In dienst van allen. FRISO BAAI BEST EN NIET DUUR N0 19, Maandag il Februari 1929 116 Jaargang. Buitenland Rechtszaken. Sport. School en kerk. Kolooiën Kunst. PfoVincieuieuvtfs ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2,— buiten Goes f2, Afzonderlijk» nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE i COURANT UitfaveNaamlooze Vepjuootschap GoescGo Courant en Kleeuwens Ross Drukkers- en Uitgeversbedrijf Postcheque- en Girorekening No. 55571 t-j.-*n 1*7 on kt. oaa Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 ADVERTENTIEN van 1—5 regels f1,20. elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aaavragen 15 cent per regel. Adverbentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. OVERZICHT. Vaticaan en Quirinaal. Hoewel de tusschen Vaticaan en Quirinaal tot stand gekomen regeling nog niet gepubliceerd is, weten de En- gelsche bladen verschillende bijzon derheden omtrent de overeenkomst te melden, waaruit blijkt, dat de Paus heeft afgezien van de uitbreiding, wel ke de Italiaansche regeering aan het Vatïcaansche gebied had willen ge ven en zich vergenoegd heeft met een kleine grenswijziging, waardoor o.a, een klein stuk gronds tusschen het Vaticaan en den St. Pieter, dat nu Italiaansch gebied is, bij het Vaticaan zal komen. Het plein van den St. Pie ter wordt eigendom van het Vaticaan, maar de Italiaansche regeering belast zich met het onderhoud. Het Vati caan zal echter het recht hebben hef plein voor het publiek af te sluiten, telkens wanneer het dit noodig acht. De nieuwe Pauselijke Staat zal de Vatïcaansche Stad of Staat genoemd worden. Op dit gebied kan de Heilige Stoel een spoorwegstation, een tele graaf-, telefoon- en postkantoor, een vliegveld en een draadloos station op richten. De Vatïcaansche staat zal het recht hebben zijn eigen munt te slaan, bankbiljetten in omloop te brengen en postzegels uit te geven. Met andere woorden, hij zal alle rechten, voor rechten en onschendbaarheden genie ten van een onafhankelijken, souve- reinen staat. Tot den staat zal ook de St. Jan van Lateranen behooren. Nu de Paus van het verkrijgen van een gebied van eenigen omvang heeft afgezien, zou de Italiaansche regeering de vergoeding in geld van 125 op 250 millïoen gulden hebben gebracht. Voorts zou de Italiaansche regeering zich bereid verklaard hebben de ka- nonnieke wet in te voeren ter vervan ging van de thans geldende huwelijks wetten, die de vrouw een grootere mate van vrijheid veroorloven, dan het kerkelijk recht haar toelaat. De moeilijkheden in Spanje. In een officieele nota aan de Spaan- sche vertegenwoordigers in het bui tenland waarschuwt Primo de Rivera tegen de overdrijving van de berich ten in een groot deel van de buiten- landsche pers over de laatste gebeur tenissen in Spanje in verband met de onlusten te Ciudad Real en te Va lencia. Hij wijst er op, dat de jongste op stand bij de artillerie een gebeurtenis is, zooals deze in de vorige eeuw in Spanje aan de orde van den dag was als anti-vaderlandsche kringen, waar toe hij een deel van het corps offi cieren bij de artillerie rekent, zich te gen de staatsmacht verzetten. Als be- A. C. VAN OER REST Ass. Apotheker Lange Kerkstraat 42, GOES - Telef. 168 Wij dienen U op de beste wijze. 51 FEUILLETON Naar het Engelsch van ETHEL M. DELL. Geautoriseerde vertaling van DICKY WAFELBAKKER Hij keek zijn moeder vragend aan. „Natuurlijk komt het daardoor, bes te jongen. Je hebt altijd tamelijk zwakke zenuwen gehad. Denk er maar niet meer aan". Hij wierp een angstigen blik om zich heen. „Heeft de storm en het weerlicht opgehouden?" „Voor het oogenblik wel", ant woordde Bill. „Doch hierover hoef je niet te tobben, vindt je wel?" „Ben je door de beukenlaan geko men?" vroeg Gaspard even later. „Ja, natuurlijk", gaf mevrouw Ri vers ten antwoord. „Enkwam je niemand te gen?" „Er was niemand te bekennen", zei Bill bedaard. Gaspard zuchtte diep. „Ik denk, dat het een vergissing was, moeder. wijs, dat de rust in Valencia niet ver stoord was, wijst hij er op, dat Zondag j.L de wedstrijd om het voetbalkam pioenschap te Valencia in tegenwoor digheid van meer dan 30.000 personen werd gespeeld. Primo