Buitenland Binnenland Hoest, Keelpijn Van Overal JjemeDgd NieuWs Nationale Wedstrijd O a f den. Het aftredend beqjuurslid JM>W£'. terman Mz. werd met groote «jppr- derheid herkozen. De minirpum, con tributie werd weder vastgesteld op 75 cent per jaar. De heer A. Mol werd herkozen als bestuurslid der Wijkver pleging. De vergadering werd bezocht door 29 van de 194 leden. WOLPHAARTSDIJK. Vrijdagavond hield de afdeeling van den bijzonderen Vrijwilligen Landstorm ter gelegenheid van haar 10-jarig bestaan een gezellige bijeenkomst in het gebouw T.A.V.E.N.U., welke bijeenkomst werd opgeluisterd door het strijkje „Onderling Kunstgenot». Nadat de voorzitter der plaatselijke commissie, de burgemeester, de bijeenkomst had geopend werden door de aanwezigen de 2 eerste coupletten van het Wilhelmus gezongen. Hierna kreeg het wootd de heer Laernoes uit Vlissingen, algemeen secre taris voor het verband Zeeland van de B. v. L. Spr. besprak in korte trekken doel en werking van het instituut en deelde mede, dat 25 Februari a.s. de film zal vertoond worden van de op 27 September j 1. ge houden betooging te 's Gravenhage. De film zal worden vertoond in de zaal van het Schuttershof te Goes. Na de rede van den heer Laernoes werden voordrachten gehouden door leden van den B. v. L, De Neutrale Werkliedenvereni ging E. M. M. hield in de afgeloopen week haar feestelijke jaarvergadering in het gebouw T.A.V.E.N.U De rekening van den penningmeester sloot met een batig saldo van f 33,Tot bestuurs leden werden herkozen de heeren P. Rijn en M. Kloosterman. In de afgeloopen week verloor een der ingezetenen zijn portemonnaie met f 70,Le eerlijke vinder kwam tot nu toe niet opdagen. Bij de gehouden inventarisatie is gebleken dat op 15 Januari j.l. nogplm 55000 H.L. aardappelen aanwezig waren. WËMELDINGE. Loop der bevolking over de maand Januari 1929. Ingekomen: A. F. de Kluis van Utrecht naar Biesweg A 91 j J. Sonke van 's Gravenhage naar Dorpstraat B 178; C. van Boven van Eindhoven naar Daniëlstraat B 106; O. de Jonge van Rotterdam naar Bonzij weg C 22. Vertrokken B. Paauwe naar Eind hoven, Gestelschestraat 164 J. Holland naar Eindhoven, Gestelschestraat 164 C. van Oosten naar Eindhoven, Gestel schestraat 170; J. Cijsom naar Harlin gen, bingelstraat SaA. M. Meijaaid naar IJsselmonde, Oostdijk A 75; P. van den Cingel naar Goes, Vosmaerslraat 14; P. Mallekote en gezin naar Eindhoven, Brugstraat 50 G. van Dijk en gezin naar Rotterdam, Paardstraat 36 B 1. Wessel naar Brussel (B.) Koolmijnkaai 40 (kasteeltje). WISSEN KERKE. De gemeenteraad vergaderde Vrijdag. De voorzitter gaf, al vorens de agende te doen behandelen een overzicht van het afgeloopen jaar. Spr. herinnerde aan het gunstige jaar voorden landbouw en aan de werken in 1928 uit gevoerd. In 1929 wachten de raad voor stellen tot reorganisatie van de brandweer, tot verbetering van het uurwerk in den toren en tot restauratie van den toren. Van de P.Z.E M. vernam spr. dat met de electrificatie van Noord-Beveland veel spoed zal worden gemaakt. Wethouder Buize dankte namens de leden voor het gesproken en wenschte den voorzitter veel geluk met zijn gezin. De ingekomen stukken werden alle voor ken nisgeving aangenomen. Een