PUROL v.ROSSEM's ZEEPAARD I5cr. Grinnik-Pilletjes Buitenland School en kerk. Kunst. Van Overal Pijnlijke Kloven ProVincienieüw's Binnenland Mevrouw: „Mijnheer heeft vanmiddag over het eten geklaagd, Doortje". Keukenmeid: „Zal ik hem de waarheid eens zeggen of doet 11 het?" Vrouw: „Hoe komt het, dat het op eens zoo donker is in de straat?" Chauffeur van een kleinen auto: „Maak je maar niet ongerust. We gingen juist onder een grooten vrachtauto door!" Dame: „Wat is er toch een leven bij de buren! Hoort de kinderen maar eens gillen en blerren!" Meid: „Maar dat leven komt uit onze eigen kinderkamer!" Dame: „Werkelijk? Acb, wat moe ten die lieverds zich dan amuseeren!" Opperman (die voor het eerst op een nieuw karwei te werk komt): „Waar kan ik mijn auto pairkeeren? Ik zie nie mand, die er op kan passen,, terwijl ik aan het werk ben." Voorman: „Ik begrijp best, dat je nie mand ziet. Dit is een deftig karwei en we hebben alleen opperlieden aan bet werk, die hun eigen chauffeur hebben! „Heb je het al gehoord? Smit is dood! Zoon knappe man! Hij kende vier doode talen!" „Die komen hem dan nu prachtig te pas!" Willy: „Wat is jouw grootste ge brek?" Molly: „IJdelheid. Ik kan soms tijden voor den spiegel staan en. mijn schoon heid bewonderen." Willy: „Dat is geen ijdelheid, kind, dat is verbeelding!" „Mijn vrouw speelde vroeger heel veel piano, maar sinds we kinderen hebben, heeft ze geen tijd meer." „Kinderen zijn toch maar een zegen, niet?" „Deze plant," legde de gastvrouw uit, behoort tot de familie dier Begonia's.' „Toch?" vroeg die gast. „Wat aardig van u, om er voor te willen zorgen, ter wijl zij weg zijn!" Moeder had een cake gebakken. „Marie", riep ze, „kijk es of de cake goed is. Steek er een. mes in; als het er schoon uitkomt, is ie gaar." „Ja," zei vader, „en als het er schoon uitkomt, stop dan de andere messen er dan ook in". „Daar gaat Molly. Ik heb gehoord, dat zij haar japon op afbetaling heeft ge kocht!" „Dan heeft ze nu zeker pas den eer sten termijn aan." OVERZICHT. De kanaal-tunnel. Vele Engelscbe parlementsleden heb ben Woensdag een besloten vergadering in het Lagerhuis bijgewoond waarin barciv Emile Derlanges, president-commissaris van de Kanaal-tunnel-maatschappij, \r,ar gen beantwoordde. Hij schatte de kosten van den aanleg van de tunnel op 30 millioen pd. st. De helft van dit kapitaal zou van Fransche zijde, de andere Helft van Britsche zijde komen. Er zouden drie tunnels gegraven worden, namelijk een tunnel voor water afvoer, die 5 millioen pd. st. zou kosten, en twee tunnels voor het spoorwegver keer waarvoor de overige 23 millioen pd st. moeten dienen. Hij vertrouwde dat dit geld, zondeV hulp van de regeeringen, bij elkaar zou komen. Langs de eeme lijn zou het ver keer naar Engeland, langs de andere dat uit Engeland gaan. De middellijn van de tunnel voor drai neering is op 4 M. berekend, de twee ganoote tunnels zouden ongeveer 7 M. breed worden, met een spoorbreedte van 2 1/3 meter. Als bouwtijd nam men voor de draineer tunnel twee en een half jaar, voor de an dere twee tunnels vier jaar aan. De af stand zou 38,5 K.M. bedragen. Derlanges zeiidie verder dat, als men be rekende dat er jaarlijks vier millioen pas sagiers door de tunnel vervoerd zouden worden, die hetzelfde tarief als nu bij den dienst over het Kanaal betaalden) dit vervoer een bruto ontvangst van 3,200,000 pd. st. zou opleveren. Het moest mogelijk zijn de tunnel te exploiteeren met jaarlijksche uitgaven