.J GQESGHE COURANT BIJVOEGSEL De zeven wereldwonderen van den nieuweren tijd Medische Rubriek. Voor de VrouW •■I niet direct Uw vrouw de schuld! Binnenland VAN DE VAN VRIJDAG 8 FEBRUARI 1929. In de 18de eeuw plachten Fransche en Engelsche schrijvers aan de zeven wereld wonderen der oudheid een gelijk aantal uit den nieuweren tijd toe te voegen. Deze waren: 1. het Coliseuim te Rome; 2. de Catacomben te Alexandrië; 3. de Chinee- sche muur; 4. de scheeve toren van Pisa; 5. de porseleinen toren van Nanking; 6. de moskee te Conslantinopel; 7. de Druïden tempel Stonehenge (Engeland). Het Coliseum te Rome is onder de re geering van de keizers Vespasianus en Ti tus door 12.000 krijgsgevangen Joden ge bouwd en heeft zijn naam te danken aan een 120 voet hoog beeld van Nero, dat er eertijds werd gevonden. Het is gebouwd van wit, Italiaansch kalksteen, dat bijna even mooi is als marmer en had een, hoog te van 45 meter, terwijl liet amphi.heater in vier rangen tusschen de 50 en 80 dui zend zitplaatsen bood. Binnen de muren van dit gebouw zijn tal van Christenen voor de wilde dieren geworpen. Tot onge veer 550 bleef het Coliseum in gebruik voor openbare voorstellingen. Van dien tijd af is het reusachtige gebouw aan voort durend verval blootgesteld geweest, tot paus Benedictus XIV in 1750 daaraan een einde heeft gemaakt. De Catacomben van Alexandrië waren uitgestrekte grotten, voor een gedeelte oint staan door de werking van omderaardsche wateraderen. Ten tijde van de Romeinsche keizers zijn zij tot begraafplaatsen inge richt. Men gaf den grillig ge vormden grot ten toen een symmetrischen vorm en ver bond ze met elkander, zocd'at zij tenslotte een lengte verkregen van ongeveer 900 K.M. In het gedeelte, dat de eerste Chris tenen gebruikten, zijn de muren beschil derd met tal van zinnebeelden van het Christendom, terwijl men er ook talrijke gebeeldhouwde afbeeldingen vindt van hen, die er begraven liggen. De krypten, waar de martelaars ter aarde waren be steld, waren tevens de plaatsen voor gods dienstige samenkomsten. Im de tijden der vervolging waren de Catacomben ook het toevluchtsoord der Christenen. De Chineesche muur. Dit ontzaglijk bouwwerk, dat zijn wedergade op aarde niet heeft, is bijna 3000 K.M. lang, op de meeste plaatsen 16.5 meter hoog en heeft beneden^ een dikte van 8 M. en bo ven van 5 M. Op afstanden van 500 M. zijn vierkante torens gebouwd, die zich 12 M. boven den muur verheffen. Van deze wachttorens telde men er vroeger 25.000. IJzeren poorten geven toegang tot de voornaamste plaatsen. Deze muur werd tijdens de regeering van den vorst van Tsin waaraan China zijn naam heeft te danken 22 eeuwen geleden gebouwd en diende ter bescherming legem de woeste Toeranischie volkeren. Hij be gint bij Sham-hai-Kwan, loopt in Weste lijke richting dwars over de bergen, tot dat fvalgan is bereikt, vandaar over de vlakten en de heuvels van het bekken van den Hwang-ho en kruist de rivier bij Kwan. Van dat punt af wordt de grens tusschen Mongolië en het eigenlijke China gevolgd, totdat Kiayu Kwan benedien Suchow is bereikt, waar de muur op houdt. Op sommige plaatsen is de muur dub bel, zooals in de nabijheid van Peking. Niet minder dan 300.000 soldaten bene vens alle misdadigers van het land' heb ben er aan gearbeid. Talrijke menschen levens gingen bij dien bouw verloren, ter wijl de lichamen der slachtoffers onder het materiaal dooreen gemengd werden. Uit de Europeesche kronieken blijkt, dait men omstreeks liet einde der 14de eeuw in het westen kennis droeg van het be staan van dezen muur. In het jaar 375 was hij oorzaak van den inval der Hun nen in Europa, die vergeefs hadden ge tracht, China binnen te dringen. In 1918 zijn de Chineezen begonnen met dezen im velerlei opzichten merkwaardigem muur af te breken, zoodat eerlang alleen de fun damenten ter ontdekking aan het nage slacht zullen worden overgelaten, De scheeve toren van Pisa werd ont worpen door Bonanno Pisans cn Wilhelm von Iwnsbruch. Met den bouw werd in 1174 begonnen. De