.J GOESGHE COURANT BIJVOEGSEL Rechtszaken. Medische Rubriek. Voor de VrouW mm niet direct Uw vrouw de schuld! ^S/a/e/dzï/ve/? KleinVee'-Teelt. W etenscbappen. Laud en Tuinbouw7 Binnenland VAN DE VAN VRIJDAG 1 FEBRUARI 1929. Het zeden-schandaal op Schouwen. Door A. M. wed. C. K., 39 jaar, zon der beroep te S^rooskerke (Sch.) is hooger beroep aang a teekend tegien be voninis der rechtbank te Middelburg van 18 Jan., waarbij zij ter zake van als moe der het plegen van ontucht door haar minderjarig kind met 020 derde opzette lijk bevorderen, 2 maal gepleegd, is ver oordeeld tot een jaar en 6 maanden ge vangenisstraf. Het drama te Zundert. Zooals men zich herinneren zal, heeft de weduwe van dsn heer C. van Meer 1© Zundert, die in den nacht van 10 op 11 Januari 1927 in zijn café te Zundert door maréchaussees is doodgeschoten, den Staat der Nederlanden en die beide be trokken marechaussees voor de Haagsche rechtbank gedagvaard en legen hen een actie tot schadevergoeding ingesteld tot een bedrag van f50.000. De rechtbank had aan de eischende par tij opgelegd te bewijzen, diat de mare chaussees zonder eenige noodzaak hadden geschoten en niet uit noodweer, zooals de Staat heeft beweerd. Dit getuigenverhoor is Maandag ten overstaan van den rechter-commissaris, mr. Van Gigch uit Amsterdam en voor den Staat en de marechaussees mr. A. F. Telders. Als eerste getuige werd gehoord een 21-jarige dienstbode bij Van Meer. Deze verklaarde o.m. dat op Maandagavond 11 Januari 1927 om ongeveer twaalf uur des nachts Van Meer, echtgenoot van eische- res, met v. d. Broeck, Heeren en een der de wiens naam zij zich niet meier herin nerde, met een auto waren vertrokken. Ze waren geen van vieren dronken, toen ze het café van v. Meer verlieten. Ongeveer half twee 's nachts kwamen zij terug, thans zonder den derde. Ze waren bedaard en kalm en er was geen auaestie van dron kenschap. Ze kwamen door de achterdeur binnen en gingen naar da kamer, waar de eischeres en ik zich bij hen voegden. We waren ongeveer 10 minuten bij elkaar, in welken tijd niets anders dan koffie werd gedronken, toen er aan de glazen buiten deur van het café werd geklopt. Zij gingen aan de deur te keer en riepen: „politie". In verband met de vechtpartij tusschen Van Meer en de marechaussees ont staan, toen dezen het café wilden binnen gaan, verklaarde get. o.m.„Cooien (een der marechaussees) riep toen: „Van Meer, ik schiet", en schoot. Van Meer stond toen suf bij de kachel en deed niets. Ik stond bij die deur van het café naar de gang en weet zeker dat Van Meer geen enkel wapen of mes in zijn hand had en dat hij dat ook geen oogenblik had gehad, zoolang de mare chaussees in huis waren. Van Meer viel door het schot op den grond, sprong weer op en liep naar de deur, die naar buiten toegang gaf. Claassen (de tweede mare chaussee) schoot toen op hem, waarop v. Meer weer viel en toen hij daar neer lag op zijn buik, schoot Coolen nog eens op hem." Met stelligheid verklaarde déze getuige verder dat v. Meer geen mes bij zich heeft gehad. Later echter had Coolen een mes in d e hand en zeide dat hij zich daartegen had moeten verdedigen. Get. had toen te gen hem gezegd: „Gij liegt." Daarna werd als getuige gehoord een rijwielhandblaar te Ginmeken, die den be- wusten avond met v. Meer mede was ge weest. Hij verklaarde, wat de hoofdzaak betreft, ongeveer in gelijken geest en voegde daaraan toe o.m. dat v. Meer des avonds zeer kalm was geweest. Als volgende getuige werd gehoord iemand, wonende te Ginneken, die even eens met v. Meer is uitgeweest. Ook hij verklaarde dat deze dien avond kalm was. Ook deze getuige heeft geen moment Van Meer met een wapen of een mes in zijn hand gezien. Hij had zelfs goed gezien dat hij niets in zijn hand hadl. Deze ge tuige heeft, nadat v. Meer was doodge schoten, Coolen in de gang gezien met een mes. Hij zei: „de