ProVinciemeuWs Stadsnieuws. Van Overal Binnenland KIAW/.j ég Q/;(. Na de vrijlating' v'qfi jijff'Ébrms. Naar verluidt zal Di^èorHif'dè lei ding op zich nemen van nët Vlaamsch nationalistisch blad „De Schelde". Tal rijke activisten zijn reeds op grond van de amnestie-wet uit Holland naar Bel gië teruggekeerd. Een gedeelte van hen zal aan „De Schelde" meewerken. Zaterdagavond had te Merxem, waar hij tijdelijk zijn intrek genomen heeft, de eerste Borms-huldebetooging plaats. Bij den ingang der gemeente werd Borms door de Vlaamsche fronters opgewacht. Toen hij te kwart voor acht per automobiel arriveerde, werd dadelijk een cordon Vlamingen, waar schijnlijk ter bescherming, rond den in vrijheid gestelde getrokken. Men riep: Leve Bormsl Leve de koning van Vlaandeffen! Na een korte toespraak ging hef dan in optocht, waarin een dozijn vlaggen gedragen werden, naar het St. Eranciscus-plein, waar de voorzit ter der V.O.S. en ook Dr. Borms en kele woorden van dank spraken. De maniefstatie had geenszins een grdotsch karakter. Men schat dat er ongeveer twee duizend personen aan deelnamen. De Vlaamsche nationalisten verwach ten nu meer succes van de Borms- huldebetooging, welke Zondag 3 Fe bruari a.s. te Antwerpen zal gehou den worden. Dr. Borms is gistermiddag half drie uit Merxem in Den Bosch aangeko men, om eenigen tijd te vertoeven bij zijn broer, die geneesheer-directeur van Reinier van Arckel is. Door den verrekijker. Volgens uit Afghanistan ontvan gen berichten heeft koning Inayat Oel- lah ten gunste van zijn broer Aman Qellah van den troon afgezien en zich in zijn dienst gesteld in den strijd te gen de opstandelingen. Inayat Oellah verklaarde, dat hij zijn officieren ont slagen heeft van den eed van trouw, die zij tegenover hem hebben afgelegd èn hen verplicht heeft zich in dienst te stellen van Aman Oellah. Beperking vervoer op de wegen. De Commissaris der Koningin heeft in verband met het ingevallen dooi- weer beperking van vervoer geboden op alle wegen in Zeeland, geen rijks wegen zijnde. KAPELLE. Onder voorzitterschap van den heer J. Wabeke kwam de Landbouwvereeniging te Kapelle in le denvergadering bijeen. De voorzitter deelde mede dat aangeboden is. om voor de leden te doen vertoonen een pluimvee-film, welke zeer leerzaam is. Het bestuur stelt voor dit aanbod, mits de kosten niet te hoog zijn, te aanvaarden. Aldus werd besloten. Ook werd besloten voor het gedenkteeken voor wijlen Prof. Dr. J. Ritzema-Bos f 10,bij te dragen. Aan het jaarver- Mag van den secretaris ontleenen we: Voor velen was 1928 een gunstig jaar. Een poging aangewend tot verkrijging van een landbouwcursus faalde, de tuinbouw overwint. Een cursus land- bouwhuishoudkunde werd gevormd met 20 leerlingen, welke Dec. 1928 aanving. Het ledental der vereeniging bedraagt 168. Aangekocht werden 26.800 K.G. kalïzout, 82.100 K.G. zwa velzure ammoniak, 21.450 K.G. chili, 165.200 K.G. superphosfaat, 2700 K.G. Leuna-salpeter, 21.300 K.G. Patentkali, 25:300 K.G. Ammoniak superphosafat, 103 K.G. kalksalpeter en 139.648 K.G. kluitkalk, in totaal voor ruim f24.000. Blijkens de rekening van den secre taris-penningmeester is ontvangen f24.235,16, uitgaven f24.219,06, het kas saldo "bedraagt f 16,10. Tot het nazien der rekening werden aangewezen de heeren M. Bom en A. de Schipper. Hierna kwam in behandeling de be stemming van de kas. De voorzitter deelde mee dat er f 200,in kas is. Het bestuur stelde voor om alle leden een vrijkaart te geven voor de land bouwtentoonstelling in Goes. Anderen stelden voor een reis te maken