verzoek van den Havenmeester te Kamperland om ver hooging zijner jaarwedde werd verdedigd door dhr. Schippers. Besloten werd het minimum-loon te brengen op f 600 en het maximum op f 750, zulks afhankelijk van de opbrengst der havengelden. Het voorstel der meerderheid van B. en W. tot' aanschaffing van 4 vlaggen om op de verjaardagen van het Vorstelijk Huis van de Gemeentegebouwen te Wissenkerke, Kamperland en Geersdijk te kunnen vlaggen werd verdedigd door weth. Van der Maas en het lid De Boer. Het lid Van Nieuwenhuizen kon het nut van al die vlaggen niet inzien en was alleen tegenstemmer. Tot leden der commissie tot wering van Schoolverzuim te Geersdijk werden benoemd A. van Halst, W. C. de Priester, inej. L van der Linde en D. de Looft'. Daarna volgde benoeming van leden voor het stembureau voor de verkiezing van leden der 2e kamer. Voor stembureau 1 Wissenkerke: plaatsvervangendvoor- zitter Joh. v. d. Maas, leden S. J. de Regt, Th. de Ridder en A. L. Abrahamse, P. M. de Boer. Stemdistrict 2 Kamperland, voorzitter J. J. Buize, leden en vervan gende leden A. M. van Nieuwenhuizen, J. M. Noordhoek, J. C. Kramer en M M. Schippers. Daarna volgde bespreking van het iugekomen rapport der commissie inzake de aanschaffing van een Motor brandspuit. De voorzitter zei de commissie dank voor het rapport. Met algemeene stemmen werd besloten een Motorbrand spuit aan te schaffen. Bij de rondvraag vroeg het lid Schippers dqn gjdolven grond in de richting -Veerdam te verwijderen of den weg daarmede te verbreeden. Nu is die grond erg lastig voor bet verkeer met de autobussen. De voorzitter zal in overleg treden met den wegopzichter. YERSEKE. De vergadering van het Groene Kruis onder voorzitterschap van den heer M. van Harmeien, was slecht bezocht. Herkozen als bestuurs leden de heeren M. van Harmeien, C. de Jonge, J. L. Bom, vacature J. J. van der Peijl gekozen M. Mïeras Nzn. In de kascommïssie werden benoemd de heeren Ph. Bom en A. Willemsen. OVERZICHT. Overeenkomst met het Vaticaan. Tusschen het Vaticaan en de Italiaan sche regeering is een overeenkomst gesloteD Daarin wordt de souvereiniteit van den paus erkend over de huidige bezittingen van het Vaticaan, d.w.z het Vaticaan zelf, de tuinen van het Vaticaan, de St. Pieter en al de kerkelijke paleizen in Rome, als de Propaganda Fide, het Semi nario Bemano, welke sedert 1870 eigen dom waren van den Italiaanschen staat en waarvan alleen het gebruik aan de berk laten was Voortaan zullen al deze palei zen en instellingen deel uit maken van den kerkelijken staat. Evenzoo zullen het Laleraan en de Scale Santa weer tot den kerkelijken staat behooren. Tusschen Vaticaan en Lateraan zal een weg tot het pauselijk grondge bied gaan behooren (beheer en onderhoud blijven nochthans voor rekening van de muren van het Vaticaan loopt naar de Via Aurelia tot aan de poort van den heiligen Pancratius, vandaar loopt hij op de Tiber toe en daarover heen naar de Aventino, dan naar de Monte Alio en vervolgens rechtaf op het Seminario Ro mano, het plein van Sint Jan in Latra- nen en de Scala Santa. De Paus zal dus met dezen weg, die buiten Rome om loopt van de St. Pieter naar het Lateraan over eigen grondgebied kunnen komen. D