i-i-a...'. =-!— loopen jaar .1862 saartuigen naar Goes wétóéft'yèoïgelafén, mpi RW tonnen inhoud van1 (I69lfti Jg|. tjspgrijT 1859 vaartuigen weder naar buiten toerden geschut. In verbanre'ifttet de onder houdswerken aan de haven was de scheepvaart gestremd van 11 tot en met 16 Juni. Wat het Gasbedrijf betreft, kan ik mededeelen, dat afgeleverd werd 1.806.118 M3. gas, alzoo boven het jaar 1927 eene vermeerdering van 66.485 M3. of 3.764«/o. De mindere stijging van het gasver- verbruïk over 1928 in vergelijking met 1927, moet in hoofdzaak worden toe geschreven aan de vervroegde winkel sluiting. Het totaal aantal geplaatste gasme ters bedraagt 2919 of 64 meer. Het hoofdbuizennet vermeerderde met 413 M. en heeft een totale lengte van 29.435 M. Het totaal aantal lantaarns voor straatverlichting, vermeerderde met 10 en bedraagt thans 358. Meerdere gegevens zult U in het jaarverslag aantreffen. Zooals U bekend is, zal thans de electrificatie van de Middengroep en dus ook van Goes een feit worden en is het wel aan te nemen, dat na ver loop van eenige maanden de resulta ten daarvan zichtbaar zullen zijn. Bij de behandeling der gemeentebe- grooting voor het thans aangebroken jaar, heeft U een overzicht kunnen krijgen van de ontvangsten en uitga ven voor onze gemeentelijke huishou ding en was het zeker verblijdend van onze zoo nauwlettend toezicht hou dende fïnancieele commissie uit Uwen Raad, naast, vele van groote zorg ge tuigende wenken, toch ook de woor- te mogen vernemen, dat de gemeente Goes er financieel niet slecht voor staat en het niet noodig bleek om de opbrengst van de plaatselijke inkom stenbelasting hooger te ramen dan voor de begrooting 1928. Volgens de opgaven van den Rijksfiscus bedraagt het belastbaar inkomen van de inwo ners van Goes, met betrekking tot het kohier 1927—1928 f5.074.637,- tegen f 5.028.057,— voor het kohier 1926'27. Gaarne zeg ik den Raad dank voor de in het afgeloopen jaar gedane werkzaamheden en ik spreek gaarne de verwachting uit, dat wij ook dit jaar, op zoo aangenaam mogelijke wij ze, ieder naar ons beste weten en kun nen, mogen samenwerken aan de ons toevertrouwde belangen van Goes. Ik geef U gaarne de verzekering te zul len trachten daaraan de juiste leiding te geven. De heer Eckhardt zegt den voorzit ter dank voor de woorden en wenscht hem namens den raad al het goede. Ingekomen stu k-ls e n. Mededeeling wordt gedaan van de volgende ingekomen stukken: Berichten van aanneming van ver schillende personen van hun benoe ming in diverse commissies en be sturen. Besluit van Gedeputeerde Statenvan Zeeland, houdende vaststelling van de rekening en de balans en verlies- en winstrekening van den keuringsdienst van Waren, over het jaar 1927. Bericht van Gedeputeerde Staten van Zeeland, dat de begrooting voor 1929 van den Keuringsdienst van Waren door hun College wordt goedgekeurd. Besluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland waarbij zij hunne beslissing omtrent de gemeentebegrooting voor 1929 verdagen tot 1 April 1929. Goedkeuring van het raadsbesluit van 13 December 1928, betreffende wijziging van de verkoopsvoorwaar- den, waaronder grond is verkocht aan den heer J. F. Jansen. Goedkeuring van het raadsbesluit van 13 December 1928, tot wijziging van de gemeente-begrooting voor 1928. Bericht van den Raad van Bestuur der N.V. „P.Z.E.M." van het besluit tot overname van het bedrijf der So- ciété Anonyme des Tramways a Va- peur de Flessingue-Middelbourg et Ex tensions te Vlissingen en het verlee- nen door de Provinciale Staten van de noodïge credieten voor deze over neming en de verdere electriciteits- voorzïening van Walcheren en Noord en Zuid-Beveland. Mededeeling van den Directeur van Gemeentewerken over het beschikbaar stellen van gronden voor den bouw van pakhuizen en magazijnen. Circulaire van de Kon. Nederland- sche Politiehond Vereeniging, houden de verzoek om de gemeente als be gunstiger tot de Vereeniging te doen toetreden. Verzoek van het Bestuur van de Landelijke Federatie van Bouwvakar beiders in Nederland