van 1 millioen pd. st. en er zou elk jaar op zijn minst 800,000 pd. st. uit het goede- reaivervoe* te halen zijn. Derhalve kon men op een netto ont vangst van 3 millioen pd. st. in het jaar rekenen, gelijkstaande met een recite van 10 pet. van de 30 millioen pd. st. kapitaal. Habib Oellah in moeilijkheden. De positie van Habib Oellah, den mam, die Aman Oellah verjaagd heeft en zich zelf vervolgens tot emir van Afghanistan heeft uitgeroepen, is de laatste dagen zoo verzwakt, dat men met een spoedig af treden rekening schijnt te moeten houden De moeilijkheden, waarmede de voorma lige rebellenleider in zijn strijd om zich op den troon van Afghanistan te handha ven, heeft te kampen, zijn van verschil lenden aard. De cbrste en groots'e moei lijkheid schijnt te zijn het geldgebrek dat den nieuwen heerscher belet zijn troe pen behoorlijk te betalen, met het gevolg, dat deze hem ontrouw word n en aan het plunderen slaan. De bewoners van Ka boel, die de slachtoffers van de plunder- partijen worden, zijn, zooals men zich kan voorstellen, niet al te best te spreken over een regeering, die haar troepen zoo slecht onder bedwang heeft. Daar komt nog bij, dat de prijzen der levensmiddelen tengevolge van het stilliggen van den han del de laatste dagen zooveel zijn ges'e- gen, dat de arme bevolking ze niet meer kan betalen en aan gebrek is prijsgegeven Groeiende ontevredenheid en toenemend verzet tegen Habib Oellah's regime is het gevolg van den nood, welke Kaboel's inwoners bedreigt. De algemeene ver wachting is d an ook, dat de emir zich niet lang meer zal kunnen handhaven. Een zeer bedenkelijk verschijnsel is het, dat Habib Oeliah's minister-president en me! hem het geheele kabinet is afgebeden. Zonder ministers en zonder betrouw bare troepen zal Habib Oellah wel spoe dig genoodzaakt zijn te verdwijnen van den door hem in bezit genomen troon Wie zijn opvolger zal zijn, iaat zich op het oogenblik nog moeilijk voorspellen. Waarschijnlijk Aman Oellah of zijn zwa ger, Ali Achmed Khan. De eerste schijn! reeds aan Habib Oellah een voorstel gedaan te hebben om afstand te doen ten behoeve van Ali Achmed, maar de emir heeft nog niet medegedeeld of hij dit voor stel aanvaardt. Inmiddels treft Aman Oellah, die zich nog te Kandiahar bevindt, voorbereidselen om naar Kaboel terug te keeren. Voor dat doel heeft hij, n.b. op afbetaling, te Pesjawar zes groote vrachtauto's gekocht, die hem en zijn toebehooren naar de hoof id stad moeten terugbrengen. Bedriegen de voorteekenen niet, dan staat Kaboel wederom aan den vooravond van schokkende gebeurtenissen. Met he' oog daarop zijn de meeste Europeanen door Britsche vliegtuigen uit de hoofdstad weggehaald en in Britsch-Indië in veilig heid gebracht. Onder die geredden bevin den zich vele Duitschcrs, namens wie de Duitsche regeering een hartelijke dankbe tuiging tot de Engelsche regeering gericht heeft voor de verleende diensten. Ontslagen wegens plichtsverzuim. De Raad van Andijk heeft op voorstel van B. en W. en den inspecteur bij het Lager Onderwijs, het hoofd der Ooster- scjiool, den heer J. H. v. d. V. te Zeist, wegens ernstig plichtsverzuim ontslagen Hij heeft, zonder daartoe verlof te heb ben gekregen, sinds. 