De Unie van Utrecht. MliNHARDT's Grinnik>Pilletjes FroVincienieuWs - «f, Aan het strand. Moeder (tot zoontje): „En denk er om, dat je je badpak niet nat maakt, boor jongen!'' Tante: „Wat 'n onzin! Waar heeft 't kind dan een badpak voor aan?" Moeder: „Och, dat is de eenige ma nier om zeker te zijn, dat hij behoorlijk onder water zal gaan." „Ik heb een oom, die al in geen tien jaar zijn haar heeft laten knippen. „Is de man dan zoo excentriek?" „Neen; maar hij is kaalhoofdig." Hij: „Het is toch eigenlijk zonderling, niet? Ik lees hier, dat als het bij ons dag is, het in Australië nacht is!" Zij: „Ja, ik ben maar blij, dat wij hier wonen. Stel je eens voor, dat je, als het dag was, moest gaan slapen en dat je overdag altijd het licht op moest hebben!" „Hoe maak je het?" „Goed. Morgen zal ik juist vijf en twintig jaar in mijn betrekking zijn." „Ik ook! Ik vier morgen mijn zilveien bruiloft!" Hij: „Mag ik u eens komen bezoe ken?" Zij: „Het spijt me, maar ik ben ge trouwd." Hij: „Ik ben ook getrouwd en het spijt mij ook." Hij: „Als ik had geweten, dat je zoo sarcastisch was, had ik nooit met je ge trouwd." Zij: „Je hadt het toch kunnen welen. Heb ik niet gezegd: „Het is zoo plotse ling" toen je mij eiimcLelijk, nadat je me jaren het hof had gemaakt, ten huwelijk vroeg?" Toen kleine Bob zijn. hoofd stootte, nam zijn grootvader hem in zijn armen, gaf een kus op zijn hoofd en zei: „Zie zoo, iniou heb je geen pijn meer. Ik heb het weggiekust." Den volgenden dag kwam Bob met de werkvrouw aan zijn hand de kamer binnenstappen, waar grootvader zat. „Grootvader," riep hij, op de verbaasde vrouw wijzend, „Betje heeft hoofdpijn. Kus het eens even weg!" Klant: „Dat costuum past niet. De mouwen zijn te lang en die broek is te kort!" Dorpskleermaker (tot zijn knecht)„Suf ferd, je hebt de broekspijpen in de jas gezet en do mouwen in de broek!" Kleine Liesje's gezicht was zeer slecht, zoodat haar moeder besloot een specia list te raadplegen. Deze onderzocht de oogen van het kind en zei, dat ze een tijdje een bril moest dragen. Eenige weken later kwam de moeder terug. „En hoe gaa* het met de oogen van de kleine?" vroeg de dokter. „Nog niet zoo erg, dokter," was het antwoord. „Maar ik kan er haar niet toe krijgen den bril overdag te dragen. Doch als ze slaapt, ga ik naar boven en zet hem voorzichtig op. zet aan te teekenen tegen de besluiten van den gemeenteraad, in zake den bouw van een nieuw hoofdbureau van politie en van een gymnasium, waarmee een uit gave van ongeveer één millioen gulden is gemoeid. 1 Een motie, waarin aan Gedeputeerde Staten verzocht wordt die besluiten niet goed te keuren, werd met algemeens stemmen aangenomen. De „Valka" vlot. Het is aan L. Smit en Co's Internati onalen. Sleepdienst, die in samenwerking met v. d. Tak's bergingsbedrijf, belast was met het bergen van het de vorige week Woensdag op de Maasvlakte ge strande Letlandsche- stoomschip Valka, gelukt, het schip af te brengen. Het is naar Rotterdam gesleept. De sleepboo'.en Hoek van Holland, Maas, Kijkduin en Rotterdam hebben de Valka omstreeks half-twee vlot gekregen en daarna naar den Waterweg gesleept. Het schip zal bij C. Swarttouw's havenbedrijf aan de Waal haven eerst verder worden gelost, voor dat het zal worden gedokt. Wilhelm 70 jaar. Er heeft zich te Doorn een comité uit de burgerij gevormd, dat gelden heeft in gezameld om den ex-keizer ter gelegen heid van diens 70sten verjaardag een ca deau aan te bieden, bestaande uit twee witgeschilderde grenenhouten