Uit dep Westboek Winterhanden Wi ntervoeten Schrale Lippen Ruwe Huid Stadsnieuws. Q'ilSbüJLiï KOU EN-.-.,. KOU. We Hébben het koud en we meenen dat er een strenge wïn'ter over ons ge komen is. De thermometer daalt ver der onder nul en dat is niet malsch. De koude van thans beteekent even wel nog niets bij de echte strenge, de vreeselijke winters die de geschiedenis kent: 1890, 1844, 1829, 1812, 1798, maar de ijzigste is geweest die van be gin 1741 toen het tot in Milaan toe zoo koud was, dat niemand zich op straat waagde. De bewoners van het zonnige Italië zijn natuurlijk niet veel koude gewend en we kunnen dus om een voorstelling te geven van de toen heerschende koude, ons beter bepalen tot hetgeen toen in ons land is ge beurd en als historisch vastgelegd. De vorst begon 6 Januari bij scher pen Oostenwind en het werd eiken dag kouder. Onze vaderen waren heel wat meer kerksch dan het geslacht van nu en ze waren veel minder ver wend met vulkachels, warmwaterlei ding en centrale verwarming, maar op Zondag, den tienden Januari 1741, bleven toch de kerken leeg. Nog ster ker: ze lieten zelfs hun negotie in den steek, want den volgenden dag had men in Amsterdam een beurs zonder kooplieden. Men zag niemand op straat in een koude waarbij „stee- nen bruggen scheurden, regenbakken sprongen en kelders barstten". De grachten, vaarten en meren geraakten tot den bodem toe bevroren, de Zui derzee lag dicht en er ontstond toen de wind wat minder werd een levendig verkeer tusschen Enkhuizen en Stavoren per schaats, per slede en met wagens. Een schip uit Indië, de „Berkenrode", kwam hier aan, waar van van alle opvarenden armen en beenen bevroren waren. Hoe dat zeil schip dan bestuurd werd, wordt er niet bij vermeld. Den 22en Januari beproefde men in Amsterdam den Am- stel open te breken met een gewel dige ijsbreker, die door een aantal paarden getrokken werd, maar de po ging mislukte. Onder de toeschouwers bevond zich ook Hendrik de Veer, de zoon van een zeer bekend deftig heer. Hij werd door de koude bevan gen, naar huis gebracht en stierf den volgenden dag. De dood was, zeide men toen, veroorzaakt, omdat zijn in gewanden in zijn lijf bevroren waren". Hendrik de Veer was lang de eenige niet. Het gasthuis te Amsterdam was „gevuld geweest van lijken dergenen die door koude en armoede zijn ver gaan". Zelfs vond men een man en een vrouw doodgevroren in hun bed. Ontzaglijk was het aantal boomen dat dood vroor; raven vielen dood uit de lucht. Profeten voorspelden nog erger din gen. Den lOen Maart, zegden zij, zou de dampkring in ijs verkeeren en het bloed der menschen bevriezen; de muren der huizen zouden scheuren en de steden veranderen in puinhoo- pen, waaronder de bevroren menschen zouden begraven worden. De winter had er schik in die pro feten belachelijk te maken, want toen de vreeselijke dag, 10 Maart aanbrak, begon het juist sterk te dooien. Zóó steeg de temperatuur dat 9 dagen la ter de trekschuit van Amsterdam naar Haarlem den dienst kon hervatten. HEER ABTSKERKE. Maandag avond is hier met aanvankelijk pl.m. 25 leden een ijsclub opgericht genaamd „De Poel". Het doel is om een laagge legen stuk weiland te huren en daar een paar banen op aan te leggen. Er werden 7 bestuursleden gekozen, waar van de heeren Jac. Braam, voorzitter, P. C. Drijgers, secretaris en A. de Graag, penningmeester, het dagelijks bestuur vormen. MIDDELBURG. Niet alleen zijn alle vesten te Middelburg goed berijdbaar, maar ook de watergangen op Walche ren zijn met een