ROSSEM's ZEEPAARD I5cr. Grinmk"Pilletjes Van Overal Gemengd NieuWs Rechtop „Maar als a geen cent opzak hadt, waarom wilde u dan per se dsn bes ten wijn in dat restaurant hebben?" Beklaagde: „Wel, ik dacht bij me zelf: ik kan in geen geval betalen, dus waarom zal ik dan den besten niet w men?" Italiaan: „Ik geef nooit aalmoezen maar ik wil je wel aan het werk zetten, Als je een landgenoot van me bent, zal ik je een r ijksdaalder per dag geven, maar als je een buitenlander bent, krijg je maar twee gulden!" Landlooper: „Kunt u niet een buiten- lander aan het werk zetten voor twee gul den en mij die twee kwartjes lederen dag geven?" „Ik ben zes weken op reis geweest.' „Ja, ik heb het onder Rechtzaken lezen." „Hoe is het met die oepratie van je broer afgeloopen?" „Er doen zich nu al complicaties voor! „Werkelijk?" „Ja, hij heeft zich verloofd met de verpleegster." Een oude juffrouw had een papegaai, die vrij in de kamer mocht rondloopiein. Op een dag had hij een paar uien, gestolen Daarom werd hij voor straf in de kooi opgesloten en de juffrouw zei kwaad: „Als je het nog eens lapt, trek ik je de veenen uit je kop." Den volgenden dag kwam er een heer met een kaal hoofd binnen en de papegaai riep: „Heb je ook van de uien gesnoept? Patroon: „O, Bruin, ik heb besloten je salaris met vijf gulden in de week te verhoogen. Bruins: „Zoudt u me dat even op schrift willen geven, meneer?" Patroon: „Wat, is mijn woord niet genoeg?" Bruins: „O, ja, meneer, maar ik heb een bewijsstuk voor mijn vrouw moodig, Ze verwachtte, dat ik tien gulden opslag zou krijgen. „Kellner, bent je soms een beetje hard- hoorig?" „Een klein beetje wel, mijnheer." „Dat dacht ik wel. Ik heb geen leder, maar lever besteld!" Patroon: „Je weet, dat ik no; geetachtig ben, niet?" Klerk: „Jawel, mijnheer!" Patroon: „Nou goed, help me dus ont houden, dat ik je tegen den eersten je ont slag wil geven!" Rechter: „Heeft u dezen heer werke lijk een schurk en een uil genoemd?" Beklaagde: „Jawel!" Rechter: „En heeft u hem ook een af zetter genoemd?" Beklaagde: „Neen, Edelachtbare, dat heb ik niet gedaan. Een mensch kan niet overal tegelijk aan denken!" niiig dat Nederland' zich, wat de hoofd lijnen betreft zal mosten stellen op het standpunt, dat het verdrag van 1839 moe! worden opgevat als een definitieve boe delscheiding, dat nést anders gewijzigd kan worden- dan door de vrijwillige toe stemming van 'beide gecontracteerd heb bende partijen. Zij vroegen, of de Minis ter op hetzelfde standpunt staat. Met bevreemding hadden vele leden kennis genomen van een uiting, voorko mende in de redevoering, die de vorige Minister van Buitenlandschc Zaken de heer Van-dervelde, op 6 Juli j.l. in de Ka mer van Volksvertegenwoordigers beeft gehouden. Sprekende over de inwilliging van de Belgische eischen, zou, volgens de Annales Parlementaires, p. 1578, deze staatsman, o.m. hebben gezegd: „Ik moet voorts bekennen dat, zoo ik al overtuigd ben van den goeden wil van den heer Beelaerts van Blokland, ik min der optimistisch ben betreffende de ge voelens die de leden dier meerderheid van de Staten-Generaal kunnen hebben." Deze uitlating, die de gedachte zou kunnen wekken, als zou er een verschil van inzicht bestaan tusschen den Minister en de meerderheid der Nederlandsche Volksvertegenwoordiging, had bij sommi ge leden een pijnlijken indruk gemaakt, die, naar zij vertrouwden, door den Mi nister zou worden gedeeld. De leden, hier aan het woord, achtten het voorts wenschelijk nog eens te ver klaren, dat naar huin meening het af wijzend votum over het verworpen trac- taat in dien zin moet worden verstaan, dat