en het Bestuur van den Nederlandschen Federatieven Bond van Personeel in Openbaren Dienst, om zoodanige besluiten te ne men, dat de bouwwerken der ge meente voortaan in eigen beheer wor den uitgevoerd. Het laatste stuk, evenals een ver zoek van de heeren Schipper en Bee- ke om een stukje tuingrond bij het abattoir te mogen huren, gaat naar B. en W. om prae-advies. De voorzitter zegt, dat B. en W. met den heer Streefkerk van de P.Z.E.M. al eenige keeren een onderhoud had den. De plaatsen, waar de kabel en de transformatorhuizen zullen komen in Goes, zijn reeds bekend. Vermoe delijk zal de aanleg van den kabel van Vlissingen naar Goes eenige maanden inbeslag nemen. Crucq en het B. A. Voorstel tot wijziging der finan- cieele controle over het Burgerlijk Armbestuur. De bedoeling is de finanfiën voort aan door een accountant te doen con troleeren. De heer Crucq begrijpt niet waarom de gemeente de helft van de kosten van de controle moet dragen. De voorzitter antwoordt, dat het B. A. zich alleen met de controle kon vereenigen als de kosten mede door de gemeente bestreden worden. De gemeente heeft wel degelijk belang bij het B. A. Ir. van Poelgeest komt het voor dat met de controle niet bereikt wordt hetgeen B. en W. in hun toelichting zeggen. De controle zal niet op hef beheer betrekking hebben, doch op de boekhouding. De voorzitter meent ook dat de con troleur aanwijzingen zal kunnen ge ven, die de boekhouding kunnen ver eenvoudigen. Het B. A. is een oude in stelling en de techniek der admini stratie is veel vooruit gegaan. Het voorstel wordt aangenomen. Benoeming van een lid van het Bur gerlijk Armbestuur in de vacature J. de Kruijter. De heer Crucq wil de aanbeveling naar het B. A, terugzenden. Hij voelt er niets voor om zich uit te laten spelen tegen den heer v. d. Does. Men heeft vroeger de aanbeveling altijd laten bestaan uit 2 personen van één richting. Waarom doet men dat nu niet. Spr. is niet over de aanbeveling gehoord. De heer Eckhardt ondersteunt dit voorstel. Wil men een r.k. hebben, dan moeten op de voordracht 2 r.k. komen, wil men een S.D.A.P.-er heb ben dan 2 S.D.A.P.-ers. Wethouder van Melle deelt deze meening niet geheel. Wel ten deele. Maar spr. vindt geen aanleiding om de aanbeveling terug te sturen. De voorzitter merkt op, dat B. en W. niets met deze aanbeveling uit staande hebben. De heer Simons spreekt het tegen dat een aanbeveling steeds 2 personen van eenzelfde richting inhield. Spr. zou wel liever 2 r.k. op de aanbe veling hebben gehad. Ir. van Poelgeest zegt, dat het B. A. niet naar politieke richting kijkt, doch naar de personen. Vermoedelijk heeft het B. A. dit nu eens willen doen uitkomen. De raad is helaas nog zoover niet. De heer Buijs vindt het erg dat men de S.D.A.P. nog steeds passeert bij benoemingen in het B. A. Het wordt tijd dat men hiermede ophoudt. De voorzitter herinnert er aan dat de heer Crucq destijds een kans heeft laten loopen. Hij drong toen n.l. den heer Overhoff naar voren. De heer Crucq spreekt het tegen. Wat de heer van Poelgeest zeide, vindt spr. geniepig. De heer Koning krijgt den indruk dat de S.D.A.P. het prettiger vindt voor een zetel in het B. A. te vechten dan er een te bezetten. Dat is voor propaganda natuurlijk aangenaam. Spr. herinnert nog aan het geval Overhoff. De heer Simons meent dat de r.k. de eerste rechten hebben op een plaats in het B. A. De heer Crucq noemt dit onzin. Hij zegt dat de r.k. in Goes achter de schermen werken. De S.D.A.P. doet het in het openbaar. Het voorstel van den heer Crucq om de aanbeveling te retourneeren, wordt verworpen met 7 tegen 5 stem men. De heer Crucq protesteert nog uit voerig tegen het weren van de S.D.A.P. uit het B. A. Temeer omdat in het college zeer noodig veranderingen moe ten worden aangebracht. Een man als de heer Overhoff zou dit kunnen. Men zegt dat hij geen zakenman is, doch men heeft hem toch ook be noemd tot secretaris van den Raad van Advies van de P.Z.E.M. De heer van Poelgeest: „Daar be hoeft men niets voor te kennen". (Ge lach). De heer Crucq