In dienst van allen. N0 20 Woensdag 45 Februari 1929 446 Jaargang* Buitenland LIMTVELT's BAZAR Sport. W eteoscbappen. Rechtszaken. School en kerk. ProVincienieuWs ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, en Vrijdagavond. GOESGHE UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant Postcheque- en Girorekening No. 55571 COURANT en KleeuweDS ft Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 ADVERTENTIEN van 1—5 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. OVERZICHT. De koudegolf in Europa. De koudegolf heeft in verschillende deelen van Europa de temperatuur geweldig doen dalen. Te Ratibor in Siberië werd 35 graden vorst gemeten, te Beuthen 30 graden, terwijl in het gebergte 40 graden vorst werd gere gistreerd. In den Lausitz vriest het 30 tot 35 graden. Te Leipzig is de tem peratuur tot 26 graden onder nul ge daald. In Thüringen vriest het gemid deld 20 graden. Het Keizer Wilhelm- kanaal is Zondag voor het scheep vaartverkeer gesloten. De ijsbrekers konden de vaargeul niet meer open houden. Zes stoomschepen zijn inge vroren. Ook in de Kielerbocht onder vindt het scheepvaartverkeer zeer groote belemmeringen. Tusschen Ko penhagen en het Zweedsche vasteland zitten talrijke schepen vast. Een Zweed sche ijsbreker is aan den grond geloo- pen en kon, daar hij ernstig bescha digd werd geen werk meer doen. In Noord-Sleeswijk zijn visschers op een ijsschots naar zee gedreven en slechts met veel moeite gelukte het hen te redden. De bocht van de Oostzee bij Riga ligt geheel toegevroren, wat zeer zelden het geval is. Uit Warschau werd 36 graden vorst gemeld. De ko- lennood is zeer ernstig. Tal van han delaars zijn wegens het vragen van woekerprijzen gearresteerd. Ook uit vele andere deelen van Europa wor den buitengewoon lage temperaturen gemeld. Volgens een bericht uit Bel grado vroor het Zondag in vele plaat sen in Zuid-Slavië 30 graden. Op last van den minister van onderwijs zijn alle scholen wegens koude gesloten. Belangrijke stoornissen ondervindt het spoorwegverkeer. De sneltrein van Agram naar Belgrado had 5 uur ver traging. De trein van Weenen naar Boedapest 3 uur. Bij Weenen is het water bij de rijksbrug door de op stuwing van het ijs twee meter geste gen. Een plotselinge dooi zal ernstige gevolgen met zich brengen. Overal zijn de temperaturen buiten gewoon laag. In België liggen de ka nalen en de bovenloop van Schelde en Maas weer dicht. Duitschland was Maandag wel het koudste land van Europa. Het trein verkeer is er hopeloos in de war! Overal zijn de wissels vastgevroren. Het verkeer te Berlijn is veel minder druk dan anders. Dat het aantal werkloozen bij deze koude onvermijdelijk moest stijgen, lag voor de hand. In de provincie Bran denburg met inbegrip van Berlijn be droeg het totaal ondersteunde werk loozen vorïgen Zaterdag 385.124, waar- Hoek Koningstraat - Magdalenastraat. SPECIAAL ADRES IN: GLAS. PORSELEIN EN AARDEWERK. 52 FEUILLETON Naar het Engelsch van ETHEL M. DELL. Geautoriseerde vertaling van DICKY WAFELBAKKER HOOFDSTUK XI. Stafford. Even later liep Bill naar de pasto rie terug. Een eigenaardig geluksge voel had zich van hem meester ge maakt en hij kon zich niet herinne ren zich in tijden zoo opgeruimd ge voeld te hebben. De wind was gaan liggen, doch de regen viel nog steeds bij stroomen neer. Een heerlijke geur steeg uit de aarde op, een geur, die van vrucht baarheid en nieuw leven sprak. Hij liep regelrecht naar zijn stu deerkamer en ging voor het venster