In dienst van allen. FRÏS0 BAAI GOEDKOOP ROOKEN N° 16 Maandag 1 Februari 1929 116 Jaargang, Raadsfilm. Rechtszaken. Stadsnieuws. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2. buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant Postcheque- en Girorekening No. 55571 COURANT en Kleeuwens Ross Drukkers- en Uitgeversbedrijf Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aaièvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. Als men in een knal-rood costuum een weiland wil oversteken, waarin een stier zich de goede dingen van het leven laat welgevallen, dan loopt men (het gras mag het stïerebeest nog zoo malsch voorkomen als gras maar zijn kan) levensgevaar. Want iedere stier is fel gebeten op rood, als het een roo- den schemer voor oogen krijgt móet ie tot den aanval overgaan. Dat zit nu eenmaal in de natuur van het beest, en met deze natuur heeft hij die met den stier omgaat, en toch op veiligheid gesteld is, rekening te houden. Aan deze overweging bezondigden we ons toen we de vorige week de stukken voor de jongste gemeenteraadszitting in handen kregen en op de agenda de aanbeveling van een lid van het Burgerlijk Armbestuur ontdekten. We dachten aan den stier en z'n overge voeligheid voor de roode kleur, aan den heer Crucq en zijn bijna ziekelijk zwak voor het B. A. Zota goed als zeker wisten we dat het B. A.-punt der agenda gedurende de vergadering het natuurlijk effect zou opleveren. En zoo was het ook. Toen de voorzitter goed en wel gereed was met zijn nieuw jaarsrede (die gelukkig weer in het teeken van het optimisme stond en die mede door de hoffelijke wijze waarop de heer Hajenïus zijn officieele spee chen steeds weet in te kleeden een ieder weldadig en prettig aandeed) kreeg het raadslid Crucq de roode vlag van het B. A. in het oog. Hij werd onrustig, snoof wild in de win- tersche lucht, sperde de neusgaten open en maakte zich gereed. Dra ging het met drieste sprongen op de treite rende kleur af. Toen de heer Simons, die gedurende de behandeling van dit punt der agenda aan een toreador deed denken, het B. A.-doek nog eens extra voor den heer Crucq heen en weer bewoog, was deze zichzelf geen mees ter meer en hij stootte naar alles en allen in de onmiddellijke nabijheid. Eigenlijk was de vertooning een tikje zielig, want er waren in de arena 10 prikkelende toreadors, die vlug het voorwerp van aanstoot aan elkaar overgaven, zoodra de woedende tot de attaque overging. Als de voorzitter zoo nu en dan niet ingegrepen had, zou men zelfs van dierenmishandeling hebben kunnen spreken. Het duurde geruimen tijd alvorens de heer Crucq sneuvelde en weggeleid werd. Ook thans had het B. A. zich weer aan zijn aanvallen kunnen ontrekkende heer v. d. Does liet zich de benoeming tot lid van het college wel gevallen. In het raadsverslag heeft men kunnen lezen welke grieven de S.D.A.P. zooal tegen de taktïek van het B. A. heeft en welke argumenten de niet-roode raadsleden aanvoerden om te doen uit komen dat het B. A. niet zoo tegen de S.D.A.P. gekant is als deze partij wil doen voorkomen. Er was zelfs één die het ageeren van de S.D.A.P. tegen het B. A. beschouwde als een politiek spiegelgevecht, als een parade-paardje der S.D.A.P. en als men een terugblik 48 FEUILLETON Naar het Engelsch van ETHEL M. DELL. Geautoriseerde vertaling van DICKY WAFELBAKKER „Daarover hoef je volstrekt geen spijt te hebben", zei ze op vriende lijken toon. „Ik voor mij beschouw hem zelfs als buitengewoon intelligent en het zou heusch niet kwaad wezen, wanneer je naar hem luisterde". „Hij is een met zichzelf ingenomen oude dwaas", barstte Bill los. „Ik geloof niet, dat