man is overleden, als ik het niet gedaan1 had, dan had ik n." Get. zei toen: „dat lieg je" waarop Coolen zei: „hou je mond, kerel Getuige zei voorts de vechtenden den geheelen tijd te hebben' gadegeslagen en verklaarde, dat wanneer Van Meer naar de marechaussees zou hebben geschopt, hij dat zou moeten hebben gezien. Maar Van Meer heeft niet geschopt. Toen ge tuige naar het lijk is toegegaan', heeft hij daar geen mes zien liggen. Als getuige werd voorts gehoord een geneesheer uit Zundert, die den dood van v. Meer heeft geconstateerd. Volgende getuige was de rechter-com- missaris te Breda, mr, Roebroeck. Deze verklaarde o.m., bij een onderzoek bij een andere, vroegere gelegenheid verschillen de keeren de namen Claassen en Coolen tegengekomen te zijn; zij vormden geen uitzondering op get.'s indruk over het ru we optreden van de politic iin die streek. Verschillende andere getuigen verklaar den, door een der marechaussees wel eens te zijn mishandeld of onheusch bejegend De contra-enquête werd bepaald op 20 Maart des ochtends 10 uur. Bevroren voeten. Nu de winter wederom in het land is, worden opnieuw de noodige maatregelen getroffen om de arme soldaten daarbui ten te vrijwaren voor koude en ellende, en trekt men voordeel uit de opgedane erva ring. In de klaagliederen van „onze jon gens vormde het thema „bevroren voe ten" het bekende refrein. Het heeft dan ook raadgevingen en middelen tegen deze kwaal geregend. Hier volgt een middel, dat onze betovergrootvaders reeds toepas ten en' dat door een bekend geneeskundi ge als zeer heilzaam wordt geprezen. Men moet de voeten lijmen. De lijder aan de kwaal wikkelt om zijn voeten en speciaal om zijn fceenen, wan neer ze normaal zijn, een doek, die voor af bestreken is met warme verschgekookte meubelmakerslijm. De lijm moet goed dik zijn. Een paar weken mag de voet des noods in zoon verband blijven. Om het te- verwijderen neemt men een warm voet bad. Bij bevroren of daarvoor gevoelige le clematen kan men dezelfde methode toe passen. De lijm mag niet te hard worden. Geschikt is een mengsel van 500 gr. glyce rine, 350 gr. water en 150 gr. lijm; nog'be ter is 150 gr. gelatine, 130 gr. glycerine en 300 gr. water. Dit laatste preparaat is ook hygiënischer. Lijim, die niet voor dit doeleinde is bereid, is natuurlijk lang niet Van recepties en ontvangdagen. Receptie beteekent: ontvangst. Degeen, die de receptie uitgevonden en voor het eerst toegepast heeft, is een zeer prac- tisch persoon geweest. Immers, wanneer men weet, dat vele vrienden, kennissen en familieleden ons zullen komen bezoeken om geluk te wen- schen met een heuglijke gebeurtenis, dan dienen wij minstens eenige 'diagen achter een Ihuis te blijven. Om nu ts voorkomen, dat men dag aan dag door bezoekers in beslag wordt genomen, geeft men kennis, wanneer het schikt bezoek te ontvangen Men kan er zich dan op inrichten, terwijl ook de kennissen ook niet de kans loopen aan de deur afgescheept te worden daar de familie niet thuis is. Om allerlei redenen van maatschappelij- ken en financieelen. aard wordt het hou den van verlovingsrecepties meer en meer achterwege gelaten. Het is een minder prettige gewoonte om een ontvangdag strikt in te perken tot enkele uren in den namiddag, daar dan vooral den ouderen kennissen, vrienden en familieleden in de overvolle drukte nau welijks den tijd en de gelegenheid gebodlen wordt met het a.s. nieuw© familielid be hoorlijk kennis te maken. Bij een receptie staat het verloofde paar of het bruidspaar voor een met planten en bloemen omgeven canapé of voor twee met groen omgeven leunstoelen. De gasten gaan bij het betreden der kamer eerst langs dien rechterkant en groe ten onder het loopein met een lichte hoofd neiging de aldaar opgestelde familieleden. Na het jonge paar geluk gewenscht te hebben, laten zij zich aan de familie van den jongen man voorstellen (wanneer zij vrienden van de bruid zijn) of aan de fa milie van de bruid (wanneer zij kennissen of familie van den bruidegom zijn). Voor een verlovingsreceptie draagt het jonge meisje een fraai licht toiletje, dat geen wit behoeft te zijn en houdt een bou quet in de hand. Langs de linkerzijde van het vertrek verlaten de bezoekers dan weer de kamer. Feitelijk behoort men, achteruit te wijken, doch probeer dat maar eens in een over volle salon. Na in de gang in een gereed liggend gastenboek geteekemd te hebben, vertrekt men weer; het gansche bezoek beeft geien tien minuten geduurd. Tegenwoordig huldigt men vaak de goe de gewoonte, om een ganschen middag thuis te zijn voor bezoek zonder dat men een bepaald gedeelte van den middag aan geeft. Volgens de regelen der etiquette behoort een bruidspaar na de trouwrecep- tie aan allen, die hen kwamen gelukwen- schen, een tegenbezoek te maken. Wanneer men de trouwreceptie dade lijk na de aanteekening houdt, kan dat heel goed. Het behoeven slechts zeer korte beleefdheidsbezoeken te zijn, die niet veel tijd vorderen. Waar men tegenwoordig echter de trouwreceptie meestal houdt op den Zon dag voor den trouwdag, zood'at hierbus- schen slechts luttele dagen tijds liggen, is dit ten eewemmale onmogelijk en verge noegt de bruid zich met vaak van die hu- I I I WANNEER U aan de spijzen een on aangename bijsmaak proeft, ligt zulks niet aan een fout in hare kookkunst, doch moet U de oorzaak elders zoeken. ALPACCA of ander materiaal, waar mede U eet oxydeert steeds, ondanks dagelijksch onderhoud. DII8ÉZILVER echter isgegarandeerd onaantastbaar voor zuren, als azijn, enz. en is desgewenscht te bekomen op ZEER GEMAKKELIJKE VOOR WAARDEN (ook voor Indië) Hiermede heeft U de oplossing ge vonden zich de weelde van een GEDISTINGEERDE TAFEL te verzekeren. De schriftelijke garantie van is VIJF EN TWINTIG JAAR. Complete Cassettes, volgens neven staande afbeelding. Inhoud: 1 Soeplepel, 1 Aardappellepel, 1 Sauslepel, 1 Groentelepel, 6 Tafelcouverts, 6 Tafelmessen (roest vrij), 6 Dessertcouverts, 6 Dessert- messen (roestvrij)-J Vanaf Fl. Voor termijnbetaling redelijke rente vergoeding. Vraagt U eens, zonder eenige ver- plichting, zichtzending of prijscou rant, waartoe U onderstaande bon in enveloppe met l'/2 cents postzegel kunt opzenden aan de N.V. DUBÉ Tafelzilver fabrieken, Schiekade 190- R'dam. DUBÉ BON. Verzoeke geheel onverplicht toezending van Geïllustreerde prijscourant Naam Adres I ♦Zichtzending ♦Betalingscondities Woonplaats D«orhale* ***t niet we tucht wordt. welijksreis een briefkaart of ansicht te sturen om voor cadeaux en bloemen le bedanken. Een aardige wijze van ontvangen voor hen, die geen stijve kille receptie w©n- schen, is de instuif. Een instuif is een on- ceremoniesle bijeenkomst. Ieder mag zoo lang blijven als het hem goed dunkt. De meesten brengen iets mee, hetzij bloemen of snoeperij of een. klein geschenkje. De gasten verdoelen zich over meer dan een vertrek, men maakt zitjes in de gang zoo dit mogelijk is; bij goed weer beweegt men zich in den tuin. Er heersdht een onge dwongen vroolijke geest en ieder vermaakt zich meestal uitstekend. Een verplaatsbaar kippenhok. Stadsmenschen zijn iet of wat onrus tig, ongedurig, het zijn echte trekvogels, nu eens hier, dan weer daar zittend. Bou wen ze echter een kippenhok, dian lijlkt niemand „hokvaster" en onveranderlijker, Aan bestaande afrastering, hek of schut ting wordt het kippenverblijf vastgespij kerd, zoo solide vast, alsof het nooit meer los zou moeten. Het geheel ziet er dan soms aardig en solide uit, maar o wee, wanneer de kippenhokkenarchitect zijn hok wil veranderen, of wanneer hij moet verbuizen, of wanneer hij zijn tuin eens anders wil indeekn en daardbor zijn hok moet verplaatsen. Ds zaak is nu bijna niet meer los te krijgen en wanneer het hok uit elkaar ligt, is er zooveel