In dienst van allen. FRÏS0 BMI 60ESGHE COURANT BIJVOEGSEL 1 Maximum-prijzen. Irheumatiek: Voor de VrouW Medische Rubriek. Binnenland VAN DE VAN VRIJDAG 25 JANUARI 1929. Wij kennen ze tnog wiel uit den oorlogs tijd, de maximum-prijzen voor verschil lende artikelen, door de overheid vastge steld. Maar dat ze ook reeds bestondten in het oude Rome, zal vermoedelijk min der algemeen bekend zijn. In de jaren van 285305 was keizer Diocletianus aan de regeering en er heerschte orde in het geheele rijk, orde en vrede. Maar één ding had een nood lottige uitwerking voor de bevolking en in de eerste plaats voor do ambtenaren, die uitsluitend van hun salaris moesten leven. Het ruilmiddel was n.l. in discie- diet geraakt; het verlrouwen in het geld was geschokt, doordat het weid ver- valscht. Het zilvergeld bevatte bijna geen zilver meer, maar destemeer lood en tin. Doordat het geld zijn waarde grooten- deels had verloren, stegen de prijzen dier waren onrustbarend. Het kwam zelfs zoover, dat voor geld geen waren meer werden gegeven. Het betaalmiddel werd niet meer aangenomen en wie waren koo- pen wild§, moest met waren betalen. De oude ruilhandel herleefde. Keizer Diocletianus greep krachtdadig in, toen het zoover was gekomen. Hij liet munten slaan van zuiver zilver. Het geld was dus weer goed, het nieuwgesla- gen geld althans, maar het vertrouwen keerde niet terug. De prijzen1 der waren bleven hoog. Toen nam de keizer zijn toevlucht tot iets, wat nog niet eerder was voorgeval len in de wereldgeschiedenis: hij stelde maximum-prijzen vast. Uit overblijfselen van in steen gehou wen inscripties is dat oude tarief voor maximum-prijzen gedeeltelijk bewaard gebleven. Op de markten in alle groote en kleiine plaatsen was het tarigf in steen gebeiteld, zoodat iedereen het lezen kon. Het betrof niet alleen de prijzen der verbruiksartikelen, maar ook de ico nen der arbeiders. Er bestonden maxi mum-prijzen voor veldvruchten en zaden, voor wijn, olie, zout, honig, vleesch, visch, groenten en vruchten. Eveneens voor huiden en pelswaren, voor laarzen, pantoffels, brandhout, wagens, wollen en zijden kleeding. De loonen voor metselaars, timmerlie den, wevers en muildierdrijvers waren nauwkeurig vastgesteld en ook de tarie ven, die bijv. huurkoetsiers en barbiers mochten rekenen. Het is thans vrede alom en de bewo ners van het rijk moeben daarvan kunnen genieten. Maar de hebzucht tiert welig. Eiken dag, elk uur storten zich onverla ten op hun winst. Het publiek kan dat niet langer dulden. Slechts met diwang en harde middelen is het plunderen van de burgers door zulke schurken tegen te gaan. Onze vaderlijke voorzorgen moeben dus worden toegepast. Het gerecht moet ingrijpen. Te lang hebben wiij gezwegen Want zelfs uit de gaven der goden willen Het beste tegen [inwrijven met de boosaardigen voordeel trekken Op de te verwachten oogsten wordt gespecu leerd, vooruit berekening gemaakt, en ze zijn ongelukkig, wanneer regen de velden vruchtbaar maakt! Een arme soldaat moet dikwijls zijn heele soldij neerleggen voor hetgeen hij noodig heeft. Daaraan moet een einde komen. Wij stellen dus de hoogste prijzen vast, die gevraagd mogen worden, en iedereen, die meer vraagt, zal, daar alleen vrees een einde lean ma ken aan het euvel, met den dood worden gestraft. Iedereen kan dus die straf ont gaan, wanneer hij bescheidenheid wil toe passen. Dringt inde spierenl Bij apothekers en drogisten verkrijgbaar. 44 FEUILLETON Naar het Engelsch van ETHEL M. DELL. Geautoriseerde vertaling van DICKY WAFELBAKKER HOOFDSTUK VIII. De storm. Hoe het kwam wist Bill zelf niet, doch hij betrapte zich er dien avond herhaaldelijk op, dat hij zijn gedach ten totaal niet bij zijn werk had. Wel licht was de oorzaak daarvan aan hef benauwde weer te wijten, trachtte hij zich wijs te maken. De jongens van de belijdenis-klasse waren volstrekt niet veel lastiger dan gewoonlijk. Het ergste van alles was evenwel het feit, dat hij, toen ze nauwelijks vijf minu ten in het lokaal waren, een bijna on weerstaanbaar verlangen kreeg ze er één voor één uit te schoppen. Het was hem dan ook een totale onmogelijkheid een vol uur les te ge ven en de jongens stonden na drie kwartier weer