Ein Wahertraum. Cinsma SLOT OSTENDE. Van Overal Binuf nland Gemengd Nieuws verschillende partijen Algemeene Vergadering Kole's Heerenbaai Met zeer gepote asfclaeht werd de lezing van Np^v. S^vliet door de aanwezigen gevolgd. Daarna zong Me vrouw van Ballegoijen de Jong, „Pil- gerspruck", op de wijze zooals het Goesche publiek dit van haar gewoon is. Ook de begeleiding op het orgel door Mej. van Iwaarden, was „af". Daarna was het woord aan Hart- hoorn, aan wien, als oud-V.C.J.B.-er, was gevraagd, het Middeleeuwsch spel „De Dood als Peet" toe te lichten. Hij gaf een overzicht van den inhoud van het stuk en gaf hier en daar de opvatting van verschillende „figuren" uit het spel, zooals die door de V. C. J. B.-ers werden gezien. Z.i. was dat noodig omdat anders de mogelijk heid bestond, dat sommige figuren b.v. „de goede god", niet goed zouden worden begrepen. Na afloop bleek dat de spr. daarin goed had gezien, de Middeleeuwen lagen inderdaad wel heel ver af van het jaar 1929. Het was echter niet de bedoeling, dat de V. C. J. B.-ers door hun spel zouden geven een stuk historie, maar zij wilden too- nen een stuk hedendaagsch zïelsge- beuren beleefd en gekleed in 'n stuk levensgebeuren van vroegeren tijd. Ook wees spr. er op, dat hier geen hoogstaande „kunst" moest worden verwacht, alles wat op „kunst" leek, was verre gehouden. Hij vroeg den aanwezigen heel klein te willen zijn, alles weg te doen, waf hinderen kon, alleen te willen zijn met eigen ziel en in kinderlijken eenvoud te willen ac cepteeren, wat in kinderlijken een voud werd geboden. Hij vroeg te wil len helpen scheppen de sfeer, waarin Windekind de kleine Johannes had gebracht, toen Windekind zei: „Zoo moet ge bidden". Nadat Mevrouw van Ballegoijen de Jong enkele gedichten van Guido Ge- zelle had gezongen, begon het spel: „De Dood als Peet". Het is op uit drukkelijk verzoek van de spelers, dat geen „critiek" wordt gegeven. De V. C. J. B.-ers gaven zich aan hun spel met volkomen overgave en het contact, dat door Harthoorn was ge vraagd: het contact fusschen hoorders en spelers, door de stilte heen en door de stilte gedragen was er. Onder ademlooze stilte werd het Middel- eeuwsche spel gevolgd. Het doel van dezen avond is volkomen bereikt. Het doel, dat niet was, om samen, ouderen en jongeren een „gezellïgen" avond te hebben, maar om allen nader te bren gen tof God, om allen iets te laten voe len van het Goddelijke en de Godde lijke Liefde in een menschenziel. Een sluitingswoord werd niet ge sproken, de spelers vielen bij de laat ste regels van het koraal: „Geloofd zij God", met krachtig geluid in Hij kan en wil en zal in nood Zelfs bij het naad'ren van den dood Volkomen uitkomst geven. Dat was het-1 slot. Over 't geheel ge nomen is deze avond bijzonder ge slaagd en mogen ouderen en jongeren met dankbaarheid daarop terugzien. „Ijsvermaak" fn de jeugd- De vereeniging „Ijsvermaak", die dank zij de vorst dit jaar gelegenheid krijgt al hare activiteit te ontplooien, heeft Zaterdag de Goesche jeugd op een ijsfeest onthaald. De leerlingen van de vier hoogste klassen van alle scholen mocht zich op de ijsbaan me ten in hardrijden, in het prikslee- en tonnetjes-rijden. Dat was niet aan hef oor van een doove-man gezegd. 