e overval metr oof te Dimther. Im verband met dein onlangs tem huize van de echtelieden Wijlaers gepleegden nachtelijke overval, waarbij vijf person-n als verdachten werden aangehouden, zijn de chauffeur G. v. d. R. uit Heerlen en de koopman J. K. uit Uden, waarin men meende de hoofdschuldigen gevonden te hebben, weer op vrije voeten gesteld. Naar de Bossche Courant verneemt was als vermoedelijke dader van den roof overval te Dintber aangehouden zekere De J. uit Uden. Tijdens zijn overbrenging door twee marechaussees zou de man, die over een herculische hradht beschikt* echter kans gezien hebben om zich los te rukken en de beide politiemannen tegen den grond te slaan, waarna hij gevlucht is. Aangezien hij in het bezit was van een Belgische pas vermoedt men dat hij naar België is uitgeweken. Bevestiging van dit bericht kon het blad echter niet krijgen. Te Berlijn bestolen. Zaterdagnacht is in een, hotel in het Westen van Berlijn een Nederlandsch zakenman, die daar gedurende eenige da gen met zijn vrouw zijn intrek had geno men, tijdens zijn afwezigheid bestolen Bij het verlaten van zijn, kamer had hij wel is waar de deur op slot gedaan, doch verzuimd zijn koffer af te sluiten. Toen hij terugkwam moest hij tot de ontdekking komen, dat dieven van zijn afwezigheid ge bruik hadden gemaakt om voor een waar de van circa 6000 gulden aan sieraden uit idem koffer te stelen De nalati ge notaris. Omtrent het staken van de betalingen door het kantoor van notaris J. H. B. te Leeuwarden, verneemt de „Tel." na der, dat het tekort in totaal ongeveer f200.000 zal bedragen. De gedupeerden zijn voornamelijk personen, die buiten Friesland wonen. In de oorlogsjaren in tereseerde notaris B. zich namelijk bij en kele ondernemingen in Holland. Van frau duleuze handelingen is echter m het ge heel geen sprake. Nog steeds wordt ge tracht tot een minnelijke schikking le gera ken, hetgeen geenszins uitgesloten wordt geacht. MIJnhardt's Hoesttabletten. Doos 30 cl. Mljnhardt's Keel IJntabletten, 60 en 30 cl. Bij Apoth. en Drogisten. B e r o o v i n g. Een Franschman, die te Zutphen io- i goed in het geld1 zat, wilde een avond pret maken en ging daartoe naar Deventer, waar hij in1 kenfnis kwam. met iemand, die hem wel dien weg zou wijzen. Zij kwamen terecht in een verlofszaak, van G. uit Amsterdam. Deze heeft met zijn knecht H., den Franschman verder geholpen. Zij gingen naar Apeldoorn, waar zij den Franschman in kennis brach ten met een vrouw. Toen de vreemdeling eenigen tijd met de vrouw had geconver seerd, bleek zijn portefeuille zoek te zijn en was hij van een bedrag van vermoede lijk frs. 1800 ontlast. De Deventer politie heeft het geld op gespoord bij een bank, den caféhouder en diens knecht in hechtenis genomen en hen tot nader onderzoek overgeleverd aan dé Apeldoornsche politie. Januari was droog. De filiaal-inrichting van het Konin klijk Neder land sch Meteorologisch Insti tuut te Amsterdam deelt mede: Sinds in 1910 de regen-waarnemingen in den Hortus Botanicus te Amsterdam zijn begonnen, is nimmer zoo weinig neerslag afgetapt als in de afgeloopen maand toen slechts, 24 m.M. werd bereikt. Bijzonder droog was ook Januari 1917 met 27 m.M., de natste Januari