Moeders, zet op elke Sport. Buitenland gelegenheid, 25 <?ent vqeir efitv .tweede en 30 cent voor een Werste klasse zaak. Toen echter de vrije handel weer terugkeerde, is deze voor de prijsbepaling misbruikt en velen had den daardoor geen voldoende inkom sten meer. De verlaging van nu, be zorgt de voormannen nog meer last, dan de verhoogingen van vroeger ja ren. Wat betreft de vermindering per hoofd en per jaar wijst spr. er op, dat dit in I860 was 11.39 liter, in 1920 7.37 liter, in 1923 3.59 en thans 2.1 liter. Die groote vermindering in de laatste jaren is veroorzaakt door de clandestiene fabricage en de smokke larij, dit ten nadeele van den bonafi- den handel. Verlaging was dan ook dringend noodig. Maar daar naast moest staan, dat het drankmisbruik er niet door bevorderd wordt. Er is daarom eene commissie gevormd, die plannen maakte, die dan door de hoofdbesturen der bonden worden be handeld en vastgesteld. Het doel moet zijn dat groot- en kleinhandel wederkeerig elkanders prijzen beschermen. De regeering houdt op deze plannen belangstellend hef oog, want het kan haar niet onver schillig zijn, omdat een te lage prijs verwildering van het volk met zich kan brengen. De minister heeft im mers gezegd, dat als de verlaging niet goed werkt, weer verhooging zal kun nen komen en dit zou het bedrijf der vergunninghouders ten gronde richten. Men moet algemeen vertrouwen stel len in de Centrale commissie. Zij die het contract met den groothandel niet teekenen, zullen geen gedistilleerd meer kunnen bekomen, want alle dis tillateurs en groothandelaren zijn lid der centrale vereeniging en zullen niet leveren aan hen, die zich niet hou den aan resp. 16, 20 en 25 cent. De verlofhouders zijn ook ter ver gadering geroepen, al blijft de bier- prijs thans nog buiten geding, omdat vele distillateurs ook wijnen en limo nades leveren en omdat een verlof houder wellicht later vergunninghou der is. De bierprijs is volgens spr. thans veel te hoog en hij hoopt dat de brouwers ook met verlaging zul len komen. Men moet alle collega's opwekken met deze regeling mede te gaan. Als in een bepaald rayon afwijking drin gend gewenscht blijkt, kan eene afwij king van den regel worden toegestaan. Het beste is echter één landelijke prijs, inhoud en sterkte. Een behoor lijke winstmarge is noodig, want men gaat gebukt onder personeele belas ting, onbillijk voor den vergunning houder, vergunningsrecht. Met het pu bliek kan men niet te veel rekening houden bij de prijsbepaling, want dat zou het liefst voor niets hebben. Voor 1 Maart moet overal een dis trictscommissie worden gevormd, die klachten enz. over abnormaliteiten kan onderzoeken en aan de Centrale com missie overbrengen, terwijl een klassi- ficatie-commissie de zaken over de verschillende klassen moet verdeelen. Spr. wijst er nog op dat het cadeau- en kortïngs-systeem moet verdwijnen en dat in de slijterijen den prijs moet zijn f2,70 voor jenever en f2,80 voor brandewijn. Spr. wekt op tot teekenen. De heer Duiker heeft hieraan niet zoo heel veel meer toe te voegen, wel noemt hij o.a. als het bedrag dat nu zal worden geheven 200%. De laatste jaren heeft ook de groothandel on derling concurrentie gevoerd, thans heeft men berekend met welken prijs een goeden winst wordt behouden. De prijsbedervers na 1920 zijn diep in de schuld geraakt. Zonder de nu voorge stelde regeling zal er weer een chaos komen. In de groote plaatsen is reeds druk op het contract geteekend en toen zijn enkele nog afzijdig staande handelaren zich komen aanmelden. Spr. leest