op straat. Toen ze allen verdwenen waren, Warme inlegzooltjes. De tijd is weer aangebroken, dat onze kinderen door modder- en sneeuwstraten naar school moeten en dus ook wel eens met koude en natte voeten moeten zitten althans in de schooluren. Dit is echter heel gemakkelijk te voorkomen en wel door 't volgende Knip zes a zeven, blaadjes krantenpa pier in, den vorm van de voetzool en knip eveneens twee zooltjes uit het weef sel van een oude kous of ander tricot kleedingstuk. Leg die zooltjes aan, eiken kant op het papierbundeltje en naai de zijkanten aan elkaar, zoodat het papier geheel overtrokken is. Een paar van die zooltjes in de schoe nen gelegd, zitten heerlijk warm enze houden het slijten van de kousen go tegen. Wat ook een punt van belang is voor de moeder-met-groot:gezin. Aardappelen bewaren. Een goede methode om aardappelen tot in Juli en zelfs nog later te bewaren, zonder dat deze beginnen te kiemen en hun goeden smaak verliezen, is die van Dr. Schiller. In den bodem der aardappelkist, waar onder op de vier hoeken baksteenen ge plaatst zijn, worden een voldoende aantal gaten geboord, zoodat de lucht van onder vrij kan toetreden. Hoe meer openingen, hoe beter, wanneer maar gezorgd wordt, dat de bodem niet te zwak is, zoodiat hij zou breken of tot op den vloer doorzak- Op dezen bodem wordt dan een 15 c.M. dikke laag cokes gebracht, waarop vervolgens de aardappelen komen. De cokes mag natuurlijk niet fijn zijn, daar ze dan alle luchttoevoer afsluit; de stuk jes moeten ongeveer de grootte van een walnoot hebben. Hoe bereid ik....2 Bessenvla (van griesmeel). Benoodigd: 3 theekopjes bessensap, 2 theekopjes water, 5 afgestreken eetlepels griesmeel, 1 ons suiker, een stukje pijp kaneel of citroenschil. BereidingLaat de kaneel of het stukje citroenschil langzaam in het met water vermengde bessensap aftrekken. Breng dan de vloeistof aan de kook, laat er de suiker in oplossen, strooi er roerende het griesmeel in en, laat dit onder voortdu rend roeren gaar worden (ongeveer 5 minuten).'Neem de kameel of de citroen schil er uit en laat de vla wat bekoelen. Klop de massa tenslotte tot het luchtig en licht rose is geworden. Dezelfde vla kan ook van maïzena be reid worden, waarvoor dezelfde hoeveel heden noodig zijn. Is de vla na de berei ding wat bekoeld, dan wordt er in dit gp- val onder voortdurend' kloppen langzaam 2 theekopjes melk bijgevoegd- „Magere" croquetten. Benoodigd: Eenige snedan oiud1 bruin brood zonder korst, 1 ei, 1 eetlepel bloem, een fijn gebakte ui, wat melk, peper, zout, nootmuskaat en een eetlepel gehakte peter selie. draaide hij de deur op slot en viel op den divan neer. „Oh, God", kreunde hij, „het was vanavond heel moeilijk een goede ploeger te zijn". Eenige seconden lag hij met geslo ten oogen neer. Zijn slapen bonsden en hij had het gevoel, alsof zijn her senen in brand stonden. Onverschillig hoe hij er ook zijn best toe deed, de woorden, die de oude generaal dien middag gesproken had, lieten zich niet verjagen. Waarom was hij zoo zwak geweest zich door een plotse ling opkomende impulsie te laten drij ven om den ouden man mee naar de „Beukenberg" te nemen. Het kwam hem voor, alsof hij haar vertrouwen in hem beschaamd had gemaakt en haar tot op zekere hoogte beleedigd had.... de lieve, zachte vrouw, die hem niets anders dan de grootste vriendelijkheid had bewezen. Er kwam een wanhopig verlangen over hem naar haar huis te gaan en haar vergiffenis af te smeekenhaar te Ij verzekeren, dat onverschillig wat de generaal ook zeggen of doen mocht, het geenerlei verschil in zijn gevoe lens ten opzichte van haar zou kun nen brengen. Maar had hij eigenlijk het recht dit alles te zeggen? Hij kon' die Vraag niet beantwoor Bereiding: Week het brood ia zooveel melk, dat het zacht is en geen vocht meer achterlaat waaneer het is uitgedrukt. Voeg een geklopte eierdooier er bij, de bloem, de ui, peper, zout, nootmuskaat en de pe terselie. Maak er een stevig papje van en vorm croquetten. Haal die door eiwit, wentel ze door paneermeel en bak ze knappend en lichtbruin in beete slaolie. Eten. Het late overvloedige avondmaal is uit den booze. Van alle buitensporige maal tijden is het buitensporige