naar Antwerpen, Brussel, Knocke en het Westland. Nadere beslissing zal vol gen in de eerstkomende vergadering. De heer M. Eversdijk Mz. verzocht spoedige levering van de reeds bestel de patent-kali. De voorzitter zegde reeds morgen levering toe. VERSEKE. Namens de schelpenzui ger van der Wal, worden pogingen in het werk gesteld de oesterhandelaren te bewegen coöperatief kokhanen- schelpen in te koopen. Waren er voor heen 3 verschillende firma's, nu zal worden getracht samen te werken. Maar de groote vraag is: „Is levering Verzekerd?" Oud-leerlingen R.L.W.S. In het Schuttershof vergaderde gister middag de vereeniging van oud-leerlingen der rij'ks-laindibouwwinterschool alhier. De vergadering, die gepresideerd werd door den heer D. W. Linidenhergh te 's Heer Arendskerke, was slechts matig bezocht. De voorzitter zei in zijn korte openingsrede dat 1928 een vrij goed jaar was. Gememoreerd werd het jubileum dat in het afgeloopen jaar werd gevierd. Spr. betreurde de geringe belangstelling in het vereenigingskven. Hij wekte op tot aan sluiting, daar de eenling niets bereikt. En de toestand in den landbouw is nog niet mooi genoeg om samenwerking te kunnen ontberen. Hierna werd mededeelimg gedaan van verschillende ingekomen stukken, en van eenige excursies die de algemeens bond dit jaar voorbereidt. Enkele lieden von den de kosten der honds-excursies nogal hoog. Het volgend jaar zal de bond een excursie naar Zeeland organiseeren. Uit de verantwoording van dien penning meester bleek dat het batig slot over 1927 f772,89 bedraagt. Besloten werd f 10 bij te dragen voor het op te richten gedenkteeken voor prof. Ritzema Bos, f 10 voor een medaille voor de dit jaar in Goes te houden landbouw tentoonstelling. Gelden voor uitbreiding van de bibliotheek zullen dit jaar niet worden uitgetrokken. Aan het jaarverslag van den secretaris ontleenen we het volgende: Te Goes werd het 25-jarig jubileum der vereeniging gevierd. Er werden eenige commissievergaderingen gehouden en er is deelgenomen aan de jaarvergadering van den bond te Hengelo. Gememoreerd werden de lezingen voor de afd'eelingen gehouden, en de gewaardeerde steun van de Z.L.M. Tevens werd verslag uitge bracht van de algemeens vergadering van van den bond. Hierna deelde de voorzitter mede, dat 4 Mei a.s. te Middelburg een z.g. ont wikkelingsdag gehouden zal worden. Ver schillende sprekers zullen, daar belang rijke onderwerpen behandelen. In de com missie voor de ontwikkelingsdagen hebben zitting de voorzitter der Z.L.M., dier ver. van oud-leerlingen R.L.W.S. en van den B.V.G. De heeren A. C. Zandee en E. O. J. Hendirikse werden als bestuursleden her kozen. Vervolgens werd een en ander mede gedeeld over het verslag: „Commissie pensioenregeling in den landbouw". De commissie zal mettertijd voorstellen om een regeling te treffen met pensioen-risico. De commissie zal voorlcopig in tact blij ven. Bij de rondvraag werd nog db aandacht gevestigd op het voorstel van den Kring Oostelijk ZuidrBeveland van de Z.L.M. om de hoofdbestuursleden van de Z.L.M. slechts éénmaal herkiesbaar te doen zijn. Sommige leden achtten het in het regle ment vastleggen van don duur van het hoofdlidmaatschap wenschelijk, anderen niet. (Zooals men weet is over deze kwes tie in den boezem der Z.L.M. nogaj een en ander ie doen geweest. Red'.) De heer Sinke vond het moodig dat oiok de jongeren een kans zullen krijgen. De afgevaardigde van de vereeniging, de sec retaris, was een andiere meening toege daan. In een volgende vergadering zal het standpunt der vereeniging worden bepaald. Het bestuur zal trachten dit jaar een excursie naar de Zuiderzee-werken te organiseeren. Na afdoening der agenda was het woord aan Dr. H. 