staan. Een lijster begon zijn liefdes lied te zingen en terwijl hij stond te luisteren, gingen onwillekeurig zijn ge dachten weer naar de eigenaresse van „De Beukenberg". van alleen 244.255 te Berlijn zelf. Re kent men de vrouwen en kinderen mede, dan kan men gerust zeggen, dat in de Duïtsche hoofdstad op het oogenblik 800.000 slachtoffers van de werkloosheid ondersteund moe ten worden. Dat een dergelijke toe stand enorme financieele eischen aan de stad stelt, valt te begrijpen. Een zeer groot aantal werkloozen hoort tot het bouwbedrijf, dat thans vrijwel geheel stil ligt. In midden Duitschland vriest 't heden van 10 tot 16 graden. De Elbe ligt vrijwel geheel dicht. Te Weenen dreigt een tekort aan water. LUCHTVAART. Een ballontocht. In een dorpje, 30 K.M. van Aber deen in Schotland, is Maandag een Duitsche luchtballon gedaald, die Zon dagmiddag te Leipzig voor een korte vlucht was opgestegen. De drie inzit tenden waren echter in de macht van den Oostenwind gekomen en zijn over Helgoland de geheele Noordzee over gedreven; de ballon had genoeg gas om de Schotsche kust te bereiken, waar het den bestuurder gelukte te dalen. De drie Duitsche heeren, die erg van de koude te lijden hebben gehad, zijn naar Aberdeen gebracht en één hunner is ter observatie in een ziekenhuis opgenomen. Nieuwe uitvinding van Edison. Volgens de Herald Tribune zal Edi son zijn 82sten verjaardag vieren met de aankondiging van de ontdekking van een plant, welke een product uit scheidt dat een practisch surrogaat voor rubber levert. Het zou een „vaste plant" zijn welke dus niet ieder jaar opnieuw gezaaid hoeft te worden. Het leven van een van den romp gescheiden hoofd. Langer dan een eeuw geleden be weerde de geleerde Legallois, dat een van den romp gescheiden hoofd kan voortleven. Later hebben Brown-Sé- quard, Laborde en anderen proeven in deze richting genomen. Hef vraagstuk is niet alleen physiologisch, want ook chirurgische, physische en scheikun dige moeilijkheden moeten worden overwonnen. Volgens de Presse Médï- cale is het opgelost dank zij de samen werking van de geneesheeren Broes- jonenko en Tsjetsjoelin te Moskou. In de eerste plaats moest een kunst matig bloed bereid worden, daar het natuurlijke in de gegeven omstandig heden zou klonteren. Vervolgens moest een motor bij wijze van hart worden ineengepast. In de laatste plaats moest het middel gevonden worden om den overgang van het bloed naar die an- „Ik moet haar op het oogenblik uit mijn gedachten zien te verbannen", mompelde hij. „Ze heeft me op een lieve, doch duidelijke wijze te ken nen gegeven, dat ze mijn liefde aller minst noodïg heeft. Maar in elk geval heeft ze Goddank niet het land aan me, dus moet ik er het beste van zien te maken. Misschien.... zal ze eensHij zweeg en eensklaps kwam het hem voor alsof de vrouw, die hij liefhad, weer tegenover hem in de kamer stond. Hij hield enkele seconden zijn adem in, alsof hij op een feeken wachtte Niets werd echter vernomen dan het teedere liefdeslied van den vogel in den boom bij het venster en ten slotte haalde hij heel diep adem en zei zachtjes: ,Zij bezit dezelfde mooie eigenschap pen, die ik altijd zoo in Ellen Barnet bewonderd heb, maar het eenige ver schil is, dat zij charme en bekoring heeftiets wat de arme, oude Ellen nooit heeft gehad en ook nimmer krij gen zal". Toen verscheen er eensklaps een half spottende glimlach om zijn mond. Ik veronderstel, dat Ellen me nim mer een blauwtje zou laten loopen. Maar