souper het af keurenswaardigst. Het verdrijft den slaap op het uur, waarop men dien het meest noodig heeft; het houdt den slaap ver als men zoekt ten langen le&ïie en als de gezonde slaap vat krijgt op den zwaarhoofdige in de morgenuren, dan is hat tijd om op te staan en er bestaat kans op een bedor ven humeur. Bij het gebruik van voedsel, zorge men in de eerste plaats voor orde: o.de in den tijd, waarop men wat gebruikt en in de hoeveelheid, die men gebruikt. Men moet zijn maag opvoeden, als de regal blijft gehandhaafd, is d'e maag zeer zaam. Ten tweede: men ete matig, niet te veel opeens, liever een keer meer. Ten derde dient da spijs voedzaam te zijn, veel koks bederven de maag met onvoedzame lekker beetjes. En ten slotte, breng in de spijzen de noodige afwisseling: „verandering van spijs doet eten" en daar zuiver voedzame spijs de maag niet kan vullen, moet er minder voedzame bij. Bij wildbraad hoort appelmoes of zoo iets. D e mobilisatie-slachtoffers. Minister Lambooij heeft Woensdag de commissie, die zal hebban le onderzoe ken in hoeverre de wet van 13 Mei 1927 regelende het verleenen van steun aan zgn. mohilisatieslaclitoffers, herzi- n.ng behoeft, geïnstalleerd met een rede waar in hij er aan herinnerde, dat voor de zgn. mobilisatie-slachtoffers een rechtsgrond van pensioen ontbreekt. De minister verklaarde zich echter gaarne bereid eventueel© voorstellen der commissie tot verbetering van de be staande wetgeving in ernstige overwe ging te willen nemen. Het drama te Grootegast. Onder groote belangstelling beeft Woensdag te Opende cn te Grootegast de ter aarde bestelling plaats gehad van he'; stoffelijke overschot van die beide gemeen teveldwachters uit Grootegast, slachtoffers van hun plicht. Te 10 uur vertrokken een 250-tal po litiemannen uit Groningen naar Opende en Grootegast, ter bijwoning van de begra fenis. Te 12 uur heeft die ter aarde be stelling van het stoffelijk overschot van den gem. veldwachter Meyer te Opende plaats gehad. Er was een zeer groote be langstelling, zoowel langs den weg als op de begraafplaats. Allereerst werd gespro ken door mr. J. P. Hofstede, officier van justitie te Groningen, als vertegen woordiger van den minister van justitie. Vervolgens sprak ook de commissaris van politie te Groningen, namens het Groning- sche politiccorps en verder onder meer nog den heer B. Boni.iema, burgemeester van Grootegast. Na de begrafenis van den gemeente veldwachter Meyer te Opende verenig den de autoriteiten en politieambtenaren zich in hotel Everts te Grootegast. Omstreeks half vier werd het stoffe lijk overschot van den chef-gemeenteveld wachter Van der Molen, dat in een der vertrekken van het Gemeentehuis was ge plaatst, bedolven onder kransen, door ge meenteveldwachters naar de lijkkoets ge dragen. Langs het Westelijk gedeelte van het dorp trok de schier eindelooze stoet, onder doodsche stilte, door een dichte haag van belangstellenden, naar de laat ste rustplaats van dezen door alle inge zetenen geachten overledene. Bij deze begrafenis waren nagenoeg dezelfde poli tiecorpsen en vereenigingen ver tegen woor digd als hij de teraardebestelling van Meyer. Verschillende personen voerden aan de groeve het woord. Gevangene ontsnapt. Woensdagmorgen wist een bejaarde gevangene uit de rijkswerkinrichting te Hoorn te ontvluchten. Hij nam zijn weg over het zeeijs en over het scbietterrein aan den Luyendijk. Hij zakte daar even wel door het ijs. De heer Osinga, die met zijn motorboot in d-e nabijheid lag, kwam op zijn hulpgeroep toeloopcn, en 30-35-40-50ch per '/g pond. redde hem. Spoedig waren politieagen ten ter plaatse, die den man naar de rijkswerkinrichting terugbrachten. Een succes voor Fokker. Nadat een der grootste Fransche Lucht vaartmaatschappijen hij de Nederlandische Vliegtuigenfabriek kort geleden ccn order plaatste voor 10 stuks Fokker verkeers vliegtuigen, heeft thans ook België tot aankoor- van Fokker vliegtuigen besloten. Weliswaar worden deze toestellen niet door de Amstcrdamsche fabriek gele verd, doch is een licentie-overeenkomst getroffen met de S. A. B. C. A. (Société Anonyme Beige de Constructions Aéro- nautiquestc Brussel, die de machines in eigen werkplaatsen zal