*UROL jiivwe schstale fluid ry% "iaO iol2 en springende lippen Dooien 3C^00 en 90 ce. Tube 80 ce, Bij Apotb. en Drogisten dragen. Het lijkt er anders op alsof ze daar niet veel voor voelen. Spr. zegt dat de Goesche polder ook in het bijdragen in andere kosten zich niet van den besten kant laat kennen. Het bestuur zal de twee genoemde polders verzoeken de bijdragen te ver dubbelen. De heer Kakebeeke meent dat de Goesche polder naar behooren bij draagt in de kosten van de Breede Watering. In de laatste 20 jaar is de Breede Watering tekort geschoten in bedel ving. Als de Breede Watering de toe stand in orde brengt, als de ontwate ring goed is, dan zal de Goesche pol der wellicht niet weigerachtig blijven om meer bij te dragen. De voorzitter had uit den brief van den Goeschen polder dien indruk niet gekregen. De heer Trïmpe bestrijdt de mee ning van den heer Kakebeeke vol gens welke de Breede Watering 20 jaar in gebreke bleef. De Breede Wa tering heeft altijd nog meer gedaan dan contractueel is vastgelegd. Spr. adviseert den Goeschen polder niet te wachten met bij te dragen tot alles in orde blijkt. Spr. had een waardiger houding verwacht. De heer Nïjssen raadt aan de geld- leening voor het werk over een lan gere termijn aan te gaan. Men belast zich anders zoo zwaar. De voorzitter zegt dat dit jaar de polder rond f500.000 in leen zal heb ben. Waarschijnlijk worden de lasten met f3,a f4,verhoogd voor de eerstvolgende begrootïng. De heer Nieuwenhuize raadt aan de onvoorziene uitgaven voor de sluis te Schore niet te laag te nemen. Dit werk kan nog leelijke tegenvallers op leveren. De heer Kakebeeke stelt voor een leening aan te gaan van ten hoogste f190.000 en daaruit te bestrijden de kosten van het Oostelijk en van het Westelijk plan. Beide werken moeten dan zooveel mogelijk in 1 jaar worden uitgevoerd. (Spr. schat de kosten van het plan voor het Oostelijk gedeelte op pl.m. f 75.000). De voorzitter zegt dat het bestuur het Oostelijk plan liever niet uit wil voeren voordat men meer weet over de kosten van electrische bemaling door de P.Z.E.M. Het bestuur stelt voor nu f 106.000 te leenen en het vol gend jaar het Oostelijk plan uit te voeren. De heer Kakebeeke verdedigt nog maals zijn voorstel. Als het bestuur nu reeds machtiging tot de geheele geldleening krijgt, dan kan het be stuur. gemakkelijker werken. Alles pleit voor directe aanneming van bei de plannen. De heer Ganseman is tegen het plan- Kakebeeke in verband met de schul denlast van den polder. De heer Trimpe is er ook tegen om reeds nu het Oostelijk plan aan te nemen. Is een Oostelijk plan zelfs wel noodig? Op deze vergadering heb ben we bovendien niet het recht te beslissen over het Oostelijk plan, want het komt niet op de agenda voor. Spr. begrijpt niet dat de heer Kake beeke zooiets wil. De heer Kakebeeke verwondert zich over de uitlating van den heer Trimpe, die gewoonlijk een breed standpunt inneemt. Het is al een paar jaar be kend dat -men ontwatering van den geheelen polder wil. Z'n voorstel houdt dus niets onverwachts in. De heer P. Lindenbergh is er voor om thans alleen over het voorstel van het bestuur te stemmen. Men kan dan het bestuur nog altijd opdragen een plan voor het Oostelijk gedeelte uit te werken. De heer Lenshoek vreest dat de in gelanden het volgend jaar weer een uitvlucht zullen hebben om het Oos ten niet te helpen. De heer De Graaf acht zich hier door beleedigd. Het bestuur mag zijn agenda nu niet prijsgeven. De heer Poleij wil voor het voorstel van