daar kan ik natuurlijk nietach- Waarom laat Gij U zoo kwellen door Vw hoest Neem dere vloeistof in het hoofd zonder sto ring mogelijk te maken. De proef is op een hond genomen en de stof, die in hooge mate tot het slagen bijdroeg heet „Bayer 205", wel ke stof, in het lichaam van het dier gespoten, het bloed voor stolling be hoedt. Het experiment geschiedt met behulp van verdoovïng. Na afloop van de operatie openen zich de oogen en het hoofd reageert door bewegingen op de minste aanrakingen. Dit ge beurt 20 tot 30 minuten na de opera tie, wanneer de verdoovïng uitgewerkt heeft. Het artikel geeft van deze reac ties verscheiden voorbeelden. Als aan het hoofd bij voorbeeld een stuk kaas voorgehouden wordt, wordt dit opge geten en de kaas verlaat het hoofd langs den slokdarm. Ook komt het voor, dat de oogen tranen afscheiden en zelfs dat het centrale zenuwstelsel eenigen tijd na den dood opnieuw tot leven kan worden gewekt. In dit opzicht meent men, kunnen de proe ven voor den mensch nuttig zijn. Politierechter te Middelburg. Vechtjas. G. C. J. F., werkmar te Hansweert, werd verdacht dat hij op 26 December 1928 te Hansweert J. J. A. Koeman heeft geslagen. Eïsch f 15 boete of 15 dagen hechtenis. Uitspraak f 15 boete of 15 dagen hechtenis. In hooger beroep. Door P. F. v. d. S.. 39 jaar, tram conducteur, wonende te Axel, is cas satie aangeteekend tegen het vonnis der Rechtbank van 1 Februari j.l., waarbij hij ter zake van het vervoeren van een brief in strijd met de Postwet in hooger beroep met vernietiging van den Kantonrechter te Terneuzen, waar hij te dier zake van rechtsvervolging was ontslagen, is veroordeeld tot f 1 boete of 1 dag hechtenis. Het experiment met de borrels. De heer M., een kunstschilder te Heelsum, had met een kennis een ge noeglijk, doch bovenal copieus diner- tje, besproeid met een paar borrels, 'n fleschje wijn en eenige pottekens bier, allercharmantst. Toen tufte hij weg met z'n auto en op den Utrecht- schen weg kreeg hij een aanrijding doordat hij, een anderen wagen tege moet rijdend, plotseling zijn groote lichten opstak. Een botsing was hef zéér natuurlijke gevolg. Verschil lende getuigen hebben 's kunstschil ders adem geroken, zijn gang en wijze van sturen bestudeerd en kwamen tot de conclusie: Hij heeft 'm om. Voor den kantonrechter werd de ter komen, voordat ik haar gevraagd heb mijn vrouw te willen worden en dat zal nimmer gebeuren". Hij zuchtte en wendde zich van hef venster af. Daarna stak hij zijn stu deerlamp aan en ging voor zijn bu reau zitten. Geruimen tijd bleef hij in gepeins verzonken voor zich uit zitten staren. Toen rukte hij zich uit zijn gedachten los, haalde een vel papier te voorschijn en begon te schrijven Na een half uur verscheen mevrouw Henderson op den drempel en diende Majoor Kenyon aan. „Zal ik een sou per voor twee klaarmaken?" vroeg ze. Bill schrikte heftig bij haar onver wachte binnenkomst en hij keek zijn huishoudster aan, alsof hij zooeven uit een diepen slaap was ontwaakt. Me vrouw Henderson was evenwel aller minst verbaasd, want hij zag er altijd zoo vreemd uit, als hij met zijn pree- ken bezig was, placht zij te zeggen. ,Wie zegt u, dat er is?" Toen ont dekte hij iemand op den achtergrond. ,Oh, ben jij het, Kenyon? Kom bin nen, kom binnen. Groote goedheid, ke rel, je bent door en door nat". Stafford had inderdaad geen dro gen draad meer aan zijn lijf en hij zag er uit, alsof hij in hef water had gelegen. heer M. veroordeeld tot een fiksche