Tti&Êksf jMÊ Onze damrubriek. Ons schaakhoekje Eventjes denken. Voor de Jeugd. <M tfüap dneitft: W tMian.in.Jo0Un.¥3i*&$<£ ^fcüB ich echter achter het hek van een angrenzend huis, waar hij op de loer leef staan. Tegen tien uur 's avonds zag hij, dat de rechter zijn huis bin nenging. Grigowe bleef nog even wach ten, drong toen zijn woning binnen en betrapte zijn vrouw en flagrant délit. Grigowe trok zijn revolver, schoot zijn vrouw en haar minnaar neer en joeg daarna zichzelf een kogel door het hoofd. Toen men hem vond leefde hij nog. Hij is in stervenden toestand naar het ziekenhuis gebracht. Aan een groote ramp ont komen. Te Regensburg zijn Woensdag als door een wonder honderden menschen aan een groot gevaar ontsnapt. Voor de steenen Donau-brug hadden groote ijsschotsen zich opgestapeld tot een ijsbarricade en op de gladde ijsvlakte aan den anderen kant van de brug bevonden zich honderden menschen op den Donau. Plotseling klonk het ge roep, dat het ijs begon te scheuren en dat de ijsbarricade, die het Donau- water in zijn loop had gestuit, begon te bezwijken. In paniek stoof de me nigte, waaronder vele schoolkinderen, van het ijs naar de beide oevers. Met ontzetting zag het publiek van de brug, hoe het ijs met luide knallen en onder geweldig gekraak lossprong en scheurde. Vele menschen bevonden zich nog midden op de rivier en op het ijs heerschte een onbeschrijfelijke verwarring. Ten slotte gelukte het met veel moeite en met hulp van toe schouwers, allen veilig op den oever te brengen, hoewel verscheidenen hun ner reeds door het water moesten wa den. Eenige minuten later bezweek de ijsbarricade geheel en werd hef ijsvlak geheel in schotsen geslagen en in een woelige, kruiende massa ver anderd. Viervoudige moord. Te Ratzen, bij Uhyst, in het district Hogerswerda, zijn Woensdagavond op het landgoed van den grondeigenaar Witschas, die tevens hoofd der ge meente was, de lijken gevonden van den heer Witschas, diens vrouw, zijn 24 jaar oude dochter en van zijn 40- jarige zuster. Het lijk van Witschas vertoonde schotwonden, blijkbaar met een jacht geweer toegebracht, terwijl zijn vrouw en dochter doodgeslagen waren. De zuster was in den stal doodgestoken; daarenboven had zij vele brandwon den, zoodat men aanneemt dat de da der van deze afgrijselijke daad ge tracht heeft deze door brandstichting te verbergen. De moorden moeten reeds Maandag gepleegd zijn, daar sindsdien niemand van de bewoners gezien was. Men neemt aan, dat een 17-jarige knecht, die gevlucht is, de dader is. De knaap is Dinsdagmorgen te Lippen op weg naar Uhyst gezien en nadien verdwenen. De oorzaak van dit drama is nog niet bekend. BURGERLIJKE STAND Over de maand Januari 1929. COLIJNSPLAAT. Geboren: 13, Cornells Jacobus, z.v. Jozias Johamnis Marinus de Krijger en Maria de Putter; 18, Hendrik Marinus, z.v. Marinus Ta- zelaar en Marina Karman; 28, Tannetje, d.v. Frans van Liere en Pietemella Kra mer. Gehuwd: 3, Dingenis Bouterse, 27 jr., j.m., en Maria Tona de Wit, 24 jaar, j.d. Overleden: 15, Levina Brouwer, 67 jr., echtgenoote van Johainmes Karman. DRIEWEGEN. Geboren: 23, Maria Jacoba Aafke, d.v. Johannes Pieter van de Velde en Pietemella van Sabben. ELLEWOUTSDIJK. Geboren: 25, Cornelis, z.v. Adriaan van Eijkeren en Maria Beulens. HOEDEKENSKERKE. Geboren:2, Engelbertus Johannes, z.v. Marinus Ver- beeni en Elizabeth de Jonge; 5, Emile Josephus, z.v. Jaap de Jonge en Maria Catharina de Jong; 21, Herman Hendrik Maljaert, z.v. Herman de Bow en Jo hanna de Jong. Overleden: 7, Janna van Tigchelen, 72 jr., ongeh.18, Maria den Dekker, 25 jr., echtgenoote van Jan Pikkaart. 