yersioppinn Ons schaakhoekje Onze damrubriek. Eventjes denken. Gemengd NieuWs, School en kerk. Voor de Jeugd. Koude in Amerika. Overal uit de Verei&nigide Staten, spe ciaal uit liet Noorden, komen berichten van de felle koude In de Rocky Moun tains is zeer veel sneeuw gevallen. Lang zamerhand begint het gebrek te nijpen, daar verscheidene plaatsen geheel geïso leerd zijn, ook voor het vee heeft men geen voldoende voedsel meer, bovendien heeft dit hevig van den ijzigen wind te lijden naar de „Tel." meldt. De vliegenier Barber was door een sneeuwstorm genoodzaakt Donderdag j.l. een noodlanding te maken in het Ruby gebergte iin Nevade, 80 K.M. ten Oosten van Ellcom. De landing vend echter niet vlot plaats, daar een der vleugels brak en de vlieger en de twee inzittenden be wusteloos werden. De eerste was zelfs vrij ernstig gewond. Den volgenden mor gen werden zij ontdekt door een anderen vlieger die 's avonds hien dekeas en voed sel toewierp, de verongelukten konden de goederen niet bereiken vanwege de hoog© sneeuw. Een reddingstroep die den weg werd gewezen door brandende toortsen uit een vliegmachine te laten vallen, bracht eindelijk redding. Nadat aan een groot vuur de uitgeputte redders en geredden ©enigszins op verhaal waren gekomen, werd de terugtocht aanvaard1. Te paard werd de verwonde piloot vervoerd en na een vermoeiende tocht vian 6 uren wist men eindelijk eten boerderij te bereiken. Vanhier ging men per slede verder om in een 10 K.M. verder gelegen gehucht de auto* te vinden, die allen naar Elko bracht. Een auto geruild tegen 10.000 kopjes k i'o f f i e. Dat men eigenaardige mensehen in de wereld heeft zial niemand ontkennen. Zoo ontmoetten onlangs te Tremite in Zuid- Tirol ook weer twee van die eigenaardige types elkander. Die eerste, een caféhouder, zocht een autotje, de tweede was em jongeman, die zijn wagen van de hand wilde doen. Daar die caféhouder helaas geen contant geld had, stelde de autobe zitter hem een andere regeling voor. Da koop zou tot stand komen indien de café houder tien duizend1 kopjes koffia wilde geven voor de auto, op te drinken in dein loop der tijden, terwijl de koffie ook nuttigd mocht worden door degenen, die de vroegere eigenaar van den auto daar toe machtigt. Er is al uitgerekend dat, wanneer de jonge man alle tienduizend koppen koffie opdrinkt, gemiddeld drie per dag, hij meer dan negen, jaar noodi; zou hebben om met den caféhouder quit ie te raken. Het bovenstaande werd zwart op wit vastgelegd en ondierteekend door twee getuigen, die op dat moment juist het café binnentraden. Ko e lb loediig. Bij East Grinstead, even builen Lon den, heeft Zondag een vliegongeluk plaats gehad, dat buitengewoon goed is afge- loopen. Een civiel vliegtuig stortte dloor nog onbekende oorzaak plotseling omlaag en kwam terecht op het bevroren opper vlak van een' vijver. Men vreesde reeds het ergste, maar het bleek, dat in den val de motor was losgeraakt en afzonderlijk neergestort, waarop de rest van het toes lel weliswaar zoo krachtig neer kwam, dat het ijs brak, maar het apparaat, bleef drijven. Toen assistentie naderbij was ge komen, bevond men, dat de aviateur rustig een sigaret had opgestoken. Schipbreukel ingen gered. De reddingboot van Newhaven mocht erin slagen de uit 15 koppen bestaande bemanning