'tHoem te Utrecht, die een lezing met lichtbeelden hield over „De runderhorzel-bestrijding en afraste ring van weilanden zonder prikkeldraad". Spreker wees er op, dat de runder horzel eitjeslegt op de runderen en de eitjes met een kleefstof aan de haren be vestigt. Na een paar dagen komen uit de eitjes larven, die zich door de huid-po riën in het lichaam van bet rund drin gen. Op den duur ontstaan idan op den rug van het rund bulten. De larven verlangen na eenigen tijd contact met de buitenlucht, in de huid van het rund boren ze gaatjes, en er ontwikkelen zich on tstek ing s s to ff en. Is de larf tot de buitenlucht doorgedron gen dan valt hij van het rund af en ver popt zich. Na circa 3035 dagen komt de horzel uit de pop te voorschijn, er ontstaat paring, er worden weer eitjes gelegd. f De runderhorzel richt overal groo\ schade aan. De gaatjes in de huid' van het rund komen niet aan de kwaliteit van het leer ten goede, een geschonde huid brengt circa f 3,50 minder op dan een gave. Vee] gro o ter dan de huidschade is evenwel de schade welke die horzel in melkproductie veroorzaakt. Per jaar wordt de laatste voor ons land op 41/^ a 5 millioen gulden geschat. Spr. kwam vervolgens tot de bestrijding van de runderhorzel. Ontlarving met be hulp van scherpe voorwerpen, die de huid open maken, leidt op dien duur tot dieren mishandeling. Spr. verwachtte ook meer van toepassing van de horzelzalf. In De nemarken en ook in België is de bestrij ding wettelijk geregeld, Kier te lande wordt in Drenthe het meest aan den strijd tegen de horzel gedaan. Tot slot wees spr. op een afrastering van het weiland, met behulp van gladde draad, dus niet van prikkel voorzLn. Deze afrastering wordt in Duitschland al veel gebruikt, omdat prikkeldraad veel schade aan de huiden' toebrengt. De voorzitter dankte den spreker voor zijn belangwekkende causerie en bij sloot daarop de vergadering. De Unie van Utrecht. Ter gelegenheid van de herdenking \an de Unie van Utrecht wapperde heden an de openbare gebouwen de driekleur. Politieke rede. Als de verkiezingen naderen dan zwer men de politieke redenaars naar buiten, den boer op. Men- zou ze kunnen verge lijken met de zwaluwen. Tenminste voor zoover bet de aankondiging van een ge beurtenis betreft. De liberale staatspartij „De Vrijheids bond" is er dit jaar al vroeg bij om in de steden en dorpen van het vaderland pro paganda voor de stembus te maken, Jhr. de Muralt, in Zeeland geen onbe kende, in Nederland befaamd geworden door de cycloon van Borculo, beeft al in heel wat Zeeuwsche plaatsen dezer da gen gesproken over de liberale beginselen. Maandag j.l. trad hij op in de Land- bouwbioscoop alhier, waar een talrijk pu bliek zijn uiteenzetting volgde. Toen de heer Constandse den heer De Muralt had welkom geheeten, verkreeg deze het woord. Op de hem eigen boeiende en hu morvolle wijze zette spr. de beteekenis van de liberale partij en het goede van de liberale beginselen uiteen. Hij ging na wat de liberalen voor het vaderland déden in den loop der tijden en hij wees er op dat het ons land slechts wel kan gaan als de liberale beginselen gehandhaafd worden. Dezer dagen hopen we op de rede van den heer De Muralt nog terug te komen en we volstaan thans met dit korte alge meene overzicht. Na de rede werd de film van den Vrij heidsbond vertoond. Deze was die meeste aanwezigen ten deele waarschijnlijk al bekend, de