2 October geen on derwijs gegeven. Dr. Willem Royaards f De teraardebestelling van het stoffelijk overschot van dr. Willem Royaards zal vermoedelijk geschieden Dinsdag a s. op de begraafplaats Zorg vlied aan d.n Am- steldijk te Amsterdam. Het staaf echter nog niet vast, wanneer de trein met het stoffelijk overschot in Amsterdam zal aan komen. De familie Royaards heeft het aanbod van het gemeentebestuur, om de begrafe nis van den Stadsschouwburg uit te doeli geschieden, aanvaard. Zoo mogelijk zal Iioma Durigo de alt-partij zingen in het derde deel van Mahler's Lied von der Erde, dat het Concertgebouworkest in- de schouwburgzaal zal spelen. Waarschijnlijk zal er bij het graf niet gesproken worden. Door den locaaltrein Utrecht Baarn, welke om 10.22 uur Woensdag morgen uit Utrecht vertrok, werd nabij den Nieuwen Weg te Soest een 23-jarige bakker, die per rijwiel een pad over de spoorlijn passeerde, overreden. Het slacli offer werd een been afgereden en bekwam ernstige verwondingen aan het hoofd. In zorgelijken toestand is hij per auto naar het ziekenhuis vervoerd. Het treinverkeer ondervond belangrijke vertraging. Dinsdagavond werd een wielrijder, die van den Bredaschen weg te Tilburg de Korenbloemstraat wilde inrijden, door een hem achterop rijdenden vrachtauto, die tengevolge van de gladheid niet direct kon stoppen, aangereden. Met zware ver wondingen werd hij naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij aan. de bekomen ver wondingen is oveileden. De prijzen van lunch- enavond eten in de eetrijtuigen van Mitropa en Wagons Lits zullen met inging van 1 Fe bruari met ongeveer 10 pet. verminderd worden. De samenstelling dezer maaltij den zal door deze prij»svermindering geen verandering ondergaan. Gedoemde prijs verlaging geldt niet voor de Rh ingold- en de Pullman-treinen. Bij het spelen op het jaagpad langs den IJsel te Kampen gleed een ne genjarige jongen door de gladheid uit en schoot in de rivier, waar hij dadelijk met den stroom afdreef. Een twaalfjarige jon gen, C. Spaan, bedacht zich geen oogen- blik. Dadelijk sprong hij in het ijskoude water. Met een paar slagen had hij den drenkeling bereikt, pakte hem vast en trok hem naar den oever, waar de aode e jongens redder en g. redde op het droge hielpen. Het bestuur \an de Kon. Neder 1. Automobielclub heeft thans van den mi nister van financiën de meledeelmg ont vangen, dat het Neder laimdsche douane kantoor te Putte, aan de Nederlandsch- Belgische grens, verbouwd zal worden, en de noodige verbeteringen daar zullen worden aangebracht. De aanbesteding heeft reeds plaats gehad, en met. de uit voering zal ten spoedigste begonnen wor den. In de hoogste klasse der meines H.B.S. te Werden hij Berlijn, werd bij de natuurkundeles een proef genomen met de samenstelling van zwavelijzer. Er volg de een korte doch hevige ontploffing, waardoor de leeraar en alle meisjes ter aarde werden geworpen. Vier leerlingen zijn bij dien val gewond, do anderen kwa men met den schrik vrij. verzacht en geneest men met 's HEER ARENDSKERKE. Woens dagavond hield de af der ling 'sH. Arends kerke van de Voreenigiing voor Zieken- huisverpleging in Zuid- en Noord-Beve land een algemeene vergadering. Tegen woordig waren 26 leden. Bij de opening der vergadering wijdt de waarnemend-voorzitter, de heer D. van der Maale, eenige woorden aan het over lijden van den heer Dr. van I waarden, die hoewel kort, toch met veel toewijding de belangen van de af deeling heeft behartigd Na lezing der notulen, doet de penning meester rekening en verantwoording van de ontvangsten en ui gaven der afdeeling over het tijdvak 1 Juli tot en met 31 De cember 1928, waaruit blijkt, dat de ont vangsten hebben bedragen f373,40 en