In dienst van allen. N° 21. Vrijdag IS Februari 1229 116 Jaargang, Dij dit nummer be hoort een bijvoegsel. Buitenland Uit de Radiowereld Sport, School en kerk. ProVincienieuWs ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2,— buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, eo Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant Postcheque- en Girorekening Ne. 55571 COURANT en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 ADVERTENTIEN van 1—5 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. OVERZICHT. Aanslag op een president. Een bericht van de Associated Press uit de niet ver van de Venezuelaan- sche grens gelegen Columbische stad San José de Cucuta meldt, dat er op den president der republiek Venezue la, Gomez, een moordaanslag is ge pleegd, welke .echter is mislukt. Toen president Gomez zich met eenige heeren op een autotocht in de nabij heid van Maracai, een niet ver van Caracas gelegen stad, bevond, werden door zes mannen, die in een tweede auto den president gevolgd waren, schoten op het staatshoofd gelost, welke evenwel hun doel misten. De begeleiders van den president beantwoordden het vuur en doodden de zes aanranders. Zij zelf werden niet gewond. De koude in het buitenland. In verband met de koude heeft het gemeentebestuur van Berlijn besloten van Vrijdag af en wel voorloopig tot Donderdag 21 dezer alle scholen der stad te sluiten. Alleen in enkele volk rijke buurten van het Noorden en Oosten zullen een paar scholen ge opend blijven om de kinderen, die thuis geen warmte krijgen, aan een verwarmde verblijfplaats te helpen. Een leelijk ding is het, dat er ge brek aan brandstoffen in de stad be gint te komen. Ook de aanvoer van levensmiddelen laat te wenschen. Vele levensmiddelen zooals visch en aard appelen komen geheel bevroren in de hoofdstad aan. Fruit en groenten wor den schaarsch. De prijzen zijn in en kele dagen tijds reeds aanmerkelijk gestegen. De sneltreinen komen nog steeds met groote vertraging te Berlijn aan. De brandweer werd Woensdag in het geheel 66 maal gealarmeerd. Ook in Breslau en Stuttgart zijn de openbare scholen wegens gebrek aan kolen voor den tijd van een week ge sloten. In Opper-Silezië werken 45 pet. van de mijnwerkers wegens de koude niet meer. Te Breslau is ook het tramverkeer beperkt, omdat vele trambeambten be vroren lichaamsdeelen hebben gekre gen en ziek zijn. Te Londen was het Woensdag de koudste dag sedert 1908. Zware sneeuw val in Schotland en Wales heeft het verkeer zeer belemmerd. De express van Londen naar Glasgow had opont houd tengevolge van het feit, dat het water in de waterreservoirs bevroor en bij aankomst moest het ijs, dat zich tusschen de wagens had gezet, stuk gebroken voordat ze konden worden 53 FEUILLETON Naar het Hngelsch van ETHEL M. DELL. Geautoriseerde vertaling van DICKY WAFELBAKKER „Drink eerst wat om de koude te verjagen", drong hij aan. Stafford leunde tegen den schoor steenmantel. Zijn eene hand had hij in den zak gestoken en het was duidelijk merkbaar, dat hij zijn uiterste best deed zich kalm te houden. „Het is heel vriendelijk van u. Twee vingers, niet meer. Dank u, dat is vol doende." Hij nam het glas van het blad af, doch hij had dit zonder twijfel door zijn heftig beven laten vallen, indien Bill het niet van hem had overge nomen. „Begin nu eens, beste kerel", drong de dominee zachtjes aan. „Is er iets ernstigs gebeurd?" Stafford plaatste het gas whisky op den schoorsteenmantel en stond