500 kinderen namen aan het feest deel en allen ontvingen een cadeautje en een stuk chocolade. Bovendien werden nog zes hoofdprijzen n.l. vulpen-houders „verreden". Dank zij de onderwijzers, de politie, de padvinders enlast not least het bestuur van „Ijsver maak" slaagde het feest Zaterdag vol komen. De onkosten van het festijn konden natuurlijk niet uit de vereenigings-kas bestreden worden en daarom werd Vrijdagavond, even nadat het plan tot het jeugd-feest was aangenomen, nog in allerijl bij enkele ingezetenen ge collecteerd. De gaven kwamen binnen, maar.... de tijd was te kort om zoovelen te vra gen dat alle kosten gedekt konden wor den. „IJsverniaak" hoopt daarom dat vele Goesenaars nog hun bijdrage zul len doen toekomen. De heer C. den Boer, Nleuwstraat, zal zich met het incasseeren van een en ander gaarne belasten. Onderscheiding. De momenteel hier vertoevende ka pitein van het N.-Indische leger, W. H. Reterink, ontving dezer dagen hef eere-teeken voor belangrijke krijgsver richtingen in het gouvernement Atjeh. Ongeluk. Mej. v. d. B. kwam Zaterdagmiddag op het ijs op de Kleine Vest te vallen. Zij kwam zoodanig op het hoofd te recht, dat een lichte hersenschudding werd veroorzaakt. Nadat Dr. Plantcijdt en Dr. v. d. Berg geneeskundige hulp had verricht, werd Mej. v. d. B. per auto naar haat woning vervoerd. Bij Griep en Gevatte koude Sanapirin-tabletten, Buisje 75,40,25 ct. Bij Hoesten en Bronchitis Anga-siroop. Flacons van 1 gld. en f 1,75 Bij Apoth. en Drogisten. Vrijdag is failliet verklaard no taris B. te Leeuwarden, die sinds eeni- gen tijd zijn betalingen had gestaakt. Het passief bedraagt twee ton. De no taris heeft echter nogal enkele bezit tingen. Zijn clientèle bestaat niet uit kleine luiden. De reederij C. Pronk te Scheve- ningen heeft Vrijdagmiddag een partij versche visch per vliegtuig van de K. L. M. via Rotterdam naar Parijs ver zonden. Deze visch, die Vrijdagoch tend aan den afslag te Scheveningen is aangevoerd, is nog Vrijdagavond bij de afnemers te Parijs bezorgd. Het ligt in de bedoeling van de ree derij, meer partijen per vliegtuig te verzenden. Te New-York heeft een 35-jari ge vrouw zichzelf en haar zes kinde deren van 1 tot 13 jaar oud in haar woning door gas vergiftigd. Toen haar man thuis kwam, vond hij de kinde ren dood in bed en zijn vrouw dood in de keuken. De reden van deze daad van vertwijefeling is niet bekend. Vrijdagavond laat werd te Lon den bekend dat in den loop van den dag vijftig menschen op straat van de koude ineengezakt waren. Veertig anderen waren lichter of ernstiger ge wond doordat zij op de besneeuwde trottoirs uitgegleden waren. Een bericht van het eiland Jer sey, een van de Britsche Kanaal-eilan den, meldt dat men daar in de baai van Groville bevroren visch heeft kun nen verzamelen. Een aantal Londensche firma's geven aan hun personeel, dat thuis zonder water zit, gelegenheid om zich op hun kantoren te scheren, met het gevolg, dat er eiken ochtend voor de vaste waschtafels queue gemaakt wordt. Te Praag is op het zeer drukke Wenzelsplein, in het centrum van de stad, een ontploffing ontstaan in de buizen, waarin de telefoonkabels lig gen, tengevolge van het ontbranden van rïoolgas, dat zich in de buizen moet hebben opgehoopt. De ontplof fing was in de geheele stad te hooren. Twee riooldeksels werden in de lucht geslingerd; een arbeider, die aan het sneeuwruimen was, werd door een deksel getroffen en gedood. Eenige