gebroken en geschonden, dat het bijna geen waarde meer vertegenwoordigt. Bij verhuizing zoon zaakje meenemen gaat niet vanwege de afmetingen en den rommel. Bii ver koop brengt het niets op. Het heeft alleen op zijn plaats de waarde. Menigeen maakt zoo zijn liefhebberij tot een kosibare lief hebberij en dat is toch heusch met moe dig. Anders bouwen is dan ook een gebie dende eisch. Er moet met schroeven' wor den gewerkt. Het nachthok bouwt men van 4 losse schotten, welke met 8 schroe ven. aan elkaar bevestigd. Hier tusschen laat men een bodem of mestplank zakken. Het bovendek maakt men zoodanig, dat het met 4 flinke regels precies om het hok heen sluit, zoodat het er zoo boven op gelegd kan worden. Desnoods wordt het met een paar haakjes vastgelegd. Voor de ren maakt men voor het bovendak en zoo no'odig voor den achterwand' schotten van 1V2- a 2 oneter en voor den voorkant gaas- ramen van dezelfde grootte. Op afstanden van D/2 a 2 meter slaat men nu voor voor- en achterwand stevige palen in den grond na ze eerst duchtig in de carboline- um te hebben gezet.De voor- en achter- paaltjes verbindt men nu met dwarsbalk jes, welke men van voren laat oversteken. Op deze dwarsbalkjes maakt men nu de bovenschotjes met schroeven vast. Deze natuurlijk aan de opstaande palen. Nu sluit men den zijkant af en legt men het asfalt en dan is het hok klaar. Voor het rotten kan men alles op een losse onder plank plaatsen, waardoor het rotten der ramen, enz., wordt voorkomen. Alvorens de schroeven in ie draaien, smere men ze met vet, waardoor alles gemakkelijk gaat. Het hok is nu verplaatsbaar, kan gemak kelijk worden ontsmet en beho-udt een veel langere levensduur, terwijl de waarde grooter is dan van een ga&pijikerd hok. In de gaasramen brengt men natuurlijk de deurtjes aan. Wees het werk voor. Men spreekt gewoonlijk van „de korte dagen voor Kerstmis", maar die van de maand Januari zijn ook niet voor de poes. Al vroeg moet de lamp worden opgesto ken en zijn de avonden lang. Een mooie gelegenheid om eens rustig de plannen voor dit jaar uit te werken en na te gaan, wat er thans alreeds van kan worden uit gevoerd. Haal nu de boel maar van den zolder, uit de schuur, of het hindert niet van waar, als het maar voor den dag komt ein gaat eens zorgvuldig na, let wel zorgvuldig na, of er ook wat hersteld moet worden. Zoo ja, doe het dan nu. Weesihet werk voor. Haal de spinnewebben en de stofnesten er uit, gebruik kalk en zorg er voor klaar te zijin. Hebben ze te veel geleden, zouden de herstellingen te om vangrijk worden, maak dan wat nieuws. Er is thans nog voldoende tijd voor. Tim mer wat voerlrogjes in elkaar, 's avonds bij de lamp gaat het best. Van die dingen hebt gij strakt nooit genoeg. Doe thans reeds alles wat uw hand te doen vindt en rustig kunt u dan den met werk overladen kui- keintijd tegemoet zien. Alweer die ondragelijke rugpijn, welke zich vooral bij het opstaan doet gevoelen. Het beste is direct inwrijven met Spiroial'oploMlng 1, reukelooi. Bij apothekers en drogisten verkrijgbaar. Een gebroken ruggegraat. Twee jaar geleden wend de 16-jarige William Turner met een gebroken rugge streng in het ziekenhuis vam Colchester opgenomen. Men wvankoopte aan zijn leven en dacht dat hij, zelfs als hij beier werld', oen hulpelooze invalide zou blijven. Nu is de jongen als achttienjarige naar zijn moe der thuis teruggekeerd en kan hij weer een paar passen lo-o-pen. Men heeft op dit geval allerlei metho den toegepast, maar vooral electrlciteit en massage, en de jongen werkte goed mee door geduldige standvastigheid. De dok ters verwachten dat hij nog verder zal opknappen. 