nu het contract voor, dat wordt aangegaan tot eind 1930. De prijs is noodig voor het op niveau houden der zaken. Na enkele wen ken over de wijze waarop men te veel betaalde accijns met Maart zal kun nen terug krijgen, zegt spr. dat ook wel spoedig de nieuwe drankwet zal worden behandeld en dan moet men zórgen, dat de tegenstanders geen wa pens in de handen krijgen doordat er paeer gedronken wordt. Ook spr. wek te met klem op te teekenen. Tijdens een pauze van ongeveer een uur, teekenden een 90-fal aanwezigen het contract. Na de pauze was het de heer Dui ker, die op de achterblijvers nogmaals een beroep deed om te feekenen, dit in hun wel begrepen eigen belang. Beide spr. beantwoordden nog ver schillende opmerkingen van de niet- teekenenden. O.a. dat zij, die nu min der dan 16 cent berekenen, doch klei nere glaasjes, gerust 16 cent kunnen gaan rekenen voor het vastgestelde kwantum van 25 glaasjes op een liter. Men moet niet georganiseerde colle ga's bezoeken en wijzen op het voor deel en de noodzakelijkheid van hef teekenen.. Concurrentie van zaken, die in dezelfde kiasse worden ingedeeld is niet meer"të~ vreezen, en evenmin kan het lang duren als iemand, die teekende, zich niet aan den afspraa'k houdt, Want als hij 'gesignaleerd wordt zal de CenfraTe commissie het wel doen eindigen. Het zou ons te ver voeren alle op merkingen en antwoorden te melden, voldoende zij, dat ten slotte nog een paar aanwezigen teekenden, of toe zegden wel te zullen volgen. De voorzitter bracht ten slotte dank aan de sprekers, verheugde zich over het bereikte resultaat en sloot daar op de vergadering. Zedelijke verbetering van gevangenen. De afdeeling Middelburg van de Ver eeniging tot Zedelijke verbetering van gevangenen is omgezet in een afdee ling Zeeland, arrondissement Middel burg. Daardoor behandelt de afdee ling nu alle gevallen op haar terrein die voorkomen in het gebied van de rechtbank te Middelburg op Walche ren, Noord- en Zuid-Beveland, Schou wen en Duiveland en in Zeeuwsch- Vlaanderen. De „B.E.K.T.E.M. 11" te Middelburg. In de jongste vergadering van hef comité voor de van 9 tot 18 Juli te Middelburg te houden tentoonstelling op het gebied van Bakkerij- en voe dingsartikelen, de „B.E.K.T.E.M. II", bleek, dat steeds meer groote firma's op verschillend gebied door het in zenden van deelnemersformulieren of het vragen van inlichtingen blijk ge ven belang te stellen in deze tentoon stelling. Voor de aan de tentoonstel ling verbonden vakwedstrijden, wer den de algemeene bepalingen vastge steld en daaruit valt op te merken, dat een wedstrijd zal worden gehou den voor bakkerspatroons en bak kerszoons en een afzonderlijke voor bakkersgezellen. De tentoonstelling is een algemeene, er kunnen dus uit hef geheele land personen aan de wed strijden deelnemen. De schade van den Novemberstorm. Door het dag. bestuur van den pol der Walcheren te Middelburg is aan commissarissen mededeeling gedaan van de schade die door de stormen van 1718 en 2328 November aan de zeeweringen is toegebracht. Aan de Noordwatering (o.a. Westkapelschen dijk) is behalve groote schade aan de verdedigingswerken 3900 M3. grond verloren gegaan. Aan het Zui- derstrand liep de duinvoet 3 tot 5 M. terug en aan het Noorderstrand 4 tof 8 M. Aan de Oostwatering werd hef duin op verschillende plaatsen afge kalfd. Aan de Zuidwatering werden 58 palen weggeslagen en ging 55 M3. grond verloren. Aan de Westwatering 1931 palen en 681 M3. grond. Aan de herstellingswerken is aan de Noord watering tot 1 Januari reeds