Van Overal Notaris JOH. PILAAR, fPCJROL er op Binnenland Laatste Berichten. VoetbalW edst rij d België—Holland. ,o„Ö0 Ambachtsschool", IJ^oiKferfe^vvépd' <fkto<p> tyevëdfttgi.ig -De AiYftaèiltfi5st?hc>0l^,'iti*4ftitet>'„Centraal" are al^meo-nè ën 1 -Ivétf uursvergaclering ehfou'^èii, a'^va&r' o.a. de volgende punlen WeJdein behandeld 1. Rekening en verantwoording af dea ling Ambachtsschool. De ontvangsten over 1928 bedragen f 6342,05; de uitgaven over 1928 bedragen f 44239,37begrooting 1930 afdeeiing Ambachtsschool. De onl- pgsten werden vastgesteld op f5815, de uitgaven werden vastgesteld op f55007,93 2. Rekening en verantwoording Avond school: de ontvangsten o\er 1928 bedragen f705,83V2» de uitgaven over 1928 bedra gen f4320,92. Begrooting 1930 afdeeiing Avondschool: De ontvangsten werden vast gesteld op f680, de uitgaan werden vast gesteld op f 4803,61. g- en verantwoording Vak- achpól voor Meisjes: de ontvangsten over 1928 bedragen f 12482,09, de uitgaven over 1928 bedragen f 42563,85. Begrco ting 1930 afdeeiing Vakschool voor Meis jes: de ontvangsten werden vastgesteld op f 11539,^0, de uitgaven werd.n vastge steld op f 51018,50. Van de ongeveer 3900 werklieden der Domaniale Mijn te fCerkrade zijn er ongeveer 400 lijdende aan de griep. Tusschen Lommei (België)'en Bu- del (N.-Br.) zijn twee meisjes van 17 en 19 jaar op haar rijwielen door de koude bevangen en neergevallen. Beiden zijn doodgevroren. Een 25-jarig jubileum. Een en ander over de beteekenis van den heer Pilaar als notaris en als in woner van Goes C£] Morgen zal het een kwarteeuw geleden zijn d at de heer Joh. Pilaar bet door de Koningin persoonlijk onderteekend docu ment ontving waardoor de vurig gekoes terde wensch: zijn vader als notaris in Gces. te mogen opvolgen, in vervulling ging. Morgen zal notaris Joh. Pilaar 25 jaren iïi onze stad als notaris werkzaam zijn. Zilveren jubilea worden zeer terecht, in onzen van jubilea wel wat overladen tijd, ook door de meest gematigden ten volle erkend; na een 25-jarige erk-pe.iode ont staat het recht een moment te verpoozen, mag. een terugblik geworpen worden over de jaren,, die gingen.... Aan den vooravond van het zilveren ju bileum van notaris Pilaar, die in Goes, in de Bevelanden, ja in Zeeland een maat schappelijke functie vervult van meer dan gewone beteekenis, zij ons dus deze terug blik vergund. Het is moeilijk in liet bestek van een courantenartikel een menschelijlke taak wel ke 25 jaren duurde in al haar schakeerin- gen te overzien, en daarom willen we hier slechts naar het voornaamste en meest opmerkelijke streven. Aldus doende kan maar. zeer weinig naar voren komen van dia eigenlijke waar de voor de menschheid van het notariaat- an sich. Want een notaris verricht zijn be langrijksten arbeid niet alleen niet aan den publieken weg, doch zelfs in de bin nenkamer met voor de werald gesloten lui ken. Menschen die een notaris raadplegen staan bijna altijd voor gewichtige beslis singen zij het 'beslissingen veroorzaakt door zorgen of door optimistische ver wachtingen en daarin gunt men de kijk grage wereld bij voorbaat geen blik. De buitenstaander kan dus nooit aangeven hoe tal van keeren gedurende 25 jaren in een notaris-kantoor een uitweg werd gevonden voor materieele moeilijkheden, minder nog berekenen het aantal malen dat binnen 4 muren moreel gesteund werd. Naar dit alles kan men slechts gissen..... Als men bij die gissing een tikje fanta sie heeft krijgt men een vaag beeld van de beteekenis van liet werk, door een notaris in het heil der menschheid verricht. „Niet kosteloos", zegt u. Natuurlijk niet. Alles behalve zelfs. Maar laten we, zoo we aan de inkomsten van een notaris denken, het geld de waarlijke waarde van de geeste lijke zijde van het beroep niet verkleinen. Deze fout wordt maar ai te vaak ge maaktBehalve door lien die in rade- looze momenten verlichting zochten bij