de IJleesleizang BIJVOEGSEL OESGHE GOURAUT Koloniën Rechtszaken. Wetenschappen. ProViDcienieuWs 4' EEN EERENAAM Binnenland VAN DE AN WOENSDAG 23 JANUARI 1929 De Ktakatau. Uit Batavia werd gisteren gemeld: De Krakatau heeft in het afgeloopen etmaal 6800 erupties te zien gegeven in series, waarvan 638 uitbarstingen een hoogte bereikten van 100—600 M. Het centrum der eruptie is weer iets Zuidelijker verplaatst. De hoeveelheid uitgeworpen materiaal blokken, bom men en asch was zeer groot. Om 19 uur verscheen de O. wand van den krater boven water en nam het geluid der explosies en de aschregen toe. De graaf en gravin de Réthy. Graaf en gravin de Réthy (incog nito van de kroonprins en kroonprin ses van België) hebben Zondagmor gen een bezoek gebracht aan de R.K. kerk te Kepantjan, waar de mis werd bijgewoond. Vervolgens werd een tocht gemaakt naar Grisee, ter bezichtiging van de vischvijvers. In den namiddag werd onder leiding van den regent een bezoek gebracht aan een kampong. De malversaties te Woerden. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft gisteren bevestigd het vonnis der Utrechtsche rechtbank waarbij een aannemer uit Woerden, die terecht had gestaan wegens valschheid in ge schrifte was vrijgesproken. Volgens de dagvaarding had verdachte als le- verancicer van het Centr. Militaire Kleedingmagazijn te Woerden eind 1926 en begin 1927 twee rekeningen voor geleverd hout ten bedrage van f400 ingediend zonder dat de op deze rekeningen vermelde, leveranties had den plaats gehad. De zaak houdt naar men weet verband met de zeer ern stige knoeierijen welke gedurende een reeks van jaren bij genoemd kleeding- nagazijn zijn geschied. E\en handschrift van koning Salomo Volgens een mededeeling aan de „Daily Mail" uit Caïro, publiceert het Egyptische blad „Al Mokattam" de historie van een sensationeele ontdek king te Jeruzalem, waar onderzoekers in den Bergtempel de graftombe ont dekt zouden hebben van de mummie van de lievelingsvrouw van koning Sa- 'omo. Deze favoriete was een Egypti sche, die onder tragische omstandig heden gestorven is. De blootgelegde rafkamer zou in pracht die van Toet- Ank-Amen overtreffen. Bij de mum mie werd een perkamentrol gevonden, waarvan men aanneemt, dat zij het handschrift van koning Salomo draagt en dat de tragische dood en de deug den van de overledene erin beschre ven worden. Volgens het ontcijferde gedeelte stierf Moti Maris in het 36ste jaar van de regeering van koning Sa lomo, nadat zij „zich voor haar gemaal en oppersten heer geofferd had". Hooge belangstelling. Prins Hendrik heeft gisterochtend vergezeld van zijn adjudant luitenant ter zee le klasse Termijtelen een be zoek gebracht aan de tentoonstelling van werken van schilders uit Zeeland: G. Bergsma, Jan Hendrikx, G. Jacobs en R. Schöneberg, die exposeeren in het gebouw der Volksuniversiteit aan de Laan van Meerdervoort te Den Haag. De Prins bezichtigde geruimen tijd de expositie. Hij werd rondgeleid door de heeren Vaan en Roest. Van de voornoemde schilders waren aanwe zig de heeren Bergsma en Schöneberg. COLIJNSPLAAT. Door den archi tect M. W. v. d. Weert te Goes, werd Maandagavond voor de Diaconie der Ned. Herv. Gemeente alhier aanbe steed: het verbouwen van de oude pastorie tot bewaarschool en verga derlokaal. Ingeschreven werd door de heeren: J. M. Haringman voor f3575; Gebrs. Kievit voor f 3178; C. J. Ane- maet voor f2937. Het werk is gegund aan den laagsten inschrijver. In de inschrijvingssommen is het schilder werk niet inbegrepen. Alle inschrij vers zijn te Colijnsplaat woonachtig. HEINKENSZAND. Maandagmiddag vergaderde de raad1 dezer gemeente on der voorzitterschap van den burgemeester Alle leden waren tegenwoordig. De voor- »?V. va»*" De Meesterzanger - de eeretitel van den overwinnaar op de zangerstour- nooien in de Middeleeuwen, - de eerenaam van den