f 80.000, uitgegeven en moet nog naar raming f 100.000,worden verwerkt. De Zuid- watering kost f3500,terwijl aan de Westwatering f 12.000,is uitgegeven en nog f 56.000,noodig wordt ge raamd. Totaal dus f251.000,Voor zoover art. 33 der waterstaatswet toe passelijk is, kan worden geleend en moeten ook de gebouwde eigendom men mede betalen aan rente en aflos sing. Maar er blijft dan nog een be langrijk bedrag over en het Dag. be stuur zal voorstellen doen, als hef financieel resultaat van 1928 bekend zal zijn. BIEZELINGE. De vereeniging „Zie kenzorg" te Biezelinge, kwam onder voorzitterschap van den heer A. Slab- bekoorn in ledenvergadering bijeen in het lokaal „Algemeen Belang". De se cretaris deelde mee dat enkele nieu we leden waren toegetreden en dat het ledental is geklommen tot 229. Met 200 leden is de vereeniging 15 jaar geleden opgericht. De penning meester deed rekening en verantwoor ding over gehouden beheer. De reser vekas moest het dit jaar ontgelden. Veel nieuw materiaal is aangeschaft en vernieuwd. Ondanks deze uitgave laat toch de kas den bodem niet zien. Een druk gebruik werd gemaakt van het verplegingsmateriaal. Veel kwam tegelijk, zoodat meerdere aanschaf fing niet kon uitgesteld worden. Her kozen werden de aftredende bestuurs leden burgemeester Bierens, A. W. van 't Veer en P. Fraanje Jz. Dr. Pfeiffer was met kennisgeving afwezig. Een breedvoerige bespreking volgde over de eigenaardige wijze van han delen vanwege de afd. fcb.c. in de vereeniging Wijkverpleging, o.s. leden gaven hunne afkeuring te kennen, dat zij in sommige dingen niet gekend werden. KLOETINGE. In Januari zijn inge komen: A. A. van de Vreede, B 16, van Waarde; Aa. Nijsse, B 124, van Driewegen. Vertrokken: A. Hoogesteger, naar Bennebroek; I. Walrave—Jansen, naar waschtafel of slaapkamer een doos of tube Purol, dan hebben ook Uw man en kinderen het des avonds en des morgens voor de huid en het onder houd der handen alsmede voor haar- verzorging en scheren altijd bij de hand staan. Kapelle; G. W. Hartog, naar Rotter dam; T. van de Kreeke, naar Wie- ringen; J. Dagevos, naar Vlissingen; M. P. Overduin en gezin, naar Goes; K. P. Hollemans, naar Kapelle; C. de Visser, naar Oudelande. In deze gemeente zijn voor den dienstplicht, lichting 1930, ingeschre ven 21 personen, waarvan er 12 vrij stelling wegens broederdienst hebben aangevraagd. Woensdagavond vergaderde In de gemeenteherberg de brandstoffen- vereeniging „Eendracht maakt Macht". De voorzitter de heer M. J. Straub opent de vergadering, welke door 105 leden is bezocht en heet allen wel kom. Uit het verslag van den secre taris blijkt, dat 9 personen wegens vertrek of overlijden hadden opge houden lid te zijn, terwijl 34 nieuwe leden waren toegetreden. Uit de reke ning van den penningmeester blijkt dat in 1928 waren aangekocht 5268 H.L. eierkolen, 1795 H.L. nootjesko len, 14.000 turven, 19.800 K.G. sloffen en 128 H.L. anthraciet. De inkomsten over 1928 bedroegen f9896,65, de uit gaven f9668,74, zoodat er een goed slot aanwezig is van f 227,91. Het af tredend bestuurslid de heer P. D. Hoogstraafe wordt met groote meer derheid van stemmen herkozen. Be sloten wordt In 1929 wederom 6 maal brandstoffen aan te koopen. KAPELLE. De leden van de Chr. Schoolvereeniging Kapelle-Biezelinge kwamen in vergadering bijeen onder voorzitterschap van den heer H. Slab- bekoorn. In zijn jaarverslag deelde de secretaris mee, dat het ledental der vereeniging 74 bedraagt. Twee leden traden toe, 5 bedankten. In de plaats van de onderwijzeres Mej. Jeronimus