automobielen zijn door een deksel be schadigd. Twee jonge meisjes uit Dame- ron, in Mecklenburg, kwamen van een dansavond met totaal bevroren voeten thuis. Toen de eene met warm water haar voeten probeerde te ontdooien, sprongen haar kuiten en ze is aan de gevolgen van haar „kuur" overleden. Van de andere moesten de beide voe ten afgezet worden. In een theater te New-York zijn alle acteurs, die daar een tooneelstuk opvoerden, door de politie gearres teerd. De autoriteiten konden zich niet vereenigen met een bad-scène in hef stuk, waarin eenige meisjes in bad- costuum optraden en andere haar schoenen en kousen uittrokken. De politie verklaarde echter, da f de da mes zich bij de première ook van an dere kleedingstukken ontdeden, in ver band waarmede talrijke protesten bij de autoriteiten waren ingekomen. Bij het ontdooien van buizen in den watertoren te Fijnaard zijn een opzichter en twee arbeiders door co- kesdampen bedwelmd geraakt. De op zichter en een der arbeiders kon men spoedig weer bijbrengen; de 24-jarige arbeider K. Tak uit Oud-Gastel is echter zonder tot bewustzijn te zijn gekomen overleden. Het 7-jarig dochtertje van W. te Doetinchem stond met haar tong langs het tuinhek te likken met het gevolg dat de tong aan het hek vast vroor. Met warm water werd het ijs ontdooid en het kind bevrijd. Vrijdag is in de puinhoopen van het Leidsche stadhuis een toe gang gegraven naar de plaats waar de kluis van den gemeente-ontvanger zich bevindt. Zonder veel moeite kon men de zware kluisdeur, Lips' fabrikaat, openen. De inhoud, bestaande uit f 100.000 aan gem.-gelden en f200.000 aan papieren, deels aan particulieren behoorende, was geheel onbeschadigd. LICHT OP. Dinsdag 19 Februari 5.50 uur Woensdag 20 Februari 5.53 uur yrrfk jifen ïiêjjfle klasse. Naar aanleidkig van een bericht in de :Ned. Spoorwegen overwogen zou worden, met den nieuw in te voeren dienst een vierde klasse in te voeren en dan de derde klasse van leerbekleeding te doen voorzien, heeft men aan de „N. R. Ct." van bevoegde zijde medegedeeld, dat zoowel van het een als van bet ander geen sprake is. Zonderlinge grijsaard. De 88-jarige J. L. Lammers te Bijs- sen, was de vorige week te dicht bij het ouderwetsch open haardvuur in zijn wo ning gaan zitten en daarbij voorover in het vuur gevallen. Juist bijtijds werd het ongeluk bemerkt door menschen, die in aiierijl zijn reeds brandende kleeren bluschten. De ongeluk» kige had echter reeds zooveel brandwon den opgeloopen, dat hij naar een zieken- inrichtiDg moest worden vervoerd. De laatste jaren was Lammers eenigszins zonderling. Hij leefde eenzaam en lang zamerhand was hij zelf, evenals zijn wo ning in toestand van vervuiling geraakt. Het vermoeden van familie, dat de oude man, hoewel hij uiterlijk een zeer armoedig beslaan leidde, in zijn oude woning veel geld verstopt zou hebben, is thans bewaarheid geworden. Onder toezicht van den notaris werd de woning geïnspecteerd. Uil een paar rommelkastjes kwam een houten kistje met waard volle schuldbekentenissen van uitgeleende gelden te voorschijn en in 'n zij kamertje, onder den grond, verborgen onder een hoop, op zware ijzeren platen liggende hevroven aardappelen, werd een groote ijzeren pot vol rijksdaalders en guldens gevonden ter waarde van ruim f 8600. Een en ander werd in veiliger bewaring zenomen tot de eenzame