voltooiing geschiedde 1350. De toren is geheel van marmer opgetrokken en bereikt een hoogte van 54.5 meter. De muren zijn 4 mieter dik aan de basis cn 1.9 meter aan den top. De afwijking van de loodlijn bedraagt 4.3 meter. Evenals die toren van Babel heeft de toren van Pisa acht verdiepingen, wel ke ieder telkens (kleiner van omvang zijn. Men is het over de vraag, of deze toren opzettelijk zoo gebouwd of latter verzakt is, niet eens. Eigenaardig is evenwel, dat een bijzondere commissie heeft geconsta teerd, dat de toren in die laatste twintig jaren niet meer dan ruim een centimeter is gaan overhellen', terwijl dat de laatste negen jaar slechts één milime'er per jaar bedroeg. Waarschijnlijk zou men datzelfde ook bij de meeste torens van dien ouder dom kunnen constateercn. Het feit, dat de bovenste verdieping een veel meer loodrechten stand inneemt dan de overige verdiepingen, geeft ook te denken. Men schijnt ook in China de kunst ver staan te hebben., scheeve torens te bou wen, want in Soo Chof staat er een reeds 1300 jaar scheef. De Porseleinen Toren van Nanking werd in 1413 door keizer Yung-Go, ter huldiging van de deugden zijner moeder gebouwd. De toren was 80 meter hoog, achtkantig van vorm en had negen verdie pingen. Het buitenvlak was van het prach tigste witte porselein en het afdak van elk der verdiepingen van groen geglazuur de tegels. Aan de randen van elk af dak hingen klokken, tezamen 152 in aantal, terwijl op dezelfde wijze lantaarns waren aangebracht. Van de spits van den toren waren vijf ketens gespannen naar de pun ten van de afdaken. Tusschen 1853 en 1864 werd dit bouwwerk dioor opstande lingen vernield. De Moskee te Conslantimopel is het meest grootsche voorbeeld van Byzantijn sche bouwkunst en werd in de eerste helft der zesde 'eeuw onder keizer Justimiamus gebouwd. De Turken hadden, toen nog geen voet op Europieesch grondgebied ge zet en Cons tan tinopel dr oeg nog den naam Byzantium. Van dat eertijds prach tige gebouw was vooral de koepel een in drukwekkend staaltje van architectuur, waarmee de architect het vraagstuk beeft opgelost, hoe den cirkel bij het vierkant aan te passen en de kubiek te bekronen met een bolvormig lichaam, dat tegelijker tijd het vierkant van zijn hoekigheid be rooft. Mozaïek, mairmer en goud zijn in weel- derigen overvloed ter versiering van het inwendige gebruikt. De talrijke zuilen zijn afkomstig van de twee heidensche tem pels; de groene zuilen van den tempel van Arte mis te Ephése, de roode zuilen van den zomertempel te Baalbek. De bouw kosten worden op 180 millioen gulden ge schat. Na de verovering van Byzantium door de Turken werd' da kerk een moskee en misvormd door minaretten en op aller lei andere wijzen. In den laatstern tijd is er sprake van de kerk der Heilige Sophia zooals zij oorspronkelijk werd genoemd tot danshuis in te richten. De Druïdentempel Stonehenge is ©en der merkwaardigste bouwvallen in Enge- lang en wordt gevonden op twee uur af stand van Salisbury, in het midden der vlakte van dien naam. Zij bestaat uit ©en aanzienlijke hoeveelheid steenen van bui tengewone grootte en omvang, lang vóór de Christelijke jaartelling door een volk van lage ontwikkeling bijeengebracht en op een geheimzinnigs wijze opeengestapeld. Zoo jong nog en toch pijnigt hem van tijd tot tijd reeds de rheumatiek, omdat hij niet lette op de eerste stekende pijnen. Daarom is hei 't beste dadelijk in te wrijven met $jürcsal°p°^ Bij apothekers en drogisten verkrijgbaar. Ademhaling en slaap. De ademhaling is, zooals ieder weet, tijdens den- slaap rustig. Het begrip: een rustige slaap roept dadelijk het beeld1 van een rustige ademhaling op. Ieder, die een slaper geobserveerd heeft, kon opmerken, dat het aantal ademhalingen per minuut geringer is dan in den waaktoestand. Een volwassene ademt normaal ongeveer zes tien keer in de minuut. Dezelfde persoon zal tijdens den slaap niet meer dan twaalf keer ademhalen, dus een vierde minder. Ook het type van de ademhaling verandert tijdens den slaap. De