je opinie om trent hem juist is", hield ze vol. „Het is precies weer iets voor jou om dat te zeggen. Zoek je voor ieder een verontschuldigingen?" „Dat is mogelijk", gaf ze met een licht schouderophalen te kennen. „Maar laten we nu even op juffrouw Phipps terugkomen. Ze heeft me plechtig beloofd, dat zij het jongste kind morgen zal laten vaccineeren". „Heb je haar moeten omkoopen?" „Nee, ik praatte eenvoudig met haar", verzekerde mevrouw Rivers <Aii yriap chaigt: m werpt op de manoeuvres van de hee- ren Crucq c.s. zooal tegen het B. A. op touw gezet kan men deze meenlng geenszins onwaarschijnlijk noemen. O.i. sloeg de heer Koning, die Donderdag toch goed op dreef was, daar een spij ker met koppen, evenals de heer van Poelgeest deed, toen deze opmerkte dat het B. A. niet naar de politieke gesteld heid van zijn bestuursleden wil zien, doch naar de persoonlijke kwaliteiten. We gunnen den heer Crucq of den heer Buijs volgaarne een plaats in het B. A. Willen ze deze evenwel ver overen dan zullen ze geheel an ders moeten handelen dan ze tot nu toe deden. De voorzitter herinnerde er aan dat de heer Crucq nog niet zoo lang geleden door eigen schuld een schoone kans verspeelde. De heer Si mons was gedurende het arena-schouw spel de meest prikkelende fegenstan der van den veelvuldig gekwelde. Mei een sueprieur lachje, dat niet altijd reden van bestaan heeft kan dit raads lid iemand waarlijk aan de kook bren gen. Dit lachje inspireerde den heer Crucq tot een stoot op alle katho HekenHet tweede punt van de agenda, dat nogal aanleiding gaf tot gedachtenwisseling (gelukkig van kal meren aard) was het voorstel van B. en W. tot den aanleg van een stand plaats voor autobussen en tot de hef fing van staangelden. De fin. commis sie had geadviseerd behalve voor de autobussen, bij de Koepoort eveneens een parkeer-terrein voor een 12-tal par ticuliere auto's te doen inrichten. Dit terrein zou op marktdagen de Markt van de particuliere wagens verlossen. Tegen het laatste kwamen diverse raadsleden op en het resultaat was dat de particuliere wagens ook in de toe komst langs den weg neergezet zullen mogen worden. Hetgeen vrij verstan dig, want het auto-vraagstuk is in Goes nog geheel niet nijpend en een parkeer-verordening is dus niet noo- dig, hinderlijk en niet bevorderlijk aan het bezoek van buiten. Bij het de bat over de kwestie heeft men niet verzuimd de aandacht te vestigen op de beteekenïs voor Goes van de Be velanders, die zich op marktdagen naar de stad rijden en laten rijden. De heer Koning wilde deze appreciatie van den buitenman en van de vervoer middelen van dezen zelfs in een gra tis standgelegenheid voor autobussen uitdrukken. Zoover liet de raad zich evenwel niet verleiden. Intusschen had de fin. commissie haar eerste neder laag geleden dien middag. En de twee de bleef niet uit. Evenmin als de derde. B. en W. hadden voorgesteld om in het garantie-fonds van de landbouw tentoonstelling, welke in Juni in Goes gehouden zal worden, f500 te storten. De fin. commissie adviseerde f 250 aan contanten te schenken en f250 voor het garantie-fonds te bestemmen. hem. „En.... oh, ja, ik vergat dit te vertellen: ik heb het kindje een poos je in mijn armen gehouden en terwijl ik dit deed, vroeg ik me af of het eigenlijk geen dwaasheid was geweest dit van haar te verlangen, want de baby ziet er niet naar uit alsof ze het nog lang maken zal". ,De kinderen van juffrouw Phipps zijn ijzersterk", merkte Bill lachend op. „Wat is dat aardig van je, het kindje op schoot te hebben genomen". „Ik houd van babies", zei ze een voudig. ,Ik vrees, dat ik niet hetzelfde kan beweren", zei