In dienst van allen. N° 2ft Maandag 2ft Februari 1929 116 Jaargang, Buitenland lAti fïitp dfJtlat "lij Iiand en Tuinbouw Koloniën Rechtszaken. ProVincienieuWs GOESCHE UitgaveNaamloos® Vennootschap Goesche Courant Postcheque- en Girorekening No. 55571 COURANT en Kleeuwens ft Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf Telefoonnummer 17. na 17.30 No. 244 ADVERTENTIEN van 15 regels f 1.20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. OVERZICHT. Het bevolkingsvraagstuk in Frankrijk. Periodiek, en in steeds sneller tem po, blijvan de Fransche publicisten zich met groote ongerustheid uiten over het bevolkingsvraagstuk. Zooals men weet, blijft de bevolking in Frankrijk vrijwel stationair, d.w.z. zij is te gering voor de behoeften van het land, dat tot veel buitenlandsche arbeidskracht zijn toevlucht moet ne men. In „l'Oeuvre" wijdt dr. M. Lebon thans zijn aandacht aan wat hij de „ontvolking" noemt. Stil-aan, zegt hij, neemt de bevolking van dorpen en gehuchten, behalve in Bretagne, Nauw van Calais en Noorder-departement op onrustbarende wijze af. En wan neer dit zoo doorgaat, zal er van be paalde districten geen enkele bewo ner meer zijn, die, in den letterlijken zin van het woord, Franschman is. Dr. Lebon zet vervolgens uiteen, dat in Frankrijk het geboorte-over schot, dat alleen nog is aan te wijzen, wanneer de geboorten van de kinde ren der geïmmlgreerden worden mee geteld, sneller afneemt dan in andere landen het geval is. In enkele jaren zullen 35 millioen Franschen, bijge staan door 7 tot 8 millioen vreemde lingen, 60 millioen Italianen en 75 millioen Duitschers tot buren hebben. In Frankrijk heeft de bevolklngs-toe- neming opgehouden. In negen-en-zes- tïg departementen overtreft het aan- tal sterfgevallen dat der geboorten. Indien, zegt dr. Lebon het sterftecij fer nu maar laag was in Frankrijk, maar in dit land is het het minst gedaald. De sociale hygiëne laat te wenschen, een politiek van hygiëne is dringend noodig. Geen enkele factor van lichamelijke achteruitgang van het ras verklaart den achteruitgang van het bevolkingscijfer. De oorzaak van den staat van zaken wordt toege schreven aan de algemeene verar ming en de aantrekkingskracht der groote steden. De middelen tot verbetering? Een lange periode van welvaart en vrede; een belastingstelsel dat ophoudt par ticulieren, handel en industrie in ver drukking te brengen; organisatie voor de boeren van een aangenaam, gezond leven op het land; duidelijke demon stratie van de gevaren, die het bestaan in de groote steden meebrengt voor den buitenman, die er komt werken, opwekking van het goede gevoel der natie; ten slotte het nobele voorbeeld, door leidende kringen te geven. 56 FEUILLETON Naar het Engelsch van ETHEL M. DELL. Geautoriseerde vertaling van DICKY WAEELBAKKER „Daarvoor zal ik nimmer te vinden zijn", gaf Bill op beslisten toon te ken nen. „Dat idee kunt u zich gerust uit uw hoofd stellen, generaal. Het meisje houdt van Stafford en hij van haar en u heeft geenerleï recht tusschen- beide te komen". „Wie heeft jou toch in 's hemels naam verteld, dat Molly een sikke pitje om Stafford geeft?" bulderde de generaal eensklaps. En toen ver volgde hij, zonder het antwoord af te wachten: „Stafford is zulk een ver waande kwast, dat hij zich verbeeldt, dat iedere vrouw, die toevallig zijn richting uitkijkt, verliefd op hem is. Niettegenstaande jij een dominee bent, vind ik je toch nog erg