eeni ge seconden peinzend voor zich uit te staren. „Ja, het is tamelijk ernstig", zei hij ten slotte. „Mijn oom heeft u zeker al van zijn plannen op de hoogte gesteld?" afgehaakt. Twee treinen, die bij Stran raer door een sneeuwstorm werden overvallen, werden daar den geheelen dag vastgehouden, doch zijn thans door sneeuwploegen bevrijd. Te Penydroes, bij Carnarvon, moest een trein den geheelen nacht in de sneeuw blij ven staan. Bevroren wissels belemmer den het spoorwegverkeer in vele dee- len des lands. Het wegverkeer is nog erger ontwricht. In de buurt van Stranraer zijn een aantal omnibussen en auto's ingesneeuwd. In Zuid-Wales zijn vele motorbusdiensten gestaakt. Te Londen bevriezen de waterlei dingen in de huizen. In geheel Londen heeft de Raad voor Watervoorziening tapkranen op straat laten aanbrengen, waarheen de huisvrouwen met emmers en ketels komen om uit de hoofd leiding water te halen. Duizenden bevroren buizen zijn ge sprongen en lekkage heeft allerwegen schade aangericht. In Tsjecho-Slowakije blijft nog steeds een vorst van 25 tot vü gr. heerschen. De moeilijkheden bij het verkeer ne men steeds toe, het spoorwegverkeer is aanzienlijk ingekrompen en de spoorwegdirectie heeft besloten 24 sneltreinen te laten uitvallen. Te Boedapest heerschte een hevige sneeuwstorm. In Roemenië ondervindt het trein verkeer, hoewel de vorst iets is af genomen, nog steeds groote vertraging, o.a. doordat over honderden K.M. de spoorrails gesprongen zijn. Alle scho len zijn tot 20 dezer gesloten. De Boekowina is van alle verkeer afgesneden. In totaal zijn in Roemenië 36 menschen, onder wie een heele boerenfamilie van 14 man, bevroren. In België, zijn reeds een vijftiental personen op den openbaren weg van koude bezweken. Wegens de aanwezigheid van zware ijsschotsen op de Schelde, waardoor ook tal van lichtboeien onklaar of van hun plaats gedreven blijken te zijn, is de vaart bij nacht op de Schel de geheel gestaakt. De booten van den geregelden passagiersdïenst Ant werpen—Harwich vertrekken tot na der order niet meer 's avonds om 7 uur maar op het middaguur uit Ant werpen. De nachtdienst wordt, blij kens een mededeeling van de London and Eastern Railway verlegd naar den Hoek van Holland. Het spoor kaartje Hoek van Holland—Antwer pen wordt gratis verstrekt door de maatschappij. Piano's en radio. Welken invloed de radio op de fa bricage van muziekinstrumenten uit oefent kan men afleiden uit een door het Amerikaansche Departement van Handel gepubliceerde statistiek, waar uit blijkt, dat slechts de aanmaak van orgels gestegen is gedurende het „Van welke plannen?" vroeg Bill. „Betreffende een huwelijk", ver klaarde Stafford op gesmoorden toon. „Huwelijk? Oh, ja, ik weet al waf je bedoelt. Ik ken zijn opvattingen daaromtrent. Laat je in dat opzicht alsjeblieft niet door hem raden...." „Raden...." Weer verscheen de bit tere glimlach om Stafford's lippen. „RadenHij heeft mij geen toe stemming gevraagd in het huwelijk te mogen treden". Bill staarde hem met wijd open oogen aan. Was de jongen krankzin nig geworden? „Ja, ik geef toe, dat hij er vanmid dag met mij over gesproken heeft", zei Bill ten slotte. „En ik heb hem ook ronduit gezegd, dat ik me niet kon voorstellen hoe iemand, die goed bij zijn verstand was, met een derge lijk voorstel voor den dag durfde komen." „Maar wat was het voorstel dan?" vroeg Stafford, thans op zijn beurt verwonderd. „Het ging over jouw huwelijk", gaf Bill ten antwoord. „Mijn