tuinbanken, elk 5 M. lang, uitgevoerd door den meu belmaker Veldhuizen te Doorn. Het ge schenk zal Zaterdag door den voorzitter van het comité, baron Sehimmelpcnninck van der Oye, burgemeester van Doorn, den ex-keizer worden aangeboden. De beide banken, op de leuningen waar van bronzen platen, vervaardigd door de fa. Begeer, zijn bevestigd en waarop ver meld staat, dat ze geschonken zijn door de burgerij van Doom, zullen een plaats krijgen in den grooten tuin nabij het kasteel. Woensdag is de dag herdacht, waarop vóór 350 jaren is bezegeld de Unie van Utrecht, die den grondslag heeft gelegd van ons onafhankelijk volksbestaan. Hoe wel de herdenking er een is, die een natio naal karakter draagt, had de feestviering zooals begrijpelijk is speciaal in Utrecht plaats. De geheele stad was rijkelijk bevlagd; aan de feestvreugde werd op bijzondere wijze luister bijgezet door de aanwezig heid van de Koninklijke familie, die met den trein van 10.35 uur aan het Centraal station te Utrecht aankwam. De Koningin begaf zich naar de Ka pittelzaal in het Universiteitsgebouw, waar prof. dr. G. W. Kernkamp en dr. J. Th. de Visser redevoeringen hielden. De beide toespraken werden' afgewis seld door zang van een. dubbelmannen- kwartet uit Coers Liederenkoor (kotor van de Kon. Vereemiging „het Nederlanid- sche Lied"), hetwelk onder leiding van denh eer J. H. P. Wimnugst het „Wilhel mus" en een tweetal Va Ier ius - liederen ten gehoore gebracht. Onder de talrijke aanwezigen, die biij de samenkomst in. de aula op het podium zaten, waren behalve de beide redenaars: ministers De Geer, Beelaerts van Blovk- land, Slotemaker de Bruine, Van der Vegte, Donner ein Koningsberger, de mi nisters van Staat Heemskerk, Idenburg, Van Karnebeek en Fock, de voorzitter van de Eerste Kamer baron Van Voorst tot Voorst; de commissarissen der Ko ningin in de provinciën met uitzomder.ng van die van Drenthe wegens verblijf bui tenslands, het college vain Gedeputeerde Staten in de provincie Utrecht en de grif fier der Staten met hunne dames, ver schillende leden van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal, hoofden van kerkelijke genootschappen (Ned. Herv. Chr. Geref., Evang. Lutherseh, Doops gezinde Sociëteit, Remonstrantsche Broe derschap, Oud-Bisschoppelijke Clerezy, Ned. Isr. Kerkgenootschap.) Leden van Gedeputeerde Staten der provinciën (uitgezonderd Noord1-Brabam en Limburg.) Burgemeesters der provinciale hoofd steden (behalve die van Zwolle en Mid delburg.) r Na afloop van die plechtigheid, om 12 uur, begaven de genoodigden zich door den Kloostergang naar het Domplein. De Koninklijke Familie ver boef de inmiddels eenige oogainblikken in de Senaatszaal cm begaf zich vervolgens door den hoofdin gang van het Universiteitsgebouw in de nabijheid waarvan een eerewacht van de U trechtsche Studenten - Weerb aar! ïeid was opgesteld naar het plein, waar aan dien voet van het standbeeld1 van Graaf Jan van Nassau kransen werden gelegd. Onderwijl speelde de cairillonnist van den Domtoren het Wilhelmus door alle heeren met ontbloot hoofd aangehoord. Na deze indrijkwekkeinide plechtigheid begonnen de groóte Domklokken te luiden, evenals 350 jiaair geleden geschiedde na het teekenen van de Unie van Utrecht. Inmiddels begaf de Koninklijke Fa milie zich weer naar het Universiteitsge bouw, waar de Koningin, de Koningin- Moeder, de Prins en de Prinses plan's namen achter oen der vensters der boven verdieping, teneinde liet défilé van een groot aantal vereenigingen