groen, Bill. Stel je voor, dat mijn kleine Molly om een dergelijk individu als Staf ford zou geven. Het is eenvoudig be lachelijk". „Het is in elk geval meer te he grijpen dan...." De gemeente als landheer. Ged. Staten van Friesland hebben goedkeuring onthouden aan een be sluit van den raad der gemeente Has- kerland tot verhuring, bij sollicitatie, van een in den Haskerveenpolder te stichten boerderij, met bepaling, dat de verhuring zou geschieden voor een door het Centraal Pachtbureau der Friesche Maatschappij van Landbouw vast te stellen huurprijs. Ged. Staten zijn van oordeel, dat zij bij onderhandsche verhuring van gemeente-eigendommen allereerst heb ben na te gaan, of in het belang der gemeente met den bedongen huurprijs genoegen kan worden genomen, en dat zij dus hunne goedkeuring niet kunnen verleenen, wanneer de huur prijs hun onbekend is. Moord. De heer Groeneboom, employé bij de onderneming Goenoeng Raoen, ge legen in de afdeeling Banjoewangi, residentie Besoekie, en behoorende aan de N.V. Banjoewangi Thee- en Rubber Cultuur Maatschappij te 's Gra- venhage, is door twee koelies wegens een arbeïdskwestie vermoord. Een oneerlijke bietemveger. Voor de arrondissementsrechtbank te Breda stond Donderdag terecht een bietenweger van de Centrale Sui kermaatschappij, belast met de we gingen voor de suikerfabriek Zeven bergen aan de fairbank te Standdaard- buiten, die in overleg met drie land bouwers uit Oud-Gastel ten bate van die bietenleverancïers veel hoogere aantallen kilogrammen bleten in hef faïrbankboek schreef, dan in werke lijkheid geleverd werden. Van twee dier landbouwers ontving hij daar voor de helft van hetgeen voor de te veel genoteerde bieten werd uitbe taald, van den derde de opbrengst van het totaal der bleten dat op naam van de vrouw van den leverancier werd genoteerd. Welk een omvang deze knoeierijen hadden aangenomen blijkt hieruit, dat hoewel een accoun tantsonderzoek de juistheid der be dragen nog moet uitwijzen, globaal be rekend een totaal van ruim 260.000 K.G. bieten te veel was opgeschreven en aan de knoeiers uitbetaald. Deze bedragen moesten in de fair- bankboeken op anderen worden ver haald, teneinde het bedrag te markee ren, waartoe van den voorraad der fa briek werd afgeschreven en ten name van een aantal niet-knoeiende land bouwers minder werd geboekt dan zij in werkelijkheid geleverd hadden. „Dan wat?" viel de oude man hem in de rede. „Dan dat zij iets om u zou geven, generaal". Deze laatste woorden wer den op een uitdagenden toon uitge sproken, en de jonge dominee zag en voelde, dat ze doel hadden ge troffen. De oude man werd paars van woede. „Vervloekt nog aan toe, Bill", riep hij uit. „Ik kan niet bepaald zeggen, dat je complimenteus bent. Maar toch verzeker ik je, dat mijn huid dik ge noeg is om een en ander te kunnen slikken. Nu je jehmpries terlijke plichten hebt vervult, lijkt het me het beste toe, dat je maar zoo gauw mogelijk verdwijnt." „Ja, generaal, dat zal gebeuren", zei Bill bedaard. Gedurende het geheele gesprek had hij den ouden man recht in de oogen gezien en hij hield zich in zijn volle lengte opgericht. Hij be greep, dat het oogenblik thans was aangebroken, waarop hij zich moest terugtrekken en hij wilde dit op 'een waardige wijze doen. „Ik voel heel goed, dat u mijn op treden uiterst ongepast vindt", zei hij langzaam, terwijl hij vlak voor den generaal ging staan. „En het zou me erg spijten, indien ik hierdoor uw