huwelijk? Met wie in 's he melsnaam?" „Met Molly Morton natuurlijk. Je moet toch al heel lang geweten heb ben, dat de oude man jullie graag een paartje gezien had". „Dat was me volstrekt niet bekend", zei Stafford. „Doch die kwestie is afgeloopen jaar: niet minder dan 31 procent werd er meer gefabriceerd. Daarentegen nam de pianoproductie met 29 procent af. Tengevolge van de radio is ook de verkoop van gramo- foon-apparaten en toebehooren sterk toegenomen: in het afgeloopen jaar werd er door het Amerikaansche pu bliek voor niet minder dan 50 mil- lioen dollar gekocht. (Ook in Enge land worden veel meer gramofoon- platen verkocht). De Amerikaansche statistiek wijst verder uit, dat de fabricage van an dere muziekinstrumenten met 45 pro cent verminderd is. LUCHTVAART. Lindbergh verloofd. Dwïght Morrow, de Amerikaansche gezant te Mexico, heeft officieel de verloving van zijn dochter Annie met den vlieger kolonel Lindbergh bekend gemaakt. Het Leger des Heits. Ee rechtskundige raadsman van ge neraal Booth heeft in de Woensdag gehouden zitting van den Hoogen Raad van het Leger des Heils het standpunt van den generaal uiteengezet. De ge tuigen, onder wie bekwame genees- heeren, verklaarden dat de generaal fysiek in staat is het Leger te leiden. Naar wordt vernomen, stelde gene raal Booth voor het aan den Hoogen Raad over te laten zijn eventueele op volger aan te wijzen, op voorwaarde dat men hem zijn commando onder een licht gewijzigden vorm zou laten uitoefenen. Desniettemin besloot de Raad met 52 tegen 3 stemmer, den generaal zijn commando te ontnemen. Het besluit werd genomen, daar de Raad van meenig was dat de generaal niet in staat is zijn ambt langer te ver vullen. Vier leden onthielden zich van stemming. Commisioner Higgins, chef van den generalen staf, is tot opvolger van ge neraal Booth gekozen. De nieuwe industrie in Zeeuwsch-V laanderen. Zooals reeds vroeger gemeld, is te Brussel opgericht, de Compagnie Neer- landaise de l'Azote met een kapitaal van frs. 157.500.000. Doel der Mij. is meer speciaal in Heerlen en Axel ammoniakfabrieken te stichten. Met de werkzaamheden voor den bouw der fabriek te Axel is reeds aan- thans geheel en al van de baan, wanthij gaat zelf met haar trou wen. Gisterenmiddag werd dat zaakje geregeld". „Wat zeg je?" riep Bill uit. Stafford nam zijn glas op en dronk het leeg. Toen hij het weer had neer gezet, zag hij er kalmer uit dan kort van tevoren. „Ja, ze hebben het van middag geregeld", herhaalde hij. „Van Molly's kant is het niets dan wraak, daarvan ben ik overtuigd. Maar het ongelukkige van de geheele geschie denis is het feit, dat mijn oom het volkomen ernstig opneemt. Hij zal er mee voortgaan, tenzij hij gewaar schuwd wordt. En daarom heb ik me tot u gewend". „Hij moet krankzinnig zijn", kon Bill zich niet weerhouden te zeg gen. „Oh, nee, dat is hij allerminst", verzekerde Stafford hem. „Maar waarom zou er wraak in hef spel zijn?" vroeg Bill verwonderd. Voor een kort oogenblik aarzelde Stafford. Daarna zei hij: „Ik schijn Molly uitermate geïrriteerd te hebben. Ze loopt dikwijls een weinig te hard van stapel en ik laat me eenvoudig niet haasten. Natuurlijk had ik mijn keuze al lang geleden gemaakt, doch...." „En je had haar gekozen?" Stafford knikte bevestigend. „Groote goedheid", mompelde Bill. Voor Allen die Sukkelen met Verstopping of moeilijken, tra gen en onregelmatigen Stoelgang zijn Mijnhardt's Laxeertabletten onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pijn. Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 ct. gevangen en zal deze ongeveer twee jaar duren. Gedurende deze periode zal dus aan heel wat handen werk verschaft worden en wanneer de fa briek in werking zal zijn gekomen, zullen vele werknemers daarin vasf werk vinden. De Zeeland. De stoomvaartmaatschappij Zeeland zag het passagiersvervoer vermeerde ren van ongeveer 54.000 in 1927 tot on geveer 63.500 in 1928. Deze toename was echter uitsluitend te danken aan een toename van het aantal Engel- sche excursionisten, reizende op goed- koope biljetten, terwijl het aantal ge wone reizigers daarentegen vrijwel het zelfde bleef als in 1927. Aangezien het gewone verkeer op andere Ka naal-routes zelfs in belangrijke mate toenam, is voornoemd resultaat, dat op het eerste gezicht tamelijk gunstig moge lijken, inderdaad zelfs slecht te noemen. Elk jaar immers wordt het aandeel, dat de Maatschappij heeft in het internationale verkeer van En geland naar het Continent en v.v. klei ner. Ook het goederen-vervoer bleef nagenoeg stationair. Alleen het post vervoer toonde een aanzienlijke voor uitgang en handhaaft daarmede trots alles dan toch nog de goede oude traditie, van onze nationale lijn, die nog steeds de beste en meest veilige route van het Continent op Engeland is. Geldleening gemeente Tholen. De gemeenteraad van Tholen heeft besloten eene geldleening van f 50.000 aan te gaan voor de brugwerken. De financiën van Vlissingen. Op 1 Jan. 1920 bedroegen de vaste leeningen van Vlissingen f 1.399.400, de crisisschuld f 829.600 en de uitgaven nog te dekken door geldleeningen f125.000, totaal f2.354.000, waarvan door de uitkeeringen van hef Rijk uit de oorlogswinstbelasting in Augustus 1920 en Maart 1922 f 629.625 kon wor den afgelost. Op 1 Jan. 1929 bedroe gen de vaste leeningen in totaal f2.093.000 en de uitgaven nog door geldleeningen te dekken f 53.300. Hier uit blijkt dus, dat na deze 9 jaren, waarin gemeentelijk Vlissingen is ge groeid, de schuldenlast met ongeveer f400.000, is vermeerderd. Tegenover deze f 400.000 staan ïn verschillend opzicht groote vermeer deringen in den vorm o.a. van hypo theek op woningen, een nieuwe be graafplaats, grond, gebouwen, wegen, straten, trottoirs en riolen, die voor een groot deel ook weer als pacht „U kent haar, veronderstel ik?" vroeg de jonge man. „Ja, ik ken haar", zei Bill langzaam en duidelijk. Hij wendde zich met een ruk om en schonk een glas whisky in. De toestand overweldigde hem op dat oogenblik en hij had er behoefte aan te gaan zitten en te mogen na denken. „U begrijpt toch zeker zelf ook wel, dat het huwelijk niet kan door gaan", vervolde Stafford. „Ik weet, dat u een grooten invloed op hem kunt uitoefenen". „Reken daar maar niet te veel op", merkte Bill op. „Het is mijn eenige hoop", mompel de de jonge man. „Neem nog een glas whisky", drong Bill aan. „En als je dat hebt leegge dronken, ga dan mee naar mijn ka mer, dan zal ik je droge kleeren geven". „Ik ben volstrekt niet nat". „Wees niet zoo dwaas. Het water droop uit je goed. Ik veronderstel, dat je den heelen weg te voet hebt afgelegd?" „Ja, ik geloof het wel. Ik herinner me nog vaag, dat er een schoorsteen van Hatchstead Place afwoei, toen ik wegging, maar ik heb niet de moeite genomen om te kijken of de aange richte schade groot was". „De oude man is toch niet ziek „Oh, nee, allerminst. Hij was alleen en huur of bij verkoop gelden in de gemeentekas brengen. De nieuwe buitenhaven van