flinke ijskorst be dekt en o.a. op den Vlissingschen wa tergang werd gisteren reeds vrij druk gereden. De schaatsenrijders kunnen dit jaar hun hartje wel ophalen. VLISSINGEN. Alhier liep heden morgen het gerucht, dat de dienst op Breskens was stilgelegd. Bij informatie bleek dit onjuist te zijn. Er vertoont zich wel veel drijfijs, maar de diensten Vlissingen—Breskens en Vlissingen— Temeuzen zijn nog intact. WOLPHAARTSDIJK. De dienst van den Provincialen stoombootdienst op de Ooster-Schelde van Wolphaarts- dijksche veer naar Zierikzee, kan door ijsgang niet op tijd plaats hebben en ook op ongeregelde tijden kan niet op het varen van een boot worden gerekend. Hedenmorgen is de boot om 7 uur wel van Zierikzee naar Kat- sche veer vertrokken, maar is moe ten terugkeeren. WEMELDINGE. Tengevolge van de - i 1 Doos 30- 6Q.90ct.Tube SOcfc-Bij Apoth-en Drogisten strenge vorst ligt het kanaal geheel dicht en het is voor de scheepvaart geheel gestremd. Een motorvisschers- vaartuig „P. I. 88", dat gistermiddag het kanaal nog wilde binnen varen, bleef in de ijsmassa steken. Later is het met behulp van een motorsleep boot binnengebracht. Volgens berichten van alhier binnengekomen schippers, zou Zater dag j.l. de vrachtstoomboot „Amster dam IV", kapitein Waterham, op het Hollandsch Diep in het ijs bekneld geraakt zijn en gezonken. De veeboot „La Vilette", welke met een twintig stuks hoornvee alhier Zaterdag passeerde, is nabij Dintel in het ijs vastgeraakt en blijven zitten. Het vee wordt vanaf de wal van voed sel voorzien. YERSEKE. Zaterdag is de Wed. S. aan de Damstraat door de gladheid zoodanig gevallen, dat haar rechter arm is gebroken en ze zich onder behandeling van Dr. Klinkenberg moest stellen. In den nacht van Zondag op Maandag is het wachtlokaal van de oesterputten op den Breedschen dijk finaal afgebrand. Men denkt dat dit gekomen is door te fel stoken. De felle wind maakte blusschen onmo gelijk. Door de felle vorst (13 a 14 graden) is Zondagnacht de buisleiding der centrale verwarming in de school der Geref. Gemeente gesprongen. Dien tengevolge konden de lokalen niet worden verwarmd en is de school gesloten. Ten tweeden male dezen winter is het wachtschip „Ramses" van de Yerseksche Bank naar Zierikzee ge- gebracht moeten worden vanwege de ijsgang. Over kou... enz. Optimisten zeiden vandaag dat het, goed-aangevoeld toch iets zachter was dan gister. En ze bibberden in hun jasje en trappelden met de voeten, al of daar de warmte vandaan moe-s' kon.en Nurk sen daarentegen zeilen dn' he1 vandaag erger was dan gister en dat 1 e' nog erger zou worden. Dat kan niet, zeggen wij onzen kant. Onder een bepaald aantal graden kan de thermometer niet komen, want doet hij pogingen dan is ons optimisme daar om hem naar boven to werken. Als we graag schaatsenrijden en de thermometer staat net 'boven nul, zeggen we dan ook niet dat het vriest dat 't kraaktZachtjes kraakt, dan altijd, en we zeggen het zacht jes 'bovendien.... Laten we dus den moed' en onze bouf fante niet verliezen en de zaken nemen zooals ze zijn. Vooreerst na neus en de ooren beveiligd te hebben, gedacht aan de waterleiding. De raad, die we ter zake te geven hebben is oud, maar de mensch is vergeetachtig vooral soms juist als hij ergens aan denken moet. Sluit dus de hoofdkraan. Vaak is het eigen schuld als de waterleiding bevriest. En \ergeet niet het in de leiding aanwezige water af te tappen, want zonder dat geeft het slui ten niets. Men voorzie ook vooral de watermeier tijdig