het bestuur stemmen, doch hij roept voor later de clementie der in gelanden in. Het Oosten moet gehol pen worden. Het voorstel van het bestuur wordt zonder hoofdelijke stemming aange nomen. In een volgende vergadering zal het bestuur met een plan voor het Oosten komen. De heer Slegt vraagt of het werk aanbesteed zal worden. Hoe staat men tegenover het conflict in de aanne mers-wereld. t)e voorzitter antwoordt bevestigend. Het ,weric'wordt gewoonlijk aanbesteed onder merischen die niet bij den Bond zijn aangesloten. De heer Poleij zou op de e'étsfvol- gende agenda de betasting ófi'.de ge bouwde eigendommen willen zien. De voorzitter zegt, dat deze kwestie de aandacht heeft. De heer P. Oele vraagt nog eenige inlichtingen over den sluisbouw te Schore. De heer Dingemanse deelt mede dat de bodem daar zeer slap is. Of hef werk nog meer zal tegenvallen is moeilijk te bepalen. Hierna sluit de voorzitter de ver gadering. Het ijs. Na hedenmorgen verrichtte boringen zijn de vesten voor het publiek open gesteld. Reeds dadelijk werd van de gelegenheid een ruim gebruik gemaakt Enkele scholen gaven hun leerlin gen vrij. De vereenïging „Ijsvermaak" hoopt morgen onderlinge wedstrijden te hou den. DiphtHeri is. Naar we vernemen is in verband met de toeneming van het aantal diphtherïtis-gevallen alhier, voorname lijk onder de schoolgaande kinderen, overgegaan tot de sluiting der beide laagste klassen van de Hervormde School in de Nieuwstraat. „Nijtengo". Dit jaar zal weer een Nijverheids- tentoonstelling hier ter stede worden gehouden en wel van 20 tot 27 Juli. Het secretariaat van „Nijtengo IV" is gevestigd Stationsweg 37. Kantongerecht. Door den kantonrechter le Goes zijn veroordeeld wegens overtreding: Het met een auto 's avonds rijden zon der achterlicht: P. P. te Heinkenszand f 0,50 s. 1 cl. Zonder vergunning schelpdieren rapen aan voet van zeedijk: C. P. S. te Yerseke f3 s. 3 d. Straatschenderij: P. L. te Yerseke f 2 s. 1 w. tuchtsch., P. L., B. Z., Yl. V., S. A. D. te Yjerseke f 3 s. 3 d„ J. R. te Goes f7,50 s. 5 d. Nachtrumoer verwekken: C. P. R„ J. B. V., A. M. G., M. v. d|l K. te Goes f 10 s. 10 d. 1 Zonder vergunning over het ijs der vest loopen: P. D., M. D. te Goes f3 s. 3 d., J. V. te Goes een berisping, J. B. te Goes f2 s. 1 w. tuchtsch. Geen reglement aan boord hebben als schipper bevarende een rijkskanaal: D. K. te Wemeklingo f 2 s. 2 d., L. v. D. te Burch 2Xf2s. 2X2 d. 's Avonds fietsen zonder licht: J. N. te Kruiningen f 5 s. 5 d. Stieren ouder dan 9 maanden in eein weiland los laten loopen: G. S. te Baar land f 15 s. 10 d. Een auto 's avonds zonder licht laten staan: J. v. d. D. te Heinkenszand f 10 s. 10 d. Met een auto niet behoorlijk uitwijken naar rechts wanneer door hem die wil passeeren signaal is gegeven: A. S. te Hansweert f 3 s, 3 d. In Sn uit* Ingekomen: J. Verrijk en echtge- noote, steenhouwer, van Vlissingen, ,s Heer Hendrikskinderendijk 58; J. M. J. Slager, slagersknecht, van Co- lijnsplaat, v. d. Spiegelstraat 7; H. de Waard, dienstbode, van Rilland-Bath, Oostsingel 118; J. P. van Sabben, vleeschhouwer, van Kattendijke, Nieuwstraat 11, Vertrokken: J. C. Voois en gezin, havenarbeider, naar Rotterdam, Hud- sonstraat 245a; H. de Boer, machinist N.S., naar Hengelo, Berfloweg 105; M. J. Cornelisse en gezin, schipper, naar Rotterdam, Kettingstraat 52b; J. M. Witjes, kinderjuffrouw, naar Bergen op Zoom, Wouwsche weg 75; Jac. Westveer, soldaat, naar Ned.