anaRE Onze damrubriek. Ons schaakhoekje Eventjes denken. Gemengd Nieuws, bij Griep en Influenza Voor dc Jeugd. Ford's lievelingshuis. Ford's huis is natuurlijk een paleis. Men verlelt, dat de deuren va.i de koe' poort alleen 10.000 dollar per stuk gehos hebben, de wanden van de rook-zaal 45.000 dollar, en de portiek voor de huis deur 85.000 dollar. Wie echter denkt, dat Fond dit prach tige paleis, dat hij beelemaal naar zijn eigen idee heeft ingericht de mooiste woning vindt, die vergist zich. Hij voelt veel meer voor het oude huis van zijn moe der, dat hij precies heeft laten inrichten, als het in zijn jeugd was, met precies de zelfde meubelen, hetzelfde behang, de zelfde gordijnen, dezelfde tapijten, zoo vertelt „Griingoire". Zelf heeft hij stukje voor stukje het meubilair bijeen gezocht dat geheel gelijk moest zijn aan dat van zijn moeder. Alle mogelijke dorpen be zocht hij om er te zoeken naar een kachel, precies als die, waarbij zijn moeder zich warmde. Eindelijk vond hij die bij een dokter en betaalde er 25 dollars voor Heelemaal tot aan Rochester moest hij gaan, voor hij een rose tapijt vond met een ouderwetsch patroon gelijk aan dat in zijn moeder's salon. Op den gevel van die be scheiden woning heeft hij laten zetten-, „Er is geen paradijs, dat vergeleken kan worden bij de ouderlijke woning". Amerikaen Den Haa g. Kellogg heeft aan de vertegenwoordi gers van alle mogendheden, die bij het In ternationale Gerechtshof te 's Gravenhage zijn aangesloten, een nota doen toekomen, waarin de houding van de Ver. Staten ten aanzien van dit Hof wordt vastgesteld. De nota stelt vast, dat de Ver. Staten bereid zijn om tot dit Hof toe te treden op voorwaarde, dat een formule gevonden wordt, die terwijl ze de belangen van de Ver. Stalen verzekert, bet struikelblok zal overwinnen, dat gevormd werd door de Amerikaansche reserve, waarin vastge steld werd, dat het Hof niet zonder toe stemming van de Ver. Staten zal overgaan tot het uitbrengen van advies in een ge schil, waarbij de Ver. Staten betrokken zijn. De inbraak in de kluis. De „Vossische ZeitungT meldt, dat de politie een heel eind verder gekomen is met de oplossing van de inbraak bij de Disconto Gesellschaft te Berlijn. De drie gebroeders Sass zijn op onopvallende wij ze gisteren naar de Kleisstraat gebracht en zijn daar door huisbewoners en pas santen herkend als de verdachte personen tiie zij in de betrokken nachten voor het huis en op de binnenplaats gezien heb ben. Deze getuigenverklaringen winnen aan bewijskracht omdat de gebroeders niet aan de getuigen als de vermoedelijke daders werden voorgesteld maar door die getuigen uit een geheele rij van in politiek gestoken politieagenten aangewezen wer den. 1 Drie jaar dwangarbeid voor een jongen. Rechter Rowlatt, van het Assizenhof te Winchester, heeft Maandag een zeven- tienjarigen jongen, een zekeren Smith uil Newport, die een goede opvoeding had genoten en zich altijd tot tevredenheid van zijn patroon gedroeg, tot niet minder dan drie jaar dwangarbeid veroordeeld. Do jongen had drie hooibergen in brand ge stoken tot een waarde van 650 pond ster ling en van zijn werkgever een som van dertien pond gestolen. Toen hij met zijn misdadig gedrag in September van het vorig jaar begon stuurde hij aan de po litie briefkaarten, waarop hij een dolk en revolver bad