en goed legen de vorst. Het verdient aanbeveling een we.nig niet te veel water in reserve le hou den. Het kan geschieden dat de leiding onder de hoofdkraan bevroren is, zoo dat men deze niet kan openen. Gewoon lijk kan men met heete doeken dit euvel verhelpen. Wanneer het closet-reservoir niet functioneert kan men daarin een weinig pekel doen; anders kunnen ook daar heete doeken dienst doen. Maar nu nog een ander chapiter. De berichten in dit blad duiden er op: door de kou kan het wel eens al te warm wor den. Allerwege in Nederland1 heeft vuur zijn vernielend werk gedaan. Goes bLef tot nu toe gelukkig gespaard. Voorzichtigheid is in deze dagen een goede eigenschap. Door de lange vorst periode is alle brandbaar materiaal nog droger geworden dan in (jen zomer. De kachel wordt fel aangestookt en de warm te, die zoo welkom is, treedt builen haar domein en doet uw huis in vlammen op gaan. Goed uitkijken dus, naar vonken en de nabijheid van brandbare dingen bij de kachel. De schaatsenrijders hebben dezer da gen hun harten aan de koude kunnen op halen. Er is danig van de wintersport ge profiteerd. Zelfs gisteren kon de# snij dende wind' de ware liefhebbers niet in Kuis houden. Men prefereerde evenwel de Westvest en de Kleine Vest bij den Spoorsingel boven de Oosteest. Aan den Oostkant van de stad maakte dv wir.d' het ook te baf. Doordat de Wesüest Maan dagavond onder water was gezet, was het ijs er gisteren keurig. Honderden hebben van het schaatsenrijden geprofileerd en als de vorst blijft aanhouden (niets wijst op vermindering) dan zal menigeen over eenige dagen flinke vorderingen op de gladde ijzers hebben gemaakt. Morgenmiddag schrijdt „Ijsvermaak", zooals men in een advertentie in dit num mer lezen kan, wederom wedstrijden uit. De treinen die Goes met de buitenwe reld verbinden, zijn al enkele dagen zeer over tijd. Brieven en couranten bereiken ons meestal veel later dan gewoonlijk. De postverbindingen met verschillende plaat sen in Zeeland laten ook vrij veel te wen schen over. De normale verbinding met Zierikzee is op last van den inspecteur der posterijen verbroken. De post gaat thans naar Schouwen-Duiv eland via Steen bergen. Met Walsoorden heeft men geen aansluiting. Er ïs evenwel nog verbinding tusschen Vlake en Ter neuzen. Ook de dienst Hoedekenskerke-Neuzen werkt nog, doch ieder uur kan daarin verandering komen. Noord-Beveland is vrijwel geïso leerd. Bij vloed gelukt het nu en dan een verbinding tot stand te brengen. Het isole ment deed zich gisteren al duidelijk berner ken op de Goesche markt. De geheele Noord-Bevelandsche kolonie ontbrak op het appèl. De markt was gisteren trou wens over het geheel slechter bezocht dan jaren het geval is geweest. De scheepvaart is natuurlijk evenals elders in het land, ook hier totaal ge stremd. De Goesche haven is gestold. Vanmorgen liepen zelfs al eenige waaghal zen over het ijs in de haven. In andere gemeenten, zoo leest men wel in de bladen, worden aan de werkloozen dezer dagen extra-uitkeeringen gegeven in verband met de koude. We informeerden of dit ook in Goes het geval is. Van den voorzitter van het B. A. vernamen we, dat de ondersteunden een dubbele portie ko len ontvingen. Over bet algemeen echter beschouwt het B. A. ieder ge al op zich zelf. Tot de werkloozen strekt de bijzon dere voorzieningvan kolen zich niet uit De werkloozen momenteel werken bij de werkverschaffing en ze verdienen dus. Denk aan de vogels! Het is misschien overbodig, maar toch willen wij nog even