was die van 1921 met 112, het gemiddel de bedraagt 62 m.M. Een langdurige s taking. In de vergadering der stakers bij de firma J. W. Meyerink ei Co., te Win terswijk, is besloten, de staking, die ruim een jaar geduurd heeft, op te heffen De fabriek heeft gedurende dit jaar niet stilgestaan, doch andere werkkrachten hebben den arbeid voortgezet. De arbeiders hebben zich thans bereid verklaard, zonder eenige voorwaarde het werk te hervatten. De firma moet zich echter met een uit de stakers gevormd© commissie verstaan, welke om een onder- boud verzocht heeft, teneinde te bespre ken, op welke wijze en wanneer de arbeid hervat kan worden. Uitvoer van v e r d o o v e n d e Het Eerste Kamerlid Van Embden, heeft aan den minister van Arbeid, vra gen gesteld in verband met de besprekin gen in de Opiumcommissie van den Vol kenbond, gewijld aan den zeer omvangrij ken uitvoer van verdoovingsmiddelen uit de chemische fabriek te Naarden gedu rende de laatste jaren en naar aanleiding van de verklaring van den Nederlandschen gedelegeerde, dat de blaam voor het zoo laat uitvaardigen der in- en uitvoerverbo den op de Neder lands che Regeering rust. Gevraagd wordt o m. waaraan dit te wijten is en of met deze erkenning mede wordt gedoeld op bet feit, dat de Regee ring 2 jaar en 8 maanden beeft laten ver strijken tusschen de oimdjerteekening van de Opium-Conventie 1925 en de indiening van het wetsontwerp, dat geworden is de Opiumwet 1928. Hier te lande is ingediend een wetsontwerp „Herziening curateele, be paaldelijk met hei oog op drankzuchtigen", waarvan de \oomaamiste strekking is, drankzucht te maken tot een der gronden voor curateele. Daarmede gaat de Neder- landische wetgever den weg op, welke ook in jongere codificatie is gevolgd. Zaterdagmiddag hebben de heer en mevrouw VisserHooft en de heer A. Sillem, die de vogels in het gebied van den Karakorum zal bestudeeren, zich te Rotterdam aan boord van het s.s. „Ridder kerk" van de Vereemigde Scheepvaart Mij en be geven. Te Angeren (Betuwe) is een bru tale diefstal gepleegd. Ten huize van den landbouwer v. G. heeft men zich toegang weten te verschaffen tot een slaapkamer en uit een daar staande kast ruim f6000 aan contanten meegenomen. Twee briefjes van f 1000 heeft men laten liggen. Er is in den laatsten tijd in de Betuwe herhaaldelijk ingebroken. Op een in de haven van de fabriek Werkspoor te Zuilen liggende rijnaak is Donderdag een droevig ongeluk gebeurd, Toen de schipper des morgens zijn knecht zou gaan wekken, die zijn slaapplaats in het vooronder van het schip had, bemerk te hij dat de ruimte vol rook stond'. De 18-jarige knecht bleek reeds te zijn over leden. f i Sedert eenige weken mogen, inge volge van een verbod van de directie van de Nederlandsche Spoorwegen, de jongens die met couranten en tijdschriften op de stations langs de treinen loopen, geen na men van deze bladen meer roepen. Dit verbod vindt zijn oorzaak hierin, dat en kele uitgevers zich benadeeld achtten, om dat hun producten nooit of zelden werden afgeroepen, in tegenstelling met die van andere, welke altijd werden geroepen. Te Buckhannon, een plaatsje in den staat West-Virginië zijn bij een brand tien personen uit een gezin, die