geleekend, waaronder hij „The Wrecker" schreef. Bij zijn verhoor verklaarde hij, niet te weten waarom hij de hooimijten in brand had gestoken, doch dat hij met zijn figuur niet goed raad wist en dat hij wellicht tol zijn misdaden was gekomen door het zien vai een tooneel- stuk, genaamd „The Wrecked („De ver- nield^"). Het medisch onderzoek wees uit dat Smith volkomen toerekenbaar was, al was hij in 1921 dan ook eens op zijn hoofd gevallen, tengevolge waarvan hij en kele dagen bewusteloos had gelegen. Men doet, aangezien het den eersten keer is dat Smith voor den rechter ver scheen, pogingen om gratie voor den ver oordeelde te verkrijgen. Spoorwegongeluk. In het Centraal-station te Maagdenburg is gisterochtend een losse locomotief op den Loemeltrein Maagdenburg—Aschers- leben gereden. Door de botsing werden 3 wagens van den trein vrij ernstig bescha digd. Ongeveer 17 passagiers werden door glasscherven gewond4 passagiers liepen hoofdwonden en inwendige kneuzingen op en moesten vervoerd wordetn; de stoker van den trein werd ernstig aan het hoofd gekwetst. Nadat de beschadigde wagens afge koppeld waren kon de trein met eenige vertraging vertrekken. De machinist van de losse locomotief heeft het aanwijzingsteeken van den laat ste»! wagen niet kunnen zien, omdat deze ge heel in stoom gehuld was. De handel in blanke slavinnen In een vergadering van de internationale vrouwen-vereeniging, welke te Parijs heeft Een geweldige gasontploffing heeft te Berlijn plaats gehad. Een gashouder is ontploft. Hierboven een foto van de geweldige verwoesting welke werd aangericht. vergaderd en welke 250 vrouwenorgani saties omvat, is een krachtig pleidooi ge houden ten gunste van de invoering van een vrouwelijk politiecorps tot het bestrij den van den handel in vrouwen en meisjes. Dc discussie over dit onderwerp was „ogal heftig en er werden bittere ver wijten aan het adres van Frankrijk ge richt; vooral toen een gedelegeerde be toogde dat de kwestie van den handel in blanke slavinnen builen de bevoegdheid van den Volkenbond valt. De meerderheid der vergadering was het daar echter niet mee eens en wilde juist een beroep doen op den Volkenbond om den handel met alle middelen te bestrijden. Voorts werd er op gewezen dat Frank rijk een hinderpaal vormt voor een doel treffende bestrijding, daar het t land is, waar de handel internationaal is georga niseerd. Andere landen hebben de Kuizen van ontucht afgeschaft, doch in Frank rijk blijven ze gehandhaafd en het Parij- sche gemeentebestuur krijgt zelfs een percentage van de winst. Jaarlijks zijn 50.000 vrouwen het slachtoffer van den handel, terwijl 100.000 vrouwen leien in huizen, welke door 400 ambtenaren wor den gecontroleerd. Behalve Engeland en Duitschland werd ook Nederland ten voorbeeld gesteld, wat de bestrijding van den vrouwenhandel be treft. 1 i IMIJNHARDT'S Let vooral op den naam Sanaplrin daar deze tabletten wcltlo beschermd zijn tegen namaak en vervalsching Prijs 25. 10 en 75 ct. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) „Het zevende leerjaar". Mijnheer de Redacteur. Onderstaand heb ik geknipt uit ds N. R. C. van 19 dezer. Dit stukje bewijst me dat ik met mijn mcening, omtrent wat met het toekomstige verplichte zevende leer jaar moet gebeuren niet alleen sta. Zoudt U het daarom willen opnemen in Uw blad? De onderstrepingen zijn van mij. Met vriendelijken dank voor de plaats ruimte, Uw dw. G. 1 O. Nu tengevolge van de wet van 23 Juni 1927 S. 269 sedert 1 September 1927 aan alle openbare en bijzondere scholen het gewoon lager onderwijs in het alge meen wordt gegeven in ten minste zeven achtereenvolgende leerjaren en ingevolge de wet van 24 Mei 1928 S. 186 sedert 1 Juli 1928 de zevenjarige leerplicht is her steld, heeft de inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Arnhem zich ge richt tot de besturen der openbare en bij zondere lagere scholen in zijn inspectie om er de aandacht op te vestigen, dat het wen schelijk is, het zevende leerjaar der lagere scholen zoo practisch mogelijk in te rich ten. Het onderwijs in het zevende leerjaar moet er niet uitsluitend op gericht zijn om de leerstof, die in het zesde leerjaar is behandeld, nog eens te herhalen en even min mag men er zich toe bepalen in het zevende leerjaar de leerstof van het vorige leerjaar uit l« breiden; in het zevende leerjaar moet meer dan in de andere reke ning gehouden met dc praetijk des levens. Voorzoover het onderwijs in het zevende leerjaar eindonderwijs is, moet het zich aanpassen aan de behoeften der streek waarin het kind woont en aan zijn vermoe delijke toekomst. Op scholen, waarvan alle leerlingen, of bijna alle leerlingen naar andere scholen overgaan, kan daarop het onderwijs geheel zijn ingericht. In het algemeen is het niet gewenscht voor het zevende leerjaar aan het leerplan andere vakken toe te voegen dan die, welke in de eerste zes leerjaren worden ouderwezen De hoofden der scholen dienen te wor den uitgenoodigd om het leerplan zoodanig te herzien, dat op voklo nde wijze met het bovenstaande rekening wordt gehouden VRAAGSTUK 1 B. Springer Jr., Parija. (Wereldkampioen). Zwart: 15. Wit: 15. De diagramstand in cijfers behoort te luiden: Zwart 15 schijven op 1—5, 9-11, 14, 16, 19, 20, 24, 26 en 31. Wit 15 schijven op 22, 25, 27, 28, 33— 39, 41, 42, 46 en 49. Zwart speelt en verlokt wit tot een nadeeligen dam- slag. Het bovenstaand vraagstuk werd jaren geleden door den heer Springer samengesteld, b. 1 in 1917. Oplossing probleem van P. Kleute Jr., Den Haag. De dïagramstand in cijfers was: Zwart 3 schijven op 810 en een dam op 25. Wit 7 schijven op 19, 20, 23, 24, 40, 41 en 42. Wit speelt hier heel leuk 42—38, 23-18, 18-12 en 12x5, waarmede de zwarte na een schijnbaar voordeeligen rondslag wordt opge sloten. VRAAGSTUK van Mr. A. van der Ven, 1913. Zwart: 7. De diagramstand behoort te zijn: Wit K b2, D gl, T d8, L c2, L d2, P e3 en twee pionnen op e5 en f4. Zwart K d4, P «2, P d5, L g4 en drie pionnen op c5, c6 en c7. Wit speelt en geeft mat in twee zetten. Oplossing probleem van F. Healy. De dïagramstand in cijfers was: Zwart K d4, L e5 en een pion op c5. Wit K hl, D bó, P c4, L d3 en twee pionnen op a3 en c2. Wit speelt als sleutelzet L d4—h7 dreigt 2. D gó enz. Speelt zwart 1. K d5 dan volgt wit 2. D gö (de tempo) enz. Speelt zwart 1. L f6 of d5 dan wit 2. D dó enz. En als zwart 1. K c4x speelt dan komt wit met 2. D b3 schaak, even eens met mat op den derden zet. WATERGETIJEN VOOR WEMELDINGE. (Die voor Yerseke vallen ongeveer 5 minuten later en voor Hansweert ruim eon half uur vroeger). Amsterdamsche tijd. Dagen. 