ademhaling ge schiedt minder intensief. Het middenrif wordt dan minder gebruikt en de borst- ademhaling treeds meer in- die plaats van de buikademing. De inademing wordt ver lengd <9i' de tijd die verloopt tusschen in- en uitademing is evenzeer verlengd. Of schoon dus de inspiratie langer duurt, wordt er minder zuurstof in de longen ge bracht, daar het middenrif minder sterk fumetionmeert. De gaswisseling in de lon gen en daardoor ook in het bloed, ge schiedt dus niet zoo afdoende als in den waaktoestand. Hoe men het niet moet doen. De fantasielooz© tijd is gelukkig voor bij, dat een kinderjurk „de" jurk was zon der meer. D.w.z. een vierkant stuk met een ruim aangezet onderstuk, 's Zomers met korte en 's winters met lange mou- I I i WANNEER U aan de spijzen een on aangename bijsmaak proeft, ligt zulks niet aan een fout in hare kookkunst, doch moet U de oorzaak elders zoeken. ALPACCA of ander materiaal, waar mede U eet oxydeert steeds, ondanks dagelijksch onderhoud. DUBÉZILVER echter isgegarandeerd onaantastbaar voor zuren, als azijn, enz. en is desgewenscht te bekomen op ZEER GEMAKKELIJKE VOOR WAARDEN (ook voor Indië) Hiermede heeft U de oplossing ge vonden zich de weelde van een GEDISTINGEERDE TAFEL te verzekeren. De schriftelijke garantie van ^Du£e ^/a/e/zï/veff is VIJF EN TWINTIG JAAR. Complete Cassettes, volgens neven staande afbeelding. Inhoud: 1 Soeplepel, 1 Aardappellepel, 1 Sauslepel, 1 Groentelepel, 6 Tafelcouverts, 6 Tafelmessen (roest' vrij), 6 Dessertcouverts, 6 Dessert messen (roestvrij). f Vanaf Fl. Voor termijnbetaling redelijke rente vergoeding. Vraagt U eens, zonder eenige ver plichting, zichtzending of prijscou rant, waartoe U onderstaande bon in enveloppe met V/2 cents postzegel kunt opzenden aan de N.V. DUBÉ Taf elzil ver fabriekenSchiekade 190. R'dam. DUBÉ BON. Verzoeke geheel onverplicht toezending van •Geïllustreerde prijscourant Naam ♦Zichtzending ♦Betalingscondities Adres I Woonplaats Doorhalen -wat niet gtwenscht wordt. wen. Een z©er voor uits t re vend© mo©d©r bracht wat variatie 'door verschil lende gekleurde sjerpen en men moest al een zeer wilde fantasie hebben om zich te buiten te gaan aain een rond halsstuk imp laats van het geijkte vierkante. De sjerpen of ceintuurs waren bijna allemaal van zware, zwarte gemoireerde z ijid e, die van achteren in breed© lus sein gestrikt werd. Het faille- en nog later het Liberly-lint met zijn zacht-glanzemide, soepele plooibaarheid, luidde de verande ring in, die naar de zooveel aardiger Wee ding van thans voerde. De groote modemagazijnen brengen zóó veel aardige modelletjes im zóó groote verscheidenheid van prijs en kwaliteit, dat het voor een moeder een genot moet zijn om voor haar kleuters maar hartelust hierin te grasduinen en voor de bengels datgene uit te zoeken, wat hun het best staat. Lees die vijf laatste woorden hardop alstublieft. Hoe dikwijls wordt daartegen niet ge zondigd en hoe beklagenswaardig loopen sommige, arme schapen rond. Het is dikwijls om er medelijden mee te krijgen, zoo zien die stumperds er uit. Het komt, omdat het vaak in het klein precies zoo gaat in het groot: Mama is een dikke, gezellige schom mel met te weinig bovenlijf cn te veel em bonpoint. Mama ziet een recht nauw model met een rug uit één stuk.... zoo'm rug met niets „d'ruf und d ram"zóó maar een Mama voelt een onbedwingbare te om deze japon te bezitten en z>; de onvergefelijke zonde zich deze creatie voor rechtlijnige figuren aan te schaffen, doch daarbij blijft het helaas niet. Nu gaat ze het nog aantrekken ook. Waarna ze er subiet uitziet, of ze op springen staat iets als een rookworst-met een-wapperend etiket-er-aan. C est beau, mais c'est triste. Toch is het zoo n dure japon het is een model Met dezen dooddoener wordt meestal getracht veel leelijks goed te pralen en men vergeet doorgaans, dat het lichaam, dat met het model bekleed' wordt, meestal zeer weinig met een „model" heeft uit te staan. Tien tegen één, dat deze optimistische dikzak ook dikke, zwaar gebouwd© kinde