benoemde het bestuur Mej. Berman. De voorzitter moest bedanken, een bestuurslid bedankte eveneens. De penningmeester meldde een batig sal do van f 45,39. Het hoofd der school deelde mee dat er op het moment 107 leerlingen zijn. 70 pet. der kinderen is thans ziek. Herkozen werden de af tredende bestuursleden Joz. de Jager en P. Fraanje en gekozen P. Scheele en W. Bogaards. Besloten werd een ouderavond te houden en een open bare les. Aan den heer A. de Bourgraaf, kassenbouwer te Kapelle, werd ge gund het bouwen van een houten druï- venkas voor den heer M. Rijk te Noord-Kraaijert (gemeente 's Heer Arendskerke) ter lengte van 40 M. Eveneens werd gegund de bouw van een warenhuis met 5 kappen van 40 M. voor den heer H. Curïël te Krabben- dijke. Gisterenavond trad voor de af deeling van het Nut van het Algemeen te Kapelle op, de tooneelclub van het Nutsdepartement te Krabbendijke. Opgevoerd werd „Roeping", tooneel- spel van Jo van Ammers—Küller. Voor de leden van de Tuïn- bouwvereenïging Biezelinge en Omge ving heeft in het veilinggebouw Ir. W. J. Dewez van Breda een film-voor- dracht gehouden. Vertoond werden een komische aardappel- en bieten- film en verder een film over de Kali- mijnen, Kali-proefvelden en Kali- ziektebestrijding. KRABBENDIJKE. Donderdagavond vergaderde de vereeniging „Het Groe ne Kruis" onder voorzitterschap van den heer J. Frelier. Uit het jaarverslag bleek, dat het aantal leden 589 be draagt. Materialen werden aangekocht voor een bedrag van f 40,35. De wijk verpleegsters Zr. Vervloei en Zr. De Raad brachten alhier en te Waarde 2319 gewone ziekenbezoeken, 192 t. b. c.- en 274 zuigelingenbezoeken. De ontvangsten en uitgaven voor de wijk verpleging bedroegen f2251,56, waar onder een subsidie van het Rijk, groot f483,—. De ontvangsten en uitgaven voor de t.b.c.-bestrijding f 1052,43, w.o. een gift van de afdeeling Oostelijk Zuid-Beveland van het Roode Kruis, groot f140,—. De netto-opbrengst ver koop Emma-bloem was f 62,21. De ont vangsten van het Groene Kruis zijn f2872,70, de uitgaven f2833,46, goed slot f 39,24. Het reservefonds bedraagt f581,18. De begrootingen voor Groene Kruis, wijkverpleging en t.b.c.-bestrij ding werden in ontvangsten en uitga ven vastgesteld resp. op f 1724,24, f1775,- en f1150,-. De aftr. be stuursleden werden herkozen en in de vacature de heer J. Deij, werd be noemd de heer L. J. van Langevelde. KATÏEHEJIJKR-oIn de giptJren fes- houden raadsvergadering werd de be grooting 1929 op verzoek Vart Gbd^ Staten gewijzigd, nadat de cornmispifei van onderzoek die had behandeld. De heer P. v. Kleunen Jz. neemt zijn benoeming aan als lid van het Bur gerlijk Armbestuur. Ingekomen is eene mededeeling van het Hoofd der school te Kattendijke over benoeming lid en bestuur van de Oudercommissie aldaar. Het percentage op de rijks inkomstenbelasting voor dit jaar wordt vastgesteld op 1%. Tot lid van het stembureau te Wilhelminadorp wordt wegens bedanken van het lid Van de Velde benoemd de heer A. de Groene, wethouder. Mededeelingen worden ge daan over het benoemen van een on derwijzeres aan de school te Katten dijke. Een verzoek om geen vermake lijkheidsbelasting te heffen voor de a.s. landbouwtentoonstelling vindt in zooverre geen gunstig onthaal, dat on der enkele voorwaarden besloten wordt de belasting te heffen van de zuivere winst, die gemaakt zal wor den. Op 6 dezer werd bij den voor zitter van den raad eene aangeteeken- de brief bezorgd van den volgenden inhoud: Aan den Raad der gemeente Kat tendijke. De ondergeteekende, tevens