28 Febr. 24 25 26 27 28 1 Maart Hoogwater Laagwater Vrm. Nam Vrm. Nam. 2.54 3.15 8.26 8.48 3.88 4.08 9.13 9.31 4.20 4.44 9.55 10.10 4 59 5.21 10.36 10.52 5.35 5.53 11.14 11.27 6.08 6.28 11.47 11.58 6.89 7.01 12.21 OPLOSSINGEN DER RAADSELS uit ons vorig „Hoekje". Voor grooteren: 1. Toulouse. Stoel, leus, stout, tule. 2. Laat juffrouw Rood over een kwartiertje terugkomen, Jenny. (Do ver). Dora, Mien, Stans en Coba vormen samen een klaverblad van vier. (A- mïens). De slechte vrouw veronachtzaamde haar beide kinderen. (Verona). Heeft Margot haar vlechten einde lijk laten afknippen? (Gotha). 3. Schild, pad; schildpad. 4. Boekarest. B bOk trEma musKiet BOEKAREST WoeRden zwErm eSp T Voor kleineren: 1. In geen geval. 2. Den leugenaa», want hem gelooft toch niemand. 3. Kever, bever, lever. 4. Vee. NIEUWE RAADSELS. Voor grooteren: 1. Mijn geheel wordt met 8 letters geschreven en noemt een stad in Griekenland. 7, 8, 3 beteekent koud, vochtig. 1, 3, 6, 7 is een ander woord voor modder. Een 1, 2, 3, 4, 5 is een vertrek. 2, 5, 5, 2 is een meisjesnaam. Een 3, 2, 5, 1 is een wapen. 2. Moord wordt altijd als een mis daad beschouwd, maar wie kan mij zeggen, waar moord recht is? 3. Wanneer je één letter in mijn naam verwisselt, kun je van een groo- te havenstad in Duitschland een bad plaats maken. Voor kleineren: 1. Mijn eerste ïs niet klein, mijn tweede en derde vormen samen iemand, van wie je heel veel houdt en mijn ge heel eveneens. 2. Wat kan in ons land alleen in den winter gezien worden (en dan lang nog niet altijd) en groeit als een koe staart naar beneden? 3. Wanneer er een dikke vogel zit op een tak, waaraan veel bloemen prijken en je wilt den tak afbreken, zonder den vogel op te schrikken hoe leg je het dan aan? 4. Lees mij van achter of van vo ren, Een jongensnaam zul je steeds hooren. NIEUWE OPGAVEN. VRAAGSTUK No. 1. De gevolgen van beleefdheid, Zeven heeren zouden samen dlnee- ren in een restaurant, maar zij konden niet uitmaken aan wie de eereplaat sen toekwamen, nóch minder welke de eereplaatsen waren. Eén stelde toen voor, dat zij net zoo lang lede ren dag samen zouden eten tot dat zij allen resepctievelijk elke moge lijke plaats aan tafel en ten opzichte van elkaar hadden ingenomen; dit voorstel werd aangenomen. Hoe vaak moesten zij samen dinee- ren om aan bovenvermelde voorwaar den te voldoen? VRAAGSTUK No. 2. Een moeilijk lucifer-kunstje. Zeventien lucifers worden zóódanig op tafel gelegd, dat zij zes even groo- te vierkanten vormen, dus in een rechthoek van 3 lucifers lang en 2 lucifers breed. Gevraagd wordt nu om hiervan zes lucifers weg te nemen, maar zóó, dat er thans nog slechts twee vier kanten, niet meer en niet minder, overblijven. OPLOSSINGEN DER RAADSELS Een verwissel-probleem. Kortheidshalve zullen we de onder scheiding der geldstukjes aanduiden door de letters Z en R. Aan het be gin zullen zij dan staan: ZRZRZRZRZR Na den eersten zet: Z RZRZRZRRZ Na den tweeden zet: ZZRRZR ZRRZ Na den derden zet: ZZR RRZZRRZ Na den vierden zet: ZZRRRRRZZ Z Na den vijfden zet: RRRRRZZZZZ Als het aantal paren oneven is, dan moet de tweede zet dus steeds ge daan worden met het paar, dat op het middelste volgt. De tour de forse. De oplossing is in wezen heel een voudig alsmen slechts op het idee kan komen. Men geeft n.l. iemand in zijn linkerhand zijn eigen rechter elleboog. A

Goessche Courant | 1929 | | pagina bijlage 4