In dienst m allen. N° 26. Woensdag 27 Februari 1929 116 Jaargang. Rechtszaken. LINTVELT's BAZAR School en kerk. Koloniën fêRESIVAtsinoop §j ProVincienieuWs COURANT ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20. elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aauvragen 15 en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf cent per regel. Advertentiën worden Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 aangenomen tot 12 uur voormiddag. staande ondervonden tegenwerking en teleurstelling door de rechtzinnige meerderheid, wees de voorzitter met klem op het aansturen naar de Her vormde kerk al zal dit z.i. niet altijd even gemakkelijk vallen. Als een aan klacht tegen ervaren onrecht, staaf hier het eigen kerkgebouw, welke aan klacht nog zal worden vergroot door geestelijken arbeid van een predikant uit datzelfde huis (Ned. Herv. Kerk) met medewerking van een gediplo meerd godsdienstonderwijzeres. In het lijvige jaarverslag van den secretaris, den heer A. J. Barto, wordt in een algemeen overzicht het voor de vereeniging zeer belangrijke jaar genoemd een jaar van harden arbeid. Een jaar van tegenspoed en tegenwer king eenerzijds, doch anderzijds van opgewekt en eendrachtig vereenigings- /even. Vooral wordt dank gebracht aan den heer Heijboer en dr. Canne- giefer en de hoofdbestuursleden de heeren G. A. de Ridder, Ds. K. A. Beversluis en J. C. Paap. Ook ontbre ken niet zeer waardeerende woorden aan het adres van dr. Cannegieter over zijn 15-jarigen arbeid te Middel burg. Dank wordt gebracht aan de vele geestverwanten die het mogelijk maakten, dat, door de weigering van orthodoxe zijde om een vrijzinnigen predikant te beroepen, ten slotte toch in de voorziening der godsdienstige behoeften kon worden voorzien door het benoemen van Ds. H. J. Kastein, tot voorganger der vereeniging. Herinnerd wordt voorts aan het treurspel met kerkvoogden der Ned. Herv. gemeente, als gevolg waarvan de vereeniging zeer tot haar spijt een 33-tal hun lidmaatschap deed opzeg gen. De hoop wordt uitgesproken, dat men in de toekomst de vrijzinnige lidmaten toch recht zal doen we dervaren. Het ledental bedroeg op 31 Dec. j.l. 308. Over het kerkbezoek in eigen huis wordt gezegd, dat dit op den duur regelmatiger en beter blijkt te zijn. Van de 327 te verhuren plaatsen waren er per 31 Dec. 160 verhuurd. Gecostumeerd ijsfeest. Ijs en weder dienende zal morgen avond op de banen der Middelburg- sche IJsclub een gecostumeerd feest worden georganiseerd. Voor bijzon derheden zie men de advertentie in dit nummer. DRIEWEGEN. De nieuwe kiezers lijst 1929—'30 bevat 346 kiezers voor de Tweede Kamer, 345 kiezers voor de Prov. Staten en 340 kiezers voor den gemeenteraad. HANSWEERT. De verplaatsing van de kommies-verificateur G. de Boer van Rotterdam naar Hansweert is in getrokken. In zijn plaats wordt de kommies-verificateur M. van Weele te Zufphen met ingang van 16 Maart a.s. verplaatst. De zeebooten „Tower Bridge" en „Billy", welke hier hebben inge vroren gelegen, zijn vertrokken, nadat het ijs eerst was gebroken door de sleepboot „Goliath". 's HEER ARENDSKERKE. Door het college van notabelen der Ned. Herv. Gemeente is gekozen tot kerk voogd de heer K. Janse alhier, ter voorziening in de vacature Jacs. Nijsse. KAPELLE. De raad kwam Maandag in openbare zitting bijeen. Afwe zig was de heer Fraanje. De voorzit ter opent deze vergadering en begint met te zeggen dat B. en W. het niet noodig hebben geacht vroeger in 1929 te vergaderen. Er waren geen spoed- eischende zaken. In zijn Nieuwjaars rede hoopt de voorzifter op genoege- lijke samenwerking en hij wenschte alle leden Gods onmisbaren zegen toe. De werkloosheid aldus spr. was in 1928 sporadisch. 