Philips Luid spreker No. 2011. waarin de radio techniek zegeviert.. Verbluffend natuurgetrouw - volkomen onvervormd, wordt het timbre van ieder instrument en de uitspraak van ieder woord weergegeven. Philips Luidspreker 2011 de „MEESTERZANGER" F. 165- zitter opent de eerste vergadering in 1929 met een nieuwjaairswensch, die door den heer Steketee wordt beantwoord. De notulen worden voorgelezen en onveran derd goedgekeurd. Ingekomen is de be groeting van den keuringsdienst voor wa ren te Goes, welke wordt goedgekeurd1. Op een verzoek van de mondharmonica club „Concordia" om subsidie uit dé ge meentekas wordt op voorstel van B. en W. afwijzend beschikt. Ingekomen is een verzoek van de bewoners van den Var- kenshoek om dien weg in eigendom, be heer en onderhoud over te doen nemen door de gemeenle. Op voorstel van B. en W. wordt besloten dit verzoek in handen te stellen van B. en W. Ingekomen is een verzoek van den heer A. Vermue, „Ooie vaarsnest", om vergoeding ingevolge art. 13 L. O.-wet. Op voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen afwijzend beschikt omdiat de afstand' naar dé school geen 4 K.M. bedraagt. Breedvoerig woridt diaarna behandeld' dé aanleg en beplanting van de nieuwe Met algemeene stemmen wordt besloten uileg en beplanting' op te dragen aan de Fa. Wed. de Jongh te Goes. lp bespreking komt verhuring of verknoping van het ge bouwtje aan den Slaakweg. De voorzitter verzoekt de leden elk voor zich nog eens na te gaan wat hun. het best lijkt te doen. In een volgende vergadering zal B. ei) W. met een voorstel komen. De heer Simonse geeft B. en W. in overweging eenige woningen die eigenlijk dien naam niet meer verdienen, onbewoonbaar te verklaren om zeker te zijn, dat zoodra de tegenwoordige huurders deze krotwoningen verlaten, zij niet opnieuw verhuurd kunnen worden. Tevens informeert hij of het niet mogelijk is om met de gelden die het Rijk beschikbaar stelt verschillende woningen in werkelijk bewoonbaren toestand ie brengen. De voorz. zegt, dat liet hem ge noegen doet dat in den raiadl de krotwo ningen ter sprake worden gebracht. Hij is van meeniog dat verschillende perceelem voor onbewoonbaar verklaring in aanmer king komen. In een eerstvolgende verga dering zullen B. en W. met voorstellen ko men. Met rijkssubsidie woningen verbeteren is een kwestie die niet zoo gemakkelijk is, omdat de meeste dezer woningen met hy potheek belast zijn en omdat het Rijk slechts dan wil steunen wannier heit een eerste hypotheek op de betrokken woning krijgt. Dit laatste om te voorkomen dat gegoede eigenaren profiteered zouden van de gemeenschap. Ook dit punt zal even wel door B. en W. nader onder het oog worden gezien. Onze vroegere dorpsgenoot ide heer M. J. v. 'tHof, thans onderwijzer te Haamstede, is benoemd tot hoofd dér O. L. school te Kats. Maandagmiddag is dien' werkman G. V. alhier door een paard een been verbrijzeld. De ongelukkige is per auto naar zijn woning vervoerd. Hij zal ver moedelijk ter behandeling naar het zie kenhuis moeten worden getransporteerd. HOEDEKENSKERKE. Het Duitsche vrachtstoomschip „Seattle" van de Hamburg-Amerïka-lijn is Maandag avond omstreeks 10 uur op een zand bank bij de Biezelingsche Ham om hoog geloopen en blijven zitten. Met 4 sleepbooten is het gistermorgen vlot gesleept. In de Maandag gehouden verga dering van den raad der gemeente was de heer M. Walraven zonder ken nisgeving afwezig. Na de gebruikelijke Nieuwjaarsrede, die door wethouder Lous namens den raad werd beant woord, deelde de voorzitter o.m. mede dat de haven-opbrengst over 1928 heeft bedragen f 3892,14, bij een ra ming van f 4500,Voorts dat tot as sistente aan de openbare lagere school door B. en W. is benoemd Mej. J. P. de Klerk te Zuidzande en dat deze betrekking tot 1 Mei 1929 door haar zal worden vervuld, aangezien opdien datum in verband met