Bill openhartig. „Dat wil zeggen, ik houd niet van dergelijk soort kinderen. Maar vertel nu verder". ,Dat was alles", klonk het ant woord. „Toen ik het huisje uitkwam, stond er een oude man voor het hekje van de woning naast die van juffrouw Phipps. Hij zoog op een pruim en vroeg me, of ik de nieuwe huisbe zoekster was", „Dat is Joe Pemberton", zei Bill. „Ja, zoo heette hij. Ik vertelde hem, dat ik een bekende van juffrouw Phipps was. Hij maakte een heel eigen aardig geluid, spuwde zijn pruim uit en zei toen, dat ik binnen mocht ko len". „Enheb je dat gedaan?" Enkele raadsleden steunden dit voor stel. H.i. zou hierdoor de sympathie jegens de expositie beter tot uiting ko men dan door de belofte een mogelijk tekort (waarschijnlijk zal er geen te kort zijn) te helpen dekken. We zijn het hier mede eens doch meer nog gevoelen we voor de zeer rake op merking van het jongste V.-B.-raads- lid, met behulp waarvan gewezen werd op de in-konsekwentie van de fin. commissie, die destijds een ge vestigde meening over het verlee- nen van subsidies had. En we derom leed deze commissie een ne derlaag. Doch voordat hef avond werd zou zij ten derde male vallen. N.l. bij het voorstel tot verlenging van de erf pacht ten behoeve van de firma's van Heel en Duvekot. B. en W. stelden voor de pacht met 50o 0 te verhoo- gfen. Aanvankelijk kon de fin. com' missie zich daarmede vereenigen. Toen de firma's zulks vernamen spoedden ze zich naar de commissie en deze adviseerde daarop: verhoogt met 25o/o. Nauwelijks was dit advies de wereld in of de firma's gingen wederom een stapje verder en ze verzochten B. en W.: „Laat de huur zooals deze altijd was". Dit verzoek deden ze vergezeld gaan van een aantal prachtige ethi sche motieven, die den rechtgeaarden Goesenaar de tranen in de oogen kun nen brengen. B. en W. lieten zich even wel niet overhalen door de zoete me relaars en zeer terecht liet de voor zitter in de raadsvergadering eens hoo- ren, dat de gemeente waarlijk niet alleen „voordeel" van de beide firma's heeft. O.i. had de voorzitter een en ander nog wel iets scherper mogen zeggen, want een fraaien indruk maakten de pogingen der firma's om een koopje te halen allesbehalve. Misschien zijn som migen de meening toegedaan dat hef zakelijk is te trachten een erfpacht te verki ijgen op de wijze als de firma's dedenwij hebben er een woord voor, hetgeen we hier maar niet zul len doen afdrukken. Men bedenke eens dat de onderhavige terreinen groote waarde hebben, en dat menig een zich in de handen zou wrijven als hij de erfpacht daarvan kon verkrij gen tegen heel wat meer geld dan er thans voor betaald wordt. Het heeft ons ten zeerste gespeten dat de fin. com missie zich door onzakelijke motie ven liet bewegen tot een advies dat niet door den beugel kon. Dat B. en W. en de meerderheid van den raad voet bij stuk hielden, heeft ons ver blijd. Ondanks het weigeren der re kwesten mogen de firma's geluk ge- wenscht worden, want ze zijn, wat men in de wandeling wel noemt: bon af. Na afdoening der agenda deed de voorzitter nog een aantal mededeelïn- gen, die de belangrijkheid van deze bijeenkomst in niet geringe mate ver hoogden. Alles bijeen genomen was hef een interessante middag. Ondanks de ge vallen fin. commissie (wier voorzitter helaas ontbrak), ondanks het roode lapje van den heer Crucq en ondanks de koude voeten, welke onze mooie „Nee, de lucht werd zoo donker, dat ik er niets voor voelde, in dat kleine, vieze krotje te moeten schui len. Maar ik heb hem beloofd, dat ik eens gauw zou komen. Hij heeft een hulpbehoevende vrouw, dus was het heel moeilijk niet aan zijn verzoek te voldoen." „Weet