nieuwe gedeelten natuurlijk niet. De uitbreiding van deze propaganda film sluit zich uitstekend bij bet bestaan de aan en de partij heeft thans de beschik king over een rolprent die er uit het oog punt van politieke reclame zijn mag. Alleen had men het filmwerk iets kor ter kunnen houden. Bal-masqué. In de tooneelzaal van de Prins van Oranje, die Bog in feest-gewaad was, .s gisteravond oinder leiding van den clans - leeraar, den heer Corvelijn uit Middel burg, een balrmasqué gehouden. De deel name was jammer genoeg niet groot, zoo dat een der hoofdvoorwaarden voor het slagen van eern bal-masqué, do drukte, buiten werking bleef. De aanwezigen lie ten zich daardoor evenwel niet ontmoe digen, ze dansten cm gaven zich aan de vreugde van het gemaskerde leven over. Na het d é-masqué werden aan de draag sters en dragers van mooie en bizarre cos tumes prijzen toegekend. In de „Prins van Oranje" is gister avond voor het eerst gedanst op den nieu wen dansvloer, die uitstekend) voldeed. Veemarkt. Ter markt van gisteren waren aange voerd 63 biggen. In Pabjaiiize bij Lodz (Polen) zijn 20.000 personen, d.w.z. ongeveer de helft van het aantal inwoners, door da griep aangetast. Het werk in fabrieken en kantoren is dan ook bijna geheel stop gezet. De griep-epidemie te Madrid en omstreken eischt per dag ongeveer hon derd slachtoffers. De epidemie heeft zich zoo sterk uit gebreid, dat een derde deel van de stads ambtenaren en bet lagere personeel met tot arbeid in staat is. Verscheidene scho len moesten worden gesloten. Bij het bureau Landstorm te Lei den zijn onregelmatigheden ontdekt, die over een bedrag van plm. f 1000 zouden loopen. Een eerste-luitenant en een ser geant-majoor zouden hiervoor verantwoor delijk moeten worden gesteld1. Een voor onderzoek in deze zaak is lo opende, Een zoon van den heer W. de Boer te Hoogwoud, bezig zijnde met het smeren van ean Amerik. windmolen terwijl deze in beweging was, werd door het raderwerk gegrepen, eenige malen rondgeslingerd en dood opgenomen. Zondagmorgen is de 6-jarige A. Westra te Leeuwarden door een Ameri- kaanschan windmolen gegrepen en ver morzeld. Het kind wilde een loshangenden ketting grijpen, zijn kleertjes kwamen tus- schen de bewegende deefan van den mo tor met het noodlottig gevolg. f- Volgens berichten uit Oslo is de stad Mosjöen iii het .Noorden van Noor wegen sederi'^ySigè'^Sgein ingesneeuwd. In de stad, die 'anders een dagelijkscke verbinding onderhield met Trondhjem, zijn nog slechts geringe voorraden levens middelen aanwezig. Zoo is o.a. de meel- voorraad reeds op. De „Daily News" bericht dat de prins van Wales, die reeds eenigen tijd geleden een oproep tot de bevolking ge richt heeft om de noodlijdende mijnwer kers te steunen, een tocht door de En- gelsche kolengebieden zal maken, teneinde zichzelf een beeld te vormen van de 300.000 Britsche werklooze mijnwerkers en hun gezinnen. Twee vriendjes G. H. en T. wo nende te Santpoort, hadden zich op he: Zijkanaal B te Spaarnedam op het ijs begeven. Plotseling zakte T. dioor het ijs, maar hij kon zich nog boven water hou den. Op zijn hulpgeroep kwamen ver schillende schaatsenrijders naderbij. I«- tusschen had G. H., oud 13 jaar, een plank gekaald om daarmede te trachten zijn vriendje te redden. De jongen gleed echter vain de plank en verdween in de diepte. Omstanders slaagdi tl erin T. te redden. Pogingen om zijn vriendje G. H. te redden, mislukten. Na een uur haalde men zijn lijk op. Het bestuur van de Kon N-'derl. Automobielclub heeft besloten, de moge lijkheid van de oprichting