N° 24 Vrijdag 22 Februari 1929 416 Jaargang. Dij dit nummer be hoort een bijvoegsel. Gemeenteraad van Goes. Prüs jïüïïïïl f2,p a ijici rinri builen Goes I l 11"| |1 Afzonderlijke nummers 5 cent. \J| M A H M A Verschijnt Maandag-, Woensdag- UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant eo Vrijdagavond. Postcheque- en Girorekening No. 55571 (Zitting van Woensdag). Voorzitter.- de heer G. A. Hajenius. Afwezig.- Ir. J. van Poelgeest. De voorzitter deelt mede dat deze vergadering belegd is in verband met een schrijven van B. en W. aan het Burgerlijk Armbestuur over het ver- leenen van steun aan werkloozen als Mocht deze aanhouden, dan is het dan loopen we gevaar dat Goes een attractieve plaats van de werkloozen uit de dorpen wordt en dat zij zich hier zullen vestigen. Zooiets zou on- gewenscht zijn voor Goes, maar ook voor de werkloozen die inderdaad Goesenaars zijn. De kans op werkge legenheid zou er voor de Goesche werkloozen door verminderen. Wij mo gen bij de werkverschaffing niet te hoog boven de voorwaarden in de omgeving uit gaan. Spr. geeft toe dat er soms omstan digheden zijn die wettigen om van I een principe af te wijken. In de koude kan spr. zulk een omstandigheid zien. de werkverschaffing in verband met het weer gestaakt moeten worden. Spr. doet tevens voorlezing van het ant woord van B. en W. op de vragen van den heer Van Bommel van Vlo ten betreffende het geven van uitkee- rïng op dagen dat niet gewerkt is billijk dat er iets extra's voor de werkloozen wordt gedaan. Onnoodige afwijking van de steeds door den raad gevolgde gedragslijn zou spr. evenwel betreuren. De voorzitter geeft toe dat de raad nooit besloot tot uitkeering op dagen geworden. (Vragen en antwoorden heb- L|;it niet gewerkt werd. Wel is in den ben we in ons vorige nummer ver- raad meermalen tot uiting gekomen meld. Red. G. Crt.). dat men er voor voelde. Spr. geeft De heer van Bommel van Vloten daarvan eenige voorbeelden. Op som- stelt het op prijs te verklaren dat zijn mjge feestdagen is ook uitkeering ver- vragen ontstonden omdat door be- lt-cnd. Spr. zou den raad vandaag niet I doelde uitkeering met de steeds ge- bij-een hebben geroepen als de om-1 volgde lijn werd gebroken. Van den standïgheden niet bijzonder waren ge- directeur van gemeentewerken hoor- weesb De heer van Bommel van Vloten maakt er bezwaar tegen dat de raad Het lot van Z. Ex. Minister Kan in handen. Bij de propag'anda-avond voor de Joodsche Invalide, wordt getracht aan Minister Kan, die daarbij een rede hield een lot te verkoopen. de spr. op zijn verzoek dat een der gelijke uitkeering tot voor het ver melde geval nooit had plaats gehad. I ajs richtsnoer zou aannemen dat op Wel werden op SQmmige dagen eenige weekdagen, waarop niet gewerkt wordt, op mij bedoeld, niet op jou". De heer Buijs betreurt het dat B. en W. de bouwvakarbeiders nog steeds uitschakelen. Spr. wil met deze men- schen hier wel degelijk rekening hou den. Evengoed als met alle andere arbeiders. De bouwvak-arbeider ver en W. aan het B. A. een schrijven ge zonden of dit college in verband met de sneeuw het subsidie ad f2500 wil de verhoogen en of het gelden wilde daarmede tot de vergadering, die Don- uren, waarin niet gewerkt kon wor-1 uitkeering moet worden gedaan. Spr. dient in dezen tijd niet meer zoon voorts niet tegen de uitkeeringen hoog loon als men wel denkt. Als hij den, betaald. Nimmer een geheele dag. Spr. wilde weten hoe B. en