'sHEER ABTSKERKE. Geboren: 12, Cornelia Elizabeth, d.v. Jan Proos en Cornelia Catharina Braam. Levenloos aangegeven: 29, een kind van het vrouwelijk geslacht van Jde Pun- dert en Magdalena van 't Westeinde. 'sHEER ARENDSKERKE. Gebo ren: 6, Wilhelmina Dina Adriana, d.v. Dirk van de Velde en Wiilemina Geer- truida de Jonge; 8, Jan Levinus, z.v. Adriaan Levinus Riemens en Maartje Ca- tbarma van' Noord; 17, Sara, d.v. Willem de Kok en Jozina Jansens; 20, Bernardus Pieter, z.v. Jan Traas en Apolonia de Jonge; 28, Neeltje, d.v. Cor nelis Goense en Apolonia de Bie. Overleden: 1, Jozias Bak, 30 jr., echt genoot van Hendrika Schipper; 13, Adri aan Dommisse, 86 jr., weduwnaar van Geertruit Wis kerke; 12, Hubertus Aloy- sius Verdonk, 3 maanden, z.v. Marinus Verdenk en Theodora Maria Petronella Timans; 22, Jacobus Hoogstrate, 21 jr., z.v. Jacob Hoogstrate en Maatje van Wijngen; 24, Leendert Smit, 21 jr., z.v. Nicolaas Smit en Laurientje Imanse;25, Johanna Verijzer, 70 jrweduwe van Pie ter van de Vreugde. HEINKENSZAND. Geboren: 2, Laurentius, z.v. Nolbertus Bal en Maria Janse; 2, Daniël Cornelis, z.v. Jacobus de Bruyn en Anna Johanna Nijsse; 9, Pieter Andreas, z.v. Pieter Andreas Bil en Elizabeth Louisa Johanna Kauffmann; 13, Cornelis, z.v. Cornelis Boonman en Dina Rijk. Overleden: 31, Matthijs Koens, 51 jr., echtgenoot van Antoinette Theresia Boon man. i KAPELLE. Geboren: 1, Jan, z.v. Dingenis Boei en Janna Baas; 7, Corne lia Klazina, d.v. Cornelis Wisse en Jannie tje de Ktrnder; 11, Christoffel Adriaan, z.v. Jacobus Pieter Korsianje en Jaco ba Tannetje Bolle; 13, Hendrik, z.v. Cor nelis Steenpoorle en Maatje Slabbekoom; 18, Gerard, z.v. Abraham de Waard' en Elizabeth Burger; 18, Janna, d.v. Jan van Hoepen en Jacoba Jacomina Timmerman. Gehuwd: 1, Johannes Carolus Huber tus Hollmanin, 21 jr., en Adriana Digma van der Graaff, 21 jaar; 18, Adri aan van Dalen, 23 jr., en Johanna Pieter- nella de Jager, 19 jaar. Overleden: 10, Pieter Eiersdijk, 82 jr., echtgenoot van Maria de Waard; 25, Jan Calsyn, 72 jr., echtgenoot van Maria Franse. KATTENDIJKE. Gehuwd: 3, Ja cobus van Sabben, 25 jr., en Sara Maria Lookman, 26 jr. Levenloos aangegeven27, een kind van Hendrik Adriaan Minnaard en Jacomina Johanna van Waarde. KRUININGEN. Geboren: Johannes, z.v. Frans Harthoorn en Geertruida Adri ana Eckhardt; Jan Gerrit, z.v. Johannes Simon Visscher en Jannetje Wiilems.ein; Forra Jacoba, d.v. Hendrik Harthoorn en Helena Cornelia van Stee; Wilhelmina Jenneke, d.v. Adriaous Hendricus Holt- kamp en Lucia Maria Sips; Bertha Ger- dina, d.v. Gribbert Dokter en Fietje Bak ker; Arie Johannes, z.v. Jan Sinke en Neeltje Cornelia de Visser; Wilhelmina, d.v. van Cornelis Feijtel en Dina Maria Kievit. Ondertrouwd: Jan Stevens©, 27 jr., en Adriana van der Straaten, 28 jr. Gehuwd: Jan Stevense, 28 jr., en