-Indië; M. Pols en dochter, timmerman, naar Afrika; C. Witte, dienstbode, naar Kattendijke (Wilhelminadorp); F. H. Hopster en echtgenoote, zonder be roep, naar St. Oedenrode; C. Kramer en echtgenoote, veldarbeider, naar O. en W. Souburg. Onbestelbare post. Brieven binnenland: H. H. v. d. Berg Rotterdam; Opzichter, administrateur en aannemer, Eindhoven. Briefkaarten binnenland: A. K. v. Oost, Schiedam. N.B. Den afzenders wordt aanbe volen op alle stukken hun naam en adres te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid aan hen kunnen wor den teruggegeven. Voorts is het gewenscht alle stuk ken van een volledig adres straat naam en huisnummer te voorzien. iGovonden voorwerpen. in Januari zijn aan het bureau van politie onderstaande voorwerpen als gevonden aangegeven: Een rozenkrans, een knipmes, vier portemonnaies waaronder met en zon der inhoud, een elastieken bal, een krat, een hamer, vier huissleutels, een rijwielbei, een paar dameshandschoe nen, een jongensjas, een rijwielbelas- tingmerk 1928, twee bankbiljetten van f 10, een zakschaartje, twee zakmes jes, een tijdregelaar van een fototoe stel, een paraplufe, een slinger van een auto, een haarstrik, een paar schoenen, een potlood, een haarkam in étui, een kindertaschje, en een blok waaraan twee sleutels. ProvincienieuWs Provinciaal kampioenschap Zeeland schaatsenrijden. Woensdag a.s. hoopt de ijsvereenï- ging „De Weel" te Wolphaarfsdijk een Nationalen wedstrijd om het Pro vinciaal kampioenschap van Zeeland te houden, over afstanden van 500, 1500 en 5000 Meter. De baan is gelegen in den Heeren polder. Het is te hopen, dat ditmaal den wedstrijd zal kunnen doorgaan. BIEZELINGE Gelden zijn bijeenge bracht voor een bloemperk voor de ver bouwde Chr. Ned. Herv. school. Onder voorzitterschap van den heer W. Nieuwdorp kwam de onderlinge Varkensverzekering in vergadering bijeen. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de uitgaven f 172 bedroegen en de ontvangsten f 145. Na aftrek van het tekort is aanwezig f923. Besloten werd de prijzen voor even- tueele uitkeering aldus vast te stellen: var kens van 25 K.G. a f 1 per K.G. van 25 tot 40 K.G. a 0,75 per K.G., zwaar dere aan Rotterdamsche marktprijs. Uit gekeerd werd f25 voor 1 varken. In de plaats van M. de Vos, penning meester. die bedankte, werd gekozen P. Murre. Herkozen werd de voorzitter en A. Beenhakker en in de plaats van F. Wisse werd M. Nieuwdorp gekozen als bestuurslid. f De vereeniging telt 25 leden en 4 do nateurs. COLIJNSPLAAT. In Januari zijn ingekomen: A. J. Rollema geb. Haspels, van 's Hertogenbosch. Vertrokken: Anina Verburg, naar Rot terdam, Gerrit en Dingenis P. van der Weele, naar Middelburg, J. M. J. Sla ger naar Goes. DRIEWEGEN. Vrijdagavondjl. hield de Herv. Chr. Meisjesvereeniging „Dienl elkander door d!e Liefde" met begunsti gers en genoodigden, haar eerste jaarfeest, onder leiding van haar presidente, mevr. Kalshoven. Om 7 uur openie Ds. Kals- hoven deze vergadering met gebed en het lezen van een gedeelte uit Gods Woord naar aanleiding van Joh. 13 117. Uit de verslagen van secretaresse en penning- meesteresse bleek, dat de vereeniging in het afgeloopen jaar zich in bloei mocht verheugen. De vereeniging telt 20 leden. De avond werd gezellig tbcriebracht me! zang, samenspraak en voordrachten. De gemaakte goederen zijn bestemd voor „Kinderzorg" en de „Drentsche Veenen". - In Januari zijn ingekomen: Corne lls Pieter Maat, molenaarsknecht van El- lewoutsdij'k. Vertrokken: Marinus Jan Mol, mon teur, naar Tiel HarJonwaierstraat C 119; Adriana Nijsse, dienstbode, naar