in hun slaap door de vlammen verrast werden, omgekomen. De brand was s ochtends heel in de vroegte uitgebroken. Naar gemeld wordt beschikt Aman Oellah thans over 14.000 goeduitgcrusitfl aan hem toegewijde soldaten. De ge* gevechten zijn wegens de grqote Koui gestaakt. Aman Oellal^. heeft in Kandahar een voorloq^i^ parlement mgesjela. De koning verklaar Je dat hijzijn hervormin gen zal ^p^rUettea, omdat hij op deze wijze de onailinnlielijkliid van Afghani stan verzekefcn kan. Inayat Oellah is door Aman Oellah als zijn plaatsvervanger aan gewezen. f De Wadden en het Friesche Gat zijn door de strenge vorst herschapen in een onafzienbaar ijsveld. De overtocht met de veerboot is absoluut onmogelijk geworden, zoodat bet eiland' sedert drie diagen volkomen geïsoleerd is, terwijl ook de post, die van Oostmahom komt, niet overgebracht kan worden'. Zelfs de drink waterputten, die sedert lange tijden niet bevroren waren, zijn met een dikke laag ijs bedekt. Zachte straf voor bigamie. Voor een der Berlijnscbe rechtbanken heeft een 52-jarige instrumentmaker, En- geler genaamd, wegens b'gamie terecht gestaan. Het was een zeer ongewoon ge val, daar Engeler op verzoek zijner eerste vrouw builen zijn weten dood verklaard was. Engeler deelde bij zijn verhoor mede, dat zijn eerste huwelijk zeer ongelukkig was, zoodat hij het als een-verlossing beschouwde, toen hij bij het uitbreken van den oorlog onder de wapenen moest komen. Hij had aan het front den dood gezocht, om een einde te maken aan [het leven met zijn vrouw, dat hem tot een hel was geworden. De rechtbank kon eonstateeren, dat Engeler inderdaad de eerste in de com pagnie was geweest, die wegens dapper heid aan het front het ijzeren kruis eerste klasse had gekregen. Na den oorlog was bekl. niet meer naar zijn vrouw teruggekeerd. In 1919 was hij te Koningsbergen voor de tweede maal gehuwd. Hij verklaarde, dat het destijds niet in zijn hoofd was opgekomen zich van zijn eerste vrouw te laten schei den. Eerst toen hij in 1925 bij zijn terugkeer naar Berlijn vernam, dat zijn eerste vrouw hem dood had laten verkla ren, vroeg hij echtscheiding aan en deze kwam dan ook tot stand. De gescheiden eerste vrouw was door het proces echter te weten gekomen, dat Engeler een tweede huwelijk had gesloten en deed hiervan aangifte. De rechtbank veroordeelde de beklaag de, die steeds van onbesproken levens wandel is geweest en met zijn tweede vrouw een gelukkig huwelijk heeft, we gens bigamie tot een minimumstraf, zes maanden voorwaardelijk. VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. Februari 6 's Heer Hendrikskinderen, woon huis met schuur en erf, tuingrond en inboedel, van Dissel. 7 Kapelle, boeren-inspan, Kram. 7 Goes, afbraak, de Kok. 11 Hoedekenskerke, hofstede met boomgaard, bouw- en weiland, Pi laar. 13 Hoedekenskerke, boeren-inspan, Pilaar. 13 Kapelle, hoefje met bouwland en boomgaard, Kram. 13 Goes, inboedel, de Kok. 13 Heinkenszand, hofsteedje met bouwland, Verbist. 13 Kruinïngen, huis en erf, bouw land, van Dijke. 21 Hoedekenskerke, inboedel, Pilaar. 20 Katfendijke, inspan, Pilaar. 22 Nïeuwdorp, kapitale boereninspan, De Wilde Heijboer. 