bouwen. Het type in kwestie is de driemotorige Fokker F, VII 3m, uitgerust met Titan motoren, welke vliegtuigen gebruikt zullen worden voor het Belgische luchtverkeer, de lucht lijnen in de Belgische Congo en voor de Echtverbinding tusschen België en zijn Koloniën. Zoo langzamerhand is er geen land ter wereld maar, dat geen Fokker vliegtuigen gebruikt. Reeds is dit Netder- landsche product in gebruik bij meer dan 30 luchtverkeersmaatschappijien en in 32 verschillende landen. Protest tegen gemeente politiek. In Tivoli te Utrecht is een vergadering van belastingbetalers gehouden, om ver- De begrafenis van de slachtoffers van het drama te Grootegast. Onder groote belangstelling werden te Gro ningen twee van de vier slachtoffers ter aardebesteld. Een overzicht van de droeve stoet den. Wilde hij het weinigje dat hij ge wonnen had, door een dwaas optreden geheel verliezen? Hij moest zich in bedwang zien te houden en niet zijn eigen afgrond te gemoet loopen. Want hij wist, in zijn hart was hij daarvan overtuigd, dat een lange, zware strijd hem wachtte een strijd, waarin al zijn kracht en standvastigheid op de proef zou wor den gesteld Hoe had de generaal zich op een dergelijke manier over haar kunnen uitlaten? Wat wist hij van haar en in hoeverre kende hij die vrouw? Daar na gingen zijn gedachten onwillekeu rig naar Gaspard. Had Gaspard niet gezegd, dat zijn moeder eenvoudig wonderbaarlijk was? Het had heel duidelijk gebleken, dat de jongen haar vereerde en haar boven alle mogelijke andere menschen stelde. Hij keek het vertrek rond en er verscheen een bittere glimlach om zijn lippen. Nee, hij zou die vorstelijke vrouw nimmer in den ledigen stoel aan zijn tafel zien zitten. „Ze was een geboren dame", had Betsie Cross hem verteld, terwijl de oude Sammy haar als een heilige scheen te beschouwen. Bill had de las tige juffrouw Phipps nog niet ge sproken, maar hij was er in zijn hart van overtuigd, dat haar opinie min stens even gunstig zou luiden. Voor zoover hij zich herinneren kon, had zij nog nimmer iemand bij haar op bezoek genoodigd. Toen begon zijn geweten hem plot seling te kwellen. Hoe kwam hij er toe zoo lui te wezen, terwijl andere menschen zijn plichten moesten ver vullen. Moeder Phipps, die de arme juffrouw Mason met de ruwste scheld woorden uit haar woning verjaagd had zou natuurlijk evenmin in staat we zen mevrouw Rivers op een behoor lijke manier te woord te staan. In gedachten zag hij haar al door die beruchte laan loopen. Ze moest de herberg „De Blauwe Beer" voorbij en het sprak vanzelf, dat de dronken kerels het haar lastig zouden maken.... En ze was van plan dit alles onder de oogen te zien, alleen omdat een baby ingeënt zou worden. Hij kwam met een ruk overeind en verhief zich in zijn volle lengte. Er was een vastberaden uitdrukking op zijn gelaat verschenen. „Ze mag het niet doen", mompelde hij. „Ik zal er zelf onmiddellijk heengaan". Hij vergat geheel en al, dat hij de deur had afgesloten en hij stond eeni ge seconden aan de kruk te draaien, voordat hij zich dit feit herinnerde. Hij liep de hall in, trok zijn jas aan en even later bevond hij zich aan het einde van het breede grintpad. De lucht zag grijsgrauw, maar de regen scheen nog niet te willen komen. Van uit de verte drong nog steeds het ge rommel van den donder door. En toen begonnen er eensklaps eenige groote droppels te vallen. Hij moest mevrouw Rivers waar schuwen, dat zij niet naar dat huisje in die laan zou gaan. Hij hoopte, dat ze nog niet vertrokken was en hij liep haastig in de richting van den Grooten Heuvel. Oh, gelukkig, daar kwam ze juist aan. Opnieuw trof hef hem hoe gracieus haar houding was. Het leek, alsof zij meer danste dan liep. Ze ontdekte hem eerst, toen ze op enkele passen van hem was verwij derd. „Gaat u gauw met mij mee naar de pastorie", drong hij aan, „en blijf daar wat schuilen. Wij krijgen nood weer en voordat u uw huis weer be reikt heeft, zult u kletsnat zijn". Ze schrikte even, doch het volgende oogenblik glimlachte ze. „O, is u het? Het is heel vriendelijk van u dit aan te bieden, maar ik heB heusqh geen tijd. Gaspard is (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1929 | | pagina bijlage 1