de uitgaven f 338,84, alzoio een goed. slot van f 34,56. Alsnu komt aan de einde verkiezing be stuursleden. Bij acclamatie worden her benoemd de aftredende heer en D. W. Lindenbergh en Jacs. de Schipper, ter wijl in de vacature ontstaan door het overlijden van Dr. van Iwaarden met algemeene stemmen wordt gekozen Dr. J. van de Made alhier. Hierna wordt hel concept-huishoudelijk reglement, nadat daarin door de verga dering eenigs kleine wijzigingen waren aangebracht, met algemeene stemmen de finitief vastgesteld. In verband met een in dit reglement voorkomend artikel, worditbedotenom het bedrag bestemd voor een te vormen re servefonds vast te stellen op f 10. Bij de voorkomende zaken vraagt Dr J. v. d. Made of de mogelijkheid niet be staat om afzonderlijke kwitantiekaartien ïti te voeren voor dienstpersoneel. Deze zaak zal bij de Centrale Vereenig in g ter tafel worden gébracht. Medegedeeld wordt nog dat sedert de oprichting der afdeeling het ledental met 78 is toegenomen!, waardoor dit thans is gestegen tot 365, waarvan' 323 betalendeii. De Rijksveldwachter C. Evers- dijk alhier, is voor eenigen tijd gedeta cheerd aan de Rijkspoiitiehondenafridh- tingschool te 'sHage. DRIEWEGEN. De raad vergaderde Woensdag. Afwezig was het lid J. Tim merman. Het kohier hondenbelasting 1929 werd opgemaakt op f 134. Aan de ge meente is ontheffing verleend voor de aanstelling eener onderwijzeres-wacht geldster. Aan een nader onderzoek van het waterschap Ellewoutsdijk om voor het vervoer van de grint le zorgen bij eenige op tie grinten wegen, kon niet wor den voldaan. Een nieuwe verordening op de keuring van waren werd vastgesteld. De begroo ting voor 1928 werd gewijzigd. Als stand plaats voor de woonwagens werd aange wezen het terrein bij de Vate. Mot de behandeling eener nieuwe politieverorde ning werd gevorderd tot artikel 46. Benoemd tot voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur de heer W. West- veer. KRUININGEN. Ten overstaan van Notaris J. J. van Üijke alhier, werd Donderdagmiddag in Hotel Korenbeurs verkocht het woon- en winkelhuis met tuin, staande in de Nieuwstraat aldaar. Kooper werd de heer P. de Putter te 's Heer Hendrikskinderen voor f 4130 plus 8J pCt. onkosten. Voor den dienstplicht in 1929 zijn ingeschreven §34 {personen waaronder 15 met broedeidienst. SCHORE. Woensdagavond vergaderde de varkenshond //Draagt elkanders lasten*. Dit de rekening over 1928 blijkt, dat ontvangen is f 181,79 en uitgegeven f 108,20, zoodat er een baiig saldo is van f73.59. De aftredende bestuursleden de heeren M. in 't Anker, P. Philipse en M. Hemmekam werden allen herkozen Tot bode werd voor het jaar 1929 be noemd A. v. Koeveringe. Naar wij vernemen heeft de heer A. C. Martijn zijn benoeming tot weger aan de weegbrug ffSchorebruga alhier niet aangenomen. Bij de gehouden inventarisatie is gebleken dat op het oogenblik in deze gemeente nog aanwezig zijn 5575 H.L. aardappelen, zijnde 17 procent van de geheele opbrengst. VLTSS1NGEN. Alhier worden pogin gen aangewend tot het bijeenbrengen van een som voor het aanleggen van een ver warming in de Groote of St. Jaeobskerk der Nederlandsch Hervormde gemeente. Tot nu toe is een bedrag van f 7000 bijeen, wat echter nog niet voldoende is voor de uitvoering van het plan. Om het fonds te versterken is nu in het gebouw voor Christelijke sociale belangen een bazaar geopend, waarvan mevrouw C van Woelderen-Sprenger, echtgenoote van den burgemeester het