met hare vaan dels en muziekkorpsen gade te slaan. Na afloop van het défilé reed de Ko ningin-Moeder naar het Centraalsta'ion, vanwaar H.M. om half twee naar Den Haag vertrok. De Koninklijke Familie was inmiddels door de Trans, naar Paushuize gereden-, waar geluncht werd. Om half dirie roden de Koninklijke gasten naar den Domtoren, waar rn-n zich kort ophield in het owtvanggebouw, vanwaar H.M., vergezeld van den Prins en de Prinses zich langs de Bisschop- trap naar de Sl. Michaels kapel begaf, waar een drietal leden van het U. S. O., de heeren Vollers, van Leeuwen en Kwant, bij Haar binnentreden eenige ge deelten uit ©en trio voor viool, alt en fluit van L. van Beethoven ten gehoore bracht Nadat de Koninklijke Familie plaats had genomen, hield de burgemeester van Utrecht, dr. J. P. Foekema Andreae een rede, waarin hij eerst herinnerde aan het plan, dat in 1899 de toenmalige directeur der gemeentewerken opmaakte voor de restauratie van den toren ein waarboven geschreven stond „De Domtoren ii Wel stand." Dit ideaal heeft noch hij, noch een der andere vooraanstaande figuren, die het herstellingswerk hebben aangevat verwezenlijkt gezi n. Heden mogen wij, aldus de burgemeester, het wel als be reikt beschouwen, al zal een enkel onder deel nog moeten worden afgewerkt. Het gemeentebestuur van Utrecht ach. het een buitengewoon voorrecht, dat Hare Majesteit en de Koninklijke Familie aan de plechtige samenkomst ter herdenking van dit gewichtig feit de bijzondere wij ding wil schenken van Hare aanwezig heid, evenals het zich verheugt over het feit, dat het hier voorts een aanzienlijke schare van gezaghebb.nden uit de onder scheiden provinciën des lands en warme vrienden van den Domtoren voor deze plechtigheid bijeen mag zien. Na afloop der plechtigheid reed de Koninklijke Familie naar buiten op het Domplein, waar een groote schare de vorstelijke personen toejuichte. H.M. legde een krans, waaraan Oranje linten bevestigd warm, aan den voet van het standbeeld van graaf Jan van Nassau. De Koningin-Moeder veegje harer zijds een krans er bij, waarna de Com missaris der Koningin in Utrecht, de heer 's Jacob, en de burgemeester van Utrecht, de heer Foekema Andrea, volgden „Kolossaal frisch. De geluk wens ch-n -Je blijken van belangstelling, di hij ont vangt, beschouwt hij als zooveel teekeins van trouw en aanhankelijkheid en daar over verblijdt hij zich." „Zijn er reels cadeaux gekomen?" „Ja." „Welke?" „Daarover kan ik mij in bijzonderhe den niet uitlaten, omdat ze indien gepu bliceerd, geen verrassingen mee. zouden zijn. Wei wil ik vertellen, dat de zeventig jarige heel erg ingenomen is rnet de aan winsten voor het rosarium, hem uit ver schillende oorden van Nederland gezon den." „Worden er veel gasten verwacht? „De naaste familie zal voor het over- groote deel aanwezig zijn Kinderen, be< huwdkinderen, kleinkind r:n andere bloed verwanten, samen reeds ze Mg personen En verder onder aindeire.i eenige ligu-cn uit de kringen, die vroeger deel uitmaak ten van 's keizers omgeving Relletjes te Hoogkerk. Tijdens de begrafenis van de slacht offers van het drama te Grootegast hebben anarchisten getracht in Hoog kerk relletjes te verwekken. Door mid del van een megafoon riepen ze op straat de menschen bijeen, scholden op de politie en verheerlijkten den moordenaar. Daar de politie op de begrafenis was, was er niemand om in grijpen, 's Avonds was door commu nisten een vergadering belegd, waar een spreker sprak over: „De misdaad door de politie zelve