en de exploitatie van een NeJerlandscke automobielfabriek grondig te laten onderzoeken door een commissie. Het bestuur zal trachten deze commissie uit vooraanstaande personen uit nijverheids- en handelskringen te doen be staan. Naar aanleiding van den oproep van het hoofdbestuur van het Rcode Kruis is f40.000 gestort ten bate van de na gelaten betrekkingen van de slachtoffers der ramp van de reddingboot „Prins der Nederlanden". Gistermiddag kreeg op die fabriek van de fa. J. Enschede en Zn. te Haar lem de 30-jarige J. Booms, die een lamp je uitdraaide, den stroom door het li chaam. Hij werd 'bijna onmiddellijk ge dood. De heer W. J. Verweerd uit de Lunchroom „Victoria" te Culemborg kwam Maandagavond van Rotterdam en stapte te Utrecht uit, om van daar ean familielid te Houten te gaan bezoeken. Daartoe begaf hij zich per fiets en moest onder Houten een onbewaakten overweg oversteken. Hij hoorde een trein aanko men en dacht, nog wel over den overweg te kunnen gaan. Hij geraakte evenwel verward in zijn schoenveters, waardoor hij viel en de trein over een zijner beenen ging. Hij is in de Rijkskliniek te Utrecht opgenomen. Maandagmorgen, tijdens een mis in de R.K. St. Petruskerk te Sittard is een zeventigjarige weduwe plotseling waanzinnig geworden, waardoor een heele consternatie ontstond. Met moeite wist men haar te bedwingen, waarbij haar dochter nog verwondingen aan. het aange zicht opliep. De inmiddels gewaarschuw de politie verscheen met een auto. De vrouw bleek totaal krankzinnig te zijn ge worden, en moest direct naar het gesticht te Venray overgebracht worden. Nu nog geen spoor kan worden ontdekt van den beroover, die Zater dag j.l. den kantoorbediende Stoe- linga te Deventer zou hebben aange vallen en hem een som van circa f15.000 zou hebben afhandig gemaakt, looft de commissaris van politie te Deventer een belooning van f1000 uit voor dengene, die zoodanige inlich ting verstrekt, welke leidt tot het op sporen en terugvinden van het geld. B. cn W. van Maastricht hebben een nieuwe verordening ontworpen, tengevolge waarvan de voorstellingen in de bioscopen met ingang van 25 Februari a.s. verboden zullen zijn, ten zij de films gekeurd zijn door de keu ringscommissie voor de Zuidelijke ge meenten te Amsterdam. Te Beverwijk zijn twee personen die op de Ringvaart van den Wijker- meerpolder schaatsenreden, door het ijs gezakt. Een hunner kon bijtijds worden gered, doch toen men eeni gen tijd later zijn vriend, zekere K. uit Beverwijk, kon bevrijden, bleek deze reeds te zijn verdronken. Bij de reddingspogingen zakten ook drie red ders, waaronder een politie-agent, door het ijs, doch zij konden door omstan ders spoedig op het droge worden ge bracht. Maandagmiddag is het 11-jarig zoontje van de wed. De Wolf te Sneek door het ijs van de Franekervaart gezakt en verdronken. Voor eenige dagen werd in O- Beese in Zuid-Slavië een onderneming geopend, die waarschijnlijk in de ge- heele wereld nog zonder concurren tie is. In deze zaak worden n.l. goed gevoede huiskatten gekocht en ge slacht. Het vel wordt daarna verkocht, het vleesch echter geconserveerd en naar het buitenland, hoofdzakelijk over Triest, naar Zuid-Italië geëxporteerd. Het Duitsche stoomschip „George Thude" heeft in een hevigen sneeuw storm in de Noordelijke IJszee nabij het Rendieren-eiland schipbreuk gele- dne. De bemanning bereikte met groo te moeite een onbewoond eiland op twee kilometer van het vasteland. Door het aanleggen van een vuur werden teekens gegeven. Een Russische ijsbre- ker ontdekte na eenige