raadslid verzoekt beleefd dit schrijven, gericht aan den raad der gemeente Katten dijke, te willen behandelen in de raads vergadering van Donderdag 7 Febr. 1929. De raad van oordeel dat de per sonen die door de slechte toepassing van de plaatselijke verordening der belasting op de honden nadeel hebben geleden, deze schadeloos te stellen. Tevens door art. 7 is vervallen en de overige artikels hierdoor zijn ont wricht, en voor art. 7 geen ander mid del is tot een richtige heffen. De ver ordening nietig te verklaren en een nieuwe verordening in het leven te roepen. Immers moet de richtige hef fing de strafbepaling bestaan, dus kan dat art. niet vervallen en volgens art. 257 moet art. 7 juist aanwijzen waarin de richtige heffing bestaat. Gaat over tot de orde van den dag, J. F. Hundersmarck, Raadslid, Kattendijke. De voorzitter stelt voor, waar geen bespreking met de wethouders hier over heeft kunnen plaats hebben, den heer Hundersmarck uit te noodigen een verordening in te zenden, zooals hij die wenscht. Deze kan dan aan de leden van den raad gezonden worden ter inzage. De heer Hundersmarck zegt zulks toe. Zeer lang wordt gesproken over de vraag of een houder van een hond eigenaar is. De een vindt dat de eige naar aangeslagen moet worden, terwijl de verordening enkel spreekt over houders. Tot een resultaat kan men niet komen. Enkele leden laten zich niet overtuigen. Daarna stelt de heer Hundersmarck voor om den politiehond van Huis stede vrij te laten van geheele belas ting, benevens terug te betalen f6, Alleen Hundersmarck is er voor, de heeren van der Kemp en Molhoek blijven buiten stemming. De andere 4 leden stemden tegen. De heer Hundersmarck stelt voor aan de raadsleden alle gemeente-ver- ordeningen gratis te verstrekken, waar geen bezwaar tegen bestaat. Als men geen lid meer is, zal men de veror deningen terug moeten geven. KORTGENE. De heer C. Kramer te Kortgene is benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de Rijksleerschool te Middelburg. NISSE. Woensdag j.l. vergaderde de kolenvereeniging „Ons Voordeel" te Nisse. De vereeniging telt momenteel 92 leden. Aangekocht werden over 1927 -1928 1829 H.L. kolen, waarvan 2651/2 H.L. stukkolen, 15521/2 eierko len, 11 H.L. anthraciet en 3200 K.G. sloffen. De inkomsten der vereeni ging bedroegen over 1927 f2779,W/a en de uitgaven f 2764,19. Er is dus een batig saldo van f15,—Als secre taris en commissaris werden resp. her benoemd de heeren G. Otte en Jacob Slabbekoorn. OVEZAND. Woensdag en Donder dagavond gaf de tooneelclub haar Jaar- lijksche uitvoering in de herberg van den heer J. Koens. Een talrijk publiek was op beide avonden aanwezig. Een drama en eenige kluchtspelen werden opgevoerd, en ze genoten veel bijval. RILLAND-BATH. Dinsdag werd hier het aangekondigde ijsfeest gehouden. Het feest werd opgeluisterd door het muziekgezelschap „Rillandia". De be langstelling was groot, hoewel het zeer mistig weer was en het ijs niet al te best. De uitreiking der prijzen had des avonds plaats in het café van den heer Traas. De jury had geen ge makkelijke taak, vooral niet waf be trof de no's schoonrijden voor paren en voor heeren. Het comité mag met genoegen op dezen dag terugzien. De uitslagen waren als volgt: Hardrijden jongens: le prijs L. van 'Rut-p iïeq pr. C. Zandee; 3e pr. L. Nieuwenhuijae4e pr. Ant. van Boven, j Hardrijden; heeren: le pr. G. Hir- dos; 2e' pr..'J. Rijnberg; 3e pr. J. de Góffau-JKodde4e pr. C. van Gorsel Wz.; 5e pr. Ant. Goeree. Schoonrijden paren: le pr. Mej. L. Nieuwenhuijze