de eenige toevlucht: den notaris. De heer Pilaar wist het notariaat, waar in hij zijn vader opvolgde, uit te breiden tot een der grootste van Ze-land. Men mag uit dit feit behalve zijn vakkundige bekwaamheid zijn moneele, menachkundige kennis afleiden. Het laatste omdat een notaris nog wat meer is dan de man die testamenten vast legt, verlcoopingen leidt, contracten op maakt. Moeilijk is het bij dit jubileum een om lijnde schets te geven van de directe ver diensten van den jubilaris in zijn beroep; slechts zij, die in de afgeloopen jaren met den heer Pilaar als notaris in aanraking kwamen, zullen haar naar werkelijke waar de weten te apprecieeren. En behalve zij, kunnen de collega's zulks. Brokstukken uit een iuterview. De heer Pilaar was jaren voorzitter van den ring Middelburg van de broederschap van notarissen, en lid van de Kamer valn toezicht. Twee maal had hij zitting in het hoofdbestuur van de broederschap Dit zijn enderscheiJingen, verleend door En daarom zeggen ze veel! Behalve notaris was die heer Pilaar in de afgelooipen kwarteeuw inwoner van Goes en de verdiensten die dit inwoner schap afwierp, kunnen we beter overzien dan de hier boven bedoelde. Laten we den „staat van dienst" hier opmaken. Functies: lid van den gemeenteraad, commandant van de burgerwacht, com mandant van de schutterij, voorzitter van de coöperatieve voorschot- en spaarbank, voorzitter van het „Gasthuis", lid van het hoofdbestuur van „Toonkunst' en voor zitter van de afdeeiing Goes, lid van de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs, regent van de gevangenis, voor zitter van de veirkeers-inspectie in Zee land, voorzitter van het fonds tot 24-uren telefoondienst, lid van den raad van beheer der waterleidingmij „Zuid Beveland", commissaris van de brandwaarborgmij te Middelburg, van de Zeeuwsche fruitteelt mij, president-commissaris van de Han- delmij. Wed. J. C. Massee Zoon..... I Men ziet hieruit dat de jubilaris zich in velerlei richtingen in de Goesqhe samen leving bewoog, en zijn menschenkennis, ervaring en inzicht in tal van zaken veel vuldig ter beschikking stelde. Aan deze persoonlijke eigenschappen verleende de finantieele positie van den heer Pilaar relief, waardoor zijn interesse vaak bij zonder verheugende resultaten afwierp. Daarbij denken we vooral aan hetgeen bij deed ten behoeve van het Gasthuis. On der de leiding en dank zij het initiatief van notaris Pilaar onderging deze zieken- inrichting onlangs een uitbreid'ng dienaar tot een modern en uits'ekend geoutilleerd ziekenhuis maakte. Tijdens de voorberei ding van dit grootsche werk eischte de voorzitter van het Gasthuis zeer veel van zijn krachten, meermalen zooveel zelfs, dat zijn gezondheid1 tot bezorgdheid aan leiding gaf. Toen het nieuwe Gasthuis de deuren voor de patiënten open wierp kon de heer Pilaar met voldoening cons taleeren dat een levensdoel in vervulling was gegaan. Goes mag jegens den jubilaris met er kentelijkheid vervuld zijn voor hetgeen hij als voorzitter van het Gasthuis bewerk stelligde. Behalve in de tot standi koming van een flink ziekenhuis wendde de heer Pilaar zijn krachten en invloed aan ten be hoeve van de watervoorziening van Zuid- Beveiand en voor den aanleg van den lo- caalspoorweg, hetgeen er op wijst dat de gezondheid van ons gewest en die econo mische ontwikkeling steeds zijn steun had den. Gedurende 25 jaren heeft dieze inwoner van Goes en van Zuid-Beveland de Goe- sche en gewestelijke samenleving, zoover het in zijn macht lag, geschraagd en be vorderd, en heel wat uren van zijn kostba ren tijd bereidwillig aan de gemeenschap afgestaan. L Zelfs in onzen democratische tijd (mu| men nog wel eens gaarne geneigT'ls de beteekenis van de notabelen in:peh pro vincieplaats en bagatelle te BeKahdelêh) kan een verstandig mensch dèErvóór'hog' dankbaar zijn. Lfov )oH de fififi ieg Dezer dagen hadden we met den/jubi