de Rivera wijst er verder op, dat juist de arbeiders klasse zich verzet tegen elkè orde verstoring en een strenge bestraffing de schuldigen in het belang van de rust in het land eischt. Verder wordt er aan toegevoegd.dat vooral de Fransche bladen zich aan schromelijke overdrijving hebben schul dig gemaakt. Herhaald kan slechts worden, dat te Madrid, te Barcelona en in andere groote steden de orde niet verstoord is geweest. De bevol king nam in het geheel geen notitie van de gebeurtenissen. Een acuut ge vaar voor de regeering heeft niet be staan, daar de samenzwering tijdig door de politie was ontdekt. Politierechter te Middelburg. In de zitting van Vrijdag werden de volgende vonnissen uitgesproken: Mishandeling: J. H., 26 jaar, arbei der te Colijnsplaat f 15 boete of 5 da gen hechtenis. Idem: P. d. P., 22 jaar, M. d. P., 20 jaar en P. G., 25 jaar, allen arbei ders te Colijnsplaat, vrijgesproken. Hooger beroep. Door J. H., 31 jaar, koopman te Schore, is hooger be roep aangeteekend tegen het vonnis van den Politierechter te Middelburg van 18 December 1928, waarbij hij we gens het vervoeren van sigarettenpapier zonder paspoort en verboden neder- lagc van sigarettenpapier is veroor deeld tot f50 boete of 50 d. h. SCHAATSEN. Een voordeelige winter. De hardrijder Joh. Jetten te Sf. Jo- hannesga heeft zes dagen achtereen den eersten prijs gewonnen en in dit ijs-seizoen reeds meer dan f 1000, Het Leger des Hells. In de „Srïjdkreet", het officieel or gaan van het Leger des Hells in Ne derland komt een artikel voor van den kommandant in Nederland, den heer Bouwe Vlas, waarin de tegen woordige crisis van het standpunt der genen die het Engelsche leger trouw zijn gebleven, wordt besproken. Na de noodzakelijkheid van het ingrij pen van de Hooge Raad in het cen trale bestuur te hebben betoogd, komt de schrijver wat aangaat de toekomst tot de volgende conclusie: Wat de rechterlijke uitspraak zal wezen, valt thans nog niet met zeker- Het spijt me dat ik u zooveel last ver oorzaakte". „Vergeet het voorval maar zoo gauw mogelijk", zei ze feeder. Zachtjes maakte zij haar hand uit de zijne los. „Toe, gaat u niet weg", smeekte Gaspard. „Je moeder moeten even weggaan", merkte Bill op. Later verbaasde hij zich er over, hoe hij eensklaps de lei ding in handen had durven te ne men. „Wij zijn door den regen over vallen geworden en zij is door en door nat. Ik zal wel zoolang bij hem blij ven", voegde hij er tot mevrouw Ri vers aan toe. Even verscheen er een verbaasde blik in haar oogen, maar ze zei niets en stond op. „Vindt je het goed, dat mijnheer Quentin bij je blijft, mijn jongen?" vroeg ze. „Oh ja, als hij hier is zal ik heusch geen benauwde droomen krijgen", ant woordde Gaspard. Toen zijn moeder echter op het punt stond het vertrek te verlaten, gaf hij haar een teeken naast de sofa te komen ziften. „Laat Benedict weggaan, moeder", zei hij fluisterend. „Ik vind het veel pretti ger Bill bij me te hebben". ,Hij gaat naar beneden om je eten tAêi tyuep dbwjgt f W cAUann. do0wito3en65ct) heid te zeggen, maar dit staat vast: wij komen uit deze worsteling tevoor schijn als een zuiverder, sterker, vei liger Leger des Heils. Er bestaat geen enkel theologisch verschil, als waar aan zoovele godsdienstige bewegingen zijn ondergegaan. Men ,is het volko men eens over de roepï*g, die het Le ger in de wereld te vervullen heeft en over de daartoe te bezigen midde len. Het is feitelijk een huishoude lijke kwestie, die aan den dag is ge treden als natuurlijk gevolg van den gezonden groei van ons Leger; vooral gaat het over de vraag, hoe de toe komstige generaals zullen worden be noemd, en om een soepeler bestuurs vorm. De internationale eenheid van hef Leger des Heils is hechter dan zij ooit geweest is, sedert de Stichting, omdat bepaalde punten, die de een heid zouden kunnen bedreigen of die een al te gemakkelijk aanknoopings- punt vormden voor kwaadwillige cri tici, thans zijn opgeheven, of in de naaste toekomst opgeheven zullen worden. En het Leger gaat een tijd tegemoet van rijker, heerlijker ontplooiing van zijn beste krachten, bezield met de zelfde idealen, die onze onvergetelijke stichters, William