en M. Blok; 2e pr. Mej. M. Griep en W. Dronkers; 3e pr. Mej. Jaan Krijger en C. Krijger. Schoonrijden dames: le pr. Mej. M. Griep; 2e pr. Mej. L. Nieuwenhuijze; 3e pr. Mej. J. Krijger. Schoonrijden heeren: le pr. A. Rijn berg; 2e pr. M. Blok; 3e pr. W. van Gorsel; 4e pr. A. Weststrate. Tonrijden: le pr. C. Hirdes; 2e pr. L. Bruijnzeel; 3e pr. H. Blok; 4e pr. A. Colpaart. Ringsteken voor dames: le pr. Mej. M. Griep; 2e pr. N. van Baaien; 3e pr. D. van Baaien; 4e pr. L. Colpaart; 5e pr. J. Krijger. De kommies te water 2e klasse A. Tompot te Bath, is bevorderd tot de le klasse. WOLPHAARTSDIJK. De uitgestel de wedstrijden van de ijsclub „De Weel" te Wolphaartsdijk zullen ge houden worden op Zaterdag 9 Fe bruari, ijsbaan „De Weel" (Heeren polder), omstreeks 11 uur. YERSEKE. Woensdagavond werd de wekelijksche vergadering van het bur gerlijk of algemeen armbestuur inde stichting „Vredelust" alhier bezocht door deputaties, groot 20 a 25 man, van werkloozen. Aan het hoofd daar van zette een bestuurslid van de af deeling van den Bond van Transport arbeiders alhier, de behoeften der werkloozen uiteen met verzoek om voorziening. Er zal een onderzoek worden ingesteld. Door een der leden van den ge meenteraad werd, namens een groep ingezetenen, op een audiëntie bij den Commissaris der Koningin te Middel burg, de wenschelijkheid bepleit, eene herbenoeming van den burgemeester, wiens tijd op 29 Maart a.s. om is, niet meer te doen plaats hebben. De be doelde titularis is 76 jaar oud. LUCHTVAART. Lindbergh verongelukt Volgens een bericht uit Miami ont breekt reeds sedert 24 uur elk be richt van of over Lindbergh, die naar men weet een groote vlucht door Cen traal Amerika maakt. Het laatste, waf men van hem weet, is, dat hij van Punta Aronas, in Costa Rica, is ge start naar Panama. Men neemt aan, dat Lindbergh misschien direct naar Christobal is gevlogen. OVERZICHT. Het Kellogg-pact. De Duitsche Rijksdag heeft in derde lezing met 287—127 stemmen beslo ten tot ratificatie van het Kellogg- pact. Tegen aanvaarding van het pact stemden de communisten, de Duitsch- nationalen, de nat.-soc. en de chr.- nat. boeren-partij. Verder werd een door de commissie van buitenlandslche zaken ingediende motie aangenomen, waarin de rijks- regeering wordt verzocht bij de onderteekenaars van het pact en bij den Volkenbond aan te dringen op algemeene ontwapening en op een spoedige minzame opheffing der te genstellingen tusschen de volken en het doen verdwijnen der bestaande on gerechtigheden. Groot arbeidsconflict in Duitschland. De toestand in de Duitsche textiel industrie wordt met den dag dreigen der. 200.000 arbeiders hebben geen ta riefovereenkomst meer met de pa troons en 40.000 hunner staken. Vei*- dere stakingen en uitsluitingen worden verwacht In het aan den rechteroever van den Rijn gelegen textïelgebïed hebben de patroons voorgesteld de oude loonen te handhaven tot einde 1929. De vakvereenïgingen hebben dit voorstel echter van de hand gewezen. Daarop hebben de vereenigingen van patroons hun leden ontslagen van de verplichting de oude loonen verder te betalen. De patroons hebben alle tariefverdragen tegen 18 Februari op gezegd; ze willen de loonen verlagen met gemiddeld 81/2 0/0. De minimum- loonen der mannelijke arbeiders zul len op 63 pfenning, die voor de vrou welijke arbeidskrachten op 48 pfen ning per uur worden vastgesteld. De vakvereenïgingen hebben hun houding tegenover dit voorstel nog niet be paald. In de textielfabrieken en weverijen

Goessche Courant | 1929 | | pagina 2