laris een onderhoud, dat ons enkele inte ressante gegevens bracht, die hier niet verzwegen mogen worden. We spraken allereerst over het werk van den notaris, en we kregen een vluchtig overzicht in dezen arbeid, die tengevolge van dë invoe ring van als maar nieuwe wetten en voor schriften steeds omvangrijker wordt. Dan vroegen we naar de meening van den jubilaris over de veranderingen die in 25 jaren in de samenleving hier plaats vonden. „De mentaliteit van de menschen is anders geworden", zei notaris Pilaar. „Ze staan minder rustig tegenover elkaar. Bij erfenissen hoorde men vroeger zelden over felle meenings ver schillen, en nu verwon dert men zich als een erfenis geen ruzie oplevert. Verder is men de waarde van het geld beter gaan begrijpen. In den ouden tijd belegde de buitenman zijn g ld niet. Hij propte zijn kabinet vol met zilver. Het gebeur die wel dat iemand die land wilde koopen met een zak rijksdaalders op zijn rug mijn kantoor binnen stapte. Thans wordt het geld meer productief gemaakt. De verantwoordelijkheid van den notaris is daarmede toegenomen natuurlijk en deze kan wel eens zeer zwaar drukken. Ook al omdat de menschen zooveel handiger worden zijn, en omdat men den notaris raadpleegt over zaken die dikwijls niets met het notariaat uitstaande hebben. Daar door brengt onze praktijk ook heel wat dingen met zich mee die men aan de ver getelheid zou willen ontrukken. Maar dat mag natuurlijk niet." Bestaat er een groot verschil tus schen een stadspraktijk en een buiten praktijk, zooals de Uwe, vroegen we. „Ja," luidde het antwoord1. Het werk hier is veel onregelmatiger. De notaris in een stad heeft vaste kantoor-uren, en iedereen komt hem in die urnen opzoe ken Ee.n notaris in de buitenpraktijk ech ter kan zich daaraan niet houden, hij moet er veel zelf op uit, en het kantoorwerk moet dan in den avond worden ingehaald. Maar.... juist dat „er op uitgaan" is toch ook weer het aardige van het werk hier. Het kost gelukkig niet meer zooveel tijd als vroeger, nu de verkeersmiddelen snel ler zijn geworden. Een auto verlicht de buitenpraktijk aanzienlijk, een fiets deed dat minder, een rijtuig heel vroeger, was akelig langzaam. Als ik destijds per rijtuig in een dorp moest werken <vas er zoowat een dag mee weg." In de dorpen is zeker heel wat veran derd in een kwart-eeuw?" Ook daar leeft men sneller. De in vloed van het verkeer is er merkbaar. O.a. in de kleeding en ook in de gebruiken. Vroeger kende men in de dorpen twee ver maken: de kermis en een boeren-koopdag Op zoon koopdag was er völop mm iek en na afloop van de verkooping ging men op de d orschvloer dansen. Dat is nu voorbij. Het ging er wel eens zeer rumoerig toe natuurlijk. In Zeeuwsch-Vlaanderen b.v. werden na een verkooping bepaald drink- jen aangelegd. Ook hier werden de boomen destijds veel op het terrein ver kocht. Was het daarbij koud dan werden er borrels verschaft. Later is dat veran derd in Jan Hagel. Iedere hooper van boo men betaalde 10 of 15 ct. en daarvoor kreeg hij koek in ruil. Waardeert de cliënt den arbeid van den notaris?" a en.... neen. Men komt over het al gemeen tot den 'notaris als men in moei lijkheden zit en men is dankbaar als hij de moeilijkheden uit den weg ruimt. Maar de cliënt kan bijna nooit den arbeid waar- deeren die aan verschillende gevallen ver bonden is. Het resultaat van een omvang rijk werk komt soms in enkele regels tot uiting, en daarom dringt de beteekenis ervan niet tot den leek door. Dankbaar is onze taak dus altijd niet. Maar soms toch ook weer wel. Het vertrouwen dat bijna iedereen in zijn notaris koestert is een wa re lichtzijde van ons beroep. Dat heeft me wel eens ontroerd. Een Zuid-Bevelan der, die ziek lag in een' ziekenhuis in Hol land, riep de hulp van een notaris in. Toen deze een en ander in oirde had gemaakt ien het cliënt voorlegde, zei deze„Alles goed en wel, maar stuur