bedreven". De aanwezige marechaussee vond geen re den om in te grijpen. De Vrijheidsbond. De Partijraad van den Vrijheids bond heeft in zijn politiek advies als no. 1 aangewezen: Dr. Bierema (kies kringen Groningen, Leeuwarden, As sen). Dr. Vos kieskring Amsterdam, Zwolle, Helder, Utrecht, Maastricht); mr. Knottenbelt (kieskringen Rotter dam, Leiden, Den Bosch en Tilburg); Mr. van Rappard (kieskringen Am- hem en Nijmegen);, Mr. Boon (Dor drecht en Middelburg). In Den Haag heeft de afdeeling de voorkeur gege ven aan Prof. v. d. Bilt. Zeeheldenfonds „Prins der Nederlanden". In de „N. R. Crt." van gisteravond lezen we: Wellicht stellen velen onzer lezers er belang in, eenigermate een denk beeld te verkrijgen van de som, die tot nu toe voor het Zeeheldenfonds „Prins der Nederlanden", dat naar aanleiding van de ramp aan den Hoek zeer waarschijnlijk door de Zuid-Hol- landsche Maatschappij tot redding van schipbreukelingen zal in het leven wor den geroepen, is bijeengebracht. Bij de administratie van de „N. R. C." kwam tot nu toe binnen f204.324,03 Bij „Vaderland" en „Nieuwe Cou rant" werd tot en met heden ontvan gen f 15.164,89. Eene inschrijving bij het dagblad „De Rotterdammer" vertoonde gister avond een totaal van f6679,56. Ook het „Rotterd. Nieuwsblad" stel de zich voor het innen van bijdragen beschikbaar, doch wij vonden daar tot nu toe nog geen totaal bedrag ver meld. Hierbij moet dan nog gevoegd wor den een bedrag, dat aan het bestuur van „Het Roode Kruis", mede tenge volge van opwekking van de Amster- damsche groote bladen, werd beschik baar gesteld. „Het Roode Kruis" heeft dadelijk na de ramp ook aan verschil lende theaterdirecteuren bussen ver strekt, om 's avonds inzameling te houden. Naar wij vernemen was heden een bedrag van ongeveer f68.000,—bij die instelling binnengekomen. Ook door de Oost-Indische pers wordt eene inzameling ten bate van het fonds gehouden. Alles bijeen komt er dus eene eer biedwaardige som bijeen. Aan de schat ting van een eindbedrag wagen wij ons niet, doch dat het over de drie ton zal loopen, lijkt wel zeker. Lid Provinciale Staten. Tot lid van de Provinciale Staten als opvolger van den heer Brandsma (vertrokken) is benoemd de heer J. Bosselaar te Aagtekerke. Het zeehavenbedrijf te Terneuzen. Naar men aan de „Tern. Crt." me dedeelt, worden vanwege de onder neming „Docks et Entrepots" te Ter- neuzen voor het onderhouden van ha ren geregelden dienst tusschen Ter- neuzen en Londen ook ingelegd de zeelichters Sido III, IV, V en VI. De Zaterdag-afvaart zal regelmatig worden bediend door het s.s. „Schelde- sop", terwijl de 4 lichterschepen op ongezette tijden regelmatig in de vaart zullen zijn. Voorts wordt medegedeeld dat het Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten75 ct Staal-Tabletten 90 ct Maag-Tabletten. 75ct Bij Apoth. en Drogisten. voornemen bestaat met ingang van 1 April van daar uit een dagelijkschen dienst op Londen v.v. uit te oefenen. Een moeilijke reis. Van een reis in den sneeuwstorm vorige week op de Ooster-Schelde meldt men aan de „Midd. Crt." het volgende relaas: Het zeilschip „De Goede Hoop" van schipper M. Faasse was gecharterd van Sas van Gent met een lading van 225 ton superphosphaat naar Tien Geme ten. Nadat de vorst het schip te Ter- neuzen enkele dagen vertraging had bezorgd, werd op 15 Januari besloten af te varen en te probeeren de Schelde over te steken. De schipper had voor alle zekerheid in Terneuzen vrouw en kinderen van boord laten gaan, over tuigd