elke herziening der traotalen van 1839 op de volgende beginselen moet be rusten: le. dat een billijke wederkeerig- heid in acht wordt genomen en 2e. dat de grenzen der scheidingsregeling, ook in geografisch opzicht, volkomen worden eerbied igd. Voorts werd bezwaar geopperd, tegen de wijze waarop nieuwe onderhandelingen zijn aangeknoopt. Men meende, dat de LICHTE MARYLAND BAAI a IN PATENTVERPAKKING. f regeering na die verwerping van het ver drag op het standpunt had moeten stellen, dat, waar niet wij, maar België wijziging van de verdragen van 1839 had gevraagd en daarna ©en tractaat tot wijziging van deze verdragen, door de Nederlandsche regeering bij de Staten-Gemeraal inge diend, door het Nederlandsche Parlement was verworpen, opnieuw het eerste woord was aan België, welk land, in tegenstel ling tot Nederland, aan de wijziging be hoefte heeft. Met beirekking tot de Maas verzochten verscheidene dezer leden inlichting, of ook de Minister, wat betreft de regeling van de doorvaart door Maastricht niet van meening is, d at het voor onze verhou ding tot België in het algemeen en tot heit Fransch sprekend deel in het bijzonder te betreuren is, dat niet reeds veel eer der het bewijs geleverd werd1, dat Neder land bereid is, deze doorvaart aan de eischen van de moderne scheepvaart aan te passen door het graven van een ver bindingskanaal door het Bosscher\eld cm het opheffen der douaneformaliteiten voor schepen in transito, zooals in het uitziek' werd gesteld in die interviews met de ministers van Waterstaat, van Financiën en van Buitenlandsche Zaken in het Al gemeen Handelsblad van 25 Mei 1927 alsmede door het uitvoeren van het plan der ingenieurs van Konijnenburg en Klink, voor de oplossing van het Maasbrugvraag- stuk; zij meenden, dat deze werken, die in het belaing van beide landen waren, moesten worden uitgevoerd, zonder diaar- tegenover tegenprestaties te vorderen, en zouden tevens gaarne vernemen, wanneer daarmede een begin van uitvoering word gemaakt en wat de oorzaak is geweest van de vertraging bij de voorbereiding de uitvoering dier werken, Sommige leden wezen nog op een ar tikel in het Handelsblad, waarin werd medegedeeld, dat ir. Komig, hoofd-inge- nieur-directeur van den Rijkswaterstaat, zich tot een der Belgische hoofdambtena ren heeft gewend om dezen te spreken over de voorgenomen Maaskanalisatie. De ze hoofdambtenaar verzocht to-n den heer Konig zich te wenden tot de Belgische regeering. Deze leden meenden, dat dit geen juiste methode is, en dat het niet aangaat, dat ambtenaren dergelijke stap pen in eigen naam doen. Andere leden meenden echter, dat er geen bezwaar tegen bestond, dat tech nische details door ambtenaren van beide landen onderling besproken worden. Gevraagd werd of de regeering reeds besloten heeft haar medewerking te \er leenen aan de wereldtentoonstelling, in 1930 te Antwerpen te houden. Een geheimzinnige historie. Ergens aan het Bezuidenhout te Den Haag deden zich sedert ©enige weken in een groot heerenhuis eigenaardige ver schijnselen voor. Als de huisgenooten hij de telefoon kwamen om te telefoneer en dan voelden zij een klein schokje. Hier werd in den beginne weiinig aandacht aan geschonken, men vermoedde, dat de telefoondienst niet gekeel in orde was en vergissen wij ons niet dan ver zocht men ook aan „Storingen' het toe stel te willen nakijken. Maar het verschijn sel bleef bestaan en wat merkwaardiger was, bij andere voorwerpen in de kamers ontstond bij aanraking met de bloote band, dezelfde gewaarwording. Wilde men den pook bij den haard opnemen, dan kreeg men bij aanraking een zelfde schokje. Een