ren heeft. Nu is het vootr dikke kinderen naast een paar ongemakken allerver velendst om een moeder-zonder-smaak te hebben, wat echter nog overtreffen wordt door het bezitten van een moeder-met- geprononceerden-verkeerden-smaak, het geen nog niet eens hetzelfde is. Kleine - P otent at enruz ie. In den raad van Boekei was aan de orde de benoeming van een secretaris der gemeente, wegens het bedanken van den heer Buskens, die te Uden is benoemd, diens niotiveering om nu te bedanken en het antwoord van B. en W. In zijn brief zet de heer Buskens, die met 1 Febr. ontslag vroeg, uitesn de beweegreden, die er toe geleid heeft om nu en niet per 16 Febr. te bedanken., en wel, omdat de raad geenszins ©r prijs op schijnt ie stel len, dat hij langer die betrekking vervult, die h ij 20 jaar trouw heeft waargenomen. Vooral bracht hij naar voren wat er is voorgevallen tusschen hem, de we'.houders en dén ambtenaar ter secretarie. B. en W. antwoordden hierop, dat huh college noch de ambtenaar de schuld' zijn van een verhouding, die vooral nu bij een scheiden minder aangenaam is, maar dat de schuld ligt bij den secretaris zelf en dat diens optreden tegen zijn ambtenaar niet altijd correct is geweest. Wat hem ten laste is gelegd, is door hem niet weerlegd1, maar hij is demonstratief weggeloopen, van ondankbaarheid, veel minder van een unfaire behandeling is geen sprake. Als secretaris voor 3 maanden is aanr gesteld d© hieer J. van Hoorn, a.t.s., die eveneens werd benoemd ais ambtenaar van den Burgerlijken Stand. De verduistering van f 36.000. De 34-jarige kruiersknecht F. v. I., die op 30 Januari is verdwenen na voor een bankier te Amsterdam gelden tot een bedrag van f35.935 te hebben g. ind, met medeneming van dit bedrag, is Woensdagmiddag gearresteerd. De man is door twee rechercheurs van de Centrale Recherche op bet Katten- burgerplein te Amsterdam aangehouden. Hij was in gezelschap van een anderen man, die bij de politie zeer ongunstig bekend staat. Van I. werd overgebracht naar het bureau Leidscheplein, waar hem door den commissaris, den heer Hulse boom, een eerste verhoor werd afgeno' men. Hij verklaard© zich weinig te herin neren van wat er eigenlijk gebeurd is. Sinds hij er met het geld vandoor is j_ gaan, is hij bijna al dien tijd aan den zwtex geweest. Hij verklaarde geen geld meer te hebben. Bij fouilleering bleek dan ook, dat zoowel Van I. als de anderen man, die eveneens naar het bureau werd ge bracht, zoo goed als geen geld bij zich hadden. De politie gelooft echter niet, diat al het geld is opgemaakt, doch ver moedt dat een gedeelte hier of daar is verborgen. In deze richting wordt dan ook een onderzoek ingesteld. Een goed© vangst. Bij aankomst te 's Hertogenbosch van de eerste tram uit Waalwijk hebben de marechaussees van de brigade Waalwijk een Nederlander en een Duitscher ge arresteerd, verdacht van drie inbraken, Woensdagnacht in Waalwijk geplee Men heeft vermoedelijk de hamd gelegd op de hoofdmannen van de bendie, die Oos telijk Noord-Brabant geruimen tijd onvei lig hebben gemaakt. De maneen, die zwaar gewapend waren eft in het bezit bleken van inbrekers-werktuigen, zijn opgesloten in de marechaussee-kazerne te s Her togenbosch. De vervalschin gen in d®fl postzegelhand el. In aansluiting op het bericht met be trekking tot de ontdekking van ernstige vervalschingen in den postzegelhandel kan nog worden gemeld, dat bij de huiszoe king in de werkplaats van den clichémaker D. te Den Haag men veel moeite heeft gehad de cliché's op te sporen. Men haid hen n.l. in klein© stukjes geknipt en hen op de allenommog3lijkste plaatsen verstopt. Zoo zijn snippers gevonden in de naden van een vloer en onderin eein kolenberg plaats. Toen men de gevonden cliché's aan elkaar ging passen, bleek, dat er nog veel meer fraudes gepleegd moesten zijn, dan men aanvankelijk vermoed had. Behalve de reeds genoemde verval schingen is o.a. nog ontdekt, dat men een cliché had gemaakt van een bepaald stem pel. De 12 Kreuzer postzegels van de laedpost