, dat het gezelschap beschikte over een aanzienlijk hooger bedrag, dat in de duizenden loopt. Bij een der plaatselijke bankinstellingen heb ben zij tienduizend gulden gestort. Katz vertegenwoordigde een Oosfen rijksche groep op het laatste congres van de Liga tegen imperialisme en koloniale onderdrukking te Brussel. Het staat vast, dat het viertal per volgende mailboot het land zal wor den uitgezet. LUCHTVAART. Lindbergh vliegt weer. Het vliegongelukje, waarbij Lind bergh zijn schouder ontwrichtte, heeft hem er niet van weerhouden zijn ge liefkoosde tijdpasseering, n.l. het vlie gen, voort te zetten. Hij is Donderdag weer met zijn verloofde, miss Ann Morrow in een vliegtuig opgestegen. „Lindy" droeg zijn rechterarm ineen doek, hij „leende" een vliegtuig, daar het zijne in reparatie was en koos het luchtruim. Het jonge paar bleef een half uurtje rondvliegen, waarna Lind bergh een perfecte landing op hef vliegveld te Mexico-stad maakte. Hij voldeed met deze korte vlucht aan de vaste traditie van de vliegers om onmiddellijk na een ongeval weer op te stijgen. Miss Morrow was een beetje ze nuwachtig toen zij in het vliegtuig steeg, maar zij slaagde er toch in een lachend gelaat te toonen aan de tal rijke nieuwsgierigen op het vliegveld. Voor velen was het een verrassing dat Lindbergh bij zijn eerste ongeval zoo onzacht was terechtgekomen, dat hij zijn arm nu in een draagverband had. Maar Lindy kan ook met één arm een vliegtuig besturen. „Nee, daarvan is geen sprake", zei Molly bedaard zonder eenige notitie van zijn uitvluchten te nemen. „Als je er geen zin in hebt, moet je het ronduit zeggen. Dan hoef ik niet meer tijd te verknoeien". „Je neemt ineens een buitengewoon bevelende houding aan", zei haar oude aanbidder lachend. „Dat is volstrekt niet het geval, maar ik voel er heusch niets voor zoo lang over een zelfde onderwerp te moeten praten. Als je je toestemming geeft, zal ik hier blijven en alles regelen en indien je het weigert, ver dwijn ik onmiddellijk". Ze lief haar beenen heen en weer zwaaien en wip te van de tafel af. „Maak toch alsjeblieft niet zulk een haast, kleintje", zei de oude man. „Je hebt me nog niet eens den tijd ge gund om even na te denken". „Je hebt meer dan genoeg tijd ge had om „ja" of „neen" fe zeggen", vond Molly. „Dus hoe zit het nu?" Ze wendde zich om teneinde heen te gaan, maar niettegenstaande de generaal verre van jong was, kon hij dikwijls toch heel lenig zijn. Hij had haar dadelijk ingehaald en sloeg zijn armen om haar heen. Ze stelde geenerlei pogingen in het werk om zich fe bevrijden, daar zij tot eiken prijs een toestemmend ant woord van haar fiancé wilde krijgen. Vlaming maakt noodlandingen. Zaterdagmiddag moest de eerste Hol- landsche privé-vliegtuigbezitter, de heer M. Vlaming uit Yerseke, van hef vliegterrein Vlissingen komend en gaande naar Rotterdam, een noodlan ding doen tengevolge van een storing in den benzine-toevoer. Vliegend met een vliegtuig, dat geen stijgvermogen meer had, vloog hij boven het bevro ren Hollandsch Diep op een hoogte van enkele meters, doch wist hef eiland Tien Gemeten te bereiken. Daar herstelde hij de storing en ver volgde zijn reis naar Rotterdam. Ech ter dwong dezelfde storing hem te landen op een stuk opgespoten land in den Bergschen polder. Wederom wist hij zonder ongelukken te landen. Na gerepareerd te zijn door den tech- nisehen dienst van de Aeroclub is hef vliegtuig naar Waalhaven gebracht door den chef-instructeur, den heer H. M. Schmidt Crans. COLIJNSPLAAT. In Februari zijn ingekomen: Jacob de Boo, uit Kats. Vertrokken: Janna Christina Schrier naar 's Gravendeel; Cornelis van Bre da, naar Middelburg; Pieter Visser, Eindhoven. Op de nieuwe kiezerslijst voor de gemeente Colijnsplaat komen voor: 1048 kiezers en kïezeressen voor de Tweede Kamer; 1041 voor de Prov. Staten en 1022 voor den gemeenteraad Ten overstaan van den notaris J. K. C. Matthijs te Kortgene werd Zaterdag in café „Zeelandia" alhier, voor de familie Joh. Liefbroer in hef openbaar verkocht een woonhuis met grooten tuin, schuurtje, kippenhok en erf, aan de Achterkerkbiiyrt te Co lijnsplaat, groot 10.65 A. Kooper werd de heer Anth. Bouterse alhier, voor f4065,-ongerekend 8Va0/» onkosten en l"/o premie voor de hoogste in schrijvers. DRIEWEGEN. In Februari is in gekomen: Leijn de Pree, van Hoede- kenskerke. Vertrokken; Jacomina van Weele, naar Rilland-Bath. ELLEWOUTSDIJK. Zaterdagavond had alhier de eindles van het derde leerjaar van den Algemeenen Tuin- bouwcursus plaats. Na vragen uit de behandelde leerstof door de heeren H. L. K. Leijs en W. J. Robijn, stelde de heer A. W. van der Plassche de cursisten P. J. van der Bliek, A. Looij, A. Platschorre, A. Stouthamer, J. G. Verheijke, J. D. Vlag en M. de Vrïeze in de gelegenheid een aanteekening op het diploma te verwerven, waaruit