het nu nog even naar notaris Pilaar in Goes om te kijken of het orde is...." 1 „Een notaris moet wel het vertrouwen van het publiek hebben!" „Ongetwijfeld, en daarom is het zoo jammer dat zich in de laatste jaren eenige beschamende feiten hebben voorgedaan. Een notaris die fraudeert valt in mijn oog zeer, zeer diep, want hij heeft een onbe grensd vertrouwen geschokt. Op den no taris wordt een groote verantwoordelijk heid gelegd. Zóó groot, dat men er zich dikwijls bezwaard door gevoelt. Als u eens wist, waarmede men zooal tot ons komt; en met wat voor zaken, die niets met het notariaat uitstaande hebben. Eigenlijk moet men van alles op de hoogte zijn." 1 Komt een notaris wel eens voor de keuze oneerlijke zaken te doen?" MeermalenrWalndaar 'de "wemig mooie „gévalléiiw dièr tots-fè''j^éai. •fbddre"ineth- ris'ial weleenS-'êèn^^ffböSd'hbfeben ge kregen dat 'hieFd-öbtf defl heugel kan, een yó^stdh dat' otkvaardig was. Zoo nu en aan'moet men iemand wel eens de deur wijzen." „Terwijl misschien een gr00te som ge boden wordt teneinde den misstap voor te bereiden." „Ja. En in verband hiermede wijs ik op de noodzakelijkheid van financieele on afhankelijkheid van een notaris, en op het nut van zijn menschenkennis en intuitie. Om de menschen te leeren kennen moet hij zich veelvuldig onder de menschen be geven." Tot zoover een en ander uit bet zeer interessante onderhoud dat we dezer da gen met notaris Pilaar hadden en waaraan we weinig toe te voegen hebben. Het zal den jubilaris, wiens taak en beteekenis voor de Goesche en Zuid-Be- velandsche samenleving we hier slechts vaag hebben kunnen schetsen, morgen on getwijfeld niet aan belangstelling ontbre ken. Morgen zal hem uit de vele geluk wen- schen die hem bereiken duidelijk worden hoe zijin werk en zijn streven waardeering genieten. Moge het den heer Pilaar gegeven zijn nog tal van jaren in goede gezondheid in Goes te verblijven! Als Uw Handen ruw zijn of ge- sprongen en Uw lippen schraal en pijnlijkmaar vooral ook bij brand- en snijwonden, ontvellingen en al lerlei huidverwondingen Het verzacht en geneest WEERBERICHT. De verwachting tot den avond van morgen luidt: Matige Oostelijke wind, betrokken tot zwaar bewolkt, weinig neerslag, matige tot lichte vorst in het Noor den, in hef Zuiden om het vriespunt. BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Een militair verdrag. Het „Utrechtsch Dagblad" publiceert in het Fransch en in vertaling twee Bel gische geheime stukken, te weten het militair verdrag in 1920 tusschen Frank rijk en België gesloten, benevens de inter, prefatie, welke er bij de (jaarlijksche) be spreking van 1927 tusschen de Fransche en Belgische militaire staven aan werd gegeven. Het blad deelt mede, deze stukken door een zeer toevallige omstandigheid in handen te hebben gekregen en verzekert, van de authenticiteit volkomen overtuigd te zijn. In het verdrag, dat te uitvoerig is om hier weer te geven, wordt ook rekening gehouden met de mogelijkheid dat Neder land „aanvaller" is. Bovendien zal de weg van het Fransch-Belgische leger in een oorlog met Duitsehland door Limburg leiden. In Duitsehland heeft de publicatie zeer de aandacht getrokken. De „Montagspost," schrijft o a. „Het Belgisch-Fransche verdrag moet in de geheele wereld de grootste verwon dering wekken, want beide contractanten. Frankrijk zoowel als België, zijn mede oprichters van den Volkenbond. Beide contractanten weten, dat de Volkenbond alleen slechts die verdragen geldig ver klaart, die bij hem geregistreerd zijn. En toch sluiten zij nauwelijks een jaar na de oprichting van den Volkenbond voor 25 jaar een verdrag, waarin uitdrukkelijk bepaald is, dat het geheim moet blijven. Ook Frankrijk en Engeland hadden vorig jaar een geheime overeenkomst gesloten, welke zeer bedenkelijk was, maar deze werd dan ook ingevolge een protest van de openbare meening aanmerkelijk verzacht