Uit den Westhoek Buitenland Pro Vincienieu Ws Stadsnieuws. Van Overal Binnenland DE 70-JARIGE EX-KEIZER. Ter gelegenheid vain den 70sten ver jaardag van den gewezen Duitschen kei zer, hebben zich een aantal D uits eibers, in den oorlog vooral autoriteiten en men- schen van gezag, zich naar Huize Doom opgemaakt, cn daardoor is d'e aandacht der buitenwereld nog eens weer geves tigd op dein grijzen balling, die eigenlijk bij de mees ten al in het vergeetboek is geraakt. De 70ste verjaardag wordt me: eenig vertoon gevierd (bood de burgerij van Doorn, die haar dorp dank zijWil helm, een wereld-reputatie zag verkrij gen, niet een tweetal zitbanken aan?) en er is aanleiding om wederom enkele mo menten bij de resultaten van een roemrijk verleden te toeven. Als men thans aan den gewezen keizer van het machtige Duits-cliland van 1914 tot 1918 denkt, dan zal wel bijna nie mand, welk standpunt hij destijds ook te genover Duitschiand innam, dit nog met haat en wrok kunnen doen. Tien jaren hebben veel scherpe kanten van de openbare meening doen slijten, in 10 jaren heeft men de gelegenheid gekre gen allerlei onthullingen over allerlei bij den oorlog betrokken landen te lezen indrukken zijn vervormd ein vervaagd Neen, met haat of af grijnzen jegens de rol die Wilhelm in den wereldoorlog speelde, kan men moeilijk nog langer ver vuld zijn. Als men nu aan den gewezen keizer denkt, als men ziet hoe hij nog met taaie volharding een laatste, zielige restje van den ouden glans op zijn zeventigsten ver jaardag in een vreemd land' ooi zich ver zamelt, dan wordt men eerder vervuld met medelijden. Vergelijkt de feesten aan het voorma lige Duitsche hof met de feesten die nu in Doorn plaats vinden en de laatste zul len u aandoen als de generale repetitie van een kleurige operette.... zender pu bliekbij daglicht. Direct na den oorlog heeft de wereld om wraak geroepen en- ze wilde den heer- scher van Duitschiand in die wraak be trekken. Thans weten we dat het goed was dat aan die wraak niet werd voldaan, en d!at men aan den tijd overliet de konsekwenties van een verloren spel aan den gevallene te voltrekken. En we gelooven dat de tijd voor Wil helm, die al jaren in een klein Hol- landsch dorp op de puinhoopen van een verleden leeft, strenger was dan de weield in 1918 had kunnen zijn. Want is er een wreeder lot denkbaar dan het lot van een maatschappelijk zoo diep gevallene als de eerste man, de God van Duitschiand vóór 1914? Kinderboeken. Bij A. G. Schoonderbeek te Laren zag weer een tweetal alleraardigste jongensboeken het licht, n.l. „Toch teruggevonden", door L. Dorsman, en „De schanslooper van Monnikendam" door H. Gras. Beide goed verzorgde en boeiende uitgaven bevelen we gaarne in de aandacht van de jeugd aan. Verschillende uitgaven Bij den uitgever A. G. Schoonder beek te Laren verscheen, onder redac tie van Rinke Tolman, het eerste num mer van „De Wandelaar", een maand schrift, dat gewijd is aan natuurwaar- deering, natuurbescherming, heem schut, geologie en folklore. Onder de paar dozijn medewerkers zijn er velen met klinkende namen. OVERZICHT. De strijd in Afghanistan. Berichten uit Kaboel zeggen, dat emir Habib Oellah een bevel tot ge vangenneming van Aman Oellah en al diens verwanten, tot zelfs zijn groot moeder, heeft uitgevaardigd. Hij heeft het plan, Aman Oellah nog eenmaal te sommeeren, Afhganistan te verlaten en als deze daaraan geen gevolg geeft, hem met een militaire expeditie daar toe te dwingen. Woensdag hebben vliegtuigen boven Kaboel