10 particuliere wo ningen werden bijgebouwd, 21 huwe lijken werden gesloten, 17 sterfgeval len werden aangegeven. Het aantal inwoners vermeerderde met 77 en klom van 2673 tot 2750. Er deden zich 4 gevallen van roodvonk voor. Ver bouwing had plaats van de Herv. school te Biezelinge tot genoegen van het bestuur; verbeteringen van stra ten zoowel te Kapelle als Biezelinge; rïoleering in Ooststraaf en Blaaspoort. De slootdemping bij C. Traas was tot veler genoegen. De raad stond een lo kaal der school af tot het houden van een cursus in glascultuur. Deze breidt enorm uit, een oppervlakte van 7071 vierk. M. wordt thans benut. De in gang van de gemeente-secretarie werd verbeterd. In de stemdistricten kwam een betere verdeeling van arbeid. B. en W. hielden 42 vergaderingen, de raad vergaderde 10 keer. Wethouder Zegers en de heer v. d. Graaff beantwoordden' deze rede. Wet houder Zegers hoopt wederkeerig dat Gods zegen mag rusten op alle han delingen. De heer v. d. Graaff die met ge noegen de vergaderingen bijwoonde, wenscht niets liever dan onderlinge samenwerking die goed is tot heil van de gemeente. De herbenoemde leden in de com missie van toezicht op hef lager on derwijs de heeren de Graaf en de Keijzer alsmede het nieuwbenoemde lid de heer Johs. Oele, nemen deze be noeming aan. Het verzoek van den raad van 's Heerenhoek omtrent de elec- trificatie wordt aangehouden en in handen van B. en W. gesteld. Voor het gebruik van een lokaal voor den cursus in glascultuur wordt dank ge bracht door het bestuur van de ver eeniging „Glascultuur en Omgeving" te Kapelle gevestigd. Het voorstel tot aangaan van een geldleening groot f 5000 voor straatver betering, wordt ingewilligd. De vier de wijziging begrooting 1928 verwerft goedkeuring van den raad. De kosten van het openbaar lager onderwijs over het jaar 1927 volgens art. 101 5e lid der lager onderwijswet 1920, worden vastgesteld op f7,68 per leerling, naar een leerlingaantal van 1693/4. Uitgaven f 1303,7. Ingewilligd worden de verzoeken van de Chr. school te Kapelle-Bïezelinge en Eversdijk volgens art. 101 1. o.-wet 1920 voor het verleenen van een voor schot met 10214 leerlingen-tof een be drag van f628,22, en die van de Chr. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, builen Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. Geen belasting betaald. Twee boeren uit Rockanje, die bij hun getrouwde nicht inwoonden, had den van hun belangrijk effectenbezit nimmer belasting betaald en toen dit na hun dood respectievelijk in 1924 en in 1926 moest worden verdeeld onder niet minder dan 13 neven en nichten, wilden deze erfgenamen der geërfde gelden dezelfde tactiek vol gen als wijlen hun ooms. Een van de erfgenamen meende niet genoeg te hebben ontvangen en daarom ging hij zich bij den Officier van Justitie be klagen. Uit het voorloopig ingestelde onderzoek bleek toen inderdaad dat er geknoeid was en het vermoeden rees dat de nicht zich de effecten zou moeten hebben toegeëigend. Het on derzoek leidde er toe dat huiszoeking moest worden gedaan op de Nationale Bankvereeniging te Brielle (welke bank volkomen correct heeft gehandeld in deze), en toen bleek dat een der erfgenamen, eer» arts, tezamen en in vereeniging met zijn zuster, de reeds genoemde nicht, zich moest hebben misdragen ten aanzien van de erfenis. Beiden ontkenden evenwel. Na een lang vooronderzoek bekende de arts den rechtercommissaris mr. Marx, dat hij van zijn zuster eerst f9000 en la ter f 21.000 ten geschenke had ge kregen in bedriegelijke korting van de rechten van de erfgenamen. De