bronzen BoeJha- beeld op den schoorsteenmantel vonkte, wanneer men het met een metalen voor werp benaderde. De hanglamp deed pre cies hetzelfde Armstoelen en sofa met goudbrocaat bekleed knetterden, wanneer de huisgenooten gingen zitten en de handen op do leuningen plaatsten. J.l. Zondag werden de verschijnselen zoo erg, dat men bij de aanraking van gele Darwintulpen, die in een kristallen vaasje op tafel stonden, geknetter boorde en een schokje kreeg. Bij het passeeren van huisgenooten, wanneer de rokken van de dames in aanraking met elkaar kwamen, ontstond hetzelfde verschijnsel, a, toen een der familieleden, om te plagen, met den vinger het gelaat van een huisgenoot© aanraakte, kregen bei den een gevoelig schokje. Toen besloot de heer des huizes voor dit geheimzinnig verschijnsel, technische hulp in te roepen en hij belde, als een rechtgeaard Hagenaar, de brandweer op. Brandmeester Otten verscheen met de motorspuit, maar hier viel niets te blus- schen, noch was dit een gewoon kar weitje, waarmede de gemeentenaren onze brandweer plegen op te knappen, en de brandweer verklaarde, na onderzoek, dat deze geheimzinnige affaire niet op zijn terrein lag, doch dat hij andere diensten zou waarschuwen. En zoo verschenen achtereenvolgens in het huis met zijn geheimzinnige elec- trische verschijnselen de hoofdingenieurs en ingenieurs van verscheidene diensien. Van het trambedrijf, die waar aan den gevel een verbindingsdraad van het bovengrondsche geleidingsnet be esligd is een nieuwe isolatiepot aan den ge\e] deed bevestigen. Van den telefoondienst, van de Gemeentelijke Electriciteitswerken technici uit Delft enz. De technici namen proeven, brachten instrumenten mee, om den electrisehen stroom te kunnen meten, experimenteer den den heelen Zondag e:i den Maan dag, kortom zij hadden van dit geval een studieobject gemaakt. Tot een van de heeren ontdekte, dat de verschijnselen optraden wanneer men over het dikke Deventer tapijt, dat overal in het huis den vloer itedekt, liep of ge loopen had. In het huis was centrale ver warming, bovendien brandden in verschil lende kamers nog open haarden: Het huis was door en dcor droog. En hiermede wa ren de voorwaarden tot het verkrijgen v~n statische electriciteit, wrijvingsele-trie te vervuld. Door het loopen of schuifelen over het tapijt werd de electriciteit door de huisgenooten opgewekt, zoodiat bij aan raking van zekere voorwerpen een ont lading plaats vond! De ingenieurs gaven de familie den raad het huis vochtiger te doen zijn door meer water te laten verdampen of de vensters dikwijls open te zetten. Een briefje aan den ooievaar. Zooals men weet is de Engelsche ver taling van „de ooievaar" „The Stork". En aan deze omstandigheid' waarschijnlijk dankte de machinefabriek der Gebr. S.ork en Co. te Hengelo het dat zij een briefje ontving uit Stratford in On'ario (Canada) an den volgenden inhoud Dear Mr Stork I am writing you a letter to ask to* come and fix my By lo baby, because her eyes are loose in her head. Tour friend Nora Flanigan Hetgeen vertaald zooveel beiteekent als Lieve Mijnheer Ooievaar! Ik schrijf u om te vragen of u bij ons komen wilt om mijn poppekind weer beter te maken, want haar oogjes zijn los in baar hoofdje. Uw vriendinnetje, Nora Flanigan Dit is, zoo schrijft de Fabrieksbode, zeker wel een van de merkwaardigste be stellingen, die onze Klem-commissie af- deeling ooit heeft gehad. De directie der Machinefabriek heeft aan Nora geschreven, dat de ooievaar in Holland het erg druk heeft met zulke be stellingen en baar daarom maar liever een nieuwe pop beeft gestuurd in Hol land