manifesten van Aman Oellah verspreid, waarin de bevolking wordt opgeroepen, de ge hoorzaamheid aan Habib Oellah op te zeggen. Of de bevolking aan den oproep ge hoor zal geven, moet betwijfeld wor den, daar Aman Oellah gedurende de laatste maanden van zijn bewind zijn populariteit geheel verspeeld heeft. Op welke wijze de koning soms te gen zijn onderdanen optrad, blijkt uit een verhaal dat een Duitsche dame, die met andere Britsche vrouwen per vliegtuig uit Kaboel naar Britsch-Indië is gebracht, aan een journalist gedaan heeft. De koning wilde, vertelde zij, dat al zijn onderdanen Europeesche kleeren droegen en mengde zich er somsTper- soonlijk in, wanneer hij op' sffaiji menschen tegenkwam, die zich daar aan niet hielden. Zoo kwam hij eens een Afghaansch werkman tegen, die weliswaar Europeesche kleeren droeg, maar een tulband op het hoofd had. De koning werd erg boos, greep den tulband en vertrapte dien in de mod der. Het is een groote beleediging voor een Afghaan als hem zijn tulband wordt afgenomen en dit optreden van Aman Oellah zette veel kwaad bloed in Kaboel. Mevr. Hetzel vertelt ook, dat Aman Oellah zich vele vijanden maakte door de financieele aangelegenheden van regeeringsambtenaren en provinciale gouverneurs te controleeren. Ook wij zigde hij, naar zij verhaalt, de Af- ghaansche vlag in zwart, rood en groen daar hij, zooals hij zeide, een vlag wilde hebben, gelijkend op die van zijn grooten Duitschen vriend Hin denburg. Voorts vertelt zij, hoe Basjai Sakao, de „zoon van den waterdrager", die zich thans als Habib Oellah tot ko ning heeft uitgeroepen, aan Aman Oel lah een brief heeft geschreven om vergiffenis te vragen voor zijn roo- versdaden en om te beloven In 's ko- nings dienst te treden. Aman Oellah stemde hierin toe, waarop Basjai Sa kao hem op een dag aan de telefoon riep, zijn stem veranderde in die van een provinciaal gouverneur, en den koning meedeelde, dat Basjai daar was met de vraag wat er met hem moest gedaan worden. Aman Oellah liep in den val en antwoordde, dat Basjai „verwijderd" moest worden en toen de vermeende gouverneur antwoordde.dat de Koran het dooden van menschen verbood, zei de koning: „Maak hem dan blind". Basjai maakte daarop zichzelf be kend en antwoordde: „Ik zal morgen naar Kaboel komen en u blind ma ken". Den volgenden dag begon hij met zijn aanval op Kaboel. Een fatale vergissing. De speciale verslaggever van de „Daily Telegraph" meldt uit Pesjawar, dat door een misverstand, waardoor een vliegtuig van de Britsche lucht strijdkrachten bommen op eigen troe pen wierp, twee Indische officieren en twaalf man gedood werden. Het aantal gewonden kon nog niet met zekerheid worden vastgesteld, man uien schat het op veertien, terwijl men vreest, dat écn der gewonde officie ren en één man tengevolge van de zware kwetsuren niet in leven zullen blijven. Alle slachtoffers behooren tot een Indisch cavallerie-regïmenf. Tusschen Pesjawar en het fort Jam- roed aan den ingang van den Khyber- pas ligt een groot oefenterrein. Twee dagen geleden verzochten de Britsche luchtstrijdkrachten den aldaar bevel- voerenden officier dit terrein voor oefeningen te hunner beschikking te willen stellen. Aan dit verzoek werd voldaan, en tegelijkertijd maatregelen getroffen voor een gemeenschappelij ke oefening van cavallerie, tanks en infanterie. Bij de aankomst van een eskadron Indische cavallerie werd den bevel voerenden officier medegedeeld, dat men met bommen-oefeningen bezig was. De commandant van het oefen terrein gaf