Vlissingen. De kaaimuur voor de nieuwe bui tenhaven te Vlissingen werd voltooid, de gewapend beton-keermuur, welke het zuidelijk einde van den kaaimuur met het noordelijk einde van den ba saltmuur langs de westzijde der oude haven zal verbinden, kwam nagenoeg gereed. Door de gevolgen van den stormvloed van 2526 November 1928 ondervond dit werk vertraging. Met het ophoogen van het terrein achter den kaaimuur werd een aanvang ge maakt, deze werkzaamheden kunnen in den zomer van 1929 voltooid zijn. Eveneens werd op het einde van hef jaar begonnen met het baggerwerk voor de voltooiing van de havenver- grooting, welk werk waarschijnlijk ïn het voorjaar 1930 kan worden opge leverd. De havenbeweging te Vlissingen in ig28. Bij het havenbedrijf te Vlissingen stemde de binnenvaart ongeveer over een met hef jaar 1927, het aantal zee schepen, waaronder begrepen de mo- torkotters steeg van 129 tot 172. Dr. Hondelink. De heer H. Hondelink te Utrecht, vroeger arts te Krabbendijke, behaal de heden te Leiden den graad van doctor in de geneeskunde op het proefschrift: „Gegevens verzameld naar aanleiding van een kinkhoest- epidemie in een overzichtelijke alge- meene practijk". We komen hierop nader terug in ons nr. van Maandag. BORSSELE. Donderdag vergaderde de gemeenteraad. De heer C. Rottier was afwezig. Er moest alleen een be slissing genomen worden omtrent een ingekomen verzoek der vereeniging „Eigen Erf" om toestemming tot stich ting van een „plaatsje" in deze ge meente voor f 3161,ten behoeve van G. Timmerman te 's Heer Arends- kerke. Het verzoek werd ingewilligd. Woensdagavond werd in deze gemeente een ijsclub opgericht met een 30-tal leden. De club, de „West- eindsche Weel" genoemd, zal trach ten Zaterdag a.s. reeds een ijsfeest te organiseeren. Besloten werd ditmaal lijsten bij de burgerij te doen circu- leeren om voldoende gelden bij elkaar te krijgen voor de te houden wedstrij den en andere feestelijkheden. Men hoopte daardoor reeds Donderdag avond op een opnieuw te houden bij eenkomst de geheele zaak te kunnen regelen. In ieder geval is het verblij dend, dat men thans ook hier zulk een vereeniging heeft. Vroegere pogin gen tot stichting ervan hadden geen succes. Woensdag hield de afd. „Bors- sele" van „Volksonderwijs" een alge- meene vergadering. De afgevaardigde naar de algemeene vergadering, op 7 maar buiten zichzelf van woede". „Heb je hem gelukgewenscht?" in formeerde Bill. „Dat kan ik me waarachtig niet herinneren. Doch in ieder geval kan de zaak niet doorgaan. Er moet iemand tusschenbeide komen". „Ik zou zeggen, dat dit uitsluitend op den weg van Molly's vader ligt", gaf Bill te kennen. „Meent u dat werkelijk? Dacht u, dat zijn tusschenkomst eenige ver andering te weeg zou kunnen bren gen?" „Als het meisje zelf maar niet zulk een afschuwelijk schepseltje...." „Pardon", viel Stafford hem kalm in de rede. „Molly is Molly en als u er geen bezwaar tegen heeft, zou ik liever niet over haar spreken". „Houd je veel van haar?" vroeg Bill ongeloovig. „Mijn beste dominee", gaf Stafford ten antwoord, terwijl hij zich in zijn volle lengte oprichtte, „dacht u wer kelijk, dat ik ïn dit noodweer hier heen was gekomen om u om hulp te vragen, indien dit niet het geval was geweest?" „Dat is zoo, maar niettemin verbaas ik me er over. Wat Molly betreft, ik geloof niet, dat ze van iemand anders dan van haar eigen dierbare persoon tje houdt". (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1929 | | pagina 1