sch costuum. Sneltrein ontspoord De machinist van den sneltrein, die Woensdagavond 21.9 uit Zwolle naar Leeuwarden vertrok, bemerkte tusschen de Vechtbrug en Dedemsvaart, dat er iets niet in orde was met de voorwielen van zijn machine. Hij verminderde zooveel mogelijk vaart, maar had nog een vrij groote snelheid, toen hij de brug' over de Dedemsvaart naderde. Daar hij bang was, dat hij deze brug niet meer veilig over zou komen, zette hij de Westinghouserem aan. Dadelijk daarop vloog de machine over het linberspoor. Ook het postrijtuig, de bagagewagen en twee personenrijtuigen werden uit de rails geslingerd'. Door den hevigen schok werd de conducteur van bet postrijtuig een eind weg geslingerd; hij brak zijn kaak. Bij onderzoek bleek, dat het linker voorwiel van de locomotief geheel ver nield was. Vermoedelijk is onderweg da wielband gesprongen. Na het ongeluk stond de machine dwars op de brug over de Dedemsvaart en blok keerde geheel het linkerspoor, terwijl de omgevallen wagens het rechterspoor ver sperden. Hierdoor was alle spoorwegver keer met de drie Noordelijke provincies stopgezet. De passagiers van den snel trein werden met een hulptrein uit Mep- pel verder vervoerd. Aan de centrale werkplaats te Zwolle is aangevoerd het eerste exem plaar van een serie van zes locomotieven, besteld bij Hohenzollern A. G. für Ma- chinenbau te Düssddorp. Deze locomo tieven, /«welke genummerd worden 6001 6005, vertoonen groote overeenkomst met de serie 6000, bij de Nederl. Spoorwe gen reeds in gëbruik. Het gewicht van iedere machine bedraagt ongeveer 80.000 K.G., en ze kosten f60.000 per stuk. Een ingeland van het Waterschap De Regge weigerde zijn aanslag in de wa terschapslasten, ten bedrage vain f 1,85 te betalen. Op aanschrijvingen e.d. sloeg hij geen acht, en toien hij 'ten slotte ge dwongen werd te betalen, waren de \er- Igingskosten opgeloopen tot f 104. Te Ganzedajk (Gron.) zijn bij het afgraven van een ouden dijk munten uit de 18e eeuw, meest van de jaren 1760 1790, van de provincies Utrecht, Oter- ijsel en Zeeland opgedolven. Naar de a.r. Rotterdammer ver neemt, zou er alle kans beslaan, dat binnenkort de benoeming zal afkomen vatn den beer H. Stulemeijer, burgemeester van Bergen op Zoom, tot 'burgemeester van Schiedam. Te Londen heeft de griep-epide- mie een grootan omvang gekregen, vooral in het Zuidelijk gedeelte van de stad. In een betrekkelijk klein voorstedsdistrict op nog geen 16 K.M. van die stad zijn nie! minder dan 2000 patiënten bed'.ege.ig. Te Londen heeft men in de ziekenhui zen groot gebrek aan verpleegsters, eens deels omdat vele zusters ziek zijn, ander deels omdat er zoovelen voor de bui'en- verpleging noodig zijn. De dokters hebben ook de banden vol. Volgens berichten uit Berlijn is een nieuwe koudegolf uit Rusland in aan tocht. Reeds is de temperatuur te Ko ningsbergen en elders sterk gedaald'. De weervoorspellingen' luiden, dat dn koudegolf haar invloed ook verder naar het Westen zal doen gevoelen. Bulgarije wordt door een gewel dige koude geteisterd; te Sofia zijn de scholen gesloten. Tot president van den Finschen landdag is d'e leider van den Finschen boerenbond Kallio gekozen. Te Praag zijn alle ge ccn'e cho- len wegens de heerscbemde g iep en diph- teritus voor een week gesloten. Wraakoefening op Zigeuners Begin October van- het vorige jaar ging de mare door Tsjeeho Slowakije, dat het in het kleine dorpje Pobedim tot een hevig gevecht was gekomen tusschen de dorpelingen en de bewoners van een vlak bij gelegen kolonie van Zigeuners. De strijd had zes mensch en het leven gekost, terwijl er vier zwaar en veertien