daarop de voor de oefening aanwezige vliegtuigen het signaal „geen bommen werpen". Een machine, die op 1300 meter hooge vloog, begreep dit signaal echter verkeerd en dacht dat het 't signaal „alles klaar" was. Zij liet daarom een bom vallen, die midden in den ongeveer 200 meter grooten kring, waarbinnen zich de In- sche cavalleristen bevonden, terecht kwam en de noodlottige gebeurtenis sen tengevolge had. Uitlevering gevraagd. Door de Belgische regeering is de uitlevering gevraagd van de Roo, 26 jaar, vroeger wonende te Heinkens- zand en thans gedetineerd, op grond van een aanhoudingsbevel van den on- derzoekrechter te Brugge. De Roo wordt verdacht van diefstal van een rijwiel te Westcappelle (B.) op 7 No vember 1928. Extra dijkgeschot. Debuitengewone vergadering van het waterschap Groede heeft besloten een extra dijkgeschot van f5,— per H.A. te heffen voor herstel van de aan de zeeweringen toegebrachte schade. Uit de vergadering werd de wenschelijk- heïd naar voren gebracht de zaak van afdoende verbetering van de zeewerin gen krachtig aan te pakken en daar voor een geldleening op langen ter mijn aan te gaan. In de volgende, in Mei te houden, vergadering zal daar over worden beslist. KAPELLE. Voor de vereeniging van Oudleerliqgen van den Tuinbouwcur- sus te Kapelle hield de heer J. Adema uit ;Goesi, controleur bij den Phytopa- tologischen Dienst, .een lezing over planten-lulzen. Allereerst bepaalde de spr. zijn gehoor bij de/moeilijkheid om deze zich zoo1 talrijk vermeerderende insecten te bestrijden en te bekampen. Uitvoerig werd stil gestaan bij de groententeelt en kascultuur, de bloe menteelt en de fruit- en boomkwee- kerij. De voornaamste soorten van lui zen werden voorgehouden, voortplan ting en leefwijze geteekend, alsmede aangeving van de middelen ter bestrij ding. Op deze leerrijke lezing volgden verschillende vragen door de aanwe zigen tot den spr., die uitvoerig door hem werden beantwoord. MIDDELBURG. Gisteren had op den hoek van de Rotterdamsche Kade en de Nederstraaf eene aanrijding plaats. Een vrachtauto reed goed en nadat signalen waren gegeven de straat in, terwijl een wielrijdster, die dacht dat de signalen achter haar klonken, de Punt op wilde rijden. De wielrijdster werd dermate gewond, dat, al was zij aanvankelijk naar huis vervoerd, later opname in hef Gasthuis noodzakelijk was. De gemeenteraad van Middel burg behandelde Woensdag uitvoerig het voorstel van B. en W. om het ter rein tusschen het kanaal en de spoor lijn aan den Kleverskerkschen weg bij wijze van werkverschaffing door het omleggen van een dijk en ophoo- gen en gelijkmaken in te richten voor industrieterrein, wat f 105.000 zal kos ten, terwijl het Rijk 55<>/o derarbeids loonen enz. betaalt, wat thans offi cieel is toegezegd. Het voorstel werd ten slotte zonder hoofdelijke stem men aangenomen. Eveneens werd aangenomen het voor stel tot het aanstellen van een medi cus, die zal zijn gemeente-arts, contro leerend geneesheer en schoolarts. SCHORE. Bij het wachten voor de gesloten spoorbrug over het kanaal door Zuid-Beveland, lagen twee sleep schepen ongeveer tegen elkaar en de tros, die beide schepen verbond, hing in het water. Tusschen de schepen lag een roeiboot, waarin een persoon, die zich verdienstelijk maakte door het uitscheppen van het binnenge drongen water. Toen de sleep na het openen van de brug vertrok, werd de tros strak getrokken, tengevolge waar van de roeiboot werd opgelicht en kantelde, zoodat de inzittende persoon te water geraakte. Hij