Baden, welke dit bijzondere stem pel dragen, zijn in den postzegelhandel on geveer f550 waard. Zonder dit stempel is de prijs 15 cent. Toen een klant van den aangehouden postzegelhandelaar J. H. D. naar dergelijke zegels had gevraagd, heeft D. den clichémaker opdracht gege ven een stempel te maken. Echte zegels van 12 Kreuzer zijn toen van de valsche stempelafdrukken voorzien. Zoo zijn er o.a. ook nog Engelsche postzegels'voorzien van den valschen over druk „I R. Official Board of Eduction" Zoowel de clichémaker als de hande laar hebben volledig bekend. De drukker is ook nog door de politie gehoord, maar het bleek al spoedig dat deze geheel te goeder trouw was. Men had hem n.l. wijs gemaakt, dat de ondersteboven staande over drukken, enz., welke hij moest vervaar digen, bestemd waren voor reclamedoel einden in catalogi. Ruw bejegend. Het Tweede Kamerlid de heer Kleere- koper heeft aan den minister van justitie de volgende vragen gesteld Is het juist, dat dezer dagen een dienst weigeraar uit Krommenie, die niet voor herhalingsoefeningen was opgekomen, met vier marechaussees van zijn werk is ge haald, en, zonder dat hem gelegenheid ge laten werd om andere kleeren aan te trek ken, op klompen en aan een ketting is overgebracht van Krommenie, door geheel Wormerveer, naar ide marechausseeka zerne aldaar, en later op den dag naar Haarlem? Zoo ja, van wien hadden deze marechaussees opdracht gekregen tot dat optreden op die wijze? Stond deze dienstweigeraar bekend als een zóó gevaarlijk misdadiger, dat de vei ligheid eischte, hem ten aanzien van zoo vele dorpsgenooten en anderen aan deze behandeling bloot te stellen? Zoo neen, wil dan de minister openlijk zijn oordeel ten deze uitspreken en mededeelen, op welke wijze tegen herhaling van een op treden als hier bedoeld1, gewaakt zal wor den 1 1 Nederl.-Belgisch verdrag. In de afd. verslag der Eerste Kamer over de begrooting van Binmenlandsche Zaken, werden, na een algemeen ernstig bezwaar tegen de geheimzinnigheid waar in het Dep. v. Buitenl. Zaken zich steeds gehuld heeft, in het bijzonder gevraagd naar den- stand der onderhandelingen, over het verdrag met België. Deze leden zouden gaarne vernemen, of er reeds door een van beide par tijen positieve voorstellen gedaan zijn, en, zoo dit het geval is, hoe die luiden. Bo vendien werd gevraagd' naar het stand punt, dat België thans inneemt. De le den zouden het zeer op prijs stellen, om trent deze vragen door den Minister te worden voorgelicht. (De commissie van rapporteurs tee kent hierbij het volgende aan: „Waar na de vergadering der afdee- lingen berichten in de pers verschenen zijn omtrent een door de Nederlandsche regeering ontvangen Belgische nota be treffend© het Schelde-vraagstuk bene vens de Schelde-Rijnverbinding, spreekt de commissie van rapporteurs den wenscb uit, dat door de Nederlandsche regee ring daarop niet zou worden geantwoord', vóórdat de behandeling dier begrooting van Buitenlandsche Zaken in deze Kaj mer zal hebben plaats gehad.") Door genoemde leden werd er voorts op gewezen, dat aan Belgische zijde voort durend berichten over de onderhandfelia- gen gepubliceerd worden, zoodat het Ne derlandsche publiek alleen van Belgische zijde wordt ingelicht. Zij spitexen dien wensch uit, dat meer aandacht zou wor den geschonken aan het belang van pu blicatie, om het Nederlandsche publiek, dot een warme belangstelling heeft voor deze belangrijke aangelegenheid, op de hoogte te houden. Enkele leden verklaarden, dat zij het in elk geval dienstig achtten, dat vóór de a.s. verkiezingen eenige officieele mede- deelingen werden gedaan omtrent dein stand der onderhandelingen. Vele leden, onder wie er ook waren, die hun stem aan het verworpen trac- taat met België hadden gegeven, meen den, dat de regeering onmogelijk bij de Staten-Generaal zou kunnen komen met een voorstel, waaraan dezelfde of gelijk waardige bezwaren zouden kleven ais aan het eerste voorstel. Enkele andere leden waren van mee-

Goessche Courant | 1929 | | pagina bijlage 1