W. dachten over breking met het stand punt dat de raad steeds had ingeno men. Alvorens te komen tot de vraag of uitkeering op dagen dat niet ge werkt wordt, in het algemeen aanbe veling verdient, hoopt spr. dat de wellicht daaruit voortvloeiende be sprekingen geen politieke propaganda op het oog zullen hebben. De raads leden zullen moeten zien of uitkee ring het belang van de gemeente is, niet of een partij er wel bij vaart. Spr. zegt dan, dat Goes t.o. van zijn omgeving een aparte plaats inneemt. De loonstandaard is hier hooger dan elders. Komt de werkverschaffing hier ter stede t.o. van de werkverschaffing in de omgeving door bijzondere maat regelen in een nog gunstiger positie Bitier wreekt zich de zorgeloosheid, wel ke velen bij de eerste rheumatische pijnen aan den dag leggt Zeker, de pijnen gaan in het begin van zelf weer over, om echter later des te he viger weer terug te komen. Het bette li nog altijd direct inwrijven met Üjiircsal^^ Bij apothekers en drogisten verkrijgbaar. die op enkele feestdagen werden ver- verstrekt. Uitkeering op weekdagen, terwijl er niet gewerkt wordt, mag geen regel worden. f 1200 a f 1300 per jaar verdient, is het veel. Spr. beschouwt wat het huishouden van zoo iemand kost, als hij een vrouw «11 l«S«l WV1UVU' p TA 1 Wethouder Goedbloed merkt op, dat en slechts 1 kind heeft. Per week het zulks tot nu toe ook niet werd. De heer Crucq verklaart waarom de commissie uit den raad tot be doelde uitkeering overging. De om standïgheden wettigden het. Den heer van Bommel van Vloten antwoordt spr. in verband met een gemaakte opmerking dat de loonen in Goes nooit aan den hoogen kant zijn ge weest. Wat dit betreft, behoeven we dus niet naar de loonen in de omge ving te zien. Als we te veel naar de dorpen kijken, worden de Goesche werkloozen de dupe. Spr. pleit voor invoering van een vaste regeling voor de ondersteuning der werkloozen. De menschen weten dan waar ze aan toe zijn. Nu is. dat niet het geval. Dit vindt spr. heeft het z'n vrouw eens na laten gaan, geeft zoo'n arbeider uit aan: huishuur f 4,belasting f 0,95, brand stoffen f0,55, gas f 0,55, schoolgeld f 0,12, waterleiding f 0,30, rijwiel f 0,45, contributie vakbond f 0,97, courant f 0,20, schoenen f 0,65, tabak en siga ren f0,50, sajet (om kousen te stop pen) f0,13, doktersfonds f0,55, zie kenfonds f 0,16, melk f 0,84, boter (1V2 pond margarine) fl,00, 1 pond vleesch f0,75, spek f0,50, groenten fl,05, aardappelen f 1,18, brood fl,44, kruidenierswaren f2,75, kleeren fl,25. Iemand met een klein gezin moet dus al f21,per week uitgeven om te kunnen leven. Een dikke boter ham verdient een bouwvak-arbeider AAJAJte 11U 10>UUl JUUL UVk gv -g spr. niet in het college van B. en W. I dus heelemaal niet. Ook voor deze menschen moet de gemeenschap, als zij werkloos worden, zorgen. Hier in te prijzen. De voorzitter merkt op, dat het col lege steeds zoo goed mogelijk de werkloosheid - voorziening heeft be tracht. De heer Buijs zegt nu al bijna 6 jaar lang met B. en W. te confereeren over deze voorziening. (Tot de „Goes- sche Courant" zeg ik hier dat ik, voor hetgeen ik hier zal zeggen, niet in verbinding ben geweest met m'n particulieren secretaris). De heer Crucq.