licht ge wond werden. De bewoners van Pobedim, zoo ver telt thans de „Prager Presse", stonden sinds jaren reeds op voet van oorlog met de zigeuners. In den nacht van 1 Oct. gingen zij in hun haat tot daden over. Met vuurwapens, stokken en steenen ge wapend trokken de dorpsbewoners naar de zigeunerkolonie, die uit zestien hutten bestond en maakten er vijftien van met den bodem gelijk. Degenen van de bewo ners, die niet tijdig konden vluchten, wer den mishandeld, eeuigen zelfs gedood. De bewoners van Pobedim beklaagden zich steeds erover, diat de zigeuners op de meest ergeidijk© wijze zelfs op klaar lichten dag alles in het dorp stalen wat maar van hun gading was: aardappelen, graan, eieren, kippen, zelfs eens een heel -arken. Om gevangenisstraf gaven zij niets meer; zoodra zij weer op vrije voe ten waren, begonnen zijonmiddellijk weer het oude spel. Herhaaldelijk moeten de dorpelingen erop hebben aangedrongen, dat de zigeu- nerkolonie naar elders zou worden ver plaatst, waarvoor zij zelfs geldelijke of fers over wilden hebben, maar er kwam geen verandering in den toestand'. Teneinde raad zouden de boeren toen tot deze strafexpeditie hebben besloten. Dadelijk na het nachtelijk bloedbad' in het zigeunerkamp aangericht werd een streng onderzoek ingesteld. Maar daarbij bleek bet uiterst moeilijk achter de waar heid te komen; de haat van de dorpelin gen was zoo groot, dat allen het diepste stilzwijgen bewaarden, zoodat de justitie bijna alleen inlichtingen kon krijgen van de zigeuners. Ten slotte werden dertig personen in hechtenis genomen. Slechts vier van hen zullen echter als beklaagden voor de juryrechtbank verschijnen, die he den de behandeling van deze opzienbaren* de zaak begint. In de acte van beschuldiging wordt uit voerig melding gemaakt van de sinds Lil den tijd bestaande vijandige verhouding tusschen de dorpelingen en de zigeuners, waarna een schildering volgt van het bom bardement van de hutten der zigeuners, waarbij met allerlei vuurwapenen in dein blinde werd geschoten. Des nachts om twee uur was de bloedige wraakoefening geëindigd. f Bij het vooronderzoek hebben alle dorpsbewoners verzekerd, van niets te we ten en niets te hebben gehoord. Zij had den in de dorpsherberg gedanst of had den in hun bed gelegen. De getuigen tegen de boeren zijn uit sluitend zigeuners, op één na. Deze is de muzikant Borak, die bij het dansen in de herberg speelde. Deze getuige heeft verkLard, dat de gasten tegen middernacht uit de herberg egtrokken en dat tegen half twee ook binnen de gesloten herberg het schieten en het lawaai te hooren waren' geweest. Na twee uur waren enkele bewoners weer in de herberg teruggekeerd. .De commandant van de dorpsbrandweer zou de woorden hebben gesprokenZiezoo, gelukkig, dat zaakje is in orde. Met spanning wordt in het geheele land het verloop van het proces tegemoet ge zien. De Koningin-Moeder van Spanje. 1 De Koningin-Moeder, Maria Christina, is in den nacht van Dinsdag op Woensdag overleden. De Koningin-Moeder werd' 21 Juli 1858 geboren en was de tweede ge malin van koning Alfonso XII met wien zij 20 Nov. 1879 huwde. Sinds den dood van den Koning (25 Nov. 1885) hekleed- de zij tot de meerderjarigheid van haar zoon (17 Mei 1902) den tegenwoordigen koning Alfonso XIII het regentschap. Zij was de dochter van aartshertog Karei Ferdinand van Oostenrijk. Afschuwelijke moord. Een gruwelijk familiedrama heeft zich te Antwerpen afgespeeld. Een zekeieVic tor Deceutschier, 53 jaar oud, had eenigem tijd geleden reeds een revolver gekocht met de bedoeling zijn kinderen te dooden. Toen Dinsdagavond zijn vroïiw met