de gewijzigde wet op het lager onderwijs 1920 de ge meente wederom van rijkswege recht zal krijgen op een derde leerkracht. De geloofsbrieven van het nieuwbe noemde raadslid de heer J. Franse, worden onderzocht en in orde bevon den en tot zijn toelating wordt beslo ten. De voorzitter zegt van deze ge- gelegenheid gebruik te willen maken om van deze plaats aan den heer M. Walraven, die tot zijn spijt hier niet tegenwoordig is dank te betuigen voor hetgeen hij als raadslid in het belang der gemeente heeft gedaan. In ver band met den bouw van een nieuwe R.K. school voor jongens te Kwaden- damme wordt besloten aan te gaan een geldleening van ten hoogste f16.000. Na eenige discussie wordt ten slotte zonder hoofdelijke stemming besloten te trachten deze bij de Coop. Boeren leenbank alhier onder te brengen. De aflossing wordt behoudens nadere goedkeuring van Ged. Staten bepaald op f500 's jaars. De oud-gemeente-ontvanger de heer L. Schouten wordt in die kwaliteit gedechargeerd voor zijn te dier zake gevoerd beheer. De gemeenterekening 1927 waarover ook zijn administratie gedeeltelijk liep, is thans door Ged. Staten goedgekeurd. Aan den voorzitter wordt een blanco crediet verstrekt voor het in goeden staat brengen van het arrestantenlo kaal. Afwijzend wordt beschikt op een reclame van C. Bal—Kesselaar in zake het betalen van schoolgeld, daar de desbetreffende verordening niet toelaat dit verzoek in te willigen. De heer Johs. Boone vestigt nog de aan dacht op den slechten toestand waarin een voetpad zich bevindt. Dit zal door B. en W. nader onder het oog worden gezien. De heer D. de Regt vraagt om vroeger op de hoogte te worden gesteld van het houden van raadszittingen. De voorzitter zegt aan deze wensch, die hem reeds bekend was, zooveel mogelijk steeds te vol doen. Ditmaal kon hij door bijzondere omstandigheden de vergadering niet eerder uitschrijven. KATS. De heer M. J. van 't Hof onderwijzer aan de O. L. school te Haamstede is benoemd tof hoofd der O. L. school te Kats. MIDDELBURG. In de heden gehou den vergadering van den gemeente raad, de eerste in 1929, heeft de bur gemeester eene rede gehouden, waarin hij er o.a. op wees, dat de economi sche toestand nog vrijwel gelijk' is aan die van vorige jaren. Gelukkig dat de „Vitrite Works" steeds volop werk heeft, en in 1928 geregeld nieuwe werk krachten heeft aangenomen. De op lossing van het werkloozen-vraagstuk baart nog altijd zorg. In Januari van het vorig jaar werd een begin gemaakt met te-werkstelling van werkloozen bij uitbreiding der werken aan de duinwaterleiding, zulks onder leiding van de Nederlandsche Heidemaat schappij en kon de steunverleening gedurende het grootste deel van het jaar worden stopgezet. Spr. hoopt, dat na beëindiging dezer werken de raad besloten zal hebben tot uitvoering der geprojecteerde werken tot aanleg van industrie-terrein. Behalve enkele we ken is de Meelfabriek vorig jaar niet in werking geweest, met het gevolg dat de steunregeling samen met eigenaren der fabriek en den Staat telkens door den raad is verlengd. Nu ook de gemeentewerken zijn aangesloten, zijn alle gemeentediensten onder controle van hef accountants bureau der Vereeniging van Neder landsche gemeenten gesteld. De abattoir-kwestie kwam nog niet tof oplossing, van harte hoopt spr. dat dit jaar de oplossing zal kbmen. Met groote belangstelling wordt den loop van het wetsontwerp inzake de her ziening der financieele verhouding tus- schen Rijk en gemeenten gevolgd, maar dit staat nu al wel vast, dat on gewijzigde aanneming van het ont werp schadelijk zal zijn voor de ge- meente-financiën van Middelburg. In Juni en Juli deed zich in de ge meente een betrekkelijk ernstige epi demie van para-typhus voor, 40 ge vallen met één sterfgeval, iemand van ouderen leeftijd, die reeds ziek' was. In September en October kwam nog een