als hij was, dat de weersomstan digheden niet pluis waren. Zoo werd afgevaren, met aan boord de schipper en twee rijksambtenaren, L. en A., van Sas van Gent, die voor toezicht op de lading de reis meemaakten. Tot Hansweert ging alles goed. Op het ka naal van Zuid-Beveland kwam een groote sneeuwstorm opzetten. Na We- meldinge werd het schip gesleept dooi de „Jacobus". Zoo kwam men tot bui ten de Wemeldingsche vallei. Ter hoogte van Ouwerkerk ongeveer be rokkenden de zware golven ernstige schade aan de stuurinrichting, waar door het schip het roer kwijt raakte. Kort daarna brak ook de sleep- draad, zoodat het schip thans met zijn drie opvarenden geheel aan den sneeuwstorm was overgeleverd en als een notedopje heen en weer werd ge slingerd, met de kans op een zand plaat te worden geslingerd. Toen echter kwam de motorboot „Elisabeth", wiens kapitein G. d. Vries het gevaar had bemerkt, langszij. Na dat enkele toegeworpen kabels radi caal waren afgeknapt, slaagde men er tenslotte !n, de schepen te verbinden, waarna het aan de „Elisabeth" gelukte het schip naar de Tramhaven van Zijpe te sleepen, en daar veilig binnen te brengen. „De Goede Hoop" had zware averij opgeloopen. Behalve schade aan de stuurinrichting en de verloren sleep trossen, had een aanvaring plaats ge had bij de reddingspogingen, waardoor de voorsteven gedeeltelijk werd inge drukt. Ook de roeiboot was knel ge komen en gezonken. Het was een reis, die den drie op varenden lang zal heugen. DRIEWEGEN. Door de landbouw- vereeniging „Landbouwbelang" is aan besteed de levering van verschillende meststoffen: Amm. Super 7x9 f5,70; Kalïzout 40% f6,41,2 pet.; Patent kali 26% f7,05,8 pet. gegund aan Kooman te Dirksland. Zwavelz. Amm. 201/2 °/o f 11,35, Kalk-salpeter f 10,55, gegund aan Centr. Bureau te Rotterdam. Su per 14% f2,46, gegund aan J. Poleij c.o. te Yersekc. Chili-salpeter gem. f 11,92, Leuna-salpeter 26% f15,.ge gund aan C. van de Velde te Elle- woutsdijk. Alles per 100 K.G., franco in de haven te Ellewoutsdijk. 's GRAVENPOLDER. Bij beschik king van den minister van financiën van 23 Januari is aan de gemeente 's Gravenpolder een voorschot uit 's rijks kas verleend tot een maximum van f 3213, ter verstrekking aan de vereenïging, in die gemeente uitslui tend werkzaam ter bevordering van de verkrijging van onroerend goed door landarbeiders, ter uitbetaling van het door een landarbeider benoodigd be drag voor de verkrijging van een plaatsje. HANSWEERT. Het motorschip „Emmanuel", geladen met aardappe len naar Antwerpen, heeft bij Oolt- gensplaat omhoog gezeten en ts met verlies van schroef vlot gesleept. Door de „Dorïs Rijkers" is het schip naar Antwerpen gesleept. De lading phosphaat uit het bij Bath gezonken schip „Onderneming" is thans door v. d. Tak's Bergingsbe drijf in een lichter overgeladen. Hef schip „Onderneming" is gelicht en zal naar een werf in Holland gesleept worden. In het Slaak is Dinsdag het ge laden sleepschip „Fluviale 10" omhoog gevaren en blijven zitten. Later is hef schip gezonken en gebroken. MIDDELBURG. Alhier is Woens dagmiddag omstreeks 3 uur brand uit gebroken in de woning van den heer H. W. S. in de Gravenstraat. De brand is ontstaan door het omvallen van een petroleumlampje. De vlammen Een verslaggeefster van het „Hbld. heeft Woensdag, aan den vooravond van dien zeventigsten verjaardag van den ex- keizer, op huize Doorn aan onderhoud gehad met iemand uit d 1 allernaaste om geving van den aanstaanden jubilaris, dia haar omtrent hef