en Catherina Booth hebben vervuld, vertrouwend op God, Die het in deze wereld met een spe ciale zending heeft belast. Onwaardig, Vele menschen verwonderen zich er over, dat „die brutale Javanen" tegen woordig eigenlijk zoo weinig tegen hef „superieure blanke ras" opzien. Als men echter leest hoe de Europeanen zich dikwijls in Indië gedragen, wordt het begrijpelijk dat de inlander zijn respect voor den blanda verliest. De manager van het Emma-theater te Ma- lang heeft nu bijvoorbeeld weer een proces-verbaal gekregen, omdat hij zoo goed als naakte Europeaansche danseressen liet optreden. Deze voor stellingen gaven aanleiding tot „ver rukte" demonstraties van honderden Inlandsche toeschouwers. Ook heeft de overheid ingegrepen in het doen optreden van drie Ameri- kaansche dames door een te Malang vertoevende stamboeltroep. Deze da mes traden al te „spaarzaam" en te „doorzichtig" gekleed op; behaalden hiermede een „ongekend succes" bij het inlandsche publiek, dat haar avond aan avond met salvo's van toe juichingen en een regen van onzede lijke uitroepen begroette. Aan de hierboven bedoelde voorstel lingen, welke een zeer beleedigcnde en te halen", antwoordde mevrouw Ri vers, „alsmijnheerBiil zoo vriendelijk wil wezen te blijven tot hij terug is Hij voelde hoe een gloeiende blos naar zijn wangen steeg, toen zij zijn naam uitsprak en er verscheen een blik van teederheid en dankbaarheid in zijn oogen. Het volgende oogenblik had zij het vertrek verlaten en onmiddellijk daar op legde Gaspard zijn hand op Bill's arm. .Luister eens, Bill", begon hij hape rend „Je bent een dominee en daarom ben je misschien nooit bang voor booze geesten, is het wel?" ,Niet wanneer die door de denne- laan wandelen", zei hij flegmatiek. Eensklaps begon Gaspard heftig te beven. „Denk je heusch dat ik klets praatjes verkoop?" vroeg hij grimmig. Bill nam de klamme handen van den jongen in de zijne. „Ik ben er van overtuigd, dat dit allerminst het ge val is", zei hij. „Maar je hebt eenvou dig geen slechte geesten gezien, dus lijkt het me het beste toe, dat je die gedachte zoo gauw mogelijk van je ziet af te zetten." „Ik verzeker je", viel Gaspard hem opgewonden in de rede, „ik verzeker neerhalende strekking hadden voorde Europeesche vrouw, is een einde ge maakt na een felle, doch succesvolle campagne van het plaatselijke blad „De Malanger". De manager van het Emma-theater zal zich moeten ver antwoorden terzake van het geven van voorstellingen waarvoor geen vergun ning is verleend door het hoofd van 't Plaatselijk bestuur, terwijl, na een onplezierig onderhoud met de politie van den Chineeschen stamboel-exploi tant, de „American subjects" voort aan als puriteïntjes gekleed optreden. De „Nieuwe Soerabayaasche Courant" verneemt, dat hierdoor de recettes, welke de eerste avonden varleerden tusschen de f 800,tot f 1000,terug zijn geloopen tot een f 80,— tot f 100,— Het blad kan mededeelen, dat derge lijke voorstellingen te Malang voortaan tot de onmogelijkheden zullen be hooren. Johan H. Been. In de raadzaal van Brielle heeft men Zaterdagmiddag Johan H. Been, den schrijver van kinderboeken, die Vrij dag zeventig jaar geworden was, hul de gebracht. Tal van vrienden van den populairen schrijver waren er bij eengekomen en velen hebben hem har telijk toegesproken. Wegenfonds-uer betering. Op de begrooting van het wegen fonds voor 1929 komen o.a. de vol gende posten voor: aanleg rijksweg Kapelle—Noord-Brabantsche grens f 500.000 en een verbetering van den weg op Zuid-Beveland van den Sloe- dam tot Kapelle f225.000. Accijns-verlaging. De inspecteur der directe belastin gen te Hansweert vestigt er de aan dacht op dat de Eerste Kamer het wetsontwerp tot verlaging van den ge distilleerd-accijns heeft aangenomen. Na bekrachtiging brengt dit mede dat een gedeelte van dien accijns betaald voor gedistilleerd dat bij het in wer king treden in voorraad is, kan wor den gerestitueerd, mits de daarvoor voorgeschreven formaliteiten worden in acht genomen. Tragisch. Te Hulst zijn drie knaapjes in een wak geraakt; twee van hen, broertjes, kwamen om het leven. 