je wel, wat je bezig bent te doen?" vroeg Bill eensklaps. „Ik veronderstel van wel", zei ze aarzelend. „Je bent druk bezig de liefde van alle bewoners van Rickaby te winnen. En hierover v erbaas ik me allerminst. Maar ik wil je er wel voor waarschu wen, dat je je handen vol zult krijgen. De oude Sammy Cross vertelde me gisteren, dat hij iederen dag zat te wachten, of de dame met dat engelen gezicht weer eens bij hem zou komen". „Die goede, oude man", zei ze. „Ik zal mijn belofte heusch houden". „Ja, maarbracht Bill hape rend uit. „Oh, ik weet al wat je zeggen wilt. Je veronderstelt, dat een en ander mevrouw Winch's goedkeuring niet zal wegdragen". Er was een eenigszlns spottende klank in haar stem. „Laten ze zich echter niet ongerust maken, want ik zou werkelijk geen tijd hebben geregeld bezoeken bi; de dorpelingen raadszaal hevig cultiveert. Als de fin. commissie eens met een voorstel tof invoering van warm-water-stoven op het tapijt kwam? Succes bij voorbaat verzekerd. Rechtbank te Middelburg. In de zitting van Vrijdag werden de volgende vonnissen uitgesproken Diefstal: P. B., 19 jaar, zonder be roep, te Middelburg, 9 maanden ge vangenisstraf, voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Openbare schennis van de eerbaar heid: C. O., 43 jaar, arbeider te Ka- pelle f 25 boete of 25 d. hechtenis. Het veroorzaken van den dood van een ander door schuld (aanrijding door auto Vlissïngsche weg): J. J. G. L. v. B., 27 jaar, reiziger te Middelburg, 1 maand hechtenis, en ontzegging van het recht om motorrijtuigen te bestu ren voor den tijd van 1 jaar. De Breede Watering. Zooals bekend is bij het bestuur der Breede Watering bewest. Yerseke reeds eenigen tijd de ontwatering van het Westelijk gedeelte van den polder in voorbereiding. Thans is een plan ge reed. Het houdt in bedelving vanaf het stoomgemaal Kattendijke tot aan het einde van de groote leiding in de Poel. De kosten worden geraamd op f 106.300. In de vergadering van in gelanden, die Vrijdagmiddag in „de Prins van Oranje" gehouden is, werd het voorstel van het bestuur behan deld. Het voorstel omvat: a. de bedelving van de waterleiding vanaf het stoomgemaal tot aan den steenen heul no. 1 bij Kattendijke, b. de bedelving en eventueele ver breeding vanaf de steenen heul no. 1 tot aan de samenkomst met de Dee- sche waterleiding, c. de bedelving van de groote wa terleiding tot aan het spoor-viaduct te Kloetinge. (Dit alles wordt beschouwd als onderhoudswerk en de kosten be dragen f 36.000). Als buitengewoon werk wordt be schouwd (kosten f70.000) d. de be delving en verbreeding van de Dee- sche waterleiding, e. verbreeding van af het spoorweg-viaduct te Kloetinge tot hef spoorweg-viaduct in de Poel; f. verbreeding van de Schuitevaart, g. verbreeding van de Gravinne; h. het vernieuwen van de heulen No. 24 en 38. De heer C. Vereeke, dijkgraaf, open de Vrijdagmiddag de bijeenkomst der ingelanden. Spr. deelde mede, dat het het plan is voortgekomen uit het voor- stel-Kakebeeke en dat men er In 5 dagen hef water 35 m.M. mede zal kunnen doen zakken. De heer P. Oele vraagt eenige in lichtingen over de breedte der water leidingen. De cijfers in het groote rap port en in het kleinere kloppen niet. af te leggen. Wil je haar dit zeggen?" Even zweeg ze om daarna te ver volgen: „Ze heeft me vandaag een bezoek willen brengen, wat zeer vriendelijk van haar is, maar ik ben bang, dat Benedict „niet thuis" heeft gegeven. Ik vind juffrouw Barnet buitengewoon sympathiek en volgens mij zijn vele mannen stekeblind". „Vindt je dat? Voor zoover het juf frouw Barnet betreft, ben ik het vol komen met je eens, maar