1 j De gevallen waarin iemand met een ge broken ruggegraat er het leven afgebracht heeft, zijn zeer zeldzaam in de geneeskun dige litteratuur. De suiker-industrie. Op aanstichting van de Kamer van Koophandel voor westelijk Noord-Bra bant, is Woensdag te Bergen op Zoom verga Jerisng gehouden ter bespreking van „de dreigende crisis iin de suikerin dustrie" en hare gevolgen voor West-Bra bant." Als inleiJers traden op d© heeren dir. P. van Ginneken, Bergen op Zoom; dr. L. G. Kortenhorst, 's Gravcnhage; A. J. Loerakker, Haarlem; C. Moors, N.-Vos meer; J. C. v. d. Boom, Breda en J. TimmermansRottendam. Tenslotte werd de navolgende motie aangenomen De belanghebbenden bij de beetwortel cultuur en de suikerindustrie in het gebied der Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Westelijk Noord-Brabant ver gaderd op 30 Januari 1929 te Bergen op Zoom onder leiding dezer Kamer, gehoord de besprekingen over het gevaar voor inkrimping der cultuur en der indus trie, en over de belangen, welke verschil lende bevolkingsgroepen bij het onvermin derde voortbestaan dezer cultuur en dezer industrie hebben, spreekt als hare mee ning uit, dat in 't bijzonder door de alom toege paste bescherming er ernstig gevaar be staat voor een belangrijke inkrimping der beetwortelkultuur en der suikerindrustrie in Nederland, diat het verdwijnen van een belangrijk gedeelte dezer welvaartsbronnen, zoowel voor de landbouwers als voor de arbei ders, middenstanders, schippers, indus- trieelen en andere groepen dier bevolking, ernstige gevolgen en belangrijke schade zou tengevolge hebben, dat het verkeerd is waar zulke belangen op het spel staan, en waar de algemeene toestand zóó duidelijk is, om te blijven overleggen over de vraag of de toestand van gevaar wel op het uiterste bereikbare punt gekomen is, zonder dat onherstelbare schade is aangericht, diat bovendien bij het totstandkomen der conventie voor Nederland vermoedelijk afhankelijk zal zijn van den toestand waarin de Nederlandsche industrie op dit oogenblik verkeert, dat tot handelen moet wonden overge gaan, voordat deze schade is aangericht en de bereikbare en voor de hand' liggende middelen terstond moeten worden aange wend om het gevaar voor aanmerkelijke in krimping van cultuur en industrie te weren, en verzoekt aan de Kamer van Koop handel en Fabrieken deze motie ter kennis te brengen van de regeering ein aan de le den der Staten-Generaal. F ruttteelU Nu de tijd daardoor is aangebroken willen we allen bezitters van vruchtboo- men ten sterkste raden bun boomen, nu het weder hiertoe eindelijk geschikt wordt, spoedig te bespuiten met Vruchtboom» carbolineum. Appels, peren, bessen en pruimen moe ten met een 7V2 pet. oplossing bespoten worden en perziken met een oplossing van ten hoogste 5 pet. Strijd om een industrieterrein De Ned. Kunstzijdefabriek heeft bij Ged. Staten van Z.-Holland gevraagd nist goed te keuren het besluit van den ge meenteraad van Rotterdam om een ter rein aan het Marconiplein, groot 15.000 vierk. meter te verkoopen aan de Ford Motor Cy voor een prijs van f 18 per vierk. meter. De Kunstzijdefabriek deelt mee dat bij onderhandelingen sedert 1926 over dit terrein door haar met B. en W. gevoerd, dit college in Maart '28 f45 per vierk. meter vroeg vroeg, waarop de onderhande lingen afsprongen. De Kunstzijdefabriek is bereid het ter rein te koopen voor den prijs door drie deskundigen te bepalen, met een mini mum van f20 per vierk. meter. Zij ver moedt dat die prijs op f24 zal komen. Met f36.000 er vandioor. Een commissionnair in effecten in de Vossiusstraat te Amsterdam heeft Woens dag aan een loioper een waarde valn f 36.000 aan effecten meegegeven i otn deze aan verschillende bankinstellingen af te geven en daarvoor de waaide in con tanten te ontvangen. Zijn boodschappen heeft hij gedaan maar de contanten is hij niet komen afdragen. De man die onge veer 40 jaar oud is, had reeds meer Am één jaar, wanneer de commissionnair het druk had, geassisteerd bij het loopwerk. Hij was in betrekking bij een kruier.

Goessche Courant | 1929 | | pagina bijlage 1