Adri ana van der Straaten, 28 jr. Overleden: Maria Apolonia Bruschetto, 52 jr., echtgenoote van Johannes Jaco bus de Poorter. KLOET1NGE. Geboren: 4, Johan na Elisabeth, d.v. Jacobus Marinus Blomaard en Mathija Christina Kouse maker; 24, David, z.v. David Schipper en Jacomina Schouten; 29, Nicolaas, z.v. Jaspert Heijnsdijk en Neeltje Breure. Gehuwd: 24, Jan Sandee, 25 jr., j.m., te Wolphaartsdijk, en Maatje Leurtje Meeuwsc, 25 jr., j.d., te Kloetinge. Overleden: 3, Leuntje Hibels, 30 jr., echtgenoote van Antonie Poortvliet. Levenloos aangegeven: 15, een kind van het mannelijk geslacht van Cornelis Hugo Steketee en Jacoba Helena van Geet. OVEZAND. Geboren: 9, Jacob Adriaan, z.v. F. de Koning en A. die Meij. Overleden: 7, Jands Vermeule, 66 jr., echtgenoot van Apolonia Raas; 25, Mar- grietha, 1 maand, d.v. M. Rijk en J. Pan- tus. SCHORE. Geboren: 10, Neeltje Ma ria Jacoba, p.v. Hendrik Slabbekoom en Jacoba Maria Schop; 27, Anthonius, z.v. Marinus Quakkelaar en Magrieta Bliek. Overleden: 20, Jan Lepoeter, 57 jr., echtgenoot van Maatje Rijn; 31, Cornelis Glerum, 71 jr., weduwnaar van Janna van Koeveringe. WAARDE. Geboren: 25, Jacoba Pie temella, d.v. Gerard Meeuiwse en Abra- hamina van Houte; 25, Jan Adriaan, z.v. Philip Sonke en Dingena Oranje. Gehuwd: 10, Marinus Arie van Weele, 25 jr., j.m., en Janna Saartje Kloet, 24 jr., j.d.; 7, Marinus de Jager, 26 jr., j.m., en Wilhelmina van Koeveringe, 26 jr., j.d. Overleden: 22, Dina Zandee, 82 jr., weduwe van Jacobus Leendert Overbeeke. VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. Februari: IX Hoedekenskerke, hofstede met boomgaard, bouw- en weiland, Pi laar. 13 Hoedekenskerke, boeren-inspan, Pilaar. 13 Kapelle, hoefje met bouwland en boomgaard, Kram. 13 Heïnkenszand, hofsteedje met bouwland, Verbist. 13 Kruiningen, huis en erf, bouw land, van Dijke. 20 Kattendijke, inspan, Pilaar. 21 Hoedekenskerke, inboedel, Pilaar. 22 Nïeuwdorp, kapitale boereninspan, De Wilde Heijboer. 27 Borssele, kapitalen boeren-inspan, De Wilde Heijboer. 27 Ossendrecht, boeren-inspan, van Aalst. 28 Wilhelmïnadorp, inboedel, de Wil de en Heijboer. Nieuwdorp, hoefje, Pilaar. Maart: 5 Goes, woonhuis, Pilaar. 7 Krabbendijke, kapitale boerenin span, van Dijke. 13 Wilhelminadorp, paarden, J, C. H. Hollmann. 14 Heinkenszand, koemelkers-inspan, de Wilde en Heijboer. 20 's Gravenpolder, inspan, De Wilde Heijboer. 22 Wemeldinge, vrachtrijders-inspan, de Wilde en Heijboer. VERGADERINGEN EN VOORSTELLINGEN ENZ. Februari: 8 9, 10 en 11, Bioscoop Slot Osten- de „Liefde" en „Tuchthuis-candi- daten". 8 -9, 10 en 12, Landbouw-Bioscoop, „Gesteenigd". 13 Slot Ostende, vergadering kring Zuid-Beveland Ned. Herv. Meis- jesvereeniging. 15 16, 17 en 19, Landbouw-Bioscoop, „De ijzeren Divisie". Slot Ostende, muziek-demonstra- tie „His Master's Voice". Slot Ostende, film-avond Sluis' Biscuits. Slot Ostende, Zeeuwsch a Capella- koor. Prins van Oranje, Nieuw Rotterd. Tooneel en Heijermans-ensemble, „Freule Julie". Maart: Landbouw-Bioscoop, „Het laatste commando". Landbouw-Bioscoop, Harold Lloyd op de Eenmanswagen. Bioscoop Slot Ostende, „Ein Wal- zertraum". Bioscoop Slot Ostende, „De wan delende Jood". Bioscoop Slot Ostende, „Looping the loop". AANBESTEDINGEN. Februari: 12 Wilhelminadorp, bouwen dubbele arbeiderswoning, C. van Maris. 