vriendschap zou verspelen, maar het kan nu eenmaal niet anders. Ik moet u ook nog op één enkel ding attent De zaak kwam aan het licht, door dat sommige gedupeerden, verwonderd dat de opbrengst van hun perceelen lager bleek dan zij contractueel ge leverd hadden de marechaussée te Oudenbosch opmerkzaam maakten op het geval. De bietenweger zoowel als de frau- deerende leveranciers bekenden het hun ten laste gelegde. Het O. M., waargenomen door den subst. officier van justitie, mr. Spe- yart van Woerden eischte tegen den bietenweger wegens voortgezet mis drijf van oplichting een voorwaarde lijke gevangenisstraf van negen maan den met een proeftijd van tien jaar en voor zooveel mogelijk schadever goeding aan de benadeelden. Tegen een landbouwer uit Oud-Gas tel wegens uitlokking van misdrijf een gevangenisstraf van zes maanden, te gen de beide andere landbouwers uit Oud-Gastel geldboeten resp. van f 3500 en van f2500. De rechtbank zal over 14 dagen uitspraak doen. De Zeeuwsch-Vlaamsche waterleiding. Op initiatief van den heer 't Gilde, raadslid van Axel, is een comité van actie tegen het tot stand komen van een waterleiding voor Z.-Vlaanderen opgericht. De strijd is daar dus nog niet uit. Het is te hopen, dat de voor standers van een waterleiding in het helang van volksgezondheid en wel vaart de overwinning zullen behalen. De suiker-crisis. Na een inleiding over de suikercri sis door den heer Jac. Welleman, lid van het dagelijksch bestuur der Zeeuw- sche Landbouw Maatschappij, heeft de druk bezochte ledenvergadering van den kring Walcheren der Z. L. M., een motie aangenomen, waarin hij als zijn meenïng uitspreekt, dat de Ne- derlandsche suikerindustrie niet aan haar lot mag worden overgelaten in den, elders met staatshulp gevoerden, strijd en dat dus aan de bietencultuur en de suikerindustrie steun moet wor den verleend, zoolang niet een alge meene conventie tof afschaffing van de bescherming is tof stand gekomen. Aan het hoofdbestuur der Z. L. M. zal worden verzocht, deze motie ter kennis te brengen van de regeering en de Staten-Generaal. Het ijs te Vlissingen. Men schrijft ons uit Vlissingen: Nadat de geheele week, ook uit Middelburg, honderden een kijkje wa ren komen nemen bij het zeldzame kruien van het ijs op de Wesferschel- de, werd dit aantal Zaterdag en Zon dag nog steeds veel grooter. De elec- trlsche trams waren overvol met be langstellenden. Zij, die Zaterdag kwa men, hebben nog volop kunnen genie ten van het geweldige gezicht, dat die zich voortbewegende ijsmassa biedt. maken: Wij hebben allen op onze beurt rekenschap van onze daden te geven aan den Opperbevelhebber van het groote leger en indien wij het vaandel verlaten hebbendan moge de goede God ons genadig zijn, als die bewuste dag aanbreekt". Daarna keerde hij zich om en liep op de deur toe. Hij had een hoonend antwoord verwacht en hij wilde zich niet haasten, zoodat zijn terugtrekken op een vlucht kon gelijken. Daar hij evenwel niets hoorde, wendde hij zich weer om. De oude man stond onbeweeglijk, met zijn rug naar het licht gekeerd. Hij sprak niet, maar maakte een zwij gend gehaar dat Bill vertrekken zou. Toen de bediende hem even later uitliet, kwam het eigenaardige gevoel over Bill, dat hij noch boos, noch op gewonden was. De generaal had hem niet uit het huis verjaagd.... Bill had de hooge bevelen, welke hem gegeven waren, opgevolgd HOOFDSTUK XIII. De huwelijksdag. Het nieuwtje van Molly Morton's