zuster bekende ook: zij zou van de beide ooms respectievelijk f 30.000 en f40.000 hebben ontvreemd. De rechtbank te Rotterdam heeft gisteren de zaak tegen den broer en de zuster behandeld. De verdediger van den arts die thans in een psy chiatrische inrichting wordt verpleegd vroeg zitting met gesloten deuren. Hoewel de officier zich tegen dit ver zoek niet verzette, weigerde de presi dent behandeling van de zaak met ge sloten deuren. De beide verdachten bekenden vol mondig. Na het hooren van den adjunct accountant, den heer W. Westra en den psychiater, dr. E. Hoele, nam de vertegenwoordiger van hef O. M. mr. J. G. Holsteyn requisitoir. Tegen den arts requireerde spr. op grond van heling tweemaal gepleegd een geldboete van f 10.000 en tegen zijn zuster, op grond van verduistering twee maal gepleegd, een gevangenis straf voor den tijd vein drie maanden. Onmiddellijk uitspraak doende ver oordeelde de rechtbank de vrouw tot f 13.500 boete, subs, zes maanden hechtenis. Vervolgens behandelde de rechtbank de belastingontduiking. De arts moest Hoek Koningstraat - Magdalenastraat. SPECIAAL ADRES IN: GLAS. PORSELEIN EN AARDEWERK. terechtstaan voor het feit, dat hij als zijn effectenbezit f20.000, als zijn zui ver vermogen f 25.000 en als totaal inkomen f4300 had opgegeven, terwijl hij in werkelijkheid meer dan f90.000 aan effecten bezat, zijn zuiver inko men meer dan f5000 bedroeg en zijn totaal inkomen meer dan f7850. Na getuigenverhoor requireerde de vertegenwoordiger van het O. M. een geldboete van f 10.000 boete subs, zes maanden hechtenis. Onmiddellijk uitspraak doende ver oordeelde de rechtbank den arts tof f7000 boete subs, vier maanden hech tenis. Voorts stond de echtgenoot van de zuster van den arts terecht. Deze ver dachte had opgegeven, dat hij aan ef fecten f5000 bezat, aan bezittingen f 11.000 en als zuiver inkomen f 3381, terwijl hij in werkelijkheid aan effec ten bezat f 150.000, aan bezittingen f516.000 en als zuiver inkomen f 10350. Tegen deze verdachte, die de fei ten toegaf, werd een geldboete van f 10.000 geëischt. Vervolgens behandelde de rechtbank de volgende zaken betreffende hef niet betalen van belasting en bij de behandeling van deze zaken vond mr. Holsteyn gelegenheid op te merken, dat op het eiland Voorne op een schrikbarende manier de belasting wordt ontdoken. Er zijn in deze zaken hooge geld boeten geëischt. De uitspraken werden op 12 Maart bepaald. Betamelijke schoolkleeding. In de voorschriften over betamelijke kleeding, welke op den lsten Zondag van de Vasten aan de geloovigen moe ten worden voorgehouden, heeft de bisschop van 's Hertogenbosch, wat de kinderkleeding aangaat, eene ver scherping moeten brengen. Wat vroeger uitdrukkelijk en zeer streng als geldend voor onderwijze ressen en voor meisjes boven 10 ja ren werd voorgeschreven, was stil zwijgend ook bedoeld voor kinderen beneden tien jaar. Toch hebben vele roomsche ouders, dat niet zoo opge vat en naar de lagere meisjesscholen èn meer nog naar de bewaarscholen voor jongens en meisjes hun kinde ren gezonden „in een onder- of bo- venkleeding zooals de bisschop op merkt die er op berekend scheen bij de arme kleinen zelf alle schaam tegevoel te dooden en bij anderen, jongeren en ouderen, een verderfe lijke zinnelijke nieuwsgierigheid en zelfs erger gewaarwordingen gaande te maken". Daarom heeft de bisschop het raad zaam geacht de woorden „boven 10 jaren" uit zijn voorschriften voor be hoorlijke schoolkleeding te doen ver vallen. Deze luiden dus voortaan alsvogt: „Zeer streng eischen wij, dat de onderwijzeressen en meisjes aan onze katholieke scholen niet mogen ver schijnen