boete wegens 't in gevaar brengen van de veiligheid. Hiertegen werd door verdachte hooger beroep aangetee kend. Hij wilde vastgesteld zien dat zijn toestand niet gevaarlijk was bij 't besturen van een auto en als bewijs nam hij een proef. Onder toezicht van een geneesheer werd het dinertje her haald! Precies, maar dan ook precies hetzelfde dinertje werd herhaald. De zelfde borrels werden voor 't diner genuttigd, dezelfde hoeveelheid wijn besproeide de gerechten en een even aantal pottekens bier werd geheschen. Dezelfde dischgenooten controleerden of het precies zoo toeging als op den bewusten avond toen het ongeluk plaats vond. Toen steeg het gezelschap in een auto en de dokter observeerde het doen en laten van den heer M. 't Toeval wilde dat de radiator van den wagen met een knal stuk sprong, wat de „reprise" nog échter maakte. Alleen is bij deze gelegenheid geen opstopper tegen 't kunstschilders ner- vus sympathicus gegeven, iets bij een werkelijke botsing wel 't geval zou zijn geweest. Maar werkelijk was er bij den tweeden rit geen spoor van dronkenschap. Echter waren er getuigen, die ge constateerd hebben dat verd. dronken was en daarom eischte de Officier van Justitie bevestiging van het vonnis van dén Kantonrechter. De Rechtbank zal over 8 dagen uitspraak doen. Maar wat een massa moeilijkne len doen zich naar aanleiding van deze kwestie op. Men krijgt een aanrijding in een toestand dien men als „legèrement ému" qualifioeert, belt zijn huisdok ter op en geeft opdracht dezelfde fuif te arrangeeren. En dan maar proefrij den! Lukt 'f, nu dan kan dat als ver ontschuldiging aangevoeld worden. Lukt het niet, nu dan is men weer een leuken avond rijker. Alleen mogen de hoteliers wel een beetje medewerking verleenen, heusch dat kan er bij 'n herhaling toch wel af. Een speciaal tarief voor „onge luks-dïners" is wel 't handigste. Benoem ongetrouwde onderwijzers. In de jongste zitting van den Raad der gemeente te Roosteren was de be noeming van een onderwijzer aan de orde. Bij de bespreking van de voor gedragen personen bepleitte de heer Nelissen de benoeming van no. 2 der voordracht, een ongehuwde, „vooral met het oog op de jonge meisjes' Na vier stemmingen, waarbij de ge huwde en de ongehuwde candidaat evenveel stemmen verkregen, besliste het lot ten voordeele van den gehuw den sollicitant. Het begint al. De gemeenteraad van Hontenisse Het viel den dominee op, dat zijn gang eenigszins onvast was, maar hij sprak op zijn gewone, langzame, be daarde manier. ,Het spijt me, dat ik u moest ko men storen, dominee. Het regent een beetje, maar het hindert mij heusch niet", glimlachte hij. Bill keek hem aan en gaf mevrouw Henderson door een teeken te ken nen, dat zij de deur sluiten moest. .Wilt u zoo goed zijn een paar glazen binnen te brengen", verzocht hij haar. Daarna wendde hij zich opnieuw tot Stafford. „Ga zitten, oude jongen. Het is heel aardig van je me eens te komen opzoeken". Stafford nam evenwel niet plaats, doch begon met groote passen hef vertrek op en neer te loopen. „Ik heb er al zoo dikwijls behoefte aan gehad eens met u te komen pra ten", zei de jongere man. „Maar u weet, hoe hef gaat. Van uitstel komt maar al te vaak afstel." Bill nam hem onbemerkt met on derzoekende blikken op. Niettegen staande hij Stafford vrij oppervlakkig kende, zag hij toch heel goed, dat de jongen op dat oogenblik niet in een normale conditie verkeerde. „Ja, zoo gaat het meermalen", gaf hij toe. heeft besloten zich te