- „Dat was destijds ningmecsters der organisaties de uit keeringen aan de georganiseerde ar beiders mogen doen. Dan hebben de betrokkenen niet zoo het gevoel arm lastig te zijn. De heer van Bommel van Vloten zegt dat ook hef B. A. weet hoe zwaar vele arbeiders een beroep op deze instelling moet vallen. Daarom geeft het B. A. al eenige jaren subsidie aan de werkverschaf fing. Het B. A. ging niet op de uit- vriesregeling in omdat het vreest daar toe geen toestemming van Ged. Sta ten te zullen verkrijgen. De heer Simons juicht de gestes van het B. A. toe. De heer van Bommel van Vloten vraagt voorts waar de raad aan toe is als hij met het voorstel van het B, A. instemt. Hebben B. en W. het voorne men bij den raad crediet aan te vra gen voor ondersteuning aan de werk loozen als de werkverschaffing stop is gezet? Zoo ja, kunnen B. en W. daarmede niet wachten tot een vol gende vergadering, en dan een vast bedrag vragen. De voorzitter zegt dat zulks inder daad het geval is. Spr. ziet echter niet in waarom de raad nu daarover niet zou kunnen beslissen. Wethouder Goedbloed raadt aan beschikbaar stellen voor een uitvries- derdag a.s. gehouden wordt, te wach regeling, die gebaseerd zou zijn op ten. B. en W. kunnen dan met een een wekelijkschen onderstand van f 13,50. Voorts zou aan hen die voor die regeling in aanmerking kwamen, een bon voor kolen kunnen worden verstrekt. B. en W. wezen er op dat ze door het laatste eigenlijk in de armenver- omlijnd voorstel komen. De heer Buijs maakt uit een en an der op, dat de bouwvak-arbeiders, die niet bij de werkverschaffing zijn on dergebracht, dus direct voor steun in aanmerking zullen komen. Tot den heer Goedbloed zégt spr., dat deze Goes worden ze niet te werk gesteld. Er zijn hier 20 werklooze bouwvak arbeiders. Nu eerst, nu het koud is, dringt het tot de heeren door dat de menschen wel eens ellende kunnen hebben. Spr. hoopt den raad van de noodzaak van een crisis-regeling te hebben overtuigd. De voorzitter wil tot het doel van deze vergadering komen. Na een be spreking met het B. A. hebben B. zorging zouden treden, doch dat zulks een slag om zijn arm houdt, wel aanbeveling kon verdienen. Men Besloten wordt dat B. en W. in de zou daardoor voorkomen dat het aan- eerstvolgende vergadering den raad tal permanente armlastigen zich uit- een voorstel inzake steunverleening breidde en tevens zou men vele men- zullen voorleggen, schen den moeilijken gang naar het De heer Buijs leest een rapport van B. A. besparen. In verband met een het N.V.V. betreffende steunregeling en ander zouden B. en W. bereid zijn voor. Spr. zou de Goesche regeling zich met de regeling te belasten. Het hiermede in overeenstemming willen. B. A. antwoordde op dit schrijven dat Wethouder Goedbloed zegt den heer het machtiging van Ged. Staten had Buijs dat de opmerking aan zijn adres gevraagd voor een extra bijdrage, als verre van aardig was. hier bedoeld, tot een maximum van De heer Buijs herhaalt de opmer- f2500,Op een telefonische infor- king. „U hebt beloofd het rapport van matie van den voorzitter naar het het N.V.V. in te zien. En dat hebt standpunt inzake de uitvries-regeling u niet gedaan", deelde het B. A. mede, dat het daar- Wethouder Goedbloeds „Als hefrap- voor ftiet veel voelde. port aan B. en W. gezonden is, heb Mocht de toegezegde f2500 onvol- ik het natuurlijk ingezien. Hoe durft doende blijken, dan is het B. A. even- die man zooiets beweren", wel bereid nogmaals te subsidieeren. De heer Vermaire heeft deze week Den heer Crucq verheugt het dat een pamflet ontvangen, door de S.D. B. en W. inzien hoe zwaar het velen A.P. samengesteld. Men doet daarin valt een beroep op