dan met lange nief-doorschij- nende kousen en een costuum afhan gend tot over de knieën, gesloten tof aan den hals en de armen ten minste tof en met den elleboog, bedekkend. Ook de jongens zullen ter school komen in gesloten costuum, met kou sen en de bovenbeenen tot over of ten minste tot aan de knieën bedekt". Kanon uit elkaar geslagen. De bediende, die belast is met de zorgen over het kanon van de Mis- sigit, waarmee in de Poeasa-maand het avondschot gelost wordt, maakte op aanraden van een militair, den mond van het kanon met aarde dicht. De militair had den man wijs ge maakt, dat op die manier de knal versterkt zou worden. Zondagavond is het kanon uit elkaar geslagen. De bediener werd zwaar gewond aan het achterhoofd en in het hospitaal op genomen. De scherven van het kanon vlogen door de daken der omliggen de huizen, zonder ongelukken te ver oorzaken. Borstaandoeningen gy Hesschheid-Hoesten verdwijnen en de f Slijmafscheiding rAeEyJ wordt bevorderd door Bij apothekers er drogisten verkrijgbaar Duitsch schip gezonken. Maandagmiddag omstreeks half vijf is het Duitsche stoomschip „Lippe" van den Nord-Deutschen Lloyd, me tende 80001 on, van Chili op weg naar Antwerpen, op de Schelde nabij Bath in aanvaring geweest met het uitgaan de Engelsch stoomschip „Ilvington Court". De „Lippe" is tengevolge van de aanvaring gezonken. De opvaren den, 70 man, zijn door de Belgische sleepboot „Goliath" gered. De „Ilving ton Court" is met de voorpiek vol water op de Schelde ten anker ge komen. De „Lippe" was van Valparaiso op weg naar Antwerpen en Hamburg. Vereeniging van Vrijzinnig Hervormden te Middelburg. De jaarvergadering van bovenge noemde vereeniging werd gehouden onder voorzitterschap van den heer A. Heijboer, die met enkele hartelijke woorden den in 1928 vertrokken pre dikant en voorzitter der vereeniging, dr. J. P. Cannegieter, herdacht. Spr. haalde diens openingswoorden der vo rige jaarvergadering aan, waarin dr. Cannegieter o.a. zeide, dat hij met zijn beide vrijzinnige ouderlingen wel een bescheiden plaats in de Hervormde kerk innam- Nu dr. Cannegieter is vertrokken en in plaats van den heer Heijboer geen vrijzinnige ouderling werd benoemd, is die vertegenwoor diging allerbescheidenst. Niettegen- de school zou zelfs een halven dag gesloten worden. Lottie voelde zich ten zeerste vol daan. Zij deed tenminste een goed huwelijk, hetgeen allerminst van haar jongste zuster gezegd kon worden. Het sprak vanzelf, dat verschillen de menschen haar aanstaanden echt genoot als een saaie man beschouw den, maar dat kwam er minder op aan. Zij hield van hem en dat was het voornaamste. Ze raakte zelfs nu en dan in ver rukking over de vele geschenken en Molly kon zich op een gegeven oogen- blïk niet weerhouden te zeggen, dat deze dingen vermoedelijk meer at tractie voor haar vormden dan hef vooruitzicht, den kleinen hulppredi ker tot man te krijgen. Men had het over het algemeen ge nomen te druk om veel aandacht aan Molly te besteden. Vlak vóór Lottie's huwelijk wist het kleine ding evenwel een sensatie te verwekken, door op een middag in een spiksplinternieuwen two-seater thuis te komen, welken zij zelf be stuurde. „Mijn fiancé heeft me dien wagen cadeau gegeven", zei ze als langs haar neus weg. De kamer was vol bezoe kers en het was duidelijk merkbaar dat zij genoot van het effect, hetwelk zij te weeg had kunnen brengen. „Oh, ja, natuurlijk kan ik rijden. Stafford Kenyon heeft me al eenigen tijd geleden geleerd, hoe ik met een auto moet omgaan. Herinnert u zich dat niet meer, moeder?" vroeg ze op eenigszins ongeduldigen toon, ter wijl ze zich tot mevrouw Morton wendde, die