oude man mo gelijk terugkeert. „W intertoerisme' in Fries land. In Friesland begint men thans van „Wintertoerisme" te spreken. Enkele ge zelschappen Amerikanenen Franschen en Duitschers, die bij hun families in Hol land zijn gelogeerd, bespreken bjj den Frieschen Ijsbond gidsen en komen dan 's avonds laat te Leeuwarden met den iaatsten trein aan, om den volgenden dag een schaatstocht over de Friesche meren te maken. Thans zijn de banen overal uitstekend en ook zijn op alle trajecten baanvegers geplaatst. Begeleid door ver trouwde gidsen zelfs de winnaar van den Elfstedentocht, Leemburg, is gids en baaninspecteur van den Frieschen IJ sbond kan men zich geen mooier Wiute>ver- maak denken dan het doorkruisen per schaats van het Friesche meergebied. Vrouw verbrand. Vrijdagmiddag omstreeks half drie heeft in de Lange Lakenstraat te Haarlem een droevig ongeval plaats gehad. De 68- jarige wed, van Staveren, die alleen thuis was, wilde een wekker opwinden, die op den schoorsteen stond. Toen zij zich voor over boog om het uurwerk te grijpen, kwam haar schorttegen de gloeiende kachel en vatte vlam, het vuur deelde zich mee aan de andere kleedingstukken. Hevig gillend liep de oude vrouw radeloos door baar huisje. Het geschreeuw werd gehoord door haar zoou, die naast haar woont. Hij sprong over de schutting, die de tuinen van de woning scheidt en zag tot zijn ontzetting zijn moeder in vlammen gehuld in de kamer rondloopen. Direct greep hij eenige kussens en trachtte daarmede de vlammen te dooven. Dat gelukte hem, doch zijn moeder was reeds over haar ge heele lichaam met brandwonden overdekt Nadat leden van den ongevallenjienst een voorloopig verband hadden gelegd, werd de oude vrouw per ziekenauto naar het St. Elisabethsgasthuis overgebracht. Daar is zij aan de gevolgen overleden. - - Brand in een kazerne. Zaterdagnacht ontdekte de wachtcom mandant der Isabellakazerne te 's-Her- togenbosch, dat er brand was ontstaan in een houten loodsje tegen de keuken der kazerne, bestemd als sehillenloods en schaft lokaal voor de werklieden. Hij waar schuwde de ongehuwde in de kazerne wonende beroepsonderofficieren, die onmid dellijk de noodige maatregelen troffen met het aanwezige personeel en de ge alarmeerde politie en brandweer bestreden zij den brand met een slang op de keu kenkraan en emmers water. De brandweer voltooide met een slang op de brandkraaD het blusschingswerk. Hoofdzaak" was de belendende keuken en gebouwen te be houden, wat dan ook volkomen is gelukt Het geheele houten loodsje met een 1000 K.G. aardappelen en enkele klee dingstukken van de werklieden is in de vlammen opgegaan, terwijl van de keuken de gootlijst en een raam verbrandde. Per soonlijke ongevallen zijn er niet gebeurd. De griep te Arnhem. Daar het aantal absenten op de ver schillende scholen zóó groot is geworden, fiat üéT^nnTerlijtns' nug geregeld onder- wijgj*3e gèvfc, Ss begoten van heden af v^wlöopig w^eoreen week alle openbare lagète en uitgebreid lagere onderwijsin richtingen en de gemeentebewaarscholen te sluiten. Een groot aantal bijzondere scholen wordt eveneens van vandaag af gesloten. Het aantal sterfgevallen wordt nu ook grooter, zoodat men op de begraafplaats reeds maatregelen heeft moeten nemen om tijdig de noodige graven gereed te krijgen, waarvoor reservepersoneel is aan- gesteld. Dit is ook noodig, omdat het maken van de graven groote moeilijkheid veroorzaakt, daar de grond ongeveer een meter bevroren is. Het aantal afwezigen onder het per soneel in gemeentedienst beloopt tusschen de 20 en 25 pet. Extra steun a-anwerkloozen. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan den Rijksinspecteur voor de werkverschaffing in de noordelijke provin cies, benevens aan eenige gemeentebestu ren in Overijssel, geseind aan eerst- genoemden met het verzoek dit aanstonds aan de betrokken gemeenten door te semen dat, nu de vorst aanhoudt, de minis ter het gewenscht acht, dat de gemeenten, waar noodig, er toe overgaan, de uitkee- ringen aan de vorst-werkloozen te ver- hoogen tot een peil. waardoor voorzien wordt in de behoeften, welke door de buitengewone koude zijn ontstaan. De minister is bereid aan de gemeenten, welker tinauciën door deze uitgaven te zwaar gedrukt worden, een voldoende bij drage te veileenen. Het geld uit de handschoen. Een bejaarde Duitsche vrouw te Botter dam had zonder dat iemand daar iets van wist, een vrij aanzienlijk bedrag opge spaard. Haar spaarpenningen bewaarde zij in een handschoen, welke zij op den zolder had verstopt. Eenige dagen geleden toonde de vrouw Rekenen van geesteskrankheid en zij is naar een gesticht overgebracht. De fa milieleden verkochten den boedel en schonken den rommel, welke op zolder lag, aan het Leger des Heüs. Dit liet twee daklcozen den zolder leeg halen. Den volgenden dag waren de dak- ioozen spoorloos verdwenen. Later werd een van de twee in Dordrecht gesigna leerd, waar hij 'n goede sier maakte. De politie hield hem aan en toen bleek, dat hij met zijn kameraad den handschoen had gevonden en dat zij het geld hadden gedeeld. De kameraad is nog voortvluchtig De aangehoudene, de 41-jarige C. H„ die beweert dal het totaal bedrag prompt f 1000 was en bij wien nog bijna f 500 is gevonden, is naar Rotterdam op trans port gesteld en opgesloten. Thans is het de vraag wie hier de be nadeelde is, de familie van de Duitsche dame of het Leger des Heils. Immers alles wat op zolder lag, was voor deze instelling bestemd. De Koning van Engeland. De toestand des koniDgs verbetert op bevredigende wijze. Gemeld wordt, dat hij Vrijdag in staat was enkele stappen te loopen naar het toestel, waarop hij wordt gewogen. De koning is echter nog zeer zwak en het proces der verbetering is langzaam, zoodat er den nadruk op wordt gelegd, dat het stadium van herstel nog niet is bereikt. Het koude weer heeft na tunrlijk ook niet er toe bijgedragen den vooruitgang te bespoedigen. Gevaarlijk variété-nummer. In een variété-theater te Rueil bij Parijs is een der nummers dezer dagen onge lukkig afgeloopen. Een schutter moest eerst een kogel schieten door een ring, dien een andere man op 6 M afstand in de hand hield en vervolgens een ballon stukschieten welke deze man op zijn borst droeg. Bij het eerste schot werd de helper aan de hand gewond, het tweede trof niet den ballon maar drong hem in de' borst. Hij werd naar het ziekenhuis gebracht, waar ziju toestand niet ernstig bleek te zijn. Door de politie ondervraagd, wei gerde hij een aanklacht tegen den schutter in te dienen die, zoo zeide hij, zijn wel doener was en hem voor gebrek had be hoed door hem in dienst te nemen. Het ongeluk was volgens hem niet een gevolg van onhandigheid van