wist zwemmen de den wal te bereiken. In de jaarvergadering van de Postduivenvereeniging „De Snelle Vlucht" (Zaterdagvliegers) werd be sloten om a.s. zomer te vliegen in combinatie met de vereeniging te Vee- re en Zaamslag. De aftredende be stuursleden werden herkozen. Over 1928 was er een batig saldo van f 31,20. WAARDE!. Doalerdagavcnid hield het ziekenfonds Onderlinge Hulp naar ge wone jaarlijksche vergader'ng tnjer voor zitterschap \an «km heer M. de Leeuw. Aanwezig waren 43 \an de 61 leden. De rekening van den penningmeester, den lncer M. van Espen, sloot met een batig saldo van f34,27. Aan ziekengeld wend uitge keerd f258. Het aan de beurt van af treden zijnde bestuurslid de heer A. Blaauwkamcr, werd met groote meerder heid herkozen. Staande do vergadering gaven zich twee nieuws leden op. VLISSINGEN. 1 Februari zal hef 30 jaar geleden zijn, dat Mej. J. J. Plenne als onderwijzeres bij het o. 1. onderwijs te Vlissingen in dienst trad. Raad van Arbeid- Bij beschikking van den minister van arbeid, handel en mjfverbeid van 21 Jan. is de volgende wijziging gebracht in de samenstelling van den Raad van Arbeid te Goes. Aangewezen wordt als plaats- verv. arb.-lid A. Bays aldaar, in verband met 't tusschentijds uittreden van 't arbei der-lid M. Pols te Goes, en bet vervullen van diens plaats door het plaatsvervan gend arbeider-lid J. Catshoek te Zierik- zee. Benoemd. Tot opzichter bij den rijkswaterstaat te Arnhem is benoemd de heer P. Ros- seel te IJzendijke, leerling van den cur sus voor waterbouwkundig opzichter te Goes. Soirée Chr. Gemengd Koor. Het is voor den verslaggever altijd een prettige tocht naar de soiree's van dit koor daar er van deze opvoeringen steeds zooveel goeds te verhalen valt. Kan men zijne gedachten in sommige verslagen niet den vrijen loop laten, teneinde niet Ie kwetsen, de avonden van het C. G. K. maken het den verslaggever tot een aan gename taak. Van welk een strenge recruteering en exercitie ge\en deze soirée's blijk :n wat moeten de repetities intens e.i veelvuldig geweest zijn, om het koor een Messias te doen opvoeren, die in zoovele opzichten onvoorwaardelijk voldoen'ng gaf. Welk een levenslust bruist uil alle partijen en hoe doordringend is het geheel in zijn zuiverheid. Het koor is van groote be zetting en dat de animo in zeer he'erogene stamden der samenleving leeft bleek ons o.m. uit het eigenaardige feit, dat bij de allen zelfs een wijkzuster hare muzikale kwaliteiten in dienst der gemeensci.ap stelt. Als gasten waren weer een 4-tal solis ten aanwezig, waarvan Lotti Muskems- Sleurs, de ons bekende Avro-Radio so liste, de sopraanstem bezette Met haar innige, sympathieke stem wist ze ens weer aan zich tc verplichten Haar stem buiging geeft een diepe warmte, zij zingt logisch en we begrijpen haar. De tweede soliste, mevrouw van Heuodcn, is door de massa minder gemakkelijk te waard eren door greote bescheidenheid en een.oud Deze leerlinge van Toni Denys beschikt echter over een ontroerend geluid en o\er een voorname voordracht. Heel goed ook was de tenor, groot van volume, minder goed in het 27e recitatief dat inderdaad piano moest werden gezon gen. Echter gaf de stem hier blijk, te forsch te zijn om whispering egaal te kunnen volvoeren. De coloratuur verwerk te beter de bas. Beide heeren zijn echter uitstekende krachten en gaven ons veel te genieten. Een prima orkest verzorgde weer de illustratie; een vlotte ouverture gaf een zeer juiste stemming. Het eenige f rappee- rende minder gunstig moment leek