's HEER ARENDSKERKE. Voorde lichting 1930 zijn voor den dienstplicht ingeschreven 42 personen, waarvan door den Commissaris der Koningin in deze provincie zijn vrijgesteld we gens broederdienst: Jan de Waard, Johannes van den Berge, Pieter Jaco bus van Baaien, Jan de Jonge, Corne lls Nieuwenhuïjze, Bastiaan Rijk, Ma- rinus Kole, Marinus Dirk Kaaijsteker, Philippus de Vroe, Johannes Gerard Minderhoud, Cornelis Anthonie Tho- lenaar, Janus Bliek, Willem Johannes je, dat ik hem even duidelijk gezien heb als jou op het oogenblik. En toch durf je beweren, dat ik me vergis". „Er bestaat zooiets als optisch ge zichtsbedrog", zei Bill op geruststel lenden toon. „Maar in elk geval was het iets anders, dan jij je verbeeldde". „Ik vermoed dat je het nooit zult kunnen gelooven", zei Gaspard zuch tend. „Nooit", gaf Bill op beslisten toon te kennen. „Dan geeft het ook totaal niets of wij er al over praten". „Daaraan heb je gelijk". Gaspard sloot opnieuw de oogen en gedurende eenigen tijd lag hij dood stil. Ten slotte opende hij ze weer en kwam een weinig overeind. „Wat moet je me een groote dwaas vinden", zei hij, terwijl hij Bill aan keek. „Dat is zoo", gaf Bill glimlachend ten antwoord. „Maar toch zul je me daarom niet in den steek laten, is hef wel?" vroeg hij angstig. „Groote goedheid, nee", verzekerde Bill hem. „Ik moet je zelfs eerlijk bekennen, dat ik hard op weg van je te gaan houden". Er kwam een blos op Gaspard's 30-35-40-50cfc per'/z pond. van den Berge, Jacobus van Schalk, Marinus van Oosten, Pieter Johannes de Jonge, Boudewijn Cornelis van der Maale, Jan Heijnsdijk, Adriaan Huige en Cornelis Mulder. HOEDEKENSKERKE. Voor den dienstplicht lichting 1930 zijn voor deze gemeente slechts 7 personen in geschreven, waarvan nog 3 wegens broederdienst zijn vrijgesteld. In de Vrijdagavond gehouden le denvergadering van de Steenkolenver- eeniging E. M. M. bleek uit het jaar verslag van den secretaris-penning- meester dat het ledental met 5 is ver meerderd en tof 135 is gestegen. In het geheel werden in 1928 voor de leden aangekocht 158.328 K.G. steenkolen. De ontvangsten bedroegen f2939,37V2» de uitgaven f 2327,12, alzoo een goed slot van f 612,251/2. Het aftredend bestuurs lid de heer W. Jacobusse, werd als zoodanig met algemeene «temmen her kozen. KAPELLE. Onder voorzitterschap van den heer J. van Wingen, kwam de vereenïging Land- en Tuinbouwbelang in ledenvergadering bijeen In het lo kaal „Obadja". De secretaris deelde mee in zijn jaarverslag dat de vereenï ging 74 leden telt. In 1928 werden 1248 musschen verdelgd, waarvoor een pre mie werd uitgekeerd van 5 cent per musch in de wintermaanden en 2 cent in de overige maanden. De pennning- meester deed rekening en verantwoor ding over gehouden beheer. Het kas saldo bedroeg f 148,48. Herkozen wer den de aftredende bestuursleden. Ook te Kapelle heerschen O. s. kinderziekten als roodvonk, roode- hond en mazelen. Zijn op de openbare school op heden nog weinige gevallen geconstateerd, de chr. school daaren tegen is bizonder getroffen. In de laag ste klassen onder de jongste kinde ren zijn de meeste ziekten; in deze twee klassen waren slechts 9 leerlin gen Vrijdag aanwezig. Een jongetje van bijna 8 jaar is overleden na een ongesteldheid van twee dagen. wangen en er lag een dankbare uit drukking in zijn oogen. „Ik geloof, dat jij in staat bent alle schrikbeelden te doen verdwijnen", zei hij. „Ik zou een dergelijk iets niet graag op me nemen", zei Bill eenvoudig. „Maar het spreekt vanzelf, dat wan neer ik er toe genoodzaakt zou wor den „Zou je het dan doen?" klonk het ademloos. „Ik zou het in elk geval probeeren", verzekerde Bill hem. „En vindt je nu goed, dat ik een cigarette op steek?" „Natuurlijk. Je doet, alsof je je uren lang van dit genot hebt moeten ont houden". „Dat is ook zoo", zei Bill glim lachend. „En waarom dan?" „Omdat ik het onmogelijke heb ge probeerd", gaf hij ten antwoord. „En wat was het onmogelijke?" vroeg Gaspard nieuwsgierig. „Ik heb mijn best gedaan het zonder een cigarette te stellen, beste jongen. En iemand die dit nog nooit gepro beerd heeft, kan ook niet begrijpen, hoe moeilijk het is". (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1929 | | pagina 1