27 Borssele, kapitalen boeren-inspan, De Wilde Heijboer. Nieuwdorp, hoefje, Pilaar. Maart: 7 Krabbendijke, kapitale boerenin span, van Dijke. 13 Wiihelminadorp, paarden, J. C. H. Hollmann. 20 's Gravenpolder, inspan, De Wilde Heijboer. VERGADERINGEN EN VOORSTELLINGEN ENZ. Februari: 4 Bioscoop Slot Ostende, „Casanova" 5 Landbouw-Bioscoop, „De jonge kampioene" en „Het spoor van den tijger". 5 Slot Ostende, film-avond „De Hanze". 5 7 en 8, Prins van Oranje, Onder ling Kunstgenot, „Filmmaniakken". 8 9, 10 en 12, Landbouw-Bioscoop, „Gesteenigd". 13 Slot Ostende, vergadering kring Zuid-Beveland Ned. Herv. Meis- jesvereeniging. 15 16, 17 en 19, Landbouw-Bioscoop, „De ijzeren Divisie". Slot Ostende, muziek-demonstra- itie „His Master's Voice". Slot Ostende, film-avond Sluis' Biscuits. Slot Ostende, Zeeuwsch a Capella- koor. Prins van Oranje, Nieuw Rotterd. Tooneel en Heijermans-ensemble, „Freule Julie". Maart: Landbouw-Bioscoop, „Het laatste commando". Landbouw-Bioscoop, Harold Lloyd op de Eenmanswagen. AANBESTEDINGEN. Februari: 12 Wiihelminadorp, bouwen dubbele arbeiderswoning, C. van Maris. MARKTBERICHT. ROTTERDAM, 4 Febr. ''929. Vlasaanvoer: 25490 Blauw fl,20 a f 1,40, 10000 Groningen f 1,15 af 1,85, 6600 Wit f 1,20 a f 1,40, 6900 Geel f 1,20 a f 1,40, 3100 Dauwroot fl,a f 1,20. Handel kalm. Aardappelen Zeeuwsehe Blauwe f 8,40 a f 3,75; Bonten f 3,40 a f 8,75 Eigenheimers f 2,30 a f 2,50. Granen huitenlandsche, kalm. Meel f 16,a fHaver Canada f 11,40 a fMais Laplata f232. Binnenlandsche Tarwe f 11, - a f 11,50 Gerst Chevalier 11,a 11,50 Haver 10,25 a 11, Erwten 13,50 a 16, Schokkers L4,a 17,50 Bruineboonen 38,a 42,50 Maanzaad 32,a 34, Karwijzaad 86,a 38,— Koolzaad a Kanariezaad a Lijnzaad (voer) 16,a 18, Lijnzaad (zaai) blauwbloei 20,a 21, witbloei 18,a 19, Boekweit, Koningsberger disponibel f 12,65 VARKENSMARKT. Varkensaanvoer 1727, eerste kwaliteit f 0,67 a f 0,72 tweede f 0,61 a f 0,65, derde f 0,56 a f 0,59zouters f 0,a f 0,export f0,62 a f 0,65. Handel vlug. LICHT OP. Dinsdag 5 Februari 5.22 uur Woensdag 6 Februari 5.24 uur WEERBERICHT. De verwachting tot den- avond van 5 dezer luidt: zwakke veranderlijke wind, nevelig tot half of licht bewolkt, weinig of geen neerslag, afnemende vorst, over dag lichte dooi in het Westen. BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Geboren: 4', Francois Cornelis, z.v. ;n van de Velde en Jacoba van Gilst. Overleden: 4, Johannes Josephus Bros- ket, 82 jaar, weduwnaar van Catharma Dirkse; 4, Simon Gerardus Meijler, 70 jaar, echtgenoot van Jannetje Verdonk, ADVERTENTIËN. Kon. Ned. Schaatsenrijdersbond. voor amateurs, provinciaal kampioen schap hardrijden voor de Provincie Zeeland. Afstanden 500, 1500 en 5000 Meter OP WOENSDAG 6 FEBRUARI 1929. 1]svereeniging „De Weel" te Wolphaartsdijk. Inschrijvingen bij den heer J. C. KOERT te Wolphaartsdijk. Aanvang omstreeks 11 uur. Prijzen: Provinciale beker en me dailles. De wedstrijd wordt gehouden op ,De Weel", (Heerenpolder). UIT DE HAND TE KOOP ook geschikt voor 2 woonhuizen, op kleinen afstand van groot dorp in Z.- Bev. Br. onder no. ógo, bur. v. d. blad. TE KOOP 3 zware kozijnen met 6 deuren, 2 M. breed, 3 M. hoog, ook afzonderlijk. W. FRANCKE, Lange Vorststr., GOES

Goessche Courant | 1929 | | pagina 3