haar vol verbazing had aangestaard. „Dat is wel mogelijk, kindje", gaf mevrouw Morton haperend ten ant woord. „Nee, eigenlijk herinner ik het me niet, moet ik je eerlijk bekennen. Ik veronderstel, dat dit verleden jaar winter gebeurde". „Ik weet niet precies of het winter of zomer was", zei Molly nonchalant. Ze trok haar handschoenen uit en keek naar den prachtigen diamanten ring, welken de oude generaal haar geschonken had. „In elk geval is het bijna een eeuw geleden. Ja, het is een aardig wagentje. Willen de menschen het soms komen bewon deren?" Iedereen stond natuurlijk op en er werden heel wat uitroepen van be wondering geslaakt, toen Molly haar nieuwste bezit toonde. „Maar mijn beste kind, waar is de generaal?" informeerde haar moeder. „Is hij niet met je meegekomen?" „Ik heb hem vandaag in het geheel niet gezien", gaf Molly kalm te ken nen. „Hij had den wagen al weken geleden besteld en toen ik uit de club' kwam, zag ik hem in de garage staan. Tusschen twee haakjes: ik heb van middag allerberoerdst gespeeld. Ted dy Wills en ik hebben voortdurend verloren. Het was gewoonweg afschu welijk. Maar enfin, dat is minder, ik zal nu heel veel met den wagen uit gaan en hierdoor zal mijn tennisspel totaal op den achtergrond geraken". „Oh, beste kind, beste kind", zei mevrouw Morton op tragischen toon. Molly keek haar aan. „Wat scheelt u, moeder? Ik zal heusch geen onge luk krijgen: tob daarover maar niet. Wij zullen de fietsen en al die andere dingen uit het hok moeten wegruimen, zoodat er plaats voor den two-seater komt. Ik kan dat na hef eten wel doen". „Maar de generaal", begon haar moeder opnieuw. „Je zult hem toch eerst voor dat prachtige geschenk gaan bedanken, Molly?" (Wordt vervolgd). 57 FEUILLETON Naar het Engelsch van ETHEL M. DELL. Geautoriseerde vertaling van DICKY WAFELBAKKER Lottie had haar altijd uitstekend ter zijde gestaan en ze zei meerma len onder tranen, dat ze werkelijk niet wist, wat zij nu in de toekomst zonder haar zou moeten beginnen. Maar het geluk van haar dochter ging vóór, verzekerde zedat sprak van zelf. Bovendien zou het meisje toch ook in de buurt blijven, tenzij haar man naar een ander dorp beroepen werd. Dat zou natuurlijk den een of anderen dag kunnen gebeuren. Oh, waarom had Lottie toch geen gene genheid kunnen koesferen voor do minee Quentin van Rickaby, vroeg zij zich meermalen verdrjptig af. Toen ze zich eens tegenover Fan nie op een dusdanige manier uitte, begon deze cynisch te lachen en zei, dat dominee Quentin heelemaal niets voor het huwelijk scheen te voelen. Daarbij kwam nog, dat hij volgens haar ook niet in staat was een vrouw gelukkig te maken. „Mijn beste kind, dat heeft iedere man in zijn macht", protesteerde me vrouw Morton. „Denk maar eens aan vader. Wij zijn volmaakt gelukkig met elkaar geweest". „Kijk eens naar den ouden gene raal Farjeon", zei Fanny op scherpen toon. „Veronderstelt u nu werkelijk, dat hij Molly gelukkig zal maken?" „Molly is zoo heel anders", zei Molly's moeder op verdrietigen toon. „Zij is in staat zichzelf gelukkig te maken: daarin is ze altijd geslaagd en het is een zegen, als men een der- gelijken aard heeft". „Ze is een groote egoïste", mop perde Fanny. „Arme, kleine Molly", zuchtte me vrouw Morton. Ze had Molly nooit begrepen en dit zou ook wel nimmer gebeuren. De moeder had er geen moment over nagedacht, om welk motief Molly een dergelijk huwelijk wenschte. Er had nooit eenige intimiteit tusschen haar en haar jongste bestaan. Lottie's huwelijk moest in alle opzichten in de puntjes wezen, oordeelde ze. Hef geheele dorp zou in feestdos zijn en

Goessche Courant | 1929 | | pagina 1