onze gevederde vrien den in de belangstelling aanbevelen. De dieren hebben met deze felle koude en groote droogte veel te lijden. Behalve aan voedsel hebben zij thans ook behoefte aan water Voor een schoteltje water, bui ten neergezet, zullen die vogels in het bij zonder zeer dankbaar zijn. Jongeren Vredes Actie. Donderdag 21 Febr. a.s. spreekt in de bovenzaal van de Prins van Oranje alhier, voor de afdeeling Goes der J. V. A., Dr. E. van Raalte uit Den Haag over: Middelen ter voorkoming van oorlog". Deze bijeenkomst is georganiseerd door de J. V. A. en enkele leden der vroegere Goesche afdeeling „Volkenbond en Vre de". Film -ave nd. Voor de leden der Ned. \er. van huis vrouwen en voor de leden der chr. ver. van h uisvrouwen is gisteren door de N.V. Sluis' biscuitfabrieken le Deventer een demonstratie gehouden van haar artikelen, en de film van haar bedrijf \ertoond. Daar de bijeenkomst een zuiver pro pagandistische strekking had ten behoeve van een particulier onderneming kunnen we met deze korte vermelding volstaan. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor te Goes werd in den loop der maand1 Januari op spaar bankboekjes ingelegd f25.458,88 en terug betaald f24.03330. Derhalve meer inge legd dan terugbetaald f 1.425,58. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboek jes bedroeg 20. Door tusschenikomrst dezer kantoren werd ter Directie op staatsschuldboekjes ingeschreven nominaal f200 en afgeschre ven f600. Derhalve minder in- dan afge schreven f400. Het aan'al nieuw uitgege ven staatsschuldboekjes bedroeg 1. Waterleiding gesprongen. In de nabijheid van de woning van den heer Bonnet is hedenmiddag een buis van de waterleiding gesprongen. Een groote hoeveelheid water stroomde over straat. Personeel van dis waterleiding was spoe dig aanwezig teneinde het lek te herstel len. De politie zorgde voor afzetting van de straat. Onveiilig Brabant. 'Spoedig na de inbraken te Waalwijk in dén nkcht 'van Dinsdag op Woensdag gepleegd,'' zijn drie verdachten geartes- teerd tegen wie zeer sterke aanwijzingen bestaan, dat zij de voornaamste daders zijn van de talrijke inbraken en roofover vallen welks aanleiding hadden gegeven om te spreken van: de onveiligheden in Noord-Brabant. De 's Hert. Crt. verneemt nu, dat de Duitscher die zich oindisr hen bevond, indertijd betrokken is geweest bij de in braak in de Ned. Bank te Kampen, waar de buit uit f75.000 bestond. De man werd te Arnhem tot 6 jaar veroordeeld en nadien wegens krankzinnig heid opgesloten in het Rijkskraakzinni- gengesticht te Woensel. Twee jaar gele den wist hij uit deze inrichting te ont> snappen. Hij staat onder verschillende namen bekend, maar zijn eigenlijke iden titeit schijnt men nooit te hebben kunnen kunnen vaststellen. Te Oss is eveneens een viertal perso nen aangehouden, verdacht van diefstal van schoenen, terwijl later nog twee vrou wen werden gearresteerd onder verden king zich aan heling te hebben schuldig gemaakt. Bij een harer zijn manufacturen ter waarde van omstreeks f 100 in beslag genomen; vermoed wordt, dlat deze goe deren van diefstal afkomstig zijn. De Zigeunerplaag. De zigeuners, die voor eenige dagen nabij Stramproij met have en goed tracht ten ons land binnen te komen, zijn thans, dank zij de strenge bewaking en het tac tisch optreden onzer rijks- en gemeente politie en de burgerwachten van Hunsel en Ell, door de Belgische gendarmen per auto dieper België ingebracht. Een twintigtal zigeuners, meest vrou wen, heeft, naar de 's