16 Krabbendijke, dubbel woonhuis met schuurtjes, A. Wabeke. MARKTBERICHT. Middelburg, 7 Febr. 1929. Op de veiling waren 12.500 eieren aangevoerd. Kipeieren: 5052 K.G. f6,55; 52— 54 K.G. f6,70; 54-56 K.G. f7,05; 56- 58 K.G. f7,45; 58-60 K.G. f7,66; 60- 62 K.G. f7,70. Boter en eieren door Walchersche boerinnen aangevoerd. (Offic. prijs- noteering) Boter f0,98. Eieren f7,50. Eendeieren f7,50. Aangevoerd door handelaren; Boter f 0,95. Eieren f7, Eendeieren f7,50. De noteering van den marktzetter en den marktmeester zijn gelijk. Particuliere prijs: boter f 1,08; kip eieren f8,—; eendeieren f8,50. VRAAGSTUK van N. de Haas Jr., Rotterdam. Zwart: 9. Wit: 9. De diagramstand in cijfers moet zijn: Zwart 9 schijven op 4, 7, 9, 11, 17, 19, 21, 24 en 25. Wft 9 schijven op 28, 31—33, 35, 37, 41, 42 en 49. In bo venstaande positie speelt wit en for ceert de winst. Oppervlakkig gezien zou men dit niet zeggen, maar niets is bedriegelijker dan het diepzinnige damspel. Oplossing probleem van G. L. Gortmans, Londen. De diagramstand in cijfers was Zwart 7 schijven op 6, 9, 11, 18, 19, 23 en 26. Wit 7 schijven op 17, 27, 29, 32, 34, 35 en 38. Wit speelt hier aardig maar eenvoudig: 27—22, 18 x 27, 32 x 21, 11 x 22, 29 x 27, 26 x 17, 27 x 22, 17 x 28, 38-33, 28x30 en 35 x 4. VRAAGSTUK van W. Korteling. Zwart: 3. Wit: 5. De diagramstand in cijfers behoort te luiden: Wit K dl, D f8, L a6, P b4 en P g5. Zwart K e5 en twee pion nen op d2 en e4. Wit speelt en geeft mat in drie zetten. Oplossing probleem van J. Kohtz en C. Kockelhorn. De diagramstand in cijfers was Wit K h4, D h3, L c6, P dl, P e6 en een pion op g2. Zwart K e4, L bl, T c2, T d5, P h2 en een pion op e5. Wit speelt hier achtereenvolgens: K h5, K h6, K h7 en K h8, waarna op den vijfden zet het gevraagde maf volgt. Zwart kon alleen met L bl spe len. De majestueuse kalmte van den witten koning komt hier goed tot uiting. De vorst beweegt zich rustig opwaarts om zijn gemalin gelegenheid te geven de coup d' état uit te voeren. WATERGETIJEN VOOR WEMELDINGE. (Die voor Yerselce vallen ongeveer 5 minuten later en voor Hansweert ruim een half uur vroeger). Amsterdamsche tijd. Dagen, Hoogwater Laagwater Vrm. Nam Vrm. Nam 9 Febr. 3.11 3.29 8.50 9.07 10 3.48 4.09 9.26 9 43 11 IT 4.23 4 46 10 02 10.14 12 4.59 5,17 10.36 10.48 13 5.30 5 50 11.13 11.25 14 6.04 6.25 11.50 15 6 88 7.01 0.02 12.28 LICHT OP. Zaterdag 9 Februari 5.31 uur Zondag 10 Februari 5.33 uur Maandag 11 Februari 5.35 uur NIEUWE OPGAVEN. VRAAGSTUK No. 1. De stadspoorten. In een zekere stad, die 4 poorten telde, moest men een stuiver betalen, wilde men één der poorten in- of uitgaan. Een vreemdeling, die op een dag naar genoemde stad kwam, be taalde zijn stuiver en ging de eerste poort binnen. In de stad zelve verteer de hij de helft van het geld, dat hij overhield; toen ging hij dezelfde poort weer uit en betaalde weer een stuiver. Den volgenden dag deed hij net zoo, hij ging de poort binnen en uit en ver teerde tusschentijds de helft van het geld, dat hij op zak had. De volgende twee dagen deed hij eveneens en ging hij respectievelijk de derde en vierde poort in en