Kloetinge B 124. ELLEWOUTSDIJK. In de jongste raadsvergadering werd aan den heer J. Schipper, hoofd der openbare school, op diens verzoek met ingang van 1 Maart a.s. eervol ontslag verleend, wegens zijne benoeming tot hoofd der Herv. school te Koudekerk®, terwijl hem tevens ontslag werd verleend als lid' der commissie tot wering van schoolverzuim. Medegedeeld werd dat een 14-tal wachtgelders zijn uilgenoodigd' te sollici teer en naar de vacant komende betrek king van hoofd der school. Van negen daarvan is bericht gekomen, dat ze aan de uitnoodiging niet zullen voldoen. B. en W. werden gemachtigd bij den betrok ken minister ontheffing te vragen van de verplichting om uit wachtgelders te be noemen. Naar aanleiding van een verzoek van het waterschapsbestuur om voor reke ning der gemeente te nemen de kosten van vervoer van het materiaal noodig tot verbetering van. een tweetal wegen, lui dende naar het station van den spoor weg, werd gunstig beschikt, overtuigd als de raad bleek, dat de verbetering van den bedoelden verbindingsweg, meer een gemeentebelang is. Opnieuw ten derde male wer den de grenzen van de bebouwde kom op verzoek van Ged. Staten nader om schreven en vastgesteld. Afwijzend werd beschikt op een ver zoek van de Kon. Ned. Politiehonden- vereeniging om als begunstigster tot die vereeniging toe te treden. Een exploitant van een draaimolen had een verzoek ingezonden om bij de kermisdagen van 1929, l'ltf September, weder met zijn draaiinrichting 'ito d-'1 ge meente te mogen komen. De vergadering besloot met 6 tegen 1 slem gunstig op dit verzoek, mits de schoolkinderen elk 10 vrije ritten krijgen en het gewone staan geld tijdig wordt ingezonden. Een comité in 1923 in het leven geroe pen tot werkverschaffing en dat nog over een klein bedrag beschikt, zal dezen win ter vermoedelijk in werking moeten wor den gesteld en dit zal op dien grond, doordat eenige leden zijn ui'gevallen op nieuw worden samen gesteld. B. en W. wend machtiging verleend om een kasgeldleening te sluiten. 's GRAVENPOLDER Vrijdagavond vergaderden de leden van het Groene Kruis in de consistoriekamer der Ned. Herv.Kerk. Aanwezig waren 19 leden. Nadat de voorzitter de vergadering had geopend, werden door d'en secr. dé notulen en bet verslag over 1928 voorgelezen. De afge vaardigde naar de Prov. vergadering, de heer Verhulst, bracht daarvan verslag uit evenals van de overeenkomst welke ge troffen is voor het vervoer met den zie kenauto. Daar er meer eischen worden gesteld aan het gebruik van materiaal, werd de contributie gebracht op minstens fl. Ook zal aan de geme-nte gevraagd worden om hunne bijdrage te verhoogen Een voorstel van den heer Gelok om een entrée te heffen van f2,50, werd verwor pen. Tot leden der commissie voor het nazien der notulen werden benoemd de heeren J. Westveer en Jacs. Nijsse. De heer D. P. Prümers werd als bestuurslid herkozen. Het materiaal zal zoo spoedig mogelijk weer worden uitgebreid. HOEDEKENSKERKE. In Januari zijn vertrokken: W. Reniers, arbeider-tele grafist Ned. Spoorw. en gezin, naar Eind hoven. 