dagelijksche le .en, zoo- als zich dat ginds afspeelt, een on ander mededeelde. „Wij beleven hier op het huis", werd verteld, „niets bijzonders. Ons bestaan vloeit voort, van dag tot dag, in vrij gelijk matige eentonigheid. Gij wenscht speci aal iets te vernemen omtrent de dage lijksche gewoonten van den keizer? Wel nu, de dag begint reeds vroeg. Zóó vroeg, dat de bewoners van Huis Doorn zich d s ochtends even half negen vereenigen tot wat wij een Hausandacht noemen Daar na wordt ontbeten en onmiddellijk daarop zomer of winter, weer of geen weer, zoekt de keizer bezigheden en afleiding in de open lucht." „Welke zijn die bezigheden?" „O, zeer uiteenloopond. Nu wordt in hoofdzaak hout gehakt. Er valt immers in tuin en park om dezen tijd van het jaar niet veel anders te doen. Maar al naar gelang van het jaargetij wordt hooi ge keerd, worden heesters gesnoeid', bloe men verzorgd en gesneden. Om kort te gaan: de keizer is oen volleerd tuinman." „Tot hoelang wordt dat tuinman-.work verricht „Tot half twaalf." „En dan?" „Dan begeeft de keizer zich naar zijn werkkamer, waar kranten wachten.' „Welke kranten?" „De voorraad, die hier dagelijks bin nenkomt, is groot. Kranten van alle rich tingen. Freundliche und unfreundliche." „Alleen Duitsche?" „Neen, hier komen bladen in vele ta len." „Ook Hollandsche?" „Zeker. De keizer miag dan al geen Hollandsch spreken, hij leest de taal en begrijpt het gelezene." „Welke Duitsche bladen? „Verscheidene. Onder anderen db Ber liner Bürsenzeitung,- de Deutsche Allge- meine Zeitung en het Berliner Tageblatt." „Worden alle kranten werkelijk ter hand genomen?" „Ze worden ingekeken. En bovendien verstrekt men idlen keizer een résumé Zijn belangstelling gaat in de eerste plaats uit naar groote gebeurt, nissen op politiek gebied. Is de inhoud1 der bladen bespro ken, dan wacht om ét'n uur de Frühstöcks tafel. N,a den lunch rust de keizer; een uur ongeveer; dian werkt hij tot vijf uur, gebruikt de thee en werkt opnieuw tot liet oogenblik, waarop hij zich voor li t diner gaat kleoden, dat om acht uur plaats heeft." „Kunt gij ons omtrent dat werken iets meededen „Er komt hier dagelijks een groote post. Brieven uit alle diaslen van de we reld. De laatste dagen is db zending een voudig enorm. Vcoral uit Amerika komen de gelukwensehrn bij honderden binnen. Maar ook uit Duitschlaud, uit Nederland, worden felicitaties ont/angen. Dia binnen komende post geeft dagelijks werk; zoo veel werk, dat de keizerin haar gemaal assisteert bij het behandelen van al die ingekomen stukken. En verder houdt de keizer zich heel veel bezig met het zoe ken naar de oplossing van do Kriegs- schuldfrage. Zulks met geen ander doel dan om zijn volk tc helpen, zooveel hij daartoe in staat is." „En na het diner?" „Dan leest de keizer voor. Eiken avond weer." „Wat wordt .gelezen?" „Interessante Aufsütze und Bücl.er. Romane und geschichttlidhe Werke. ïn den laatsten tijd bijvoorbeeld „Briefe Kaiser Wilhelm der Erstcn". De keizer leest uitstekend. Men ziet als het ware de dingen vóór zich. De kleine kring luis tert steeds vol aandacht. Ook de keizerin behoort steeds tot het gehoor. Zij houd', zich onderwijl onledig met cenigen hinden- arbeid." „Wordt er ook muziek gemaakt? „Zelden. Alleen als er gasten zijn een enkelen keejr. De keizerin bespeelt geen instrument. Tot een uur of Kalf elf blijft men bijeen, Dann wird Schlus'z gemacht „Hoe voelt de aanstaande jubilaris zich wel, speciaal in deze dagen?"

Goessche Courant | 1929 | | pagina bijlage 2