doe me het genoegen en schaar me niet onder de stekeblinden, want ik heb reeds lang geleden ontdekt welk een uitstekende vrouw zij is". Ze lachte. „Je weet heel goed, wat ik bedoel. Zij is een vrouw, zooals men er slechts weinige aantreft ze denkt totaal niet aan zichzelf". „Zou je erg verwonderd zijn, als ik je vertelde, dat dit juist iets is wat ik bij jou erg bewonder?" „Oh, nee, dat kan niet", protesteer de ze heftig. Er was een verdrietige, angstige klank in haar stem. Ze stond op en reikte hem de hand. „Je hebt het totaal mis. Ik ben heusch niet zoo goed als zij is. Zeg zulke dingen alsjeblieft nooit meer". Het viel hem op, dat zij voor een kort oojjenblik totaal in de war scheen 30-35-40'50ct. per re pond. De voorzitter antwoordt den heer Oele dat hij verzuimde op het kanfoor zich op de hoogte te stellen van de wijzi gingen. Spr. legt de wijziging nader uit. De heer Poleij uit Yerseke klaagt er over dat men wel een plan heeft voor het Westelijk gedeelte van den polder en niet voor het Oostelijk. Toch heeft het laatste ontwatering zeer hard noodig. De voorzitter zegt dat voor de ont watering van Yerseke een nieuwe ma chine noodig zou zijn. Men kan alles niet tegelijk doen. Als dit plan gereed is, zal men de ontwatering van het Oosten aanpakken. De heer W. Kakebeeke herinnert er aan dat het vorige voorstel een on voldoende bemaling beteekende. De heer Dingemanse heeft toen een ander plan gemaakt. Daaruit blijkt dat het huidige stoomgemaal aanzienlijk meer kan verwerken dan in het rapport werd verwacht. Spr. gelooft dus dat hij zich met het voorstel van het be stuur mag vereenigen. Blijkt evenwel later in de praktijk dat het stoomge maal minder capaciteit heeft dan nu wordt gezegd, dan zal spr. zich de vrijheid voorbehouden tot critiek. Spr. zou gaarne zien dat dit jaar nog de ontwatering van hef Oostelijk gedeelte ter hand genomen werd. Dit behoeft waarlijk niet op de afdoening van het Westelijk plan te wachten. De voorzitter antwoordt dat de heer Kakebeeke wel wat licht denkt over het werk van den opzichter. Deze is nog druk bezig met den sluisbouw te Schore. Spr. zegt hierover nog dat dezer dagen een verzakking plaats heeft gehad en dat in verband hier mede een stukje weiland moet wor den aangekocht. De vergadering mach tigt het bestuur daartoe. Het spijt spr. dat de heer Kakebeeke nog dit jaar het Oostelijk gedeelte wil ontwateren. Het geld voor het Westelijk plan zal worden geleend. Spr. hoopt dat de polder van Nisse en de Goesche pol der, die van de ontwatering profitee- ren, in de kosten zullen willen bij- te zijn en eensklaps dacht hij aan dat voorval in de kreek. In haar oogen had toen eenzelfde uitdrukking ge legen, een blik, welken hij niet ver klaren kon. Hij hield haar hand even in de zijne geklemd en liet die daar na los. „Ik weet, wat je bedoelt", zei hij. „Ik begrijp het. Moet je werkelijk al weggaan?" Indien dit het geval is, zou ik je graag naar huis willen brengen". „Nee, doe dat niet", drong ze aan. „Natuurlijk gebeurt dat", gaf hij op vastberaden toon te kennen. „Dacht je soms, dat ik juffrouw Barnet of mevrouw Winch alleen in dat weer naar huis zou laten gaan?" „Maar ik ben geen van beiden", merkte ze op. „En ik ben volstrekt niet bang of zenuwachtig. Werke lijk „Ik ga mee", hield Bill kalm vol. „Werkelijkbegon ze opnieuw. „Ik ga mee". „Maar als ik nu eerlijk zeg, dat ik het liever niet heb?" vroeg ze. „Dan zal ik me er niet aan storen", „Laten we in dat geval dan maar gaan", zei ze met een zwakken glim lach. Hij opende de deur om haar te la ten passeeren. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1929 | | pagina 1