1 Ingekomen: Jac. J. Remijnse, dienst bode, uit 's Gravenpolder. KLOETINGE. (Vervolg van het raadsverslag van Vrijdag De heer Buitenhuis vraagt: le. of aan de school op het oogenblik leerkrachten aanwezig zijn die een dier genoemde ak ten bezitten; 2e. of met ingang vain 1 Janu ari 1930 h et vak lichamelijke oefening wordt ingevoerd en of een van de thans aanwezige leerkrachten bevoegd is hierin les te geven. Zoo niet, dan dient bij op roeping van sollicitanten hiermee rekening te worden gehouden. Ook zegt hij zooveel mogelijk rekening te zullen houden met de persoonlijke belangen dor beide kweeke- lingen, indien althans zulks het belang van het onderwijs niet in den weg staat. De voorzitter zegt, dat alleen mej. Bak een taaiakte heeft, n 1. Engelsch en dat niemand bevoegd is tot lesgeven in lichamelijke oefening. De heer Van Liere zegt, dat deze kwes tie ook is besproken in een vergadering van onderwijzers met voorzitter en sec retaris van de commissie van toezicht en de oudercommissie. Deze kwam tot de conclusie dat het gewenscht is hierover nog geen beslissing te nemen, doch de zaak nog eens terdege te onderzoeken en voor te bereiden. Ook in die vergadering werd op wenschelijkheid gewezen het voor stel van het hoofd der school te aanvaar den. i Naar aanleiding van het gezegde van den heer Buitenhuis, zegt hij dat men per soonlijke belangen hier buiten beschou wing moet laten en men de kwestie zake lijk moet behandelen. De heer De Rijk is het met den heer Van Liere eens en zou indien een oplos sing ware te vinden om het voorstel van het hoofd der school werkelijkheid te doen worden, dit ton zeerste toejuichen. De heer Straub vindt dat men de kwee- kelingen zoo maar niet op straat kan zet ten, en zeker niet degene dia kostwinner is. Met diens belangen moet men toch ook wel eenigszins rekening houden. De heer De Rijk acht het van belang, dat deze zaak nog eens goed1 onderzocht wordt en stelt voor aanhouding tot de vol gende vergadering, welk voorstel met al- gemeene stemmen wordt aangenomen. Op voorstel van B. en W. wordt beslo ten om de gemeentekamer der gemeente- herberg beschikbaar te stellen voor de maandelijksche zitdagen van den ontvan ger der directe belastingen. Als stemlokaal voor het eerste stem- district wordt het gemeentehuis en voor het tweede de gemeentebewaarschool aan gewezen. De gemeentebegrooting voor 1928 wordt gewijzigd in verband met overschrijding van verschillende uitgaafposten. Bij de rondvraag vroeg de heer De Rijk om het gemeentehuis telefonisch te doen aansluiten en om aan arme school kinderen in den winter klompen te ver strekken. Ook zou spr. wenschen dat de gemeente een bedrag voor werkverschaf fing op de begroeting plaatst. Nu moet bet B. A. werk als sneeuwruimen betalen. De voorzitter antwoordt diat destijds de kosten voor den aanleg van een tele foon te hoog waren. Als het goedkooper wordt wil spr. er gaarne toe over gaan. Het is moeilijk uit te maken welke school kinderen voor klompen in aanmerking ko men, zegt spr. vervolgens. Een post voor ivdrkvérsfchaffinig op de begrooting acht spr. 'gëwenseht. Dè heef '-Strüüte' ze'gt ook nog een en ander over-do werkverschaffing. Z.i. be hooren de bouwvak'arbèióLrs tot hen die het eerst om steun'öankfojjpen. Als zij lid van een vakverceniging waren dan zou zulks niet noodig zijn. De heeren zien ech ter tegen de contributies op. KAPELLE. De aandeelhouders van de weegbrug „Ons Belang" te Kapelle kwamen in vergadering bijeen in het café „De Veiling", onder voorzitter schap van den heer D. Ganseman. Uit het jaarverslag bleek dat meer bieten opgewogen waren dan voorheen op an dere jaren, ook bedroeg het aantal K.G. aardbeien aanzienlijk meer, het fruit was minder, waar dit ook in 1928 schaarsch is geweest. Was de verwach ting dat met de o.s. weegbruggen ge plaatst vanwege het locaalspoor, nu de weegbrug wel minder zou benut wor den; deze verwachting is beschaamd, zoodat alles