uit. Toen hij voor de vierde maal de stad verliet had hij nog maar één stuiver over. Hoeveel geld had hij oorspronkelijk? VRAAGSTUK No. 2. Een lucifer kunst fe. Zeventien lucifers worden in een zoodanigen rechthoek op tafel gelegd, dat daarin zes vierkanten zijn ge vormd, dus drie lucifers lang en twee lucifers breed. Gevraagd wordt nu om door vijf lucifers weg te nemen, slechts drie vierkanten over te houden. Onvoltooi de vierkanten of losse enkele luci fers mogen natuurlijk evenmin in het gevraagde figuur voorkomen. OPLOSSINGEN DER PUZZLES De omgekeerde breuk. De bedoelde breuk is6/9. Keer het papier ondersteboven, zoodat de noemer de feller wordt en omgekeerd, toch blijft de breuk nu 6/9. Het portret. Het portret stelde den zoon van den spreker voor. De spreker zegt inder daad, de vader van dien man is mijn vaders zoon, waaruit volgt, dat de va der van den bewusten persoon óf een broer van den spreker moet zijn óf hem zelf. Hij heeft ons reeds gezegd, dat hij geen broers heeft, dus is hij 't zelfen 't portret stelt zijn zoon voor. OPLOSSINGEN DER RAADSELS uit ons vorig „Hoekje". Voor grooterens 1. Terneuzen. T bEd stRoo VeeNdam TERNEUZEN leeUwen roZijn bEk N 2. Huis olie neus grens ezel rand inkt sabel dank erwt boot eik stal taak eend slak adem urn steen. De eerste letters van ieder woord vormen het spreekwoord: Honger is de beste saus. 3. Sebastopol, Belgrado, Newcastle, Praag, Augsburg. 4. Oost West, thuis best. Soest, tuit, thee. Woest, boot, soes. Voor kleineren 1. De steenbakker. 2. Omdat er altijd een nacht tus- schen is. 3. Is één vel papier voldoende, Bertha? (Velp). Het slot en de sleutel waren beide verroest. (Sloten). Bleef de hond vóór de kachel liggen? (Eefde). Bello en enkele andere honden voch ten geregeld met onzen Nero. (Loe- nen). 4. Geel, zucht; geelzucht. NIEUWE RAADSELS. Voor grooteren: 1. Schuïfraadsel. Schuif onderstaande woorden elk op een apart smal strookje papier, maar schrijf alle letters afzonderlijk. Leg nu deze strookjes in volgorde on der elkaar en verschuif ze zóó lang naar rechts of links, dat twee op el kaar volgende verticale rijen, van bo ven naar beneden gelezen, een bekend spreekwoord vormen. Malie les kadetje schort ets leenman lade scheenbeen. 2. Als 1, 2, 3 van de bijen komt en 4, 5, door den schoenmaker ge bruikt wordt, welk dorp in Noord- Brabant is dan 1, 2, 3, 4, 5, 5? 3. Wanneer zit iemand over hals en ooren in schulden? Voor kleineren 1. Mijn eerste zie je bij droogte op de wegen; in huis kun je het ook zien, als 't niet weggenomen wordt. Mijn tweede vertoont zich aan hef luchtruim en mijn geheel zie je weer bij droogte. 2. Met r ben ik een lichaamsdeel, met m een insect, met st hard en stijf en met vl niet langzaam. 3. Welke schoenen scheuren nooit aan de voeten? 4. Ladderraadsel. X X X X X Op de le (bovenste sport een zoute vloeistof; op de 2e sport een vier voetig dier; op de 3e sport een lees- teeken; op de 4e sport een metaal; op de 5e sport een ondergeschikte op 'n kantoor; op de 6e sport een knaag dier. De woorden bestaan allen uit 5 let ters en de middelste letters vormen, van boven naar beneden gelezen, den naam van een stad in Overijsel.

Goessche Courant | 1929 | | pagina bijlage 3