Hert. Crt. meldt, kans gezien bij Reusel over de grens te komen. De burgemeester dezer gemeente, wilde baar per tram weer naar Arens- donk (België) laten terugkeeren, doch op de grens haakte de Belgische marechaus- sée de tramwagens af, zoodat slechts de locomotief kon doorrijden. Voorïoopig heeft men nu het nomaden- volkje onderdak verleend in die Belgische tramwagens, maar het is intusschen toch op Nederlandsch grondgebied. Men meent, dat de vrouwen alvast waren vooruitgezonden en dat de mannen nog op komst zijn en dat men met het zelfde gezelschap te doen heeft als de vorige week in de buurt Budel opereerde. De koude. Het Kon. Ned. Meteor. Instituut in De Bildt meld: De hevige koude, die reeds sinds we ken hier, dan daar in het buitenland voor kwam, heeft met een stormachtigen Oos tenwind ook ons land overstroomd', op sommige plaatsen meer vorst brengend dan sinds 35 jaar is voorgekomen, zooata in Den Helder, waar 15 graden voorst voorkwam, tegen 14 in Januari 1894. Voet- De Bilt was de laagste temperatuur 16.7 weliswaar geen record, maar in de geheele reeks sinds 1849 vindt men toch slechts zes gevallen, waarin' op één of meer achtereenvolgende dagen lagere temperaturen voorkwamen: 21.0 graad op 21 Januari 1850, 20.0 graad op 8 Decem ber 1872 en 3 Februari 1912, 19.0 graad op 25 Januari 1881, 17.7 graad op 18 Februari 1855, 17.5 graad op 9 Decem ber 1880. De laagste temperatuur, 19 graad C-, werd Maandag uit Groningen gemeld; de minste vorst, te Vlissingen waargenomen, was nog 12 graad. De buitengewone koude is onder meer een gevolg van de buitengewone droogte van de lucht, die een record' heeft opge leverd. Het hotel in de Vijzelstraat. Het nieuwe hotel in de Vijzelstraat te Amsterdam, dat thans in handen van een Engelsch concern is overgegaan, zal in de eerste week van Mei onder den naam Carlton hotel worden geopend. Als direc teuren zullen optreden twee Engelschen, de heeren Cassali en Gordon, die hun sporen op dit gebied hebben verdiend'. De keuken zal echter Fransch zijn. De koks komen uit Parijs. Zooals men weet, zal het nieuwe hotel 200 logeerkamers met bad bevatten, be nevens een zaal voor recepties en dansen. Architect Mutters zal voor de inrichting zorgen. Carlton zal een eigen tziganenorkest en jazzband hebben. Op het dak komt een zomertuin. Het vuur woedt overal. In de R.K. school te KLazinaveen is brand uitgebroken. Het bhisschingswerk wordt door de vorst bemoeilijkt. Te Purmerend is brand uitgebroken in een kapperszaak op de Kaasmarkt. Het vuur vond gretig voedsel in een voorraad Eau de Cologne. De brandweer kon niet meer dan de belendende penceelen nat houden. Alles is uitgebrand. VerzeWing dekt de schade. Dc oorzaak is een te haindhl iol gebrand hebbende kachel. Te Winschoten is een loods met 3 autobussen uitgebrand. De oorzaak is on bekend. Te Dalfsen is de cichoreifabriek uit gebrand. De oorzaak is onbekend. Verze kering dekt die schade. Tengevolge van het ontdooien van de centrale verwarming door loodgieters is de buitenplaats Huis ter Beek te Eefde, gem. Gorssel, geheel uitgebrand. Niels werd J In de Purmer is de kapitale boerderij van de familie Bax afgebrand. Twintig koeien, 2 paarden, eenige kalveren en een aantal landbouwgereedschappen verbrand den. De knecht is door een vallenden schoorsteen getroffen. Zijn toestand ia zeer ernstig. Het stadhuis van Leiden afge brand. Gistermorgen vroeg heeft te Leiden een geweldige brand gewoed. Omstreeks half vijf ontdekte, een' nacht waker, dat in een