van den Franschen stoom trawler „Crabe", die op de rotsen van Birling Gab was geloopen, te redden. De reddingboot kon aanvankelijk, na dé signa len te hebben opgepikt, het Fransdhe schip tengevolge van den mist niet vinden, maar na een strijd van 3 uur tegen een woeste zee en een diepe'duisternis mocht de reddingboot erin slagen die geheels be manning van den trawler over te nemen en veilig in de haven van Newhaven bin nen.' te Het plian voor een Ka naial- tunnel. Het Engelsche parlementslid, sir Wil- liam Buil heeft dezer dagen een schrijven gericht tot de Kamers van Koophandel en de voornaamste arbeidersorganisaties om de meening van deze lichamen te ver nemen over dien bouw vian een Kanaal tunnel. Uit de tot nu toe ingekomen ant woorden blijkt, dat niemand tegen het plan bezwaar heeft. De Fransche regeering heeft haar standpunt ten aanzien van het plan nog niet officieel bekend gemaakt. Wel heeft Painlevé in dé „Daily Mail uitvoerig uiteengezet hoe hij persoonlijk en verschil lende van zijn collega's over de quaestie denken. Volgens den Franschen minister van oorlog kan er van militair standpunt geen ernstigs bedenking tegen den tunnel bouw gemaakt worden. In het nu ondenk bare geval, dat Engeland en Frankrijk elkaar moesten beoorlogen., zouden de uit gangen aan weerskanten in enkele secon den vernield kunnen worden en dé tunnel Hef stoffelijk overschot van Willem Royaards, werd te Menton in den trein gezet en naar Nederland vervoerd, waar het ter aarde zal worden besteld. Eenige leden van de Nederlandsche kolonie deden den overleden acteur uitgeleide. in „Niemandsland" en „Niemandszee" veranderen. In geval zij weer als bondge- nooten een verdedigenden oorlog moesten voeren, gelijk in 1914, zou de omderzee- sche verbinding tusschen Frankrijk en En geland een onschatbare waarde bezitten. De tunnel zou tegen de sterkste mijnen en den duikbootenoorlog beveiligd zijn Indien er in 1914 zulk een tunnel bestaan had, zou het heel wat gemakkelijker ge weest zijn, manschappen, munitie en voor raden naar het front te brongen. De oorlog zou allicht met eenige bloedige maanden bekort zijn. Wie durft de waarde schatten van d.e levens van tallooze jonge mannen, die dan gespaard zonden zijn? Wat de vraag van de uitvoerbaarheid van het plan betreft, geen deskundige kan daar den geringesten twijfel aan koeste ren. Bij den tegenwoordigen stand van de techniek is het een werk, dat geen bezwa ren kan opleveren. Men kan het vergelij ken met deai aanleg van een ondergrond- schen spoorwegtunnel in een groote s'ad of van een onderaardsche vesting. Tech nisch gesproken is de aanlog niet eens zoo moeilijk als het graven van het kanaal van Suez of van Panama. Niemand kan ontkennen, dat de onder- zeesche verbinding de uitwisseling van menschen, goederen en denkbeelden zal bevorderen. Zij zal een machtige hulp zijn voor een beter wejerkeerig begrijpen van elkaar. Zij zal een' tonicum zijin voor de betrekkingen tusschen de staten, die er aan grenzen en de menschen aan weers- ijden nader tot elkaar brengen Van heeler harte wensch ik, eindigt Painlevé, dat er spoedig een nieuw ge meenschapsmiddel zal komen, dat het Britsche en het Fransche volk tot den Siameeschen tweeling van den Europee- schen vooruitgang zal maken. Belangrijke inbraak. In het filiaal