blijkt, dat ook het derde leerjaar ge volgd is. Verder voerden nog het woord de heer J. de Jonge namens het bestuur en de heer J. H. Klooster. HOEDEKENSKERKE. In Februari Ze liet zelfs toe, dat hij haar op zijn knieën trok en haar kuste. „Nu, vind je het goed?" vroeg ze eenïgszins ongeduldig. „Ik denk, dat ik niet weigeren kan. Doch in elk geval moet je nu min stens vijf minuten bij me blijven zit ten. Je hebt toch waarlijk niet zulk een haast, dat je me zooiets niet gun nen kunt". „Geef me dan een cigarette", be val Molly. „Ik kan onmogelijk blij ven zitten en niets uitvoeren". „Kleine tiran", zuchtte de generaal, terwijl hij zijn koker voor den dag haalde. „Je moest eigenlijk een flink pak slaag hebben, omdat je op jouw leeftijd durft te rooken". Er kwam een verontwaardigde blik in Molly's oogen, maar ze zei niets. Ze nam een cigarette uit zijn koker en stak deze op. „Nu moet ik eens met mijn kleine Molly praten. Ik heb je in langen tijd niet gezien, kleintje". „Dat moet een verademing voor je zijn geweest", oordeelde de jonge dame. „Wat heb je uitgevoerd?" „Ik weet het niet precies meer. Het grootste gedeelte van den dag heb ik in den two-seater gezeten, want er wa ren voortdurend gasten over den vloer. Groote goedheid, wat heb ik meer dan genoeg van trouwpartijen". zijn ingekomen: A. M. A. J. de Groot, religieuse, uit Maassluis; J. de Pun- der, zonder beroep, uit Nisse. Vertrokken: Maatje Buteijn,dienst bode, naar 's Gravenhage; L. de Bart en gezin, naar Kruiningen; Cornelia van der Maden, zonder beroep, naar Nisse; Elisabeth Schout wed. P. A. Vleugel en gezin, naar Middelburg; L. de Pree, boerenknecht, naar Drie wegen; J. C. M. Mazure, onderwijzer, naar Goes; Jacob de Pree, boeren knecht en gezin, naar 's Gravenpolder. KATS. In Februari is ingekomen: Johannes Rooze, uit Kortgene. Vertrokken: Jacob de Boo, naar Colijnsplaat. In Kats vermeld de kiezerslijst voor 1929—1930 320 kiezers en kieze ressen voor de Tweede Kamer; 319 voor de Provinciale Staten en 316 voor den gemeenteraad. KRABBENDIJKE. Tot tijdelijk on derwijzer aan de Chr. School te Hon- selerdijk is benoemd de heer N. J. de Koning te Lunteren, vroeger alhier. OVEZAND. Door den kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente is toezegging van beroep gedaan aan Ds. Los te Scherpenisse. Zaterdag kwam de vrouw van M. O. toen zij met een kruiwagen den dijk afreed te vallen. Zij brak een been. De ontboden geneesheer achtte overbrenging naar het zieken huis te Goes noodzakelijk. SCHORE. In verband met hef ver trek van Ds. van der Waa van Waarde zal Ds. Brümmer van Hansweerf alt consulent optreden bij de Ned. Herv. Kerk alhier. Naar wij vernemen heeft de ijs- vereeniging „De Weel" te Biezelinge beslag weten te leggen op een in deze gemeente gelegen put met omliggend terrein. Thans is een 40-tal werklieden bezig om deze put te maken tot een ijsbaan. We zullen hopen dat deze haan vrij van ijs zal zijn zoodra de werkzaamheden klaar zijn. In ieder geval is het goed voor volgende jaren. Bij het schaatsenrijden op den nieuwen sluisput kwam de zoon van L. zoo ernstig te vallen, dat hij naar zijne woning moest worden overge bracht en geneeskundige hulp nood zakelijk was. WOLPHAARTSDIJK. Vrijdag gaf de gymnastiekvereeniging „U. D. I." alhier een uitvoering voor leden, be gunstigers en genoodigden. Een 8-tal nummers werd op verdienstelijke wij ze uitgevoerd. Het tooneelsfukje „De macht der vrouw" had eveneens veel Zondag werd alhier een onge kend druk gebruik gemaakt om de Zandkreek te voet over te trekken. Geheele drommen menschen zag men op de ijsschots, die bij de vloed weer wegdreef. „Wanneer zal je eigen huwelijk plaats vinden, kleintje?" vroeg de ge neraal. „Ik weet het niet", klonk het stug. Daar haar toon niet bepaald aan moedigend was, achtte de oude man het beter dit onderwerp voor een oogenblik te laten rusten. Even later kwam hij er evenwel weer op terug. „Vindt je niet, dat het zoetjesaan tijd wordt om aan ons huwelijk fe denken, Molly-Mol? Ik weet zeker, dat je veel meer plezier in je leven zult hebben, als je getrouwd bent." „Oh, ja?" vroeg Molly ongeloovlg. Haar gezichtje was half van hem afgewend en ze keek aandachtig naar een damasten tafellaken op een der kleine tafels. „Waarover zit je te denken?" vroeg de generaal. „Biecht eens op". Ze nam hem van terzijde op. nIk zat me af te vragen, of er van mij verwacht wordt dat ik die ellendige tafellakens stop, als ze kapot uit de wasch zijn gekomen". „Geen kwestie van", zei de gene raal op overtuigenden toon. „Je hoeft heelemaal niets uit te voeren, als je er geen lust in hebt". „Dat zeggen alle mannen voordat ze getrouwd zijn", beweerde Molly. Ze wierp haar hoofdje naar achteren en volgde de kleine rookwolkjes met haar oogen. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1929 | | pagina 1