vervolgt zijn rede. Hij weerspreekt ook hef recht van de r.k. op een*zefel. Zij hebben een eigen armbestuur. Al werkt dit zonderling en al heeft het geen geld genoeg voor de vele armen. Spr. zegt dat het al leen geld geeft aan menschen die r.k. willen blijven. Men tré&t 8<jair atzéör snel de handen van iemand af. De heer Simons vindt dat de S.D. A.P. een voorbeeld mag nemen aan de r.k. liefdadigheid. De heer Eckhardt zegt dat de S.D. A.P. een voorbeeld moet nemen aan christelijke instellingen van liefdadig heid. De voorzitter vindt dat er nu genoeg over de kwestie gesproken, is. Spr. vraagt of men den heer Crucq nog maals het woord moet geven. De heer Simons.- „Neen". De heer Crucq: „Je bent hier niet in Katholiek Brabant". De raad gaat vervolgens tot stem ming over. Benoemd wordt de heer v. d. Does. Over subsidie aan de Z. L. M. Verzoek van het bestuur van den kring „Westelijk Zuid-Beveland" der Zeeuwsche Landbouw-maatschappij om subsidie ten behoeve der te houden landbouw-tenfoonstelling en deelname der gemeente in het daarvoor te stich ten garantie-fonds. De fin. commissie vindt beter dat f 250,wordt gegeven als gave en dat f250,wordt gestort in het garantie fonds. Dit is ook door de Z. L. M. verzocht. De heer Koning is het niet eens met de fin. commissie, als zij zegt dat uit het voorstel van B. en W. weinig be langstelling voor de tentoonstelling spreekt. Spr. zou desnoods een groo- ter bedrag in het garantie-fonds wil len storten, maar geen bedrag geven. Het is toch alleen maar om te voor komen dat de Z. L. M. voor een groote strop komt te staan. Ir. van Poelgeest merkt op, dat door het geven van een bedrag de belang stelling in de tentoonstelling beter tot uiting komt. De heer Crucq voelt voor de mee ning van den heer Koning. Wethouder van Melle verdedigt he( standpunt van B. en W. De gemeente behoeft niet te helpen om een over schot te maken. De voorzitter zegt dat er in 1919 een overschot was van f 11.000, Maar dit behoeft nu niet het geval te zijn. Spr. kan zich met den heer van Poelgeest vereenigen. De heer llollestelle licht het stand punt der fin. commissie toe. De heer Koning merkt op, dat de gemeente hier afwijkt van de politiek die men steeds in verband met subsi dies gevolgd heeft. Wethouder Goedbloed bestrijdt zulks Ir. van Poelgeest zegt, als alle licha men aan welke de .PZ.E.M. subsidie vroeg, als Goes doen, dan heeft het tentoonstellings-comité geen cent voor dat de expositie geëindigd is. Nog enkele sprekers voeren hier over het woord. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 9 tegen 3 stemmen. Allerlei. Voorstel tot aanvulling van het „Uitbreidingsplan 1924". De heer Buijs heeft eenige aanmer kingen. Ir. van Poelgeest verdedigt verhoo ging van het terrein. Dit is voor een goeden bouw noodzakelijk. Het voorstel wordt aangehouden. Voorstel tot het vragen van verlen ging der concessie voor het heffen van sas- en havengeld. Aangenomen. Verzoek van de Vereeniging voor Christelijk Schoolonderwijs om be schikbaarstelling van gelden voor aan schaffing van leermiddelen. Het verzoek wordt toegestaan. Voorstel tot vaststelling der drie- jaarlijksche afrekening van de vergoe ding voor exploitatie-kosten van twee bijzondere lagere scholen, ingevolge het bepaalde bij art. 101, 8e lid der Lager Onderwijswet 1920, zoo mede van de vergoeding, bedoeld bij art. 109, 9e lid van gemelde wet. Het voorstel wordt aangenomen. Voorstel om de Gemeente te doen toetreden tot de op te richten afdee- ling Zeeland der Vereeniging van Ne- derlandsche Gemeenten. Aangenomen. Voorstel tot demping van de sloof op den hoek van den Westsingel en de Piet Heinstraat. Het voorstel wordt aangenomen. De fin. commissie struikett weer. Verzoek van de firma van Heel Co. en de N.V. Duvekot's Graanhan del om verlenging der erfpacht van grond aaen de J. A. van der Goeskade. De fin. commissie vereenigde zich eerst met het voorstel van B. en W. Vanmorgen evenwel veranderde zij van inzicht. Den voorzitter lijkt dit niet juist. Het komt spr. voor dat de fin. com missie