engagement met den ouden generaal Farjeon van Hatchstead Place, ver spreidde zich als een loopend vuurtje door het dorp en er was bijna nïe- Zij, die Zondagmiddag kwamen, wer den weer zeer gehinderd door den dikken mist die zich over land en water had neergezet en daarbij was er reeds veel minder ijs waar neembaar. Toch kon men tegen en tussclien de paalhoofden nog de groo te stukken ijs zien, die daar bij vloed waren neergeworpen, terwijl zich aan het strand nog een heel strook zeer dijk ijs bevond en verschillende per sonen zich daarop begaven, als of zij meenden in de poolzeeën te zijn aan geland. Het is trouwens voor de electrisehe tram Vlissingen —Middelburg een bij zonder drukke week geweest, omdat ook tal van Vlissingers, bij gebrek aan voldoende gelegenheid te Vlissingen, per tram Middelburg opzochten om daar te gaan schaatsenrijden. COLIJNSPLAAT. Donderdagavond hield de vereeniging „Het Groene Kruis" alhier in café „Zeelandia" haar algemeene vergadering. Tegenwoordig waren 41 leden. Wegens afwezigheid van den voorzitter Dr. L. P. Maas, werd de vergadering geleid door den vice-voorzitter H. M. Haringman. Uit hef jaarverslag bleek, dat door de wijkverpleegster Mej. W. J. van Sab- ben waren afgelegd 3665 bezoeken in 39 gezinnen, 5 maal was ze met zie ken op transport geweest, terwijl ze 3 maal den arts hulp had verleend. Als enquetrice der t.b.c.-bestrijding waren door haar afgelegd 305 bezoe ken in 36 gezinnen. Uit het magazijn waren 121 maal artikelen uitgeleend. De financieele toestand gaf reden tof tevredenheid. Besloten was tot het houden van een moeder-cursus. Uit het verslag van den penningmeester is het volgende te vermelden: de re kening van „Het Groene Kruis" begon met een beginsaldo van f 1604,79 LJ; de ontvangsten bedroegen f 1629,45; de uitgaven f 1629,71, zoodat het sal do per 31 December 1928 bedroeg f 1604,531/2- De rekening van de t.b.c.- bestrijding begon op 1 Jan. 1928 met een nadeelig slot van f693,de ont vangsten bedroegen f 1018,13; de uit gaven f885,67; zoodat hef nadeelig slof op 1 Dec. a.p. f560,54 bedroeg. Het magazijnfonds begon met een te goed van f 1258,45; de gekweekte ren te bedroeg f50,32, zoodat het saldo op 31 Dec. f 1308,77 bedroeg. Het be zit der vereeniging bedroeg op 31 Dec. f 2352,761/2. De aftredende be stuursleden de heeren Dr. L. P. Maas H. M. Haringman en J. van Dis wer den herkozen. Het ledental bedraagt thans 470. Tot leden der commissie voor het nazien der rekening 1929 werden aangewezen de heeren J. Rijn berg en M. de Bruijne. De ijsclub „Ons Genoegen" heeft Donderdag een ijsfeest georganiseerd, dat bijgewoond werd door honderden personen. Jammer voor de baan, dat het heerlijke Februari-zonnetje zoo veel sneeuw deed smelten, waardoor er veel water op het ijs kwam. On danks dit had het geheel een gunstig mand, die thans over Lottie's huwe lijk met den hulpprediker sprak. Alle menschen, die de Mortons goed of slechts oppervlakkig kenden kwa men hun gelukwenschen aanbieden en het spreekt vanzelf, dat er de noo- dïge opmerkingen werden gemaakt. Molly zelf was zelden aanwezig om de belangstellenden te woord te staan, daar zij het grootste gedeelte van den dag buiten het ouderlijk huis door bracht. Er werd een tenniswedstrijd gehouden, welke al haar belangstel ling vroeg en zelfs generaal Farjeon kreeg haar niet te zien, tenzij hij haar naar het tennisveld volgde. Alle pogingen om haar alleen te spreken te