van de Discontogesell- schiaft in de Kleiststrasse in het Wéslen van Berlijn is Woensdag een belangrijke inbraak gepleegd. Toen de safes van het filiaal gesloten zouden worden, bleek, dat verschillende leeggeplunderd waren. Er wordt voor eenige millioenen mark ver mist. De inbrekers zijn door een ondergromid- sche gang, die zij gegraven moeten hebben, in een lichtkoker gekomen. Daar hebben zware ijzeren tralies doorgebrand en een koker voor luchttoevoer verwijd. Zoo konden ze in de kluis binnendringen, inadat zij in een daarnaast gelegen ruimte nog een aantal zware ijzeren staven doorge brand hadden. De deur van de kluis was door de inbrekers van binnen zoo ontzet, dat men haar van buiten af niet kon ope nen. Dit leidde tot de onjuiste meening, dat het mechanische slot niet in orde was, temeer, omdat mien aan die zijde geen sporen vian inbraak vond. Nadat men 15 uur met eein snijbrander gewerkt had, kreeg men een klein gat, waardoor men in de kluis kon zien. Toen pas werd de inbraak ontdekt. De dieven moeten eenige weken voor dit karweitje noodig gehad hebben. Er zijij alleen baar geld en sieraden gestolen. Warenhuis u i t g eb r a in d. Het bekende warenhuis Tietz in de Chausseestrasse te Berlijn is Woensdag avond geheel door brand verwoest. Niet minder dan 24 stoomspuiten namen aan het biusschingswerk deel. De brandweer was spoedig ter plaatse, maar moest zich beperken tot het beschermen der omlig gende huizen. Twiee brandweermannen we» den bij het blusschen zwaar gewond. Om tien uur 's avonds, werd het warenhuis door de brandweer totaal verloren be schouwd. Op dezen tijd ongeveer stortte het gebouw in. De schade wordt op tiein millioen mark geschat. Een enorme me nigte was ter plaatse en eenige honderden agenten moesten de omliggende straten afzetten. Het Leger des Heils. De rechter heeft het besluit van den Hoogen Raad van het Heilsleger om ge neraal Bramwell Booth af te zetten, on geldig verklaard. De generaal mag niet worden afgezet zonder althans te zijn gehoord. - WATERGETIJEN VOOR WEMELDINGE. (Die voor Yerseke vallen ongeveer 5 minuten later en voor Hansweert ruim een half uur vroeger). Amsteidamsche tijd. Dagen. Hoogwater Laagwate.r Vrm. Kam Vrm. Nam. 2 Febr. 8.33 9.07 1.59 2 29 3 9 26 10 13 2.53 3 29 4 10.45 11.34. 4.02 4 45 5 12 04 5.21 5 58 6 0.44 1.13 6 27 6.58 1.42 2.09 7.25 7.51 8 2.31 2.48 8.11 8 32 VRAAGSTUK van J. Kohtz en C. Kockelhorn. Zwart: 6. Wit: 6. De diagramstand in cijfers behoort te zijn: Wit K h4, D h3, L có, P dl, P e6 tn een pion op g2. Zwart K e4, L bl, T c2, T d5, P h2 en een pion op e5. Wit speelt en geeft op geestige wij ze mat in vijf zetten. Oplossing probleem van J. Hartong. De diagramstand in cijfers was Wit K d8, T e6, T f8, L hl en twee pionnen op d5 en h2. Zwart K g5 en vijf pionnen op dó, gó, h7, h5 en h4. Wit speelt hier als sleutelzet K d8 e7 Speelt zwart nu als eersten zet K hó, dan volgt wit K fó. Speelt zwart ech ter hó dan antwoordt wit met K f7, steeds met mat op den derden zet. Dit vraagstuk is een directe weergave van het thema, dat bestaat uit activi teit van één wit stuk. Hierbij is van belang, dat de koning in de twee varianten, beide witte to rens afsluit en daarna mat geeft door aftrekschaak. VRAAGSTUK van G. L. Gortmans, Londen. (The Draugts Review). Zwart: 7. Wit: 