dagen de be manning en heeft haar van het eiland naar Moermansk gebracht, waar allen in het ziekenhuis moesten worden op genomen. Zij hadden vreeselijke koude en honger geleden. Een der matrozen was doodgevroren. Uit Marseille wordt gemeld, dat een sleepboot aldaar heeft binnenge sleept hef Italiaansche zeilschip „For- tuna", dat onbemand en zonder mas ten gevonden was. Het schip was door zijn bemanning verlaten en had vijf dagen als een speelbal voor wind en golven op de Middellandsche Zee rondgedreven. Alle pogingen der be manning, om door signalen hulp te verkrijgen, zijn blijkbaar mislukt. Nederland en België. In de jongste bijeenkomst van den Belgischen ministerraad heeft de mi nister van buitenlandsche zaken, de heer Hijmans, zijn collega's op de hoogte gebracht van den stand der Nedcrlandsch-Belgische onderhande lingen. Naar hij blijkt te hebben verzekerd, zou het Belgische antwoord te 's Gra- venhage een gunstïgen indruk gemaakt hebben. Van officieuse zijde wordt bevestigd dat de Belgische nota uit twee deelen bestaat: het eerste bevat een chrono logische uiteenzetting der besprekin gen, die in October gehouden zijn tusschen de Belgische en de Neder- landsche experts, welke besprekingen zooals bekend is, tot geen tastbaar re sultaat hebben geleid. Deze uiteenzet ting is bedoeld als een middel tot rechtvaardiging van de door de Bel gische experts toen aangenomen, af wijzende houding ten aanzien van het door de Nederlandscbe deskundigen voorgestelde tracé tot verbinding van Antwerpen met den Rijn via het we der geopende Kreekrak en het Helle gat. In het tweede gedeelte van de nota wordt het nieuwe Belgische voor stel geformuleerd, dat zoowat het mid den houdt tusschen het oorspronkelijk geëischte Moerdijk-kanaal en het af gewezen Nederlandsche tracé. De al gemeene toon van de nota blijkt zeer gematigd te zijn en getuigt, naar in de Wetstraat wordt verzekerd, van den wezenlijken wensch om eindelijk tof een overeenkomst te geraken. Opgegraven zilver. Verleden week is te Amsterdam een twintig-jarige varensgezel gearresteerd voor een mislukte inbraak in de hoofd stad. Toen ook zijn medeplichtige „geknipt" was, verzocht de Baarnsche politie opzending der beide mannen, omdat zij verdacht werden van in braak in een villa aldaar, waarbij veel zilver gestolen was. De beide aange houdenen zwegen evenwel over de plaats, waar hef zilver verborgen was- Een Baarnsche politieman heeft nu op aanwijzing van een familielid van een der daders aan den rand van Am sterdam, naar het „Volk" meldt, een groot deel van het gestolen zilver ge vonden, dat in den grond begraven was. Dr. ir. C. Lely f Gistermiddag is te 's Gravenhage plotseling op 74-jarigen leeftijd over leden de oud-minister dr. ir. C. Lely. De heer Lely die zich zeer gezond voelde en nog midden in het werk zame leven stond, was na de lunch nog uit geweest en had zich, thuis ge komen, naar zijn kamer begeven om te werken. Men vond hem daar om vijf uur, blijkbaar aan een hartverlam ming gestorven. De overledene is driemaal minister geweest Den eersten keer in het kabinet Tak van Poortvliet, daarna van 1897- 1901 in het kabinet Pierson en voor de derde maal van Augustus 1913 tof September 1918 in het ministerie Corf van der Linden. Een oppervlakkig onderzoek. Vrijdagavond is te Utrecht een in be nevelden staat vcrkeerend man van het trambalcon van lijn 2 gevallen ter hoogte van de Plompetorengracht en bewusteloos blijven liggen. Men heeft hem per auto van den geneeskundigen dienst naar da

Goessche Courant | 1929 | | pagina 2