stemt tot tevredenheid en geen reden heeft tot klagen. De aftre dende bestuursleden D. Landman, D. Ganseman en K. van Liere werden her kozen. Als weger werd benoemd de heer A. van de Zande in de plaats van den heer C. J. Sinke. In Januari zijn ingekomen: I. Walrave geb. Jansen, zonder beroep, D 126, van Kloetinge; J. J. van Hoorn, smidsknecht, A 112, van Ouwerkerk; A. van Dalen, werkman, D 90, van Goes; J. A. van Driel, arbeider, A 206, van Helmond. Vertrokken: M. G. Berman, ver pleegster, naar Goes, Oostwal 31; A. D. Hollmann geb. van der Graaff, zon der beroep, naar 's Gravenpolder A133 KRABBENDIJKE. Onder voorzitter schap van den heer A. P. Woutersen hield de landbouwvereeniging „E. M. M." afdeeling van de Z. L. M. een al- gemeene vergadering in het veilings gebouw. De vereeniging telde op hef einde van het boekjaar 60 leden, 2 leden bedankten en 2 traden toe. Be sloten werd om aan ieder lid een bij lage te zenden van het Alg. Ned. Land bouwblad „Wat en Hoe" en f10,bij te dragen aan het comité gedenktee- ken Prof. Dr. J. RitzemaBos. Uit de rekening van den penningmeester bleek, dat in 1928 zijn aangekocht 368.125 K.G. kunstmeststoffen, in to taal ontvangsten f 27.290,55, de uit gaven f27.283,79, goed slot f6.76. De gewone ontvangsten bedroegen f 631,91 uitgaven f418,33, goed slot f 169,93. Ingeleverd zijn 3030 doode musschen en 1737 eieren voor een bedrag van f 124,20. In de finantieele commissie werden benoemd de heeren Jac. Adam, Joh. Kok en P. Engelse. Daarna hield de heer Ir. J. D. Dorst, assistent-secre taris der Z. L. M. een lezing over: „Het kweeken van nieuwe aardappel rassen en de beteekenis daarvan uit een maatschappelijk oogpunt". Aan de hand van een groot aantal lantaarn plaatjes, besprak spr. de geschiedenis van de aardappel, de beteekenis van dit product als volksvoedsel en wijze van selectie om van dit product de beste kwaliteit en de hoogste op brengst te verkrijgen. Met groote aan dacht werd deze voordracht aange hoord. De voorzitter bracht den spr. een woord van dank voor zijn leer rijke rede. KATS. In Januari zijn ingekomen: Pieternella M. de Regt uit Groede. Vertrokken: Marinus van Sfrien, naar Wolphaarfsdijk. MIDDELBURG. Na de paar nachten vorst, zijn de Schaatsen weer door ve len voor den dag gehaald. Gisteren is op enkele deelen van de vesten, vrij veel gereden. SCHORE. Tot weger aan de weeg brug „Schorebrug" is benoemd de heer W. Hemmekam, alhier. Van de 15 ingeschrevenen voor den dienstplicht lichting 1930, zijn 7 wegens broederdienst vrijgesteld. SCHORE Morgen, Dinsdag 5 Februari zal op het Spoorgat bij het café van L. Luijk een ijsfeest worden gehouden voor de gemeenten Schore en Hansweert. Het feest vangt aan des namiddags te half twee ure en zal worden opgeluisterd door het muziekgezelschap „Scheldegalm" Het bestaat uit hardrijden voor heeren en schoontijden voor dames, heeren en paren. Des avonds 6 uur vindt de prijs— uildeeling plaats bij dhr. L. Luijk. VLISSINGEN. Zondagmiddag is de baan van de ijsclub opnieuw voor de leden opengesteld. WAARDE. Donderdagavond hield de Groene Kruis-vereeniging afd. Waarde haar jaarlijksche vergadering onder voorzitterschap van den heer W. E. de Jager. Uit de rekening van den penningmeester den heer M. Allewijn bleek, dat was ontvangen f846,67 en uitgegeven f 535,15, alzoo een goed slot van f 261,52. Met het kassaldo alzoo in kas f976,25. Deze rekening werd nagezien door de heeren A. Dek en M. Dijl, en in goede orde bevon-

Goessche Courant | 1929 | | pagina 2