7. De diagramstand in cijfers behoort te luiden: zwart 7 schijven op 6, 9, 11, 18, 19, 23, 26. Wit 7 schijven op 17, 27, 29, 32, 34, 35 en 38. Een een voudig probleempje, dat voor begin ners bestemd is. Wit speelt en wint op aardige wijze. Oplossing probleem van Ph. J. Ham, Antwerpen. Wit speelt in dezen stand: zwart 11 schijven op 8—12, 15, 17, 21, 24, 25, 27 en 28. Wit 11 schijven op 19, 23, 30, 32, 34, 36—39, 43 en 44 eenvoudig maar fraai: 3429, 1913, 36 x 18, 13 x 2 en 2 x 5 wint. OPLOSSINGEN DER RAADSELS uit ons vorig „Hoekje". Voor grooteren: 1. Drommedaris, luipaard, kamele on, paradijsvogel, chimpagné, kanarie, kalkoen, rhinoceros. 2. Wimpel, wimper. 3. Het beste paard struikelt wel eens. Luik, haast, paard, winkel, Wee- nen, thee, straat, bes. 4. Het bed. Voor kleineren: 1. Tegen zijn wil. 2. De letter r. 3. Verraad. 4. Schelvisch. Stam, scha, acht, knie, kalf ,even, idee, asch, lach, esch. NIEUWE RAADSELS. Voor grooteren: 1. Kruisraadsel. Op de beide kruisjeslljnen komt de naam van een stad in Zeeland. X X X X XXXXXXXXX X X X X le rij een medeklinker; 2e rij een meubelstuk; 3e rij iets wat in een stal te vinden is; 4e rij een plaats in de provincie Groningen; 5e rij het gevraagde woord; 6e rij het meer voud van groote roofdieren; 7e rij een klein, gedroogd vruchtje; 8e rij iets, dat dient om tuinen, parken enz. af te sluiten; 9e rij een medeklinker. 2. uis lie eus rens zei and nkt abel ank rwt oot ik tal aak end lak dem rn tem. Bovenstaande lettergrepen moeten door één beginletter afgemaakt wor den. De beginletters vormen dan een bekend spreekwoord. 3. Welke steden in het buitenland kun je maken van BOS STEL OPA DE BAL ROG ACTEN LES W GRAP A GAS GUUR B 4. Mijn geheel wordt met 4 woor den of 17 letters geschreven en noemt een bekend spreekwoord. 13, 2, 15, 3, 17 is een dorp in de provincie Utrecht. Een 4, 11, 12, 9 maakt deel uit van een ketel, 8, 10, 6, 15, is een warme drank. 5. 1, 6, 16, 17 beteekent wild. Een 14, 1, 2, 4 is een vaartuig. Een 3, 1, 15, 7 is gebak. Voor kleineren: 1. Welke bakker bakt geen brood? 2. Waarom regent het nooit twee dagen onafgebroken achter elkaar? 3. Verborgen plaatsen in ons land. Is één vel papier voldoende, Betha? Het slot en de sleutel waren beide verroest. Bleef de hond vóór de kachel liggen? Bello en enkele andere honden voch ten geregeld met onzen Nero. 4. Mijn eerste is een kleur, mijn tweede is een zware uitademing en mijn geheel een ziekte. Wie raadt dit? NIEUWE OPGAVEN. VRAAGSTUK No. 1. De omgekeerde breuk. Gevraagd, een breuk te vinden, waar van de noemer kleinner is dan de tel ler, maar die, omgekeerd, dezelfde waarde blijft houden. VRAAGSTUK No. 2. Een eigenaardig antwoord. Een heer had een portret hangen in zijn studeerkamer. Toen men hem vroeg wie het voorstelde, antwoord de hij: „Broers heb ik niet en ook geen oom, Maar de vader van dien man is mijn vader's zoon". In wat voor betrekking stond deze heer dan tot dengene, dien het portret voorstelde? OPLOSSINGEN DER PUZZLES 't Gaat nu niet om, maat met de dub beltjes. Men kan dit vraagstuk op twee ma nieren oplossen. Hieronder laten wij ze u zien. O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O Zeven zessen is zeven. Dat is als volgt aan te toonen: 666 6is 7. 666

Goessche Courant | 1929 | | pagina bijlage 4