een der dochters naar de bioscoop was, voerde hij zijn plan uit en schoot zijn zoons Julien (25 jaar) en Joseph (negen jaar), alsmede zijn dochter Jeanne (twin tig jaar) dood. Daarna verwittigde hij die politie van hetgeen hij had gedaan. Bij het verhoor verklaarde hij de kinde ren te hebben gedood omdat zij de zijnen niet waren. Zijn eigen dochtertje van vijf jaar spaarde hij. Een boeken dief. Te Bireslau is een zich noemende dr. Oskar Papo, die zich uitgaf voor rabbijn, gearresteerd, toen bij op het punt stond talrijke werken uit de Staatsbibliotheek te verkoopen, nadat hij de stempels eruit verwij derd h ad. Bij een omderz oek van een aantal kisten, die hij bij een expediteur had staan, bleek, dat hij door dé politie gezochte Friedrich Notelen was, geboren in 1900 in Nikolsburg (Tsjeeho-Slowa kije). Notelen was in het bezit van tal rijke valsche diploma's van het seminarie van rabbijnen te Amsterdam. Het laatst was bij opgetreden als voorganger van de Joodsche gemeente te Rosenberg (Op per Silezië). Hij was in het bezit van een politiepas op den naam Oscar Papo (Prui sisch onderdaan). Een lange goederentrein. In Amerika stelt men veel langere goe derentreinen samen, dan hier gebruike- kelijk is. Bij de groot© afstanden zijn lan ge, gesloten, doorgaande treinen voordee- Kg. Als de langste trein, die ooit vervoerd is, geldt een in Juli vorig jaar vervoerd© trein van 201 wagens hoofdzakelijk leege kolenwagens. Deze trein woog 4573 ton en was 2587 meter lang. Hij werd ver voerd door één locomotief. De beladen kolentreinen, die deze in regelmatigso dienst in de tegengestelde richting vervoert hebben in den regel 125160 wagens en wegen plm. 14000 ton. Sprinkhanen smaken niet slecht. I Honger maakte rauwe boonen zoet, zegt een spreekwoord. Het waren wei geen rauwe boonen, maar papegaaieneen even ongewoon voedsel, dat twee onder zoekers, die in de binnenlanden van Nieuw Guinea waren verdwaald, moesten van gen, slachten cn eten om in het leven te blijven. Zij hadden daar geen bezwaar tegen en zouden ook doorgegaan zijn met het leven van papegaaien, als niet op een goeden dag een donkere wolk aan dén he mel verschenen was, die, neergestreken, uit sprinkhanen bleek te bestaan. Na een uur was er in velden of wegen geen groen blaadje meer te zien. De papegaaien wa ren genoodzaakt te vertrekken, de onder zoekers volgden hun voorbeeld, maar wa ren onderweg gedwongen om het voorbeeld van Johannes de Dooper te volgen en iprinkhanen te 'eten. Bovendien werden idfi onderzoekers nog opgehouden, doordat de wilde dieren in paniek optrokken naar oor den, waar nog voedsel te vinden zou zijn. In den top van een boom hebben de twee iprinkhaneneteirs moeten wachten tot de dieren verhuizing voorhij was. Terug in de bewoonde wereld zei een van hen, toen een verslaggever hem vroeg, hoe sprinkhanen smaken, dat hij geen ver gelijking kon trekken, maar de ander zei: Net als het goedje, dat ze in Amerika voor het lekker eten, een soort half rijpe mais uit de koef. Een lief destragedie. Naar Wolff aan de Magyarorszag ontleend, heeft zich te Sofia een lief destragedie afgespeeld, die drie men- schenlevens eischte. Hadsj Grigowe, de eigenaar van de grootste meelfa briek des lands, die jong getrouwd was met een beeldschoone vrouw en buitengewoon jaloersch was, verdacht een zijner vrienden, zekere Wassile, rechter aan het hof te Sofia, ervan, met zijn vrouw ongeoorloofde betrek kingen te onderhouden. Onder voor wendsel van een reis naar het platte land verliet hij Woensdagavond zijn huis. In plaats daarvan verborg hij

Goessche Courant | 1929 | | pagina bijlage 2