verklaren voor de ontbinding der N.V. Zeeuwsch- Vlaamsche Waterleiding-maatschappij. Verkoop van hengsten. Te Oostburg is Vrijdag een open bare vrijwillige verkooping van goed gekeurde dekhengsten van de stallen Aernaudts te Sluis gehouden. Voor deze verkooping was zeer groote be langstelling. Van de 14 aangeboden hengsten werden er 9 verkocht, voor f2760,-, f1500,-, f1120,-, f il30,- f880,-, f725,-, f540,-, f85o,— en f 900,Voor de ingehouden nengaten werd bij den inzet van f juUO,— f1500,-, f1200,-, f3000,- en f 2000t— geen bod gedaan. A. C. VAN DER REST Ass. Apotheker Lange Kerkstraat 42, 60ES - Telef. 163 Wij dienen U op de beste wijze. ARNEMUIDEN. Als een zeldzaam heid dient vermeld, dat dezer dagen op het zoogenaamde „Oude Gat" te Amemuiden een wilde zwaan met de hand gepakt werd. Dit valt in deze streken niet dikwijls voor dat men die schuwe vogels zoo bemachtigt. Dat de andere vogets veel van de strenge koude lijden, werd Maandagmorgen bevestigd, toen men in de slooten ver schillende wilde eenden kon pakken, welke met hun pooten aan het ijs vastgevroren waren, terwijl de veeren der vleugels door de fijne sneeuw aan- eengehecht waren, waardoor de dieren niet meer konden vliegen. HANSWEERT. Het heeft hier giste rennacht verbazend hard gevroren, zelfs 17 graden. Het kanaal ligt geheel dicht en er is geen schip meer door gekomen. De buitenhaven zit ook vol ijs en in de Wester-Bchelde drijven groote ijsvelden. De Provinciale boot „Schouwen" van den dienst Hans weert—Walsoorden kon gistermorgen den aanlegsteiger te Walsoorden niet bereiken. HOEDEKENSKERKE. Maandag is alhier door Notaris Pilaar publiek ver kocht de hofstede „Molenzïcht", be staande uit woonhuis, keet, schuur, wagenhuis en varkenshok met erf, boomgaard, bouw- en weiland en uit weg in de gemeente Hoedekenskerke, aan den weg naar Kwadendamme, sa men groot 13.43.75 H.A., aan den heer D. B. van Kruijssen te Kruiningen, voor f 46.790,Accessoiren f 28ü, Samen f47.070, Op de Wester-Schelde vertoont zich zeer veel drijfijs, wat de scheep vaart voor kleinere stoomschepen zee, bemoeilijkt Het overzetten van auto s per Provinciale Stoomboot van hierun is thans vrijwel ondoenlijk. De gasboei die om den hoek van den Biezeling- schen Ham vaste ligplaats heeft, is door ijsgang op drift geraakt en iigt thans op eenigen afstand van de zoo genaamde „Val" onder deze gemeente. ,Het is echter beter laat dan nooit en dit te meer daar ik veronderstel dat ik je in het een of ander opzicht van dienst kan wezen". Stafford draaide zich om en liep langzaam op hem toe. „Eigenaardig genoeg ging op het oogenblik dezelfde gedachte in mij om. In elk geval ge loof ik het niet mis te hebben, wan neer ik zeg, dat u een grooten invloed op mijn oom uitoefent". ,Dat zou ik niet durven beweren", gaf Bill voorzichtig te kennen. ,Als u het niet heeft, dan bezit geen sterveling macht over hem", barstte de jonge man los. „Maar ik weet het wel beter: hij bewondert u en is uitermate op u gesteld". „Ik begrijp niet, waaraan ik die ap preciatie te danken heb", merkte Bill op. „Ik evenmin", klonk het lichtelijk spottend. „Maar in ieder geval is het een feit en ik vermoed, dat hij daar voor ook wel gegronde redenen heeft". Op dat oogenblik trad mevrouw Hen derson met twee glazen op een blad het vertrek binnen. Bill begaf zich naar het andere ein de van het vertrek en haalde uit een kast een flesch te voorschijn. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1929 | | pagina 1