het B. A. te doen. uitkomen alsof in Goes de gemeen- Spr. zelve zou er nooit toe kunnen schap nooit iets voor de werkloozen komen al leed hij gebrek. Iemand die heeft gedaan. Spr. heeft een ander flink is en die werken wil, behoort pamflet samengesteld. Aan de belas- ook niet door de gemeenschap naar tingbetalers. (Hij doet hiervan voor armenzorg verwezen te worden. In lezing. O.a. wordt er in voorgesteld deze abnormale omstandigheden kan dat men een subsidie voor de werk- FEUILLETON tot „De Beukenberg" geweigerd heb-1 uur weer op denzelfden weg zou be- ben, wanneer hij er toe in staat was I vinden, geweest Toen hij het huis bereikt had, kwam Naar het Engelsch van ETHEL M. DELL. Geautoriseerde vertaling van DICKy WAFELBAKKER WCWU Bill vermoedde, dat hij ontzettend de oude generaal juist naar buiten, jaloersch was en allerminst kon dul- „Hallo, Bill", begroette hij hem op- den, dat Gaspard zich met andere gewekt. „Het spijt me dat ik je niet menschen bemoeide dan met zijn moe- lang te woord kan staan, want ik der en hem. Het bleek heel duidelijk, moet naar de stad vertrekken." - .'.'n u. Bill wierp een blik op zijn horloge. Er gaat een prachttrein om 11.30, dat hl) buitengewoon aan den jongen was gehecht. Maar er stak vermoede- lijk nog iets ander achter. Het was vol- zoodat we nog een poosje kunnen re- leder ging zijn eigen weg en Bill strekt niet uitgesloten, dat Benedict deneeren. Mag ik binnenkomen?" vroeg zich voor den zooveelsten keer geen inmenging van buitenstaanders „En wat is er van je verlangen, l af, hoe het toch kwam, dat hij en El- kon dulden. En waarom was dit zoo? kerel?" vroeg de generaal. „Een gift len Barnet zooveel met velkander ge- Hoe beschouwde mevrouw Rivers dit voor de een of andere instelling?" meen hadden. optreden? „Nee, generaal. Het betreft hier Aan het einde van de dorpsstraat Er kon geen oogenblik aan getwij- de parochie", zei Bill. „Al ben ik dan ontmoette hij Benedict. Hij was over feld worden, dat zij hem niet ten ook een dominee van een arme ge- dit feit ten zeerste verwonderd, want volle vertrouwde. Maar was (fe man meente, ik houd er toch eenige prin- hij kon zich niet herinneren den man dit vertrouwen waard? Weliswaar cipes op na en wij doen ons uiterste ooit in het dorp gezien te hebben. maakte hij geen bepaald gunstigen in- best zonder giften te kunnen leven". Hij hield stil en informeerde naar druk, doch daartegenover stond ook „Dat is heel deugdzaam", mompelde 1 1 - - L" «1 Mtt waf Tc pf rlar» nnr» GasparcTs toestand. „Hij is vanmorgen wat beter", gaf zijn jongen meester gehecht was. Benedict kortaf te kennen. Bill reed Hij wilde zich nu niet langer in dat uit alles bleek hoe zeer hij aan I de generaal. „Nu, wat is er dan aan I de hand?" „Ik geloof, dat het beter is als wij LttUCUlGl I\Vi LUI iv nvn..wu. »v verder en hij was zooals gewoonlijk dit alles verdiepen en dwong zich aan even in uw bibliotheek gaan", ver- verbaasd over het eigenaardige voor- iets anders te denken. Hij moest zich zocht Bill. komen en optreden van den knecht, bezig houden met zijn taak, welke hij „In orde, als je er maar rekening Het was hem een raadsel, waarom de op de schouders had genomen. Hij mede houdt, dat ik bitter weinig tijd man hem altijd op zulk een vijandige had Stafford in de pastorie achterge- heb". wijze behandelde. Benedict haatte hem laten, daar het hem beter foeleek, dat „Ik zal u niet lang ophouden", be- 1CJ. DJ 11 daarvan