gepubliceerd en geregistreerd. Het thans aan het daglicht gekomen verdrag betreft echter een volkomen novum. Het beperkt zich niet tot het geval van een verdedigingsoorlog, maar het zal zelfs n, wanneer een van beide staten met Duitsehland of met een door Duitseh land gesteunde mogendheid in een oorlog verwikkeld wordt. En België, dat in 1914 tegen de schending van zijn neutraliteit de wereld te hulp riep, dat met de bond- genooten voor de rechten der kleine staten gevochten heeft, schuwt niet, zich te ver dichten, de rechten van zijn nabuur, Nederland, dat zelf in den wereldoorlog neutraal is gebleven, te schenden Bedreiging door benzol. Zaterdagmiddag is gebleken dat in het tankschip dat met benzol geladen in den mond van de Oudehaven te Gorkum ligt, een lek is ontstaan. Men heeft een bijt in het ijs gehakt bij het schip en toen is gebleken dat tusschen het jjs en het water zich een laag benzol bevindt van 10 c.M. dikte. In verband met hel groote gevaar, is last gegeven dat alle chepen in de Oudehaven zullen worden ontruimd. De toestand die toch al vrij kritiek was, omdat het tankschip bij kruiend ijs ernstig gevaar loopt, wordt nu nog bedenkelijker. Het Westland in 't donker. Door het springen van een waterreser voir te Hoek van Holland, waardoor wa ter in een hoogspanningsruimte is geko men, ontstond Zaterdagavond een ernstige storing in de electriciteitsvoorziening in het Westland. Alle bij de centrale aan gesloten gemeenten waren ongeveer van 7 uur tot kwart voor negen van electrisch licht verstoken. Ook Delft was tengevolge van de storing ongeveer tien minuten in donker gehuld. Geboren: Hendrik z.v. Leendert Schipper en Neeltje Janneke van den Heuvel (Oegsfgeest). Overleden: Margaretha Adrïana Ja cobs 3 mnd. d.v. Adriaan Jacobs en Margaretha Luijks. Het Fransch-Belgische militaire verdrag. Men meldt ons uit Den Haag: Volgens het „Volk" overweegt de Nederlandsche minister van buiten- landsche zaken, die momenteel in Londen vertoeft en daar kennis kreeg van de publicatie van het Fransch- Belgische verdrag door het „Utrechtsch dagblad", (zie onder Binnenland" Red.) het doen van een stap naar aan leiding van die publicatie. Vermoede lijk zal de regeerïng hedenavond een communiqué verstrekken. MARKTBERICHT. ROTTERDAM, 25 Febr. 1929. Vlasaanvoer: 850 halfschoon Blauw f 1.12 J a f 1,17-J-, 13841 schoon Blauw f 1,20 a f 1,40, 16000 Groningen f 1.20 a f 1,40, Wit f0,— afO,—18500 Geel f 1,20 a f 1,40, Dauwroot f 0,a f 0, Handel stil. Aardappelen Zeeuwsche Blauwe f 4,50 a f 4,75; Bonten f 4,50 a f 4,75 Eigenheimers f 3,40 a f 4, Aanvoer en vraag tamelijk. Granen buitenlandsche, prijshoudend. Meel f 16,60 a f Haver Canada f12,a fMais Laplata f238. Binnenlandsche: wegens vorst geen aanvoer, geen notee ringen gemaakt. Zaden geen aanvoer wegens vorst. Boekweit, Koningsberger f 12,65 Mansjoerische, stoomend f 14,25 VARKENSMARKT. Varkensaanvoer 1402, eerste kwaliteit f 0,66 a f 0,71 tweede f0,61 a f0,05, derde f 0,56 a f 0,59 zouters f 0,a f0,export f 0,65 a f0,71. Handel kalm. ADVERTENTIEN. Heden overleed zacht en kalm onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder Mevr. SUZANNA VAN DIJKE— de Bruyne, in den ouderdom van 81 jaar. Uit aller naam, A. VAN DIJKE en Familie. Goes, 24 Februari 1Q2Q. Zondag 24 Maart te Antwerpen. Deelnemers voor tocht per Luxe- Autobus naar bovenvermelde wed strijd worden verzocht zich ten spoe digste aan te melden bij den heer M. H. CONSTANDSE Groote Kade Goes Kosten f5,— per persoon. Kosten f6,25 per persoon met lunch. Betaling de helft bij aanmelding. Restant bij vertrek vanaf de Groote Markt om uur precies. Reisbureau Zeeland-Express Middelburg. De Commissie voor de Oeconomische Spijs- uitdeeling maakt dankbaar melding van het inkomen eener gift voor een extra be deeling van krentenbrood met kaas en boter op a.s. Dinsdag

Goessche Courant | 1929 | | pagina 3