ons de inzet der simfonie pastorale, waar de vi- brata absoluut onzuiver waren. Weer heeft C. G. K. een succesje geboekt. Ons compliment, directeur 't Hoof! Tot slot ligt ons de opmerking op t hart, dat, hoe mooi oratoria ook zijn mogen, ze zijn verbazend lang en bieden buiten de wisseling der partijen weinig variatie. Er zijn momenten dat mem „vom Guten zuviel bekommt," een fac tor die bij de samenstelling der program ma's in aanmerking dient te worden ge nomen. Botsing- Gisteren botsten bij de melksalon van den heer Jacobs aan de Wilhelminastraat de auto van den heer S. van Strien, die uit de Wiiheimmastraat ea die van den heer A. v. Heel, die uit de Voorstad kwam rijden, tegen elkaar. Beide auto's werden ernstig beschadigd, terwijl de heer v. Heel eenige schrammen a.m het gelaat opliep. In on uit- Ingekomen: A. Rothuizen, bouwk. ingenieur, van Rijswijk, Wilhelminastraat 5; D. van Spanje geboren Eijre, zonder, beroep, van Den Haag, Oostsingel 118; P. van der Cingel, dienstbode, van We- meldinge, Vosmaerstraat 14; A. E. Fa- ber geboren Roerade, zonder beroep, van Den Haag, Violenstraat 42; P. A. J. UijtleHaag, meubelmaker, van Roosen daal, Westsingel 55. Vertrokken: J. J. Kest, zonder beroep, naar Den Helder, Asp>.rplein 6; E. de Jonge, dienstbode, naar Rotterdam, He negouwerplein 6b; A. van Dalen, werk man, naar Kapelle, D 90. Bioscopen. In de Lamdbouw-Bioscoop gaan deze week „De onberaden wedder", een groote romantische kunstfilm onder regie van King Vidor (die bekend werd door de Groote Parade) en „Het spoor van den tijger", een spannende circusfilm. Vrijdag, Zondag cn Maandag wordt in het „Slot Ostende" vertoond die film „Anna Boleyn", met Emil Jam mings en Henmy Porten in de hoofdrollen. Zaterdagavond cn Zondagmiddag gaat „Koning Voetbal" cn Zaterdagmiddag is er in het Slot een familie-voorstelling. Voor bijzonderheden van de program ma's viain de beide bioscopen zie men de advertentiepagina Ambachtsschool. We verwijzen naar een advertentie ui dit nummer waarin mededoelingen worden gedaan over de aangifte van leerlingen voor de ambachtsschool. Vereeniging van Vrijz. Godsdienstigejl. Zondag 27 Januari, des a\nod's om 6 uur, zal een godsdienstoefening gehouden worden, ter herdenking van dein Jeugddog, onder leiding van den heer P. Boome, ge westelijk voorzitter van deo V. C. J. B. Doopsgezinde Gemeente. Zondag 27 Januari des morgens KF/s uur Ds. J. Koekebakker. Meer dan 40 personen, onder wie de Russische kapitein Wikmanint, zijn om gekomen toen bet ss. Howgtsjong (bet vroegere Duitsche schip Sandakaii) dat 2500 tonnen meet, een on weder op een afsta :id ianJaia. 7.400 mijl van Sjanghai is gezonken DeHvvseeu de officier ïlvov en 19 led.n der beman ning brachten zich in veiligheid met een reddingboot, waarin zij 2 dvg.n zonder voedsel op zee ronddreven. Zij zijn toen door een visschersboot opgepikt. - Men vreest, dat er veertig men schen zijn omgekomen in een passagiers- fcrein, die tusschen Turnu Ma gure le en Salcia ingesneeuwd is. Woensdagavond werd de Domto ren van Utrecht van buiten verlicht door een bundel van zoeklichten, terwijl de toren ook van binnen verlicht werd. Het moet een sprookjesachtigen aanblik zijn geweest. L.T Het Leger des Heils heeft, op aanstichting van het gemeentebestuur van Grootegast, zich het lot aangetrokken van vrouw Wobbes, die in den laatsKn tijd met Wijkstra, den moordenaar van Groo tegast, heeft samengewoond. De vrouw is naar Amsterdam overgebracht om daar in een. der tehuizen van het Leger te