was hij overtuigd. zij niet beiden bij hef onderhoud aan-1 loofde Bill. Zoodra de deur van de bibliotheek Het hinderde hem, dat hij op zulk wezig waren, een goeden voet stond met mevrouw Toen hij de oprijlaan insloeg, vroeg j achter hen gesloten was, begon de Rivers en haar zoon en hij zou hem hij zich vaag af wat er gebeurd zou I oude man. „En laat me nu eens hoo rnet het grootste plezier den toegang zijn, wanneer hij zich over een half'ren, wat je te vertellen hebt. Ik waar- spr. zich evenwel met de hulp van het B. A. aan de gemeente vereeni gen. Tot slot vraagt spr. of de pen- schuw je echter van tevoren, dat je me niet met nonsenspraatjes moet ko loozen vraagt aan de arbeiders-orga nisaties omdat deze nooit in Goes on kosten hebben voor stakingen e. d.). Bill keek hem aan. De generaal liet I een grimmigen lach hooren. „Ik zie aanzetten, want ik bén allerminst niet in, waarom ik niet evenveel recht in een stemming om die aan te hooren". op de genegenheid van de bewuste ,Dat merk ik, generaal", zei Bill jonge dame zou hebben als mijn neef bedaard. „En ik ben bereid de gevol- Stafford. De mogelijkheid is natuur- gen van mijn optreden te aanvaarden, lijk niet uitgesloten, dat mijn opvat- li zult echter niet vergeten zijn, daf ting niet juist is, maar ik durf toch u mij er gisteren nog eens nadrukke- beweren, dat het uit een wettelijk lijk aan herinnerde, dat ik u als een oogpunt beschouwd, zeer zeker te van mijn beste vrienden moest be- rechtvaardigen zou wezen." schouwen?" „Niet, wanneer die gevoelens reed* De generaal keek hem aan en er aan een ander toebehoorden", gaf lag een gevaarlijke uitdrukking in zijn Bill ten antwoord. „En niet, indien u oogen. „Nu, en wat verder?" vroeg hij. J~* u4 1 ,Ik ben hier bij u gekomen om iets te zeggen, wat mij verre van aan genaam is, doch waartoe ik eenvou dig gedwongen werd". „Heb je soms van iemand een op roep gekregen?" klonk het spottend. „Ik vrees, dat je je duidelijker zult moeten uitdrukken, mannetje". ,Dat zal ik ook doen", zei Bill. „Ik wist, dat die bewuste andere persoon ook van haér hield". De generaal wendde zich om en keek den jongen dominee aan. „En... is dit je dan bekend, als ik vragen mag?" „Ja", zei Bill zacht. Opnieuw verscheen er een sarcasti sche glimlach om de lippen van den ouden aristocraat. „Zoo, dus die kwa- ben er al te voren van overtuigd, dat jongen is zich bij jpu komen bekla- u zult zeggen, dat ik spreken ga over gen! Voor één enkelen keer heeft iets wat mij allerminst aangaat. Maar hij zijn trots laten varen. En hij gaf toch zal ik het zeggen. Wanneer u ronduit toe, dat hij gek op haar was? met Molly Morton trouwt, dan zult u Het doet me genoegen dit te hooren. zich iets toe-eigenen, wat u niet be- Maar nu is het te laat. Wanneer jullie hoort en dientengevolge zou dit een met zijn beiden me op de knieën slechte, lage daad zijn. Tenzij u een smeekten Molly vrij te laten, dan zou motief kunt vinden, wat een en ander ik het nog niet doen. Molly en ik zou kunnen rechtvaardigen' worden man en vrouw en wij zullen En als dit inderdaad mogelijk is", jou ^vragen het huwelijk te voltrek- vroeg de generaal. (Wordt vervolgd). COURANT en Kleeuwens Ross Drukkers- en Uitgeversbedrijf Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20. elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen eo aaavragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag.

Goessche Courant | 1929 | | pagina 1