den schutter, maar van een defect aan de karabijn waarmee geschoten was. Krankzinnigen verbrand. Te Tokio is Vrijdagmorgen een brand uitgebroken in een krankzinnigengesticht 11 verpleegden kwamen in de vlammen om, 7 anderen worden vermist. De brand begunstigd door den sterken wind, sloeg op de ariillerieschool over en vernielde een bibliotheek. Een nader bericht heeft lugubere bij zonderheden over dezen brand. De onge lukkige slachtoffers schreeuwden of zon gen zelfs. De brandweerlieden werden met zenuwlachbuien ontvangen, door de arme verdwaasden. Bij den brand in de militaire school zijn honderdduizend uiterst zeldzame boe ken verloren gegaan. WEERBERICHT. De verwachting tot Ben avond van morgen luidt: Zwakke tot matige Zuid-Oo3telijke tot Noord-Oostelijke wind, zwaar be wolkt tot betrokken, weinig of geen sneeuw, toenemende vorst. BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Geboren: 18, Pieternella d.v. Jan Bruel en Maria de Bock; 18, Johannes Leendert z.v. Arij Lïndenbergh en Cor nelia Geertruida Faasse; 18, Siccona Janna d.v. Pieter Jellema en Berber Bunt. Overleden: Johannes Torbljn 1 mud, z.v. Pieter Torbïjn en Adriana Smol ders; Cornelia Tannetje Karelse 22 j. ongehuwd; Jan Geensen 1 j. z.v. Jan Geensen en Pieternella de Munck. MARKTBERICHT. ROTTERDAM, 18 Febr. 1929. Vlasaauvoer600 halfschoon Blauw f 1-15 a f7100 schoon Blauw f 1,20 a f 1,40, 10000 Groningen f 1,20 a f 1,85, 1800 Wit f 1,20 a f 1,40, 2000 Geel f 1,20 a f 1,4-0, Dauwroot f 0,a f 0, Handel sleepend. Aardappelen Zeeuwsche Blauwe f 4,26 a f 4,75; Bonten f 4,25 a f 4,75 Eigenheimers f 3,25 a f 3,75. Weinig aanvoer. Granen buitenlandsche, vast. Meel f 16,a f Haver Canada f 12,a iMais Laplata f239. Binnenlandsche: wegens vorst geen aanvoer, geen notee ringen gemaakt. Zaden geen aanvoer wegens gesloten vaart. Boekweit, Koningsberger disponibel f 12,65 VARKENSMARKT. Varkensaanvoer 1108, eerste kwaliteit f 0,67 a f 0,72 tweede f0,61 a f0,65, derde f 0,56 a f 0,59zouters f 0,a f0,export f 0,65 a f 0,73. Handel redelijk. ADVERTENTIËN. De Notaris A. TH. VERBIST te Goes, is voornemens op WOENSDAG 13 MAART 1929, des middags 12 uur, ten verzoeke van den heer C. DE BAAR Mzn., te Heinkenszand, op het door hem be woonde hofsteedje, in het openbaat ta vetkoopen: stroo en hooi, mangels, voeder-aard appelen, zet-aardappelen (gekeurd), aardappelhorren, ajuinren, windmo len, schoppen en griepen, doppen, zei», maten, bascule, ladder, mesthaak, vor ken, arbeidersgereedschap, klaverrul- ters, boonenstaken, slijpsteen, nieuwe aardappelsproeier, konijnenhokken, broeihokken, fornuis (60 L.), delf- laarzen, brandhout, 44 kippen en 2 hanen, 2 drachtige geiten, 2 loopvar kens, dames- en heerenflets, en het geen verder zal worden aangeboden. Betaling contant. NAAMLOOZE VENNOOTSCHAP „ZEEUWSCHE FRUITTEELT MAATSCHAPPIJ". van Aandeelhouders op WOENSDAG 27 FEBRUARI 1929, in Hotel „Centraal" te Goes, des na middags twee ure. De Agenda der te behandelen pun ten ligt bij de NATIONALE BANK- VEREENIGING, kantoor Goes, ter in zage. Deponeerïng van aandeelen moet eveneens aldaar geschieden. HET BESTUUR. staat torenhoog in kwaliteit. In prijzen van 30, 40, 50, 60 en 75 ct per half pond. BIJ AANKOOP van 5 POND GELIJK 1 POND CADEAU. Aanbevelend, m. KOLE, Kloetinge. Deze week komt de OPERETTE

Goessche Courant | 1929 | | pagina 3