eere- voorzitterschap heeft aanvaard. Electrificatie van de treinen. Naar gemeld wordt, ligt het in de be doeling van de directie der Nederlandsche Spoorwegen, de tractie op het traject cVmsterdamRotterdam in de toekomst volledig electrisch te maken. Men weet, dat thans de personentreinen die de verbinding tusschen de hoofdstad en Rotterdam onderhouden, sinds 1 Octo ber 1927 met electrische tractie worden gedreven. De internationale treinen op dit traject, alsmede de passagierstreinen naar en van het Zuiden en de goederentreinen, worden nog met stoomlocomotieven voort bewogen. Dit levert evenwel in de prak tijk verschillende bezwaren op. Zoo zet zich door de rook op de voedingsdraden van het electrische net een roetlaag af. Wanneer op de plaats, waar deze roet- afzet zich bevindt een motorwagen pas seert, krijgt men veel „vuurwerk". Dit geeft allereerst beschadiging aan den voe dingsdraad, want waar vuur is, daar smelt het metaal. Vandaar, dat de directie van de spoorwegen reeds geruimen tijd over weegt om de stoomlocomotieven te ver vangen door electrische. Ook voor de goederentreinen zullen de nieuwe electrische locomotieven gebezigd worden. Zij kunnen de zware treinen met een snelheid van 60 K.M. vervoeren en znllen op den dag tusschen de passagiers- treinen worden gelegd, zonder dat ver traging daarvan het gevolg behoeft te zijn. De locomotieven, die de directie van de Ned. Sp. denkt te gebruiken, zullen 2500 P.K. kunnen ontwikkelen en voor zien zijn van de z.g. as motoren met tramophanging. Betalingen gestaakt. Het notariskantoor van den heer J.H. Berghuys te Leeuwarden heeft zijn be talingen geseaakt. Echter dekt een borg tocht een groot deel der schade. Notaris Berghuys, die thans ongesteld is, was te Leeuwarden een vooraanstaande persoonlijkheid. Hij was o.a. enkele jaren geleden raadslid en wethouder. Het „Het Leeuw. Nwsbl." meldt nog dat de voorzitter van de kamer van toe zicht over notarissen en candidaat-notaris- sen in het arrondissement Leeuwarden den heer S. J. Rensing, candidaat-notaris, thans werkzaam op het kantoor van notaris Ottema, heeft aangewezen om tijdelijk het notaris-kantoor-B. waar te nemen. Er worden, zoo meldt het blad voorts, pogingen in het werk gesteld om de liqui datie op minnelijke wijze te doen geschieden zoodat de cliënten geen schade zullen heb ben. Enkele particuliere personen w.o. een paar borgen, zullen echter aanzien lijke schade lijden. Notaris B. heeft jaren lang een druk kantoor gehad. Een jaar of twintig ge leden had hij het overgenomen van notaris Siervelt. In de laatste jaren was evenwel, door tal van oorzaken, de drukte zeer afgenomen. Knoeier ij en in den burger lijken stand. Bij de behandeling van de gemeente- begrooting van Lichtenvoorde maakten verschillende leden bezwaar tegen de ver hooging van het salaris van den burge- m- ester en den gemeente-secretaris, als gevolg van een door Ged Staten vastge stelde verhoogde salarisschaal, omdat het zielental tot 7000 was gestegen. Aan dit bevolkingscijfer werd door ver schillende leden getwijfeld en besloten werd een onderzoek in te stellen of wer kelijk het zielental van 7000 was bereikt. Het ingestelde onderzoek heeft volgens het ingediende rapport aangetoond, dat het bevolkingsregister niet in orde was en dat aan de 7000 inwoners, waarop het verhoogde salaris was gebaseerd 82 ont braken. Bij de behandeling van dit rapport werd de handelwijze van een der secretariebe ambten zeer afgekeurd