worden opgenomen. De zes kinderen Blijven voorloopig in het 'werkbuis te Opende. Woensdagavond kwam op den Ulrechtschenweg nabij den Schortel doek, juist op de grens De Bildt en Zeist, de 50-jarige M. uit Utrecht in groote vaart den Kroostweg afloopcn, teneinde de Zeistertram te kunnen halen. De tram was reeds in beweging,. Juist naderde uit de richting Utrecht een auto welke den man overreed. Het slachtoffer was onmid dellijk dood. Een tegenspraak. De legatie van Tsjecho-Sbwakije deelt mede, dat volgens bericht an de directie van het vliegveld te Praag, de berichten., welke in de NederlandscSre dagbladen betreffende het vliegveld te Praag en dia vliegloodsen aldaar, waarin zich d'e PH- AEN bevond, werden gepubliceerd, door haar worden tegengesproken. Volgens de directie van het vliegveld is het oponthoud van het Nederlandsche vliegtuig veroorzaakt door een fout in den magneet en in geen geval is het opont houd aan de vlieglocds te wijten. Deze, hoewel niet verwarmd, was toch heel droog en goed* in orde. Als bewijs daarvan geldt de omstandigheid, dat de andere magneten van hetzelfde vliegtuig, die ook aldaar in bewanng waren, niet door vocht zijn aangetast. Het slechte opwinden van den motor was mede oorzaak van het op onthoud, daar deze motor reeds tweemaal was gebruikt cn er onvoldoende compres sie aanwezig was. De luchtvaartvereeniging Lufthansa en Gidna, die gedurende het geheele jaar, dagelijks transporten via Praag voeren, hebben tot nu toe niet de geringste last van de loodsen ondervonden. Liebermann aangekomen. Gisterochtend zijn de beide Haagsche rechercheurs de heeren Holstra en v. d, Mark, die belast waren met de overbren ging van den uitgeleverden Liebermann van Helsingfors naar Nederland, met hun arrestant te Amsterdam aangekomen. De nieuwsgierigen en de journalisten, die het gezelschap op het tweede perron van het Centraal Station afwachtten, zagen hen evenwel niet uit den trein stappen die te 9.11 aankwam. Om aan mogelijke lastige belangstel]ing te ontkomen, had den de twee politiemannen op bevel van hoogerhand met hun gevangene den trein te Hilversum verlaten en van daar het laatste gedeelte van de reis per auto naar Amsterdam afgelegd. Zij zijn onmid dellijk doorgereden naar het parket van den officier in het paleis van justitie, waar de instituut-officier van justitie Mr. Eteiling, die in de strafzaak van de Veen- dammer Hypotheekbank voor de rechtbank te Amsterdam het openbaar ministerie heeft waargenomen, den verdachte voor zich heeft doen geleiden om hem een eerste verhoor af te nemen. Daarna is hij overgebracht naar het huis van bewarÏDg aan den Weteringschans. Hier is de rech tercommissaris, Mr. Feenstra, de instructie begonnen, in tegenwoordigheid van Lieber- mann's raadsman Mr. Giltay Veth. Postwisselvervalsching. Op Zaterdag 5 Januari is een Duit- scher gekomen bij iemand in de Wijn straat te Rotterdam, die kamers verhuurde. Hij zei vertegenwoordiger te zijn van een verzekeringsmaatschappij in Keulen en een kamer te willen huren. Men werd het eens en de Duitscher zou des Maandags terug komen, fn dien tusschentijd zijn er aan het adres aan de Wijnstraat 2 post wissels gekomen, de een ter waarde van f 470 en de andere van f 450. Zij waren gericht aan den kamerverhuurder en af gezonden door de verzekeringsmaatschappij in Keulen. Toen de Duitscher des Maan dags kwam, vroeg hij dadelijk of er niets voor hem met de post was gekomen. De kamerverhuurder .vertelde, dat er twee

Goessche Courant | 1929 | | pagina 2