vertrek gelegen in een nevengebouw van het Stadhuis boven de afdeeling Burg. Stand brand was uitge broken. De man alarmeerde direct politie en brandweer en trachtte toen de brand te blusschen. Hij werd echter door den rook bedwelmd en moest, toen de brand weer arriveerde, bewusteloos worden weg gedragen. Het vuur greep snel om zich heen aan gewakkerd door d~n feilen Oostenwind1. Weinige minuten later stond het geheele nevengebouw in vlammen en werd ook het Stadhuis zelf aangetast. Met groote kracht woedde het vuur. De brandweer kon bij deze felle vorst (15 gr.) weinig uitrichten. Ze stond voor een moeilijke taak. AI-spoedig werd assis tentie gevraagd van alle brandweer-korp sen in den omtrek. De Haagsche brand weer was heit eerst met twee motorspui ten ter plaatse. Ook Voorscholen, Oegst- geest e.a. gemeenten volgden met min of meer verouderd materieel. De motoren van de Haagsche brandweer waren ech ter bevroren. Pas na een uur kon ze wa ter geven. Het water bevroor echter bijna onmiddellijk. Steeds nam de brand grooter omvang aan. De aan het Stadhuis grenzende wo ning van den concierge stond ook al spoedig in lichte laaie, evenals het pand van de firma Goddijn en Baijer. Hoog laaiden de vlammen op. Er viel weinig te blusschen. Zoo goed mogelijk werden de omlig gende gebouwen, waarvan de daklijsten reeds brandden, nat gehouden. Binnen enkele uren was het geheele stadhuis uitgebrand en stortte de groote toren in. I Tegen half acht stonden nog slechts de muren overeind. Slechts eenige waar- delooze boeken en een geteekend por tret van oud-burgemeester de Gijselaar konden worden gered. Verder is alles ver brand. Niets dan de puinhoop^n zijn over gebleven. Alles is verzekerd. Verder zijn uitgebrand het nevengebouw van den Burg. Stand, de conciërgewoning en bet pand der firma Goddajn en Baijer, Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De toestand van dan nachtwaker is niet ernstig. t 1 Het stadhuis was een der mooiste ge bouwen van de stad en een der fraai ste voortbrengselen der laat-Hollandsche renaissance. Vooral de burgemeesterskamer, de raaid zaal en de schepenkamer met hun fraaie gobelins en schilderijen waren van groote waarde. Alle kunstschatten zijn verloren gegaan. De Minister van Financiën heeft m overleg met zijn ambtgenoot van Onder wijs het gemeentebestuur van Leiden alle mogelijke assistentie aangeboden en even- tueele beschikbaarstelling van lokaal ruimte. Groote brand te G oude. Gisternacht is brand uitgebroken in de werkplaats van de brandweerkazerne te Gouda. De kazerne staat op het ter rein van de Gemeentewerken aan de Nieuwe Haven en des nachts is er nooit personeel aanwezig. De brand werd vrij spoedig ontdekt. - 1 In zeer korten tijd breidde het vuur zich uit en tastte het groote gebouw aan naast de kazerne gelegen waarin bene den is gevestigd een timmermans werk* plaats terwijl de bovenverdieping diende als magazijn van gemeente-materialen. Ook dit gebouw stond weldra in lichte laaie. De hulp werd ingeroepen van de motorspuit van de plateelbakkerij Z. Hol land, doch deze hulp was slechts van korten duur daar de motorspuit in brand vloog en zelf gebluscht moest worden. Verkregen werd de assistentie der Rot- terdamsche brandweer, die weldra met een groote motorspuit ter plaatse was. Bij het neerkomen veranderde het wa ter echter onmiddellijk in ijskegels. De brandweerkazerne zoowel als het groote gebouw met timmermanswerk plaats en magazijn brandden totaal af.

Goessche Courant | 1929 | | pagina 2