krijgen, werden op een buitengewoon handige wijze door Mol ly genegeerd. Het gelukte haar hem zonder opzettelijke beleediging in de meening te doen verkeeren, dat het al te veeleischend van hem zou we zen, wanneer hij er op gestaan had haar geliefkoosde sport op te geven, en de generaal die maar al te goed wist, dat zij haar geheele jonge leven haar zin had gehad, legde zich met verbazingwekkende volgzaamheid bij de situatie neer. Intusschen werden de toebereidse len van Lottie's huwelijk gemaakt en men was het er algemeen roerend over eens, dat Molly's veel belangrijker trouwplechtigheid uitgesteld moest verloop. Groot was de animo tot deel name aan de verschillende nummer», zoowel voor oud en jong. Voor het hïndernisrijden en balletje-rijden voor kinderen hadden zich niet minder dan 58 deelnemers opgegeven. Hieronder volgen eenige uitslagen: Schoonrijden voor dames; le pr. Mej. C. van Raaij; 2e pr. Mej. Adr.a. de Regt. Schoonrijden voor paren: le pr. de heer J. Snijder en Mej. J. Dee»; 2e pr. de heer P. de Bruijne en Mej. C. van Raaij; 3e pr. de heer A. Moer man en Mej. A. Moerman. Schoonrijden voor heeren: le pr. P. de Bruijne; 2e pr. K. van Liere; 3e pr. W. de Smit; 4e pr. M. Brande»; 5e pr. A. van der Zande. Schoonrijden voor jongens beneden 15 jaar: le pr. G. Geelhoed; 2e pr. J. de Fouw; 3e pr. Joh. Breure. Schoonrijden voor meisjes beneden 15 jaar: le pr. Adr.a. Moerman; 2e pr. Jac.a. de Looff. Hardrijden voor heeren: le pr. A. v. d. Zande; 2e pr. H. v. d. Zande; 3e pr. Marcus de Regt; 4e pr. A. de Waard. Rtngrijden voor paren: le pr. Joh», de Waard en Jans Hage; 2e pr. Corn*. Janse en Janna Verburg; 3e pr. A. Wesferweel en Cath.a. Visser; 4e pr. A. Visser en Jac.a. v. d. Weele; 5e pr. G. Versluis en A.a. Jasperse; 6e pr. Jac. Snoep en Anth.a. Verburg; 7e pr. A. Moerman en Adr.a. Moerman. DRIEWEGEN. Donderdag hield de ijsvereenïging „Spoorzicht" haar eer ste ijsfeest. De uitslag is als volgt: Schoonrijden voor dames: le pr. Cor. de Dreu 49 p.; 2e pr. F. de Dreu 40 p. Schoonrijden paren dames: le pr. J. Sfeketee en A. Bruggeman 43 p.; 2e pr. J. v. Noort en M. v. Noorf 411/2 p.; 3e pr. E. Looij en M. v. Sab- ben 40 p.; W. v. Weele en C. Mol (troostprijs). Schoonrijden paren rechtuit: le pr. worden, totdat men er de onverdeelde aandacht aan kon schenken. Het jonge meisje zelf had evenwel duidelijk genoeg te kennen gegeven, dat zij allerminst op groote festivitei ten gesteld was, niettegenstaande zij van plan was na haar huwelijk hef huishouden op een zeer luxueuse wij ze in te richten. „Laten wij toch alsjeblieft niet wachten, totdat Lottie goed en wel uit den weg is", smeekte ze meerma len. „Ik heb zoo onuitsprekelijk hef land aan al die koude drukte. Ik hoop, dat ik me op een waardiger manier zal gedragen, wanneer onze huwelijksdag is aangebroken". Toen Fanny er over sprak, dat het veel economischer zou wezen, wan neer zij tegelijk met Lottie trouwde, kon Molly haar woede niet beheer- schen. „Dacht je soms, dat ik hef risico wilde loopen per ongeluk met dien afschuwelijken hulpprediker in den echt verbonden te worden? Nee, dank je wel, mijn beste kind. Daarop hoef je niet te rekenen." Intusschen was Lottie's huwelijks dag niet ver meer verwijderd en de arme mevrouw Morton, die heel veel werk deed voor de parochianen van haar man, had voortdurend hoofdpijn en was geheel en al In de war. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1929 | | pagina 1