te veel onder den indruk is ge weest Vair éen bezoek der adressanten, die zich niéj met het voorstel van B. en W. kdhdeh vereenigen. De fin. commissie; stelt thans/Ivoor het canon niet met 50°/o doch met 25o/0 te ver- hoogen. Toen dit, voorstel van de commissie bij B. en W. was ingekomen kwam een verzoek van de adressanten om onder de oude voorwaarden de erfpacht te verlengen. De adressanten wijzen op de beteekenis van hun be drijven voor Goes en zij meenen dat zij voor eenige voorrechten in aan merking mogen komen. Als de voorzitter dit voorgelezen heeft, zegt hij dat de adressanten Ij en W. niet hebben kunnen overtuigen. De gemeente heeft o.a. onkosten voor de bedrijven gemaakt, b.v. de dure en zware bestrating. De heer Simons verdedigt het voor stel van de fin. commissie. Spr. noemt den voorzitter een handig diplomaat. De commissie had aanvankelijk geen uitvoerige berekeningen gemaakt, doch later is zij na diepe overweging tot andere resultaten gekomen. Ir. van Poelgeest neemt de waarde vermindering van het geld in aanmer king en is voor het voorstel van B. en W. Het voorstel wordt met 9 tegen 3 stemmen aangenomen. Voorstel tot het treffen van een nieuwe regeling met de Kerkvoogdij der Nederlandsch Hervormde Kerk met betrekking tot het klokluiden. Het voorstel wordt aangenomen. Over auto's en autobussen. Voorstel tot wijziging der Verorde ning op de keuring van Waren. Aangenomen. i Voorstel tof het doen aanbrengen van een inrichting dienende als stand plaats voor autobussen, aan de Koe poort. De voorzitter zegt dat de fin. com missie aan het voorstel nog uitbreiding wil geven en tevens gelegenheid tot parkeeren van een 12-tal particuliere auto's wil scheppen. Dit lijkt spr. niet aanbevelenswaardig. Als maar 12 auto bezitters hun voertuigen kunnen par keeren en er komt b.v. een standverbod op de markt, dan zullen ze de auto's in andere straten neerzetten. De heer Hollestelle gelooft dat de overschietenden van de garages gebruik zullen maken. Spr. vindt de particu liere auto's op Dinsdagen op de Markt zeer hinderlijk. De voorzitter meent dat de particu liere auto's over het algemeen de Markt-venters geen overlast aandoen. Men moet de menschen die Goes be zoeken ook niet te veel aan banden leggen. Ir. van Poetgeest zegt, dat de ge meente geen parkeerplaats voor par ticuliere auto's moet aanwijzen zoo lang de wet er niet toe verplicht. De heer Koning kan zich niet ver- eenïgen met het voorstel tot heffing. De gemeente behoeft er niet aan te verdienen. De autobus is al genoeg hef stiefkind van de samenleving. Spr. vindt het niet billijk dat de bussen die de menschen naar Goes brengen (en daar heeft Goes, dat van Zuïd- Beveland leeft, veel belang bij) nog zwaarder belast worden. De heer Simons zegt, dat de Markt venters wel voor een plaats moeten betalen, waarom dan de auto-bezitters niet. Zij die hun auto op de Markt parkeeren, doen dit dikwijls om geld uit te sparen voor een garage. De heer Eckhardt is tegen parkeer terrein voor particuliere auto's, het voorstel van B. en W. juicht spr. toe. Het voorstel van B. en W., aange vuld met het voorstel der fin. com missie inzake terrein voor particuliere auto's, wordt verworpen. Hef voorstel van B. en W. wordt aangenomen. De heer Koning wil worden geacht te hebben tegengestemd. Verzoek van de Diaconie der Ge reformeerde Kerk om verlenging der pacht van een stukje gemeentegrond in de voormalige Achterhaven. Het verzoek wordt toegestaan. Verzoek van de Ambachtsvrouwe van Kloetïnge om uitweg over gemeen tegrond aan de Violenstraat. T oegestaan. Voorstel tot wijziging der gemeente begrooting voor 1929. Aangenomen. Verzoek van de heeren M. Quak- kelaar, J. Quakkelaar en J. Quakke- laar om uitweg naar den Oostwal voor een aan het verlengde Schotje van Armoede te bouwen woonhuis. De voorzitter betreurt het dat men destijds heeft toegestaan den Oostwal te bebouwen. Het verzoek wordt toegestaan. Verzoek van den heer H. J. Mol hoek om in erfpacht te mogen ont vangen een stukje gemeentegrond aan de Groote Markt. Het