herhaling in veel lichtere mate voor, namelijk 11 gevallen en geen sterfgeval. Spr. hoopt van ganscher harte, dat in de stad zich dit jaar verschijnselen zullen voordoen, die wijzen op een beteren oeconomischen toestand, want hij is overtuigd, dat velen nog steeds gebukt gaan onder de moeilijke tijden die een gevolg zijn van de wereldge beurtenissen, die nu reeds meer dan 10 jaar achter ons liggen. Deze toespraak werd beantwoord door het oudste lid van den raad, den heer Chr. Hondius, die o.a. her innerde aan de indirecte gevolgen van de werkstaking te Vlissingen en die meende, dat er geen reden is voor pessimisme, doch ook niet voor op timisme. NISSE. Vrijdag j.l. hield de muziek- vereenïgïng „Ons Genoegen" te Nisse haar jaarlijksche uitvoering voor do nateurs en hun genoodigden, in hef schoolgebouw. Na een kort openings woord door den voorzitter, die allen een hartelijk welkom toeriep, werden gespeeld: Zeeuwsche Bondsmarsch van J. Horst; L'Ourore d'un beau jour (fantasie) van J. Martin; Al dansende (Pas Redoublé) van Bauwens; welke op een goede wijze ten gehoore wer- gen gebracht. Vervolgens werd opge voerd een kluchtspel in één bedrijf: „Johan als Rentenier", wat zeer in den smaak viel. Na de pauze volgden de muzieknummers: Marbehan Kermes- se (Pas Redoublé) J. Schreder; De Lieve Mei (ouverture Fantasie) G. Fe- remans; Populaire marsch, H. Ver meulen. Vervolgens werd opgevoerd: „Lastige geburen", een kluchtspel in één bedrijf met zang, dat de lachspie ren van het publiek meermalen in werking stelde. ST. ANNALAND. De heer Th'. Kelf- kens, onderwijzer aan de bijz. school te St. Annaland, is in gelijke betrek king benoemd te Gorinchem. VLISSINGEN. Alhier zal Zaterdag een collecte worden gehouden ten bate van de nagelaten betrekkingen van de mannen, die door het omslaan van de reddingsboot te Hoek van Holland het leven verloren. WAARDE. Maandagavond hield de kolenvereenïging „Algemeen Belang" alhier, haar jaarlijksche vergadering onder voorzitterschap van den heer J. J. Mol. Aanwezig waren 49 van de 90 leden. Uit de rekening van den pen ningmeester, den heer M. de Leeuw, bleek, dat in 1928 waren aangevoerd 1224 H.L. stukkolen, 870 H.L. eieren- formaat, 10 H.L. anthraciet en 2 H.L. nootjes. De inkomsten bedroegen f 3760,56, de uitgaven f 3559,75. Er was dus een goed slot van f200,81, welk bedrag per H.L. op de boekjes der leden zal worden afgeschreven. De aftredende bestuursleden de heeren M. C. van Espen en M. de Jager wer den met groote meerderheid herko zen. De kolen hebben dit jaar gekost vrij thuis gemiddeld f 1,341/2 per H.L. De voorzitter sprak waardeerende woorden tot den penningmeester, den heer M. de Leeuw, die deze functie 25 jaar heeft waargenomen. De pen ningmeester dankte den voorzitter voor de gesprokene woorden. Daarna stel de het lid J. J. Pieper voor, om den jubilaris een blijvend aandenken te geven, wat met algemeene stemmen werd aangenomen en door den pen ningmeester dankbaar werd aanvaard. Een lastige gevangene. Ons werden dezer dagen mededeelrngen gedaan over de behandeling, welke een gedetineerde in- de strafgevangenis teArn hem heeft ondergaan, schrijft de „Arnh. Crt." Zij houden een scherpe aanklacht in tegen de wijze, waarop ons strafstelsel toepassing vindt. Waar die mededéelingen door ons van betrouwbare zijde wenden ontvangen, maken wij er hier melding van, Een gedetineerde wegens diefstal tot langdurige gevangenisstraf veroordeeld, zou zijin straf in de strafgevangenis te Arnhem ondergaan. Nadat hij was inge sloten, gaf hij door weerspannig gedrag tot veel last aanleiding: in zijn csf'sloeg hij alles wat er te vernielen was, kort en klein en vele bewaarders waren noodig den woesteling in bedwang te houden. Een en ander gaf aanleiding tot zijn overbrenging naar de bijzondere strafge-

Goessche Courant | 1929 | | pagina bijlage 1