Op zijn ontslag werd aangedrongen. Een beslissing aan gaande het rapport werd verdaagd. Een harnas voor agenten. Men kan zich denken, dat ook bij de politie, na het drama te Grootegast de gedachte aan afweermiddelen tegen mis dadigers ten zeerste op den voorgrond treedt en proefnemingen op dit gebied te Veenendaal gehouden, de bijzondere aan dacht trokken. Het betreft een kogelvrij harnas, vervaardigd door het technisch handelsbureau te Rijsenberg. En onder leiding van den directeur, den heer J. Visser, werden gisteren te Veenendaal demonstraties gehouden. De heer Visser trok zich zelf het harnas en een bijbe- hoorend hoofddeksel aan en noodigde de aanwezigen uit op hem te schieten. Daar niemand daar lust in had, werden de pro jectielen op het leege harnas en het hoofd stel afgeschoten. Geen kogel ging er door heen. De projectielen stuitten niet eens van het metaal terug, zoo schrijft de correspondent van de «Tel.», die de de monstratie meemaakte, doch bleven er versplinterd op vast zitten. De clou van de demonstratie vormde het schieten met de 9 m.M. parabellumrevolver met langen loop. Met dit wapen kan men op een Hinken afstand nog een boom van behoor lijke dikte doorboren. Ook kunnen met één schot zeker zeven a acht menschen doodgeschoten worden. Veenendaals beste politieschutter nam het wapen in de hand, ging op een afstand van vijf meter van het pantser staan om daarna te vuren. Zelfs dezen kogel met zijn stalen mantel bleef zoo plat als een dubbeltje op het metaal zitten. Stoomschip gezonken. Volgens een te Amsterdam ontvangen telegram uit Valparaiso, is het stoomschip „Jan van Nassau" tijdens een hevigen storm nabij Valparaiso gezonken. Het stoom schip was voorheen in het bezit van de K.N.S.M. te Rotterdam, doch was thans het eigendom van een Chileensche reederij aan welke het 2 dagen geleden was over gedragen. Volgens een bij de directie der K.N.S.M. ontvangen telegram wat de Nederlandsche bemanning tijdens de ramp reeds van boord en bevindt zij zich op weg naar Nederland met het stoomschip „Alkmaar" De „Jan van Nassau" was een schip van 8830 bruto reg. ton en werd in 1913 gebouwd. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie) De veiling te Kapelle. Geachte Redactie, Nogmaals komen ondergeteekenden uw gastvrijheid vragen voor eenige plaatsruim te in uw blad, waarvoor bij voorbaat on zen beleefden dank. In antwoord op het schrijven van dien „Grooten Onbekende" in uw blad van 30 Januari 1.1. achten wij onsi verplicht nog het een en ander naar voren te bren gen. 1 Vele ingezonden stukken worden inder daad ongeteekend aan een redacteur aan geboden, wat echter nog niet wil zeggen, dat er dan geen vebdlachte kleur aan is. Zoon stuk, dat om welke reden d'an ook, niet is onderteekend, heeft een zijdie die het licht niet miag zien. Het spijt ons, dat schrijver dat niet kan inzien, want dat pleit niet voor loyale opvatting. De Groote Onbekende beweert voorts, meer kennis te hebben van de organisatie van een veiling dan ondergeteekenlden. Bovendien noodigt hij ons uit, een verge lijking te maken van zijn aanvoer op de veiling tegenover den onzen tezamen. Hierop kunnen we gevoegelijk antwoor den, dat het onmogelijk is een vergelij- lijking te maken met iets, wat onbeksnd is Maar al had de schrijver zijn naam ge noemd, dan zouden we toch zoo'n verge, lijk niet willen maken, omdat we dit als „bluf" beschouwen. Er komt nog bij, dal

Goessche Courant | 1929 | | pagina bijlage 2