verzoek wordt toegestaan. Vragen en gas. De voorzitter deelt mede, dat de heer van Bommel van Vloten eenige schriftelijke vragen tot B. en W. heeft gesteld. Spr. wil hiervan voorlezing doen. De heer Crucq is daar tegen, omdat de heer van Bommel van Vloten niet aanwezig is. Men kan dan over de kwestie toch niet van gedachten wis selen. De voorzitter zegt dat zulks niet noodig is. De heer van Bommel van Vloten heeft trouwens toestemming gegeven tot voorlezing. De heer van Bommel van Vloten vraagt B. en W. of het juist is, dat de werkloozen uitkeering hebben gekregen voor da gen waarop niet gewerkt is en of B. en W. niet van meening zijn, dat de commissie, welke dit bewerkstelligde verkeerd handelde. B. en W. zullen den vrager in de eerstvolgende raads vergadering antwoorden. De voorzitter geeft den heer Buijs vervolgens eenige inlichtingen over hef fonds van den 24-urïgen telefoondienst Gebleken is dat gemeenten nog moe ten betalen. Dan zegt de voorzitter de reden van het niet-verlengen van de termijn van onbewoonbaarverklaring van een woning. Tenslotte wil spreker eenige mededeelingen doen over de bekende M.A.B.E.G.-kwestie. Het is wel eens goed dat dit in het openbaar behandeld wordt. Spr. gaat de geschie- dennïs van de M.A.B.E.G. met eenige dorpen in Zuid-Beveland na. De P.Z. E.M. heeft destijds de hulp van Goes ingeroepen om tot een oplossing te geraken. Naar aanleiding daarvan ont stond het rapport OchtmanBrink, waarvoor de P.Z.E.M. de gemeente haar erkentelijkheid heeft betuigd. Vooral het werk van den heer Brink, directeur der gasfabriek alhier, is ge prezen. Tenslotte deed de vraag zich voor of de oplossing gevonden moest worden door onderhandeling met elke gemeente apart of door het vinden van een combinatie. Na het rapport Ocht manBrink ontstond een streven om gas voor de gemeenten te betrekken van de Imperial te Antwerpen. De heer van Niftrik nam deze zaak ter hand en spoedig werd bekend dat de Impe rial wel gas wilde leveren, doch alleen als Bergen op Zoom en Goes mede tot de afneemsters zouden behooren. De Imperial zou gas geven tegen 434 ct. per M3., doch aan de levering zijn al lerlei voorwaarden verbonden, die groote bezwaren opleveren. Er zijn al eenige brieven ingekomen, waarin ge vraagd wordt of Goes tot de combi natie wil toetreden. Men zet er haast achter, want de dorpen moeten uiterlijk 1 Maart een beslissing nemen inzake de gasvoorziening. De gemeente zal de gascommissie Oosteinde thans een antwoord doen toekomen. B. en W. zijn van oordeel dat Goes haar gasbedrijf in geen geval kan prijsgeven. Ir. van Poelgeest vestigt er de aan dacht op, dat de Imperial haar gas bedrijf te Antwerpen dezer dagen aan een combinatie heeft overgedaan. Dit zou voor spr. al een reden zijn om niet op de voorstellen in te gaan, want men kent wel de Imperial, doch niet de combinatie, die het bedrijf voort zet. Bovendien zijn de voordeelen, aan het betrekken van gas uit Antwerpen verbonden zeer gering, volgens den heer Brink. Rondvraag. De heer Eckhardt informeert naar de benoeming van een gemeentewerk man. De benoemde is niet uit Goes afkomstig en dit heeft ontstemming gewekt. De voorzitter deelt mede, dat men een kuiper noodig had, en dat er in Goes niemand was, die voor de benoe ming in aanmerking kon komen. Spr. doet voorlezing van eenige brieven met de benoeming verband houdend. De heer Simons verzoekt naar aan leiding van het in de vorige vergade ring gesprokene over de verhouding van h et B. A. tof het r.k. armbestuur, deze kwestie voorloopig niet publiek te behandelen. De voorzitter zegt zulks toe en sluif hierop de vergadering. Collecte. De leerlingen van de openbare U.L.O. school alhier hebben f 11 bijeengebracht in verband met de ramp te Hoek vani Hol land. Raadsfilm. Wegens een overvloed aan copie zal de raadsfilm eerst in ons blad van Maan dag verloond wonden. Geslaagd. Onze vroegere stadgenoot, C. Schrij ver, thans te Rotterdam, slaagde te 's Gra venhage voor adjunct-commies bij de Hy potheken ear Domeinen.

Goessche Courant | 1929 | | pagina 2